Хичээлийн хэрэгслийн сэдвээр даалгавар. Лексик сэдэв "Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл." Уншиж сурах. "b"-тэй танилцах


Наталья Бажитова
"Сургуулийн хэрэглүүр" лексик сэдвээр ярианы эмчээс сургуулийн ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн багшид өгсөн даалгавар.

9-р сар - 1 долоо хоног.

Долоо хоногийн сэдэв: "Сайн уу, цэцэрлэг".

Лексик сэдэв: "Мэдлэгийн өдөр" (Сургууль, хичээлийн хэрэгсэл.) .

(Сургуульд бэлтгэх бүлэг.)

Хөтөлбөрийн агуулга: холбоотой ярианы үгсийг идэвхжүүлэх сэдэв« Сургууль» ; хүүхдүүдийг танилцуулах хичээлийн хэрэгсэл, тэдгээрийг харьцуулах, объектуудыг нэгтгэн дүгнэх, онцлог шинж чанарыг тодруулахыг заах; ажилчдын мэргэжлийг судлах сургуулиуд.

Идэвхтэй ярианд оруулах.

Нэр үг: сургууль, ширээ, 9 сарын 1, үүргэвч, дэвтэр, сурах бичиг, үзэг, харандаа, цомог, захирагч, баллуур, будаг, самбар, харандаа, заагч, шохой гэх мэт.

Нэмэлт үг:

Үйл үг:

Бүлгийн даалгавар.

1. Үе мөчний гимнастик: цогцолбор №1.

2. Хурууны гимнастик: цогцолбор №1.

3. Амьсгалын дасгал: цогцолбор №1.

4. Хөдөлгөөний ерөнхий ур чадвар (биеийн минут).

Сургууль.

Би нэгдүгээр ангид орох гэж байна - тэгээд л болоо.

(Газар дээрээ алх.)

Эргэн тойрон дахь өвс ногоон өнгөтэй - энэ нь хоёр юм.

(Гараа тохойгоороо нугалж, гараа ээлжлэн өөрөөсөө холдуул.)

Маягтыг хараарай - энэ нь гурав юм.

(Гарынхаа ар талыг мөрнөөсөө доошлуул.)

Мөн дөрөв нь зүгээр.

(Баруун гараа урагш хөдөлгөж, эрхий хуруугаа дээш өргө

Тав - Би юу ч авахаа мартаагүй.

(Гараараа хажуу талыг нь тогш.)

Зургаан - үзэг, дэвтэр байдаг.

(Баруун гараараа зүүн гарынхаа хурууг нугална.)

Гэр бүл үнэхээр сургуулийн сурагч.

(Баруун гараараа бид алгаагаараа цээжиндээ хүрдэг.)

Найм - залхуугаа хаяцгаая.

(Гар чамаас холдох.)

Есөн - хамгийн сайн зүйлд итгээрэй.

(Гараа дээш өргө, нүдээ дээш өргө.)

Арав - есдүгээр сар бол гайхалтай сар юм.

(Гараа хажуу тийш нь сунга.)

5. Даалгавруудфонетик-фонемик сонсголыг хөгжүүлэх талаар болон ойлголт.

Тоглоом "Сонсоод алга таш".

Тоглоомын явц. Насанд хүрсэн хүн хэд хэдэн үгсийг хэлдэг, хүүхэд нүдээ аниад, өгөгдсөн дагуу үг сонсдог сэдэв, алгаа ташив.

6. Лексик хөгжүүлэх даалгавар- ярианы дүрмийн бүтэц.

7. Даалгавруудуялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх талаар.

Эх сурвалжууд:

1. Интернет.

2. Надад зөв ярихыг зааж өгөөч! Хүүхдийг сургуульд бэлтгэх цогц арга зүй. - Санкт-Петербург: Хэвлэлийн газар "Литера", 2015. 208 х.: өвчтэй. – (Цуврал "Хичээл ярианы эмчилгээний эмч» ).

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Барилгын мэргэжил" лексик сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан гэрийн даалгаварСЭДЭВ "Барилгын мэргэжил." 1. Үгийн сангаа тэлэх үгс: мэргэжил, ажил, барилга, архитектор, инженер, барилгачин, ажилчин.

"Хавар" лексик сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан гэрийн даалгаварСЭДЭВ “Хавар” 1. Үгийн санг тэлэх үгс: хавар, гэсгээх, нар, үүл, мөстлөг, дусал, гэссэн талбай, бургас, шалбааг, горхи.

"Гэрийн ургамал" лексик сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан гэрийн даалгаварСЭДЭВ “Тасалгааны ургамал” 1. Үгийн санг тэлэх үгс: ургамал, кактус, сарнай цэцэг, крассула, загнан цэцэг, колеус, кливиа, герани.

Лексик сэдвээр гэрийн даалгавар "Мэргэжил. Оёдолчин"СЭДЭВ “Мэргэжил. Оёдолчин" 1. Үгийн санг тэлэх үгс: мэргэжил, ажил, ателье, үйлдвэр, оёдолчин, оёдолчин, хувцас, даавуу, товч.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй "Гэрийн тэжээвэр амьтад" гэсэн лексик сэдвээр ярианы эмчилгээний бүлэгт ажилласан туршлагаасСургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдтэй "Тэжээвэр амьтад" лексик сэдвээр ярианы эмчилгээний бүлэгт ажилласан туршлагаас. Урьдчилсан ажлын явцад.

"Сургуулийн хэрэгсэл" бэлтгэл бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.Сэдэв: “Сургуулийн хэрэглэгдэхүүн” Зорилго: судалж буй сэдвээр үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх; сэдвийн талаархи мэдлэгийг системчлэх; дасгал хийх.

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй, ярианы ерөнхий сул хөгжлийн талаархи ярианы эмчилгээний тайлан.

Лексик сэдэв: "Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл."

Зорилго:

1. Засах, хүмүүжүүлэх:

Сургууль, хичээлийн хэрэгслийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. “Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл."

Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах.

Үг зохиох, унших, дууны дүн шинжилгээ, өгүүлбэрийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах.

Чөлөөт ярианы үйл ажиллагаанд өмнө нь хүргэсэн бүх дууг зөв дуудах, ялгах автоматжуулалт.

2. Засах, хөгжүүлэх:

Хамтарсан яриа, бүх төрлийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хүүхдэд төлөвлөгөөний дагуу үлгэр ярих чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдийн төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

3. Засах, хүмүүжүүлэх:

Хүүхдэд цэвэр цэмцгэр байдал, хариуцлагын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: хичээлийн хэрэгсэл, тоглоом, Растеряшка, Дунногийн зураг, жинхэнэ цүнх, хичээлийн хэрэгслийн багц, өгүүлбэр бүхий картууд, самбар дээрх өгүүлбэрийн диаграм, Дунногийн бэлэг.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, удахгүй таны амьдралд маш чухал үйл явдал тохиолдох болно - та 1-р ангид орох болно. Сургуульд сайн суралцахын тулд сайн бэлтгэл хийх хэрэгтэй. Цэцэрлэгт байхдаа та бүтэн жил хичээлдээ бэлдэж, үг хэлэх, үлгэр бичих, оньсого тайлах, дуулах, зурах гэх мэт олон зүйлийг сурч байсан.

Өнөөдөр бидэнд зочин байна - Мэдэхгүй. Тэр бас сургуульд орохыг хүсдэг ч сургуульд юу хэрэгтэйг мэддэггүй. Dunno-г бэлдэхэд нь тусалцгаая?

Шаардлагатай хичээлийн хэрэгслийг цуглуулахын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Зөв гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд бид 1 зүйл хүлээн авдаг.

2. Үндсэн хэсэг.

1. Энд эхний даалгавар байна: Хичээлийн хэрэгслийн талаархи оньсого тааварлаарай.

Зам дагуух цастай талбайд

Ганц хөлтэй морь маань хурдалж байна

Мөн олон жилийн турш

Хар толбо үлдээдэг.

(Үзэг)

Хэрэв та үүнийг хурцалж байвал

Та хүссэн бүхнээ зурж болно!

Нар, далай, уулс, наран шарлагын газар.

Энэ юу вэ?..

(Харандаа)

Гайхалтай вандан сандал байна,

Чи бид хоёр түүн дээр суулаа.

Вандан сандал бид хоёрыг чиглүүлдэг

Жилээс жилд,

Ангиас анги руу.

(ширээ)

Түүнтэй илүү олон удаа ярилц

Та дөрөв дахин илүү ухаалаг болно

(Ном)

Хар цагаан өнгөтэй

Тэд хааяа бичдэг.

өөдөсөөр үрэх -

Хоосон хуудас.

(Самбар)

Шулуун юм бол би хэн бэ

Миний гол зан чанар?

(Шугам)

Одоо би торонд байна, одоо би эгнээнд байна.

Тэдний тухай бичих боломжтой!

(Тэмдэглэлийн дэвтэр)

Хэрэв та түүнд ажил өгвөл -

Харандаа дэмий хоосон байв.

(Резин)

Энэ нарийн хайрцагт

Та харандаа олох болно

Үзэг, хясаа, цаасны хавчаар, товчлуур,

Сэтгэлийн төлөө юу ч.

(Үзэгний сав)

Та даалгавраа гүйцэтгэсэн тул та эхний зүйлийг хүлээн авлаа - ТОВЧХОН.

2. Дараагийн даалгавар бол “Үг цуглуул”.

"Цветик-Семицветик" гарын авлагыг ашигладаг.

Хүүхдүүд нэг нэг дэлбээ "урдаг" бөгөөд үүний ар талд сургуулийн хэрэгслийн нэрэнд тохирсон үсгүүдийг санамсаргүй дарааллаар бичиж, нэрийг нь тааж, бичнэ.

Энэ даалгаврын хувьд та дэвтэр авах болно.

3. "Растеряшка" тоглоом (Растеряшкагийн дүрс бүхий зургийг харуулав)

Бухимдсан хүн үргэлж бүх зүйлээ алдаж, үргэлж ямар нэг зүйлийг мартдаг. Сургууль дээр төөрөгдөл ирэв. Бүх хүүхдүүд сурах бичгээ гаргаж өгсөн боловч түүнд байхгүй (юу?)... Хүүхдүүд дэвтэрээ нээдэг, харин Растеряшка (юу?) байхгүй байна.. Хүн бүрийн харандааны хайрцагт үзэг бий. , гэхдээ түүнд (юу?) байхгүй ... Хүүхдүүд харандаа гаргаж ирдэг, гэхдээ түүнд байхгүй (юу?)... Та Растеряшкад хараахан байхгүй юу гэж бодож байна вэ?

Сайн хийлээ! Бид даалгавраа биелүүлж, зөв ​​хариулж, ТОРГУУЛЬ авлаа.

4. "Сургууль руу" гадаа тоглоом. Текстийн дагуу хөдөлгөөнийг импровизаци хийх.

Бид удахгүй сургууль руугаа явна

Тэгээд бид цүнхээ аваад явна.

Бид үзэггээр бичих болно.

Биеийн тамирын дасгал хийх,

Бүх зүйлд хамгийн сайнаараа хичээ!

Хүүхдүүд бариул хүлээн авдаг.

5 . Дүрслэх оньсого эмхэтгэх.

Хүүхэд бүр харалгүйгээр зургаа сугалж авдаг. Даалгавар бол тухайн сэдвийг нэрлэхгүйгээр ярих явдал юм. Түүний гадаад төрх байдал, яагаад хэрэгтэй байгааг тайлбарла.

Хүүхдүүд харандаа авдаг.

6. “Схемийг өгүүлбэртэй тааруулна уу.”

Хүүхдүүд "сэнс"-ээс өгүүлбэр бүхий картыг гаргаж аваад уншиж, картыг тохирох диаграммд хавсаргана.

Хүүхдүүд ЗАХИРАГЧ хүлээн авдаг.

7. Хурууны тоглоом "Завсарлага"

Хүүхдүүд РЕЗИН БУУДАА бэлэглэдэг.

8. Одоо сүүлчийн даалгавар "Цүнх цуглуулах".

Та тушаалаар шаардлагатай зүйлсийг сонгож, цүнхэнд хийх ёстой. (Хүүхэд бүр өөрийн цүнхээ цуглуулдаг).

Хүүхдүүд ABC BOOK авдаг.

ABC үгийн дууны диаграммыг хамтдаа гаргаж байна.

3. Дүгнэлт.

Сайн байна залуусаа! Та бүх даалгавраа биелүүлж, сургуульдаа бэлэн гэдгээ харуулж, Данно-д тусалсан. Түүнд одоо суралцахад шаардлагатай бүх хэрэглэгдэхүүн байгаа боловч хамгийн чухал нь түүний өнөөдрийн хичээл дээр олж авсан мэдлэг, суралцах хүсэл эрмэлзэл юм.

Мэдэхгүй ээ, тусалсанд баярлалаа, танд мартагдашгүй бэлэг өгсөн.


Лобжанидзе Русудана Резовна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: GBDOU дугаар 7
Орон нутаг:Санкт-Петербург
Материалын нэр:бэлтгэл бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл
Сэдэв:"Сургууль, хичээлийн хэрэгсэл"
Нийтэлсэн огноо: 30.04.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

сэдвийн дагуу бэлтгэл бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл

"Сургууль, хичээлийн хэрэгсэл"

Лобжанидзе Р.Р.

Зорилго:

"Сургууль, хичээлийн хэрэгсэл" сэдвээр мэдлэгээ өргөжүүлэх.

Хүүхдийн төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх; төлөвлөгөөний дагуу ярих чадвар;

Анхаарал, тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Сургуулийн хэрэгсэл, тоглоомыг дүрсэлсэн зургууд.

Хичээлийн явц.

1. Org. мөч.

Сайн уу залуусаа! Чи удахгүй сургуульд явах болно, чи зүгээр байх ёстой

бэлтгэсэн. Өнөөдөр бид хичээлийн хэрэгслийн талаар ярих болно.

2. Үе мөчний гимнастик. "Хичээлийн хэрэгсэл"

Одоо шаардлагатай хичээлийн хэрэгслээ цуглуулъя. Учир нь

Тиймээс бид оньсого тааварлах болно.

3. Үндсэн хэсэг

Би танд хэдэн оньсого хэлье, та тэдгээрийг тааж чадна:

1. Энэ юу болохыг таагаарай -

Шувуу биш хурц хушуу,

Тэр энэ хушуугаараа

Үрийг нь тарьж, тарьдаг

Талбайд ч биш, цэцэрлэгт ч биш -

Таны дэвтрийн хуудсан дээр. (Үзэг)

2. Гайхамшигтай вандан сандал байна,

Чи бид хоёр түүн дээр суулаа.

Вандан сандал бид хоёрыг чиглүүлдэг

Жилээс жилд,

Ангиас анги руу. (ширээ)

3. Хар Ивашка –

Модон цамц,

Тэр хамараа хааш нь хөтлөх вэ

Тэр тэнд тэмдэглэл тавьдаг. (Харандаа)

4. Хар ба цагаан

Тэд хааяа бичдэг.

өөдөсөөр үрэх -

Хоосон хуудас. (Самбар)

5. Би шууд байх дуртай, өөрийгөө чиглүүлдэг.

Шулуун шугам хий

Би хүн бүрт тусалдаг. (Шугам)

6. Та түүнтэй илүү олон удаа ярьдаг,

Та дөрөв дахин ухаалаг болно (Ном)

7. Хэрэв та түүнд ажил өгвөл -

Харандаа дэмий хоосон байв. (Резин

8. Түүний навчнууд нь цагаан цагаан,

Тэд мөчрөөс унадаггүй.

Би тэдэн дээр алдаа гаргадаг

Судал ба эсүүдийн дунд. (Тэмдэглэлийн дэвтэр)

9. Энэ нарийн хайрцагт

Та харандаа олох болно

Үзэг, хясаа, цаасны хавчаар, товчлуур,

Сэтгэлийн төлөө юу ч. (Үзэгний сав)

Сайн байна, та бүх оньсого таавар тааж, та бид хоёр хамгийн чухал зүйлийг цуглуулсан

зүйлийн цүнх!

4. Сургуулийн тухай хүүхдүүдтэй хийсэн яриа: Сургууль гэж юу вэ?

(Сургууль гэдэг нь анги, ширээ, сурагчид, багш нартай барилга юм)

Хүүхдүүд яагаад сургуульд явдаг вэ?

(Хүүхдүүд сурч, шинэ мэдлэг олж авахын тулд сургуульд явдаг. Тэд сургуульд сурдаг

Сургуульд тоглоом авчрах боломжтой юу?

(Та сургуульдаа тоглоом авчрах боломжгүй, учир нь энэ цэцэрлэг биш. Тоглоомтой

Та бүх хичээлээ дуусгаад гэртээ тоглож болно.)

Сурагчид сургууль дээрээ хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ?

Сурагчид сургууль дээрээ гүйж, тоглож болохгүй. Тэд бүх зүйлийг хийх ёстой

даалгавар өгөх, хичээлээсээ хоцрохгүй байх, солих гутал, сурах бичиг авчрах,

Ангидаа багшийг анхааралтай сонс.)

Хичээлдээ сайн байхын тулд юуг мэдэж, юу чаддаг байх ёстой вэ?

(Багшийг анхааралтай сонсож, их уншиж, тоолж, шийдэж чаддаг байх ёстой

Харандааандаа хийсэн зүйлсээ нэрлэ?

(Харандааны хайрцагт бид үзэг, энгийн харандаа, захирагч, баллуур, өнгөт цаас тавина.

харандаа, тоолох саваа, хайч, сойз).

Та үүргэвчиндээ хийх зүйлсээ нэрлэнэ үү?

(Оюутан сурах бичиг, дэвтэр, цомог, будаг, өдрийн тэмдэглэл, үүргэвчийг үүргэвчиндээ хийдэг).

5. Дараагийн даалгавар бол “Үг цуглуул”.

Энд та "Долоон цэцэгтэй цэцэг" картон (цаасан) ашиглаж болно.

Хүүхдүүд нэг нэг дэлбээ "урагдаад", ар талд нь бичсэн байдаг

хичээлийн хэрэгслийн нэрэнд тохирсон үсэг. Хүүхдүүд

таах, нэрийг нь нэрлэх.

Мөн та энэ даалгавраа биелүүлсэн! Үүний тулд та тэмдэглэлийн дэвтэр авах болно.

6. Бид хэтэрхий удаан суусан тул амрах хэрэгтэй.

Физминутка

Хуруунууд дасгал хийж байна

Бага ядрахын тулд.

Тэгээд тэд тэмдэглэлийн дэвтэрт байна

Тэд захидал бичих болно.

(Хүүхдүүд гараа урагш сунгаж, нударгаа зангидаж, тайлна.)

Та ийм л агуу юм! торгууль авсан.

7. Одоо дараагийн даалгавар.

Та харалгүйгээр зураг гаргаж ирээд сэдвийн талаар ярих хэрэгтэй

түүнийг дуудаж байна. Энэ нь юунд зориулагдсан болохыг тайлбарла

(Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, харандаа, баллуур авдаг)

Энэ даалгаврын хувьд хүүхдүүд PEN авдаг

8 . Одоо сүүлчийн бөгөөд чухал ажил: "Цүнх цуглуул."

Команд дээр шаардлагатай зүйлсийг сонгоод оруулах шаардлагатай

портфолио. (Хүүхэд бүр хичээлдээ хэрэгтэй зүйлээ цүнхэндээ хийдэг

зүйл, тэдгээрийн дотор төөрөгдөл байдаг: чихэр, тоглоом гэх мэт).

Зөв бөглөхийн тулд хүүхдүүд праймер авдаг.

Дүгнэлт.

Сайн байна залуусаа! Та бүх даалгавраа биелүүлсэн. Дүгнэж хэлэхэд би тэгэх болно

Би танаас "Сургууль" сэдвээр синхрончлол зохиохыг хүсч байна.

Хүүхдүүд бүрдүүлдэг.

Анхдагч, хоёрдогч.

Тэд ажилладаг, сурдаг, сурдаг.

Дунд боловсролын сургалтын байгууллага.

Өнөөдөр би та бүхний анхаарлыг татахыг хүсч байна сургуулийн тухай дууАнгли хэлэнд. Сургуулийн жил бол хүүхдийн амьдралын хамгийн чухал үе юм, учир нь энэ үед хүнийг цаашдын амжилттай цогц хөгжүүлэх үндэс суурь тавигддаг. Хүүхэд эрдмийн мэдлэгтэй зэрэгцэн багаар хамтран ажиллах, бусадтай эелдэг, хариуцлагатай, анхаарал халамжтай байж сурдаг.

“Сургуулийн дуу” хэмээх дуу маань сургуулийн өдөр тутмын амьдрал, хүүхдүүд ангидаа юу хийдэг, сургуульдаа амжилттай явахын тулд юу авч явах хэрэгтэйг өгүүлдэг.


Сургуулийн тухай дууны үг

Сургуулийн дуу

Сургуульд би уншдаг, сургуульдаа би бичдэг,
Сургуульд би тоолж, сургуульдаа инээдэг,
Би өдөр бүр сургуульд явдаг.
Сургуульд би сурдаг, сургуульдаа тоглодог,
Би өдөр бүр сургуульд явдаг.

Сургууль, сургууль, би сургуульд явдаг,
Сургууль, сургууль, би сургуульд явдаг.

Би үзгээ аваад, номоо аваад,
Би цүнхээ аваад харлаа
Хэрэв би өнөөдөр юмаа мартвал
Тэгээд сурч, тогло.
Хэрэв би өнөөдөр юмаа мартвал
Би уншиж, бичиж, тоолж чадахгүй
Тэгээд сурч, тогло.

Сургууль, сургууль, би сургуульд явдаг,
Сургууль, сургууль, би сургуульд явдаг.
Сургууль, сургууль, би сургуульдаа дуртай.

Бэлтгэсэн дуунаасаа гадна Англи хэл дээрх "Сургууль" сэдвээр хоёр багц флаш карт. Эхний багцад зураг, үг бичсэн картууд байгаа бол хоёр дахь багцад зөвхөн зурагтай картууд байдаг бөгөөд үгсийг тусад нь жижиг картууд дээр өгдөг. Та эдгээр картуудыг англи хэлний хичээл дээр "Юу дутуу байна?" гэх мэт янз бүрийн үгийн сангийн тоглоомуудад ашиглаж болно. эсвэл "Та хамгийн түрүүнд сургуульдаа юу авч явах ёстой вэ?"

1-р багц









2-р багц






Мөн би та бүхний анхааралд цувралыг хүргэж байна англи хэл дээрх "Сургууль" сэдвээр даалгавар. Даалгаврууд нь зөвхөн энэ дууны үгсээс гадна хичээлийн хэрэгслийн бусад нэрсийг агуулсан байдаг тул эдгээр даалгавруудыг гүйцэтгэхээсээ өмнө сурагчид энэ үгсийн санг мэддэг эсэхийг шалгаарай.

Дасгал 1 : Энэ бол хүүхдүүдэд авиа үсгийн тохирлыг олох чадварыг дадлагажуулах хамгийн энгийн ажил юм. Хүүхдүүд объект аль үсгээр эхэлж байгааг тодорхойлж, зургийг харгалзах үсгээр холбох ёстой.

Даалгавар 2 : Энэ үйл ажиллагаанд хүүхдүүд хичээлийн хэрэгслийн нэрийг уншиж, тохирох зурагтай тааруулах хэрэгтэй.

Даалгавар 3 : Энэхүү даалгавар нь "Сургуулийн хэрэглүүр" сэдвээр англи үгсийн зөв бичгийн дүрмийг санаж байх боломжийг танд олгоно. Хүүхдүүд энэ үг юу болохыг тодорхойлж, алга болсон үсгийг оруулаад холбогдох зурагтай холбох хэрэгтэй.

Даалгавар 4 : Энэ даалгавар миний “Сургуулийн дуу” дууны үгтэй таарч байна. Хүүхдүүд сургуулийн үйл ажиллагааг дүрсэлсэн үйл үгсийг холбогдох зурагтай холбох хэрэгтэй.

Даалгавар 5 : Энэ бол үгийн зөв бичих дадлага хийх даалгавар юм. Хүүхдүүд дугуйлж, сургуулийн хичээлийн үйл ажиллагааны төрлийг нэрлэсэн үйл үгсийг бие даан бичих ёстой.

Даалгавар 6 : Энэ хүнд хэцүү даалгаварт хүүхдүүд сургуулийн үйл ажиллагааг дүрсэлсэн үйл үгсийг тайлж, тэдгээрийг холбогдох зурагтай холбох хэрэгтэй.

Сургуулийн тухай дуу минь танд таалагдаж, англи хэлний хичээл дээр дуулахдаа баяртай байх болно гэж найдаж байна.

Швыдская Татьяна Ивановна
Албан тушаал:ярианы эмчилгээний багш
Боловсролын байгууллага: MBDOU дугаар 5
Орон нутаг:Краснодар муж, ст. Крыловская
Материалын нэр: OOD товчлолын арга зүйн хөгжил
Сэдэв:"Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл"
Нийтэлсэн огноо: 16.02.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Огноо: 2016.04.26

Зорилтот:"Сургууль." сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Хичээлийн хэрэгсэл, баяжуулах

идэвхтэй үгсийн сан, харилцан уялдаатай, дүрмийн хувьд зөв харилцан яриа хөгжүүлэх;

харилцааны хэрэгсэл болох яриаг эзэмших.

Залруулах боловсролын даалгавар:лексик сэдвээр хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх

"Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл”, сэдвийн хүрээнд хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах,

хүүхдүүдэд асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулахыг үргэлжлүүлэн зааж, зөв ​​зааж сур

Нэр үгийг тоонуудтай уялдуулж, зөв ​​өөрчлөх

үгийн хэлбэр.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, ой санамжийг хөгжүүлэх;

анхаарал, ярианы амьсгал, зөв ​​дуудлагыг хөгжүүлэх, уялдаа холбоог хөгжүүлэх

яриа.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:хамтын ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх,

ярианы эмчилгээний хичээлд хамрагдах сонирхол, бие биенээ сонсох чадвар, хүсэл эрмэлзэлийг төлөвшүүлэх

ангидаа идэвхтэй ажиллах.

Тоног төхөөрөмж:Пиноккиод зориулсан хувцас, хичээлийн хэрэгслийн тухай оньсого, сургууль

дагалдах хэрэгсэл, бөмбөг, танилцуулга, слайд, проектор, картын индекс "Хурууны тоглоом",

мольберт, хоёр цүнх, сагс, ABC ном, "Нүдээ тайвшруул" картын файл, сурах бичиг

Урьдчилсан ажил:оньсого асуух, объектын зургийг үзэх

сэдэв "Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл", хуруутай тоглоом, үгсийн санг хөгжүүлэх тоглоомууд

Хичээлийн явц.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй хамт танхимд ордог.

Яриа эмч: Залуус аа, хүмүүсийн сэтгэлийн түгжээг нээдэг түлхүүр бол инээмсэглэл юм. Одоо бид хийнэ

бие биедээ инээмсэглээрэй. Баруун, зүүн талын хөрш рүүгээ инээмсэглэ. Над руу инээмсэглэ, би инээмсэглэнэ

чамд. Зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй мэндчилж, инээмсэглээрэй. Одоо

сандал дээр суу.

Зохион байгуулах цаг. Сэтгэлзүйн гимнастик.

Яриа эмч: Нар шувууд өглөөний мэнд.

Инээмсэглэсэн царайд өглөөний мэнд.

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог.

Өглөөний мэндийг орой болтол үргэлжлүүлээрэй.

Ярианы эмч: Залуус аа, тун удахгүй таны амьдралд чухал үйл явдал тохиолдох болно - та явах болно

сургуульд орж, нэгдүгээр ангийн сурагч болно. Сургуульд сайн суралцахын тулд танд хэрэгтэй

сайн бэлтгэл: чи үсэг мэддэг, тоолж чаддаг байх хэрэгтэй.

Хаалга тогшиж байна.

Ярианы эмч: Залуус аа, өөр хүн бидэн дээр ирсэн.

Пиноккио орж ирэв. Түүний гарт ABC ном байдаг.

Ярианы эмч: Залуус аа, энэ хэн болохыг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Энэ бол Пиноккио гэдгийг бид олж мэдсэн.

Ярианы эмч: Сайн байна. Сайн уу, Буратино. Бид тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна. Юу болов

чи яагаад манайд ирсэн юм бэ?

Мэдэхгүй: Залуус аа, би бас сургуульд явмаар байна. Папа Карло надад ABC ном хүртэл өгсөн.

Ингэснээр би үсэг сурч чадна. Гэхдээ сайн сурахын тулд өөр юу хэрэгтэйг би мэдэхгүй. Залуус аа,

намайг сургуульдаа бэлдэхэд тусална уу.

Яриа эмч: Залуус аа, Пиноккиог сургуульд бэлтгэхэд нь тусалцгаая.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Яриа эмч: Буратино, суу. Залуус аа, бид юугүйгээр хийж чадахгүй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Гол хэсэг.

Ярианы эмч: тийм ээ, та сургуульд хичээлийн хэрэгсэлгүйгээр хийж чадахгүй. Харин

Пиноккиод шаардлагатай хангамжийг цуглуулахын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй.

Зөв гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд та нэг сургуулийн кредит авах болно.

хамаарах.

Ярианы эмч: эхний ажил. Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай.

"Хичээлийн хэрэгслийн тухай оньсого." (слайд 1)

Зам дагуух цастай талбайд

Ганц хөлтэй морь маань хурдалж байна.

Мөн олон жилийн турш

Хар толбо үлдээдэг. (Үзэг.) (слайд 2)

Хэрэв та үүнийг хурцалж байвал

Хүссэн бүхнээ зур!

Нар, далай, уулс, наран шарлагын газар.

Энэ юу вэ? (Харандаа.) (слайд 3)

Нэг бол би торонд байна, дараа нь би дараалалд орно

Тэдгээр дээр бич! (Тэмдэглэлийн дэвтэр) (слайд 4)

Бут биш, харин навчтай,

Цамц биш, харин оёмол,

Хүн биш, харин түүхч. (Ном) (слайд 5)

Энэ нарийн хайрцагт

Та харандаа олох болно

Үзэг, хясаа, цаасны хавчаар, товчлуур,

Сэтгэлийн төлөө юу ч. (Харандааны хайрцаг) (слайд 6)

Би гартаа шинэ байшин барьж,

Байшингийн хаалга цоожтой.

Эндхийн оршин суугчид цаасаар хийгдсэн,

Бүгд маш чухал. (Портфолио) (слайд 7)

Ярианы эмч: харандаа, үзэг, дэвтэр, ном, цүнхийг нэг үгээр хэрхэн дуудах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт. (хүүхдүүдээс бүрэн хариулт өгөхийг хүс.)

Ярианы эмч: Сайн байна уу залуусаа. Та эхний даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн. Та хүлээн авна

Эхний зүйл бол харандаа хайрцаг юм.

Харааны гимнастик.

Ярианы эмч: бид нүдээ аньдаг

Эдгээр нь гайхамшгууд юм

Бидний нүд амарч байна

Дасгалуудыг гүйцэтгэдэг.

Одоо бид тэдгээрийг нээх болно

Гол дээгүүр гүүр барьцгаая

О үсэг зуръя

Энэ нь амархан болж хувирдаг.

Үүнийг дээш өргөе

Үүнийг доошлуулъя

Зүүн ба баруун тийш эргэцгээе

Дахин дасгал хийж эхэлцгээе.

Ярианы эмч: Одоо бид бага зэрэг амрах болно. (Пиноккиог урьсан.)

Хөгжмийн тусламжтайгаар том моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Яриа эмч: суудалдаа суу.

Таны хийх ёстой дараагийн даалгавар. Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай.(слайд 8)

Тоглоом "Төөрөгдөлд тусал".

Ярианы эмч: Залуус аа, энэ охиныг таньж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Ярианы эмч: тийм ээ, энэ бол Растеряшка. Төөрөгдөлд орсон хүн үргэлж бүх зүйлээ алдаж, үргэлж ямар нэгэн зүйл алддаг

мартдаг. Сургууль дээр төөрөгдөл ирэв. Бүх залуус сурах бичгээ гаргасан боловч түүнд байхгүй (юу?) -

....., хүүхдүүд дэвтэрээ нээдэг, гэхдээ Растеряшка (юу?) -......, хүн бүрийн харандааны хайрцагт үзэг байдаг, гэхдээ

тэр тэнд байхгүй (юу?) -…., хүүхдүүд харандаагаа гаргасан, гэхдээ тэр тэнд байхгүй (юу?) -….. Чи юу гэж бодож байна

Растеряшка хараахан байхгүй байна. (хүүхдүүдээс бүрэн хариулт өгөхийг хүс.)

Хүүхдүүдийн хариулт.

Ярианы эмч: Сайн байна. Та даалгавраа биелүүлж, зөв ​​хариулж, үзэг авсан.

Яриа эмч: сайхан ярихын тулд та хуруугаараа нөхөрлөх хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик.

Би алгаа хүчтэй үрнэ

Би хуруу бүрийг мушгина

Би бүгдэд нь мэндчилгээ дэвшүүлье

Би хэнийг ч тойрч гарахгүй.

Би хумсаараа тоглох болно

Би тэднийг бие биенийхээ эсрэг үрнэ.

Дараа нь би гараа угаана

Би мөрийг чинь зөөлөн зуурах болно.

Дараа нь би гараа угаана

Би хуруугаа хуруунд чинь хийнэ,

Би тэднийг түгжих болно

Тэгээд би дулаан байлгах болно.

Би хуруугаа сунгана

Тэднийг туулай шиг гүйлгээрэй.

Нэг, хоёр, нэг, хоёр,

Хүүхдүүд амарч байна.

Ярианы эмч: Сайн байна уу залуусаа. Дараагийн даалгавар. Гараад тойрог дээр зогс.

Бөмбөг тоглоом "Тоолох"

Яриа эмч: будилсан охин бүх хичээлийн хэрэгслээ цуглуулсан боловч дахиад л эргэлзэж, тэгээгүй.

хичээлийн хэрэгсэл. Бид дагалдах хэрэгслийг ингэж тоолдог: нэг, хоёр, тав.

Нэг бариул, хоёр бариул, таван бариул.

Нэг харандаа - хоёр харандаа - таван харандаа.

Нэг дэвтэр, хоёр дэвтэр, таван дэвтэр.

Нэг харандаа хайрцаг - хоёр харандаа хайрцаг - таван харандаа хайрцаг.

Нэг цомог - хоёр цомог - таван цомог.

Нэг шохой - хоёр шохой - таван өнгийн харандаа.

Нэг резинэн тууз, хоёр резинэн тууз, таван резинэн тууз.

Нэг захирагч, хоёр захирагч, таван захирагч,

Нэг сурах бичиг, хоёр сурах бичиг, таван сурах бичиг.

Нэг сойз, хоёр сойз, таван сойз.

Нэг луужин, хоёр луужин, таван луужин

Нэг цүнх, хоёр цүнх, таван цүнх.

Яриа эмч: сайн байна, та даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн. Та захирагч авна.

Сандал дээр суу.

Тоглоом "Цүнх цуглуул"

Яриа эмч: Одоо би чамайг жинхэнэ нэгдүгээр ангийн сурагч болж, цүнх цуглуулахыг санал болгож байна.

Охидын хувьд улаан цүнх, хөвгүүдийн хувьд цэнхэр цүнх. Үүнийг хийхийн тулд та хуваах хэрэгтэй

Үг дээр үндэслэсэн хичээлийн хэрэгслийн нэрс. Бид зургуудыг улаан цүнхэнд хийдэг

хичээлийн хэрэгслээр, үгс нь хоёр үеээс бүрддэг, цэнхэр өнгөөр ​​- зураг,

Үг нь гурван үеээс бүрддэг.

Хүүхдүүд үгсийг үе болгон хуваадаг: үзэг гэдэг үг хоёр үетэй тул би зургийг улаанаар зурна.

цүнх, харандаа гэдэг үг гурван үетэй, би энэ зургийг цэнхэр цүнхэнд хийнэ.

Ярианы эмч хүүхдүүдийг даалгавраа гүйцэтгэсэнд нь магтаж, хүүхдүүд хичээлийн хэрэгслийг хүлээн авдаг

- харандаа.

Одоо таны олсон бүх хичээлийн хэрэгслээ харандааны хайрцагт цуглуулж өгцгөөе

Пиноккио.

Буратино хүүхдүүдэд талархаж, баяртай гэж хэлээд явлаа.

Хичээлийн хураангуй.

Ярианы эмч: Бид юу ярьсан бэ? Хичээлийн хэрэгслийг санаж, нэрлэнэ үү?

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? Бид ямар тоглоом тоглосон бэ?

Ярианы эмч: Залуус аа, одоо та төгс сурахын тулд сургуульд юу хэрэгтэйг мэдэж байна. Та

Тэд идэвхтэй, найрсаг байсан бөгөөд Пиноккиод шаардлагатай материалыг цуглуулахад тусалсан.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага цэцэрлэг

хосолсон төрөл No5

Крыловский дүүргийн Крыловский хотын захиргааны тосгон

Илтгэлийн эмчилгээний нээлттэй эцсийн хичээлийн хураангуй

МХХТ ашиглан тусгай хэрэгцээт хүүхдүүдэд зориулсан бэлтгэл сургуулийн бүлэг

Сэдэв: "Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл."

Яриа эмчлэгч багш 1

шаардлага хангасан

Редакторын сонголт
МАОУ "Металлурговская дунд сургууль" сэдэвчилсэн ангийн цагийн арга зүйн боловсруулалт "Гэр бүл, гэр бүл...

Философийн эргэцүүлэл Ф.И. Тютчевын байгалийн тухай санаа нь эрт, 20 нас хүрээгүй байхдаа эхэлж, бүхэл бүтэн бүтээлч амьдралаар явах болно ...

Наталья Бажитова “Сургуулийн...

Хүүхдүүдийг Оросын ардын аман зохиолтой танилцуулах; Хүүхдүүдтэй харилцах, яриаг хөгжүүлэхэд нь дэмжлэг үзүүлэх; Нарны тухай мэдлэгийг нэгтгэх (энэ нь юунд зориулагдсан вэ ...
ЗАМЫН ДҮРМИЙН ТУХАЙ 3-Р АНГИ Зорилго: сурагчдын замын хөдөлгөөний дүрмийн талаарх мэдлэгийг давтаж, бататгах; зөв зам сонгох чадварыг дадлагажуулах...
Байшин барих юм уу, орон сууцаа засъя гэсэн хүн эхлээд хэдэн төгрөгний зардал гарахыг тооцдог. Бүрэн...
Томоохон компаниудад зах зээлийн судалгаа нь ГОЛ ХӨДӨЛГӨХ ХҮЧ байдаг ч жижиг бизнесүүд ашиглахаас татгалзсаар...
“Бага наснаас нь эрүүл мэнддээ анхаар” сэдэвт нээлттэй хичээлийн цаг 10-Р АНГИ Зорилго: хүүхдийн эрүүл амьдралын хэв маягийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх;...
Зохиогчид нь Нобелийн шагнал хүртсэн нээлтүүдийн дунд рентген туяа, пенициллин, адрон коллайдер юм. Шагнал хүртсэн хүмүүсийн дунд...