Užsiėmimai duonos tema vyresniųjų grupėje. Pamokos santrauka „iš kur pas mus atkeliavo duona“. Tema: „Iš kur pas mus atkeliavo duona?


Tema: Duona yra visa ko galva

Tikslas: suteikti vaikams idėją, kad duona yra kasdienis maisto produktas; supažindinti vaikus su įvairiais duonos gaminiais; įtvirtinti žinias apie ilgą duonos kelią nuo lauko iki stalo; ugdyti pagarbą suaugusiųjų darbui ir pagarbą duonai.

Pamokos eiga

Vaikinai, šiandien einame į nuostabią parduotuvę „Kolos“. Pažiūrėkite, kiek ten kepinių! Pavadinkite juos. (Duona, kepalas, bandelė, riestainiai, pyragai, krekeriai, sausainiai, krekeriai, riestainiai, sluoksniuotos tešlos pyragaičiai, sūrio pyragaičiai, pyragas ir kt.)

Vaikinai, tokia kepinių įvairovė ne visada buvo prieinama. Kartą žmogus pabandė kramtyti grūdus, jiems pasirodė labai skanūs. Tada žmonės išmoko grūdus malti akmenimis ir gauti miltus, o iš miltų minkyti tešlą. Duona buvo rupi ir sunki, ne tokia skani kaip šiandien. Tada pradėjo kepti duoną iš raugintos tešlos.

Nė viena šventė neapsieidavo be duonos. Jis visada ir visur turi garbę ir pagarbą. Rusijoje svečiai visada buvo sutikti su duona ir druska. Jie netgi sugalvojo patarles. Visi žino žodžius: „Duona yra visa galva!“, „Blogi pietūs, jei nėra duonos“, „Jei yra duonos, bus ir pietūs“, „Duona ant stalo, taigi stalas yra sostas, o jei nėra duonos riekės, tai ir stalo.“ – lenta“.

Anksčiau buvo kepama tik ruginė (juoda) duona. Žmonės sakė: „Ruginė duona yra senelio vyniotinis“.

Kepalas

Čia guli kepalas

Ant mano stalo.

Juoda duona ant stalo -

Žemėje nėra nieko skanesnio.

(Taip. Dyagutite)

Vaikinai, buvo laikas, kai gabalas ruginė duona buvo vertingesnis už auksą. Didelė buvo duonos svarba Didžiojo laikais Tėvynės karas. Nebuvo grūdų, o duona buvo kepama iš lukštų, celiuliozės, kviečių žolės, kvinojos ir kt. O tokią duoną davė mažais gabaliukais (125 g) visai dienai. Žmonės suprato, kad duona yra jų gyvenimas.

Šiandien parduotuvėje galite nusipirkti duonos tiek, kiek norite, tačiau su kiekvienu gabalėliu turite elgtis pagarbiai, nepirkite per daug ir neišmeskite duonos. Juk jis nuėjo ilgą kelią, kol pasirodė parduotuvės lentynoje. O kas užsiima grūdų auginimu laukuose? (Grūdų augintojai.)

duona

Ruginė duona, kepalai, vyniotiniai

Vaikščiodami jo negausite.

Žmonės laukuose brangina duoną,

Jie negaili jėgų duonai.

(Taip. Akim)

Begaliniuose laukuose javų augintojai užaugina daug grūdų, kuriais gali duona pamaitinti visą šalį. Kasdien darželiuose, mokyklose, parduotuvėse kvepia kvepianti šviežia duona. Voronežo miesto kepyklėlėse kasdien iškepama 60 rūšių kepinių ir daugiau nei 100 konditerijos gaminių.

Vaikinai, prisiminkime, kokių profesijų žmonės dirba kurdami duoną. (Agronomas, traktorininkas, kombainininkas, vairuotojas, krautuvas, malūnininkas, kepėjas ir kt.)

Kiekvieną rudenį javų augintojai nerimauja dėl būsimo derliaus. Prieš žiemą traktorininkai aria žemę, kad ji būtų minkšta, žiemą puri po sniegu, o pavasarį, nutirpus sniegui, žemė bus pilna tirpsmo vandens. Ankstyvą pavasarį purenama dirva, tręšiama trąšomis, pasėjami grūdai.

Žmogaus rankos

Prisimenu, kaip sunkiai dirbo rankos

Gintaro grūdelius pasėti į žemę.

(Taip. Dyagutite)

Pasirodo pirmieji ūgliai, jie minta lietumi ir ryškiais saulės spinduliais, auga laisvu vėju visą vasarą. Bet tada ausys išsipūtė, subrendo, tapo tvirtos ir sunkios. Ūkininkas turi naujų rūpesčių, kad varpos nenulūžtų ir nenumirtų.

Žmogaus rankos

Rugis palenkė sunkią galvą.

Ačiū tau, saule ir švelnus lietus!

Ačiū žemei, kad esate mano namai

Ir stiprios rankos, mano seni draugai!

(Taip. Dyagutite)

Įtempto derliaus nuėmimo sezono metu grūdų augintojai dirba nuo ryto iki vakaro. Jei praleisite laiką, grūdai nukris ir derlius bus prarastas. Nuo kombainų driekiasi vilkikų eilė, vežanti grūdus į elevatorius. Ten jis gali būti laikomas daugelį metų. Mūsų šalies šiukšliadėžės pilnos auksinės duonos.

Štai, kvepianti duona

Su trapia susisukusia pluta.

Štai jis šiltas, auksinis,

Tarsi pripildytas saulės spindulių.

Ir visuose namuose, ant kiekvieno stalo

Atėjo, atėjo.

Jame sveikata, mūsų stiprybė,

Nuostabiai šilta.

Kiek rankų jį pakėlė,

Išsaugotas, saugomas.

Ilga duonos kelionė nuo lauko iki mūsų stalo. Iš tiesų, kiek rankų palietė jį taip, kad jis tapo duona. Kieno rankos palietė duoną? (Agronomo, traktorininko, kombainininko, vairuotojo, krautuvo, malūnininko, kepėjo, konditerio, pardavėjo ir kt. rankos)

Vaikinai, bet labiausiai skanios duonos pasirodo kepant savo rankomis. Ar tavo mamos tau ką nors kepė? Ar tu jiems padėjai? (vaikų pasakojimai)

Vaikinai, dabar pažiūrėkite, kaip „Twist and Twirl“ iš pasakos „Spygliukas“ padėjo gaidžiui.

Krutas ir Vertas įbėga, linksminasi, juokiasi ir šokinėja. Staiga Gaidys ateina su smaigaliu ir sako:

Ei, šaunu! Sveiki, Vert! Kur jūs, tinginiai?

Mes esame čia.

Ir vėl linksminatės, šokinėjate be nieko. Pažiūrėkite, kokį smaigalį radau. Reikia kulti, grūdus dėti į maišą, maišą nunešti į malūną, sumalti miltus, minkyti tešlą, kepti pyragus. Kas tai padarys?

Ne mes. Turime mažas letenėles ir silpnus pirštus. Mes nežinome kaip!

Na, nesvarbu! Dabar treniruosime savo silpnus pirštus.

Pirštų žaidimas.

Na, o pirštus lavinome, jie tapo stiprūs ir įgudę. Dabar kepkime pyragus kartu. Pažvelkite į diagramą ir sekite viską tiksliai po manęs.

Imitacija "Kepkite pyragus"(į muziką)

Pasiraitoti rankoves ⇒ išberti miltus ⇒ supilti vandenį ⇒ įberti druskos ⇒ įmušti kiaušinį ⇒ išmaišyti ⇒ išplakti tešlą ⇒ iškočioti ⇒ supjaustyti ⇒ klijuoti pyragėlius ⇒ dėti ant kepimo skardos ⇒ įjungti orkaitę ⇒ kepu, kvepink ⇒ imk kiekvieną pyragėlį ⇒ išbandžiau, valgau ⇒ padėkok.

Gaidys. Puiku, šaunu, šiandien gerai padirbėjome.

Saunus. Auksinės rankos nepažįsta nuobodulio.

Pasukite. Jei norite valgyti suktinukus, negulėkite ant viryklės!

Saunus. Blogi pietūs, kai nėra duonos.

Pasukite. Atlikai savo darbą, dabar eik pasivaikščioti.

(Cockerel, Krut, Vert ir visi vaikai linksminasi.)

Pamokos santrauka „Duona yra visa ko galva“

Vyresnioji grupė

Diriguoja: mokytoja Popova O.N.

Tikslas:įtvirtinti vaikų žinias, kad duona yra vienas svarbiausių maisto produktų Rusijoje, ją labai sunku auginti.

Supažindinti su grūdų augintojo darbu.

Įskiepyti vaikams pagarbos žmonių darbui ir duonai jausmą.

Išmokyk vertinti duoną kaip pagrindinį turtą.

Ugdykite pagarbą ūkininkų ir kepėjų darbui.

Ugdykite rūpestingą požiūrį į duoną.

Medžiaga: iliustracijos tema „Duona – visa galva“, duonos gaminiai (bapalas, kepalas), paveikslai „Javapjūtė“, „Kepėjas“, „Traktoristas“, „Kepalas“

Pamokos eiga

Vaikinai, kokioje šalyje mes gyvename? (Rusija)

Kokia ta mūsų Rusija? (didelis, gražus, turtingas)

Taip, mūsų šalis turtinga, nes čia daug miškų, laukų, upių. Daug mineralų – naftos, dujų, brangakmeniai. Mūsų šalis turtinga talentų ir darbščių žmonių.

Ar žinote, kas yra pagrindinis mūsų šalies turtas? Tai yra DUONA.

Duona visada buvo pagrindinis Rusijos turtas. Norint užauginti duoną, reikia įdėti daug pastangų ir dirbti. Šiais laikais technologijos padeda žmonėms (ant lentos pakabinti kombaino, traktoriaus, sėjamosios, malūno, elevatoriaus, miltų maišo nuotraukas)

Klausykite mįslės:

Herojus vaikšto kaip geležis,

Bet jis yra naudingas darbuotojas.

Vilkdamas plūgus už savęs,

Pokalbis – su pavasariu.

(traktorius)

Koks čia geležinis herojus? (traktorius)

Ką veikia traktorius? (purena žemę)

Kodėl jis kalba pavasarį? (pavasarį paruošia dirvą sėjai)

Dar viena paslaptis:

Ji eina per lauką už traktoriaus,

Į ją atsargiai pilami grūdai.

Ir kur jos pėdsakai yra šiek tiek labiau pastebimi,

Ten derlius tada pašėlusiai žydi.

Kokia technika išlenda traktoriui supurenus dirvą? Tai sėjamoji, sėja į žemę grūdus, iš kurių vėliau išaugs varpos.

Fizminutka

Vaikinai, įsivaizduokite, kad esate maži grūdeliai, įmesti į žemę. Žemėje guli grūdas – tamsus, drėgnas, minkštas. Saulė šildo, lyja. Sėkla išsipūtė, sprogo ir pasirodė pirmasis daigas. (toliau atliekame judesį už žodžių) Daigas prasiskverbė per žemę ir pasiekė saulę. Siūbuojasi vėjyje, tempiasi. Praėjo laikas ir lauke pasirodė daug kukurūzų varpų.

Koks smaigalys pagamintas iš rugių grūdo? (rugių), o iš kviečių grūdo? (kvieciai)

Ko reikia ausų augimui ir brendimui? (saulė, lietus, žmogaus rankos)

Pažiūrėkite, ant jūsų stalų yra kviečių grūdai, palieskite juos, kokie jie? (mažas, kietas, lygus)

Paimkime kubą ir susmulkinkime juos. Kas nutiko? (miltai)

Teisingai, pasirodė, kad tai miltai, tai kvietiniai, balti.

Norint gauti miltų iš grūdų, reikia išleisti daug darbo: iš pradžių auginti rugius ir kviečius, tada nuimti derlių. Taip daro grūdų augintojai.

Klausyk, koks įdomus žodis, jame susijungia du žodžiai – duona ir darbas. Koks čia darbas?

Norėdami gauti daug grūdų, žmonės sėja didžiulius laukus. Visą vasarą grūdai bręsta smaigalyje. Laukas šiuo metu labai gražus – auksinis. Dabar grūdai sunoksta, mašinos – kombainai – išlenda į laukus (pav.).

Jis eina ir nukerta bangą,

Grūdai teka iš vamzdžio.

(kombaeris)

Kas dirba prie kombaino? (kombinatorius)

Ką daro kombainas? Jis pjauna varpas, kulia iš jų grūdus, o grūdai per specialią rankovę – bunkerį pilami į sunkvežimį.

Tada grūdai vežami į malūnus (elevatorių). Ten jie sumalami ir gaunami miltai.

Tada miltai vežami į kepyklą, kur kepėjai kepa duoną (pav.).

O duona gaminama iš įvairių grūdų. Tai rugiai, kviečiai. Vaikinai, kokia duona gaminama iš ruginių? (rugių), o iš kviečių? (kvieciai). Žiūrėk, aš turiu kepalą - balta duona, taip pat kepalas – juoda duona. Kaip manote, iš kokių smaigalių jie pagaminti? (baonas - kvietinis, kepalas - ruginis).

Matote, kiek darbo reikia išleisti duonai gauti.

Rusijos žmonės su duona visada elgėsi labai atsargiai ir pagarbiai. Yra daug patarlių apie duoną. Kokius tu žinai? Apie ką jie kalba?

Duona yra visa ko galva.

Be duonos gabalėlio visur liūdesys.

Be duonos sotus nebūsi.

Kai ateis diena, bus duonos.

Jei tik turėčiau miltus ir sietelį, būčiau sotus.

Duona yra tėvas, vanduo yra motina.

D/i "Koks jo vardas"(kortelės)

Kaip vadinti žmogų, kuris parduoda duoną?

Kaip vadinti žmogų, kuris kepa duoną?

Kaip vadinti žmogų, kuris į kepyklą atnešė miltų?

Kaip vadinti žmogų, kuris mala miltus?

Kaip vadinate žmones, kurie augino ir skynė duoną?

Fizinis pratimas "Smaigaliai"

Paauksuoti smaigaliai (vaikai pakelia rankas aukštyn

Jie siūbuoja vėjyje ir siūbuoja iš vienos pusės į kitą)

Jie siūbuoja vėjyje ir žemai lenkia.

D/i "Kaip duona atsidūrė ant stalo?"

Kortas reikia išdėlioti eilės tvarka, seka: sėjamos sėklos, daigai, kombainas, elevatorius, maišelis miltų, duonos gaminiai.

Rusijoje yra paprotys sutikti brangius svečius su duona ir druska. Duonos kepalas dedamas ant gražaus siuvinėto rankšluosčio - rankšluosčio, kurio centre visada yra nedidelė druskinė su druska (rodyti paveikslėlį).

Sutiktas žmogus turi nulaužti nuo kepalo nedidelį gabalėlį duonos, pamirkyti druskoje ir suvalgyti.

Dabar jūs žinote, iš kur yra duona ant mūsų stalo. Ir su duona elgsi pagarbiai.

Taigi, šiandien jūs sužinojote, ar duonos kelias iki mūsų stalo yra lengvas. Ar manote, kad tai lengva? Kad mūsų ant stalo visada būtų šviežia, kvapni duona su traškia plutele, dirba žmonės, daug žmonių.

Atspindys:

Ką daro grūdų augintojai? (laukai apsėjami javais, užauginama duona)

Kur paimami grūdai iš lauko? (į priėmimo tašką, tada į liftą)

Kur yra grūdų žemė? (prie miltų malūno)

Kokios profesijos žmonės kepa duoną? (kepėjai)

Būtinai reikia baigti valgyti savo duoną, senoliai sako, kad jūs paliekate savo sveikatą pusvalgytoje duonoje.

Duonos negalima mesti ant žemės. Anksčiau, jei duona netyčia numesdavo ant grindų, ją paimdavo ir prašydavo atleidimo.

Duona yra pagrindinis mūsų šalies turtas ir ją reikia saugoti.

Duona turi būti saugoma!

Rūpinkitės mūsų duona!

Nešvaistykite duonos!

Gerbk mūsų duoną!

Nežaisk su duona!

Jūs negalite išmesti duonos!

Rūpinkitės savo duona, draugai!

Ir turiu jums staigmeną, mūsų gerbiami šefai iškepė batoną ir nusprendė visus pavaišinti

Paskutinė pamoka vyresnioji grupė teminės savaitės „Duona – visa galva“ metu

Tikslas: Apibendrinti vaikų supratimą apie kelią, kuriuo grūdai virsta duona;

supažindinti su grūdų augintojo profesija;

įgytas žinias atspindėti dramatizuojant pasaką „Smaigalis“

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Abstraktus atvira klasė vyresnėje grupėje

"Duona yra visa ko galva!"

Užduotys:

Išsiaiškinkite žinias, kad duona yra kasdienis produktas

Papildykite vaikų idėjas apie kelią, kuriuo grūdai virsta duona. Įtvirtinti žinias apie duonos auginimo etapų seką.

Supažindinti su grūdų augintojo profesija.

Praktikuokite teisingą pagrindinių profesijų, susijusių su įgijimu, pavadinimus duonos (traktoristas, sėjamoji, kombainininkas, kepėjas, žemės ūkio technika(traktorius, kombainas, sėjamoji, akėčios).

Stiprinti gebėjimą sudaryti mažybinę žodžio formą, keisti žodį, įvardijant jį skaitvardžiu, paryškinti pirmąjį žodžio garsą.

Išmokite rūpintis duona ir pagarbiai elgtis su ją auginančiais žmonėmis

Ugdykite gebėjimą palaikyti pokalbį, atidžiai klausytis bendražygių klausimų ir atsakymų.

Atspindėti žinias apie darbągrūdų augintojai vėlesniuose žaidimuose.

Ugdykite nuoseklią vaikų kalbą.

Preliminarus darbas: skaitant pasakas ir istorijas „Spygliukas“, „Minkšta duona“ ir kt., didaktinis žaidimas„Iš kur duona atsirado ant stalo“, „Nuo grūdo iki bandelės“; pasakos „Spygliukas“ dramatizavimas; kviečių, rugių, avižų spygliuočių ir grūdų tyrimas. Iliustracijų, vaizduojančių grūdų auginimo, derliaus nuėmimo ir grūdinių kultūrų sandėliavimo procesą, nagrinėjimas. Vaidmenų žaidimai„Mes kepėjai“: ruošiame tešlą, kepame sausainius. Eilėraščių, posakių, patarlių apie duoną mokymasis;

Medžiagos ir įranga:Kepinių iliustracijos, kolektyvinis darbas „duona – visa galva“, pardavėjų kostiumai, kepiniai (bageliai, riestainiai, duonos kepalas, meduoliai), kviečių, rugių, avižų varpos.

Pasakos „Spygliukas“ teatralizavimo atributika: pelytės kepurėlės, viščiukai, grūdeliai, miltai, šluota, smaigalys, tešla, prijuostė, malkos;

peizažas: krosnis, malūnas, namas,

Pamokos eiga.

Vaikinai, šiandien einame į nuostabią parduotuvę „Kolos“.

Pažiūrėkite, kas mus pasitinka parduotuvėje: pardavėjai su skrybėlėmis ir prijuostėmis:

Kepykloje turime beigelių,

Suktinukai, riestainiai, kepalai,

Pyragai, kepalai, bandelės,

Ir pynės ir sūrio pyragai,

Kurabye, biskvitas, sausainiai,

Sumuštiniai, arbata su uogiene,

Daug meduolių, saldumynų,

Yra pastilė ir šerbetas,

Ir pyragas su saldžiu įdaru,

O rąstas ir mėšlas...

Pažiūrėk, nesidrovėk

Išsirink ir padėk sau!

Pažiūrėkite, kiek ten kepinių! Pavadinkite juos. (Duona, kepalas, bandelė, riestainiai, pyragai, krekeriai, sausainiai, krekeriai, riestainiai, sluoksniuotos tešlos pyragaičiai, sūrio pyragaičiai, pyragas ir kt.)

Kiek kepinių yra parduotuvėje?

  1. Žaidimas „Pavadink maloniai“

Bun-bun

Spikeletas – smaigalys

Grūdas – grūdas

duona

Krekeris – krekeris

Meduoliai – meduoliai

Į savo parduotuvę atsivežėme daug beigelių, padėkime juos suskaičiuoti:

  1. Žaidimas „Suskaičiuok bagelius“

1 beigeliai, 2 riestainiai, 3 riestainiai, 4 riestainiai, 5 riestainiai.

Parduotuvėje labai svarbu teisingai užrašyti prekės pavadinimą, padėk teisingai įvardinti pirmąjį garsą prekių pavadinimuose nuotraukose.

  1. Žaidimas „Įvardink pirmąjį žodžio garsą“

Kepalas, duona, kepalas, pita duona, krekeris, sūrio pyragas.

Vaikinai, dabar žinote, kiek produktų yra mūsų parduotuvėje

  1. Žaidimas „Kas yra daug?

Daug riestainių, sūrio pyragaičių, riestainių, bandelių, krekerių, meduolių, sausainių, pyragaičių, pyragėlių.

Ruginė duona, kepalai, vyniotiniai

Vaikščiodami jo negausite.

Žmonės laukuose brangina duoną,

Jie negaili jėgų duonai.

Vaikinai, ar žinote, kaip duona atkeliavo ant mūsų stalo?

Žmonės sėja grūdus.

  1. Psichologinė gimnastika:

Įsivaizduokite, kad esate maži grūdeliai, įmesti į žemę (sėdite ant šernų, susispaudę į kamuoliuką, padėję galvą ant kelių ir prisidengiant rankomis, grūdas guli žemėje – tamsus, drėgnas ir minkštas. Saulė šildė tai, lijo. Grūdai išsipūtė ir sprogo ( Lėtai apsisukame, atsiklaupiame_ ir pasirodo pirmasis daigas (kartu keliame rankas aukštyn). Daigas prasiskverbė pro žemę ir pradėjo atsiverti lapai (rankos aukštyn, riešai kartu,delnai į šonus).Siūbuoja vėjyje...auga stiebas (tempiasi kūnas).Bėgo laikas ,stiprėjo kotelis ir atsirado ausis (rankos į šonus).Vėjoje ausys siūbuoja (vaikai siūbuoja).Po šilta saule varpos auga ir stiprėja, bręsta grūdai.

Pedagogas: Ir kaip pagaliau duona atkeliavo ant mūsų stalo. Juk grūdai ne iš karto tapo ta duona, kuri yra ant stalo. Žmonės ilgai ir sunkiai dirbo žemėje. Čia yra iliustracijų, su kuriomis atseksime visą duonos kelią nuo grūdų iki stalo.

Žaidimas "Padaryk tai teisingai"

Įtempto derliaus nuėmimo sezono metu grūdų augintojai dirba nuo ryto iki vakaro. Jei praleisite laiką, grūdai nukris ir derlius bus prarastas. Nuo kombainų driekiasi vilkikų eilė, vežanti grūdus į elevatorius. Ten jis gali būti laikomas daugelį metų. Mūsų šalies šiukšliadėžės pilnos auksinės duonos.

Ilga duonos kelionė nuo lauko iki mūsų stalo. Iš tiesų, kiek rankų palietė jį taip, kad jis tapo duona.Kieno rankos palietė duoną?(Agronomo, traktorininko, kombainininko, vairuotojo, krautuvo, malūnininko, kepėjo, konditerio, pardavėjo ir kt. rankos)

Pedagogas: Duona Rusijoje mėgavosi garbe ir pagarba, svečiai visada buvo sutikti su duona ir druska, buvo kuriamos dainos ir eilėraščiai,Patarlės ir posakiai.

Vardinkite patarles apie duoną

Be duonos, be pietų.

Duona yra visa ko galva.

Be viryklės šalta, be duonos – alkanas.

Duona yra tėvas, žemė yra motina.

Jei norite valgyti pyragus, nesėdėkite ant viryklės.

Duonos kepalas iš dangaus nenukris.

Daug sniego reiškia daug duonos.

Duona turi visą galią!

Daug sniego, daug duonos.

Pagirkite rankas, kurios kvepia duona.

Darbas maitina žmogų, bet tinginystė jį sugadina.

Mokytojas užduoda klausimą ir meta kamuolį vaikui. Vaikas atsako ir grąžina kamuolį mokytojui, sudarydamas žodį, giminingas"duona":

Pavadinkite duoną meiliai(duona).

Kokie duonos trupiniai?(duona).

Kaip vadinama gira iš duonos?(duona).

Duonos pjaustymo įrenginys(duonos pjaustyklė).

Duonos patiekalai(duonos dėžutė).

Kas augina duoną?(grūdų augintojas).

Kas kepa duoną? (duonos kepėjas).

Pavadinkite gamyklą, kurioje kepama duona(kepykla).

Kaip vadinami tešlos gaminiai?(duonos gaminiai).

Vaikinai, pati skaniausia duona išeina, kai ją kepi savo rankomis. Ar jau bandėte pati kepti duoną, ar patiko?

Vaikinai, dabar pažiūrėkite, kaip „Twist and Twirl“ iš pasakos „Spygliukas“ padėjo vištai.

Ukrainiečių pasakos „Smaigalis“ dramatizacija

Dramatizacija pasakai„Spygliukas“.

Pirmaujantis : Kažkada buvo dvi pelės, Twirl ir Twirl ir Pied Vištos. Tik mažos pelytėsžinojo kaip : dainuoti, žaisti, suktis ir šokti.

(Pelės išbėga iš abiejų pusių)

Jie dainuoja (pagal muziką „Aš pakilau į kalną“.)

Mažos pelytės : 1 Aš esu pelė Šaunu

Aš esu pelė Vert

Kartu : Mes gražios pelės

Gražios juokingos.

Išeina višta pagal muziką ir šluoja taką.

Vištienos daina (pagal dainos muziką„Viščiukai“)

Keliuosi anksti

Aš pažadinu visus su daina

Aš nebijau darbo

Dirbu visą dieną.

(Pakelia smaigalį)

Suk Suk! Žiūrėk, Radau smaigalį.

Mažos pelytės : Laikas jį kulti!

Višta : O kas kuls?

Kietas: ne aš!

Vertas: Ne aš!

Višta : Gerai, aš kulsiu,

Aš nebijau darbo

Dirbu visą dieną

Pirmaujantis : Vištiena nuėjo į malūną grūdų malti.

(mažos pelytės lieka ir žaidžia)

(Vištiena išeina)

Višta : Saunus! Tikėk! Pažiūrėk, kiek grūdų ji nukūlė!

Mažos pelytės : Dabar reikia sumalti miltus!

Višta : O kas mals?

Kietas: ne aš!

Vertas: Ne aš!

Višta : Gerai, eisiu malti.

Aš nebijau darbo

Dirbu visą dieną.

Pirmaujantis : Vištiena nunešė grūdus į malūną.

Višta : Štai, šaunu! Štai, Vert!

Aš atnešiau miltų!

Kietas: Ei, višta!

Vertas: Gerai padaryta!

Saunus : Dabar reikia minkyti tešlą,

Vert: Taip, kepkite pyragus!

Višta : O kas tai padarys?

Kietas: ne aš!

Vertas: Ne aš!

Višta : Matyt, vėl turiu

Pradėti dirbti

Aš nebijau darbo

Dirbu visą dieną

(vištienos lapai)

(Pelės vėl dainuoja savo dainą)

Mažos pelytės : Aš esu pelė Šaunu

Aš esu pelė Vert

Esame gražios pelytės

Gražiai juokinga

(šok pagal muziką)

Tuo tarpu vištiena: tešla buvo minkoma ir orkaitė įkaitinta,

kepti pyragėliai.

(Išima pyragėlių padėklą ir padeda ant stalo)

(pelės pabėga)

Saunus : O, mes alkani!

Pasukite : O valgyk kiek nori!

(sėsti prie stalo)

Višta : Laukti. Laukti!

Kas rado smaigalį?

Pelės: Jūs tai radote!

Višta : Kas javus kulė?

Pelės: Tu kūlėjai!

Višta : Kas nešė grūdus į malūną?

Pelytė: Tu taip pat.

Višta : Kas minkė tešlą, kas kūreno orkaitę, kas kepė pyragus?

Mažos pelytės: Jūs visi, visi.

(Išeik iš už stalo)

Višta : Tas pats dalykas! Tokiems tinginiams ir pasitraukiantiems nėra jokios priežasties

pavaišinkite jus pyragėliais!

Pranešėjas : Negi jūs tinginiai?

(Pabaigoje)

Mažos pelytės : Atleisk mums, višta, mes daugiau taip nedarysime!

(Vištiena atleidžia ir visus vaišina pyragais)

Štai jis kvepianti duona,

Čia šilta ir auksinė.

Kiekvienuose namuose, ant kiekvieno stalo,

Jis atėjo, jis atėjo!

Jame sveikata, mūsų stiprybė,

Nuostabiai šilta.

Kiek rankų jį pakėlė,

Išsaugotas, saugomas.

Šiandien, vaikinai, sužinojote, kokia ilga duonos kelionė iki stalo. Duona yra svarbiausias mūsų Tėvynės turtas, ji buvo sukurta labai sunkiai. Rūpinkitės savo duona!


Pamokos apie supantį pasaulį santrauka vyresniems vaikams ikimokyklinio amžiaus: „Duona yra mūsų turtas!

Edukacinė erdvė „Pažinimas“ vyresnio amžiaus žmonėms

Kolomytseva Raisa Vladimirovna, Raduga MBDOU mokytoja Tatsinskaya kaime, Rostovo srityje.
Medžiagos aprašymas: Medžiaga parengta vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikams, taip pat bus naudinga aplinkosaugos būreliams vadovaujantiems mokytojams.
Tikslas: Grūdų augintojo darbo socialinės reikšmės sampratos formavimas.
Užduotys:
– Išsiaiškinkite žinias, kad duona yra kasdienis produktas
- Papildykite vaikų idėjas apie kelią, kuriuo grūdai virsta duona. Įtvirtinti žinias apie duonos auginimo etapų seką.
– Supažindinti su grūdų augintojo profesija.
– Išmokite rūpintis duona ir pagarbiai elgtis su ją auginančiais žmonėmis
- Ugdykite gebėjimą palaikyti pokalbį, atidžiai klausytis bendražygių klausimų ir atsakymų.

Žodyno darbas:
Vaikų rišlios kalbos ugdymas, žodyno aktyvinimas.

Preliminarus darbas:
Skaitymas grožinė literatūra, pasakojimai apie suaugusiųjų darbus, mįslių apie duoną spėjimas, iliustracijų apie javų augintojo darbus žiūrėjimas, patarlių apie duoną pažinimas

Metodika:
Pedagogas: Ką šiandien pusryčiaujote? (Pieno košė, bandelė, arbata)
- Bet vakar? (omletas, duona su sviestu, kava)
- Kas buvo pietums? (barščiai, makaronai su kotletu, sultys, duona)
Pedagogas: Vaikai, valgiaraštis nuolat keičiasi, bet koks produktas visada yra ant stalo ir ryte, ir vakare? Tai va, Kasdien pas mus duona ant stalo ir darželyje, ir namuose. Vaikai, ar mėgstate duoną?


– Kokią duoną mėgstate? (balti, minkšti, razininiai suktinukai)
Pedagogas: Duona yra gerovės ir klestėjimo simbolis.


Kai duona yra ant stalo, namuose yra turtas.
Pagalvokime apie tai ir įvardinkime daug žodžių, kokia tai duona? (skanus, minkštas, pasenęs, baltas, karštas, šviežias, patrauklus, aromatingas)

Didaktinis žaidimas:„Kas gali įvardinti daugiau duonos gaminių“; (rodyti nuotraukas)


Pedagogas: Duona gali būti įvairi, bet visada skani ir sveika. Vaikinai, ar žinote, iš kur atsiranda duona? (kepta kepykloje)


Pedagogas: Teisingai, duona kepama kepyklose ir kepyklose. Galite kepti duoną namuose, ir daugelis namų šeimininkių ją ruošia svarbus produktas namie.

Pedagogas: Iš ko gaminama duona?
Vaikai: Iš miltų


Pedagogas:Žiūrėk, mano lėkštėje yra miltų. Išbandykite rankomis, koks jausmas? (minkštas, trapus)
Pedagogas: vaikai, kiek matėte, kaip mama gamina tešlą namuose? Kokie produktai reikalingi?
Pedagogas:Į miltus dedama mielių, cukraus, druskos ir kitų produktų. Tačiau pagrindinis produktas yra miltai. Duona yra juoda ir balta (rodyti vaikams)


Štai jis -
Šiltas, auksinis.
Į kiekvienus namus
Ant kiekvieno stalo -
Atėjo – atėjo.
Jame slypi sveikata, mūsų stiprybė,
Jame slypi nuostabi šiluma.
Kiek rankų jį pakėlė,
Apsaugotas ir apsaugotas!
Duokite vaikams baltos ir juodos duonos gabalėlių ir paprašykite jų pabandyti nustatyti skonį.
Pedagogas: Kaip duonos išvaizda ir skonis skiriasi? (kepti iš įvairių miltų)
Pedagogas: Yra kvietinių miltų – iš jų kepama balta duona. O iš rugių – juoda. Iš kur atsiranda kvietiniai ir ruginiai miltai? (iš kviečių ir rugių)
Sugalvok mįslę:
Lauke užaugo namas.
Namas pilnas grūdų.
Sienos paauksuotos.
Langinės užkaltos.
Namas dreba ant auksinio stulpo (Grūdas)


Mokytojas parodo vaikams kviečių ir rugių varpas, šalia jų padeda maišelius su miltais.
Kiekviename kviečių grūde
Vasara ir ziema
Saulės galia saugoma
Ir gimtoji žemė.
Ir auga po šviesiu dangumi,
Lieknas ir aukštas
Kaip nemirtinga Tėvynė,
Duonos ausis.

Fizminutka - žaidimas: „Nuo grūdo iki smaigalio“.
Tikslas: išraiškingų judesių lavinimas, atsipalaidavimas.
Žaidimo eiga:
Pakvieskite vaikus sustoti ratu ir paversti „maža raukšlėta sėkla“ (susitraukite į kamuoliuką ant grindų, nuimkite galvą ir uždenkite rankomis).
Suaugęs žmogus – sodininkas – juos laisto (glosto galvą ir kūną), rūpinasi. Sėkla auga lėtai, lapai atsiveria (rankos pakyla), stiebas auga (kūnas išsitempia), atsiranda smaigalys (rankos į šonus). Spygliukai siūbuoja vėjyje (rankas aukštyn, purtyti iš vienos pusės į kitą) Derlius subrendo, ateik ir nuimk! (padovanok žaislinį vairą vienam vaikui ir „važiuok“ ratu)

Pedagogas:Žiūrėk, tai kviečių grūdai, o štai kvietiniai miltai. Ar tarp jų yra skirtumas? Tai reiškia, kad norint gauti miltų, grūdai turi būti sumalti. O dar anksčiau ištraukite iš dygliuotų spygliuočių, tai yra, kūlkite smaigalius.
Pažiūrėkite į šį paveikslėlį: per javų lauką vaikšto kombainai (taip sakoma: grūdų laukas)
„Jūra milžiniškas laivas neplaukia.
Žeme juda milžiniškas laivas.
Laukas praeis ir derlius bus nuimtas“.



Sujungia nupjautus rugius ar kviečius ir tuo pačiu kulia grūdus, kurie patenka į bunkerį. Kai bunkeris prisipildo grūdų, atvažiuoja sunkvežimis. O grūdai, naudojant specialų prietaisą, supilami į kūną.
Pedagogas: Vaikai, kas augina duoną mūsų tėvynės laukuose? (grūdininkai) Sakykime vieningai – grūdų augintojai.



– Duoną augina ir nuima žmonės kaip grūdų augintojai. Jie dirba šioje srityje nuo pat pradžių ankstus rytas ir iki vėlyvo nakties nuima iki paskutinio smaigalio. Šių drąsuolių darbas labai kruopštus ir reikalaujantis daug darbo, nes duona – vertingiausias maisto produktas. Lauko darbininkai džiaugiasi didele pagarba ir dėmesiu „Ūkininko darbas yra puikus ir garbingas“
Kombainai dirba ir toliau, bet kur dingsta grūdų mašinos? (į priėmimo punktus)


– Priėmimo punktuose grūdai pasveriami, nustatoma jų kokybė ir nusprendžiama, kur toliau siųsti. Ir jūs galite nusiųsti jį į malūną ar liftą.


Elevatorius – tai speciali konstrukcija, skirta ilgalaikiam grūdų saugojimui. Jame grūdus galima laikyti keletą metų, kol jų prireiks ir pakeisti naujo derliaus grūdais. Ar supranti, kas yra liftas? Ar pamiršote, kur automobiliai iš laukų išveža grūdus?


Į malūną patekę grūdai sumalami į miltus. Jis siunčiamas į kepyklas ir parduotuves. Kepyklos kepa duoną, skirtą parduoti visuomenei. Kas nori kepti pyragus, blynus, bandeles ir kitus gardžius gaminius, miltus perka parduotuvėje.


„Jei nori valgyti suktinukus, nesėdėk ant viryklės“, – sako rusų liaudies patarlė. Ar atspėjote apie ką tai? Teisingai, jei nori suktinukų, dirbk!

Žaiskime žaidimas "Kaliausė"(norėdami pasirinkti vairuotoją naudokite skaičiavimo eiliškumą)
Vaikai vaikšto ratu ir garsiai dainuoja.
Kaliausė stovi apskritimo centre, rankos ištiestos į šoną.
Sode yra kaliausė, kaliausė stovi
Kaliausė mums neliepia skinti smailių iš sodo (krato pirštu)
Ateisime tyliai
Išrinksime keletą smaigalių (vaikai ant pirštų galiukų eina link Kaliausės)
Kaliausė garsiai gieda
Čia negalima skinti smaigalių
Aš tave pasivysiu. (Vaikai nubėga prie kėdžių, kaliausė juos pasiveja.)

Pedagogas: Taigi, šiandien jūs sužinojote, ar duonos kelias iki mūsų stalo yra lengvas. Ar manote, kad tai lengva? Kad mūsų ant stalo visada būtų šviežia, kvapni duona su traškia plutele, dirba žmonės, daug žmonių.

Atspindys:
– Ką veikia grūdų augintojai? (laukai apsėjami javais, užauginama duona)
-Kur paimami grūdai iš lauko? (į priėmimo tašką, tada į liftą)
-Kur yra grūdų žemė? (prie miltų malūno)
– Kokios profesijos žmonės kepa duoną? (kepėjai)
Pedagogas: Jūsų šeima gali nusipirkti tik tiek duonos. Tiek, kiek reikia. Tačiau duona reikia rūpintis, nepalikti pusiau suvalgytų gabalėlių, neišmesti. Kai valgote duoną, prisiminkite, kiek darbo buvo įdėta į kiekvieną ruginės duonos kepalą, į kiekvieną kviečių kepalą.

Pamokos parengiamojoje grupėje apie holistinio pasaulio paveikslo formavimą santrauka, tema: „Duona yra mūsų turtas“

Pamokos autoriai: Pintescu I. S. - II kvalifikacinės kategorijos mokytoja, Neždanova Z. A. - aukščiausios kvalifikacinės kategorijos vyresnioji mokytoja, Pikunova N. N. - aukščiausios kvalifikacinės kategorijos muzikos vadovė, savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaiga. švietimo įstaiga « Darželis kombinuotas tipas Nr. 30" Sergiev Posad.

Skyrius:

Holistinio pasaulio vaizdo formavimas.

Programos turinys:

Įskiepyti vaikams rūpestingą požiūrį ir pagarbą duonai ir ją auginusiems žmonėms;
Plėsti vaikų žinias apie duonos svarbą žmogaus gyvenime;
Supažindinti vaikus su duonos auginimo procesu;
Suteikti idėją, kaip duona atkeliavo ant mūsų stalo; atkreipti dėmesį į žmonių darbo turinį, jų darną ir tarpusavio pagalbą darbe, darbo mechanizavimą;
Įtvirtinti vaikų žinias, kad duona yra vienas svarbiausių maisto produktų Rusijoje.

Preliminarus darbas:

Pokalbis apie javų derlių;
Iliustracijų tyrimas;
Patarlių mokymasis, pokalbis, literatūros kūrinių skaitymas šia tema; Rugių ir kviečių varpų apžiūra;
Kepinių gaminimas iš druskos tešlos.

Pamokos eiga:

Pedagogas:

Vaikinai, šiandien turime svečių, pasisveikinkite. Šiandien kviečiu jus į kelionę. Bet pabandykite atspėti, apie ką kalbėsime savo kelionės metu:

Mįslė apie duoną

Lengvai ir greitai atspėkite:
Minkštas, sodrus ir kvapnus,
Jis juodas, jis baltas,
Ir kartais jis sudeginamas.
(duona)

Vaikai:

Pedagogas:

Taip, teisingai, mes kalbėsime tiksliai apie jį. Duona, duona, duona. Su aukso rudos spalvos plutele, kvapnus, aromatingas, karštas, minkštas. Jis yra svarbiausias žmogus ant kiekvieno stalo. Bet jūs galite man pasakyti, kaip dar gali būti.

Didaktinis žaidimas „Kokia tai duona?

Daiktavardžių apibrėžimų parinkimas. (Vaikai sustoja ratu ir perduoda kamuolį ir vardija apibrėžimus, pavyzdžiui, duona rausva, šviežia, kvapni, apetitą kelianti, minkšta, pasenusi, balta, karšta, vitamininga, erdvi, aromatinga).

Pedagogas:

Duona gali būti įvairi, bet visada sveika ir skani. Duonoje yra vitamino B, kuris stiprina nervų sistema, atmintis, gerina virškinimą. Vaikinai, kas žino, iš kur pas mus atkeliavo duona?

Vaikai:

Jie perka parduotuvėje.

Pedagogas:

Ar nori, kad papasakočiau, kaip jis pateko į parduotuvę? Bet pirmiausia pasakykite, kas žino, iš ko gaminama duona?

Vaikai:

Jie kepami iš miltų.

Pedagogas:

Kas yra miltai ir iš kur jie gaunami?

Vaikai:

Iš grūdų.

Pedagogas:

Teisingai. Jis gaunamas iš kviečių grūdų Kvietiniai miltai, o iš rugių grūdų jie gauna ruginiai miltai. Norint gauti miltų iš grūdų, reikia įdėti daug darbo ir pastangų: iš pradžių auginti rugius ir kviečius, tada nuimti derlių. Taip daro grūdų augintojai. Vaikinai, ar norite sužinoti, koks tai darbas?

Vaikai:

Taip mes norime.

Pedagogas:

Stiprios mašinos padeda žmonėms auginti ir nuimti duoną. Pavasarį, kai tik atšyla ir išdžiūsta žemė, į lauką išlenda traktorius. Kas jai vadovauja...

Vaikai:

Traktoristas.

Pedagogas:

Traktorius traukia geležinį plūgą, kuris giliai suaria žemę. Ir taip žemė tapo minkšta, paklusni ir puri. Dabar galite pradėti sėti! Prie traktoriaus pritvirtinamos sėjamosios, kurios lygiomis, tvarkingomis eilėmis į dirvą suberia kviečių grūdus. Kviečiai išdygo. Visą vasarą grūdai bręsta varpais. Laukas šiuo metu labai gražus. Pavirskime ir į grūdus, kuriuos pasėjome lauke.

Kūno kultūros pamoka „Į žemę įkrito grūdas“

Grūdas įkrito į žemę, (kūpčioti)
Jis pradėjo dygti saulėje (rankos virš galvos)
Lietus laistė žemę,
Ir daigai užaugo (jie lėtai kyla)
Siekė šviesos ir šilumos
Ir jis virto gražiu vyru. (2 kartus)

Pedagogas:

Na, grūdai prinokę. Prasideda derliaus nuėmimas. (Vaikai kartoja žodį choru ir individualiai). O į lauką įvažiuoja kitos mašinos – kombainai. Kas dirba prie kombaino?

Vaikai:

Kombainas.

Pedagogas:

Ką daro kombainas?

Vaikai:

Renka kukurūzų varpas.

Pedagogas:

Kombainas - pjauna varpas ir kulia iš jų grūdus, šie grūdai pilami į specialią ilga rankovę sunkvežimiai, kurie nuolat važiuoja aukštyn pagal kombaino operatoriaus signalą. O iš kombaino šiaudų laikymo rezervuaro tam tikrais intervalais išlenda dideli geltoni kulti šiaudų smūgiai.

Vaikai:

Į malūną.

Pedagogas:

Teisingai, o ten grūdai sumalami į miltus. Vaikinai, kur tada dingsta miltai?

Vaikai:

Į kepyklą, kepyklą.

Pedagogas:

Teisingai. Prie kepyklos stovi didžiuliai raugo kubilai. Suberkite miltus, druską, cukrų, vandenį, mieles ir specialios mašinos mechaninėmis „rankomis“ minkome duonos tešlą. Paverčiame kepėjais ir užminkome tešlą kepalui, stovime ratu.

Kūno kultūros pamoka „Kepalas“

(Suspauskite rankas į kumščius ir pakaitomis judinkite jas iš viršaus į apačią, tarsi minkytumėte tešlą).

Minkiau, minkiau tešlą,
Yra vieta orkaitėje
Kepu, kepu batoną, („perkeliame tešlą“ iš rankų į rankas)
Perkelk, pirmyn. (2 kartus)

O dabar tešla minkoma ir laikas dėti į formą ir pašauti į orkaitę. Kai duona iškepa, ji kraunama į automobilius ir išvežama į parduotuves.
Kas dar kepama iš miltų, be duonos?

Vaikai:

Bandelės, sausainiai, pyragaičiai, pyragaičiai, krekeriai.

Pedagogas:

Kaip vienu žodžiu vadinami visi šie produktai?

Vaikai:

Kepiniai.

Pedagogas:

Koks tu puikus žmogus. Matote, vaikinai, kiek daug reikia dirbti norint gauti duonos. Rusijos žmonės su duona elgiasi labai atsargiai. Duona yra visa ko galva. Tik trys žodžiai, bet būtent tai, ką patarlė sako apie duonos svarbą. Vaikinai, kokias dar patarles žinote apie duoną?

Vaikai:

(Vaikai vardija patarles ir priežodžius, paaiškina jų reikšmę).

Patarlės ir posakiai apie duoną

„Be duonos nėra ir pietų“. "Duona yra tėvas, vanduo yra motina". "Jei yra duona, bus ir daina". „Daug šviesos – daug duonos“. „Turėtumėte paimti tiek duonos, kiek galite suvalgyti“. „Tu visada turi baigti duoną“. „Jūs neturėtumėte mesti duonos ant grindų“. „Tai nėra didelis pyrago gabalas, bet kainuoja daug darbo“.

Pedagogas:

Vaikai, pasakykite, kokius darbus dirba laukuose javų augintojai, kad išaugintų gerą javų derlių?

Vaikai:

Jie aria, akėja, sėja, tręšia, pjauna.

Pedagogas:

Kokios mašinos padeda grūdų augintojams?

Vaikai:

Traktoriai, kombainai, sunkvežimiai.

Pedagogas:

Kaip reikėtų elgtis su duona?

Vaikai:

Būkite atsargūs, valgykite viską iki galo, neišmeskite duonos.

Pedagogas:

Na, mūsų kelionė baigėsi, o dabar jūs žinote, kokią ilgą kelionę mūsų duona nukeliavo iki parduotuvės. Duona yra pagrindinis mūsų šalies turtas ir ją reikia saugoti.

Apie viską pasaulyje:

1930 m. Amerikoje buvo išleistas filmas „Sąžininga daina“ apie merginos pagrobimą Kaukazo kalnuose. Aktoriai Stanas Laurelas, Lawrence'as Tibbettas ir Oliveris Hardy šiame filme vaidino vietinius sukčius. Keista, kad šie aktoriai labai panašūs į personažus...

Sekcijos medžiagos

Pamokos jaunesnei grupei:

Užsiėmimai vidurinei grupei.

Redaktoriaus pasirinkimas
Man buvo diagnozuota ureaplazmozė. Pasakykite man, ar ši infekcija gali atsirasti oralinio sekso metu, ir jei taip, ar reikėtų jos vengti...

Mažos dozės hormoniniai kontraceptikai yra vienfazių kombinuotų geriamųjų kontraceptikų rūšis...

Sifilis yra viena iš labiausiai paplitusių ligų, su kuriomis susiduria šiuolaikinė visuomenė. Tai liečia ir vyrus, ir moteris....

Viena iš labiausiai paplitusių lytiniu keliu plintančių ligų yra lėtinė trichomonozė. Ši patologija yra grupės dalis...
Sifilis burnoje – dažna šiuolaikinės kartos liga, kuri nepaiso sveikų lytinių santykių taisyklių,...
Liga sukelia vaiko imuninės sistemos pažeidimus, jos reikšmingą susilpnėjimą ir visokius imuninės sistemos veikimo sutrikimus. Liga...
Kandidozė yra liga, kurios atsiradimą sukelia Candida mieliagrybių skaičiaus padidėjimas. Šie patogeniniai mikroorganizmai...
Žmogaus papilomos virusas yra vienas iš labiausiai paplitusių infekcinių procesų. Viruso klastingumas yra tas, kad kai tik jis pateko...
Ar galima ŽIV užsikrėtusiam darbuotojui dirbti virėju ugdymo įstaigoje? nes Nepilnamečiai valgo mūsų valgykloje...