Бичиг үсэг заах нээлттэй хичээлийн бэлтгэл. Бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах зангилааны тойм. Хичээлийн явц. Арга зүйн техник


Тамбов хотын 53-р цэцэрлэгийн багш Назарова Т.Н

Сэдэв: Ерөнхий боловсролын хичээл: “[a], [o], [i], [y], [e], [s] эгшиг. A, O, I, U, E, S үсэг" Боловсролын салбар: "Харилцаа холбоо"

Зорилтот:

  • [a], [o], [i], [y], [e], [s] эгшигт хамрагдсан материалын ерөнхий дүгнэлт.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Хүүхдүүдийн эгшиг авианы талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн үгэнд өгөгдсөн дуу байгаа эсэхийг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх.
  • Хүүхдүүдэд "артикуляция" гэсэн шинэ үгтэй танилцуулах.
  • Үргэлжлүүлэн үгийн үений тоог тодорхойлж сур.
  • A, O, I, U, E, Y үсгүүдийн график дүрсийг засах.
  • AU гэдэг үгийн авиа-үсгийн шинжилгээг заах.
  • Хэрхэн санал гаргахыг сур.

Хөгжиж байна:

  • Яриа, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  • Харааны ойлголт, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • Бие биетэйгээ найрсаг харилцаа, сайхан, зөв ​​ярих хүслийг төлөвшүүлэх.
  • Хамтын ажиллагаа, бие даасан байдал, санаачлагатай байх чадварыг бий болгох.

Арга зүйн аргууд:

  • Хөгжмийн дагалдан.
  • Амаар (асуулт, тайлбар).
  • харааны (зураг, хэллэгийг харуулсан).
  • Тоглоом (D / болон "Хос олоорой", "Дууг таних", "Дууг олох", "Гайхамшигт цүнх").
  • Практик (дасгалууд).
  • Хүүхдийн ажилд хяналт тавих, зөвлөгөө өгөх.

Тоног төхөөрөмж:

Үзүүлэх материал: "Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн киноны хөгжим: "Мөрийн тухай", Гурван хүсэл, дууны тэмдэг (дуу чимээ), сэдэвчилсэн зураг бүхий агч навч, үсэг, сагс, үсэг бүхий битүүмжилсэн дугтуй, өнгөт харандаа, тоглоомын дүрс бүхий том зураг, чипс бүхий схем, Маша ба баавгайн зураг, мөөг бүхий будсан сагс, том үсэг өгүүлбэр гаргах, янз бүрийн сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл хөдлөл бүхий эмотиконууд: баяр баясгалан, бодол санаа, уйтгар гуниг.

Тараах материал: картууд (Намрын навч)зураг, диаграмм, үсэг, үений касс, авиа-үсгийн шинжилгээ хийх чип, үсэг байрлуулах байгалийн болон хог хаягдлын материал.

Үйл ажиллагааны явц:

I. Зохион байгуулах цаг.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, зочдод мэндчилгээ дэвшүүлье. (хүүхдүүд мэндлэх)Та тэднийг хараад баяртай байна уу? Зочин хүлээж байгаадаа хичнээн их баяртай байгаагаа харуул. (зочдод инээмсэглэх)

Сайн хийлээ! Тэд энд тохиолдлоор ирээгүй! Зочид манай бичиг үсгийн хичээл дээр та бид хоёр юу сурсныг харахыг хүсч байна.

Над руу хараач, тантай ярианы дүрмийг давтъя:

Өдөр бүр, үргэлж, хаа сайгүй

Ангид, тоглоомонд

Тийм ээ, бид тодорхой ярьж байна

Бид яарахгүй байна!

II. Урам зориг өгөх тоглоом.

Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ? (намрын)

Намрын шинж тэмдгүүд юу вэ? (навч шар болж хувирна ...)

Нүдээ аниад, чи бид хоёр намрын ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. (арын дэвсгэр - намрын ойн чимээ)

Ойд намар!

Намрын ой руу явцгаая!

Энд олон гайхамшиг бий!

Энд алтан хус шуугина

Хусан модны доор мөөг байдаг

Тэд сагс руу үсрэхийг хүсч байна!

(энэ мөчид сагс гарч ирнэ)

Нүдээ нээ, хараач, хэн нэгэн ойд сагс мартсан байна!

Түүнийг энд хэн орхисон гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт, "Маша ба баавгай" м / ф дууны хөгжим: "Мөрийн тухай" дуу)

Энэ баатар хэн болохыг та мэдэх үү? Мэдээжийн хэрэг, энэ бол Маша!

Маша сагсыг орхих гэж хаана яарсан гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, Мишкаг хай. Маша бидэн рүү явж байсан тул сагсыг орхив.

Маша бидэнд юу авчирсаныг харцгаая. (хүүхдүүд сагсанд ирээд янз бүрийн хэллэг бүхий дуу авиаг олдог)

Дуучид сагсанд маш эвтэйхэн сууж байгаа тул тэднийг танихад тусална. (багш хүүхдүүдтэй хамт дуугарагчийг шалгаж, уруулын хэллэгээр аль дуу авиаг тодорхойлох)

Дууны залуусыг танихад юу тусалсан бэ?

Уруулын байрлалын дагуу зөв. Нөгөө талаар залуус аа, үүнийг ARTICULATION гэж нэрлэдэг. Танд шинэ үг, энэ үгийг хамтдаа давтацгаая.

Залуус аа, энэ бол дуу авиаг хэлэх үед ярианы эрхтнүүдийн ажил юм. Ярианы ямар эрхтнүүд бидэнд дуу авиа гаргахад тусалдаг болохыг санацгаая?

Эдгээр дуу чимээ юу вэ? (эгшиг)Яагаад? (тэдгээрийг дуулж, сунгаж, дуу авиаг хэлэх үед агаар нь саад тотгор учруулахгүй)

Эгшиг нь ямар өнгөтэй вэ? (улаанаар)Тиймээс дуу чимээ тоглуулагчид үргэлж улаан гутал өмсдөг!

Сайн хийлээ! (дуу тоглуулагчдыг мольберт дээр тавьдаг)

Залуус аа, Маша сагсанд "Ид шидийн дугтуй" үлдээжээ. Дугтуй бүрийг аваад дотор нь юу байгааг олж тогтоо. (хэрэв хүүхдүүд таамаглаагүй бол тэднийг дугтуйнаас гэрэл рүү харахыг урьж болно)

Харгалзах дуугарагч руу үсгүүдийг байрлуул. Болгоомжтой байгаарай!

Залуус аа, үсэг авиа хоёрын ялгаа юу вэ? (бидний сонсож, дууддаг дуу, бидний бичиж, хардаг үсэг)

III. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга.

1. Тоглоом "Хос ол"

Ойд хичнээн олон өнгийн навч байгааг хараарай. Тэднийг нэг баглаагаар цуглуулцгаая. Нэг навч ав.

Мөн навчнууд нь ер бусын, ар талдаа зурагтай байдаг.

Таны зурсан зураг болон хөршийнхөө зургийг анхааралтай ажиглаж, энэ үг ямар дуугаар эхэлж байгааг бодоорой.

Одоо бид хөгжимд навчистай бүжиглэх болно, гэхдээ хөгжим дуусмагц та картын нэр нь таныхтай ижил дуугаар эхэлсэн хосыг олох ёстой.

Зургууд нь харагдахуйц байхаар барь. (хүүхдүүд хөгжимд навчтай бүжиглэдэг; хосууд: тарвас-жүрж, эмгэн хумс, үүл ногоо; цацагт хяруул, попсикл))

Алина, Кирилл, таны хосыг ямар дуу нэгтгэдэг вэ? Яагаад? (Багш хамгийн түрүүнд, зөв ​​гүйцэтгэсэн хүүхдүүдийг тэмдэглэнэ)

Вероника, Настя нар яагаад хань олоогүй юм бэ? (зургийн нэр өөр өөр дуугаар эхэлдэг)

Залуус аа, яагаад бид нэр нь [s] дуугаар эхлэх зурагтай таараагүй юм бэ?

([s] дуу нь зөвхөн үгийн дунд ба төгсгөлд гардаг)

2. Тоглоом "Дууг олох"

Салхи салхи бидэнд илүү олон навч авчирсан. (ширээн дээр)

Навч унах, нисэх, нисэх, эргэлдэх байгалийн үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Зөв! Энэ бол навч унах явдал юм.

Дууны залуус уйдаж, чамтай тоглохыг хүсч байна, ширээн дээр ирээрэй.

(хүүхдүүд хосоороо ширээнд сууна)

Дуу тоглуулагч [o] энэ ширээний залуустай, нөгөө нь - [e], ... [ба], ... [s]-тэй тоглох болно.

Таны ухуулах хуудаснууд дээр тэдэнд зориулсан зураг, диаграммууд байдаг. Бид юу хийх гэж байна? (хүүхдийн хариулт)

Ямар өнгө?

(Хүүхдүүдийн байрлалыг ажигла. Багш нэг хүүхдийг самбар дээр дууддаг: "тоглоом" гэсэн үгнээс дууг олж [болон], диаграмм дээрх дуу авианы байршлыг чипээр тэмдэглэ)

"Тоглоом" гэдэг үг урт эсвэл богино үг үү?

Үүнийг батла! Юу хийх ёстой вэ?

Зөв! Үгийг хэсэг буюу үе болгон хуваа. Хэдэн үетэй вэ?

(хүүхдүүд алга таших нь үг дэх үений тоог тодорхойлдог)

Залуус аа, нэг үгэнд хэдэн үе байгааг өөр яаж олох вэ?

Би чамд нэг нууц хэлье: нэг үгэнд хэдэн эгшиг байдаг - маш олон үе.

"Тоглоом" гэдэг үгэнд бид ямар дуу чимээ, хэр их сонсогддог вэ?

Сайн хийлээ!

3. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх тоглоом "Захидал тавих"

Залуус аа, навчийг эргүүл, тэд ямар санагдаж байна вэ?

Ширээн дээр харж буй байгалийн болон хаягдал материалаар хийсэн дуугарагчдад зориулсан хилэн цаасан дээр ямар ч үсгийг хэвлэхийг би танд санал болгож байна. (товчлуур, ноосон утас, тарвасны үр, пистачио хясаа, царсны боргоцой гэх мэт)

IV. Биеийн тамирын "Бороо".

Залуус аа, бид та нартай хамт ой руу буцах болно, магадгүй бид Маша, Миша нартай уулзах болно. (хүүхдүүд хивс рүү явдаг)

Өө хар даа, бороо орж байна.

Нэг, хоёрыг хая

(алгаа хажуу тийш, ээлжлэн хөлөөс хөл рүү үсрэх)

Эхэндээ маш удаан

(ижил)

Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь

(гар тохойгоор нугалах)

Бүгд гүй, гүй, гүй

(хурдатгалтай имп)

Бид шүхрээ нээх болно

(зогс, гараа салга)

Бид борооноос өөрийгөө хамгаалах болно.

(толгойн дээгүүр дүрсэлсэн нь "шүхэр" -ийн дүр төрх юм)

В. AU гэдэг үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ.

Залуус аа, Маша ойд удаан алхаж байсан, магадгүй тэр төөрч магадгүй юм.

Өө, залуусаа, бидэнд гунигтай 2 дуу байна. Аль нь? ([a] ба [y] дуугарна)

Эдгээр дуу авианаас Машаг олоход тустай ямар жижиг үгийг хийж болох вэ? (AU үг)

Зөв! Энэ үг нь AU.

Энэ үгийг чимээгүйхэн хэлье... одоо чангаар...

Хэн ч хариу өгөхгүй.

Энэ тохиолдолд чипс, үсгийн тусламжтайгаар энэ үгийг байрлуул. (хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Бид энэ үгийг урт туузаар тэмдэглэх болно, та үүнийг ширээн дээрээ тавь, би - самбар дээр.

AU гэдэг үг хэдэн үетэй вэ? (2)

Энэ үг хэдэн авиатай вэ?

Эхний дуу чимээ юу вэ?

Бид [a] дууг чипээр тэмдэглэдэг. Ямар өнгө? Яагаад?

AU гэдэг үгийн хоёр дахь авиа юу вэ?

Кирилл самбар дээр очоод чип тавина.

Үгийг уншъя. Би заагчаар удирддаг, харин та үгэнд байгаа бүх дууг удаан дуулдаг.

Одоо дуу чимээг тэмдэглэе. (багш хүүхдийг дууддаг)

Бид захидлын кассыг нээдэг. Эхний авианы үсэг аль нь вэ?

Бид хүссэн үсгээ олоод харгалзах чип дээр тавьдаг.

Үгийг нэг дор уншъя. (Маша, Миша хоёрын зураг гарч ирэв.)

Тиймээс Маша, Миша хоёр хариулав, тэд мөөг түүж байсан тул бүхэл бүтэн сагс авав.

Тэд тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байгаа бөгөөд та нартай тоглохыг хүсч, оньсого тайлахыг санал болгож байна.

Энэ юу вэ? (зураг: хүүхэлдэй, бөмбөг, мөөгтэй сагс)

Энэ хэн бэ? (Маша, баавгай)

Тэгээд одоо би үсэг нэмэх болно, юу болохыг харцгаая?

У би.

А У .

Бид юу авсан бэ? (Зөвлөмж: Маша бөмбөг, хүүхэлдэйтэй. Миша сагс мөөгтэй.)

Өгүүлбэр гэдэг нь утгаараа холбоотой үгсийн цуглуулга юм. Мөн өгүүлбэрийн төгсгөлд үргэлж цэг байдаг.

Өгүүлбэр дэх үгсийг өөрчлөхийг хичээцгээе. (Хүүхдүүд үгсийг өөрсдөө сольж, өгүүлбэрийг уншина)

Сайн байна залуусаа!

VI. Хичээлийн хураангуй.

Бид ямар дууг санаж байна вэ?

Эдгээр дуу чимээ юу вэ? Яагаад?

Та ямар шинэ үг сурсан бэ?

Бичлэгт ямар дуу чимээ гардаг вэ?

Дуу авиа үсэгнээс юугаараа ялгаатай вэ?

Ямар даалгавар сонирхолтой байсан бөгөөд танд илүү таалагдсан уу?

Хэцүү байдал юунаас үүдэлтэй вэ?

VII. Тусгал.

Залуус аа, Баавгайн сагсанд эмотиконууд байдаг, гэхдээ тэдгээр нь өөр юм. Харцгаая.

Ялгаа нь юу вэ? (сэтгэлийн байдал: баяр баясгалан, бодол санаа, уйтгар гуниг)

Хэрэв өнөөдөр хичээл дээр танд амар байсан бол та бүх даалгавраа даван туулсан - баяр хөөртэй эмотикон аваарай, хэрэв бэрхшээл тулгарвал та тэдгээрийг даван туулахыг оролдсон - бодолтой эмотикон, хэрэв маш хэцүү байсан бол гунигтай.

Програм хангамжийн агуулга.

  1. Хүүхдүүдэд өгөгдсөн авиагаар үгсийг нэрлэхийг үргэлжлүүлэн заа.
  2. Үргэлжлүүлэн үгийн дууны дүн шинжилгээ хийж сур.
  3. Хоёр үгтэй өгүүлбэр бүтээх чадварыг бэхжүүлэх; өгөгдсөн үгээр.
  4. Санал тавьж сур.

Материал ба тоног төхөөрөмж.

Демо материал:

Улаан, цэнхэр, ногоон чипс; самбар; тоглоомын ачааны машин; алим.

Тараах материал:

Улаан, цэнхэр, ногоон чипс; мөнгөн тэгш өнцөгт; алимны дүрс бүхий хэвлэх картууд; янз бүрийн объектын зураг.

СУДАЛГААНЫ ЖУРАМ:

I. ҮЕИЙН ГИМНАСТИК (Артикуляцийн гимнастик- зөв дуугарахад шаардлагатай үе мөчний эрхтнүүдийг (уруул, хэл, доод эрүү) сургах дасгалууд.

Хөгжилтэй хэлний үлгэр

Тэнд нэгэн хөгжилтэй хэл амьдардаг байв. Тэр өглөө эрт сэрлээ. Тэр цонхоо онгойлгов (шүд нь харагдахын тулд амаа том нээв). Зүүн тийшээ харсан, баруун тийш харсан (хэлний үзүүрээр зүүн, баруун тийш эргэх). Тэнгэр рүү харав (хэлний үзүүрийг дээд уруул руу хүргэ). Тэр газар руу харав (хэлний үзүүрээр доод уруул руу хүр). Би тэнгэрт нарыг хараад өргөн инээмсэглэв (инээв). Тэр цонхоо хаалаа (уруулаа чанга анилаа). Хэл угаахаар угаалгын өрөө рүү гүйв. Тэр шүдээ угааж эхлэв (жишээ нь. Бид шүдээ угаадаг. Инээж, амаа ангайж, шүдээ харуулж, сойзны цэвэрлэгээний хөдөлгөөнийг дуурайн дээд шүдний гадна талаас өргөн хэлийг зур. Мөн "бид доод хэсгийг цэвэрлэнэ. шүд.). Дараа нь амаа зайлж (амаа зайлж байгаа мэт хацараа хий). Тэгээд өглөөний цай уухаар ​​гал тогоо руу гүйв. Ширээн дээр чанамалтай бялууг хараад уруулаа долоов (баруун талдаа дээд уруулаа долоох, дараа нь зүүн талд). Гурван бялуу идчихээд гадаа гүйлээ. Хэл морин дээр суугаад өгсүүр давхив (тухайн туурайны чимээг дуурайлган аажуухан). Тэгээд тэр дуртай дуугаа Ааааааааааа, Оооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооуу. Хэл нь ууланд хүрч, савлуур дээр дүүжлэхээр шийдэв (жишээ нь. Савлуур. Амаа өргөн, уруул нь инээмсэглэн. Хэлний байрлалыг хэмнэлээр өөрчлөх: 1) дээд зүсэлтийн ард хэлний үзүүр; 2) доод зүслэгийн ард хэлний үзүүр. Зөвхөн хэл нь хөдөлдөг, эрүү биш!). Тэр цаг руу харав (жишээ нь. Хараа. Амаа ангай, хэлээ гарга. ээлжлэн хэлээ амныхаа баруун буланд, дараа нь зүүн тийш шилжүүл.). Гэртээ харих цаг боллоо. Морин дээр суув. Гэр рүүгээ харайлаа. Тэгээд морь довноос хурдан гүйдэг (тухайн туурайны хурдан дуураймал).

II. БӨМБӨГИЙН ТОГЛООМ

"Үгийг нэрлэ"

- Залуус аа, одоо бид "Үгийг нэрлэ" гэсэн хөгжилтэй тоглоом тоглох болно. Би танд сэдвийг хэлэх болно, та надад үгсийг нэрлээрэй. Үүний зэрэгцээ намайг ЗОГС гэж хэлэх хүртэл бөмбөгийг бие биедээ дамжуулаарай! (Сэдэв: Гэрийн тэжээмэл амьтад, Жимс, Зэрлэг амьтад, Малгай, Тавилга, Хүнсний ногоо.).

"Одоо бид өөр тоглоом тоглох гэж байна. Би чамайг дуу авиа гэж нэрлэх бөгөөд чи надад энэ авиагаар эхэлсэн ямар ч үгийг хэлэх болно.

III. ШИНЭ СЭДВИЙГ ТАНИЛЦУУЛЖ БАЙНА

Өгүүлбэр

Залуус аа, миний гарт юу байгааг хараарай (тоглоомын ачааны машин үзүүлэв). Одоо тэр юу хийж байгааг хараарай (ачааны машин хөдөлж байгааг харуулж байна).

- Ачааны машин (машин) хөдөлж байна. Бид танд санал болгож байна. Манай өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ? Эхний үгийг хэл. Хоёр дахь үгийг нэрлэ.

-Одоо би яаж санал тавихыг зааж өгье. Хараач, бидэнд мөнгөн тэгш өнцөгтүүд байна. Нэг тэгш өнцөгт нь өгүүлбэрийн нэг үгийг илэрхийлнэ. Өгүүлбэр дэх үгсийг бие биенээсээ хол зайд байрлуулах ёстой. THE CAR RIDES гэсэн саналаа хамтдаа гаргахыг хичээцгээе.

Одоо би танд бие даан ажиллахыг санал болгож байна. Танд эд зүйлсийн зураг байна уу. Тус бүр өөрийн гэсэн зурагтай. Таны даалгавар бол эдгээр зүйлтэй өгүүлбэр зохиох явдал юм.

Би хүүхдүүдэд бие даан ажиллах цаг өгдөг.

Одоо хэнд ямар санал ирснийг сонсъё.

Би хүүхдүүдийг саналаа нийтлэхийг урьж байна.

Физик МИНУТ

"Салхи"

Салхи амьсгалж, амьсгалж байна (Гараа дээшээ - гүнзгий амьсгал)

Мөн моднууд бүгд найгаж байна (Дараа нь - хажуу тийш, сойзны долгион)

Салхи намуухан, нам гүм, (Дахин дээш - гүнзгий амьсгал)

Мөн моднууд нь илүү өндөр, өндөр (Бас доош, урт амьсгал)

Чимээгүй, чимээгүйхэн сууцгаая. (Хүүхдүүд ширээн дээрээ сууна)

IV. СУРСАН МАТЕРИАЛЫН ДАВТАЛТ

Үгийн дууны дүн шинжилгээ

Би алимыг ачааны машины ард тавиад хүүхдүүдээс ачааны машин юу ачиж байгааг асуув. (Алим). Дараа нь би алимыг салгаж аваад нэгийг нь үлдээгээд ачааны машин одоо юу авч явааг асуув. (Алим). Би хүүхдүүдэд АЛИМ гэдэг үгэнд сайн дүн шинжилгээ хийхийг санал болгож байна. Би хүүхдүүдийг энэ үг хэрхэн сонсогдож байгааг сонсохыг урьж, авианы аялгуу бүрийг онцлон тэмдэглэж байна. Дараа нь би үгэнд бие даан дүн шинжилгээ хийж, алимны дүрс бүхий картанд чипээр байрлуулахыг санал болгож байна.

Дараа нь самбар дээрх хүүхэд үгийг задлан шинжилж, дуу авиаг нэрлэж, шинж чанарыг нь тодорхойлно. [й`] дуу нь бидний ярианы хамгийн богино, үргэлж зөөлөн гийгүүлэгч байдаг гэсэн дүрмийг бид санаж байна. Хүүхдүүд өөрсдөө алдаа (хэрэв байгаа бол) олж, засах ёстой.

- Нэг үгэнд хэдэн хатуу гийгүүлэгч байгааг хэн хэлэх вэ? Хэдэн зөөлөн гийгүүлэгч вэ? Хэдэн эгшиг авиа вэ?

Энэ үг хэдэн үетэй вэ? Тэгээд яагаад ингэж шийдсэн юм бэ? Тэгээд шалгацгаая. Үүнийг бид яаж хийж чадах вэ? (гараа эрүү рүү нь тавь). Ямар үе дээр онцолсон бэ? Би тусламж хэрэгтэй газарт туслахын зэрэгцээ хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

IV. ҮР ДҮН

- Залуус аа, өнөөдөр ангидаа юу хийснээ санацгаая?

- Тэгээд бид юу сурсан бэ?

-Тэгээд өнөөдөр хэн хамгийн идэвхтэй байсан бэ?

сурган хүмүүжүүлэгч, GBOU №1995 дунд сургууль, Москва

Людмила Дзюба
Бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах нээлттэй хичээл "Дуу чимээнд тусалцгаая" видео

Хүндэт мэргэжил нэгтэнгүүдээ!

Миний өмнөх нийтлэлийг ("Бичиг үсэг заах нь" нээлттэй хичээл. Бэлтгэл бүлэг. 1-р хэсэг") уншсан бүх хүмүүст баярлалаа. Дэмжлэг, зөвлөгөө өгсөнд баярлалаа. Таны ойлгож байгаагаар "1-р хэсэг" дэх миний ажил нь боловсролын үйл явцын "техникийн" талыг хөндсөн гэж хэлье. Тиймээс, видео нь маш богино байсан - зүгээр л туршлагаа харуулж, зөвлөгөө авахыг хүсч байна (одоо үүнийг нэг зорилгоор хассан - таны цагийг авахгүй). Энэ нийтлэлд (2-р хэсэг) видео 20 минут байна. Мөн хэн нэгэн хүслээ илэрхийлбэл би хичээлийн текст файлыг нэмнэ гэж амласан. Үүнийг би баяртайгаар хийдэг.

Тэгэхээр энд видео заавар байна:

Бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээл

багш Дзюба Л.Ю.(хамтын үзвэрээр).

Сэдэв: "Дуу чимээнд тусалцгаая"

Хөтөлбөрийн агуулга:

1 . Өгөгдсөн авиатай үгсийг нэрлэж сурах, үгсийг үе болгон хуваах, өргөлттэй үеийг олох.

2 . Схемийн дагуу санал гарга.

3 . Эгшиг, гийгүүлэгч хоёрыг ялгаж сур.

4 . Дууны үгийн өвөрмөц үүргийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Демо материал: "Дууны хатан хаан"-аас дугтуй, түлхүүрийн хэсгүүдтэй дугтуйнууд, өгүүлбэрийн схемүүд, дуу чимээтэй "Chamomile".

Тараах материал: өгүүлбэрийн схем, дутуу үсэгтэй үгс.

Хичээлийн явц:

Хаалга тогшиж байна, тэд дугтуйтай захидал авчирдаг.

асран хамгаалагч: Бидэнд захидал ирсэн, уншъя.

Багш уншина:

Сайн уу залуусаа! Дууны дагина танд захидал бичиж байна. Дуу чимээ гэж юу байдгийг та нар бүгд мэднэ. Тэдний амьдарч буй улс нь номонд байдаг. Энэ номыг "Праймер" гэж нэрлэдэг. Хүүхэд бүр үүнийг авч болно - багштай хамт уншиж, уншиж, даалгавар гүйцэтгээрэй. Одоо энэ номыг Малвинатай хамт Карабас-Барабас хулгайлсан байна. Тэр тэднийг шүүгээнд хийж, хаалгыг нь түлхүүрээр түгжиж, түлхүүрийг нь эвдэв.

Залуус аа, түлхүүрийн бүх хэсгийг цуглуулахад тусална уу, тэгээд Малвинаг суллаж, праймерыг залууст буцааж өгнө үү. Үүний тулд та Карабас - Барабас танд зориулж бэлтгэсэн бүх ажлыг дуусгах хэрэгтэй.

Карабас-Барабасаас өгсөн даалгавар (дугтуйнд хийж, хичээлийн үеэр багш уншиж өгөх): Би танд зориулж даалгавар бүхий 6 дугтуй бэлдсэн. Дугтуй бүр түлхүүрийн нэг хэсгийг агуулна. Хэрэв та бүх даалгавраа зөв гүйцэтгэвэл түлхүүрээ цуглуулж, найз нөхдөө шоронгоос чөлөөлөх болно.

Карабас-Барабасын эхний даалгавар:

Ямар авиаг эгшиг гэж нэрлэдэг вэ? Ямар авиаг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: эгшиг авиаг дуугаар дуудна.

асран хамгаалагч: баруун, эгшиг амьдардаг авианы байшингийн цонхыг улаанаар зааж өгсөн.

A (улаан B (цэнхэр

Y багана) C багана)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидэнд түлхүүрийн эхний хэсэг байгаа тул дахиад 5 хэсгийг цуглуулж, 5 даалгаврыг гүйцэтгэх хэрэгтэй.

Карабас-Барабас хоёр дахь даалгавар:энэ даалгавар илүү хэцүү. Энэ даалгавар нь анхаарал халамж тавихад зориулагдсан:

Шүлэгт ямар авиа ихэвчлэн олддогийг сонсоод тодорхойл.

Бөмбөр хуцыг цохив

Хөөх! Тэгээд бөмбөр хагарлаа.

Хүүхдүүд: дуу [B]

Тоншуул мод цохиж байна

Өдрийн өдрийн холтосыг бутлана

Тоншуул эртний царс модыг эдгээдэг,

Сайн тоншуулын царс хайр.

Хүүхдүүд: [D]

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, дуу [B] ба [D]. Дууг дуудах үед уруул хаагдаж, нээгдэж, агаарын урсгал саадтай тулгарах, дууны утас (хоолой) чичирдэг.

Онцлог: [B] ба [D] авиа нь гийгүүлэгч.

Дагаж байна (3-р) Карабасаас өгсөн даалгавар- маш хэцүү, уншъя. (Үг үсгийг унших).

асран хамгаалагч: Сайн байна уу залуусаа, бидэнд түлхүүрийн дараагийн хэсэг байна, дахиад 3 хэсгийг цуглуулж, 3 даалгавраа дуусгах хэрэгтэй. Даалгавруудыг зөв хийж, найзуудаа аврахыг хичээцгээе.

Карабас-Барабасаас дөрөв дэх даалгавар: Үгсийг үе болгон хуваа.

Дэлгэц дээрх зургууд: онгоц, цаг, байшин, хэрэм, бөмбөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ үг хэдэн үетэй вэ? Хүүхдүүд эдгээр үгсийн диаграммыг үзүүлэв. (гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ! Би чамайг ядарч байгааг харж байна. Хивс дээр гар!

Биеийн тамирын минут "Пиноккио":

Пиноккио сунгасан,

Нэг удаа - бөхийлгөсөн

Хоёр - бөхийлгөсөн

Гурав - бөхийлгөсөн.

Гараа хажуу тийш нь өргөж,

Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

Түлхүүрийг нь авахын тулд

Та хөлийнхөө хуруунд хүрэх хэрэгтэй.

(Бүх үгс хөдөлгөөн дагалддаг)

асран хамгаалагч: Залуус аа, бидэнд түлхүүрийн дөрөв дэх хэсэг байна, дахиад 2 хэсгийг цуглуулж, хоёр даалгавраа дуусгах хэрэгтэй.

Карабас-Барабасаас тав дахь даалгавар: Зургаас өгүүлбэрийн схем зур. (видео үзэх).

асран хамгаалагч: Залуус аа, гэхдээ Карабас-Барабас нялх хүүхдүүдийг ийм ухаантай, бид найзуудаа явуулах хэрэгтэй болно гэж бодоогүй. Бидэнд түлхүүрийн тав дахь хэсэг байгаа, энэ нь сүүлчийн даалгавраа дуусгахад үлдлээ!

Карабасын сүүлчийн даалгавар: Дэггүй бохь гүйж, үсгийн хэсгүүдийг арилгасан: Үг - machine_, mi_ka, _eti, li_on, b_lka, m_lina, _latok, _isa, ko_, _it. (видео үзэх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бид бүх 6 хэсэгтэй. Тэднээс түлхүүрээ цуглуулцгаая.

(Хүүхдүүд түлхүүрийг хэсгүүдээс бүрдүүлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, нүдээ ань. (Хашааны самбар гялалзаж байна - түлхүүрийг бүхэлд нь солих). Өө хүмүүс ээ, ид шид болсон. Түлхүүр нь дууссан!

Хүүхдүүд будсан зуухтай зотон өлгөөтэй байшинд ойртож байна. Зотон даавууг дээшлүүл - түүний доор цайзын дүрс байна. Хүүхдүүд нээнэ. Малвина цагаан толгойтой гэрээс гарч ирээд амттан хийдэг.

Малвина: Сайн уу залуусаа! Бүх даалгавраа биелүүлж намайг болон Праймерыг чөлөөлсөнд баярлалаа. Үүний тулд би танд ханддаг (үсэг хэлбэрээр жигнэмэг тарааж).

асран хамгаалагч(дүгнэлт): Та ямар сонирхолтой, шинэ зүйл сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Хүндэт мэргэжил нэгтэнгүүдээ. Таны сэтгэгдлийг хүлээж байна. Энэ хуудсанд зочилж, миний ажилд цаг заваа зориулж байгаад баярлалаа. Хүндэтгэсэн - Калининград хотын MADOU d / s No 49-ийн сурган хүмүүжүүлэгч Дзюба Людмила Юрьевна.

Жанна Кочерга

Сургалтын даалгавар:

Эгшиг ба гийгүүлэгчийг ялгах чадварыг нэгтгэх;

Үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх, үгийг үе (хэсэг) болгон хуваах чадварыг бий болгох;

Өгөгдсөн үгээр өгүүлбэр зохиох дасгал хийх;

Үгийг үе болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх.

Гараа бичихэд үргэлжлүүлэн бэлтгэх;

Хөгжлийн даалгавар:

Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх;

Логик сэтгэлгээ, анхаарал, фонемик сонсгол, тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Бие даасан байдал, дүрмийн сонирхол, гарын авлагад анхааралтай хандах, үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах соёлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд бүлэгт орж, зочдыг угтан авна.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хавар" бэлтгэлээ санацгаая.

Хүүхдүүд багштай хамт давтана.

Тиймээс өвөл дууслаа (зогсоол)

Хавар манай хаалгыг тогшлоо (алга таших)

Нарны хурц туяа (гараа дээш өргөх)

Цасыг горхи болгон хувирга.

Шувууд жиргэх болно (гараа далавч шиг хийсгэх)

Гол мөрөн зузаан мөс хагарах (зүүн, баруун тийш эргэх)

Тэд бидэн дээр ирсэн. Өнөөдөр зочид. Бид юу чаддаг, мэддэг зүйлээ харуулах бөгөөд эхлээд ярихад тусалдаг дүрмийг эргэн санах болно.

Бүх хүүхдүүд найрал дуугаар:

Бид үргэлж сайхан ярьдаг

Тодорхой бөгөөд аажмаар

Бид чанга ярьдаг

Мэдээжийн хэрэг, бид яарахгүй байна.

2. Үндсэн хэсэг.

1. Үе мөчний гимнастик.

Хавар ирж, хэл нь гэртээ байна:

Салхи үлээв, үлээв. Байшингийн хаалга онгойж (амаа нээгээд, дараа нь 9 амаа хааж) 3-5 удаа;

Хэл нь гэрээс гарч ирсний дараа зүүн, баруун тийш харсан (дасгал "Харах");

Дараа нь тэр наранд хүрч (шоу) довжоон дээр хэвтэв ("Хүрз" дасгал);

Хүчтэй салхи үлээж, хэл нь чичирэв ("Сум, байшинд нуугдах" дасгал.

Тэгээд бид сандал дээр сууна.

Өнөөдөр би энэ дугтуйг ширээн дээрээс олсон. Мөн үүн дээр "Сударики" ахлах бүлгийн "Бяцхан бичиг үсэгт тайлагдсан хүмүүст зориулсан даалгавар" гэсэн бичээс бий. Захидлын дотор, унших уу?

“Таныг их сониуч зантай, суралцах дуртай гэж сонссон. Би чамд бэлэг илгээсэн, гэвч үүнийг авахын тулд та миний даалгавруудыг биелүүлэх ёстой. Үлгэр хавар.

Даалгавраа хүлээж авахад бэлэн үү? Тэгээд эхэлцгээе.

Дасгал 1.

Хаврын дагина бидэнд нэгэн тод цэцэг бэлэглэжээ (зураг харуулах)

Хүүхдүүд: Мак

Сурган хүмүүжүүлэгч: Mac гэдэг үгэнд хэдэн авиа байгааг тоолж үзье. Эхний дуу нь юу вэ?

Хүүхдүүд: Ммм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: М дуу. Энэ дууг дуулахыг хичээцгээе. Ммм. Энэ нь болж байна уу? Биднийг юу зогсоож байна вэ?

Хүүхдүүд: Уруул

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв бид үүнийг дуулж чадахгүй бол энэ нь ямар дуу чимээ вэ?

Хүүхдүүд: Зөвшөөрч байна

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Mac гэдэг үгийн хоёр дахь авиа юу вэ?

Хүүхдүүд: М-аааа-к! Дуу А

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ дууг дуулахыг хичээцгээе.

Хүүхдүүд: Ахх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: А дууг дуулж болно, үүнд юу ч саад болохгүй. Энэ ямар дуу чимээ вэ?

Хүүхдүүд: Эгшиг.

Багш болон хүүхдүүд гурав дахь К авиаг дуулахыг оролдож, дуулагдаагүйг нь тогтооно, энэ нь гийгүүлэгч гэсэн үг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та эхний даалгавраа амжилттай давлаа.

Даалгавар 2.

Багш зүссэн зургуудыг гаргаж авдаг.

Гол мөрөн дээр мөс хэрхэн хагарсан

Тэгээд мөс эхлэв.

Мөсөн шоо ав

Мөн компани олоорой.

Хүүхдүүдийг өнгөөр ​​нь 3 компанид нэгтгэдэг. Тараах материал цуглуулах.

Багш: Даалгаврыг сонс.

Тара-ра, тара-ра

Амьтад үсрэлттэй байдаг

Амьтад гэр орноо олсонгүй

Тэдэнд туслаач залуусаа.

Багш чоно, үнэг, нохой гэсэн 3-4 амьтны зургийг тарааж өгдөг.

Таны урд 3 байшин байна, тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд: эхний байшинд нэг цонх, хоёр дахь нь хоёр, гурав дахь нь гурван цонхтой.

1-р компани тэр амьтныг эхний байшин руу шилжүүлнэ. Нэр нь 1 үетэй;

2-р компани нь тухайн амьтны хоёр дахь байшинд амьдрах болно, нэр нь 2 үетэй;

3 дугаартай компани нь тухайн амьтны гурав дахь байшинд амьдрах болно, нэр нь 3 үетэй;

Хүүхдүүд зураг нийтэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгээд одоо бид бүгдээрээ хамт амьтдад зочлох болно. Гараа эрүүгээ тавиад эхний байшинд хэн амьдардагийг хэл. (бүгд үүнийг хийдэг) Одоо энэ амьтны нэрийг чанга дуудъя (бүгд үүнийг хийдэг) Зөв хүн ам (хүүхдийн хариулт).

Бусад байшинд ч мөн адил.

Даалгавар 3.

Бүхэл бүтэн гудамж эргэв. Манай зочид энэ гудамжны оршин суугчдын талаар илүү ихийг мэдэхийн тулд компани бүр өөрсдийн амьтны тухай 1 өгүүлбэр гаргаж ирэх бөгөөд хонх дуугарах үед бид бүх зочдод хэлэх болно.

Хүүхдүүд 1 өгүүлбэр гаргаж ирээд дууддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ даалгавраа амжилттай биелүүлж, амьтад хүн бүрийг хөгжилтэй дасгал хийхийг урьж байна.

Амьтдын дасгал хийх (гараа нугалах, тайлах)

Спортыг Чоно гүйлтээр хийдэг (газар дээрээ гүйх)

Нохой эргүүлэх (гараа тохойгоороо нугалан эргүүлэх)

Фокс жингээ хасахыг хүсдэг

Тэр сүүлээ эргүүлж эхлэв (бүсэндээ гараа, их биеийг баруун, зүүн тийш эргүүлэх) Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо анхаарлаа хандуулаарай. Таны хувьд оньсого бол даалгавар юм.

Тэд зааж өгөх үед тэр бичдэг Тэр зурж, зурдаг Тэр бол бидний хамгийн сайн туслах За, мэдээжийн хэрэг, (харандаа)

Би бүгдийг ширээн дээр урьж, даалгаврыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Даалгавар 4.

1. Гарчиг дээрээ дуу авиатай зургуудыг дугуйл

2. М авиаг илэрхийлсэн тасархай үсгийг дугуйл.

3. Зурган дээрх зүйлийн нэрэнд дуу авиа байгаа бол тэр хэмжээгээр тойрог зур. Даалгавар 5.

Та нар шаргуу ажилласан уу, хүүхдүүд ээ?

Хавар таныг хүлээж байна!

Чи над руу хурдан гүй

Бас нэг үг хэлээрэй.

Хүүхдүүд багш руу ойртож, тойрог дээр зогсдог. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ра-ра-ра - хүүхдүүд хөгжилдөж байна На-на-на - хавар бидэнд ирлээ Ло-ло-ло - гадаа дулаахан байна Онцэ-онце-онце - нар хурц гэрэлтэж байна!

Үлгэр - сайхан хавар Мөн наранд баяр хүргэе Түүнээс - бидэнд бэлэг,

Би гайхаж байна, юу вэ?

Дугтуйнаас тэмдэглэл уншиж байна.

Өргөгдсөн цонх.

Цонхонд - Антошка.

Антошка явлаа.

Хоосон цонх.

Хүүхдүүд оньсого тааж, толины дэргэд цээжийг олдог.

Доод талд нь юу байна?

Цээж нь юуг агуулдаг вэ?

Нээлттэй

Хавар бидэнд эмотикон илгээв

Хүн бүрийг илүү сайн мэдрэхийн тулд!

Эсвэл номын хувилбар.

Бут биш, харин навчтай.

Эр хүн биш, харин ярьж байна, Цамц биш, харин оёж байна.

Ном байгаа газраас бэлэг хайх болно.

Хичээлийн хураангуй Бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах

Сэдэв Хамгаалагдсан материалыг нэгтгэх

Зорилго:

боловсролын :

- дуу авианы ур чадварыг нэгтгэх үгийн шинжилгээ;

- үсгүүдийн график дүрсийг засах;

- үе, үгсийг унших чадварыг нэгтгэх;

- түлхүүр үгс дээр өгүүлбэр зохиох чадварыг нэгтгэх;

хөгжиж буй:

- фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

- санах ой, анхаарлыг хөгжүүлэх;

Хүүхдэд аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, үндэслэл гаргах, дүгнэлт гаргах;

боловсролын:

- сайн санаа, хариуцлага, хамтын ажиллагааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

- Хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц.

I. Танилцуулга хэсэг.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав:
Би чиний найз, чи бол миний найз
Гараа чанга атгацгаая
Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

II. Гол хэсэг.

Хүүхдүүд видео захидал хүлээн авдаг.(Бразилийн үзэсгэлэнт газрууд, зэрлэг амьтдын тухай видео захидал дэлгэцээр цацагдана).

Бид видео мессеж хүлээн авлаа.

"Сайн уу, миний сайн найзууд! Би одоо алс холын улсад байна. Энд маш халуун, байнга бороо ордог.Үзэсгэлэнт хүрхрээ.Дал мод, наргил мод ургадаг. Ой мод нь маш нягт байдаг - тэдгээрийг ширэнгэн ой гэж нэрлэдэг. Энд тоть, колибри шувууд, матар, залхуу, боа, ягуар, олон сармагчин амьдардаг. Та таамаглаж байгаа биз дээ, би Бразилд, Амазон мөрний хажууд амьдардаг. Хараач ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ. Энд одоо маш хүйтэн, цастай байгаа тул би чам дээр ирж чадахгүй байна, гэхдээ би танд сонирхолтой даалгавар санал болгохыг хүсч байна, учир нь та уншиж, бичихээ аль хэдийн мэддэг болсон. Миний амьдардаг ойн нэрийг мэдэхийн тулд та зөв хариулж, даалгавраа биелүүлэх ёстой. Хэрэв та бүх зүйлийг зөв хийвэл надаас бэлэг авах болно. Бразилаас гүнээ талархал илэрхийлье, сармагчин Лара.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, Ларагийн бидэнд санал болгож буй даалгавруудыг биелүүлэхийг хичээцгээе?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, тэр захидлын хамт илгээмж явуулсан. Зөв гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн дараа бид Ларагийн амьдардаг ойн нэрнээс нэг үсэг авдаг. Хичээлийн төгсгөлд бид энэ нэрийг сурах болно.

Бид бүгдийг нь аваад хивсэн дээр дугуйлан уншдаг.

Энд эхний даалгавар байна

1. Оньсого таавар.

Нэг зөөлөн, исгэрэх, хар шувууд
Өөр нэг хатуу, исгэрэх, Цагаан хуудсан дээр
Гурав дахь нь дуулах болно - Тэд чимээгүй, хүлээж байна,
Наад зах нь хэн нэгэн үүнийг дуудах болно ... (дуу). Тэднийг хэн унших вэ ... (захидал).

"Хэн илүү вэ" тоглоом. Хэрэгтэй өгөгдсөн авиатай үгсийг сонгох. Тоглоомын явц: хүүхдүүд хэд хэдэн бүлэгт хуваагдана. Багш бүлэг бүрээс нэг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч авиа сонгохыг хүснэ. Дууг сонгохдоо хүүхдүүд энэ дуугаар эхэлсэн объектын нэрийг санаж байна (эсвэл өгөгдсөн дуу нь тодорхой газар байна: ажлын үе шатнаас хамааран үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайхан дулаарсан. Бид ойн нэрний эхний үсгийг авдаг.-Энэ бол А үсэг.Бид үүнийг самбарт тавьдаг.

2. Тэгээд одоо ширээн дээр ажиллацгаая.

Эхэндээ би чадаагүй
Хоёр үсгээр уншина
Таны эхний ... (үе).
Үгнүүдээ байшингуудаар тараана.

Өгөгдсөн зургууд. Та үгийн тоогоор байшинд тохирох зургийг сонгох хэрэгтэй. Байшингийн цонхнууд нь үгийн тоог илэрхийлдэг. Хүүхдүүд өөрсдийн үг, хэдэн үетэй байгааг нэрлэхийг урьж байна.

Даалгаврыг зөв гүйцэтгэсний дараа хүүхдүүд нэг үеийг хүлээн авдагMA (самбар дээр тавих)

3. . Зурагтай картуудыг өгсөн. Та зурган дээр үзүүлсэн үгийн дууны найрлагыг гаргах хэрэгтэй. Тэгээд нэрлэ. Хэдэн дуу чимээ, юу. (тараах материал)

. Бид ZO үеийг авдаг

Fizminutka видео (Хөгжилтэй сармагчингууд)

4. Сурган хүмүүжүүлэгч:Би дууг дуутай тааруулна

Тэгээд би хэлэх болно
Хэрэв би үсгүүдийг дараалан оруулбал

Дараа нь би үүнийг дараа унших болно ... (үг).

Хүүхдэд тоглоом санал болгодог"Өгүүлбэрээ дуусга"

Зорилтот: Хүүхдүүдийг авахыг заахэсрэг утгатай үгс .

богино цус харвалт: Багш өгүүлбэрийг эхлүүлж, хүүхдүүд дуусгана.

Заан том, гэхдээ шумуул(жижиг).

Чулуу нь хүнд, хөвсгөр юм(гэрэл).

Элсэн чихэр нь чихэрлэг, гич юм(гашуун).

Арслан зоригтой, туулай(хулчгар).

Чанга хашгирах боловч шивнэх(чимээгүй).

Худалдагч нь зардаг, худалдан авагч нь(худалдан авах).

5. Хосолсон цоож

Түгжээний цифр бүрт нэг үе кодлогдсон байна. Хэрэв та өөр код сонговол ямар үг авах вэ?

Бид БА-г авдаг

6. Би маш олон үг цуглуулах болно

Би бие биетэйгээ нөхөрлөх болно

Танилцуулга тодорхой болно

Би санал авна.

Тоглоом "Өгүүлбэрийг дуусга" (бөмбөгтэй тойрог хэлбэрээр).

Та "to" холбоосыг ашиглан өгүүлбэрүүдийг дуусгах хэрэгтэй:

Хүүхдүүд завинд суув...

Ээж нь ухаалаг даашинз өмссөн ...

Петя нүүрээ гараараа дарж...

Вова нохойг оосортой болгохын тулд ...

Ажилчид тоосго авчирсан ...

Аав цэцэг худалдаж авсан ...

Охин цонхоо онгойлгож...

Жолооч машины тээшийг онгойлгож...

Өвөө нь цэцэрлэгт айлгах хорхойг тавив ...

7. Энд салхи хүчтэй байна
Тэгээд үгээ тараав.
Та тэднийг нэгтгэдэг

Мөн саналыг уншина уу.

Тоглоом "Санал дэвшүүл."Бид тодорхойлолт өгдөг. 2-р баг ажиллана. 2 санал

Багш нь өгүүлбэр зохиож болох үгсийг санал болгодог. Унтлагын аялгуугаар цохих, асуух.

Бид намайг авдаг (самбар дээр хавсаргана)

8. Хичээлийн хураангуй .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хүлээн авсан бүх үсгийг холбож, ойн нэрийг уншина. Энэ нь AMAZONIA болсон.Тиймээс Лара сармагчин Амазоны ойд амьдардаг.. Энэ ойд ямар амьтад амьдардаг вэ? Амьтад хэрхэн хандах ёстой вэ?

Ойн нэрийг сурахад ямар даалгавар тусалсан бэ?

Бид танил сармагчиндаа хамгийн сайн сайхан бүхнийг хүсэн ерөөе.

Одоо сайн гүйцэтгэсэн даалгаврын хувьд бид Бразилаас бэлэг авдаг.

Гэнэтийн мөч. Бид сармагчингууд - тоглоом, банана зэргийг тааламжтай хөгжимд хүргэдэг.

Редакторын сонголт
ЗХУ-ын үед тэмбүү, заг хүйтэн өвчинтэй холбоотой өргөн хэрэглэгддэг "бэлгийн замын өвчин" гэсэн нэр томъёо аажмаар илүү олон зүйлээр солигдож байна ...

Тэмбүү нь хүний ​​биеийн янз бүрийн хэсэгт нөлөөлдөг ноцтой өвчин юм. Эрхтэнүүдийн үйл ажиллагааны алдагдал, эмгэгийн үзэгдэл үүсдэг ...

Гэрийн эмч (гарын авлага) XI бүлэг. БЭЛГИЙН ХАЛДВАРТАЙ ӨВЧИН Бэлгийн замын өвчин айдас төрүүлэхээ больсон. Бүр...

Ureaplasmosis бол шээс бэлэгсийн тогтолцооны үрэвсэлт өвчин юм. Өвчин үүсгэгч бодис - ureaplasma - эсийн доторх микроб. Шилжүүлсэн...
Хэрэв өвчтөн бэлгийн уруул хавдсан бол эмч өөр ямар нэгэн гомдол байгаа эсэхийг лавлана. Ийм нөхцөлд ...
Balanoposthitis нь эмэгтэйчүүд, эрэгтэйчүүд, тэр ч байтугай хүүхдүүдэд нөлөөлдөг өвчин юм. Balanoposthitis гэж юу болохыг харцгаая, ...
Хүүхэд төрүүлэх цусны бүлгийн нийцтэй байдал нь жирэмсний хэвийн явц, байхгүй байгааг тодорхойлдог маш чухал үзүүлэлт юм ...
Хамраас цус алдах нь хамар болон бусад эрхтнүүдийн олон өвчний шинж тэмдэг байж болох ба үүнээс гадна зарим тохиолдолд ...
Заг хүйтэн бол Орос улсад бэлгийн замын халдварт өвчний хамгийн түгээмэл өвчин юм. ХДХВ-ийн халдварын ихэнх нь бэлгийн харьцааны үед дамждаг, ...