Хичээлийн цаг "Бага наснаасаа эрүүл мэнддээ анхаар." "Өөрийн болон бусдын цагийг анхаарч үзээрэй" сэдэвт хичээлийн цаг (1-р анги) Цагтаа анхаарал тавь


“Байгалийг хайрлаж, хайрлая” нээлттэй хичээлийн цаг (2-р анги)

Зорилго: байгалийг хайрлах, бүх амьд зүйлийг хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
оюутнуудад төрөлх нутгийнхаа хувь заяаны төлөө ёс суртахууны хариуцлага хүлээхэд нь туслах
газар, ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх.
Даалгаварууд:
* өөрийн үйлдэл болон байгаль дээрх бусдын үйлдлийг үнэлж сурах;
* танин мэдэхүй, бүтээлч, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх;
* байгаль, түүний оршин суугчдыг халамжлах зуршлыг төлөвшүүлэх;
* хүүхдэд хадгалах хэрэгцээний талаархи санаа бодлыг бий болгох
хүрээлэн буй байгаль;
* төрөлх байгалийн сайхныг харах чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: компьютер, мультимедиа проектор, танилцуулга, дугуйлан
"Экологийн гэрлэн дохио" тоглоомд зориулсан (шар, улаан, ногоон).
Самбар дээрх дизайн: (Слайд 1)
1) Эпиграф:
“Эдгээр газар, ус,
Би жижигхэн туульст ч дуртай.
Байгаль дээрх бүх амьтдыг халамжилж,
Зөвхөн өөрийнхөө дотор байгаа араатнуудыг л ал!”
Евтушенко
2) "Дэлбээ таслах" тоглоомын цэцэг.
Ангийн ахиц дэвшил
I. Сэтгэл зүйн хандлага. (Слайд 2)
Багш:
Залуус аа, бие биенээ хар, инээмсэглэ, бие биедээ инээмсэглэ.
Эргэж харан зочдоо инээмсэглэн угтаарай.
II. Ангийн зорилгоо тодорхойлох.
Багш:
Манай ангийн цагийн сэдэв нь ... Одоо та оньсого таавар болон
тэгвэл ойлгоно гэж бодож байна. (Слайд 3)
1) Тэд надаас байнга асуудаг, намайг хүлээдэг, намайг гарч ирмэгц тэд нуугдаж эхэлдэг.
Энэ юу вэ? (бороо) (Слайд 4)
2) Та нарын хэн нь хариулах вэ: энэ нь гал биш, гэхдээ маш их шатдаг, талхчин биш, харин талхчин уу?
(нар) (Слайд 56)
Багш:
Залуус аа, энэ юуны тухай вэ?
Сурагчид: Байгаль.
Багш: Тийм ээ, энэ бол байгаль юм (Слайд 714)
Жилийн аль ч үед бид ойд дуртай.
Бид голууд аажуухан ярихыг сонсдог.
Энэ бүхнийг байгаль гэдэг.
Түүнийг үргэлж халамжилцгаая!
Нарны гэрлийн цэцэгт нугад

Дэлхий дээр амьдрах нь илүү гэрэл гэгээтэй байдаг.
Энэ бүхнийг байгаль гэдэг,
Байгальтайгаа нөхөрлөцгөөе.
Борооны дуслууд тэнгэрээс нисч, дуугарч,
Манангийн үүрээр утаа эргэлдэнэ.
Энэ бүхнийг байгаль гэдэг.
Түүнд зүрх сэтгэлээ өгцгөөе.
Зуны салхинд салах ёс гүйцэтгэх вальс бүжиглэдэг.
Цонхонд оройн од чичирч байна.
Энэ бүхнийг байгаль гэдэг,
Түүнийг үргэлж хайрлацгаая!
Багш: За залуусаа, өнөөдрийн хичээлийн сэдэв юу вэ?
Сурагчид: "Байгалийг хайрлаж, хайрла"
Багш: Тийм ээ, энэ бол манай ангийн цагийн сэдэв байх болно. Та өөрөө
томъёолсон.
(Самбар дээрх “Байгалийг хайрла, халамжил” гэсэн бичлэг нээгдэнэ, эпиграф)
Багш: Хичээлийн төгсгөлд бид эпиграф руу буцах болно.
Багш: Өнөөдөр бид "Яагаад?" гэсэн асуултанд хариулахыг хичээх болно
Бид байгалиа хайрлаж, халамжлах ёстой."
Оюутан: (Слайд 1516)
Би бөмбөрцгийг харж байна.
Тэгээд тэр гэнэт амьд юм шиг санаа алдлаа.
Мөн тивүүд надад шивнэж байна:
"Биднийг халамжил, биднийг халамжил."
төгөл, ой мод түгшүүртэй байна.
Зүлгэн дээрх шүүдэр нь нулимстай адил юм.
Рашаанууд чимээгүйхэн асуув:
"Биднийг халамжил, биднийг халамжил."
Буга гүйхээ зогсоов:
"Эр хүн бай, эр хүн."
Бид чамд итгэдэг, битгий худлаа ярь,
"Биднийг халамжил, биднийг халамжил."
Багш: Бидний амьдарч буй дэлхий асар том, үзэсгэлэнтэй!
Оюутан: (Слайд 1724)
Хараач!
Эргэн тойронд юу байна?
Тэнгэр цайвар цэнхэр,
Алтан нар гэрэлтэж байна,
Салхи навчаар тоглодог,
Тэнгэрт үүл хөвж байна.
Талбай, гол, өвс,
Уулс, агаар, навчис,
Шувууд, ан амьтан, ой мод,
Аянга, манан, шүүдэр,

Хүн ба улирал
Энэ бүхэн нь байгаль юм!
Багш: Тийм ээ, байгаль дэлхий гайхалтай, нууцлаг юм. Ингэснээр энэ бүх гоо үзэсгэлэн байгаа юм
Үргэлж. Бид байгалиа... (хамгаалах, хамгаалах) ёстой. Хамгаалах
байгаль, чи ... (хайртай) байх ёстой. Мөн түүнийг хайрлахын тулд та ... (мэдэх) хэрэгтэй. Мөн мэдэхийн тулд
байгалийн талаар сурах зүйл их байна, i.e. "Экологийн зан үйлийн дүрмийг" мэддэг
байгальд".
III. "Бид чиний найзууд, Байгаль!" (асуудалтай нөхцөл байдал) Слайд 25
Багш: Одоо бид хэд хэдэн нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийх болно (анги 2 хуваагдана
бүлэг, карт дээр бичсэн асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх, илэрхийлэх
Чиний бодол).
1-р бүлэг: "Байгаль руу аялахдаа зүгээр л гуйх хэрэггүй
түүний бэлгүүд. Найз нөхөд, халамжтай эзэд бай." Үүнийг яаж хийх вэ
Чи ойлгож байна уу?
2-р бүлэг: Хавар ойд та шархадсан хус, уйлж буй хус модыг харсан.
ШҮҮС АЛДААД ҮХЭХ БОЛОМЖТОЙ. Та юу хийх вэ?
IV. "Экологийн гэрлэн дохио" тоглоом (анги 2 бүлэгт хуваагдана,
сурагч бүр ногоон, шар, улаан гэсэн 3 өнгийн аягатай) Слайд 26
Багш: Энэ гэрлэн дохионы дохио нь зам дээрхтэй ижил утгатай
замын хэсгүүд.
Улаан гэрэл байгальд хортой!
Шар болгоомжтой!
Ногоон гэрэл үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм!
Ой "баярлалаа!" Гэж хэлэх болно.
Тиймээс хүний ​​үйлдлийг авчрах үед улаан гэрэл асдаг
байгальд хор хөнөөл учруулах.
Бид зан үйлийн тодорхой дүрмийг дагаж мөрдөхийн тулд шар гэрэл.
Ногоон гэрэл бол байгальд сайн үйлс бүтээхийг хэлдэг.
Багш: Нөхцөл байдал ийм байна. (Слайд 27)
Хүү ойд бэлдэж, үүргэвчиндээ авч явсан зүйлээ хэлэв. Болъё
Бид хамтдаа түүнд үүргэвчиндээ юу үлдээх, түүнд юу хэрэгтэйг олж мэдэхэд нь туслах болно
Эдгээр нь байгальд хор хөнөөл учруулах тул заавал нийтлэх хэрэгтэй. би тэгнэ
юмны тухай ярьж, та хүссэн гэрлэн дохиог "асаа".
Хүү авав:
* Нуурын эрэг дагуу алхах резинэн гутал. (шар гэрэл)
* Гал асаахын тулд хус модны холтосыг хуулж авах хутга. (улаан
гэрэл)
* Ядарсан үедээ галын дэргэд сууж болох асаагуур. (Улаан гэрэл)
* Шинэ бичлэг сонсох магнитофон. (Улаан гэрэл)
* Тэр модыг услах жижиг хуванцар хувин
Хамгийн сүүлд би жалгын захаар тарьсан. (ногоон гэрэл)
* Нууран дээр амьдардаг нугасуудад зориулсан уут талх, үр тариа. (ногоон гэрэл)
* Эрвээхэй барих тор. (Улаан гэрэл)
* Ойн оршин суугчдын зургийг авах камер. (шар гэрэл)

Багш: Сайн байна уу залуусаа, ойд хор хөнөөл учруулахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэйг та мэднэ
байгаль!
V. “Надад байгалийн ертөнцийг үзүүл” биеийн тамирын дасгал
(Хүүхдүүд хөдөлгөөн үзүүлнэ) Слайд 28
Багш: Нар биднийг дасгал сургуулилт хийхэд хүргэдэг.
Хүүхдүүд ой дундуур алхаж байна
Байгаль ажиглагдаж байна.
Гараа өргөж, сэгсэрлээ
Эдгээр нь ойд байдаг мод юм.
Гараа бөхийлгөж, гараа сэгсэрнэ
Салхи шүүдэрийг хийсгэдэг.
Гараа хажуу тийш нь
Гөлгөр даллацгаая.
Эдгээр нь бидэн рүү нисч буй шувууд юм.
Тэд яаж суух вэ?
Бид танд бас харуулах болно
Далавчуудыг хойш нь нугалав.
VI. Тоглоом "Дэлбээ сонго" (самбар дээр дэлбээтэй цэцэг, ар талд байдаг
байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг бичсэн тал дээр. Бүлэг бүр 2 байна
дэлбээ Залуус ээлжлэн цэцэгнээс дэлбээ түүж, ээлжлэн уншдаг
байгаль дээрх зан үйлийн дүрэм, дүрмийг дуусгах)
Слайд 29
1) Ойд зам, зам дагуу алх. Санаж байгаарай... (өвсөн дунд олон хүн амьдардаг
санамсаргүй няцалж болох жижиг амьтад. Үүнээс гадна -аас
алхах нь хөрсийг нягтруулж, модны үндсийг ил гаргаж, ховор үхдэг
ургамал).
2) Гараараа цэцэг түүж болохгүй... (хурааж авсан ургамал хурдан үхэж, өгөхгүй
үр Үр, цэцэглэдэг ургамал байхгүй болно).
3) Шоргоолжны үүрийг устгаж болохгүй ... (шоргоолжийг зүү, сүрэл, удаан хугацаагаар
Өөрийнхөө байшинг барьж байгуулахдаа аливаа ажлыг хүндэтгэх ёстой. Шоргоолж бол ойн дэг журамтай, тийм биш
шавьжны хортон шавьжийг их хэмжээгээр үржүүлэхийг зөвшөөрөх).
4) Ойд хогоо бүү орхи. Санаж байна уу ... (энэ бол амьтдын байшин, тийм байх ёстой
цэвэрхэн байх. Ойд гал нь шидсэн шилнээс эхэлдэг.)
5) Туулай, зараа, хэрэм болон бусад амьтдыг бүү барь ... (ой бол тэдний гэр,
тэд танай орон сууцанд муухай санагдах болно).
6) Олон хүмүүс энэ шувуунд дургүй, бусад хүмүүсийн дэгдээхэйг устгадаг. Гэсэн хэдий ч тэр маш их
Ашигтай нь олон аюултай катерпиллар, тэр ч байтугай иддэггүйг ч устгадаг
бусад шувууд. Энэ ямар шувуу вэ? (хөхөө)
Слайд 30
Багш: Бид өнөөдөр маш их зүйл сурсан, байгаль орчны дүрмийг санаж байна
байгаль дээрх зан байдал. Одоо бүлэг бүрээс өөрийнхөөрөө цуглуулахыг хичээ
хүрээлэн буй орчны тэмдэг. Үүнд бидний ярьж буй дүрмийг тусгаж үзээрэй
хэлээгүй (сонголт байж болно: шувууны байшин, тэжээгч, цэцэг, эрвээхэй,
ойд гал түймэр, үйлдвэр гэх мэт). Слайд 31 (ойн дуу хоолойны дуу руу)

Хүүхдүүдийн цуглуулсан тэмдгүүдийг самбар дээр байрлуулна.
Багш: Та эдгээр дүрмийг мартаж, сануулахгүй байхыг хүсч байна
эргэн тойрныхоо хүмүүст. Эцсийн эцэст манай гараг дэлхий ямар байхаас хамаарна
бидний хүн нэг бүрээс.
Оюутан: (Слайд 32)
Хүмүүс бие биетэйгээ найзууд болцгооё.
Тэнгэртэй шувууд шиг, нугатай салхи шиг.
Далайтай дарвуул шиг, бороотой өвс шиг,
Нар бид бүгдтэй яаж нөхөрлөж байна.
Хүмүүс эх дэлхийгээ хайрлацгаая
Бүх орчлон ертөнцөд үүнтэй адил зүйл байхгүй.
VII. Төгсгөлийн яриа “Өөртөө байгаа амьтдыг устга”
Багш самбар дээр бичсэн эпиграфыг хэлнэ: (Слайд 33)
Эдгээр нь яруу найрагч Евгений Евтушенкогийн мөрүүд юм.
Яруу найрагч юу яриад байна вэ? (санал болгож буй хариултууд: бид хамгаалж, хайрлах ёстой
байгаль, та амьтдыг алж чадахгүй)
Яруу найрагч өөрийнхөө дотор байгаа амьтдыг алахыг уриалдаг. Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (энэ
шунал, тэнэглэл, уур хилэн, хулчгар байдал, бүдүүлэг байдал, увайгүй байдал ...)
Тийм ээ, залуусаа, та зөв! Бидний доторх араатан бол муу зан чанар,
Энэ нь биднийг бие биенээ хайрлах, дэлхийг хайрлах, байгаль дэлхийгээ хайрлахаас сэргийлдэг.
Мөн бид эдгээр амьтдыг зүрх сэтгэлдээ байнга алах ёстой. Дараа нь манай
байгаль орчны мэдлэг нь байгальд, улмаар дэлхий дээрх амьдралд тустай байх болно.
"Харгислал" кино... (Слайд 34)
Оюутан: (Слайд 35)
Байгалийн хувиргалт
Хүн, би амьд хэвээр, амьсгалж байна.
Эр хүн, надад битгий хэлээрэй: "Би яарч байна!"
Хүн! Намайг сонсооч!
Хонгор минь, шөнө, өдрөөс ялга.
Битгий намайг зайлуул, эр хүн, чи надад тусалж чадна.
Би чамайг уучилж чадна ...
Эр хүн, чи хайрлаж чадах уу?!
Дэлхийг хайрла, эр хүн!
Надад агаар мандалд нүх хэрэггүй.
Эр хүн ээ, эргэн тойрноо хар!
Та үүнийг сонсож байна уу? усны чимээ...
Гол мөрнийг бүү хордуул, хүн минь!
Битгий цангаж үхээрэй, хүн минь...
Битгий ой модыг огтолоорой, хүн минь.
Намайг битгий хуурамчаар үйлдээрэй, гинж ээ.
Хүн алахаа боль
Намайг тамлахаа боль, залуу минь!
VIII. Тусгал
Багш: Тиймээс бид хичээлийн цагийн эхэнд эрхэмлэх, хайрлах зорилго тавьсан

байгаль. Энэ яагаад бидэнд хэрэгтэй байна вэ? (амьдрах, энэ нь агаар, устай байх явдал юм
цэвэр, шувууд, амьтан, ургамал үхээгүй), i.e. байгаль ийм байна
амьд, энэ нь дэг журам, цэвэр байдлыг шаарддаг. Байгаль дээрх бүх зүйл хоорондоо холбоотой байдаг.
Тэгээд амьдрахад байгаль хэрэгтэй...? нандигнаж, хайрла.
Санаж байна уу: (Слайд 36)
Нуурууд бол гарагийн нүд юм!
Гол мөрөн бол гарагийн судас юм!
Ой мод бол гарагийн уушиг юм!
Гаригийн цэцэг чимэглэл!
Багш: (Слайд 37) Тиймээс байгалийг хамгаалах нь бид бүгдэд хамаатай юм. Бид бүгд амьсгалж байна
Дэлхийн ижил агаартай бид ус ууж, талх иддэг. Бидний хүн нэг бүр чадна
мөн байгаль хамгаалах тэмцэлд хувь нэмрээ оруулах ёстой, мөн,
Тиймээс дэлхий дээрх амьдрал. (Слайд 3839)
Дэлхийд анхаарал тавь! Санаа тавих!
Цэнхэр оргилын болжмор, болгоомжтой байгаарай.
Эрвээхэй навчис дээр,
Зам дээр нарны гэрэл тусна...
Залуу найлзуурыг анхаарч үзээрэй
Байгалийн ногоон баярт,
Одод, далай, хуурай газар дахь тэнгэр
Мөн үхэшгүй мөнх байдалд итгэдэг сүнс,
Бүх хувь тавилан нь утсаар холбогддог.
Дэлхийд анхаарал тавь!
Санаа тавих.....
М.Дудин
Багш: “Байгалийг хайрлаж, хайрлая” хичээлийн цаг дууслаа. (Слайд
40)
Тиймээс байгалиа хамгаалж, хайрлацгаая!
Ажилласанд баярлалаа залуусаа! (Слайд 41)

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

"Соболевская бүрэн дунд сургууль"

Первомайский дүүрэг

Оренбург муж

Хичээлийн цаг

Сэдэв: "Ойдоо анхаарал тавь!"

Левенцова Екатерина Анатольевна

Хичээлийн цаг "Ойдоо анхаарал тавь!"

Зорилго:

Хүний амьдрал дахь байгалийн гоо зүй, хүмүүжил, эрүүл мэндийг сайжруулах, практик ач холбогдол, хүрээлэн буй орчныг хамгаалах, хамгаалах хүсэл эрмэлзлийг илчлэх;

хүүхдүүдэд байгалийн зан үйлийн хэм хэмжээг бий болгох;

оюутнуудын байгалийн талаархи мэдлэгийг системчлэх;

төрөлх нутгаа судлах сонирхлыг бий болгох, төрөлх байгалиа хайрлах, түүнд анхаарал халамж тавих, болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

хүүхдийн аман яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах, танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана.

Хичээлийн явц

БАГШ: Дууг сонсоод манай ангийн цагийн сэдвийг тодорхойл. Хүүхдүүд дуу сонсож байна« Нэг хөгжимчин ой дундуур алхав (ойн дуу) ». . Зохиолч Сергей Суетов.

Манай ангийн цагийн сэдэв нь “ОЙГ АВАРЦГААЯ!” Өнөөдөр та ойг хэрхэн эмчлэх талаар сурах болно.

Манай ангийн цагийн сэдэв маш чухал.

ОХУ-ын Ерөнхийлөгч Владимир Путин 2017 оныг Орос улсад экологийн жил болгон зарласан зарлигт гарын үсэг зурав.

Энэхүү шийдвэр нь иргэдийн анхаарлыг байгальд татах, ойн нөхцөл байдлыг сайжруулах, ойг хамгаалах, нөхөн сэргээх шаардлагатай гэдгийг сануулах зорилготой юм.

IN 2017 онд улсын хэмжээнд 800 мянган га ойг нөхөн сэргээхээр төлөвлөжээ..

Хараач, манай модны доор сууж байгаа энэ хэн бэ?

Лесовичок: -Би өвгөн Лесовичок, би энэ ойг хамгаалдаг. Чи над дээр сайн муу юугаар ирсэн юм бэ? (хүүхдийн хариулт). Энэ нь сайн ч мөчир хугалж, цэцэг түүж, шувуу, ойн амьтдыг гомдоодог хүүхдүүд байдаг.

Лесовичок:Тэгэхээр ой гэж юу вэ? Тэгээд би энд суугаад сонсох болно.

Багш аа: За залуусаа, ойн тухай цол хэргэмээ ойчдод үзүүлэх үү?

Хүүхдүүд:

Ой гэж юу вэ?
Тэнгэрт нарс
Хус, царс мод,
Жимс, мөөг ...

амьтны зам,
Толгод ба нам дор газар
зөөлөн өвс,
Шар шувууг новш.

Хөндийн мөнгөн сараана,
Агаар нь цэвэр, цэвэрхэн
Мөн амьд рашаан
рашаан

Ой нь гол мөрөнг хамгаалдаг.
Ой бол бидний баялаг!
Ой бол дэлхийн гаригийн ногоон хувцас юм.
Ой бол шувууд, амьтдын өлгий нутаг юм.
Ой нь гол мөрөнг хамгаалдаг.

Багш аа: Жил ирэх тусам ой мод бидний хамгаалалтад улам их хэрэгтэй байна.

Ой биднийг тэжээж, хувцаслаж, дулаацуулдаг. Энэ нь хүмүүст эрүүл мэнд, цэвэр агаар, сайхан сэтгэлийг өгдөг. Ойн бэлэг бол нийтлэг өмч юм! Ойг юу шагнал болгон авдаг вэ? Гал! Тайрч буулгах! Хог хаягдлын бохирдол! Ой мод тэвчиж, байгаль нь тэвчиж, уйлдаг.

Багш:Байгалийн ой нь жилийн аль ч үед зун, намар, өвөл, хавар сайхан байдаг. Тэр үргэлж гоо үзэсгэлэнгээрээ биднийг баярлуулдаг. Бидний даалгавар бол энэ гоо үзэсгэлэнг хадгалах, хадгалах явдал юм.

Ойг манай гарагийн ногоон уушиг гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү?

Ой мод бол бүх амьд биетийг амьсгалахад тусалдаг манай гарагийн уушиг юм. Ой мод нь агаарыг тоосноос цэвэрлэдэг.

Тэгээд хэн мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Багш хүүхдүүдийн хариултыг нөхөж өгдөг.

Ой мод нь хүчилтөрөгчөөр хангаж, нүүрстөрөгчийн давхар ислийг шингээдэг.Нэг мод өдөрт гурван хүний ​​амьсгалахад хангалттай хүчилтөрөгч үйлдвэрлэдэг. Ойд ямар ер бусын агаар байгааг та анзаарсан уу? Энэ бол үнэн. Ойн модноос гаргаж авсан хүчилтөрөгч нь уушгинд болон хүний ​​эрүүл мэндэд тустай.

Багш аа: Ойн хөвгүүн танд ойн ургамлын талаар даалгавар бэлдсэн.

Оньсого тааварлаарай.

Модны тухай.

Энэ нь бүр нууц биш юм
Шууд хэлье
Хэрэв хэн нэгэн хэлвэл -
Үүн дээр царсны боргоцой байна! (царс)

Лесовичок : Та мэдсэн үүЖижигхэн суулгацаас өндөр, хүчирхэг царс мод болтол арав гаруй жил шаардагдана..

Ногоон гоо сайхан.

Т Хэрэв та үүнийг унагавал шатах болно.
(хамхуул)

Лесовичок: Ой нь хүмүүст амттай, эрүүл ойн жимс өгдөг.

Хар жимс - гэхдээ нэрс биш,

Бут нь өргөст, гэхдээ бөөрөлзгөнө биш.

Хариулт: Blackberry

Гүзээлзгэнэ ойд ургадаггүй!
Энэ, хүүхдүүд - ... (Гүзээлзгэнэ)

Ойн цэцгийн тухай оньсого сонс.

Таавар.

1. Бяцхан цагаан даашинзтай, шар нүдтэй.

Та тэднийг ямар ч асуултгүйгээр нэрлэнэ (даизи)

2.Ногоон хөл дээр цагаан дэнлүү.

Би тэдэнтэй зун ойн зам дээр уулзсан (хөндий сараана)

3. Бяцхан хөх хонх жинтэй боловч хэзээ ч дуугардаггүй (ойн хонх)

Лесовичок: Залуус аа, ойд цэцэг түүж болох уу?

Яагаад үгүй ​​гэж?

Оюутан:Хүмүүс тэднийг ямар ч өршөөлгүйгээр урж хаяснаас болж олон ургамал ховор болдог. Үзэсгэлэнт цэцэг түүснээр бид ирээдүйн жимс жимсгэнэээс салгаж, байгаль дахь хүнсний сүлжээг тасалдаг. Сонгосон ургамал хурдан хатдаг. Ойн цэцэгсийг биширсэн нь дээр.

"Бүү цэцэг түү" бүжиг!». ХөгжимЮ.Антонова.

Лесовичок:Ойд маш олон мөөг байдаг!

Тоолоо ч нэмэргүй

Тэнд янз бүрийн мөөг ирдэг

Амтаар дүүрэн, энэ нь ургадаг.

Тоглоом "Идэх, идэж болохгүй!" Хоёр хоёроороо ажил.

Лесовичок мөөгийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зураг бүхий дугтуйг тарааж өгдөг.

Хүүхдүүд мөөгийг идэж болох ба иддэггүй мөөг гэж 2 бүлэгт хуваадаг.

багшб: Ой бол ойн оршин суугчдын гэр юм.

Ойн оршин суугчид ойг гэр орон гэж нэрлэдэг. Яагаад?

Хүүхдүүд: Энд тэд амьдардаг, ан хийдэг, идэж, үржүүлдэг. Шувууд үүрээ засдаг.

багшб: Оросын ойд олон шувууд амьдардаг

Тэд ямар сайхан дуулдагийг сонсоорой.

Та тэдний талаар юу мэдэх вэ?

Оюутан: Тоншуулыг ойн эмч гэж нэрлэдэг бөгөөд тэд ойг эдгээдэг. Зөвхөн тоншуул ийм хушуутай байдаг - урт, хүчтэй, цүүц шиг.

Хушуу нь тоншуул модны их биенээс гаргаж авдаг хэрэгсэл юм.

эсвэл хортой шавж, тэдгээрийн авгалдайн холтос дороос. Гэсэн хэдий ч хушуу нь хичнээн хүчтэй, урт байсан ч шавьжийг барьж чадахгүй. Энд шувууны хэл аврах ажилд ирдэг: энэ нь урт (10-15 см хүртэл), наалдамхай, хурц үзүүртэй ирмэгтэй. Тоншуул ийм хэлийг нүхэнд, тэр ч байтугай авгалдайгаар хийсэн хэсгүүдэд наах болно. Энэ нь олзоо нааж эсвэл ховил руу хатгаж, сугалж авна. Шувуу нь модыг хортой шавж, холтос цох, модчин цох зэргээс ангижруулдаг.

Оюутан : Хөхөө үүрээ барьдаггүй, харин бусдын үүрэнд өндөглөдөг. Хөхөө бол болгоомжтой, нууцлаг шувуу юм. Хөхөө нь янз бүрийн шавжаар хооллодог бөгөөд бараг бүх өдрийн турш их хэмжээгээр иддэг. Хөхөө нь үсэрхэг катерпиллийг идсэнээр маш их ашиг тусаа өгдөг.

Одоо ойн амьтдыг санаарай.

Тоглоом. "Араатанг дүрслэлээр нь танина уу."

Зорилтот:хүүхдүүдэд амьтдыг дүрслэх замаар танихыг заах; хүүхдийн сэтгэхүй, яриаг хөгжүүлэх.

Аймхай, урт чихтэй, саарал эсвэл цагаан. (Туулай.)
- Хүрэн, хөлтэй, болхи. (Баавгай.)

Оюутан:Хамгийн том амьтан болох баавгай зуны турш ой дундуур тэнүүчилдэг. Хаана унтдаг

шөнө ирж, ойд олсон бүх зүйлээ иднэ: өвс, хулгана, шоргоолж,

зөгийн бал, хандгай, буга дайрдаг. Баавгай бол хүчтэй махчин амьтан бөгөөд

авхаалжтай Гэхдээ өвлийн улиралд тэрээр өөрийгөө гэр - үүр болгодог.

Саарал, ууртай, өлссөн. (Чоно.)
- Зальтай, улаан үстэй, авхаалжтай. (Үнэг.)
- Хурдан, хэмнэлттэй, улаан эсвэл саарал. (Хэрэм.)

- Муурны гэр бүлийн аюултай махчин амьтан, чихтэй, богино сүүлтэй. (Шүүүүс).

Энэ бол асар том салаалсан эвэртэй, том, нарийхан амьтан юм. (Хандгай).

"Ногоон дуу" биеийн тамирын дасгал.

Ногоон, ногоон, ногоон ойд
Би туг шиг ногоон навчтай.

Модны доор ногоон боргоцой байна,
Хаа нэгтээ ногоон хөгжим тоглож байна.

Ногоон орны ногоон царцаа

БА надад ногоон дуу тоглодог.

Лесовичок: – Та ойд хэрхэн биеэ авч явахаа мэдэх үү?

Ойд юу хийж чадахгүй байгаагаа бидэнд хэлээч, яагаад?

Лесовичок шинж тэмдгийг харуулж, хүүхдүүд хариулдаг. (Хүүхдүүд байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг харуулсан тэмдэг нь юу гэсэн үг болохыг хэлэх ёстой).

Багш хүүхдүүдийн хариултыг нөхөж өгдөг.

Хэрэв бид чимээ шуугиан гаргавал ойн сайхан дууг сонсохгүй! Хэрэв бид ойд чимээгүйхэн биеэ авч явах юм бол ойн оршин суугчид биднээс айхгүй. Мөн бид тэдгээрийн олонхийг харж болно. Ойд чимээ гаргавал амьтад айж, нуугдана. Тэгээд бид тэднийг харахгүй!

Оюутан:Амьтны дуу хоолой бол тэдний яриа юм. Дуу чимээтэй тоглоом, хашгирах, чанга хөгжим зэрэг нь амьтдыг бие биедээ чухал зүйл хэлэхээс сэргийлж чадна. Бид үнэхээр чимээ шуугианаар амьтдыг айлгаж чадна. Айсан шувуу үүр рүү нисэхээс айж, дэгдээхэйнүүд өлсөх болно. Магадгүй олон амьтад тэдний гэр байсан ойн булангаас бүрмөсөн зугтах эсвэл нисэх болно.

Лесовичок: Хүүхдүүд ээ, ойгоо хайрла, хамгаалаарай, тэр нь цэвэр агаар, мөөг, ойн амтат жимсгэнэ, сайхан цэцгүүдээр биднийг баярлуулж, ойн оршин суугчидтай мартагдашгүй уулзалтуудыг бэлэглэх болно.

"Ойн дуу" дуу» Sl. Каганова Т., хөгжим. Витлина В.

Нар ой, ойг алтадаж байв.

Шоргоолж мод руу авирч, авирав.

Тоншуул бол тогш-тогш-тогшдог хогийн ургамал юм.

Хаа сайгүй, хаа сайгүй та тогших, тогших,

Тогших-тогших-тогших-тогших

Тогших-тогших-тогших-тогших

Тогших, тогших, тогших, тогших, тогших

Эрвээхэй мөчир дээр суугаад суугаад,

Мөн зул сарын гацуур мод дээрх одтой дуулж, дуулжээ.

Тарган цох тэр дууг сонссон

Тэр баяртайгаар бужигнав, Жу-жу-жу.

Жу-жу-жу-жу-жу-жу,

Жу-жу-жу-жу-жу-жу-жу

Жу-жу, жу-жу-жу-жу-жу-жу-жу.

Бүгд л дуунд дуртай байсан.

Бид бүгд нэг дуу дуулсан.

Бид өсгийтэй хөлөөрөө дэвсдэг, дэвсдэг, дэвсдэг, дэвсдэг.

Тэгээд бид алгаа ташина-алга-алга-алга.

Дээд талын дээд дээд дээд дээд

Дээд талын дээд дээд дээд дээд

Дээд, дээд, дээд, дээд, дээд, дээд, дээд.

Сэдэв: САНАА ТАВИХ

Зорилтот: эрүүл амьдралын хэв маягийг сурталчлах.

Даалгаварууд:

    1. Оюутнуудад эрүүл амьдралын хэв маягийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

      Архи, мансууруулах бодис, тамхины сөрөг үр дагаврын талаархи оюутнуудын санаа бодлыг бий болгох.

      Эрүүл амьдралын хэв маяг, оюун санааны болон ёс суртахууны сайжруулалтын хэрэгцээг бий болгох.

      "Эрүүл мэнд" болон муу зуршлууд гэсэн ойлголтыг тайлбарла.

      Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ой санамж, төсөөлөл, харилцан уялдаатай аман яриаг хөгжүүлэх; оюутнуудын алсын харааг тэлэх.

Маягт: Хичээлийн цаг.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа төхөөрөмж, мультимедиа танилцуулга, эрүүл мэндэд муугаар нөлөөлдөг муу зуршлын бичээс бүхий картууд.

    Зохион байгуулах цаг

/слайд 1/

Сайн байна уу, эрхэм залуус аа! Би танд "сайн уу" гэж хэлж байгаа нь та бүхэнд эрүүл энхийг хүсч байна!

Хүмүүстэй мэндлэх нь яагаад бие биедээ эрүүл энхийг хүсэх ёстойг та бодож үзсэн үү? Хүний хамгийн чухал үнэт зүйл бол эрүүл мэнд учраас тэр байх. Гэвч харамсалтай нь бид эрүүл мэндээ алдахаараа л ярьж эхэлдэг!

    Гол хэсэг

/слайд 2-3/

Өнөөдөр бид муу зуршлууд хүний ​​эрүүл мэндэд үзүүлэх нөлөөллийн талаар ярих болно. Гэхдээ эхлээд эрүүл мэнд гэж юу болохыг тодруулъя.

Удаан хугацааны туршид эрүүл мэнд бол өвчин байхгүй гэж үздэг. Та үүнтэй санал нийлж байна уу? Жишээ нь: хүн ямар ч өвдөлтгүй, гэхдээ санах ой муутай байдаг. Эсвэл өөр нэг жишээ: согтуу хүн юу ч гэмтээхгүй, гэхдээ түүнийг эрүүл гэж үзэж болох уу?

Эрүүл мэнд бол зөвхөн өвчин эмгэггүй байх биш, харин бие махбодь, сэтгэл зүй, нийгмийн сайн сайхан байдал юм.

/слайд 4-5/

Эрүүл мэндэд ямар хүчин зүйл нөлөөлдөг вэ? Хүчин зүйл гэж юу вэ? (Хүчин зүйл бол мөч, зарим үйл явц, үзэгдэл дэх чухал нөхцөл байдал)

Та эрүүл мэндийн хүчин зүйлийн талаар сайн ойлголттой юу? Бид одоо үүнийг шалгах болно.

QUIZ:

1. Дасгал хөдөлгөөн нь эрч хүч, эрүүл мэндийн эх үүсвэр гэдэгтэй та санал нийлэх үү? (Тийм)

2. Бохь зажлах нь шүдийг хадгалдаг гэдэг үнэн үү? (Үгүй)

3. Тамхинаас болж жил бүр 10000 гаруй хүн нас бардаг гэдэг үнэн үү? (Тийм)

4. Банана таны сэтгэл санааг сайжруулдаг гэж үнэн үү? (Тийм)

5. Лууван биеийн хөгшрөлтийг удаашруулдаг гэж үнэн үү? (Тийм)

6. Хоргүй эм байдаг гэж үнэн үү? (Үгүй)

7. Тамхинаас гарахад амархан уу? (Үгүй)

8. Нарны хомсдол нь сэтгэлийн хямралд хүргэдэг гэж үнэн үү? (Тийм)

9. Хүүхдэд шөнө 5 цаг унтвал хангалттай гэж үнэн үү? (Үгүй)

Сайн байна залуусаа! Сайн ажилласан.

Би эрүүл мэндээ хадгалахад саад болдог муу зуршлуудын талаар ярихыг санал болгож байна.

/слайд 6/

Үүний тулд эхлээд муу зуршил гэж юу болохыг олж мэдье.

/слайд 7-8/

    АРХИДАЛТ

Харамсалтай нь "архи" гэдэг үгийг насанд хүрэгчид, өсвөр насныхан, тэр байтугай хүүхэд бүр мэддэг. Хүн төрөлхтөн архи согтууруулах ундааг эртнээс мэддэг болсон. Гэвч сүүлийн үед асуудал бол энэ нь эрүүл мэндэд ямар хор хөнөөл учруулж болохыг заримдаа хараахан ойлгодоггүй маш залуу хүмүүс үүнийг ашиглах явдал юм. Архидан согтуурах нь эрүүл мэндэд хэрхэн нөлөөлдөг вэ? /слайд 5/

Архичдыг шоолж, олон зүйр цэцэн үг зохиосон.

/слайд 9/

Зүйр цэцэн үгийг гүйцээж, утгыг нь тайлбарла

    Согтуу хүнд далай өвдөг хүртлээ, шалбааг нь... (чих)

    Сэргэлэн хүний ​​сэтгэлд юу байдаг, согтуу хүний ​​сэтгэлд юу байдаг вэ...(хэл)

    Хоптой танилцах, нэр төртэй... (салах)

    Доод тал руугаа ууна - чи харахгүй...(сайн)

/слайд 10-11/

    ТАМХИ ТАМХИ

ДЭМБ-аас 1988 онд тавдугаар сарын 31-ний өдрийг Дэлхийн тамхигүй өдөр болгон зарласан. Олон улсын хамтын нийгэмлэг үүнийг хангах үүрэг хүлээсэнXXIзуунд тамхины асуудал арилсан. Энэ ажилласан уу?

/слайд 12/

Статистик.

Тамхи хүний ​​эрүүл мэндэд ямар нөлөө үзүүлдэг вэ?

/слайд 13/

Тамхи татахтай холбоотой ямар өвчин байдаг вэ?

/слайд 14-15/

Чи мэдэх үү?

/слайд 16/

    ДОНТОЛТ

Загалмайлсан эцэг нь дуртай ч бай, дургүй ч бай хар тамхи бол залуучуудын нэг номерын асуудал. Зөвхөн Орос улсад төдийгүй дэлхий даяар. Мансууруулах бодис нь бидний өдөр тутмын амьдралын нэг хэсэг болсон бөгөөд бидний амьдралын алхам тутамд олддог. Мансууруулах бодисыг зогсоохын тулд эхлээд дайсныг нүдээр нь мэдэх хэрэгтэй. Бидэнд тохиолдох бэрхшээлээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд бид мэдэх хэрэгтэй: хүмүүс аюулыг даван туулахад бэлэн байх ёстой, ялангуяа аюул ойрхон байгаа тул. Мансууруулах бодисын донтолт гэж юу вэ?

Амьдралын эхэн үед там, үхэл мэт амьдрал - энэ бол хэт их сониуч зан, хуурамч романсын үнэ юм. Хар тамхинд донтох нь “үгүй” гэж хэлж чаддаггүй хүмүүсийн өвчин юм.

/слайд 18/

Мансууруулах бодис хэрэглэх нь биед ямар хор хөнөөл учруулдаг вэ?

/ слайд 19/

Зарим зүйлийг санацгаая. Асуулт.

    Хичээлийн хураангуй

/ слайд 20/

Тиймээс бид бидний биед сөргөөр нөлөөлдөг гол эрсдэлт хүчин зүйлсийг авч үзсэн. Ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

"ӨӨРТӨӨ АНХААРАЛ ТАВИАРАЙ"

Эх орныхоо эрүүл мэнд та бид хоёроос, хүн нэг бүрээс шалтгаална гэдгийг хэзээ ч мартаж болохгүй.

/ слайд 21/

Зөв замыг сонго.

Хичээлийн цаг "Эрүүл мэнддээ анхаар!"

Багш аа

Залуус аа, өнөөдөр бид хүний ​​эрүүл мэндийн тухай ярих болно. Эрүүл мэнд гэж юу вэ?(сурагчдын хариулт)
- Эрүүл мэнд бол байгалийн үнэлж баршгүй бэлэг юм. Энэ нь бидэнд бүх илрэлээрээ бүрэн дүүрэн амьдрах боломжийг олгодог. Эрүүл мэндээ сүйтгэх нь амархан, үүнийг ямар ч мөнгөөр ​​худалдаж авах боломжгүй. Өвдсөн тул та мөрөөдөл, санаа, төлөвлөгөөгөө хэрэгжүүлэх боломжгүй болно. Тиймээс өнөөдөр бид эрүүл мэндээ хэрхэн хадгалах, хадгалах, бэхжүүлэх талаар ярилцах болно.

Самбар дээр бичсэн зүйр цэцэн үгсийн утгыг тайлбарла

    Эрүүл мэнд мөнгөнөөс илүү чухал!

    Та эрүүл байх болно, чи бүх зүйлийг авах болно!

    Өвдсөн бол эмчлүүл, эрүүл бол санаа тавиарай.

    Хувцсаа шинэ байхад нь, залуудаа эрүүл мэнддээ анхаар.

    Та эрүүл мэндийг худалдаж авч чадахгүй, таны оюун ухаан өгдөг.

    Эрүүл мэнд нь эд баялгаас илүү үнэ цэнэтэй юм.

(сурагчдын хариулт)

Багш аа

- Бидний эрүүл мэнд юунаас бүрддэг вэ? Өгөгдсөн жагсаалтаас шаардлагатай ойлголтуудыг сонгоно уу:

Кино үзэх, эрүүл ахуй, удаан унтах, зайрмаг, амттан байнга хэрэглэх, өдөр тутмын дэглэм, зөв ​​хооллолт, тойруулга, спортоор хичээллэх.

(Эрүүл ахуй, зөв ​​хооллолт, өдөр тутмын дэглэм, спорт)

1. "Эрүүл ахуй" станц

Эрүүл ахуй гэдэг нь эрүүл мэнд, цэвэр байдлыг хадгалах, хадгалах арга хэмжээ, арга хэмжээ юм.

Зүйр цэцэн үгсийн утгыг нээ.

    Цэвэрч нямбай хүн хүмүүст таалагддаг.

    Ухаалаг байх тухай биш нямбай байх тухай бод.

Бидний өглөө эрт хийх хамгийн эхний зүйл юу вэ?
- Явж угааж, шүдээ угаацгаая.

Тэр эрт нүүрээ угааж,
Би шүдээ угааж, чихээ нухлаа.
Хамгийн цэвэрхэн, эмх цэгцтэй
Ойд ойн минж байсан!
Бид шүдээ угаахаас залхуурдаггүй -
Бид тэдгээрийг өдөрт хоёр удаа цэвэрлэдэг.
Бид өдөрт хоёр удаа шүдээ угааж,
Бид удаан хугацаанд цэвэрлэнэ - гурван минут
Үслэг биш цэвэрхэн сойзоор
Амттай, анхилуун гоймон,
Сойзоор дээш доош цэвэрлэ -
За, микробууд, болгоомжтой байгаарай!
Таны шүд өвдөхгүйн тулд
Хүүхдүүд мэддэг, амьтад мэддэг:
Хүн бүр жилд хоёр удаа хийх ёстой
Эмч рүү амаа харуул!

Бидний инээмсэглэлийг олон жилийн турш гэрэл гэгээтэй байлгахын тулд та дараах сануулгыг дагаж мөрдөх ёстой.

1. Өдөрт хоёр удаа шүдээ угаах;
2. Эрүүл хооллох;
3. Шүдний сойзоо гурван сар тутамд солих;
4. Шүдний эмчид жилд хоёр удаа очих;
5. Самар, үзэг, хумс, хатуу зүйл зажилж болохгүй.

Бие, хувцас, гэр орноо цэвэрхэн байлга. Корней Иванович Чуковский: "Бид өглөө, оройдоо биеэ угаах ёстой ..." гэж хэлээгүй юм.
Мэдээж нүүрээ угаахаас өөр зүйл хийх хэрэгтэй. Та гараа угаах, шүдээ угаах, шүршүүрт орох, саван, алчуураар угаах, гутал, хувцсаа цэвэрлэх, өрөөг агааржуулах, орон сууцанд тогтмол нойтон цэвэрлэгээ хийх, хашаандаа хогоо хэзээ ч хаяхгүй байх хэрэгтэй. Хогийн савны дэргэдүүр гудамж... Эрүүл амьдралын хэв маяг цэвэр ариун байдлаас эхэлнэ!

(Нэг хүүхэд хүн бүрт санамж тарааж байхад сэтгүүлийн эхний хуудсыг нэгтгэн харуулав).

2. "Зөв хооллолт" станц

Эрүүл хооллолт нь эрүүл амьдралын хэв маягийн нэг үндэс юм.
Ямар хоолыг эрүүл гэж нэрлэж болох вэ?
Төрөл бүрийн, нэгэн хэвийн, ногоо жимсээр баялаг, амттангаар баялаг, тогтмол, үе үе, яарахгүйгээр, яарч байна.
Та зөв хооллож байгаа эсэхээ бодоорой. Үгүй бол асуудлыг сайжруулахыг хичээ.

Үзэгдэл: "Зөв хооллолт"

Илья орж ирээд гиншиж:

Сайн уу, Илюша!
- Сайн уу!
-Чи яагаад гунигтай байгаа юм бэ, надад хариулт өгөөч?
- Би хэтэрхий их чихэр идсэн!
Мөн жигнэмэг байсан,
Бялуу ба олон саатал:
Үдийн хоол маш амттай байсан.
Тэгээд одоо би маш муу байна ...
Өө, би яагаад бялуу идсэн юм бэ?
-Та өнөөдөр хаана байсан бэ?
– Семён намайг оройн хоолонд урьсан.
Би түүнээс татгалзаж чадаагүй
Өө! Би яагаад бялуу идсэн бэ?
-Тийм их идэх боломжтой юу?
Та хоолны дэглэм барих хэрэгтэй!
- Суухын тулд танд ор хэрэгтэй!
Мөн та байшинд хүрч чадахгүй.
- Ширээнд ороход хэн туслах вэ...
Өө! Би яагаад бялуу идсэн бэ?
Илюша! Битгий гомдолло!
Хоолны талаар чимээгүй байсан нь дээр!
Энэ бүгд чиний буруу:
Та бүгдийг идэж, идсэн!
- Би ид үедээ байгаа хүн,
За, чамд хамаагүй!
Ингээд л эцсийн амьсгал ирлээ.
Өө! Би яагаад бялуу идсэн бэ?

Илюша, би чамайг ширээ рүүгээ ороход тусална уу, тэгэхгүй бол чи үнэхээр муу байна! Гэхдээ залуус бидэнд зөв хооллолтын талаар хэдэн зөвлөгөө өгөх болно.

Залуус аа, хоол хүнс нь дунд зэрэг хэрэгтэй.
Ингэснээр гэнэтийн золгүй явдал тохиолдохгүй,
Та тогтоосон цагт идэх хэрэгтэй
Бага зэрэг, гэхдээ хэд хэдэн удаа.
Энэ хуулийг үргэлж дагаж мөрдөөрэй
Мөн таны хоол эрүүл байх болно!

Та мөн калорийн талаар мэдэх хэрэгтэй
Ингэснээр та тэдгээрийг нэг өдрийн дотор даван туулахгүй байх болно!
Хоолны дэглэм бас чухал,
Дараа нь бид өвчнөөс зугтах болно!
Боов, чихэр, жигнэмэг, бялуу -
Хүүхдэд бага хэмжээгээр хэрэгтэй.
Илья, бидний энгийн зөвлөгөөг санаарай:
Эрүүл мэнд бол нэг зүйл, гэхдээ өөр зүйл байхгүй!

Дүгнэж хэлье.

3. "Өдрийн горим" станц

Залуус аа, сургуулийн сурагчдын хэв маяг ямар байх ёстойг ярилцъя.

(Оюутны хариулт)

Зөв зохистой хооллолтын тухай шүлэг:
Уйтгар гуниг, залхуурлыг арилгахын тулд
Өдөр бүр бос
Энэ нь долоон цагт бидэнд хэрэгтэй.
Цонхны боолтыг онгойлгоод,
Хөнгөн дасгал хий
Мөн хүүхдийн орыг цэвэрлэ!
Шүршүүрт орох
Тэгээд өглөөний цайгаа уу.
Тэгээд ширээн дээрээ суу!
Гэхдээ санаж байгаарай залуусаа
Үүнийг мэдэх нь маш чухал юм
Сургууль руугаа алхаж, зам дээр
Та тоглож зүрхлэх хэрэггүй!
Машинаас болгоомжил
Тэдний зальтай хар дугуй.
Ангидаа суу
Тэгээд чимээгүй сонс.
Багшийг дага
Чих сэргэв.
Хичээлийн дараа амарна
Гэхдээ зүгээр л битгий хэвт.
Гэртээ ээждээ туслаарай
Алхаж яв, биеэ чангал!
Үдийн хоолны дараа та сууж болно
Даалгавруудыг дуусгахын тулд.
Байгаа бол зүгээр
Хүсэл зориг, хичээл зүтгэл.
Бид үргэлж дагаж мөрддөг
Өдөр тутмын хатуу дэглэм.
Бид товлосон цагт орондоо ордог,
Бид товлосон цагтаа босдог.
Бид өвчинд хамаагүй!

Ажил, амралтаа хослуул.

Сургуульд сурч, гэрийн даалгавар хийх нь ноцтой ажил юм. Оюутан насанд хүрсэн хүнээс дутахгүй завгүй байдаг. Эрүүл мэндээ хадгалахын тулд ажлаа амралтаар солих нь зайлшгүй шаардлагатай. Орчин үеийн сургуулийн сурагчид ихэвчлэн телевиз, видео, компьютер тоглоом зэрэг амралт, зугаа цэнгэлийн олон боломжуудтай байдаг. Гэтэл зарим хүүхдүүд өглөө бүр хичээл эхлэхээс өмнө зурагтаа асааж, хичээл тараад компьютерийн ард олон цагаар суудаг. Энэ нь ялангуяа мэдрэлийн систем, алсын хараанд хортой. Зурагт, видео, компьютер тоглоом зэрэг нь сайн. Тэдэнд хэт автах хэрэггүй. Алхах, гадаа тоглох, ном унших зэргийг өдөр тутмынхаа хэвшилд оруулаарай.

Тэгэхээр өдөр тутмын зөв дэглэм юу байх ёстой вэ?

1. Цэнэглэх;
2. Угаах;
3. Өглөөний цай;
4. Сургуулийн хичээл;
5. Үдийн хоол;
6. Алхах;
7. Гэрийн даалгавар;
8. Алхах;
9. Сонирхол дээр суурилсан тоглоом, ном унших;
10. Шүршүүр;
11. Унтах.

Биеийн тамирын минут Миний нуруу шулуун

Би нугалахаас айдаггүй:

(Урагшаа бөхийлгөх.)

Би шулуун, бөхийж,

(Эргэж хазайж, дээшээ шулуун.) Би эргэж байна.

(Их биений эргэлт.)

Нэг хоёр. гурав. дөрөв.

Гурав. дөрвөн удаа. хоёр.

Би бардам маягтай алхаж байна.

(Их биений эргэлт.)

Би толгойгоо шулуун байлгадаг

(Урагшаа бөхийлгөж, шулуун болго.)

Би яарахгүй байна.

(Гараа ардаа тавьж, байрандаа алх.)

Нэг удаа. хоёр. гурав. дөрөв,

(Их биений эргэлт.)

Гурав. дөрөв, нэг, хоёр.

(Гараа ардаа тавьж, байрандаа алх.)

Би ч бас бөхийж чадна.

(Бүгж, шулуун бос.)

Тэгээд суугаад бөхийж,

(Хел тавих, урагш бөхийлгө.)

Урагш хойш эргэж!

(Биеийг баруун, зүүн тийш эргүүлнэ.) Өө, шууд буцаж!

(Урагшаа бөхийлгөж, шулуун болго.)

Нэг хоёр гурав дөрөв

(Их биений эргэлт.)

Гурав, дөрөв, нэг, хоёр.

4. "Спортивная" станц

Илүү их хөдөл! Хөдөлгөөнгүй амьдралын хэв маяг нь таны эрүүл мэндэд хортой тул илүү их хөдөлж үзээрэй. Өглөө дасгал хий. Гадаа, ялангуяа гадаа тоглоомыг илүү олон удаа тогло. Биеийн хөдөлмөр, биеийн тамирын дасгал хийх. Боломжтой бол усан санд зочлоорой. Цанаар гулгах, усанд сэлэх, спортын тоглоомууд дэлхийн өнцөг булан бүрт хүүхэд, насанд хүрэгчдийн эрүүл мэндэд найдвартай үйлчилдэг. Мөн дасгалжуулагчид таныг ямар ч спортыг эзэмшиж, хүчирхэг, чийрэг, авхаалжтай болоход тань туслах болно.

Надад дасгалжуулагч хэрэггүй!
Юуны төлөө? Мэдэх, ойлгох
Хөлөө хэрхэн хөдөлгөх вэ?
Би биеийн тамирын хичээл хийх болно:
Би дөчин таталт хийнэ!

Чи худалч, их зантай хүн юм!
Бид өдөр бүр биеийн тамирын зааланд байдаг
Тэгээд илэн далангүй хүлээн зөвшөөрье,
Та хэвтээ бааранд юу болсон бэ?
Бид хараахан үзээгүй байна.
Өвөл бид хоккей тоглодог,
Гэхдээ тэд чамайг анзаарсангүй.
Тиймээс та биднийг хуурч чадахгүй!
Чи худлаа ярьж байна! Чи худлаа ярьж байна! Чи худлаа ярьж байна!
Би худлаа хэлэхгүй, мөрөөдөж байна.
Би үүлэн дунд ниссээр л...
Дэлхий дээр амьдрах цаг болжээ.
Биеийн тамирын хичээлтэй найзууд болоорой!

Эдгээр нь хөгжилтэй шүлэг юм. Манай ангийнхан бүгд биеийн тамир, спортод дуртай. Үнэндээ Яша усанд сэлэх гэж явдаг. Хөдөлгөөн бол амьдрал! Бид спортын төлөө байна!
- Тиймээс бид хичээлийнхээ эхэнд төлөвлөсөн зүйл болохын тулд эрүүл мэндээ хадгалах, бэхжүүлэхэд туслах бүх гол зүйлийг хэлсэн.

үзэсгэлэнтэй
хүчтэй
авхаалжтай
улаан
туранхай
хүчтэй
тохирох

Гэхдээ би чамд өөр нэг жижиг даалгавар байна:

Кроссворд: "Эрүүл мэнд".

1. Өглөө эрт бос
Үсрэх, гүйх, түлхэлт хийх.
Эрүүл мэндийн төлөө, захиалгын төлөө
Хүн бүрт хэрэгтэй...(цэнэглэгч)

2. Бороо дулаахан, зузаан,
Энэ бол амар бороо биш:
Тэр үүлгүй, үүлгүй
Өдөржин явахад бэлэн байна.(шүршүүр)

3. Та дээд амжилтыг эвдэхийг хүсч байна уу?
Энэ нь танд туслах болно ...(спорт) .

4. Тэр чамтай бас надтай хамт байна
Ойн оёдолоор алхав.
Таны ар талд явган аялал хийх найз
Горхитой бүс дээр.(Үүргэвч).

5. Удахгүй хумс болон хувирна
Тайраагүй...(хадаас).

6. Зам дагуу цэлмэг өглөө
Зүлгэн дээр шүүдэр гялалзаж байна.
Хөл зам дагуу хөдөлж байна
Мөн хоёр дугуй гүйдэг.
Оньсого нь хариулттай -
Энэ бол миний…(унадаг дугуй) .

7. Залуус аа, надад байна
Хоёр мөнгөн морь.
Би хоёуланг нь зэрэг унадаг -
Би ямар морьтой вэ?(Тэшүүр).

8. Агуу тамирчин болохын тулд,
Мэдэх зүйл их байна.
Мөн ур чадвар энд туслах болно
Тэгээд мэдээж,…(сургалт)

Тодруулсан нүдэнд ямар үг байна вэ? Эрүүл мэнд.
-Хүн бүр эрүүл мэнддээ анхаарах ёстой. Эцсийн эцэст хэн ч чамайг өөрөөсөө илүү халамжлахгүй. Танд эрүүл энхийг хүсье!

Редакторын сонголт
МАОУ "Металлурговская дунд сургууль" сэдэвчилсэн ангийн цагийн арга зүйн боловсруулалт "Гэр бүл, гэр бүл...

Философийн эргэцүүлэл Ф.И. Тютчевын байгалийн тухай санаа нь эрт, 20 нас хүрээгүй байхдаа эхэлж, бүхэл бүтэн бүтээлч амьдралаар явах болно ...

Наталья Бажитова “Сургуулийн...

Хүүхдүүдийг Оросын ардын аман зохиолтой танилцуулах; Хүүхдүүдтэй харилцах, яриаг хөгжүүлэхэд нь дэмжлэг үзүүлэх; Нарны тухай мэдлэгийг нэгтгэх (энэ нь юунд зориулагдсан вэ ...
ЗАМЫН ДҮРМИЙН ТУХАЙ 3-Р АНГИ Зорилго: сурагчдын замын хөдөлгөөний дүрмийн талаарх мэдлэгийг давтаж, бататгах; зөв зам сонгох чадварыг дадлагажуулах...
Байшин барих юм уу, орон сууцаа засъя гэсэн хүн эхлээд хэдэн төгрөгний зардал гарахыг тооцдог. Бүрэн...
Томоохон компаниудад зах зээлийн судалгаа нь ГОЛ ХӨДӨЛГӨХ ХҮЧ байдаг ч жижиг бизнесүүд ашиглахаас татгалзсаар...
“Бага наснаас нь эрүүл мэнддээ анхаар” сэдэвт нээлттэй хичээлийн цаг 10-Р АНГИ Зорилго: хүүхдийн эрүүл амьдралын хэв маягийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх;...
Зохиогчид нь Нобелийн шагнал хүртсэн нээлтүүдийн дунд рентген туяа, пенициллин, адрон коллайдер юм. Шагнагчдын дунд...