Ахлах бүлгийн талхны сэдвээр хичээлүүд. Хичээлийн хураангуй "талх хаанаас бидэнд ирсэн". Сэдвийн талаар: "Талх бидэнд хаанаас ирсэн бэ?"


Сэдэв:Талх бол бүх зүйлийн толгой юм

Зорилтот:талх бол өдөр тутмын хүнсний бүтээгдэхүүн гэсэн ойлголтыг хүүхдүүдэд өгөх; хүүхдүүдийг төрөл бүрийн гурилан бүтээгдэхүүнтэй танилцуулах; Талхаас ширээ хүртэлх урт хугацааны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх, талхыг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Залуус аа, өнөөдөр бид "Колос" хэмээх гайхалтай дэлгүүрт очих гэж байна. Хэдэн гурилан бүтээгдэхүүн байгааг хараарай! Тэднийг нэрлэ. (Талх, талх, боов, боов, бялуу, жигнэмэг, жигнэмэг, жигнэмэг, уут, хийсвэр боов, бяслаг, бялуу гэх мэт)

Залуус аа, ийм олон төрлийн гурилан бүтээгдэхүүн тэр бүр олддоггүй байсан. Нэгэн удаа эр хүн үр тариа зажлах гэж оролдохдоо маш амттай болсон. Дараа нь хүмүүс чулуугаар үр тариа нунтаглаж, гурил авч, гурил зуурч сурсан. Талх нь өнөөдрийнх шиг амттай биш бүдүүн, хүнд байсан. Дараа нь тэд исгэсэн зуурсан гурилаар талх хийж эхлэв.

Талхгүйгээр нэг ч найр хийсэнгүй. Тэр үргэлж, хаа сайгүй хүндэтгэл, хүндэтгэлийг хүлээдэг. Орос улсад зочдыг үргэлж талх, давсаар угтдаг байв. Тэд зүйр цэцэн үг хүртэл зохиосон. “Талх бол бүхний толгой!”, “Талх байхгүй бол муу өдрийн хоол”, “Талх байвал өдрийн хоол байна”, “Ширээний талх, тиймээс ширээ нь нэг юм” гэсэн үгсийг хүн бүр мэддэг. сэнтий, хэрвээ талх байхгүй бол ширээ ч мөн адил." - самбар".

Өмнө нь зөвхөн хөх тариа (хар) талхыг шатаасан байсан. Хүмүүс: "Хөх тарианы талх бол өвөөгийн боов" гэж хэлдэг.

Талх

Энд талх байна

Миний ширээн дээр.

Ширээн дээрх хар талх -

Дэлхий дээр илүү амттай зүйл байхгүй.

(Я. Дягутит)

Залуус аа, хэсэг үе байсан хөх тарианы талхалтнаас илүү үнэ цэнэтэй байсан. Агуу цагт талхны ач холбогдол их байсан Эх орны дайн. Үр тариа байхгүй, хальс, целлюлоз, улаан буудайн өвс, квиноа гэх мэт талхыг шатаасан. Ийм талхыг өдөржингөө жижиг хэсгүүдэд (125 гр) өгсөн. Талх бол тэдний амьдрал гэдгийг хүмүүс ойлгосон.

Өнөөдөр дэлгүүрт та хүссэн хэмжээгээр талх худалдаж авч болно, гэхдээ та хэсэг бүрийг хүндэтгэх ёстой, хэт их худалдаж авахгүй, талхыг бүү хая. Эцсийн эцэст, энэ нь дэлгүүрийн тавиур дээр гарч ирэхээс өмнө маш их замыг туулсан. Талбайд үр тариа тариалж байгаа хүн хэн бэ? (Үр тариачид.)

Талх

Хөх тарианы талх, талх, ороомог

Та алхаж байхдаа үүнийг авахгүй.

Хүмүүс талбайн талхыг дээдэлдэг,

Тэд талхны төлөө ямар ч хүчин чармайлт гаргадаггүй.

(Я. Аким)

Эцэс төгсгөлгүй талбайд үр тариа тариалагчид их хэмжээний үр тариа ургуулж, түүгээр улс орныг бүхэлд нь талхаар тэжээж чадна. Цэцэрлэг, сургууль, дэлгүүрт өдөр бүр анхилуун шинэхэн талхны үнэр ханхална. Воронеж хотын нарийн боовны газруудад өдөр бүр 60 төрлийн гурилан бүтээгдэхүүн, 100 гаруй нарийн боовны бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэдэг.

Залуус аа, хүмүүс талх бүтээхдээ ямар мэргэжлээр ажилладагийг санацгаая. (Агрономч, тракторчин, комбайнч, жолооч, ачигч, гурил тээрэмчин, талхчин г.м.)

Жил бүрийн намар тариачид ирээдүйн ургацын талаар санаа зовдог. Тракторчид өвөл болохоос өмнө газар хагалж, өвөл цасны дор сул, зөөлөн, хавар цас хайлахад газар хайлсан усаар дүүрдэг. Хаврын эхэн үед хөрсийг сулруулж, бордоо түрхэж, үр тариа тарьдаг.

Хүний гар

Гар шаргуу ажиллаж байсныг би санаж байна

Хув тариаг газарт тарих.

(Я. Дягутит)

Эхний найлзуурууд гарч ирдэг, тэд бороо, нарны хурц туяагаар хооллож, бүх зун чөлөөт салхинд ургадаг. Гэвч дараа нь чих нь хавдаж, боловсорч, хүчтэй, хүнд болсон. Тариачин эрдэнэ шишийн чих хагарч үхэх вий гэсэн шинэ санаа зовниж байна.

Хүний гар

Рай хүнд толгойгоо бөхийлгөв.

Баярлалаа, нар, зөөлөн бороо!

Дэлхийд миний гэр болсонд баярлалаа

Хүчтэй гарууд, хуучин найзууд минь!

(Я. Дягутит)

Тариачид өглөөнөөс орой болтол ургац хураах завгүй ажилладаг. Цаг алдах юм бол үр тариа унаж, ургацаа алдах болно. Ачааны машинуудын цуваа комбайнуудаас сунаж, элеватор руу үр тариа зөөв. Тэнд олон жилийн турш хадгалах боломжтой. Манай улсын хогийн савнууд алтан талхаар дүүрэн байдаг.

Энд байна, анхилуун талх

Эмзэг эрчилсэн царцдастай.

Энд байна, дулаан, алтан,

Нарны туяагаар дүүрсэн мэт.

Мөн байшин бүрт, ширээн дээр

Тэр ирсэн, тэр ирсэн.

Үүнд эрүүл мэнд, бидний хүч чадал,

Гайхалтай дулаахан байна.

Түүнийг хичнээн олон гар өргөв

Хадгалагдсан, хамгаалагдсан.

Талбайгаас бидний ширээ хүртэлх урт удаан аялал. Нээрээ л хичнээн гар хүрч талх болсон юм бэ. Талханд хэний гар хүрсэн бэ? (Агрономч, тракторчин, комбайнч, жолооч, ачигч, тээрэмчин, талхчин, чихэрчин, худалдагч гэх мэтийн гарууд)

Залуус аа, гэхдээ хамгийн их амттай талхЭнэ нь та үүнийг өөрийн гараар жигнэх үед гарч ирдэг. Ээжүүд чинь чамд ямар нэг юм хийж өгсөн үү? Та тэдэнд тусалсан уу? (хүүхдийн түүх)

Залуус аа, одоо "Spikelet" үлгэрийн Twist and Twirl Cockerel-д хэрхэн тусалсаныг хараарай.

Крут, Верт хоёр гүйж орж ирээд хөгжилдөж, инээж, үсэрч байна. Гэнэт Cockerel спикелет барьж ирээд:

Хөөе Хөөрхөн! Хөөе Верт! Залхуунууд та нар хаана байна?

Бид энд байна.

Дахиад л та нар хөгжилтэй, хийх юмгүй үсэрч байна. Би ямар төрлийн спикелет олсоныг хараарай. Үүнийг буталж, үр тариагаа уутанд хийж, уутыг тээрэмд аваачиж, гурил нунтаглаж, зуурсан гурил зуурах, бялууг жигнэх хэрэгтэй. Үүнийг хэн хийх вэ?

Бид биш. Бид жижиг сарвуу, сул хуруутай. Бид яаж гэдгийг мэдэхгүй!

За, энэ хамаагүй! Бид одоо сул хуруугаа сургах болно.

Хурууны тоглоом.

Яахав хуруугаа сургасан чинь тэнхээтэй, чадварлаг болсон. Одоо хамтдаа бялуу жигнэцгээе. Диаграмыг хараад миний араас бүх зүйлийг дагаарай.

"Бялууг жигнэх" дуураймал(хөгжим рүү)

Ханцуйгаа шамлана ⇒ гурилаа асгана ⇒ усанд хийнэ ⇒ давс хийнэ ⇒ өндөгөө хутгана ⇒ холино ⇒ зуурсан гурилаа цохино ⇒ өнхөрнө ⇒ зүснэ ⇒ бялуугаа нааж ⇒ жигд хуудсан дээр тавина ⇒ шарах шүүгээ тавина. жигнэх, үнэрлэх ⇒ бялуу бүрийг авах ⇒ оролдох, идэх ⇒ талархал илэрхийлэх.

Cockerel.За, сайхан, сайн, сайхан, бид өнөөдөр сайн ажиллалаа.

Сайхан байна. Алтан гарууд уйтгар гунигийг мэддэггүй.

Эргээрэй.Хэрэв та ороомог идэхийг хүсч байвал зууханд бүү хэвт!

Сайхан байна. Талх байхгүй үед муу үдийн хоол.

Эргээрэй. Та ажлаа хийсэн, одоо алхаарай.

(Кокерел, Крут, Верт болон бүх хүүхдүүд хөгжилтэй байна.)

Хичээлийн хураангуй “Талх бол бүхний тэргүүн”

Ахлах бүлэг

Гүйцэтгэсэн: багш Попова О.Н.

Зорилтот:Талх бол Оросын хамгийн чухал хүнсний бүтээгдэхүүний нэг бөгөөд үүнийг ургуулах нь маш хэцүү байдаг гэсэн хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Үр тариа тариалагчийн ажлыг танилцуулна уу.

Хүүхдэд хүний ​​хөдөлмөр, талхыг хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

Талхыг гол баялаг болгон үнэлж сурга.

Тариаланчид, талх нарийн боовчдын хөдөлмөрийг хүндэтгэх.

Талханд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал:"Талх бол бүхний толгой" сэдэвт зураг, гурилан бүтээгдэхүүн (талх, талх), "Комбайнчин", "Талхчин", "Тракторчин", "Талх" уран зураг

Хичээлийн явц

Залуус аа, бид ямар улсад амьдардаг вэ? (Орос)

Манайх ямар Орос улс вэ? (том, үзэсгэлэнтэй, баян)

Тийм ээ, манай орон баян, учир нь ой мод, тал нутаг, гол мөрөн ихтэй. Олон ашигт малтмал - газрын тос, хий, эрдэнийн чулуу. Манай улс авьяаслаг, хөдөлмөрч хүмүүсээр баялаг.

Манай улсын гол баялаг юу болохыг та мэдэх үү? Энэ бол ТАЛХ.

Талх бол Оросын гол баялаг байсаар ирсэн. Талх ургуулахын тулд та маш их хүчин чармайлт гаргаж, хөдөлмөрлөх хэрэгтэй. Өнөө үед технологи хүмүүст тусалдаг (самбар дээр комбайн, трактор, үрлэгч, тээрэм, элеватор, уут гурилын зургийг өлгөх)

Оньсого сонс:

Баатар төмөр шиг алхдаг,

Гэхдээ тэр бол ашигтай ажилчин.

Түүний араас анжис чирч,

Ярилцлага нь хавартай холбоотой юм.

(трактор)

Энэ ямар төмөр баатар вэ? (трактор)

Трактор юу хийдэг вэ? (хөрсийг сулруулна)

Тэр яагаад хавар яриад байгаа юм бэ? (хавар тариалахад хөрс бэлтгэдэг)

Өөр нэг нууц:

Тэр тракторын ард талбай дээгүүр алхаж,

Үр тариа түүнд болгоомжтой цутгаж байна.

Түүний ул мөр нь бага зэрэг илт харагдаж байна.

Тэнд ургац дараа нь зэрлэгээр цэцэглэдэг.

Трактор хөрсийг сулруулсны дараа ямар техник гарч ирдэг вэ? Энэ бол үр тариа, газарт үр тариа тарьж, дараа нь чих ургах болно.

Физминутка

Залуус аа, та нарыг газарт хаясан жижиг үр тариа гэж төсөөлөөд үз дээ. Үр тариа газарт хэвтэж байна - харанхуй, чийгтэй, зөөлөн. Нар дулаарч, бороо орж байна. Үр нь хавдаж, хагарч, анхны нахиа гарч ирэв. (дараа нь бид үгсийн ард хөдөлгөөн хийнэ)Нэг нахиа газар сэтлэн наранд хүрэв. Салхинд найгах, сунах. Цаг хугацаа өнгөрч, талбайд олон эрдэнэ шиш гарч ирэв.

Хөх тарианы үр тарианаас ямар төрлийн спикелет хийдэг вэ? (хөх тариа), улаан буудайн үр тарианаас уу? (буудай)

Чихний өсөлт, боловсорч гүйцэхэд юу шаардлагатай вэ? (нар, бороо, хүний ​​гар)

Хараач, таны ширээн дээр улаан буудайн үр тариа байна, тэдэнд хүр, тэд ямархуу байна вэ? (жижиг, хатуу, гөлгөр)

Бид нэг шоо аваад тэдгээрийг буталцгаая. Юу болсон бэ? (гурил)

Яг тийм, гурил болж хувирсан, улаан буудай, цагаан.

Үр тарианаас гурил авахын тулд та маш их хөдөлмөр зарцуулах хэрэгтэй: эхлээд хөх тариа, улаан буудай тариалж, дараа нь ургац хураана. Үүнийг тариачид хийдэг.

Сонсооч, ямар сонирхолтой үг вэ, талх, ажил гэсэн хоёр үгийг нэгтгэсэн. Энэ ямар ажил вэ?

Маш их үр тариа авахын тулд хүмүүс асар том талбай тарьдаг. Бүх зун үр тариа нь spikelets-д боловсордог. Энэ үед талбай нь маш үзэсгэлэнтэй - алтан өнгөтэй. Одоо тариа боловсорч гүйцсэн, машинууд - комбайнууд тариалангийн талбайд гарч байна (зураг).

Тэр явж, долгионыг таслав,

Хоолойноос үр тариа урсдаг.

(ургац хураагч)

Комбайн дээр хэн ажилладаг вэ? (комбинатор)

Комбайн юу хийдэг вэ? Тэрээр чихийг нь тасдаж, үр тариаг үтрээж, үр тариаг тусгай ханцуйнаас - бункерээр дамжуулан машинд хийнэ.

Дараа нь үр тариаг тээрэм (элеватор) руу зөөвөрлөнө. Тэнд тэд нунтаглаж, гурил олж авдаг.

Дараа нь гурилыг нарийн боовны үйлдвэрт аваачиж, талх нарийн боовчид талх жигнэж өгдөг (зураг).

Мөн талхыг янз бүрийн үр тариагаар хийдэг. Энэ бол хөх тариа, улаан буудай. Залуус аа, хөх тариагаар ямар талх хийдэг вэ? (хөх тариа), улаан буудайнаас? (буудай). Хараач, надад талх байна - цагаан талх, түүнчлэн талх - хар талх. Тэдгээрийг ямар төрлийн спикелетээр хийсэн гэж та бодож байна вэ? (талх - улаан буудай, талх - хөх тариа).

Талх авахын тулд хичнээн их хөдөлмөр зарцуулж байгааг та харж байна.

Оросын ард түмэн талханд маш болгоомжтой, хүндэтгэлтэй хандаж ирсэн. Талхны тухай олон зүйр үг байдаг. Та алийг нь мэдэх вэ? Тэд юу яриад байгаа юм?

Талх бол бүх зүйлийн толгой юм.

Хэсэг талхгүй бол хаа сайгүй гунигтай байдаг.

Та талхгүй бол цаддаггүй.

Өдөр ирэхэд талх байх болно.

Гурил шигшүүртэй л байвал цадна.

Талх бол аав, ус бол ээж.

D/i "Түүний нэр хэн бэ"(карт)

Талх зардаг хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Талх хийдэг хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Гурил авчирсан хүнийг юу гэж нэрлэх вэ?

Гурил тээрэмддэг хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Талх өсгөж, хурааж авсан хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

"Spikelets" биеийн тамирын дасгал

Алтадсан спикелет (хүүхдүүд гараа дээш өргөдөг

Тэд салхинд найгаж, хажуу тийшээ найгадаг)

Тэд салхинд найгаж, бага тонгойдог.

D/i "Талх яаж ширээн дээр ирсэн бэ?"

Картуудыг дарааллаар нь, дарааллаар нь байрлуулах шаардлагатай: үр, суулгац, комбайн, цахилгаан шат, уут гурил, гурилан бүтээгдэхүүн.

Орос улсад эрхэм зочдоо талх, давсаар угтдаг заншил байдаг. Талхыг сайхан хатгамал алчуур дээр тавьдаг - алчуур, түүний голд үргэлж давстай жижиг давстай сав байдаг (зураг харуулах).

Уулзсан хүн талхнаас жижиг зүсэм тасалж, давсанд дүрж, идэх ёстой.

Одоо та бидний ширээн дээрх талх хаанаас ирдгийг мэднэ. Мөн та талханд хүндэтгэлтэй хандах болно.

Тиймээс өнөөдөр та бидний ширээнд хүрэх талхны зам хялбар эсэхийг олж мэдэв. Чи үүнийг амархан гэж бодож байна уу? Манай ширээнд үргэлж шаржигнуур царцдастай шинэ, анхилуун талх байхын тулд хүмүүс ажилладаг, олон хүмүүс ажилладаг.

Тусгал:

Тариаланчид юу хийдэг вэ? (талбайд үр тариа тариалж, талх тариалсан)

Талбайгаас үр тариаг хаанаас авдаг вэ? (хүлээн авах цэг рүү, дараа нь цахилгаан шат руу)

Үр тарианы газар хаана байдаг вэ? (гурилын үйлдвэр дээр)

Хүмүүс ямар мэргэжилтэй талх хийдэг вэ? (талхчин)

Та талхаа идэж дуусгах нь гарцаагүй, хөгшчүүл хагас идсэн талханд эрүүл мэндээ үлдээж байна гэж ярьдаг.

Талхыг газар хаяж болохгүй. Өмнө нь талх шалан дээр санамсаргүй унасан бол тэд түүнийг аваад уучлалт гуйдаг байв.

Талх бол манай улсын гол баялаг учраас түүнийг хамгаалах ёстой.

Талхыг хамгаалах ёстой!

Бидний талханд анхаарал тавь!

Талхаа битгий үрээрэй!

Бидний талхыг хүндэл!

Талхаар бүү тогло!

Та талхыг хаяж болохгүй!

Талхдаа анхаараарай найзуудаа!

Мөн би танд гэнэтийн бэлэг барьж байна, манай хүндэт тогооч нар талх жигнэж, хүн бүрийг хооллохоор шийдсэн

Эцсийн хичээл орж байна ахлах бүлэг"Талх бол бүхний тэргүүн" сэдэвт долоо хоногийн хүрээнд

Зорилго: Үр тариа талх болохын тулд ямар замыг туулах тухай хүүхдүүдийн ойлголтыг нэгтгэн дүгнэх;

үр тариа тариалагчийн мэргэжлийг танилцуулах;

олж авсан мэдлэгээ "Спайкелет" үлгэрийн жүжигт тусгах

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хийсвэр нээлттэй хичээлахмад бүлэгт

"Талх бол бүх зүйлийн толгой юм!"

Даалгаварууд:

Талх бол өдөр тутмын бүтээгдэхүүн гэсэн мэдлэгийг тодруулах

Үр тариа талх болохын тулд ямар замыг туулах тухай хүүхдийн санаа бодлыг нэмэгдүүл. Талх ургуулах үе шатуудын дарааллын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Үр тариа тариалагчийн мэргэжлийг танилцуулах.

Олж авахтай холбоотой үндсэн мэргэжлүүдийн нэрийг зөв ашиглах дадлага хийхталх (тракторчин, тариалагч, комбайнч, талхчин, хөдөө аж ахуйн машин(трактор, комбайн, үрлэгч, тармуур).

Үгийн жижигрүүлсэн хэлбэрийг бий болгох, үгийг өөрчлөх, тоогоор нэрлэх, үгийн эхний дууг тодруулах чадварыг бэхжүүлэх.

Талхыг нь арчилж, тарьж ургуулсан хүмүүстээ хүндэтгэлтэй хандаж сур

Харилцан яриа өрнүүлэх, нөхдийн асуулт, хариултыг анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Ажлын талаархи мэдлэгээ тусгахдараагийн тоглолтуудад тариачид.

Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: "Спикелет", "Зөөлөн талх" гэх мэт үлгэр, үлгэр унших, дидактик тоглоом"Ширээний талх хаанаас ирсэн бэ", "Үр тарианаас талх хүртэл"; "Спикелет" үлгэрийг жүжигчилсэн найруулга; улаан буудай, хөх тариа, овъёосны үр тариа, үр тарианы шинжилгээ. Үр тариа тариалах, хураах, хадгалах үйл явцыг харуулсан зургуудын үзлэг. Дүрд тоглох тоглоомууд"Бид нарийн боовчид": зуурсан гурил бэлтгэх, жигнэмэг хийх. Талхны тухай шүлэг, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг сурах;

Материал ба тоног төхөөрөмж:Талх нарийн боовны зураг, "талх бол бүхний тэргүүн" хамтын хөдөлмөр, худалдагчийн хувцас, гурилан бүтээгдэхүүн (багель, боов, талх, цагаан гаа), улаан буудай, хөх тариа, овъёос.

"Спикелет" үлгэрийг театржуулах шинж чанарууд: хулганы жижиг малгай, тахиа, үр тариа, гурил, шүүр, спикелет, зуурсан гурил, хормогч, түлээ;

байгаль орчин: зуух, тээрэм, байшин,

Хичээлийн явц.

Залуус аа, өнөөдөр бид "Колос" хэмээх гайхалтай дэлгүүрт очих гэж байна.

Дэлгүүрт биднийг хэн угтаж байгааг хараарай: малгай, хормогчтой худалдагчид:

Талх нарийн боовны дэлгүүрт бид ууттай,

Ороо, боов, талх,

Бялуу, талх, боов,

Мөн сүлжсэн болон бяслагны бялуу,

Курабье, жигнэмэг, жигнэмэг,

Сэндвич, чанамалтай цай,

Олон тооны цагаан гаатай талх, чихэр,

Пастил, шербет байдаг,

Мөн чихэрлэг дүүргэгчтэй бялуу,

Мөн гуалин, гацуур ...

Хараад үзээрэй, бүү ич

Сонгоод өөртөө туслаарай!

Хэдэн гурилан бүтээгдэхүүн байгааг хараарай! Тэднийг нэрлэ. (Талх, талх, боов, боов, бялуу, жигнэмэг, жигнэмэг, жигнэмэг, уут, хийсвэр боов, бяслаг, бялуу гэх мэт)

Дэлгүүрт хэдэн гурилан бүтээгдэхүүн байдаг вэ?

  1. Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ"

боов

Spikelet - spikelet

Үр тариа - үр тариа

Талх

Кракер - жигнэмэг

Gingerbread - цагаан гаатай талх

Бид дэлгүүртээ маш олон уут авчирсан, тоолоход тусалъя:

  1. Тоглоом "Багелийг тоолох"

1 уут, 2 уут, 3 уут, 4 уут, 5 уут.

Дэлгүүрт бүтээгдэхүүний нэрийг зөв бичих нь маш чухал бөгөөд бүтээгдэхүүний нэрийн эхний дууг зөв нэрлэхэд тусална уу.зураг дээр.

  1. Тоглоом "Үгийн эхний дууг нэрлэ"

Талх, талх, талх, пита талх, жигнэмэг, бяслагны бялуу.

Залуус аа, одоо та манай дэлгүүрт хичнээн бүтээгдэхүүн байгааг мэдэж байна

  1. Тоглоом "Олон гэж юу вэ?"

Маш олон уут, бяслагны бялуу, уут, боов, жигнэмэг, цагаан гаа, жигнэмэг, жигнэмэг, бялуу.

Хөх тарианы талх, талх, ороомог

Та алхаж байхдаа үүнийг авахгүй.

Хүмүүс талбайн талхыг дээдэлдэг,

Тэд талхны төлөө ямар ч хүчин чармайлт гаргадаггүй.

Залуус аа, бидний ширээн дээр талх хэрхэн ирснийг та мэдэх үү?

Хүмүүс үр тариа тарьдаг.

  1. Сэтгэлзүйн гимнастик:

Өөрийгөө газарт хаясан жижиг үр тариа гэж төсөөлөөд үз дээ (бөмбөрцөгт шигдэн суугаад, толгойгоо өвдөг дээрээ тавиад гараараа таглаад, үр тариа нь газарт хэвтэж байна - харанхуй, чийгтэй, зөөлөн. Нар дулаарсан. Энэ, бороо оров. Тариа хавдаж, хагарлаа ( Бид аажуухан эргэж, өвдөг сөгдөн, анхны нахиа гарч ирэв (бид гараа дээш өргөв). Соёолж газар эвдэж, навчис нээгдэж эхлэв (гар дээш, бугуй нийлж, алгаа хажуу тийш).Салхинд найгана... иш ургах (бие сунах) Цаг хугацаа өнгөрч, иш нь бэхжиж, чих гарч ирэв (гар хажуу тийш).Салхинд чих найгах (хүүхдүүд найгах) Халуун наран дор чих ургаж, хүч чадал олж, тариа боловсорч гүйцнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эцэст нь талх хэрхэн бидний ширээн дээр ирсэн бэ? Эцсийн эцэст, үр тариа тэр даруй ширээн дээр байгаа талх болсонгүй. Хүмүүс газар дээр удаан, шаргуу хөдөлмөрлөсөн. Үр тарианаас ширээ хүртэлх талхны замыг бүхэлд нь зурах зургууд энд байна.

Тоглоом "Зөв тавь"

Тариачид өглөөнөөс орой болтол ургац хураах завгүй ажилладаг. Цаг алдах юм бол үр тариа унаж, ургацаа алдах болно. Ачааны машинуудын цуваа комбайнуудаас сунаж, элеватор руу үр тариа зөөв. Тэнд олон жилийн турш хадгалах боломжтой. Манай улсын хогийн савнууд алтан талхаар дүүрэн байдаг.

Талбайгаас бидний ширээ хүртэлх урт удаан аялал. Нээрээ л хичнээн гар хүрч талх болсон юм бэ.Талханд хэний гар хүрсэн бэ?(Агрономч, тракторчин, комбайнч, жолооч, ачигч, тээрэмчин, талхчин, чихэрчин, худалдагч гэх мэтийн гарууд)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Орос дахь талх нь хүндэтгэл, хүндэтгэлийг хүлээж, зочдыг үргэлж талх, давсаар угтаж, дуу, шүлэг зохиодог байв.Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс.

Талхны тухай зүйр цэцэн үгсийг нэрлэ

Талх, үдийн хоол байхгүй.

Талх бол бүх зүйлийн толгой юм.

Зуухгүй бол хүйтэн, талхгүй бол өлсөж байна.

Талх бол аав, газар бол ээж.

Хэрэв та бялуу идэхийг хүсч байвал зууханд бүү суу.

Талх тэнгэрээс буухгүй.

Цас их байна гэдэг их талх байна гэсэн үг.

Талх бүх хүч чадалтай!

Маш их цас, их талх.

Талхны үнэр ханхалсан гарыг магтъя.

Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал нь түүнийг сүйтгэдэг.

Багш асуулт асууж, бөмбөгийг хүүхэд рүү шиддэг. Хүүхэд хариулж, бөмбөгийг багш руу буцааж, үг үүсгэж, төрөл төрөгсөд"талх":

Талхыг энхрийлэн дууд(талх).

Ямар төрлийн талхны үйрмэг вэ?(талх).

Талхаар хийсэн квасыг юу гэж нэрлэдэг вэ?(талх).

Талх зүсэх төхөөрөмж(талх зүсэгч).

Талхны хоол(талхны хайрцаг).

Талхыг хэн ургуулдаг вэ?(үр тариа тариалагч).

Талхыг хэн жигнэх вэ? (талх нарийн боов).

Талх хийдэг үйлдвэрийг нэрлэ(талх нарийн боов).

Зуурмагийн бүтээгдэхүүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?(талх нарийн боов).

Залуус аа, хамгийн амттай талхыг өөрийн гараар жигнэхэд гарч ирдэг. Та өөрөө талх хийж үзсэн үү, таалагдсан уу?

Залуус аа, одоо "Спайкелет" үлгэрийн Twist and Twirl тахианд хэрхэн тусалсаныг хараарай.

Украины "Спикелет" үлгэрийн жүжигчилсэн тоглолт

Үлгэрт зориулсан жүжиглэлт"Спикелет".

Тэргүүлж байна : Эрт урьдын цагт Эргэм, Эргэлт, Пид тахиа гэсэн хоёр хулгана байжээ. Зөвхөн бяцхан хулганаяаж мэдэж байсан : дуулах, тоглох, эргүүлэх, бүжиглэх.

(Хулганууд хоёр талаас гүйв)

Тэд дуулдаг ("Би толгод дээр гарсан" хөгжимд.)

Бяцхан хулгана : 1 Би Хөргөх хулгана

Би Верт хулгана

Хамтдаа : Бид сайхан хулгана

Сайхан инээдтэй.

Тахиа хөгжимд гарч ирэн замыг шүүрддэг.

Тахианы дуу (дууны хөгжим рүү"Дэгдээхэйнүүд")

Би эрт босдог

Би хүн бүрийг дуугаар сэрээдэг

Би ажлаас айдаггүй

Би өдөржин ажилладаг.

(Шиглүүрийг дээш өргөв)

Spin Spin! Хараач,Би спикелет олсон.

Бяцхан хулгана : Үүнийг бутлах цаг боллоо!

Тахиа : Тэгээд хэн үтрэмдэх вэ?

Хүйтэн: Би биш!

Верт: Би биш!

Тахиа : За, би бутлах болно,

Би ажлаас айдаггүй

Би өдөржин ажилладаг

Тэргүүлж байна : Тахиа үр тариа нунтаглахаар тээрэм рүү явав.

(бяцхан хулгана үлдэж, тоглодог)

(Тахиа гарч ирдэг)

Тахиа : Гайхалтай! Итгэ! Тэр хичнээн их үр тариа буталсаныг хараач!

Бяцхан хулгана : Одоо бид гурил нунтаглах хэрэгтэй!

Тахиа : Тэгээд хэн нунтаглах вэ?

Хүйтэн: Би биш!

Верт: Би биш!

Тахиа : За, би нунтаглах болно.

Би ажлаас айдаггүй

Би өдөржин ажилладаг.

Тэргүүлж байна : Тахианы мах тээрэм рүү үр тариа авав.

Тахиа : Энд, Хөөрхөн! Энд, Верт!

Би гурил авчирсан!

Хөөрхөн: Хөөе, тахиа!

Верт: Сайн байна!

Сайхан байна : Одоо та зуурсан гурил зуурах хэрэгтэй,

Верт: Тийм ээ, бялуу жигнэх!

Тахиа : Тэгээд хэн үүнийг хийх вэ?

Хүйтэн: Би биш!

Верт: Би биш!

Тахиа : Би дахиад л тэгэх ёстой бололтой

Ажилдаа явах

Би ажлаас айдаггүй

Би өдөржин ажилладаг

(Тахианы навч)

(Бяцхан хулгана дуугаа дахин дуулна)

Бяцхан хулгана : Би дажгүй хулгана

Би Верт хулгана

Бид хөөрхөн бяцхан хулгана

Сайхан инээдтэй

(хөгжимд бүжиглэх)

Энэ хооронд тахиа: зуурсан гурил зуурч, зуухаа халаасан,

шатаасан бялуу.

(Тавгатай бялуу гаргаж ирээд ширээн дээр тавина)

(хулганууд гүйдэг)

Сайхан байна : Өө, бид өлсөж байна!

Эргээрэй : Өө, хүссэнээрээ идээрэй!

(ширээн дээр суу)

Тахиа : Хүлээгээрэй. Хүлээгээрэй!

Спикелетийг хэн олсон бэ?

Хулгана: Чи оллоо!

Тахиа : Хэн тариа буталсан бэ?

Хулгана: Чи буталсан!

Тахиа : Хэн тариаг тээрэм рүү зөөв?

Бяцхан хулгана: Чи ч гэсэн.

Тахиа : Хэн зуурсан гурил зуурсан, хэн зуухаа халааж, хэн бялуу хийсэн бэ?

Бяцхан хулгана: Та нар бүгдээрээ.

(ширээний ард гарах)

Тахиа : Ижил зүйл! Ийм залхуу хүмүүс, ажлаасаа гарах ямар ч шалтгаан байхгүй

чамайг бялуугаар дайлаарай!

Илтгэгч : Залхуу биш үү?

(Төгсгөлд нь)

Бяцхан хулгана : Биднийг уучлаарай, Тахиа, бид үүнийг дахиж хийхгүй!

(Тахиа уучилж, хүн бүрийг бялуугаар дайлдаг)

Энд тэр анхилуун талх,

Энд дулаан, алтан өнгөтэй байна.

Бүх гэрт, ширээн дээр,

Тэр ирлээ, тэр ирлээ!

Үүнд эрүүл мэнд, бидний хүч чадал,

Гайхалтай дулаахан байна.

Түүнийг хичнээн олон гар өргөв

Хадгалагдсан, хамгаалагдсан.

Өнөөдөр залуус аа, та талхнаас ширээнд хүрэх зам хэр удаан үргэлжилдэгийг мэдэж авлаа. Талх бол манай эх орны хамгийн чухал баялаг бөгөөд үүнийг маш их бэрхшээлтэй бүтээсэн. Талхдаа анхаарал тавь!


Ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн хураангуй сургуулийн өмнөх насны: "Талх бол бидний баялаг!"

Ахмад настнуудад зориулсан "Танин мэдэхүй" боловсролын талбар

Коломицева Раиса Владимировна, Ростов мужийн Тацинская тосгоны Радуга МБДОУ-ын багш.
Материалын тодорхойлолт:Энэ материалыг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулан бэлтгэсэн бөгөөд байгаль орчны бүлгийг удирдаж буй багш нарт хэрэг болно.
Зорилтот:Үр тариа тариалагчийн хөдөлмөрийн нийгмийн ач холбогдлын талаархи ойлголтыг бий болгох.
Даалгаварууд:
- Талх бол өдөр тутмын бүтээгдэхүүн гэсэн мэдлэгийг тодруулах
- Үр тариа талх болохын тулд ямар замыг туулах тухай хүүхдийн санаа бодлыг баяжуулах. Талх ургуулах үе шатуудын дарааллын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
- Тариачин мэргэжлийг танилцуулна.
- Талхыг арчлах, тарьж ургуулсан хүмүүст хүндэтгэлтэй хандаж сур
- Харилцан яриа өрнүүлэх, нөхдийн асуулт, хариултыг анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:
Хүүхдийн харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг идэвхжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:
Уншиж байна уран зохиол, насанд хүрэгчдийн ажлын тухай түүхүүд, талхны тухай оньсого таах, үр тариа тариалагчийн ажлын тухай зураг үзэх, талхны тухай зүйр цэцэн үгстэй танилцах

Арга зүй:
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар өнөөдөр өглөөний цайгаа юу идсэн бэ? (Сүү будаа, боов, цай)
- Гэхдээ өчигдөр үү? (Омелет, цөцгийн тостой талх, кофе)
- Үдийн хоолонд юу байсан бэ? (Борщ, котлеттай гоймон, жүүс, талх)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, цэс байнга өөрчлөгддөг, гэхдээ өглөө, оройд ямар бүтээгдэхүүн үргэлж ширээн дээр байдаг вэ? Энэ нь зөв, бид цэцэрлэгт ч, гэртээ ч өдөр бүр ширээн дээр талх байдаг. Хүүхдүүд ээ, та талханд дуртай юу?


- Та ямар талханд дуртай вэ? (цагаан, зөөлөн, үзэмтэй ороомог)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Талх бол сайн сайхан байдал, хөгжил цэцэглэлтийн бэлэг тэмдэг юм.


Талх ширээн дээр байвал гэрт эд баялаг бий.
Ингээд бодоод олон үг нэрлэе, ямар талх вэ? (амттай, зөөлөн, хуучирсан, цагаан, халуун, шинэхэн, хоолны дуршилтай, анхилуун үнэртэй)

Дидактик тоглоом:"Хэн илүү нарийн боовны бүтээгдэхүүнийг нэрлэж чадах вэ"; (зураг харуулах)


Сурган хүмүүжүүлэгч:Талх нь өөр байж болох ч үргэлж амттай, эрүүл байдаг. Залуус аа, та талх хаанаас ирдгийг мэдэх үү? (талхан дээр шатаасан)


Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, талх нарийн боов, нарийн боовны үйлдвэрт талх нарийн боов хийдэг. Та гэртээ талх хийж болно, олон гэрийн эзэгтэй нар үүнийг бэлддэг чухал бүтээгдэхүүнгэртээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Талхыг юугаар хийдэг вэ?
Хүүхдүүд:Гурилаас


Сурган хүмүүжүүлэгч:Хар даа, миний тавган дээр гурил байна. Гараараа туршаад үзээрэй, ямар санагдаж байна? (зөөлөн, үйрмэг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та нарын хэд нь ээжийнхээ гэртээ зуурсан гурил хийхийг харсан бэ? Ямар бүтээгдэхүүн хэрэгтэй вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөөгөнцөр, элсэн чихэр, давс болон бусад бүтээгдэхүүнийг гуриланд нэмнэ. Гэхдээ гол бүтээгдэхүүн нь гурил. Талх хар цагаан өнгөтэй байдаг (хүүхдэд үзүүлэх)


Тэр энд байна -
Дулаан, алтан.
Айл болгонд
Ширээ бүр дээр -
Тэр ирсэн - тэр ирсэн.
Үүнд эрүүл мэнд, бидний хүч чадал оршдог.
Гайхамшигт халуун дулаан байдаг.
Түүнийг хичнээн олон гар өргөв
Хамгаалагдсан, хамгаалагдсан!
Хүүхдүүдэд цагаан, хар талх өгөөд амтыг нь тодорхойлохыг хүс.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Гаднах төрх, амтаараа ялгаатай талхыг яаж авах вэ? (янз бүрийн гурилаар хийсэн)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Улаан буудайн гурил байдаг - үүнээс цагаан талх хийдэг. Мөн хөх тарианаас - хар. Улаан буудай, хөх тарианы гурил хаанаас гардаг вэ? (буудай, хөх тарианаас)
Оньсого зохио:
Талбайд байшин өссөн.
Гэр дүүрэн үр тариа.
Хана нь алтадмал.
Хаалтууд нь бэхлэгдсэн байна.
Алтан багана дээр байшин сэгсэрч байна (Үр тариа)


Багш хүүхдүүдэд улаан буудай, хөх тарианы чихийг үзүүлж, тэдний хажууд ууттай гурил тавьдаг.
Улаан буудайн үр тариа бүрт
Зун, өвөл
Нарны энерги хадгалагддаг
Мөн төрөлх нутаг.
Гэрэлт тэнгэрийн дор ургаж,
Нарийхан, өндөр
Үхэшгүй мөнх эх орон шиг
Талхны чих.

Fizminutka - тоглоом: "Үр тарианаас спикелет хүртэл."
Зорилтот:илэрхий хөдөлгөөнд сургах, амрах.
Тоглоомын явц:
Хүүхдүүдийг тойрог дээр зогсоод "жижиг үрчлээстэй үр" болгон хувиргахад урь (шалан дээр бөмбөлөг болж, толгойг нь авч, гараараа тагла).
Насанд хүрсэн хүн - цэцэрлэгч - тэднийг усалдаг (толгой, биеийг нь цус харваж), халамжилдаг. Үр нь аажмаар ургаж, навчис нээгдэж (гар нь дээшээ), иш нь ургаж (бие нь сунадаг), spikelet гарч ирдэг (гар нь хажуу тийш). Баяжуулалт салхинд найгана (гар дээшээ, тал тийшээ сэгсэрнэ) Ургац боловсорч гүйцлээ, ирээрэй! (нэг хүүхдэд тоглоомын жолоо өгөөд тойрог хэлбэрээр "жолоод")

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, эдгээр нь улаан буудайн үр тариа, энд улаан буудайн гурил байна. Тэдний хооронд ялгаа бий юу? Энэ нь гурил авахын тулд үр тариа нунтаглах ёстой гэсэн үг юм. Тэгээд бүр эрт, өргөст spikelets нь ханд, өөрөөр хэлбэл, spikelets бутлах.
Энэ зургийг хараарай: тарианы талбайн дундуур комбайн явж байна (тэд ингэж хэлдэг: тарианы талбай)
"Аварга хөлөг онгоц далайд явдаггүй.
Асар том хөлөг онгоц газар дээгүүр хөдөлж байна.
Талбай өнгөрч, ургац хураах болно."



Комбайн нь хөх тариа эсвэл улаан буудайг огтолж, нэгэн зэрэг бункерт орж буй үр тариаг буталдаг. Бункер үр тариагаар дүүрэхэд ачааны машин ирдэг. Мөн үр тариа, тусгай төхөөрөмж ашиглан биед цутгаж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, манай нутгийн тариалангийн талбайд хэн талх тарьдаг вэ? (үр тариачид) Нэг дуугаар хэлье - тариачид.



- Талхыг тариачид шиг хүмүүс тарьж, хурааж авдаг. Тэд анхнаасаа энэ салбарт ажиллаж байна өглөө эртмөн шөнө орой болтол тэд сүүлчийн зулзага хүртэл хурааж авдаг. Талх бол хүнсний хамгийн үнэ цэнэтэй бүтээгдэхүүн учраас эдгээр зоригт хүмүүсийн ажил маш хэцүү бөгөөд маш их хөдөлмөр шаарддаг. Талбайн ажилчид асар их хүндэтгэл, анхаарал хандуулдаг “Тариаланч хүний ​​хөдөлмөр агуу, хүндтэй”
Комбайнууд ажилласаар байгаа ч тарианы машин хаашаа явж байна вэ? (хүлээн авах цэгүүд рүү)


-Хүлээн авах цэгүүд дээр тариаг жигнэж, чанарыг нь тогтоогоод дараа нь хаашаа явуулахаа шийддэг. Мөн та үүнийг тээрэм эсвэл цахилгаан шат руу илгээж болно.


Элеватор нь үр тариаг удаан хугацаагаар хадгалах тусгай байгууламж юм. Үр тариа шаардлагатай болтол тэнд хэдэн жил хадгалагдаж, шинэ ургацын үр тариагаар сольж болно. Лифт гэж юу болохыг та ойлгож байна уу? Талбайн тариаг машинууд хаашаа авч явдгийг та мартсан уу?


Тээрэмд орж ирсэн үр тариаг нунтаглаж гурил болгодог. Үүнийг нарийн боов, дэлгүүрт илгээдэг. Талх нарийн боовны үйлдвэрүүд талх жигнэж олон нийтэд худалдаалдаг. Бялуу, хуушуур, боов болон бусад амттай бүтээгдэхүүнийг жигнэхийг хүссэн хэн бүхэн дэлгүүрт гурил худалдаж авдаг.


"Хэрэв та ороомог идэхийг хүсвэл зууханд бүү суу" гэж Оросын ардын зүйр үг байдаг. Энэ юуны тухай болохыг та таасан уу? Энэ нь зөв, хэрэв та өнхрөхийг хүсч байвал ажилла!

Алив тоглоцгооё тоглоом "Амруулагч"(жолооч сонгохдоо тоолох шүлэг ашиглана уу)
Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, чангаар дуулдаг.
Ороолт нь тойргийн төвд зогсож, гараа хажуу тийш сунгав.
Цэцэрлэгт аймшигт хорхой байдаг, айлгагч зогсож байна
Сэрэмжлүүлгийг цэцэрлэгээс түүж ав гэж хэлдэггүй (тэд хуруугаа сэгсэрдэг)
Бид чимээгүйхэн ирнэ
Бид хэд хэдэн спикелет сонгох болно (хүүхдүүд хөлийнхөө үзүүр дээр Аймшигт шувуу руу алхдаг)
Аймшигт шувуу чанга дуулдаг
Та эндээс спикелет сонгож болохгүй
Би чамайг гүйцэх болно. (Хүүхдүүд сандал руу гүйж, Сэрэмж тэднийг гүйцэж ирдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс өнөөдөр та бидний ширээнд хүрэх талхны зам хялбар эсэхийг олж мэдэв. Чи үүнийг амархан гэж бодож байна уу? Манай ширээнд үргэлж шаржигнуур царцдастай шинэ, анхилуун талх байхын тулд хүмүүс ажилладаг, олон хүмүүс ажилладаг.

Тусгал:
- Тариачид юу хийдэг вэ? (талбайд үр тариа тариалж, талх тариалсан)
-Талбайгаас авсан тариаг хаанаас авдаг вэ? (хүлээн авах цэг рүү, дараа нь цахилгаан шат руу)
-Үр тарианы талбай хаана байдаг вэ? (гурилын үйлдвэр дээр)
- Хүмүүс ямар мэргэжлээр талх хийдэг вэ? (талхчин)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Танай гэр бүл тийм их талх л авч чадна. Шаардлагатай хэмжээгээр. Гэсэн хэдий ч талхыг хагас идсэн хэсгүүдийг орхихгүй, хаяхгүй байх ёстой. Талх идэхдээ хөх тарианы талх, улаан буудайн талх бүрт хичнээн их хөдөлмөр зарцуулж байсныг санаарай.

"Талх бол бидний баялаг" сэдэвт дэлхийн нэгдмэл дүр төрхийг бий болгох бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн зохиогчид: Пинтеску И.С. - 2-р мэргэшлийн ангиллын багш, Нежданова З.А. - дээд зэрэглэлийн ахлах багш, Пикунова Н.Н. - дээд зэрэглэлийн хөгжмийн захирал, хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага боловсролын байгууллага « Цэцэрлэгхосолсон төрөл №30" Sergiev Posad.

Бүлэг:

Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдэд талх, түүнийг өсгөсөн ард түмэнд анхаарал халамж тавих, хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;
Хүний амьдрал дахь талхны ач холбогдлын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;
Хүүхдүүдийг талх тариалах үйл явцтай танилцуулах;
Талх бидний ширээн дээр хэрхэн ирсэн талаар ойлголт өгөх; хүмүүсийн хөдөлмөрийн агуулга, ажлын уялдаа холбоо, харилцан туслалцаа, хөдөлмөрийг механикжуулахад анхаарлаа хандуулах;
Талх бол Оросын хамгийн чухал хүнсний бүтээгдэхүүний нэг гэсэн хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Урьдчилсан ажил:

Үр тарианы ургацын тухай яриа;
Зургийг шалгах;
Тухайн сэдвээр зүйр цэцэн үг, харилцан яриа, уран зохиол унших; хөх тариа, улаан буудайн чихний үзлэг;
Давстай зуурмагаар гурилан бүтээгдэхүүн хийх.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, сайн уу. Өнөөдөр би таныг аялалд урьж байна. Гэхдээ бидний аяллын үеэр юу ярихыг таахыг хичээ:

Талхны тухай оньсого

Хялбар бөгөөд хурдан таамаглах:
Зөөлөн, өтгөн, анхилуун үнэртэй,
Тэр хар, тэр цагаан,
Мөн заримдаа шатдаг.
(Талх)

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм ээ, бид түүний тухай яг ярих болно. Талх, талх, талх. Алтан хүрэн царцдастай, анхилуун, анхилуун үнэртэй, халуун, зөөлөн. Тэр бол ширээн бүрийн хамгийн чухал хүн юм. Гэхдээ энэ нь өөр ямар байж болохыг та надад хэлж чадна.

Дидактик тоглоом "Энэ ямар талх вэ?"

Нэр үгийн тодорхойлолтыг сонгох. (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсоод бөмбөгийг тойруулан, тодорхойлолтыг нэрлэнэ, жишээлбэл, талх улаан, шинэхэн, анхилуун үнэртэй, хоолны дуршилтай, зөөлөн, хуучирсан, цагаан, халуун, витаминаар баялаг, агаартай, анхилуун үнэртэй).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Талх нь өөр байж болох ч үргэлж эрүүл, амттай байдаг. Талх нь витамин В агуулдаг бөгөөд энэ нь бэхжүүлдэг мэдрэлийн систем, санах ой, хоол боловсруулалтыг сайжруулна. Залуус аа, талх хаанаас бидэнд ирснийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд:

Тэд үүнийг дэлгүүрт худалдаж авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дэлгүүрт хэрхэн орсныг хэлмээр байна уу? Гэхдээ эхлээд надад хэлээч, хэн талхыг юугаар хийдэг вэ?

Хүүхдүүд:

Тэд гурилаар жигнэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гурил гэж юу вэ, хаанаас авдаг вэ?

Хүүхдүүд:

Үр тарианаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв. Үүнийг улаан буудайн үр тарианаас олж авдаг улаан буудайн гурил, мөн хөх тарианы үр тарианаас авдаг хөх тарианы гурил. Үр тарианаас гурил авахын тулд та маш их хөдөлмөр, хүчин чармайлт гаргах хэрэгтэй: эхлээд хөх тариа, улаан буудай тариалж, дараа нь ургац хураа. Үүнийг тариачид хийдэг. Залуус аа, энэ ямар ажил болохыг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд:

Тиймээ бид хүсч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүчтэй машинууд нь хүмүүст талх тариалж, хураахад тусалдаг. Хавар газар гэсч, хатмагц тариан талбайд трактор гарч ирдэг. Хэн удирдаж байна вэ...

Хүүхдүүд:

Тракторын жолооч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Трактор төмөр анжис татдаг бөгөөд энэ нь газар гүн хагалдаг. Тиймээс дэлхий зөөлөн, зөөлөн, сул болов. Одоо та тариалж эхлэх боломжтой! Үрлэгчийг тракторт холбож, улаан буудайн үрийг хөрсөнд жигд, цэвэрхэн эгнээнд байрлуулна. Улаан буудай соёолжээ. Бүх зун үр тариа чихэнд боловсордог. Энэ үед талбай их үзэсгэлэнтэй. Талбайд тарьсан үр тариагаа бас эргүүлье.

Биеийн тамирын хичээл "Үр тариа газарт унасан"

Тариа газарт уналаа, (тахир)
Энэ нь наранд нахиалж эхлэв (толгой дээрх гар)
Бороо газар усалж,
Мөн нахиа ургасан (тэд аажмаар босдог)
Гэрэл, дулаанд хүрсэн
Тэгээд тэр царайлаг эр болж хувирав. (2 удаа)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

За, үр тариа боловсорч гүйцсэн байна. Ургац хураалт эхэлж байна. (Хүүхдүүд энэ үгийг найрал дуугаар болон тус тусад нь давтдаг). Мөн бусад машинууд талбай руу ордог - комбайнууд. Комбайн дээр хэн ажилладаг вэ?

Хүүхдүүд:

Комбайн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Комбайн юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд:

Эрдэнэ шишийн чихийг цуглуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Холимог - чихийг нь огтолж, үр тариаг нь буталж, эдгээр үр тариаг тусгай урт ханцуйнд хийнэ. ачааны машинкомбайны операторын дохиогоор тасралтгүй хөдөлдөг. Мөн комбайны сүрэл хадгалах савнаас тодорхой хугацаанд үтрэмдсэн сүрэл том шар цохилтууд гарч ирдэг.

Хүүхдүүд:

Тээрэм рүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ нь зөв, тэнд үр тариа нунтаглаж гурил болгодог. Залуус аа, гурил хаашаа явах вэ?

Хүүхдүүд:

Талх, нарийн боовны газар руу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв. Талх нарийн боовны цехэд исгэлэн гурилын асар том савнууд байдаг. Гурил, давс, элсэн чихэр, ус, мөөгөнцөр болон нэмнэ тусгай машинуудмеханик "гар" талхны зуурсан гурил зуурах. Бид талхчин болж, талхны зуурсан гурил зуураад, тойрог дээр зогсож байцгаая.

Биеийн тамирын хичээл "Талх"

(Гараа нударгаараа зангидаж, зуурсан гурил зуурах мэт ээлжлэн дээрээс доош хөдөлгөнө).

Би зуурдаг, зуурсан гурил зуурдаг,
Зууханд нэг газар байна
Би жигнэх, талх жигнэх, ("бид зуурсан гурилыг гараас гарт шилжүүлэх")
Хөдлөө, урагшаа. (2 удаа)

Одоо зуурсан гурил зуурч, хэвэнд хийж, зууханд хийх цаг болжээ. Талхыг жигнэх үед машинд ачиж, дэлгүүрт хүргэдэг.
Гурилаас талхнаас өөр юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд:

Боов, жигнэмэг, бялуу, бялуу, жигнэмэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эдгээр бүх бүтээгдэхүүнийг нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:

Талх нарийн боовны бүтээгдэхүүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Чи ямар мундаг хүн бэ. Залуус аа, талх авахад ямар их хөдөлмөр зарцуулдгийг та харж байна уу. Оросын ард түмэн талханд маш болгоомжтой ханддаг. Талх бол бүх зүйлийн толгой юм. Гуравхан үг, гэхдээ талхны ач холбогдлын тухай зүйр үг яг юу гэж хэлдэг. Залуус аа, та талхны талаар өөр ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ?

Хүүхдүүд:

(Хүүхдүүд зүйр цэцэн үг, хэллэгийг нэрлэж, утгыг нь тайлбарладаг).

Талхны тухай зүйр цэцэн үгс

"Талхгүй бол өдрийн хоол байхгүй." "Талх бол аав, ус бол ээж." "Талх байгаа бол дуу байх болно." "Их гэрэл - маш их талх." "Та идэж чадах хэмжээгээрээ талх авах хэрэгтэй." "Чи үргэлж талхаа дуусгах ёстой." "Та талхыг шалан дээр хаяж болохгүй." "Энэ бол том бялуу биш, гэхдээ маш их ажил шаарддаг."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, үр тарианы тариаланчид үр тарианы арвин ургац авахын тулд тариалангийн талбайд ямар ажил хийдэг талаар хэлж өгөөч?

Хүүхдүүд:

Тэд хагалж, хагалж, тариалж, бордож, хурааж авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Үр тариа тариалагчдад ямар машинууд тусалдаг вэ?

Хүүхдүүд:

Трактор, комбайн, ачааны машин.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Талхтай хэрхэн харьцах ёстой вэ?

Хүүхдүүд:

Болгоомжтой байгаарай, бүгдийг нь дуустал идээрэй, талхыг бүү хая.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

За ингээд бидний аялал дууслаа, одоо та бидний талх дэлгүүрт очихын тулд ямар урт замыг туулсаныг мэдэж байна. Талх бол манай улсын гол баялаг учраас түүнийг хамгаалах ёстой.

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид дүрүүдтэйгээ тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

Редакторын сонголт
Төмсний талаар хэдэн сайхан үг хэлэхийг зөвшөөрвөл би огт худлаа яриагүй гэж бодож байна.Тэд үүнийг бүрэн хүртэх ёстой, учир нь...

Манай ширээн дээр тахианы мах түгээмэл байдаг. Тахианы мах олдоцтой, үнэ хямд тул олон төрлийн хоол бэлтгэх боломжтой, тухайлбал...

Бид ердийн жигнэмэгийн зуурсан гурил хийдэг (би 3 өндөг, 1 халбага элсэн чихэр, 1 халбага гурил, 1 халбага жигд нунтаг, 1/2 халбага давс хэрэглэдэг) - өндөгийг ...

Гадуур зугаалах үеэр би бараг үргэлж хоол хийдэг. Мах болгонд нэвт шингэсэн анхилуун үнэрийг илэрхийлэхийн аргагүй, бүр...
Өнөөдөр бид загасны котлетыг хайруулын тавган дээр хийж, цөцгий, өргөст хэмхний соусаар үйлчилнэ. Ямар ч цагаан ...
Цагаан загас нь уураг, фосфор, триптофан, лизин, таурин, витамин D, жижиг ясны баялаг эх үүсвэр юм. Яг...
Хэрэв та ер бусын, амттай хоолоор гэр бүлээ баярлуулахыг хүсч байвал хийсвэр боовоор хийсэн эмгэн хумсны интоорын бялууг тусгайлан...
Хийсвэр боовны завь нь ямар ч асуудалгүйгээр бэлтгэгдсэн бөгөөд тэдгээр нь ер бусын, гоёмсог, гайхалтай амттай болдог. Өглөөний цайнд энэ нь ...
Хөвөн өнхрөх нь баярын ширээний жинхэнэ чимэглэл болж чадна. Зөв бэлтгэсэн зуурсан гурил нь зөөлөн, сэвсгэр, сайхан болдог...