"Ашигтай ба хортой бүтээгдэхүүн" нээлттэй хичээлийн хураангуй сэдвээр хичээлийн тойм (дунд бүлэг). Дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй: Ашигтай ба хортой хоол хүнс Эрүүл ба эрүүл бус хоол хүнс хичээл


Бэлтгэсэн, удирдсан багш Сарычева В.В., ярианы эмч Петрова О.В.

Зорилго: эрүүл мэндийн соёлын салшгүй хэсэг болох зохистой хооллолтыг хүүхдүүдэд сургах.
Даалгаварууд:
Танин мэдэхүйн:

Хүүхдэд витамины ашиг тус, бие махбодийн үйл ажиллагаанд ач холбогдол өгөх тухай мэдлэг олгох (жимс, хүнсний ногоо иддэг хүмүүс үргэлж сайн байдаг, учир нь ихэнх витамин нь хүнсний ногоо, жимс жимсгэнээс олддог).

Хүүхдээ идэж буй зүйлдээ анхааралтай хандахыг заа.

Хүүхдэд ашигтай, тийм ч ашиггүй бүтээгдэхүүн, түүнчлэн хоол хүнс хэрэглэхэд тавигдах эрүүл ахуйн шаардлагын талаархи мэдлэгийг бий болгох.

Бүтээгдэхүүний эрүүл мэндийг хамгаалах, дэмжих үүрэг, өндөр, алсын хараа, жинд хэрхэн нөлөөлдөг тухай мэдлэгийг нэгтгэх.

Хоол хүнсийг маш ашигтай (өдөр бүр идэх шаардлагатай) гэж үнэлэхийг заах; ашигтай, гэхдээ өдөр бүр хэрэглэдэггүй; боломжтой, гэхдээ ховор тохиолддог.

Өвөл, намрын улиралд бүтээгдэхүүнийг витамины агуулах болгон ашиглах санааг хүүхдүүдэд бий болгох.

Боловсролын:

Эрүүл хооллолтын дүрмийг тодорхой болгож, нэгтгэх.

Эрүүл амьдралын хэв маягийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Эрүүл хооллолтын талаархи ухамсартай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хүүхэд, эцэг эхийн хоорондын эв нэгдлийг бий болгох.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эрүүл ахуй, хоолны дэглэмийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Бие махбодоо арчлах хүслийг төлөвшүүл.

Залруулга - хөгжүүлж байна:

Багаар ажиллах замаар хүүхдийн харилцан яриаг хөгжүүлэх.

Гүйцэтгэлийн явцад хүүхдүүдэд өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.

Анхаарал, санах ой, сэтгэлгээг засах.

Холбогдсон ярианд [С] - [Ш] авианы ялгах.

Өөрийнхөө яриаг хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Шүлэг, шүлэг дэх харилцан яриа, хүүхдийн шүлэг, зүйр цэцэн үг, дуу, дууны тоглолтын үеэр ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.

Яриа хөдөлгөөнтэй уялдуулж сур.

Хүүхэд, эцэг эхчүүдэд зөв хооллолтын талаар суралцахад нь урамшуул.

Урьдчилсан ажил: шүлэг цээжлэх, зүйр цэцэн үг цээжлэх, "Миний дуртай хоол" сэдвээр зураг зурах, ямар хоол хүнс нь A, B, C, D витаминуудтай холбоотой байдаг.

Эцэг эхтэй ажиллах: эцэг эх, хүүхдүүдийг урьдчилан баг болгон хувааж, уриа, багуудын нэрийг гаргаж, амтлах жижиг салат бэлтгэх (баг бүрт нэг); салатанд ямар найрлага орсон болохыг цаасан дээр бич. Бид хүүхдүүдтэй хамт хоол сонгож, сурдаг. Хүн хөгшрөхгүй, яс, шүд нь хөгжих, илүүдэл жин нэмэхгүйн тулд өсөлт хөгжил, хараа, ой санамж зэрэгт ямар витамин, хоол хүнс хэрэгтэйг хүүхдүүдэд хэлж, мэдээллээр хангадаг. Бид "Ашигтай ба хортой бүтээгдэхүүний хүрээнд" (шалгуур үзүүлэлт: бүтээлч байдал, уран зохиол, амттай бүтээгдэхүүн нь хүнд ямар хор хөнөөл учруулдаг гэх мэт) сэдэвт хүүхдийн зургийн үзэсгэлэнд бэлдэж байна.

Зугаа цэнгэлийн дэвшил.

I. Яриа эмч: Хүүхдүүд ээ, хүний ​​хамгийн чухал зүйл юу вэ? ("Эрүүл мэнд"). Эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? Хүүхдүүд тойрог дээр зогсоод шидэт саваагаа дамжуулж хариулдаг.

II. Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бидэнд ер бусын хичээл байна. Бид хоол тэжээлийн талаар ярих болно: эрүүл, хортой бүтээгдэхүүний тухай. Манай хичээл 2 багийн өрсөлдөөн хэлбэрээр явагдана. Зөв хариултын хувьд баг жетон авдаг. Хүүхдүүд ээ, би та нарт "Ашигтай - хор хөнөөлтэй" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Та "шидэт саваа" -ыг тойрон өнгөрч, ашигтай бүтээгдэхүүнийг нэрлэх болно. Мөн эсрэг чиглэлд - хүнд хортой бүтээгдэхүүнийг нэрлэх. Үүнээс харахад хамгийн амттай хоол нь бас хамгийн хортой байдаг. (Хүүхдүүд саваа дамжуулж, ашигтай, хортой хоолыг нэрлэнэ).

1. Найз минь, зогсоо! Зогс! Зогс! Зогс!

Өөх тостой хоолноос татгалз, өө, өө, өө!

Та үүрд санаж байна - энэ бол хогийн хоол,

Тийм тийм Тийм! Тийм тийм Тийм!

Найрал дуу:
Чихэрлэг хоол, шоколаданд бүү авт. Маш халуун ногоотой, давстай тул болгоомжтой байгаарай. Зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ - эдгээр нь эрүүл хоол хүнс, маш амттай хоол, тийм ээ, тийм, тийм!

1. Элсэн чихэр чихэрлэг -

Энэ бол чиний цагаан дайсан.

Бидний амт заримдаа хуурамч байдаг,

Тийм ч тийм.
Та үүрд санаж байна

Энэ бол муу хоол юм.

Тийм, тийм, тийм (2 удаа). Найрал дуу.

III. Хүүхдүүд багаар ширээнд сууна: урьдчилан багуудад хуваагдана. Хүүхдүүд болон насанд хүрэгчид багаа танилцуулдаг: багуудын нэр, уриа дуудлага.

IV. Хэл ярианы эмч: "Эрхэм эцэг эхчүүд ээ, танаас асуух асуулт: бага насны дуртай хоолоо нэрлэ."

V. Сурган хүмүүжүүлэгч: Олон хүнсний бүтээгдэхүүнд бидний эрүүл мэнд, амьдралд нэн чухал бодис агуулагддаг. Тэдгээрийг .. (витамин) гэж нэрлэдэг. Эдгээр витаминууд нь "Витамин" улсад амьдардаг бөгөөд витамин идэгч гол хаан юм.
Витамин: Сайн уу залуусаа! Би нэлээд удаан алхсаар эцэст нь чам дээр ирлээ. Би чамд найзуудынхаа тухай хэлмээр байна.

Би хэзээ ч шантардаггүй

Мөн нүүрэнд чинь инээмсэглэл тодорно

Учир нь би хүлээн зөвшөөрч байна

А, В, С витаминууд,

Хэрэв та хангалттай хэмжээний витамин хэрэглэхгүй бол өсөхгүй. Та гүйж, үсэрч, хөгжилдөхгүй, учир нь танд хүч чадал байхгүй болно. Тиймээс бүх төрлийн муу санаа, шархнууд танд наалдаж, тэдэнтэй тэмцэхэд хэцүү байх болно. Өө, би та нарын дунд витамин найзуудаа харж байна. Найзууд минь над дээр ирээрэй.

VI. Яриа эмч: Залуус аа, витамин хүний ​​биед янз бүрээр нөлөөлдөг. Тэднийг сонсоцгооё.

Витамин A. I, витамин А нь алсын хараанд маш чухал юм. Би лууван, чангаанз, тарвасанд байдаг.

Энгийн үнэнийг санаарай

Зөвхөн илүү сайн хардаг хүн

Хэн түүхий лууван зажилдаг вэ

Эсвэл луувангийн шүүс ууна

Витамин В. I, В витамин нь зүрхийг сайн ажиллуулахад тусалдаг. Би хар талх, мах, овъёосны будаатай.

Маш чухал эрт

Өглөөний цайндаа овъёосны будаа идээрэй.

Хар талх бидэнд сайн

Зөвхөн өглөө биш.

Витамин С. I, Витамин С нь таны биеийг бэхжүүлж, ханиадтай тэмцэхэд тусалдаг. Би жүрж, нимбэг, байцаа, яншуй, сарнай хонго.

Ханиад, хоолой өвдөхөд зориулагдсан

Жүрж тусалдаг.

За, нимбэг идэх нь дээр,

Хэдийгээр энэ нь маш исгэлэн юм.

Витамин D. Мөн би, Д витамин нь таны хөл, гараа хүчирхэгжүүлж, ясыг бэхжүүлнэ. Би загасны тос, өндөг, сүүнд байдаг.

Загасны тос нь хамгийн эрүүл мэндэд тустай.

Хэдийгээр муухай ч гэсэн - та уух хэрэгтэй.

Тэр өвчнөөс авардаг.

Мөн тэдэнгүйгээр та илүү дээр байх болно.

VII. Сурган хүмүүжүүлэгч: Баярлалаа, Витамин идэгч, өхөөрдөм Витамин хаан аа, суу, бидний зочин болоорой.

VIII. Яриа эмч: Хүүхдүүд ээ, биднийг клирингийн талбайд ер бусын зочид хүлээж байна.

Физминутка.
Авахын тулд нуга руу

Хүн бүр эхлээд босох хэрэгтэй.

Алдах, дэвслэх, бөхийлгөх

Дахин бос, инээмсэглэ.

Чимээгүй суугаад нүдээ ань

Хэсэг зуур бүгдийг март.

(Цэвэрт тоглоомууд байдаг: Дунно, Карлсон, Хуруутай хүү, Баба Яга).

IX. Яриа эмч: Одоо бид үлгэрийн баатруудад эрүүл байхын тулд хэрэгтэй бүтээгдэхүүнийг сонгоход нь туслах болно.

Хүү-с-хуруу, өсөхийн тулд танд ... (лууван, өндөг, загас) хэрэгтэй.

Карлсон илүүдэл жин нэмэхгүйн тулд ... (шүүс, байцаа, улаан лооль, жимс) хэрэгтэй.

Мэдэхгүй ээ, юу ч мартахгүйн тулд танд ... (сүү, самар, шоколад) хэрэгтэй.

Баба Яга хөгшрөхгүй, хөгжихийн тулд яс, шүд хэрэгтэй (D: E).

Сайн байна, залуус аа, бүх баатруудад тусалсан.

Хурууны гимнастик: "Тогооч"

"TOOK"
Тогооч оройн хоол бэлдэж байна, (Хүүхдүүд гарын алганы ирмэгээр ширээ тогшдог.)

Тэгээд гэрэл унтарсан.

Талх тогооч авна (Зүүн гарынхаа эрхий хуруугаа нугалав.)

Мөн компот болгон буулгана.

Тэр тогоо руу гуалин шидэж, (Тэд долоовор хуруугаа нугалав.)

Тэр зууханд чанамал тавьдаг.

Энэ нь хожуултай шөлөнд саад учруулдаг, (Дунд хуруугаа нугалав.)

Угли шанагаар цохино. (Нэргүй палейг нугалж байна.)

Элсэн чихэр шөл рүү хийнэ. (Бяцхан хуруугаа нугалах.)

Тэгээд тэр маш их баяртай байна! (Гар барих.)

(О. Григорьев).
X. Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр витаминаар баялаг ямар хоол хүнс байдаг вэ? (Хоёр баг хоёуланд нь дидактик тоглоомыг өгдөг: хуудсан дээр витаминыг харуулсан, өөр өөр бүтээгдэхүүнүүд байдаг. Зорилго: энэ витамин агуулсан бүтээгдэхүүнийг сонгох). (Хавсралт 1, Хавсралт 2). Физминутка: "Хоёр баавгай сууж байсан."
Хоёр баавгай сууж байна

Нимгэн гичий дээр. (Хүүхдүүд хөлөөс хөл хүртэл найгадаг.)

Нэг нь сонин уншиж байсан, (Тэд сонин уншиж байна.)

Өөр нэг нь гурилд саад учруулсан. (Тэд гурил хутгана.)

Нэг баас, хоёр баас

Хоёулаа зовлонд автав. (Тэд нуруугаараа шалан дээр тонгойж, гар, хөлөөрөө агаарт унждаг.)

.Хурууны гимнастик: “Компот”
Бид компот хийнэ, (Зүүн далдуу модыг "шанагаар барина",

Та маш их жимс хэрэгтэй. баруун гарын долоовор хуруугаараа "саад".)

Энд: Бид алимыг цавчих болно, (-ээс эхлэн хуруугаа нэг нэгээр нь нугална

Бид лийрийг таслах болно. том.)

Нимбэгний шүүсийг шахаж ав

Ус зайлуулах суваг, элс хийнэ.

Бид хоол хийж, компот хоол хийдэг.

Шударга хүмүүстэй харьцъя. (Тэд дахин "хоол хийж", "саад болдог".)

XI. Яриа эмч: Таны ширээн дээр янз бүрийн бүтээгдэхүүний зураг байна. Витамин өг - Смешарики энэ бүтээгдэхүүн байгаа зургуудыг өгнө. (Смешарики хэлбэрийн витаминыг самбар дээр харуулав).

XII. Сурган хүмүүжүүлэгч: Би танд тоглоом санал болгож байна: "Амтыг нь таах". Хоёр баг хоёулаа салат бэлдсэн. Багууд аа, бусад багийн бүх гишүүдэд салатаар үйлчил. Багийнхан салатыг нүдээ аниад туршиж үзээд энэ салатанд ямар найрлага орсон байгааг хэлж өгнө. Өрсөлдөгчид аль бүрэлдэхүүн хэсгийг нэрлэхгүй байгаагаа анхааралтай сонсдог.
Физминутка: "Буужин суулаа."
Бөжинүүд хожуул дээр суугаад бүх оймсоо тайлж, (Сууж, оймсоо гаргаж ирэв.)

Нуруу нь бага зэрэг нугалж, мөрний ир нь бүгд хаалттай байв. (Нуруу нугалж байна.)

Бөжинүүдийг хараарай, хүн бүр ямар сайхан сууж байна Гараа хажуу тийш нь өргөв (Гараа хажуу тийшээ.)

Тэгээд тэд хандлага гаргаж эхлэв. (Хязгаарлалт, гараа урагшаа.)

Маш олон нугалах

Ойролцоогоор хичнээн агч мод байна.

Тэд маш олон алга ташив, (урд нь алга ташив.)

Тэнд хичнээн цэцэг ургасан.

XIII. Ярианы эмч: Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд зориулсан асуулт хариулт.

Насанд хүрэгчдэд:
Бяцхан сэндвичүүд. (Канапе).

Цөцгийн тос, бяслаг, хиам бүхий сэндвич, зүсмэл талхаар хучигдсан байдаг. (Сэндвич).

Хоол хүнс хадгалах нэмэлт бодис бүхий давсны усан уусмал. (давсны уусмал).

Усан дахь элсэн чихрийн төвлөрсөн уусмал. (Сироп).

Гоймонгийн гэр. (Итали).

Төмс, улаан лоолийн эх орон. (Америк).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Ямар үлгэр "Өвөө тарьсан ..." ("Манжин") гэсэн үгээр эхэлдэг.

Тэр өвөөгөө орхиж, эмээгээ орхисон. ("Колобок").

Сагаганаас гаргаж авсан үр тариа. (Цөмийн).

Улаан буудайн үр тариа. (Манка).

Шар будаа үр тариа. (шар будаа).

Энэ нь сүүнд суурилсан бөгөөд шар өнгөтэй. (бяслаг).

Хоёр дарс нэг торхонд өлгөөтэй байдаг - тэд холилдохгүй. (Өндөг).

XIV. Яриа эмч: "Тавган дээр ямар бүтээгдэхүүн байгааг таагаарай" тоглоом. (салфетка дор тавиур дээр, бүтээгдэхүүний загвар). Багуудад тавиурууд өгдөг бөгөөд тэдгээрийн дээр бүтээгдэхүүн нь амны алчуураар хучигдсан дамми юм. Багууд бие биенээсээ асуулт асуудаг. Түүний ашиг тус, хор хөнөөл, ямар мэдрэмж төрүүлдэг, амт, өнгөний талаархи асуултууд, гэхдээ асуултууд нь нэг хариулттай тохирч байх ёстой: тийм эсвэл үгүй. Эцсийн эцэст багууд ямар бүтээгдэхүүний тухай ярьж байгаагаа мэдэх хэрэгтэй.

XV. Сурган хүмүүжүүлэгч: Миний бодсон зүйлийг таахыг хичээгээрэй (чупа-чупсын тухай ярьж байна, хүүхдүүд таамаглаж байна, гэрийн эзэн "чупа-чупс" чихэр гаргаж авдаг). Чихэр ямар хор хөнөөл учруулдаг вэ?

3, х.285“Шүд, шүд” дуу

Найрал дуу:
Шүд, шүд, шүд, өө!

Шүд, шүд, шүдээ хадгал.

1. Хэрэв шүд гэнэт ярьж чаддаг бол,

Дараа нь тэд тэр даруй бидэнд зааж эхэлнэ:

"Та биднийг цэвэрлэ, цэвэрлэ, цэвэрлэ, бүү яар,

Биднийг гаднаас нь ч, дотроос нь ч маажиж өгөөч."

Тэгээд эмч: "Би чамайг нисэх болно" гэж хэлэх болно.

Тэгээд дараа нь бүх амаараа инээмсэглэн,

Оройн хоолоо идчихээд гэртээ буцаж ирлээ.

Найрал дуу:
Шүд, шүд, шүд, өө!

Шүд, шүд, шүд, ai (2 удаа)

Шүд, шүд, шүдээ хадгал.

2. Хэрэв шүд нь гэнэт дэлгүүрт очсон бол,

Дараа нь тэд Помори паста худалдаж авах байсан.

Тэгээд би илүү цагаан багс худалдаж авах байсан

Зөөлөн, жигд үстэй.

Тэгээд дараа нь Шүд эмч рүү явна.

Эмч: "Би чамайг нисэх болно" гэж хэлдэг.

Тэгээд тэгэх байсан

Хаа сайгүй инээмсэглэж,

Оройн хоолондоо яг таарч байна

Бид гэртээ буцаж ирэв. Найрал дуу.

XVI. Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо манай залуус "Хүнсний ногоо" дүр зургийг үзүүлэх болно.

XVII. Ярианы эмч: дараагийн тоглоом. Дүрэм зөв бол та нар үүнийг хүлээн зөвшөөрвөл алга таших болно, дүрэм буруу бол эцэг эх нь гишгэнэ.

Угаагүй гараараа ширээний ард суу.

Өдөрт дор хаяж гурван удаа нэгэн зэрэг идээрэй.

Хурдан, яаран идээрэй.

Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ идэхээ мартуузай.

Хоол идсэний дараа амаа зайлж угаана.

Ширээн дээр ярьж, гараа даллана.

Хоолыг сайтар зажилна.

Зөвхөн чихэр идээрэй.

XVIII. Ярианы эмч: "Дитти дуулцгаая." Хэн хэнийг дуулах вэ? Эцэг эх, хүүхдүүд нь хоол хийдэг.

Самоварын дэргэд сууцгаая

Тэгээд бид дити зохиох болно.

Эрүүл хооллолтын тухай

Бид танд хэлэхийг хүсч байна.

Чипс, бохь - хоол биш,

Та үргэлж гэдгийг санаарай

Тэднээс зайлсхийхийг хичээ

Зөв хоолло!

Хүнсний ногоогоо идээрэй найзаа
Та эрүүл байх болно!

Лууван, сармис идээрэй

Амьдралд бэлэн байгаарай!

Та хийжүүлсэн ундаа уудаггүй
Эцсийн эцэст тэр чамд хор хөнөөл учруулдаг

Мөн илүү сайн квас уух -

Энэ нь илүү амттай юм!

Би өнөөдөр эрт боссон
Тэгээд би лууван авсан.

Та сэндвич идэж болно

Энэ нь зөвхөн таны ходоодыг өвтгөх болно.

Жимс, хүнсний ногоо идээрэй
Тэд эрүүл хоол хүнс юм!

Амттан, цагаан гаа, жигнэмэг

Шүднийхээ сэтгэл санааг сүйрүүлээрэй.

Надиа кириешки идсэн
болон давсалсан самар

түүний гэдэс өвдөж байна

Би будаа идэхийг илүүд үздэг. Энд!

Илүү их улаан лоолийн шүүс уу

Чийрэг, өндөр болоорой!

Ямар ч содтой хамт

Таны гэдэс өвдөж байна!

Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал

Зөв хоолло!

Илүү олон төрлийн жимс идээрэй

Спортоор хичээллэх!

амтат гуа, алим эсвэл лийр,

Та идмээр байна, бас уумаар байна.

Аль болох сайхан өнгөрүүлээрэй

Илүү сайн, илүү амттай зүйл байхгүй.

Манай ногооны салат

Амттай, эрүүл!

Та үүнийг идээгүй

Хэсэг болгон жижиглэсэн!

Сүү, зуслангийн бяслаг, цөцгий

Эрүүл мэндэд тустай.

Би эдгээр бүтээгдэхүүнд дуртай

Байнга, чин сэтгэлээсээ идээрэй!

Би жимсний хоолны дэглэм барьдаг

Би заримдаа хадгалдаг

Тиймээс мэдрэлийн систем

Хэзээ ч зовж байгаагүй!

Өвчин таныг барихгүйн тулд

Өвлийн өглөө

Хоолны хувьд та иддэг:

Ногоон сонгино, сармис.

Миша зөвхөн чипс идсэн,

Кока кола ууж байна.

Эмч одоо түүнийг эмчилж байна

Зургаан сарын хугацаанд бүртгүүлсэн!

Шүдээ өвдөхгүйн тулд

Цагаан гаатай талхны оронд чихэр

Алим, лууван идээрэй -

Залуус та нарт өгөх бидний зөвлөгөө энд байна.

Чи муу хоол идсэн

Учир нь тэр хүссэн.

Тэгээд одоо миний гэдэс өвдөж байна

Чамайг микроб зажилж байна!

XIX. Сурган хүмүүжүүлэгч, ярианы эмч нар зугаа цэнгэлийг дүгнэж, чипсийг тоолдог. Оролцогчид болон ялагчдад зориулсан шагнал.

багш сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан гэрчилгээ, гэрчилгээ

"Хоол хүнс ашигтай, хор хөнөөлтэй" хичээлийн хураангуй.

Зорилтот: Хүүхдэд зөв хооллолтын хүний ​​амьдралд гүйцэтгэх үүргийг ойлгуулах.

Даалгаварууд:

Хичээлүүд: Хүүхдэд хоол хүнс, хүний ​​​​хувьд ач холбогдлын талаар ярьж, "шим тэжээл", "зөв" эсвэл "эрүүл хооллолт" гэсэн ойлголтуудыг танилцуул.

Хөгжиж байна: Сониуч зан, эрүүл хооллолтын дүрмийг онцлон тэмдэглэх, ашигтай, хортой хоол хүнсийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Өөрийнхөө болон бусдын эрүүл мэндэд анхаарал тавихад хүүхдүүдийг урамшуул. Эрүүл амьдралын хэв маягийг удирдан чиглүүлэх хүслийг нэмэгдүүлэх, зөв ​​хооллох.

Материал:

  • хоолны зураг:
  • загас, мах, цөцгий, сүү, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, чипс, чихэрлэг чихэр, пепси кола, зайрмаг, бялуу, чихэр гэх мэт
  • хүүхдийн тоогоор нэг таваг, халбага;
  • сав, дамми:
  • төмс, байцаа, лууван, манжин, сонгино, алим, улаан лууван, өргөст хэмх, усан үзэм;

Толь бичгийг идэвхжүүлэх:"Шим тэжээл", "зөв" эсвэл "эрүүл хооллолт", хортой, эрүүл хоол хүнс, витаминууд.

Урьдчилсан ажил:

Эцэг эхчүүдтэй хамтран "Ашигтай бүтээгдэхүүн - Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ", "Хоргүй хоол хүнс", "Амтыг олж мэд", "Цэцэрлэгээс витамин" тоглоомыг бий болгох.

Хортой, эрүүл хоолны тухай багшийн яриа.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид амттай, эрүүл хоол, хогны тухай ярих болно.

Хүн хоолгүй амьдарч чадах уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн сайн өсч, хөгжихийн тулд өдөр бүр идэх хэрэгтэй - идэх хэрэгтэй.

Хүн юу иддэг вэ?

Хүүхдүүд: Мах, загас, сүү, хүнсний ногоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амьтад иддэг үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа! Хүн, амьтан, шувууд, шавж иддэг. Жижигээс эхлээд насанд хүрсэн бүх организмд хоол хүнс хэрэгтэй. Өглөөний хоол, өдрийн хоол, оройн хоолонд хоол хүнс цаг тухайд нь ирэхээ болих тусам бидний бие суларч байна. Яагаад ийм зүйл болж байна вэ? Тиймээ, бүтээгдэхүүн нь өсч хөгжихөд тусалдаг шим тэжээл агуулсан байдаг.

Залуус аа, та ямар шим тэжээлийг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: Витамин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хоол хүнс нь олон төрлийн витамин агуулдаг. Мөн витамин бүр өөрийн гэсэн нэртэй, амьдардаг байшинтай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүн бүр өөрийн дуртай хоолтой байдаг. Өөрийн дуртай хоолыг нэрлэ (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэрэв бид зөвхөн чихэр, бялуу, нарийн боов, зайрмаг идвэл юу болно гэж та бодож байна.

Хүүхдүүд: Шүд чинь өвдөж, ходоод чинь өвдөнө гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, залуусаа, хүчирхэг, эрүүл хүүхэд төрүүлэхийн тулд зөвхөн амттай, амттай биш, олон төрлийн хоол идэх хэрэгтэй. Үүнийг "зөв" эсвэл "эрүүл хооллолт" гэж нэрлэдэг.

Залуус аа, эрүүл хооллолтын талаар илүү ихийг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараа нь Здоровячковын оронд очиж, "Эрүүл хоол" эмчтэй танилцацгаая.

За, чи бэлэн үү? илүү тохь тухтай суу, манай галт тэрэг явж байна: (хүүхдүүд хивсэнцэр дээр гарч, галт тэргээр барьдаг).

Чиргүүл, чиргүүл төмөр зам дагуу шуугиж байна,

Тэд Здоровячковын улс руу залуусыг авч явж байна.

Физминутка
Бид алгаа ташина
Найрсаг, илүү хөгжилтэй.
Бидний хөл тогшиж байна
Найрсаг, илүү хөгжилтэй.
Өвдөгөө цохицгооё
Чимээгүй, чимээгүй, чимээгүй.
Бидний үзэг босч байна
Илүү өндөр. Илүү өндөр, илүү өндөр
Бидний гар эргэлдэж байна
Тэд доороо унав.
эргэлдсэн, эргэлдсэн
Тэгээд тэд зогсов.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, энд Здоровячковын орон байна.

Эмч эрүүл хоол гарч ирэв (хүүхэлдэй)

Эмч: Сайн байна уу залуусаа, та нарыг харахад таатай байна!

Хүүхдүүд: Сайн уу эмч ээ.

Эмч: Яагаад гомдол гаргасан юм бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид таныг зөв хооллолтын талаар бидэнд хэлэхийг хүсч байна. Эцсийн эцэст бидний хүүхдүүд эрүүл саруул байж, эрүүл мэндээ удаан хугацаанд хадгалахыг хүсдэг.

Эмч: Би үүнийг баяртайгаар хийх болно. Та намайг яагаад ийм эрүүл, хэзээ ч өвддөггүй гэж бодож байна. Тийм ээ, учир нь би зөв хооллодог.

Та миний юу иддэгийг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Эмч: Дараа нь оньсого таавар:

Хөгшин залуу аль алиныг нь идэх ёстой
Үргэлж ногоо (салат)

Нарийхан, өндөр байх болно
Жимс (жүүс) уудаг хүн

Үхрийн хувьд амаргүй гэдгийг мэдээрэй
Хүүхдүүдэд хий(сүү)

Би өсөх болно, би илүү хурдан болно
Хэрэв би хүсвэл идээрэй (цөцгий).

Глебийг бага наснаасаа сайн мэддэг.
Ширээн дээр хамгийн чухал зүйл (талх) байдаг.

Чи чихэр хайдаггүй -
Шинэ байцаатай (shchi) идээрэй.

Цонхны гадаа өвөл ч бай, зун ч бай,
Хоёр дахь нь бидэнд - (котлет).

Үдийн цайны цагийг хүлээж байна
Уураар жигнэх (мах) байх болно.

Бидэнд будаа, шөлөнд хэрэгтэй,
Төрөл бүрийн (үр тариа) олон арван хоол байдаг.

Мах, загас, үр тариа, жимс жимсгэнэ -
Хамтдаа тэд бүгд (бүтээгдэхүүн).

Эмч: Сайн байна залуусаа! Бүх оньсого тайлагдсан. Та эдгээр хоолыг иддэг үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээж эмч. Цэцэрлэгт тогооч нар бидэнд амттай будаа, салат, махан бөмбөлөг, байцаатай шөл хийж өгдөг.

Мөн манай хүүхдүүд борщ ямар ногоогоор хийдэгийг мэддэг, одоо бид танд үзүүлэх болно.

Тоглоом "Залуу тогооч"

Эмч: Сайн хийлээ! Ямар амттай борш авах вэ, оролдоод үзье?

Хүүхдүүд: Алив.

Доктор Эрүүл хоол хүнс нь "borscht" -ыг нэг аяганд хийнэ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, борц маш халуун байна, хөргөөд үзье.

Амьсгалын дасгал "Борщыг хөргөцгөөе"

Цээжинд агаар оруулах - амьсгалах

Агаарыг гаргаж, ходоодоо гаргаж, амьсгалаа гарга

Амьсгалах үед "f - f - f" дууг чанга дуудна.

3-4 удаа давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, ямар амттай борщ вэ.

Эмч: Тийм ээ, би ийм амттай хоол идэж байгаагүй.

Залуус аа, та сүү уух дуртай юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид хайртай.

Эмч: Сүүнээс ямар бүтээгдэхүүн хийж болохыг та мэдэх үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг бид мэднэ, одоо бид танд зориулж тэдгээрийг нэрлэх болно.

Хүүхдүүд: Цөцгий, зуслангийн бяслаг, бяслаг, тараг, kefir, ааруул сүү, зуслангийн бяслаг ааруул.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хүүхдүүд сүүгээр хийсэн бүтээгдэхүүний талаар ямар их мэдлэгтэй болохыг харж байна уу, эмч ээ.

Хаалгыг тогш (Glutton).

Цочмог:

Би алдартай идэштэн

Учир нь энэ нь маш дүүрэн байдаг.

Би маш их иддэг, амьсгалахад хэцүү,

Гэхдээ би чамд хэлмээр байна

Би үргэлж хүссэн зүйлээ иддэг - чипс, вафли, чихэрлэг чихэр.

Надад чиний будаа хэрэггүй, нимбэгтэй бялуу хийсэн нь дээр.

Би исгэлэн байцаатай шөл хүсэхгүй байна, би хүнсний ногоо дургүй.

Ингэснээр би оройн хоолонд хутгалдахгүйн тулд хиам надад хэрэгтэй болно.

Хуурай хуурай - тэгээд яах вэ! Миний өдрийн хоол яагаад сайн биш байна вэ?

Миний сүүлчийн хүсэл бол "Kinder"-д "Гэнэтийн бэлэг" өгөөч.

Чамайг маш хэрэгтэй бүтээгдэхүүнээр дайлах гэж ирлээ, миний сагсанд байгаа шүү, хараарай.

Багш сагсаас "эрүүл" бүтээгдэхүүнийг гаргаж авдаг: чихэр, чипс, кока-кола.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ эрүүл бүтээгдэхүүн мөн үү?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Глуттон, чиний авчирсан бүхэн ашиггүй, харин маш хортой бүтээгдэхүүн гэдгийг та мэдээгүй гэж үү.

Цочмог: үгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр нь хүний ​​биед хортой бүтээгдэхүүн юм. Чупа - бохь, бохь, чихэр, шүд нь ийм бүтээгдэхүүнээс мууддаг; чихэрлэг оргилуун ус - ходоодыг гэмтээж, гэдэс өвддөг. Чипс, жигнэмэгийг хазах нь маш хортой - учир нь тэдгээр нь маш их давс, янз бүрийн амт, будагч бодис зэрэг олон хортой бодис агуулдаг. Залуус аа, санаж байна уу! Эдгээр бүтээгдэхүүнийг бага зэрэг идэж болох бөгөөд тэдгээрийг хэрэглэхээс бүрэн татгалзах нь дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, юу нь эрүүл мэндэд тустай, юу нь муу болохыг олж мэдэхийг хичээцгээе.

Тоглоом "Зөв эсвэл буруу".
Анхааралтай сонсох,
Үүнийг хичээнгүйлэн хий.
Хэрэв миний зөвлөгөө сайн байвал

Та алгаа ташаарай.

Буруу зөвлөгөө дээр

Чи живж байна - үгүй, үгүй!

1. Байнга идэх хэрэгтэй,

Эрүүл мэндэд чухал ач холбогдолтой:

Жимс, хүнсний ногоо, чанасан өндөг,

Зуслангийн бяслаг, ааруул сүү (хүүхдүүд алга таших).

2. Байцааны навчийг хазаж болохгүй,

Энэ нь маш их амтгүй юм.

Шоколад идээрэй

Вафли, элсэн чихэр, тарвага (stomp - үгүй, үгүй).

3. Та шүдээ угаасан

Тэгээд унт.

боов барина

Амттай ор (зогсоох - үгүй, үгүй).

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, одоо, Glutton, би ямар хоол хүнс хэрэгтэйг санав.

Залуус аа, тавагнаас зөвхөн эрүүл бүтээгдэхүүн авч, Glutton-д өг, бид үлдсэнийг нь хаях болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Глуттон, Доктор аа, манай залуус эрүүл бус, эрүүл хоол хүнсний талаар хэзээ ч мартахгүйн тулд эцэг эхийнхээ хамт "Хоргүй хоол" сониныг хийсэн.

Эмч: За, сайн байна залуусаа! Та зөв хооллож, эрүүл мэндээ удаан хугацаанд хадгална. Би өөртөө оройн хоол хийх цаг болсон, гэхдээ салахдаа би танд хоол тэжээлийн алтан дүрмийг хэлье, тэдгээрийг санаарай, тэгвэл та үргэлж эрүүл байх болно.

  1. Хамгийн гол нь хэт идэж болохгүй.
  2. Шинэхэн бэлтгэсэн хоолыг нэгэн зэрэг идээрэй.
  3. Хоолоо сайтар зажилж, залгих гэж бүү яар.
  4. Өөх тос, давслаг, халуун ногоотой хоолноос татгалз.
  5. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ бол эрүүл хоол хүнс юм
  6. Мянга мянган чихэр байдаг ч эрүүл мэнд нэг.

Залуус та бүхэнд миний цэцэрлэгээс авсан алимны амттанг хүргэж байна. Эрүүл мэндийн төлөө идээрэй. Баяртай, би явах ёстой.

Эмч Эрүүл хүнс явна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та "Эрүүл хүнс" эмчээс юу сурсан бэ?

Хүүхдүүд: Та маш их өөх тос, давслаг идэж болохгүй, хэт их идэж болохгүй, илүү их ногоо, жимс жимсгэнэ идэх хэрэгтэй. Та нэгэн зэрэг идэх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Здоровячковын оронд ямар хоол иддэгийг нэрлэ.

Хүүхдүүд: Загас, мах, ногоон салат, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, сүү, цөцгий, зуслангийн бяслагны будаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Эрүүл, хүчирхэг, авхаалжтай өсөхийн тулд та зөв хооллож, биеийн тамирын дасгал, спортоор хичээллэх, өдөр тутмын дэглэм, эрүүл ахуйг сахих хэрэгтэй.

Одоо бид бүлэг рүү явах цаг боллоо. Чиргүүл дээр байраа аваарай. Баяртай, горилла. (Цахилгаан навч).

"Чиргүүл, чиргүүл төмөр зам дагуу шуугиж байна,

Тэд хэсэг залуусыг бүлэгтээ буцаан авч байна."


- үргэлжлүүлэх эрүүл хоол хүнс, хор хөнөөлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх;

- асуултанд хариулж сурах, харилцан яриа өрнүүлэх;

- толь бичгийг аяга тавагны нэрээр баяжуулах, нэрлэсэн, үгийн синонимууд;

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ерөнхий ойлголт, тоолох чадвар, тоон талаархи мэдлэг, сансар огторгуйд жолоодох чадварыг нэгтгэх;

- эрүүл мэндээ хүндэтгэх, эрүүл хоол хүнс хэрэглэх зуршилд сургах;

- бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Материал: хүснэгт "Ашигтай, хортой хоол хүнс", тахианы өндөгний хальс, самар, салфетка.

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хичээлийн явц:

(Хүүхдүүд бүлгийн өрөөнд ордог)

Org. мөч

Хүүхдүүд мэндчилж байна: "Өдрийн мэнд!"

(Хөгжилтэй хөгжмийн дагуу үлгэрийн баатар Карлсон бүлэгт орж, талх, чанамал идэж байна)

Карсон. Өдрийн мэнд, хүүхдүүд ээ, би хоол идэхээр нисэхээр шийдсэн, та нар тухтай, дулаахан байна.

Восп .: Карлсон, тэгээд тэд ингэж хооллодог уу?

Карлсон: Энэ бол миний дуртай хоол.

Тоглох: Хүүхдүүд ээ, Карлсонд эрүүл байхын тулд хэрхэн зөв хооллохыг заацгаая.

(Бүгд ширээнд сууна" Ашигтай, хортой хоол хүнс»)

Хүүхдэд зориулсан эрүүл ахуйн дүрэм

Хүүхдүүд ээ, ширээнд суухаасаа өмнө юу хийх хэрэгтэй вэ? (Гараа угаах)

Гараа юугаар угаах вэ? (савантай)

Хэрэв та бохир гараар хооллодог бол маш их ...? (микроб). Та тэднээс өвдөж болно.

Асуулт: Хүүхдүүд ээ, та эдгээр эрүүл ахуйн дүрмийг дагаж мөрддөг үү? Та Карлсон мөн үү? Тиймээс тэднийг санаарай.

Одоо хүүхдүүд танд амттай оройн хоол бэлтгэх болно.

Энэ нь амттай, улаан, хүнсний ногоогоор чанаж болгосон, мэдээжийн хэрэг, манжин, байцаатай юу? Тиймээ, энэ бол борщ, үүнийг идэх нь маш ашигтай байдаг. Та бас шөл хийж болно.

Дидактик тоглоом "Ямар шөл?"

Шөлийг юутай хамт идэхэд тохиромжтой вэ? Талхаас. Учир нь талханд хүч байдаг!

Дараагийн хоол нь Сагаган будаа байх бөгөөд үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (сагаган)

Будааны хувьд бид ногооны салат бэлтгэх болно, үүнийг хүнсний ногоо гэж нэрлэдэг.

За, оройн хоол амттай болсон, гэхдээ хоол идсэний дараа та юу хийхээ мэдэхгүй байна уу? Тийм ээ, ууна.

Бид одоо танд жүүс чанаж өгөх болно Карлсон.

"Шүүс хийцгээе" дасгал

Алимнаас - алим

Нимбэгнээс - нимбэг

Луувангаас - лууван

Алим, луувангаас - алим-лууван.

Та сүүгээр коктейль хийж чадах уу? - Сүүн бүтээгдэхүүн.

Асуулт: Хүүхдүүд ээ, бид одоо Карлсонд юу бэлдсэн бэ? Тийм ээ, хоол, тэгэхгүй бол хоолыг юу гэж нэрлэх вэ? (аяга таваг, хоол). Бид хоол хүнсээр юу хийдэг вэ? Энэ нь зөв, бид үүнийг иддэг. Тэгэхгүй бол энэ үгийг яаж хэлэх вэ? (Идэх, идэх).

Карлсон, бидний танд зориулж бэлтгэсэн эдгээр бүх бүтээгдэхүүнүүд хэрэгтэй. Хүүхдүүд хүчтэй яс (нударгаа нугалах), хацар нь улаан (хацар дээр нь цус харвах), хүчтэй шүд (шүдээ дарах) харуулдаг.

Энэ бүхэн нь хүүхдүүд зөвхөн эрүүл, витаминаар баялаг хоол хүнс хэрэглэдэгтэй холбоотой юм.

Одоо Карлсон болгоомжтой байгаарай. Хүүхдүүд ээ, насанд хүрэгчид ч, хүүхдүүд ч идэж чадахгүй ямар хоол хүнс, төмснөөс юм бэ? (Чипс, шарсан төмс). Энэ өнгөт хийжүүлсэн ундаа бас хортой юу? (Тийм ээ, энэ бол оргилуун ус юм)

Хэрэв та үүнийг их идвэл таны шүд муудах уу? (Чихэр). Эдгээр хоолыг идэж болохгүй гэдгийг санаарай. Мөн чихрийг бүү мартаарай.

Одоо бидний хүүхдүүд Карлсон та хоёр юу идэж болохыг санаж байгаа эсэхийг шалгацгаая?

"Нэг үг хэл" дасгал

Борщ, ногооны салат, Сагаган будаа - ямар хоол вэ (эрүүл)

Нимбэг, алим (жимс)

Лууван, байцаа (хүнсний ногоо)

Чипс, шарсан төмс, сод нь эрүүл мэндэд хортой хоол хүнс юм

Тоол

1) хичнээн эрүүл хоол, бүтээгдэхүүн

2) хэр их хор хөнөөлтэй

3) өөр юу

Та ямар эрүүл хоол хэлж чадах вэ?

Тэр будаа, лууван

Тэр borscht, шүүс, салат, талх юм

Энэ бол алим, сүү юм

"Юу нь илүүц вэ" дидактик тоглоом

Карлсон: Хүүхдүүд ээ, та надад амттай оройн хоол бэлдсэн, би бас амттангаар хийсэн бялуунд дуртай.

Vos.: Бид одоо танд бялуу жигнэх болно

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог)

Хурууны гимнастик

Бид зуурсан гурил зуурах, бид зуурах

Бялууг жигнэцгээе

Байцаа, мөөгтэй хамт

Carlson pies өөртөө тусал!!!

Карлсон: Амттай.

Асуулт: Манай хүүхдүүд эрүүл хоол иддэг учраас ямар ухаантай болохыг та харж байна. Тэд хүчтэй бөгөөд өвддөггүй. Карлсон, хэрэв та зөвхөн амттан, эрүүл бус бүх хоол идвэл хичнээн сул дорой болохыг харуулахыг хүсч байна.

(Тэд ширээний ард суугаад өндөгний хальс, самартай танилцаж, багш өндөгний хальс, дараа нь самарыг бага зэрэг бутлах хэрэгтэй гэж тайлбарлав)

Хортой хоол идвэл бидний бие яс, шүд, яс, шүд нь ингэж суларч байна. Мөн энд ийм хүчтэй, зөвхөн ашигтай бүтээгдэхүүн байдаг.

Карлсон: Одоо би зөвхөн хүүхдүүдийн зааж өгсөн зүйлийг л идэх болно. Ямар сонирхолтой, ямар амттай үнэртэй вэ.

Тогло Тийм ээ, учир нь гал тогооны өрөөнд бидний хүүхдүүдэд эрүүл, амттай үдийн хоол бэлддэг. Бидэнтэй хамт байж, хичээгээрэй.

Ирина Васильева
"Ашигтай ба хортой бүтээгдэхүүн" хичээлийн хураангуй

Зорилтот: Хүүхдийн ашиг тусын талаархи санаа бодлыг бий болгох хүнсний аюул.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

Хүүхдүүдийн мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх хоол.

Үгийн сангийн ур чадварыг бий болгох.

Залруулга - хөгжүүлж байна даалгавар:

Эрүүл хооллолтын талаарх мэдлэгээ өргөжүүлэх.

Хүний хоол тэжээл дэх олон янз байдлын ач холбогдлын талаархи хүүхдийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Эрүүл мэнд нь зөв хооллолтоос хамаардаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулж, хоол хүнс нь зөвхөн амттай төдийгүй бас байх ёстой ашигтай.

Асуултанд тодорхой, чадварлаг хариулах чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн сэтгэн бодох үйл явцыг хөгжүүлэх (шинжилгээ, синтез, ангилал).

Хоолны цагийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

-үргэлжлүүлэххүүхдүүдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хэрэгцээг сургах.

Сурах сонирхлыг бий болгох.

Бие биедээ найрсаг хандах, туслах хүслийг төлөвшүүлэх

Хичээлийн явц.

Хаалга тогшиж байна. Шуудангийн ажилтан илгээмжийг авчирдаг.

Багш хүлээж авдаг, гарын үсэг зурдаг. Илгээмж дээрх Д.С-ийн хаягийг уншина.

Илгээмж тэдэнд зориулагдсан гэдгийг хүүхдүүдэд хэлнэ. Нээх, дотор нь юу байгааг харахыг санал болгож байна.

(сааталтай саванд)

Хэн бидэнд энэ мессежийг илгээж чадах вэ?

Хүүхдүүд таамаглаж байна. (Хэрэв тэргүүлэх асуулт асуух боломжгүй бол).

Мөн боодол дотор захидал байдаг.

Уншиж байна:

"Сайн уу залуусаа! Би чамайг видеоноос үзсэн бөгөөд та сайн хооллодог гэдгийг би мэднэ. Та өглөөний цай, өдрийн хоол, үдээс хойшхи цайны үеэр бүгдийг иддэг.

Би бас чанамал, чихэр, жигнэмэг их иддэг. Би хүссэнээрээ чихэр идэж болно. Гэхдээ яагаад ч юм котлеттай шөл, төмс идэж чаддаггүй. Би үүнийг идмээргүй байна. Магадгүй миний шүд, гэдэс байнга өвддөг юм болов уу? Мөн будаа нь намайг өвддөг. Энэ нь танд тохиолдож байна уу? Хэрэв тийм биш бол яагаад надад ийм зүйл тохиолдож байгааг тайлбарлана уу. Би танд урьдчилан талархаж, нэг ваартай чанамал илгээх болно, энэ нь маш амттай, хэрэв танд таалагдвал би илүү ихийг илгээх болно! Таны найз Карлсон.

Залуус аа, та Карлсонд туслахыг хүсч байна уу?

Тэгвэл Карлсоны шүд, гэдэс яагаад өвдөж, будаа идэж чадахгүй байгааг олж мэдье.

Залуус аа, надад хэлээч, Карлсон зөв хооллодог уу? Тэр маш их чихэр иддэг ... Яагаад болохгүй гэж? (хүүхдийн хариулт)

Тиймээс Карлсон өвчтэй байна. Мөн эрүүл, хүчирхэг, авхаалжтай өсөхийн тулд хүн яаж хооллох ёстой вэ, ямар хоол идэх ёстой вэ?

Энэ нь зөв, том, эрүүл өсөхийн тулд та идэх хэрэгтэй ашигтай, төрөл бүрийн болон витамин бүтээгдэхүүн. Өнөөдөр цэцэрлэгт хэрхэн хооллодог талаар ярилцъя, Карлсоныг зөв хооллохыг заа. Бид бүх яриагаа видео камерт бичиж аваад Карлсон руу илгээнэ. Та санал нийлж байна уу?

Карлсон маш их чихэрт дуртай, та нар юу вэ? зэрэг бүтээгдэхүүн?

Тоглоом тоглож байна "Шидэт саваа", хүүхдүүд ээлжлэн саваа дамжуулж, хоолонд донтсон тухайгаа ярина.

Тийм ээ, бидний ихэнх хүүхдүүд Карлсон шиг чихэрлэг амттай байдаг.

Бүгд биш гэдгийг та мэдэх үү бүтээгдэхүүнүүд нь ашигтай?

Маш олон амттай байдаг бүтээгдэхүүнгэхдээ маш хортойбидний биеийн төлөө.

Гэхдээ маш олон тоо байдаг ашигтай бүтээгдэхүүн.

Бид хаашаа авч явах вэ бүтээгдэхүүн?

Та супермаркет руу явмаар байна уу бүтээгдэхүүн?

Бид хоёр дэд бүлэгт хуваагдана. Нэг нь худалдаж авна эрүүл хоол хүнс, бусад хортой.

Хүүхдүүд ширээний хооронд алхаж, зөвлөлдөж, шаардлагатай зүйлээ сонгов бүтээгдэхүүнтэднийг цүнхэндээ хий.

Дараа нь дэд бүлгүүд багцаа танилцуулна бүтээгдэхүүн, үүнийг маргаж байна бүтээгдэхүүнд хортой эсвэл ашигтай.

Чихэр, бялуу нь маш амттай, тэд шүдийг устгадаг тул тэдгээрийг үздэг хортой бүтээгдэхүүн. Алим, лууван нь витаминаар баялаг тул тэд ашигтай. Сүү, бяслаг нь ясны өсөлт, бэхжилтэд шаардлагатай кальци агуулдаг тул бүх сүүн бүтээгдэхүүн ашигтай бүтээгдэхүүн.

Тэгээд юу гэж Карлсон хоол иддэг?

Ритмик дасгал.

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, цэцэрлэгийн тогооч танд хоол хийдэг Эрүүл хоол хүнс? (хүүхдийн хариулт).

Би чамайг яг одоо гал тогооны өрөөнд очиж будаа хэрхэн чанаж байгааг харахыг санал болгож байна.

Бид хөлөө дээш өргөөд, шатаар алхдаг (Өндөр өвдөг дээрээ дугуйлан алхах) .

Энд бид бүлгээрээ явна, бид юу ч унагахгүй. (могой алхах) .

Бид хүүхдүүдийн хажуугаар хулгана шиг чимээгүйхэн алхаж,

Бид хүүхдүүдийг айлгадаггүй! (Хөлийн хуруун дээр алхах) .

Амьсгалын хөгжил. Хэл ярианы хөгжил.

Энд бид гал тогооны өрөөнд ирлээ (сандал дээр суух). Хамраа татъя, ямар сайхан үнэртэй вэ? (хамраараа амьсгалах, амаараа амьсгалах) .

Залуус аа, надад хэлээч, өглөөний хоолны нэр юу вэ? (Өглөөний цай)

Өдрийн цагаар яах вэ? Дасгал хийж байхдаа тоглож байсан .... (Үдээс хойш бид өдрийн хоол иддэг)

Чимээгүй хугацааны дараа? (Чимээгүй цагийн дараа - үдээс хойшхи цай)

Тэгээд орой? (Орой нь бид оройн хоол иддэг)

Тэгээд тогооч нар ихэвчлэн өглөөний цайндаа юу хийж өгдөг вэ? Мөн будаа нь Эрүүл хоол хүнс?

Каша бол Эрүүл хоол хүнсТаныг эрүүл, хүчтэй өсөхөд тань туслах болно. Тэгээд юу гэж бүтээгдэхүүнбудаа хийх шаардлагатай юу?

Оньсого таавар:

Оньсого таахад хялбар, үнээ өгдөг (сүү)

Цас шиг цагаан, хүн бүрийн хүндэтгэлд амандаа орж, тэнд алга болов (элсэн чихэр)

Усанд төрсөн, уснаас айдаг (давс)

Сүүнээс авах нь хүн бүрт ойлгомжтой байдаг (цөцгийн тос)

Залуус аа, бид юу ч мартсан уу? Будааны хувьд бид зарим нь хэвээр байна шаардлагатай бүтээгдэхүүн?

Хүүхдүүд: Үр тариа.

Та тогооч нарт өглөөний цайнд будаа бэлтгэхэд туслахыг хүсч байна уу?

(дугуйлан зогсоод, гар барина) .

гар утасны тоглоом

1, 2, 3, Тогоо, бидэнд будаа чанаж идээрэй.

.

Бид сүү асгаж байна.

(Гарч ирдэг "сүү"тойргийн төв рүү).

Бид анхааралтай байх болно - бид юу ч мартахгүй.

(Гараа барьж, тойрог хэлбэрээр алхах) .

давс хийнэ

(Гарч ирдэг "давс") .

Бид анхааралтай байх болно - бид юу ч мартахгүй.

(Гараа барьж, тойрог хэлбэрээр алхах) .

элсэн чихэр хийнэ

(Гарч ирдэг "элсэн чихэр") .

Бид анхааралтай байх болно - бид юу ч мартахгүй.

(Гараа барьж, тойрог хэлбэрээр алхах) .

Бид үр тариа хийнэ

(Гарч ирдэг "Аруу") .

Бид анхааралтай байх болно - бид юу ч мартахгүй.

(Гараа барьж, тойрог хэлбэрээр алхах) .

Будаа чанаж, хийсвэр, хийсвэр,

Найз нөхөд, гэр бүлийнхэндээ.

(Гар нь долгионоор дээшилж, унадаг) .

Тиймээс бид тогооч нарт өглөөний цайнд будаа бэлтгэхэд тусалсан, ямар төрлийн будаа байдаг вэ?

Лиза, чиний дуртай үр тариа юу вэ? Энэ нь ямар үр тариагаар хийгдсэн бэ?

Ширээн дээр байгаа энэ үр тариаг олоод бидэнд үзүүлээрэй.

(хэд хэдэн хүүхдээс ээлжлэн асуу)

Та үр тарианы нэрийг хэлэх ёстой бөгөөд энэ үр тариа ямар будаа хийх вэ?

Хүүхдүүд бэлтгэсэн ил тод лонхтой үр тариаг шалгаж, нэрлэнэ (семолина, Сагаган, будаа, геркулес, вандуй, шар будаа, овъёос)

Хүүхэд бүр нэг лонхтой тариа авч, өгүүлбэр зохио.

Хүүхдүүд: Нэг саванд шар будаа байна. Шар будаа будаа нь шар будаагаар чанаж болно ...

Тэгээд бид өдрийн хоолондоо юу иддэг вэ? (шөл). Шөлнүүд юу вэ? Тэд юунаас бүтсэн бэ?

Хэрэв шөлийг хүнсний ногоогоор хийсэн бол энэ нь юу байх вэ? (хүнсний ногоо)

Загаснаас уу? Төмсөөс үү? Тахианы махнаас уу? Махнаас уу? Ванданаас уу?

Залуус аа, би өдрийн хоолондоо колеск идэх дуртай. Ийм салатыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Байцааны салат юу гэж бодож байна эрүүл хоол? Чи яагаад ингэж бодоов?

Чамд яаж хоол хийхийг зааж өгөөч гэж хүсч байна уу?

Дараа нь гараа бэлдээрэй!

хурууны тоглоом,

Бид байцаа цавчих, цавчих, (Нэг далдуу нь хэвтээ, нөгөө нь түүний дагуу зүсэх хөдөлгөөн хийдэг) .

Бид давстай байцаа, (хурууны хөдөлгөөн) .

Бид гурав, гурван байцаа (алгаа бие биенээ үрнэ) .

Бид байцаа дарж, дарж, (Хуруугаа зангидаж, тайлах) .

Тэгээд дараа нь, тэгээд

Бид амандаа байцаа хийдэг! Би! (Гараа амандаа хүргэх) .

Тиймээс Карлсон юу гэдгийг сайн санаж байна ашигтай бүтээгдэхүүн, аль нь хортойтүүнд дахин сануулъя. Би залгая бүтээгдэхүүнмөн та анхааралтай сонсоорой. Хэрвээ ашигтай бүтээгдэхүүн, дараа нь цагираг руу орно уу хортойтэгээд байгаа газраа үлд.

Дуудаж байна бүтээгдэхүүн: чупа chups, зуслангийн бяслаг, самар, шөл, Сагаган будаа, бялуу, сүү, сод, мах, лууван, чипс, жимс.

Сайн байна, би одоо Карлсон яг алийг нь санаж байна гэж бодож байна идэх хоолаль нь хүсээгүй.

Өнөөдөр бид маш их зүйлийг хийж чадсан, гал тогооны өрөөндөө зочилж, дэлгүүрт очсон бүтээгдэхүүн. Та ядарч байна уу? Жимсний цэцэрлэгээр аялцгаая. Биднийг цэцэрлэгийн эзэгтэй Дарья Олеговна угтан авч, цэцэрлэгт хүрээлэнгээр нь хөтөлж, цэцэрлэгт нь ямар жимсний мод ургадаг талаар бидэнд хэлэх болно.

Юу хийх хэрэгтэй. Хэрэв бид зочлохоор ирсэн бол? (хүүхдүүд мэндлэх)

Багш сэтгэл зүйч амралтаа явуулдаг.

Тусгал. Та нар юу гэж бодож байна вэ, бид Карлсонд зөвхөн идэх хэрэгтэй гэж итгүүлж чадсан уу? эрүүл хоол хүнс? Бидний яриа танд таалагдсан уу? ашигтай бүтээгдэхүүнХэрэв тийм бол тэг, үгүй ​​бол тэг ....

Бид, Юлия Сергеевна, Марина Анатольевна нар видеог Карлсон руу илгээх болно.

Үдээс хойш зууш идэхийн тулд Карлсоны илгээсэн чанамалтай талхыг идээрэй.

Эрүүл хоол хүнс.

Зорилтот: Эрүүл хооллолтын тухай ойлголтоор дамжуулан эрүүл мэнддээ зөв хандлагыг төлөвшүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд: 1) Боловсрол: зөв хооллолтын талаархи санаа бодлыг бий болгох; - эрүүл хоол хүнс сонгох чадвар;

2) Хөгжих: анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх;

3) Боловсрол: эрүүл мэндэд эерэг хандлага, эрүүл бус хоолонд сөрөг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр би Карлсоныг хичээлдээ урьсан. Гэхдээ ямар нэг зүйл аль хэдийн алга болсон.(Багш цонх руу очно, цонхны тавцан дээр "Залуус аа, уучлаарай, би чам дээр ирж чадахгүй байна, миний гэдэс маш их өвдөж байна" гэсэн бичиг байна.) Хүүхдүүд ээ, Карлсон яагаад гэдэс өвдсөн гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Би ч бас хоол тэжээлийн дутагдлын улмаас Карлсонд ийм золгүй явдал тохиолдсон гэж бодож байна.

(Хаалга тогшив. Витаминка ирлээ.)

Витамин: Сайн байцгаана уу залуусаа, би та бүхэн хоол тэжээлийн дүрмийг хэрхэн мэддэг, дагаж мөрддөгийг мэдэхээр ирлээ.

Хийсэн. тийм-үгүй тоглоом

1. Хоол идэхээсээ өмнө гараа байнга савандаж угаах ёстой юу?

2. Та ямар ч үед, тэр байтугай шөнө ч идэх хэрэгтэй. (Үргэлж нэгэн зэрэг)

3. Эрүүл мэндэд тустай хоол хүнс хэрэглэх ёстой юу?

4. Та хурдан идэх хэрэгтэй юу? Аажмаар уу? Гэхдээ гэж үү? (хурдан биш, маш удаан биш)

5. Хоолыг зажлахгүйгээр залгих боломжтой юу? Гэхдээ гэж үү? (Хоолоо сайн зажлах)

6. Хоол идсэний дараа амаа зайлах нь хортой. (Хүнсний жижиг хэсгүүд ч гэсэн гарч ирэх нь тустай, учир нь тэдгээрт микробууд амьдардаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Витаминка, бидний хүүхдүүд таны даалгаврыг даван туулсан. Тэд мөн цэс хэрхэн хийхийг мэддэг.(Хүүхдүүдийн өмнө аяга тавагны дүрс, цаасаар хайчилж авсан харандаа байдаг.) Оройн хоолондоо юу идэхийг хүсч байгаагаа зурна уу.

Витамин: (хүүхдүүдийг магтдаг). Сайн хийлээ. Одоо миний дараагийн даалгавар"Хурдан хариул." (хариултыг 1 эсвэл 2 тоогоор өгнө). Хоёр хариултаас та зөвийг нь сонгох ёстой.

1. Та уух хэрэгтэй: a) нэг амьсгаагаар; б) яарах хэрэггүй.

2. Хоол идсэний дараа амаа арчих: a) ханцуйвчаар; б) салфетка.

3. Та идэх хэрэгтэй: a) гараараа; б) халбага сэрээ.

4. Котлетыг идэх хэрэгтэй: a) бүхэлд нь сэрээ дээр цоолох; б) жижиг хэсгүүдийг эвдэж, аманд хийнэ.

Витамин: Тийм ээ, та энэ даалгавраа биелүүлсэн. Одоо би ямар хоол хүнс сайн, аль нь муу болохыг та хэр сайн мэддэг болохыг олж мэдмээр байна.Хийсэн. "Хэн сагсыг зөв дүүргэх вэ" тоглоом.

1. Өдөр бүр идэж болох эрүүл хүнсийг хайж олоод сагсандаа хий. (Шүүс, хүнсний ногоо, жимс, жимсгэнэ, загас, сүүн бүтээгдэхүүн)

2. Бүтээгдэхүүн нь тийм ч ашигтай биш, идэж болно, гэхдээ өдөр бүр биш. (Өндөг, ороомог, зайрмаг, даршилсан ногоо, сармис, бяслаг)

3. Хортой бүтээгдэхүүн. (Чипс, лаазалсан хоол, хиам, хиам, чихэр, кока-кола, майонез, кетчуп)

Витамин: Сайн хийлээ. Би танд нэг нууц хэлье: эрүүл, хүчтэй, нянтай тэмцэж, өвчинд нэрвэгдэхгүй байхын тулд витамин идэх хэрэгтэй. Цэргүүд болох витаминууд нь бидний биеийг хор хөнөөлтэй микроб, янз бүрийн өвчнөөс хамгаалдаг. Витамин нь нэртэй бөгөөд тэдгээрийг A, B, C, D, E гэж нэрлэдэг.
- Та витамин хаана байдгийг мэдэх үү?
(Хүүхдийн хариулт). Витамин нь хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, жимс жимсгэнэ болон бусад эрүүл хоолонд амьдардаг.

Одоо эдгээр жимсэнд агуулагдах витаминаар биеийг тань баярлуулцгаая (алим, мандарин, киви, гадил жимсийг үзүүлэв). Би танд амттай, маш эрүүл жимстэй шорлог хийхийг санал болгож байна. Эдгээр модон саваанууд дээр (үзүүлэх) бид эдгээр хэрчсэн жимсийг уядаг (үзүүлэх). Гэхдээ шарсан мах хийж, идэж эхлэхээсээ өмнө юу хийх хэрэгтэй вэ?(Хүүхдийн хариулт).
Мэдээжийн хэрэг, гараа савандаж угаагаарай, ингэснээр бидний угаагаагүй гарнаас гарч буй микробууд хоолонд орж, тэндээс бидний биед орохгүй.
(Хүүхдүүд, багш нар гараа угаахаар явдаг).
Бэлтгэл ажлын явцад сурган хүмүүжүүлэгч нь бэрхшээлтэй тулгарсан хүүхдүүдэд тусламж үзүүлж, асуулт асуудаг. Эдгээр жимснүүдийн аль нь таны дуртай вэ? Одоо чи уяж байна, ямар жимс вэ? Ажлын төгсгөлд тэрээр бүгдэд нь хоолны дуршилыг хүсэн ерөөе.
Витаминка. Та өнөөдөр маш сайн ажилласан. Би та нарын нүүрэнд инээмсэглэл тодорч байгааг харж байна. Энэ бол маш сайн! Эцсийн эцэст баяр хөөртэй, сайхан сэтгэл нь бидний эрүүл мэндэд тусалдаг. Гунигтай, ууртай, цочромтгой хүн өвчинд амархан автдаг. Сайхан сэтгэл, инээмсэглэл нь өвчнөөс хамгаалахтай адил юм. Бие биенээ илүү олон удаа инээмсэглэцгээе. Та бүгдэд эрүүл энх!

Редакторын сонголт
VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн багш Виноградова Светлана Евгеньевнагийн орос хэлний багшийн туршлагаас. Тодорхойлолт...

"Би бол Регистан, би Самаркандын зүрх". Регистан бол дэлхийн хамгийн сүрлэг талбайн нэг болох Төв Азийн гоёл чимэглэл бөгөөд...

Слайд 2 Ортодокс сүмийн орчин үеийн дүр төрх нь урт удаан хугацааны хөгжил, тогтвортой уламжлалын хослол юм.Сүмийн үндсэн хэсгүүд аль хэдийн ...

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл (бүртгэл) үүсгээд нэвтэрнэ үү:...
Тоног төхөөрөмж Хичээлийн явц. I. Зохион байгуулалтын мөч. 1) Ишлэлд ямар процессыг дурдсан бэ? “.Нэгэн цагт нарны туяа дэлхий дээр унасан боловч ...
Илтгэлийн тайлбарыг тус тусад нь слайдаар хийх: 1 слайд Слайдын тайлбар: 2 слайд Слайдын тайлбар: 3 слайд Тайлбар...
Дэлхийн 2-р дайнд тэдний цорын ганц дайсан нь Япон байсан бөгөөд удалгүй бууж өгөх ёстой байв. Яг энэ үед АНУ...
Ольга Оледибе Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан танилцуулга: "Спортын тухай хүүхдүүдэд" Спортын тухай хүүхдүүдэд зориулсан Спорт гэж юу вэ: Спорт бол ...
, Залруулгын сурган хүмүүжүүлэх ухаан Анги: 7 Анги: 7 Хөтөлбөр: сургалтын хөтөлбөрүүд засварласан В.В. Юүлүүр хөтөлбөр...