N үсгийн ярианы эмчилгээний хичээлүүд. Сэдэв: n, n авиа ба N үсэг. Сэдвийн дагуу бичиг үсгийн хичээлийн тойм (ахлах бүлэг). "N" үсгийг санаарай


Мария Борисова
"Дуу [n] - [n ']" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.

Сэдвийн талаархи ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй: « H-H сонсогдож байна»

Зорилтот:

1. Дуудлага ба ялгах H-H сонсогдож байна.

2. Н үсэгтэй танилцах.

3. Үе, үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ.

4. Зураг төсөл боловсруулах үе, H үсэгтэй үгс, унших.

5. NA угтвар үгийн хэрэглээг засах.

Төлөвлөгөө хичээлүүд

1. Зохион байгуулах мөч (нэр, давтан судалсан дуугарна)

2. Сэдэвтэй танилцах - тодруулах Үгнээс H-H сонсогдож байна: хутга, шил, тавиур, утас, цайны сав.

3. Дуудлага, шинж чанар дуугарна: Н-гийгүүлэгч, хатуу, хоолойтой. Hb - гийгүүлэгч, зөөлөн, аятай. Харьцуулалт дуугарна: Н-Н.

4. Н үсэгтэй танилцах. Цуврал үсгээс түүвэрлэх (зассан цагаан толгойн үсгээр ажиллах, янз бүрийн материалаас үсэг зурах).

5. Ялгаварлан гадуурхах H-H сонсогдож байна:

Тоглоом "Үүнийг хий зөөлөн сонсогддог»

на-ня ан-ан

Тоглуулах үг хэллэгөөрчлөлттэй мөрүүд өргөлт:

на-на-на на-на-на

на-на-на на-на-на

на-на-на на-на-на

6. Шинжилгээ, эмхэтгэлээс үсэг: AN, NA, NU, BUT, NI.

7. Эмхэтгэсэн тэдгээрийг тодруул эгшиг зөөлөн авиа.

8. Нийтлэл оруулах, унших үе, үгс: ан, на, бид, Ната.

9. Угтвар үгийн хэрэглээг засах. Сэдвийн дагуу зураг дээр өгүүлбэр зохиох "Аяга таваг".

Данх ... зуухан дээр буцалж байна. Котлетыг ... хайруулын тавган дээр шарсан байна. Сав ... пийшин дээр байна. Ширээн дээр тавагнууд байна. Хүү ... ширээн дээр халбага тавив. Ээж ширээ ... ширээн дээр тавив. Аяга таваг нь шүүгээнд ... тавиур дээр байдаг.

10. Дүгнэж байна.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Дуу [S], [W]" ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн тойм.Бие даасан ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй. "S-Sh" авиа Зорилго: Дууг зөв дуудах, ялгах чадварыг нэгтгэх.

"Дуу [C], [C ']" ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн тойм. OHP-тэй хүүхдүүдэд зориулсан цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн дэд бүлгийн хичээлийн тойм Сэдэв: С, СЬ авиа. "Гэр бүл" лексик сэдэв Зорилго: бүрдүүлэх.

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Дуу [c], - [w]. W, S үсэг"Сэдэв: Дуу [c], - [w]. Ш, С үсэг Зорилго: [c], - [sh]-г чихээр, өөрийн яриа, бичгээр ялгах чадварыг сайжруулах.

5-6 насны гацалттай хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Дуу [C], [C ']"Ахмад бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм "Дуу [С], [СЬ]" сэдэв. Зорилго: Хүүхдүүдэд дуу авиаг [s] ба [s] хооронд ялгахыг заах;

"Дуу [X] ба [X ']" бэлтгэл бүлгийн дууны дуудлага үүсэх тухай ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.Сэдэв: X ба Xh авиа. Зорилго: Хүүхдүүдэд X ба Xh авианы зөв, тодорхой дуудлага, ялгах чадварыг сургах Боловсролын зорилго: Танилцах.

"Дуу [L] - [L ']" ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм.Хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Хэсэгүүд: ярианы эмчилгээ

Хичээлийн зорилго:

  1. Хүүхдүүдийг "H" авиа ба үсэгтэй танилцуул.
  2. Эцэг эхчүүдэд хүүхэдтэй дууны дүн шинжилгээ хийх, уншиж сурах үндсэн арга техникийг сургах.

Хичээлийн зорилго:

  1. Хүүхдэд "N" дууг сонсож, тодруулж сургах, үгэнд авианы байршлыг тогтоох.
  2. Хүүхдүүдийг "H" үсэгтэй танилцуулах, "H" үсэгтэй арын үеийг унших чадварыг хөгжүүлэх.
  3. Хүүхдэд дууны дүн шинжилгээ хийх, фонемик мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх.
  4. Санах ой, анхаарал, хоёр алхамт зааврыг ойлгох чадварыг сургах.
  5. Хүүхдүүдийн бие даасан ярианд ерөнхий үгсийг идэвхжүүлэх.
  6. "Дуу", "үсэг", "үг", "өгүүлбэр" гэсэн ойлголтуудыг нэгтгэх.
  7. Гарны нарийн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний ерөнхий зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
  8. Хүүхэд, эцэг эхчүүдэд боловсролын үйл ажиллагаанд харилцан үйлчлэх чадварыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: эгшиг авианы сэдэвт зураг (өрөвтас, цомог, антенн, усан будаг, зүү, цацагт хяруул, тоглоом, саваа, гудамж, оюутан, төмөр, илжиг, нуур, арал гэх мэт); үгийн эх, дунд, төгсгөлд "N" авиатай зураг; Үгсийн унших хүснэгтүүд: хүүхэд бүрт "AN", "OH", "UN", "IN", тоолох савааны багц.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Эцэг эх, хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, бие биетэйгээ мэндчилдэг. Энэ тохиолдолд мэндчилгээний өөр өөр үгсийг ашиглахыг зөвлөж байна: сайн уу, өдрийн мэнд, сайхан сэтгэл, тантай уулзахдаа баяртай гэх мэт.

2. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөнийг зохицуулах дасгалууд

. Тойрог хэлбэрээр гүйцэтгэдэг.

- "нударга хавирга":
Нэг - нэг гараа нударгаараа зангидаж, нөгөө нь алган дээрээ шулуун, ирмэгийг нь доошлуулна.
Хоёр - гарны байрлалыг өөрчлөх.
- "Чих - эвэр - цох":
Нэг - хоёр гарны долоовор ба дунд хурууг чихний хэлбэрт оруул.
Хоёр - хоёр гарны долоовор хуруу, жижиг хурууг эвэр хэлбэрээр тавь.
Гурав - хоёр гарынхаа эрхий, жижиг хурууг цох хэлбэртэй болго.

3. Хүүхдүүд ярианы эмчийн зааврын дагуу ширээн дээр сууна

:

“Хэний нэр “М” авиагаар эхэлсэн бол “өрөвтас” зураг байгаа ширээнд сууна. Хэний нэр "Би" дуугаар эхэлсэн бол "тоглоомууд" гэх мэт зураг байгаа ширээнд сууна. Ширээн дээр "А", "У", "Би", "О" эгшигээр эхэлсэн зургуудыг байрлуулжээ. ”. Дараа нь эцэг эхчүүдийг хүүхдийнхээ хажууд суухыг урь.

4. Хамарсан материалыг давтах

"эгшиг авиа".

Тоглоом "Үлэмжээр сур." Хэл ярианы эмч нь "А", "У", "I", "O" эгшгүүдийн артикалийг чимээгүйхэн харуулдаг. Хүүхдүүд, эцэг эхчүүд дуу авиаг тааж, нэрлэнэ үү.

Тоглоом "Cryphers". Ээжүүд хүүхэд рүү нуруугаа эргүүлж, ээжийн нуруун дээрх хүүхдүүд хуруугаараа "А", "У", "Би" эсвэл "О" үсэг бичдэг. Ээжүүд захиаг таамаглаж байна. Дараа нь тэд дүрээ сольдог: эхчүүд бичдэг, хүүхдүүд таамаглаж байна.

"Хэний зургийг таах" тоглоом. Хэл ярианы эмч "A", "U", "I", "O" эгшгийг дуугүй харуулдаг. Хүүхдүүд, эцэг эхчүүд энэ дуугаар эхэлсэн зургийг сонгож үзүүлнэ (зурагнууд нь ширээн дээр байна).

Тоглоом "Дууг таньж, үг бодоорой." Хэл ярианы эмч "A", "U", "I", "O" эгшгийг дуугүй харуулдаг. Хүүхдүүд, эцэг эхчүүд энэ эгшгээр эхэлсэн үгсийг гаргаж ирдэг.

5. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох

.

Ярианы эмч:"Өнөөдөр бид шинэ дууг сурах болно. Энэ дуу чимээ юу вэ, оньсого тааж, таамаглах үгсийн эхний дууг тодорхойл ":

Туршлагатай хэрэгсэл - том биш, жижиг биш.
Тэр маш их санаа зовдог: тэр зүсэж, тасалдаг. ( Хайч).

Миний амьдралын туршид тэд гүйцэж түрүүлэхээр явдаг,
Мөн тэд бие биенээ гүйцэж түрүүлж чадахгүй. ( Хөл).

Цаасан дээр, хуудсан дээр -
Цэгүүд эсвэл шувууд.
Бүгд шатан дээр суугаад дуу дуулж байна. ( Тэмдэглэл).

Гэрт ойртож эхлэв -
Нар тэнгэрээс хулгайлагдсан. ( Шөнө).

Ярианы эмч:"Өнөөдөр бид ямар дууг сурахыг хэн таасан бэ? Зөв. "N" дуу.

6. "N" дуу. Артикуляцийн онцлог.

"Ггийгүүлэгч" гэсэн ойлголт. Дууны фонетик шинж чанар.

7. “H” үсгийн танилцуулга

.

Ярианы эмч:"Хэн бидэнд "H" үсгийг авчрахыг таагаарай?" Хүүхдүүд, эхчүүд "N" авиагаар эхэлсэн үгсийг олдог. Хэл ярианы эмч "хайч" зургийг "H" үсэгтэй эргүүлнэ. Бид үсэг бүхий зургийг самбар дээр тавьдаг.

8. Нуугдмал тоглоом- Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойл.

Самбарын өмнө урвуутай зургууд байдаг, нэг ээж нь самбар дээр очиж, ямар ч зургийг авч, хүүхэддээ үзүүлдэг. Хүүхэд үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд "N" авиа хаана байгааг тодорхойлдог. Зургийг самбар дээр байрлуулсан. Дараа нь дараагийн ээж гарч ирдэг. Тиймээс "N" дуутай бүх зургийг самбар дээр байрлуулав.

9. Ерөнхий ойлголтуудыг боловсруулах

.

"Багаж хэрэгсэл, цэцэг, амьтан, загасыг нэрлэ (самбар дээрх зургийн дагуу)."

10. Санал дээр ажиллах

.

"Ямар ч үгтэй өгүүлбэр зохиож ир (самбар дээрх "N" авиатай зургуудаас).

11. Өрсөлдөөнт тоглоом

"Хэн илүү үг санаж байна."

Хүүхэд самбар дээр очиж, зургууд руу нуруугаа эргүүлж, санах ойн зургуудыг нэрлэнэ. Ээж нь түүний хэдэн үг санаж байсныг тоолдог. Тоглолтын дараа ялагч тодорно.

12. Физик. минут

.

Тархи хоорондын харилцан үйлчлэлийг идэвхжүүлэх дасгалууд: "Загалмайн алхмууд", "Залхуу найм", тэнцвэрийн дасгал.

13. “H” үсгийг санаарай.

.

"H" үсгийг хараад ямар харагддагийг бодоод үз дээ? Хүүхэд, ээжүүд ассоциатив зургуудыг гаргаж ирдэг: хашаа, хаалга, замын зураг, дүүжин гэх мэт.

Ярианы эмч:"H" үсэг нь дамнуургатай маш төстэй юм. Захидлын тухай шүлэг сурцгаая."

"H" нь дамнуургатай адил юм
Дунд нь самбар байна.
Бид хамтдаа бариулыг барьж,
Бид хогоо хэрэгтэй газар аваачдаг.

14. Тоглоом "Нэг, хоёр, гурав - захидал цуглуул".

Хүүхдүүд саваа тоолохдоо захидал цуглуулж, үүнд хэдэн саваа хэрэгтэйг тодорхойлно. Дараа нь ярианы эмч хүүхдүүдийг 3 хүний ​​бүлэгт хувааж, "H" үсэг авахын тулд хүүхдүүд хивс дээр хэвтдэг. Дараа нь бүгд суудалдаа буцаж ирдэг.

15. Унших дасгал хийх

.

Хүүхдүүд "AN", "ON", "UN", "IN" гэсэн картууд дээрх үений замыг уншдаг. Дараа нь эхчүүд үеийг дууддаг, хүүхдүүд энэ үеийг бичсэн картыг олдог.

16. Хичээлийн хураангуй

.

Өнөөдөр бид ямар авиа, үсэг сурсан бэ?

Өнөөдөр бид ямар даалгавар, дасгал хийсэн бэ?

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс ээжтэйгээ ажиллах дуртай эсэхийг асуудаг.

Уран зохиол:

  1. Оньсогонуудын цуглуулга. Эмхэтгэсэн: M. T. Karpenko. – М.: “Гэгээрэл”, 1988 он.
  2. Галкина Г.Г. Миний заадаг дуу, үсэг! - М .: "GNOM ба D хэвлэлийн газар", 2009 он.

Ольга Ефремова
"Н дуу авиа ба үсэг" бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй

Дуу ба үсэг H

боловсролын даалгавар. H үсэг ба дуу [n]. Шинэ зүйлийг олох чадварыг бий болгох цагаан толгойн бусад үсгүүдийн дунд үсэг. Дамжуулсан үгтэй үеийг унших чадварыг сайжруулах үсэг.

хөгжүүлэх даалгавар. Фонемик дүрслэлийг сайжруулах, харааны болон сонсголын анхаарал, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

боловсролын даалгавар. Хамтын ажиллагаа, харилцан үйлчлэл, сайн санаа, хариуцлага, бие даасан байдлын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж. саваа, шоо, "Миний праймер» мөн хүүхдийн тоогоор ажлын дэвтэр, энгийн болон өнгөт харандаа, зохион байгуулалтын агшинд зориулсан сэдвийн зураг.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Фонемик дүрслэлийг хөгжүүлэх.

Багш хүүхдүүдтэй мэндчилж байна.

багш: Нүдний алимыг дуудсан хүн сууна дуугарна. Дараа нь гийгүүлэгч.

Хүүхдүүд хариулдаг.

багш: Зөв! Суух. Хэрхэн үг дуугаар төгсдөг: заан, мөрөөдөл, алиалагч.

Хүүхдийн сонголтууд.

багш: Зөв. Өнөөдөр хичээлбид шинээр танилцаж байна дуу ба H үсэг.

2. Дуу [n]. Артикуляция дуу чимээ. Харааны гнозын хөгжил, конструктив праксис, нарийн моторт ур чадвар, фонемик сонсгол. Дуу хоолойн зөөлөн довтолгооны боловсрол.

Багш уйлж буй охины зургийг самбар дээр тавьдаг.

Багш аа. Зураг луу хар. Охин уйлж байна н-н-н. Миша, охин хэрхэн уйлж байгааг давт.

Хүүхэд. Н-н-н!

Багш аа. Хамтдаа дуудцгаая дуу чимээ"Н", уруул нь төвийг сахисан байрлалд, хэлний үзүүрийг дээшлүүлж, дээд шүдэнд наалддаг. Дуудах үед дуу чимээ N хамрын хөндийн чичиргээг мэдэрсэн. Энэ юу вэ дуу чимээ?

Хүүхдүүд. гийгүүлэгч

Багш аа, та үүнийг гийгүүлэгч гэдгийг яаж таасан бэ? дуу чимээ?

Хүүхдүүд: Татаж болдог ч дуулж болдоггүй учраас.

багш: Тэгээд бид үүнийг ямар өнгийн тойрог гэж тодорхойлох вэ?

Хүүхдүүд: цэнхэр тойрог

3. Тоглоом "Барьж ав дуу чимээ» Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Сонголт дуу чимээЦуврал эгшгээс [H] дуугарна, үе

багш: Та барих хэрэгтэй дуу [n]. Үүнийг сонсоод алгаа ташаарай. N, t, p, m, n, o, a, n. На, ма, ан, ун, па, ам, гэхдээ.

4. Тоглоом "Байр ол нэг үгээр дуугарна»

Багш аа. Шүлгийг сонсоод эхэлсэн үгсийг нэрлээрэй дуу [n].

Наташагийн сэвхтэй хамар.

Манай Ната бол нэгдүгээр ангийн сурагч.

Хүүхдүүд. хамар, Наташа, манайх, Ната.

P e d a g o g Сайн байна! Чи эгшигээр эхэлсэн бүх үгийг сонссон уу? дуу [n].

Багш тухайн газрыг харуулсан диаграммуудыг тавьдаг нэг үгээр дуугарна.

Багш Дараагийн даалгавар. Та хаана байгааг тодорхойлох хэрэгтэй дуу чимээ[n] эдгээр үг бүрд.

Гарчигтай зургуудыг харж байна дуу [n], болон байршил нэг үгээр дуугарна: утас, нимбэг, шил, хүрд, хирс, шөнө.

багш: Сайн байна, та сайн ажилласан.

5. Танилцуулга H үсэг. Харааны гнозын хөгжил ба конструктив праксис.

Багш соронзон самбар дээр эзлэхүүнийг тавьдаг H үсэг.

Багш хөл, хөл

Хөндлөн бүс зүүсэн.

Захидал үсэг"H" хуруугаараа агаарт.

Хэчнээн саваа барих вэ H үсэг?

Хүүхдүүд: Гурав

Сурган хүмүүжүүлэгч Сайн байна! чи нугалав H үсэг, одоо савхыг саванд хийнэ. Хэрхэн шоо дөрвөлжин хэвтэхээ хараарай H үсэг. Үүнтэй адил зүйлийг хийхийг хичээ.

Багш савыг зайлуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч хараарай самбар дээрх H үсэг. Нэг нь том, нөгөө нь жижиг.

6. Дасгал хийх "Зураг хайх". Харааны ойлголт, фонемик дүрслэлийг хөгжүүлэх.

Багш зураг тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч Тэгээд одоо үүн дээр нэр нь мөн үүгээр эхэлсэн объектуудыг олцгооё дуу Х.

Хүүхдүүд. Оймс, утас, хутга, хайч.

Сурган хүмүүжүүлэгч Цэцгийг хар. Эдгээр нь даффодил юм. Энэ үгийг давт.

Хүүхдүүд. Daffodils.

P e da g o g Юунаас дуу чимэээнэ үг эхэлж байна уу?

Хүүхдүүд. Тэгэхээр дуу [N].

7. Дасгал хийх "Хүндэтгэцгээе". Унших чадварыг бий болгох.

Сурган хүмүүжүүлэгч Одоо үе, үгсийг уншъя.

Хүүхдүүд эхлээд найрал дуугаар, дараа нь нэг нэгээр нь үе, дараа нь үгсийг уншдаг.

8. Биеийн тамирын завсарлага.

9. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. Нарийн моторт ур чадвар, графомоторын чадварыг хөгжүүлэх. Багш хүүхдүүдийг ширээн дээр урьж, тэдэнд нээлттэй дэвтэр, харандаа бүхий сав өгдөг.

Peda g o g Юу захидалнавчнууд дээр харж байна уу?

Хүүхдүүд. Энэ бол H үсэг.

P food g o g Та ямар харандаагаар будах вэ?

Хүүхдүүд. Цэнхэр.

Багшаа Яагаад?

Хүүхдүүд. Энэ бол гийгүүлэгч юм захидал.

Сурган хүмүүжүүлэгч Томыг буд цэнхэр харандаагаар бичсэн захидал, гэхдээ жижиг эхлээд үсгийг дугуйлтэгээд өнгө.

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг, багш хэрхэн сууж, дэвтэртэй, харандаа хэрхэн барьж байгааг хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч Та энэ хуудсан дээр ямар зургуудыг харж байна вэ?

Хүүхдүүд. Бид утаснуудыг харж байна.

11 дуу чимээтэдний нэрс эхэлж байна уу?

Хүүхдүүд. Тэгэхээр дуу [n].

11. Төгсөлтийн зохион байгуулалт хичээлүүд. Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.

Багш хүүхдүүдээс дээр юу хийснээ санахыг хүснэ хичээл.

Pe d a g o g C юу захидалөнөөдөр уулзсан уу?

Хүүхдүүд. -тай H үсэг.

Пе д а г о г Энэ юу вэ захидал?

Соласнаягийн хүүхдүүд.

Пэ д а г о г Эвхэхийн тулд хэдэн саваа авах шаардлагатай вэ H үсэг?

D нь t i. Гурван саваа.

P d a g o g Ямар үг орсон бэ? Та санаж байгаа дуу [n]?

P d a g o g Бид юу хийсэн бэ хичээл?

Холбогдох хэвлэлүүд:

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу бичиг үсэг заах "Дуу [U] ба U үсэг" гэсэн дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.Дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй. Хичээлийн төрөл: сургалт. Хэл ярианы эмгэгийн бүтцийн дагуу хүүхдүүдийн бүлэг: FFNR Нас:.

"[O] дуу ба О үсэг" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан бичиг үсгийн хичээлийн хураангуйЗорилго: Судалсан эгшгийг давтаж, бие биенээсээ ялгах. О үсгийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг бодит болгох. Харааны дүрсийг нэгтгэх.

"[U] дуу ба U үсэг" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй.Зорилго: Ү авиа ба үсгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. У эгшиг авиаг бусад олон авиа, үг хэллэгээс ялгах чадварыг хөгжүүлэх. ; тухайн үгийн сонголт.

Бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй “Дуу [c]. C үсэг"Хичээлийн зорилго: хүүхдүүдийг С үсэгтэй танилцуулах, энэ үсэгтэй үгсийг уншихыг заах; зөв бичих, илэрхийлэх чадварыг бий болгох.

Бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй “Дуу [h]. Захидал Ч. Ча, чу" хослолуудХичээлийн зорилго: хүүхдүүдэд H үсэг, CHA, CHU-ийн хослолыг танилцуулах, үг, хослолыг хэрхэн зөв уншихыг заах; зөв бичих чадварыг хөгжүүлэх.

Оюутан, хөгжлийн бэрхшээлтэй сурагчдад зориулсан хотын төрийн өмчийн тусгай (засах) боловсролын байгууллага "Ерөнхий боловсролын тусгай (засах) сургууль - VIII төрлийн 6-р дотуур байр"

"[n], [n '] дуу, үсэг: H"

Багш ярианы эмч

Сэдэв: [n], [n '] авиа, үсэг: N. Үгийн хүснэгтүүдийг уншиж, эмхэтгэх.

Зорилго: [n], [n '] дуу авиа, тэдгээрийн график дүрслэлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Үе мөчний хөдөлгөөн, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Үг хэллэгийн талаархи мэдлэгийг шинэчлэх, үг хэллэг, дууны дүн шинжилгээ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх, авианы сонсголыг зөв хийх. Үе, хоёр үетэй, гурван үетэй үгсийг унших дасгал хийх. Саналтай ажиллах чадварыг бэхжүүлэх. Зөв сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамж. Орон зайн болон цаг хугацааны ойлголтыг хөгжүүлэх. Үгийн санг баяжуулж, идэвхжүүл. Зан үйлийн соёл, хосоороо ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх, хичээлийн сэдлийг нэмэгдүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Үгсийн хүснэгт, үг хэллэгийн карт, дууны хэмжигч, дуу авиа, сэдэвчилсэн зураг, үгийн карт, өгүүлбэр бүхий дугтуй, толь, даалгаврын карт, хайч.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хонх дуугарч чимээгүй болов.
Хичээл эхэлж байна.
Охидууд ширээний ард чимээгүйхэн суув.
Хөвгүүд чимээгүйхэн ширээний ард суув.
Бүгд над руу харж байлаа.

2. Давталт.

Залуус аа, миний юу яриад байгааг тааварлаарай: Бид тэднийг хардаггүй, харин зөвхөн сонсож, ярьдаг. (дуугарч байна) Бид тэднийг харж, бичдэг. (үсэг)

DIV_ADBLOCK256">


2) Үе мөчний гимнастик. - Бид хүү, охин хоёртоо жигнэх, хуушуур жигнэх. (амаа бага зэрэг ангайж, доод уруул дээрээ хэлээ тайвнаар тавиад, уруулаа алгадаад, "тав", "тав", "тав" гэсэн авианы хослолыг дууд ... - Будаагаа халбагаар хутгаж, Наташа охиныг хооллоё. (Хэлний дугуй хөдөлгөөн) - Өө, интоорын чанамал байгаа нь ямар сайхан юм бэ! (амаа бага зэрэг нээж, дээд уруулаа хэлнийхээ өргөн урд ирмэгээр дээш доош долоох).

3. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

Оньсого тааварыг анхааралтай сонс. Энэ хариултын эхний дуу нь бидний өнөөдрийн ажиллах дуу, үсгийг зааж өгөх болно. Туршлагатай хэрэгсэл - Том биш, жижиг биш. Тэр маш их санаа зовдог: Тэр огтолж, зүсдэг. (хайч)

4. Дууны шинж чанар.

[n] дууг хэрхэн дууддагийг анхаарч үзээрэй. Өөрөө хэл. - [n] авиаг дуудахдаа уруулыг хажуу тийш нь сунгана. Шүдний дээд ба доод эгнээний хооронд бага зайтай байдаг. Хэл нь тагнай, дээд шүдний ирмэг дээр байрладаг бөгөөд агаар нь хамараар дамждаг. - [n] дууны талаар бид юу хэлж чадах вэ? [n] дууг дуудах үед саад бэрхшээл тулгардаг уу? Тэгэхээр тэр юу вэ? (гийгүүлэгч) - Чихээ таглаад сонс: дуугарч байна уу, дүлий юу (хоолойтой байна уу: хонх тоглоно) - [n] авиаг дуудахдаа - хэлний үзүүр доошилно, доод шүдэнд наалдана. Хэл нь илүү хурцадмал байдаг. - [n] дуу нь хатуу, зөөлөн байж болно. (цэнхэр, ногоон дуугаруулагчийг үзүүлэв)

5. H үсгийг засах.

H үсэг ямар харагддаг вэ? (модны хооронд гамак өлгөх, волейболын тор, вандан сандал, гүүрэн дээр) - Хэрхэн хэвлэсэн H үсгийг авах вэ?

Энд H үсэг байна - үүнийг санахад хялбар байдаг
Хоёр саваа өндөртэй тэнцүү байна.
Мөн нэг хөндлөвч
дунд байгаа бүх хүмүүст харагдана.

H үсгийг гараараа харуул.

6. Дууны шинжилгээ.

Хүүхдүүд бие даасан зурагтай байдаг. Хүүхдүүд зургийг нэрлэж, үгэнд байгаа дууны байршлыг тодорхойлно (эсвэл диаграм дээр зааж өгнө - бие даасан ажил).

7. Нүдэнд зориулсан дасгал. - "нүдний буудлага", "зурах", "эрвээхэй".

8. Үгсийн хүснэгтийг уншиж, эмхэтгэх.

https://pandia.ru/text/78/542/images/image003_35.jpg" alt="(!LANG:D:\Шинэ хавтас\фото\граф\Шинэ хавтас\IMG00025.jpg" width="266" height="357">!}

10. Физминутка Рашаан бидэн рүү алхаж байна Д хүүхдүүд явж байна
Шуурхай алхамууд. өвдөгөө өндөрт өргөх.
Цасан шуурга түүний хөл дор хайлдаг. Тэд бөхийж, тонгойдог.
Хар гэссэн толбо Баруун болон зүүн тийш хазайдаг
талбайд харагдаж байна. хөл, гар бүс дээр.
Маш дулаахан харагдаж байна Тойрог хэлбэрээр хөлийн хуруун дээр гүйх.
хаврын хөл.

14. Доод шугам. Өнөөдөр бид ямар авиа, үсэгтэй ажилласан бэ?

Тэдэнд тайлбар өг.

Байшин. дасгал хийх. Кроссворд. Оньсого таавар, оньсого нь Н авиагаар эхэлдэг.

Бидний хичээл сонирхолтой, мэдээлэл сайтай болсон гэж бодож байна. Баярлалаа!

Хичээл 8.

Сэдэв: n, n ба N үсэг.

Зорилтот: "гийгүүлэгч авиа" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх;

Өгөгдсөн гийгүүлэгч авиаг сонгох

үгийн эхэнд, үгийн төгсгөлд, текстээс;

хоёр дуу авианы дууны цувралыг хуулбарлах, унших;

хоёр дууны дууны цувралд дүн шинжилгээ хийх.

Тоног төхөөрөмж: гийгүүлэгч, эгшигт зориулсан байшин, Н үсэг том, жижиг, хүүхэлдэй: гурван бяцхан гахай, зааны бамбар, барын бэлтрэг, тугал, арслан, унага, тэмээний бэлтрэг; цэнхэр, ногоон, улаан тойрог; хүүхэд бүр болон багшийн хувьд (H) үсэг бүхий тууз; гэсэн үг бүхий картууд: Наф, Нуф, Ниф.

Хичээлийн явц.

1. "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийн гахайнуудын нэрийг надад хэлэх хүн сууна. (Наф-наф, Нуф-нуф ба Ниф-ниф). Ууртай чоно зур. Одоо гахайнууд ямар их айж байсныг харуул. Тэд хэрхэн нуугдаж байгааг харуул. Одоо зоригтой гахайнууд, баяр баясгалантай гахайнуудыг дүрсэл.

Өнөөдөр бид Nif-nif, Naf-naf, Nuf-nuf-ийн тухай үлгэр зохиож, n, n дууг судлах болно.

2 . "Давтах" дасгал

Наф, Ниф гэдэг үгийн эхний авианууд адилхан сонсогдож байна уу?

Бид n, n дууг өнгөт тэмдгээр тэмдэглэдэг.

Дууг дуулах боломжтой юу? (Үгүй). Яагаад? Толин тусгал ав. n дууг хэл. Бид үүнийг хэрхэн дууддаг вэ? Ам нь нээлттэй байна. Хэл нь дээд шүд рүү дээшилж, агаар нэвтрүүлэхгүй. Агаар нь бөглөрөлтэй уулзаж, хамараар дамждаг. n авиа нь гийгүүлэгч юм.

n дуу ямар байшинд амьдрах вэ? (Цэнхэр өнгөөр). Бид дуу чимээг ... (ногоон байшин) -д байрлуулах болно. Энэ ямар дуу чимээ вэ? (зөөлөн). N - дууны ах n.

3. "H үсгийн танилцуулга".

H үсэг нь ортой маш төстэй гэдгийг та хэлж чадна. H үсэг ямар үсэгтэй төстэй вэ? (Захидал дээр ба).

Би бүс зүүв.

Тэгээд би бүс зүүв.

H үсгийг яг таг тавьсан,

I үсэг нь ташуу байна.

Үгийн шинжилгээ: NA, NU, NI.

4. Тоглоом "Гурван бяцхан гахай"».

Өнөөдөр Наф-наф, Нуф-нуф, Ниф-ниф нарын төрсөн өдөр. Ниф гэдэг үгэнд ямар дуу сонссон бэ? (н дуу). Энэ ямар дуу чимээ вэ - хатуу эсвэл зөөлөн үү? (Зөөлөн). Бид үүнийг судал дээрээ ямар өнгөөр ​​тэмдэглэх вэ? (Ногоон). Туузан дээрээ дугуй тэмдэглэ, өдөр гэдэг үгийн н авиа хаана байна? (Үгийн төгсгөлд). Тэгээд Nif гэдэг үгээр? (Үгийн эхэнд).

Гахайнууд найзууддаа юу илгээсэн бэ? (урилга). Тэдэн дээр хэн ирсэн бэ?

Үзэсгэлэнд зааны зулзага, барын зулзага, тугал, арслан, унага, тэмээний зулзага зэрэг тоглоомууд тавигджээ.

Эдгээр амьтдын нэрэнд ямар дуу гардаг вэ? (н дуу).

Чоно тоглоомыг үзүүлэв.

Тэд хэнийг уриагүй вэ? (Чонын бамбар). Тэр тэднийг "залхуулахаар" шийдсэн. Та энэ үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (Хүүхдийн үндэслэл).

Чоно бамбарууш Гахайн дээр очоод Гөлөг түүнтэй уулзав. Тэр замаа алдаж, хаашаа явахаа мэдэхгүй байна - баруун тийш, зүүн тийш эсвэл шулуун урагшаа. (Хүүхдүүд чиглэл харуулж байна). Бамбарууш Гөлөгийг баруун тийш, урт зам дагуу чиглүүлж, тэр шууд урагш гүйв. n авиатай үгсийг давт (Урт зам, баруун, шулуун урагш).

Чоно бамбарууш Нуф-нуфын гэр рүү гүйв. Энэ нь ямар саваагаар хийгдсэн бэ? (Модоноос). Тиймээс, байшин ... (модон).

Nif-nif нь сүрэл байшинтай бөгөөд энэ нь байшин ... (сүрэл) гэсэн үг юм.

Наф-Наф нь тоосгон байшинтай бөгөөд энэ нь байшин гэсэн үг ... (тоосго).

Чоно бамбарууш юу хийхийг хүссэн бэ? Наф-наф, Нуф-нуф, Ниф-нифа нарын найзууд Чоно бамбаруушийг хэрхэн сургасан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

5. Биеийн тамирын "Өрөвтас".

f / m-ийн дараа багш энэ шүлэгт n авиатай ямар үгс байсан бэ?

6 . Тоглоом "Болгоомжил"

Наф-наф нуугдаж тоглохыг санал болгож байна. Нүдээ аниад Наф-наф хэнийг олж чадаагүйг надад хэлээрэй.

Нэг юмуу 2 тоглоомыг авч хаяад хүүхдүүд хэн алга болсныг тааварлана.

7. Nuf, Naf, Nif гэсэн үгтэй таблетууд гарч ирнэ. Пиглет бүрт шахмалыг орлуулж, эхний үеийг уншина.

H үсэг ба үеийг бичнэ үү.

8. Доод шугам. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.


Редакторын сонголт
VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн багш Виноградова Светлана Евгеньевнагийн орос хэлний багшийн туршлагаас. Тодорхойлолт...

"Би бол Регистан, би Самаркандын зүрх". Регистан бол дэлхийн хамгийн сүрлэг талбайн нэг болох Төв Азийн гоёл чимэглэл бөгөөд...

Слайд 2 Ортодокс сүмийн орчин үеийн дүр төрх нь урт удаан хугацааны хөгжил, тогтвортой уламжлалын хослол юм.Сүмийн үндсэн хэсгүүд аль хэдийн ...

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл (бүртгэл) үүсгээд нэвтэрнэ үү:...
Тоног төхөөрөмж Хичээлийн явц. I. Зохион байгуулалтын мөч. 1) Ишлэлд ямар процессыг дурдсан бэ? “.Нэгэн цагт нарны туяа дэлхий дээр унасан боловч ...
Илтгэлийн тайлбарыг тус тусад нь слайдаар хийх: 1 слайд Слайдын тайлбар: 2 слайд Слайдын тайлбар: 3 слайд Тайлбар...
Дэлхийн 2-р дайнд тэдний цорын ганц дайсан нь Япон байсан бөгөөд удалгүй бууж өгөх ёстой байв. Яг энэ үед АНУ...
Ольга Оледибе Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан танилцуулга: "Спортын тухай хүүхдүүдэд" Спортын тухай хүүхдүүдэд зориулсан Спорт гэж юу вэ: Спорт бол ...
, Залруулгын сурган хүмүүжүүлэх ухаан Анги: 7 Анги: 7 Хөтөлбөр: сургалтын хөтөлбөрүүд засварласан В.В. Юүлүүр хөтөлбөр...