Эх орноо хамгаалагчдын өдөрт зориулсан ахлах бүлгийн сэдэвчилсэн хичээлийн тойм. Хичээлийн хураангуй Сэдэв: "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" Төрөл бүрийн цэргүүдийн дүрслэлийг шалгах


Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн хураангуй

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр"

"Эх орноо хамгаалагчид" ахлах бүлгийн хичээл.

Хичээлийн зорилго:

Цэргийн төрлүүдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох (нисгэгчид, танкчид, далайчид); эх орноо хамгаалагчдад хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Эх орноо гэсэн эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх;

Энэ сэдвээр үгсийн санг баяжуулах.

Материал: Төрөл бүрийн цэргүүд (далайчид, нисгэгчид, танкчид гэх мэт) зураг, зураг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, удахгүй бүх улс маш чухал баяр болох Эх орон хамгаалагчдын өдрийг тэмдэглэх болно. Эх орноо хамгаалагчид хэн бэ?

(хүүхдийн хариулт)

А: Тийм шүү, тэд дайчид. Цэргүүд, тэд ард түмнээ, газар нутгаа дайснуудаас хамгаалдаг; дэлхийг хамгаална. Манай нутагт эрх чөлөө, аз жаргал. Энэ бол ард түмнээ дайснаас нэг бус удаа хамгаалж ирсэн манай арми.

Хайрт армийн тухай

Хөгшин залууг мэднэ

Мөн түүнд ялагдашгүй,

Өнөөдөр бүгд аз жаргалтай байна.

Армид цэргүүд байдаг

Танкчид, далайчид,

Бүх хүчирхэг залуус

Тэд дайснуудаас айдаггүй!

Хаа нэгтээ пуужингууд байдаг

Мөн цайзын хил дээр.

Бас үнэхээр гайхалтай

Бид яаж тайван унтаж чадах вэ!

А: Эдгээр зургуудыг харцгаая. (Янз бүрийн цэргүүдтэй зураг). Та энд хэнийг харж байна вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Энэ нь зөв, эдгээр нь манай армийн өөр өөр төрлийн цэргүүд юм. Тэд эх орноо далай, газар, агаарт хамгаалахын тулд хэрэгтэй. Тэдэнтэй илүү сайн танилцацгаая:

1. Хилчид бол хил хамгаалдаг цэрэг. Тэд хил дээр дайсны цэргүүдтэй хамгийн түрүүнд уулздаг. Хилчид бол бүх цэргийн нэгэн адил эх орноо хамгаалагчид юм. Хилийн отрядуудад нохойтой хөтөч байдаг. Нохой нь хилчдэд тусалдаг, мөрийг нь дагадаг.

2. Тэнгисийн цэргийн хүчин. Манай эх орны далай тэнгисийг байлдааны хөлөг онгоцоор хамгаалдаг. Тэнд далайчид байдаг. Усан онгоцны командлагч нь бүхэл бүтэн хөлөг онгоцыг хариуцдаг ахмадууд юм.

3. Агаарын хүчин. Шүхэрчид хэн болохыг та нарын хэд нь мэдэх вэ? Эдгээр нь агаараас, нисэх онгоцноос буух зориулалттай цэргүүд юм. Эдгээр цэргүүдийн цэргүүд өндрөөс айдаггүй, шүхрээр үсэрч чаддаг, хүнд хэцүү нөхцөлд хурдан шуурхай ажиллах ёстой.

4. Газрын хүчин. Явган цэрэг, их буучид, пуужинчид, танкчид хуурай замын цэрэгт алба хаадаг. Мөн цэргийн ангиудад дохиочин, уурхайчид, цэргийн барилгачид байдаг.

Дидактик тоглоом: "Хэн хаана үйлчлэх вэ"

Бид армид байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдгийг та аль хэдийн мэдэж байгаа. Хил дээр хэн алба хаадаг вэ? Танк дээр хэн байна вэ? Хил дээр хэн алба хаадаг вэ? Хэн нисдэг тэргээр нисдэг вэ? Пуужингийн хүчинд хэн алба хаадаг вэ? Шумбагч онгоцонд хэн үйлчилдэг вэ? гэх мэт.

(хүүхдийн хариулт)

Сайн байна уу залуусаа, эх орноо хамгаалахын тулд юу байх хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Энэ нь зөв, хүчтэй, зоригтой, зоригтой. Оросын дайчид үргэлж авхаалж самбаа, эр зориг, авхаалж самбаа, тэсвэр тэвчээрээр ялгагддаг. Үүнийг зүйр цэцэн үгэнд маш сайн хэлсэн байдаг.

Тулалдаанд зоригтой тэмцэгч, сайн байна.

Эр зориг хаана байна, тэнд ялалт бий.

Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх явдал юм.

Арми хүчтэй бол улс орон дийлдэшгүй.

Чийрэгжүүлэх минут:

Хөдөлгөөнгүй чимээгүйхэн босцгооё.

Дасгалаа эхлүүлцгээе:

Гараа дээш өргө - нэг!

Хамрын дээгүүр, нүдний дээгүүр.

Хоёр дахь дасгал -

Гарны байрлал өөр байна.

Эргэлт хийцгээе

Үүнийг маш их урам зоригтойгоор хий.

Мөн бидний гурав дахь дасгал -

Гар мөрөн дээр - дугуй хөдөлгөөн.

Урагшаа, арагш,

Энэ нь манай залууст сайн хэрэг.

Одоо бид тэдгээрийг ямар ч бэрхшээлгүйгээр нугалж,

Тиймээс баатарлаг хүч чадал нь тийм байсан.

Дараа нь бид бие рүүгээ явна -

Бид найман налуу хийх ёстой.

Эхлээд хоёр удаа урагш бөхийж,

Дараа нь хоёр удаа буцаж ирээрэй - залхуурах хэрэггүй!

Баруун, зүүн тийш бөхийж,

Үүнийг сайн хий, битгий алдаарай.

Хөлдөө анхаарлаа хандуулаарай.

Гүнзгий дасгал хий!

Одоо би үнэхээр үсрэх хэрэгтэй байна

Хавар - хамтдаа үсрэх!

Нэг хөл дээрээ бай

Чи хатуу цэрэг юм шиг.

Баруун хөлөө цээж рүү

Хараач, битгий унаарай!

Одоо баруун талд байгаарай

Хэрэв та зоригтой цэрэг бол.

Залуус аа, би одоо та нарт оньсого хийх болно, та нар бодож, тэдэнд зөв хариулт өгөх болно.

Энэ үгийг хүн бүр мэддэг байх ёстой

Эдгээр нь тус улсын цэргийн хүчин юм.

(арми)

Армид алба хааж байна

Мөн тэрээр тулалдаанд дайснаа ялдаг. (цэрэг)

Миний найз флотод үйлчлэхээр явсан.

Одоо хөлөг онгоц явж байна.

Хэдийгээр давалгаа өгсөж,

Тавцан дээр баатар байна.

Тэрээр тэнгисийн цэргийн дүрэмт хувцас өмсдөг

Тэр шуурганаас айдаггүй. (далайчин, далайчин)

Түүний машин бүгд хуягтай

Яг л яст мэлхий шиг.

Эцсийн эцэст, дайнд яг л дайн шиг

Энд айдас байх ёсгүй!

Урд бууны сум:

Аюултай! Дайсан, хол бай! (Танкчин)

Тэр тэнгэрт хөөрдөг

Таны ган шувуу.

Тэр уул, ой модыг хардаг

агаарын хил.

Тэр яагаад өндөр нисч байгаа юм бэ?

Эх орноо хамгаалахын тулд! (Цэргийн нисгэгч, нисгэгч)

Тэр хөх тарианы талбайг хамгаалж,

Мөн төгөл, царс ой.

Хил хязгаарыг хамгаалдаг

Алс холын застав.

Цэргийн үүрэг бол дараахь зүйл юм.

Чиний ч, миний ч амгалан тайван бай. (Хилийн харуул)

Бат бөх бат бөх шүхэр

Түүний ард нээгдэв

Тэгээд хэдхэн минутын дотор

Тэр газар унав.

Тэр ой, гарцыг хоёуланг нь өнгөрч,

Гэхдээ тэр дайсныг олох болно. (Шүхэрчин)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та сайн ажилласан.

Одоо дайн болоогүй, хэн ч бидэн рүү дайрахгүй, энхийн цагт яагаад арми хэрэгтэй байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Зөв. Арми дайснуудын дайралтыг няцаахад үргэлж бэлэн байх ёстой.

Армийн цэргүүд энхийн цагт юу хийдэг вэ? (Хүүхдийн таамаглал)

Тийм ээ, цэргүүд бэлтгэл хийж байна. Цэргүүдийг офицерууд зааж сургадаг. Дайсныг ялахын тулд цэрэг, офицерууд зоригтой, хүчтэй, тэсвэр хатуужилтай, бас авхаалжтай, зорилготой байх ёстой. Тийм болохын тулд мэдээж бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

Цэргүүд тулалдааны үеэр нямбай байхын тулд биеийн тамирын зааланд дасгал хийж, штанг өргөж, хэвтээ бааранд өөрийгөө татаж, буудаж сурдаг. Тэд гуалин дагуу гүйж, цонхтой өндөр ханан дээгүүр авирч, гүн нүхээр үсэрч, гал дундуур явдаг.

Тэд тулалдааны үеэр тэсвэр хатуужилтай байхаар сургаж, янз бүрийн саад бэрхшээлийг амархан даван туулдаг.

Багш-ярианы эмч MBDOU "7-р цэцэрлэг", Вилючинск, Камчаткийн нутаг дэвсгэр

Хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Эх орон хамгаалагчдын өдөр".

Зорилтот:Лексик сэдвийг бодит болгох нь: "Эх орноо хамгаалагчдын өдөр". Үг, үг, өгүүлбэр дэх R дууны автоматжуулалт.

Даалгаварууд:

Баярын ач холбогдол, түүний утга учир, цэргийн мэргэжлийн нэрс, цэргийн техник хэрэгслийн талаархи санаа бодлыг тодруулах, өргөжүүлэх. Үзэл баримтлалыг бүрдүүлэх: хуурай газрын хүчин, агаарын хүчин, тэнгисийн цэргийн хүчин. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (харьцангуй нэр үг үүсгэх, ашиглах). Тоглоомын үйл ажиллагаанд R дууны зөв дуудлагыг автоматжуулах.

Харааны болон сонсголын анхаарал, фонемик дүн шинжилгээ хийх чадвар, сэтгэн бодох чадвар, ярианы үйл ажиллагаа, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах, нарийн болон ерөнхий моторт ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Нэр үгийг үйл үгтэй зөвшилцөх, нэр үгээс нэмэлт үг үүсгэх чадварыг сайжруулах.

Харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, хамтын ажиллагааны ур чадварыг бий болгох.

Төлөвлөсөн үр дүн (зорилтууд): хүүхэд ярианы тусламжтайгаар бодлоо илэрхийлэх, харилцааны нөхцөл байдалд ярианы мэдэгдлийг бий болгох, үг хэллэгээр дуу авиаг ялгах, хүүхэд бичиг үсэгт тайлах урьдчилсан нөхцөлийг бий болгох; том, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй хүчин чармайлт гаргах чадвартай, өөр өөр дүрэм журмыг дагаж мөрдөх чадвартай; харилцааны санаачлага, бие даасан байдлыг харуулдаг, бусад хүмүүс болон өөртөө эерэгээр харилцах хандлагатай байдаг; үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй идэвхтэй харьцдаг; хамтарсан тоглоомуудад оролцдог; хөгжсөн төсөөлөлтэй.

Тоног төхөөрөмж: цэргийн мэргэжлийг харуулсан сэдэвчилсэн зураг, проектор, компьютер, танилцуулга, интерактив самбар.

Хичээлийн явц.

  1. Урам зоригийн талбарыг бий болгох.(Байгууллагын мөч). Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд шүлгээ уншиж өгдөг.

Манай Оросын арми!

Хоёрдугаар сард төрсөн өдөр!

Түүний ялагдашгүй алдар суу!

Дэлхий дээрх энх тайвны алдар суу!

(Эх орон хамгаалагчдын баярын баярын тухай яриа байдаг)

Яриа эмч: Залуус аа, бодоод үз, шүлэгт ямар баярыг дурдсныг надад хэлээч?

Ярианы эмч: Тийм ээ, залуус аа, 2-р сарын 23 бол Эх орон хамгаалагчдын өдөр юм. Бид Орос гэдэг улсад амьдардаг гэдгийг та мэднэ. Орос бол бидний эх орон, бидний эх орон. Бидний аав, өвөө, элэнц өвөг дээдсүүд амьдарч байсан тул бид эх орноо Эх орон гэж нэрлэдэг. Одоо бид тантай хамт амар амгалан, гэгээлэг цаг үед амьдарч байна.

Яриа эмч: Залуус аа, манай Оросын далбаа ямар байдгийг та мэдэх үү?

Залуус: Тийм ээ.

Яриа эмч: Оросын төрийн далбааг ямар гурван өнгө бэлгэддэг вэ?

Залуус: Цагаан, цэнхэр, улаан.

Ярианы эмч: Сайн байна! Туг дээрх өнгө бүр юуг илэрхийлж байгааг анхааралтай сонсоорой.

Ярианы эмч: Цагаан өнгө - бодлын язгууртан, цэвэр ариун байдал. Цэнхэр бол үнэнч шударга байдал юм. Улаан - эр зориг, эр зориг, эх орноо хайрлах хайр.

  1. Мэдлэгийн шинэчлэл.

Залуус аа, бид хэнийг Эх орон хамгаалагчид гэж нэрлэдэг вэ? Манай эх орноо хэн хамгаалж, хамгаалдаг вэ?

Залуус: Цэрэг, цэрэг.
Хэл ярианы эмч тохирох зургийг бичгийн цаасан дээр тавьдаг.
Ярианы эмч: Цэргүүд эх орноо хамгаалдаг, тэд хүчтэй, зоригтой. Цэрэг бол үргэлж хамгаалагч, хүүхэд бүрийг хамгаалж, амь нас, гэр орноо хамгаалдаг.

Яриа эмч: Залуус аа, та цэргийн ямар мэргэжлийг мэддэг вэ?

Залуус: танкчин, нисгэгч, далайчин, нисдэг тэрэгний нисгэгч, шүхэрчин, хилчин.

Одоо бид "Нэг - олон" тоглоом тоглох болно.

Танкер - маш олон танкчин.

Далайчин - олон далайчин.

Нисдэг тэрэг - олон нисдэг тэрэгний нисгэгчид.

Хил хамгаалах - олон тооны хилчид.

Далайчин - олон далайчин.

Хамгаалагч - олон хамгаалагчид.

Нисгэгч - олон нисгэгчид.

Тоглоом "Надад юу гэж хэлээч?"

Хэл ярианы эмч асуулт асууж, хүүхдүүд хариулдаг.

Цэрэг (юу?) - зоригтой, айдасгүй, зоригтой.

Хил хамгаалагч (юу?) - болгоомжтой, зоригтой, авхаалжтай.

Командлагч (юу?) - шударга, ухаалаг, халамжтай.

Ярианы эмч: Залуус аа, одоо бид "мотор" -ыг эхлүүлэх болно. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй хамт "гар, хэл" -ийн тусламжтайгаар "мотор" ажиллуулж, тойрог хэлбэрээр алхдаг. Дараа нь тэд сандлын дэргэд зогсоод үргэлжлүүлэн архирах болно.

Үг, үе бүхий R дууны автоматжуулалт (RA, RO, RU, RY, RE).

Ярианы эмч нь RA, RO, RU, RY гэсэн үетэй үгсийг нэрлэнэ. Хүүхдүүд үе нь нуугдсан үгсийн нэрийг дуудаж, дугтуйнд тараана. (хилийн цэрэг, харуул, гар, марш, Орос, шүхэрчин, баатар, дэлбэрэлт, жолооны хүрд, далайчин, буу, рация).

3. Хүүхдүүдийн шинэ мэдлэгийг нээх.

Яриа эмч: Та үүнийг хийж чадсан, сайн байна! Одоо интерактив самбарыг хараарай, бид сонирхолтой даалгаврыг биелүүлэх болно.

Мультимедиа үзүүлэнг харуулах

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр"

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын даалгавар: Хүүхдүүдийн армийн тухай, цэргийн төрөл, цэргийн албаны онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (цэргүүд хүчтэй, ур чадвартай байх, нямбай буудаж сурах, саад бэрхшээлийг даван туулах гэх мэт).

Хөгжлийн даалгавар: Хурдан ухаан, авхаалж самбаа, логик сэтгэлгээ, санах ой, анхаарал хөгжүүлэх; хамтхүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

Боловсролын даалгавар: Цэргээрээ бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; хүчирхэг, зоригтой Оросын дайчид шиг болох хүслийг төрүүл.

Хэрэглэсэн материал: Төрөл бүрийн цэргүүдийг дүрсэлсэн зураг, зураг, чимэглэл, цэргийн техник хэрэгслийн стенк, армийн өдөр тутмын амьдралыг харуулсан харандаа - биеийн тамирын зааланд, саадны зам дээр, бэлтгэлийн талбай дээр цэргүүдийг сургах гэх мэт, "Юу?" Илүүдэл, яагаад?"

Арга, техник:

    Үзүүлэн, (үзүүлэх, үзүүлэх);

    Амаар, (уран сайхны үг, харилцан яриа, асуулт хариулт);

    Тоглоом (дидактик тоглоом, гадаа тоглоом, мэдэхгүй гэнэтийн мөч);

    Сурган хүмүүжүүлэх технологи: оюутанд чиглэсэн, судалгаа, тоглоом.

    Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: динамик түр зогсолт.

Урьдчилсан ажил: З.Александровагийн шүлгийг уншиж байна

"Эргүүл", К.Симоновын "Артиллерийн хүү" балладууд, С.Баруздины "Эх орны төлөө!", "Алдар!", Л.Касиль "Таны хамгаалагчид" өгүүллэгүүд. Аугаа эх орны дайны тухай зураг, чимэглэлийг шалгах.

Тайлбар толь бичгийн ажил: үүрэг, хамгаалагч, алба, эх орон, арми, хил, нисгэгчид, далайчид, буучид, явган цэргүүд, пуужинчид, шумбагч онгоцууд, цэргийн техник.

Хичээлийн явц

Армийн тухай яриач

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дунно хүүхдүүдтэй уулзахаар ирсэн гэнэтийн мөч.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Залуус аа, 2-р сарын 23 бол манай улсын хувьд маш чухал баяр - Эх орон хамгаалагчдын өдөр юм.

Мэдэхгүй бидэнтэй уулзахаар ирсэн, тэр бас 2-р сарын 23-ны баярын талаар мэдэхийг хүсч байна. Эх орноо хамгаалагчдын тухай. Оросын арми, цэргийн техник, төрөл бүрийн цэргүүдийн талаар сурахад сонирхолтой зүйл байхгүй.

Залуус бидний мэддэг бүх зүйлийг Dunno-д хэлэх үү?

Эх орноо хамгаалагчдаас эхэлцгээе.

Эх орноо хамгаалагчид хэн бэ?(Хүүхдийн таамаглал.)

Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм. Энэ бол арми.

Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Орос улс ч армитай. Тэрээр ард түмнээ түрэмгийлэгчдээс нэг бус удаа хамгаалсан.

Эдгээр зургуудыг хараарай.(Янз бүрийн цэргүүдийг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлэв.)

Та энд хэнийг харж байна вэ?(Хүүхдийн хариулт).
Тийм ээ, эдгээр нь танкчид, далайчид, их буучид, нисгэгчид, хилчид гэх мэт.
Та хүн бүрийг зөв нэрлэсэн, эдгээр нь өөр өөр төрлийн цэргүүд юм.

Цэргийн олон салбар яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал.)

Хэрэв армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байгаа бол ийм арми хүчтэй байдаг: эх орноо далай, газар, агаарт хамгаалж чадна.

Нисгэгчид тэнгэрийг хамгаалдаг; явган цэргүүд - газар; далайчид - далай.

Тоглоом "Хэн хаана үйлчилдэг вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би та нарыг хүүхдүүд, та нарыг мэдэхгүй, аялалд гарахыг урьж байна.

Бид армид байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдгийг та аль хэдийн мэдэж байгаа.

Та хэн хаана үйлчилдэгийг таах хэрэгтэй.

Танк дээр хэн байна вэ?(Хүүхдүүд: танкчид).

Хил дээр хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: хилчид).

Хэн нисдэг тэргээр нисдэг вэ?(Хүүхдүүд: нисдэг тэрэгний нисгэгчид).

Пуужингийн хүчинд хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: пуужин харвагч).

Шумбагч онгоцонд хэн үйлчилдэг вэ?(Хүүхдүүд: шумбагч онгоцууд).

Цэргийн нисэх хүчинд хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: цэргийн нисгэгчид).

Цэргийн хэрэгсэлгүй цэргийг хэн гэдэг вэ?(Хүүхдүүд: явган цэрэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, хэн, хаана, үйлчилдэгийг тааварлав.

Дидактик тоглоом "Тайлбарыг олж мэдээрэй."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд фланелграф руу ойртож байна.

Залуус аа, одоо Dunno-д тайлбарын дагуу цэргийн янз бүрийн салбарын цэргүүдийг хэрхэн тааж болохыг харуулъя.

Фланелограф дээр зэвсэгт хүчний янз бүрийн салбарын цэргүүдийн зургууд байдаг бөгөөд багш тэдний нэгийг нь боддог. Хүүхдүүд багшаас асуулт асууж, түүний хэнийг бодсоныг таахыг хичээдэг. Багш зөвхөн тийм эсвэл үгүй ​​гэж хариулж чадна. Дараа нь хүүхдүүдээс сонгосон удирдагчтай энэ тоглоомыг давтаж болно.

Оньсого:
Том болоод дүүг минь дага
Би ч бас цэрэг болно
Би түүнд туслах болно
Өөрийн ... (улс) хамгаалаарай

Ах: "Яарах хэрэггүй!
Чи сургуульд сурсан нь дээр!
Чи онц сурлагатан болох уу -
Та ... болно (хил хамгаалагч)

Та далайчин байж болно
Хил хамгаалах гэж
Мөн дэлхий дээр үйлчлэхгүй,
Мөн цэрэгт ... (хөлөг онгоц)

Онгоц яг л шувуу шиг нисдэг
Агаарын хил байдаг.
Өдөр шөнөгүй жижүүр хийдэг
Манай цэрэг бол цэргийн хүн ... (нисгэгч)

Машин дахин тулалдаанд орж,
Caterpillars газрыг огтолжээ
Тэр машин цэвэрхэн талбайд,
Ашиглагч ... (цистерн)

Та цэрэг болж чадах уу
Усанд сэлэх, унах, нисэх
Мөн агнахаар явах зэрэглэлд -

Чамайг хүлээж байна, цэрэг, ... (явган цэрэг)

Ямар ч цэргийн мэргэжил
Та мэдээж сурах ёстой
Улс орныхоо ноён нуруу байх
Ингэснээр дэлхий дээр ... (дайн) байхгүй

Биеийн тамир: Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид жаахан амрах болно. Биднийг нисгэгчид гэж төсөөлөөд үз дээ.

Өргөтгөсөн гарууд - онгоц гарч ирэв
Далавч нааш цааш,
Нэг хий, хоёр хий.
Гараа хажуу тийш нь барь.
Тэгээд найзыгаа хар.
Хурдан буу
Газардлаа.

Тоглоом тоглож байна "Юу нь илүүц вэ, яагаад?"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Залуус аа, цэрэг бүр сайн чихтэй байх ёстой. Бүх тушаалыг сайн сонсохын тулд. Одоо бид "Юу нь илүүц вэ, яагаад?" тоглоомонд чих сайн байгаа эсэхийг тодорхойлохын тулд тоглох болно.

Рокетчин, нисдэг тэрэгний нисгэгч, хөлбөмбөгчин.

Онгоц, танк, шүхэрчин.

Автомат, гар буу, танк

Шумбагч онгоц, буучин, хөлөг онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Dunno залуус танаас асуулт асуухыг хүсч байна:

1. Одоо дайн болоогүй, хэн ч бидэн рүү дайрахгүй, энхийн цагт яагаад арми хэрэгтэй байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Арми дайснуудын дайралтыг няцаахад үргэлж бэлэн байх ёстой.

2. Армийн цэргүүд энхийн цагт юу хийдэг вэ?(Хүүхдийн таамаглал)
Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм ээ, цэргүүд бэлтгэл хийж байна.

Цэргүүдийг офицерууд зааж сургадаг.

Дайсныг ялахын тулд цэрэг, офицерууд эрэлхэг, хүчтэй, хурдан шуурхай, онилсон байх ёстой.

Тийм болохын тулд мэдээж бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

Одоо Данно та хоёр цэргүүд хэрхэн амьдарч, бэлтгэл сургуулилт хийж буй гэрэл зургуудыг үзэх болно.

Армийн өдөр тутмын амьдралын тухай өгүүлдэг зургуудын үзлэг.

Асуултууд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Данно зураг авчирсан бөгөөд цэргүүд зураг дээр юу хийж байгааг мэдэхгүй байна уу? Тэд юу хийж байгааг бидэнд хэлээрэй.
(Тэд биеийн тамирын зааланд хичээллэдэг, штанг өргөж, хэвтээ баар дээр өөрсдийгөө татдаг).
Энэ яагаад хэрэгтэй вэ?
(Хүчтэй байх).

Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ?
(буудаж сур).

Энэ яагаад хэрэгтэй вэ?(Тулааны үеэр үнэн зөв байхын тулд).
Гэхдээ энэ зурган дээр та саад тотгорыг харж байна.

Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ?(Тэд дүнз дагуу гүйж, цонхтой өндөр хана дээгүүр авирч, буудаж, гүн нүхээр үсэрч, гал дундуур явдаг).
Тэд яагаад саадтай зам дээр бэлтгэл хийдэг гэж та бодож байна вэ?
(Барилдааны үеэр тэсвэр хатуужилтай байж, янз бүрийн саад бэрхшээлийг амархан даван туулах).

Мотор халаалт "Эх орондоо үйлчлэхийн тулд,

чи хүчтэй, авхаалжтай байх ёстой!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид Dunno-д таныг ямар хүчтэй, уян хатан болохыг харуулах болно.

1. Бөмбөгийг шалан дээр цохих тэмцээн.

2. Нэг хөл дээрээ, дараа нь нөгөө хөл дээрээ тэнцвэрээ алдалгүй зогс.

3. Хүчийг хэмжинэ: хүүхдүүд бие биенийхээ эсрэг хос болж, хөл нь мөрний өргөн зайд, алгаа толин тусгал дүрсээр нийлүүлнэ. Бие биенийхээ алган дээр хүчээр дарж, хөлөө шалнаас авалгүйгээр зогсох шаардлагатай.

Хүүхдүүд сууж, үйл ажиллагаа үргэлжилж байна.

зүйр цэцэн үгсийн хэлэлцүүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эрт дээр үеэс хүмүүс эх орноо хамгаалагчдаараа бахархаж, тэдний тухай зүйр цэцэн үгсийг гаргаж ирсэн. Сонсооч залуусаа.

Амьдралын хамгийн эхний зүйл бол эх орондоо үнэнч шударгаар үйлчлэх явдал юм.

Бид хэн нэгний газар нутгийг хүсэхгүй байгаа ч өөрсдийнхөө газрыг ч өгөхгүй.

Чадварлаг тулаанч хаа сайгүй сайн байдаг.

Цэргийн шинжлэх ухаанаас оюун ухаан, гар хүчирхэгжиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна уу залуусаа, та өнөөдөр чадвараа харууллаа, манай хөвгүүд насанд хүрсэн хойноо армид алба хааж, эх орныхоо жинхэнэ хамгаалагчид болно гэж найдаж байна.

Удахгүй ямар баяр болохыг дахин санацгаая?(Хүүхдүүд: 2-р сарын 23, Эх орон хамгаалагчдын өдөр) .

Энэ баяр хэнд зориулагдсан бэ?(Хүүхдүүд: цэрэг: далайчид, хилчид, танкчид, нисгэгчид ...)

Тэдэн шиг болохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?(Хүүхдүүд: армид алба хааж, маш их сургах, зоригтой, хүчтэй, хурдан, үнэн зөв, айдасгүй байх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Төрөлх нутагтаа амар амгалан амьдрахын тулд Оросын цэргүүд хүнд хэцүү албаа зохих ёсоор гүйцэтгэдэг.

Өнөөдөр манай улсад эх орноо хамгаалагчдын зохистой үе өсч торниж байгаа гэдэгт бид итгэлтэй байна. Энэ нь бид эх орноо хамгаалах хүнтэй болно гэсэн үг юм. Бүгдэд нь Эх орон хамгаалагчдын өдрийн мэндийг дахин дахин дэвшүүлж, эрүүл энх, аз жаргалыг хүсэн ерөөе. Орос болон дэлхийн тэнгэр үргэлж цэнхэр байх болтугай!

Залуус аа, Dunno-д зургаа өгцгөөе.

Тэднийг найзууддаа үзүүлэхийн тулд.

Мэдэхгүй ээ, хүүхдүүдэд баярлалаа.

Хүүхдүүд Дуннотой баяртай гэж хэлдэг.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр"

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын даалгавар:Хүүхдүүдийн армийн тухай, цэргийн төрөл, цэргийн албаны онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (цэргүүд хүчтэй, ур чадвартай байх, нямбай буудаж сурах, саад бэрхшээлийг даван туулах гэх мэт).

Хөгжлийн даалгавар:Хурдан ухаан, авхаалж самбаа, логик сэтгэлгээ, санах ой, анхаарал хөгжүүлэх; хамтхүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:Цэргээрээ бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; хүчирхэг, зоригтой Оросын дайчид шиг болох хүслийг төрүүл.

Хэрэглэсэн материал:Төрөл бүрийн цэргүүдийг дүрсэлсэн зураг, зураг, армийн өдөр тутмын амьдралыг харуулсан зураг чимэглэл - биеийн тамирын зааланд, саадны зам, бэлтгэлийн талбайд бэлтгэл хийж буй цэргүүд гэх мэт, "Юу илүүдэлтэй, яагаад?" Тоглоомын зураг.

Тайлбар толь бичгийн ажил:үүрэг, хамгаалагч, алба, эх орон, арми, хил, нисгэгчид, далайчид, буучид, явган цэргүүд, пуужинчид, шумбагч онгоцууд, цэргийн техник.

Хичээлийн явц

Армийн тухай яриач

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, 2-р сарын 23 бол манай улсын хувьд маш чухал баяр - Эх орон хамгаалагчдын өдөр юм. Эх орноо хамгаалагчид хэн бэ? (Хүүхдийн таамаглал.) Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм. Энэ бол арми. Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Орос улс ч армитай. Тэрээр ард түмнээ түрэмгийлэгчдээс нэг бус удаа хамгаалсан.

Эдгээр зургуудыг хараарай.(Янз бүрийн цэргүүдийг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлэв.)Та энд хэнийг харж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).
Тийм ээ, эдгээр нь танкчид, далайчид, их буучид, нисгэгчид, хилчид гэх мэт.
Та бүгдийг нь зөв нэрлэсэн - эдгээр нь өөр өөр төрлийн цэргүүд юм.

Цэргийн олон салбар яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал.) Хэрэв армид янз бүрийн цэрэг байвал ийм арми хүчирхэг: далайд ч, хуурай газар ч, агаарт ч эх орноо хамгаалж чадна.

Нисгэгчид тэнгэрийг хамгаалдаг; явган цэргүүд - газар; далайчид - далай.

Тоглоом "Хэн хаана үйлчилдэг вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид армид байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдгийг та аль хэдийн мэдэж байгаа. Танк дээр хэн байна вэ? (Хүүхдүүд: танкчид). Хил дээр хэн алба хаадаг вэ? (Хүүхдүүд: хилчид). Хэн нисдэг тэргээр нисдэг вэ? (Хүүхдүүд: нисдэг тэрэгний нисгэгчид). Пуужингийн хүчинд хэн алба хаадаг вэ? (Хүүхдүүд: пуужин харвагч). Шумбагч онгоцонд хэн үйлчилдэг вэ? (Хүүхдүүд: шумбагч онгоцууд). Цэргийн нисэх хүчинд хэн алба хаадаг вэ? (Хүүхдүүд: цэргийн нисгэгчид). Цэргийн хэрэгсэлгүй цэргийг хэн гэдэг вэ? (Хүүхдүүд: явган цэрэг).

Оньсого:
Том болоод дүүг минь дага
Би ч бас цэрэг болно
Би түүнд туслах болно
Өөрийн ... (улс) хамгаалаарай

Ах: "Яарах хэрэггүй!
Чи сургуульд сурсан нь дээр!
Чи онц сурлагатан болох уу -
Та ... болно (хил хамгаалагч)

Та далайчин байж болно
Хил хамгаалах гэж
Мөн дэлхий дээр үйлчлэхгүй,
Мөн цэрэгт ... (хөлөг онгоц)

Онгоц яг л шувуу шиг нисдэг
Агаарын хил байдаг.
Өдөр шөнөгүй жижүүр хийдэг
Манай цэрэг бол цэргийн хүн ... (нисгэгч)

Машин дахин тулалдаанд орж,
Caterpillars газрыг огтолжээ
Тэр машин цэвэрхэн талбайд
Ашиглагч ... (цистерн)

Та цэрэг болж чадах уу
Усанд сэлэх, унах, нисэх
Мөн агнахаар явах зэрэглэлд -
Чамайг хүлээж байна, цэрэг, ... (явган цэрэг)

Ямар ч цэргийн мэргэжил
Та мэдээж сурах ёстой
Улс орныхоо ноён нуруу байх
Ингэснээр дэлхий дээр ... (дайн) байхгүй

Дидактик тоглоом"Тайлбарыг олж мэдээрэй."

(Фланелграф дээр зэвсэгт хүчний янз бүрийн салбарын цэргүүдийн зургууд байгаа бөгөөд багш тэдний нэгийг тааварлав. Хүүхдүүд багшаас асуулт асууж, түүний хэнийг бодсоныг таахыг хичээдэг. Багш зөвхөн "тийм эсвэл үгүй" гэж хариулж чадна. ” Дараа нь хүүхдүүдээс сонгосон удирдагчтай энэ тоглоомыг давтаж болно. )

Биеийн тамир:
Өргөтгөсөн гарууд - онгоц гарч ирэв
Далавч нааш цааш,
Нэг хий, хоёр хий.
Гараа хажуу тийш нь барь.
Тэгээд найзыгаа хар.
Хурдан буу
Газардлаа.

Тоглоом "Илүү их зүйл гэж юу вэ, яагаад?"

Рокетчин, нисдэг тэрэгний нисгэгч, хөлбөмбөгчин.

Онгоц, танк, шүхэрчин.

Автомат, гар буу, танк

Шумбагч онгоц, буучин, хөлөг онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо дайн болоогүй, хэн ч бидэн рүү дайрахгүй, энхийн цагт бидэнд арми яагаад хэрэгтэй байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал). Арми дайснуудын дайралтыг няцаахад үргэлж бэлэн байх ёстой.

Армийн цэргүүд энхийн цагт юу хийдэг вэ? (Хүүхдийн таамаглал)
Тийм ээ, цэргүүд бэлтгэл хийж байна. Цэргүүдийг офицерууд зааж сургадаг. Дайсныг ялахын тулд цэрэг, офицерууд эрэлхэг, хүчтэй, хурдан шуурхай, онилсон байх ёстой. Тийм болохын тулд мэдээж бэлтгэл хийх хэрэгтэй. Одоо бид цэргүүд хэрхэн амьдарч, сургуулилт хийж буй гэрэл зургуудыг үзэх болно.

Армийн өдөр тутмын амьдралын тухай өгүүлдэг зургуудын үзлэг.

Асуулт: Энэ зураг дээр цэргүүд юу хийж байна вэ?
(Тэд биеийн тамирын зааланд хичээллэдэг, штанг өргөж, хэвтээ баар дээр өөрсдийгөө татдаг).
Энэ яагаад хэрэгтэй вэ? (Хүчтэй байх). Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ?
(буудаж сур). Энэ яагаад хэрэгтэй вэ? (Тулааны үеэр үнэн зөв байхын тулд).
Гэхдээ энэ зурган дээр та саад тотгорыг харж байна. Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ? (Тэд дүнз дагуу гүйж, цонхтой өндөр хана дээгүүр авирч, буудаж, гүн нүхээр үсэрч, гал дундуур явдаг).
Тэд яагаад саадтай зам дээр бэлтгэл хийдэг гэж та бодож байна вэ?
(Барилдааны үеэр тэсвэр хатуужилтай байж, янз бүрийн саад бэрхшээлийг амархан даван туулах).

зүйр цэцэн үгсийн хэлэлцүүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрт дээр үеэс хүмүүс эх орноо хамгаалагчдаараа бахархаж, тэдний тухай зүйр цэцэн үгсийг гаргаж ирсэн.

Амьдралын хамгийн эхний зүйл бол эх орондоо үнэнчээр үйлчлэх явдал юм.

Бид хэн нэгний газар нутгийг хүсэхгүй байгаа ч өөрсдийнхөө газрыг ч өгөхгүй.

Чадварлаг тулаанч хаа сайгүй сайн байдаг.

Цэргийн шинжлэх ухаанаас оюун ухаан, гар хүчирхэгжиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа. Удахгүй ямар баяр болохыг дахин санацгаая? (Хүүхдүүд: 2-р сарын 23, Эх орон хамгаалагчдын өдөр). Энэ баяр хэнд зориулагдсан бэ? (Хүүхдүүд: цэрэгт: далайчид, хилчид, танкчид, нисгэгчид ...) Тэдэн шиг болохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (Хүүхдүүд: армид алба хааж, маш их сургах, зоригтой, хүчтэй, хурдан, үнэн зөв, айдасгүй байх).

Төрөлх нутагтаа амар амгалан амьдрахын тулд Оросын цэргүүд хүнд хэцүү албаа зохих ёсоор гүйцэтгэдэг. Манай хөвгүүд насанд хүрсэн хойноо армид алба хааж, эх орныхоо жинхэнэ хамгаалагчид болно.


Материалын тодорхойлолт: Би та бүхэнд Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан "Бид бага зэрэг өсөх болно - бид эх орноо хамгаалахаар явах болно" сэдэвт цогц хичээлийн хураангуйг хүргэж байна. Энэ материал нь цэцэрлэгийн ахмад бүлгийн багш нарт хэрэг болно. Энэхүү хураангуй нь хүүхдүүдэд эх орноороо бахархах, эх орныхоо түүхийн янз бүрийн цаг үед эх орноо хамгаалж байсан дайчдаа хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх зорилготой юм.

Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан цогцолбор сэдэвчилсэн хичээлийн хураангуй "Бид бага зэрэг өсөх болно - бид эх орноо хамгаалахаар явна"

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Биеийн соёл", "Хөгжим", "Нийгэмшил".

Хөтөлбөрийн агуулга:

· Хүүхдүүдэд эх орноо хайрлах мэдрэмж, эх орноо хамгаалагчдад хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Оросын армиар бахархах, хүчирхэг, зоригтой дайчид шиг байх хүслийг төрүүлэх.

· Хүүхдүүдийн ярианд цэргүүдийн төрөл, цэргүүдийн зан чанарын шинж чанарыг илэрхийлсэн үгсийг идэвхжүүлэх. Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

· Нийгэм-соёлын хүрээнд (уран сайхны болон хөгжмийн дүр төрх, гоо зүйн дизайн) дамжуулан хүүхдийн цогц төлөвшсөн хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх.

· Хүүхдийн бие бялдрын чанарыг төлөвшүүлэх, олон төрлийн биеийн тамирын дасгал сургуулилтаар хүүхдийн биеийн бүх эрхтэн тогтолцоог хөгжүүлэх, бэхжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх. Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

· Зоригтой, шийдэмгий, нөхөрлөлийн мэдрэмж, өөртөө итгэх итгэл, саад бэрхшээлийг тууштай даван туулах чадварыг төлөвшүүлнэ.

Өндөр биеийн хөдөлгөөнөөр хангах.

Урьдчилсан ажил:армийн тухай уран зохиол унших; "армийн өдөр тутмын амьдрал" чимэглэлийг авч үзэх; хотын орон нутгийн түүхийн музейд аялал хийх; арми, эртний Оросын тухай яриа; гадаа тоглоом "олс таталт", "Ялаа нисдэггүй"; "Гэрэлт нар" аудио дагалдах дор сурах дасгалууд.

СУДАЛГААНЫ ЖУРАМ:

Залуус аа, бид өнөөдөр ямар баярыг тэмдэглэж байна вэ?

Эх орон хамгаалагчдын өдөр.

Тэгээд Эх орон гэж юу вэ? Тийм шүү, залуус аа, Эх орон бол бидний Эх орон юм.

Манай улсын нэр юу вэ?

Хариулт: Орос.

Хүүхдүүд Т.Боковагийн "Эх орон" шүлгийг уншив

Хүүхэд 1

Эх орон гэдэг том, том үг!

Дэлхий дээр гайхамшиг бүү байг

Хэрэв та энэ үгийг сэтгэлээсээ хэлэх юм бол

Энэ нь тэнгисээс гүн, тэнгэрээс өндөр!

Хүүхэд 2

Энэ нь дэлхийн хагаст яг таарч байна:

Ээж, аав, хөршүүд, найз нөхөд.

Дуртай хот, төрөлх орон сууц,

Эмээ, ээж, зулзага ... бас би.

хүүхэд 3

Алган дахь нарлаг туулай

Цонхны гадна талд голт борын бут

Мөн хацар дээр мэнгэ -

Энэ бас эх орон.

Төрөлх нутаг нь бүх зүйлийг хийж чадна: булгийн ус ууж, бүлээн талх өгч, гоо үзэсгэлэнгээрээ гайхшруулж, өөрийгөө хамгаалж чадахгүй. Бүх цаг үед бидний эх орон - Орос орон ой мод, талбайнууд, гол мөрөн, ухаалаг, сайхан сэтгэлтэй хүмүүсээрээ алдартай байсан. Тиймээс дайснууд Орос руу довтлов.

Тэр алс холын үед Оросыг хэн хамгаалсан бэ?

Хариулт: Богатирс

Та ямар баатруудыг мэдэх вэ?

Хариулт: Илья Муромец, Алёша Попович ...

Баатрууд ямар хуягтай байсан бэ?

Шуудан, дуулга, тормо...

Залуус аа, одоо эх орныхоо гол хамгаалагч хэн бэ?

Хариулт: Арми. Цэргүүд.

Цэрэг хүн ямар байх ёстой вэ?

Хариулт: Хүчтэй, зоригтой, авхаалжтай, хатуужилтай, зөрүүд, зоригтой, анхааралтай.

Та ямар төрлийн цэргүүдийг мэддэг вэ?

Хариулт: Хилийн цэрэг, явган цэрэг, далайчин, шүхэрчин, дохиочин, нисгэгчид.

Манай хөвгүүд цэцэрлэгт хамрагдаж байгаа ч он жилүүд өнгөрөх болно, тэд цэрэгт явах болно. Гэхдээ жинхэнэ хамгаалагч болохын тулд тэд маш их зүйлийг сурах хэрэгтэй. Цэргийн мэргэжлүүдийн талаар олон сонирхолтой зүйлийг сурч, тэдний авхаалж самбаа, хүч чадал, тэсвэр тэвчээрийг шалгахын тулд би бүх залуусыг "Залуу цэргийн сургууль" -д дасгал хийхийг зөвлөж байна.

Та санал нийлж байна уу? Ингээд эхэлцгээе! Бид явган цэргүүдтэй уулзах гэж байна!

"БӨМБӨГ ӨГӨХ" тоглоом

Багууд нэг нэгээр нь баганад жагсана. Даалгавар бол бөмбөгийг толгой дээгүүр дамжуулах, нөгөө нь бөмбөгийг хүлээн авсны дараа урагш гүйх гэх мэт тэмцээнийг эхлүүлсэн хүн дахин эхнийх болох хүртэл үргэлжилнэ.

Бүх улсын хөвгүүд зоригтой байх ёстой.

Хил хамгаалж, ээжүүд инээмсэглэх болно.

Дайн бүү байг!

"ХИЛЧИД БА ЗӨРЧИЛ" тоглоом

Хөвгүүд гар барьж, тойрог дээр зогсож байна. "Хил нээлттэй" команд руу. Гараа өргөөд охидууд хөгжмийн аяны дагуу тойргийн дотор болон гадуур марш хийнэ. "Хараач" гэсэн командын дагуу гараа доошлуул, тойрогт үлдсэн хүмүүсийг саатуулсан гэж үзэж, "комендант" руу, өөрөөр хэлбэл сандал руу илгээнэ.

Одоо, тактикийн бэлтгэл "ТАВЬЯА ТААГ"

Дугуйд хэрэм байхгүй,

Өнгөт сум

Замд хэн төөрөх вэ

Хаашаа явахыг хэлдэг. (Луужин.)

Тэгээд тэр өөрөө ёроолд нь барьдаг,

Мөн хөлөг онгоцыг хамт байлгадаг. (Зангуу.)

Тэнгэрт төмөр шувуу эргэлдэж байна

Нисгэгчийн дохиогоор газар унана. (Онгоц.)

Хил дээр байгаа залуус хэн бэ

Газар нутгаа хамгаалах уу?

Ажиллах, суралцах

Бүх хүмүүс тайван байж чадах уу? (Хилийн харуул)

Хоёр катерпиллар мөлхөж байна

Их буутай цамхаг авчирч байна. (Сав)

Хэн шувуунаас хурдан нисдэг вэ?

Хилийг хэн хамгаалдаг вэ?

Хэн үргэлж нисэхэд бэлэн байдаг вэ?

Бүгд: Эдгээр нь нисгэгчид - нисгэгчид!

Бид нисгэгчидтэй уулзахаар ирсэн тул тэдний дуртай тоглоомыг тоглох цаг болжээ.

Тоглоом "ЯЛС НИСЭХГҮЙ"

Хүүхдүүд текстээс "нисдэг" үгс рүү гараа сунган өрөөг тойрон хөдөлдөг. Тэд "нисдэггүй" дээр байрандаа зогсдог.

Эрвээхэй? Дэр? Амттай торт уу?

Хар дэгээнүүд үү? Хүүхдийн эмч нар уу?

Галуу? жүрж? Хурдан машинууд уу?

Улаан улаан лооль уу? Хунгууд үзэсгэлэнтэй юу?

Тарвас нь судалтай юу? Муур сахалтай юу?

Залгих уу? Толгой хулгана уу? Бусад бүх шувууд уу?

Зөгий? Мидж? Тоглолт дууслаа.

Хүүхэд:

Далай нь ухаалаг, зоригтой хүмүүст хайртай;

Чаддаг юм бол

Нотлох оюун ухаан, зориг

Та ахмад болж чадна.

Бид далайчидтай уулзахаар ирлээ. Дуу дуулах цаг болжээ. Хөгжмийн дагалдан хүүхдүүд "Бид тэнгисийн цэргийн хүчинд үйлчлэхээр явна" дууг дуулдаг.

Тэгээд одоо тоглоцгооё. Далайчдын дуртай тоглоом бол олс таталт юм. Манай багууд хүч чадлыг хэмжих болно. Муур илүү хүчтэй болохыг харцгаая.

Тоглоом "Олс таталт"

Цэргийн бэлтгэлд зориулсан

Өглөө эхэлдэг.

Хөгжилтэй, авхаалжтай өрсөлдөөн!

Хамтдаа хүүхдүүд ээ!

Тоглоом "ӨСӨХ!"

Хоёр баг тоглож байна. Тушаалын дагуу командлагч хамгийн түрүүнд сэрдэг. Тэр туг руу гүйж, түүнийг тойрон гүйж, цэргийг сэрээж (гарыг нь атгаж), туг руу хамтдаа гүйж, гурав дахь нь гэх мэт. Тэд бүхэл бүтэн багийг тойрон гүйх хүртэл. Эхлэх байрлал руу буцах.

Манай цэргүүд амар амгалан амьдралыг манаж байна. Цэргийн алба хэцүү. Та ядрахгүйн тулд хүчтэй байх ёстой. Өглөө бүр цэрэг дасгал хийдэг. Мөн би таныг цэнэглэхийг урьж байна.

"НАРНЫ туяа" хөгжмийн дасгал

Бид зөвхөн дэлхий дээр амьдрахыг хүсдэг. Мөн бид дэлхий дээр дайн гарахгүй тэр цагийг мөрөөддөг. Мөн биднийг хамгаалж чадах хүчирхэг, зоригтой, зоригтой, эрхэмсэг эрчүүд бидэнд үргэлж хэрэгтэй болно. Эх орноо хамгаалагчдаа баяр хүргэе.

Редакторын сонголт
VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн багш Виноградова Светлана Евгеньевнагийн орос хэлний багшийн туршлагаас. Тодорхойлолт...

"Би бол Регистан, би Самаркандын зүрх". Регистан бол дэлхийн хамгийн сүрлэг талбайн нэг болох Төв Азийн гоёл чимэглэл бөгөөд...

Слайд 2 Ортодокс сүмийн орчин үеийн дүр төрх нь урт удаан хугацааны хөгжил, тогтвортой уламжлалын хослол юм.Сүмийн үндсэн хэсгүүд аль хэдийн ...

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл (бүртгэл) үүсгээд нэвтэрнэ үү:...
Тоног төхөөрөмж Хичээлийн явц. I. Зохион байгуулалтын мөч. 1) Ишлэлд ямар процессыг дурдсан бэ? “.Нэгэн цагт нарны туяа дэлхий дээр унасан боловч ...
Илтгэлийн тайлбарыг тус тусад нь слайдаар хийх: 1 слайд Слайдын тайлбар: 2 слайд Слайдын тайлбар: 3 слайд Тайлбар...
Дэлхийн 2-р дайнд тэдний цорын ганц дайсан нь Япон байсан бөгөөд удалгүй бууж өгөх ёстой байв. Яг энэ үед АНУ...
Ольга Оледибе Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан танилцуулга: "Спортын тухай хүүхдүүдэд" Спортын тухай хүүхдүүдэд зориулсан Спорт гэж юу вэ: Спорт бол ...
, Залруулгын сурган хүмүүжүүлэх ухаан Анги: 7 Анги: 7 Хөтөлбөр: сургалтын хөтөлбөрүүд засварласан В.В. Юүлүүр хөтөлбөр...