Хүүхдэд зориулсан жүжигчний ангиуд дасгал хийдэг. Жүжигчний ангийн ойролцоо бүтэц. Хувиа хичээсэн байдал, хувиа хичээсэн байдал


Хичээлийн хураангуй

жүжиглэхдээ

"ӨӨРИЙГӨӨ БҮТЭЭХ"

Сэдэв: "Жүжиглэх сургалт нь хувь хүний ​​өөрийгөө бүтээлчээр хөгжүүлэх салшгүй бүрэлдэхүүн хэсэг юм"

Зорилтот: Психофизик дасгалын тусламжтайгаар хувь хүний ​​​​бүтээлч бүрэлдэхүүнийг хөгжүүлэх

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  1. сэдвээр онолын үндсэн ойлголттой танилцах« Жүжигчний сургалт” практик үйл ажиллагаанд тэдгээрийн ач холбогдол

Хөгжиж байна:

  1. импровиз хийх чадварыг хөгжүүлэх;
  2. мэдрэмжээ задлан шинжлэх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  3. ярианы аппаратыг хөгжүүлэх;
  4. биеийн хуванцар чадварыг хөгжүүлэх;
  5. хамтрагчтайгаа харилцах чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:CTD ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:сурагчдыг цогцолбороос чөлөөлж, бүтээлчээр сэтгэж, өөрийгөө илэрхийлэхээс айхгүй байхыг заах, хэрэглэхаливаа бизнест бүтээлч хандлага.

Сургалтын аргууд:тоглоомын технологийн элементүүдтэй хувь хүнд чиглэсэн технологийг ашиглах

Хичээлийн зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:хувь хүн, бүлэг, хамт олон

Тоног төхөөрөмж: хөгжмийн төв

Хичээлийн явц

  1. "Нэмэлт" мэндчилгээ(мэндчилгээ, түүнчлэн эргэцүүлэл, хичээлийн эхлэл ба төгсгөлийн заавал байх ёстой бүтцийн бүрэлдэхүүн хэсэг, амжилтанд хүрэх нэг төрлийн зан үйл, болж буй зүйлд эерэг хандлага).

Зорилтот: холбоо тогтоох; ажилд эерэг хандлагыг бий болгох.

Сурагчид гар барьж тойрог дээр зогсож (сууж), цагийн зүүний дагуу бие биенээ магтдаг.

  1. Онолын хэсэг. Психофизик сургалт

Зорилтот: психофизик сургалтын тухай ойлголтыг танилцуулах

Багш: Өнөөдөр бидний хичээл зарим талаараа ер бусын бөгөөд дараагийн хичээлүүдэд нийтлэг байх болно. Өнөөдрөөс эхлэн бид жүжиглэх хичээл бүрийн салшгүй хэсэгтэй танилцах болно. Мэдрэмж, сэтгэл хөдлөл, хүсэл тэмүүлэл хаанаас ирдэг, хэрхэн ажилладаг, тэдгээрийг хэрхэн зохицуулах вэ, урам зориг гэж юу вэ гэсэн маш энгийн асуултаас эхлэх болно.

Хүлээгдэж буй хариултууд:

Багш: Психофизик дасгалууд үүнийг ойлгоход тусална, яаж? Одоо бид олж мэдэх болно.

Юуны өмнө , психофизикийн сургалт (сургалт) дахь дасгалууд нь бидэнд туслах болно: булчингийн хурцадмал байдлаас ("хавчаар" гэж нэрлэгддэг) ангижрах болно, учир нь биеийн хурцадмал байдал нь бидний сэтгэл хөдлөл, төсөөллийг өдөөхөөс сэргийлнэ.

Хоёрдугаарт, Идэвхтэй психофизикийг анхаарал хандуулах дасгалууд ("энд, одоо" дээр), анхаарлаа солих, өөртөө анхаарлаа хандуулах гэх мэт дасгалгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй бөгөөд энэ нь түншийн ажилд тустай байх болно.

Гуравдугаарт , дасгалууд нь бүтээлч эрэл хайгуулын зайлшгүй холбоос болох төсөөлөл, уран зөгнөлийг сэрээхэд тусалж, хүний ​​ижил төстэй хөдөлгөөнийг олон янзын, хамгийн чухал нь утга учиртай агуулгаар дүүргэх болно.

Эцэст нь, дөрөвдүгээрт, аман бус харилцааны хэрэгсэл (интонац, нүүрний илэрхийлэл, хөдөлгөөн гэх мэт) болон түүний агуулгыг (контекст, дэд текст, уур амьсгал) судлахтай зөв харилцах, харилцан үйлчлэх.

  1. Практик хэсэг. Психо-гимнастик

Зорилтот: булчингийн хурцадмал байдлаас чөлөөлөх

"Чемдан" дасгал

Бүлгийн бүх гишүүд шулуун босоод, гараа дээш өргөөд, толгойгоо өргөж, гараа харна. Дараа нь тэд хөлийнхөө хуруун дээр босож, хүнд чемоданыг дээд тавиур руу хаях ёстой мэт хүчтэй суниав. Бүх биеийг чангална. Энэ байрлалд хэдэн секунд бариад тайвшир. Тайвширсан биеийн байдлыг засах. (дасгал 3-5 удаа давтана)

Зорилго: өрөвдөх сэтгэлийг хөгжүүлэх (өвөрчлөх чадвар); төсөөлөл, дүрслэлийн дүрслэлийг идэвхжүүлэх;

Дасгал "Тушаал дээр" 3-15 "

Дасгалыг тойрог дээр сууж байхдаа гүйцэтгэдэг.

Заавар: “Би чамд энэ эсвэл тэр тооны хурууг үзүүлье. Заримдаа - нэг талаас, заримдаа - хоёр дээр. Би гараа (эсвэл гараа) өргөсний дараа тэр даруй миний үзүүлсэн шиг олон оролцогч (илүү, багагүй) босох ёстой. Жишээлбэл, би гараа өргөж, дөрвөн хуруугаа үзүүлбэл (өргөх, харуулах) та дөрөв аль болох хурдан босох хэрэгтэй. Тэд намайг гараа тавьсны дараа л суух боломжтой болно."

Дасгалыг янз бүрийн аргаар хийж болно. Заримдаа асуудлыг шийдэхийн өмнө бүлэгт гуч хүртэлх давталт хэрэгтэй, заримдаа дөрөв, тав хангалттай байдаг.

"Далайн зангилаа" дасгал

Дасгалыг тойрог дээр зогсож гүйцэтгэдэг.

Заавар: "Бид бие биедээ ойртож, илүү чанга тойрог үүсгэж, гараа тойргийн дундуур сунгацгаая. Миний тушаалаар бид бүгд нэгэн зэрэг гар нийлж, хүн бүр нэг гартай байхаар хийдэг. Үүний зэрэгцээ бид таны хажууд зогсож байгаа хүмүүстэй гар нийлэхгүй байхыг хичээх болно. Ингээд эхэлцгээе. Нэг хоёр гурав".

Багш бүх гараа хос хосоор нь холбосон эсэхийг шалгасны дараа бүлгийн гишүүдийг гараа салгалгүйгээр "тайлахыг" урина. Бүлэгт дасгал хийх явцад оролцогчид даалгавраа даван туулж чаддаггүй.

Багш: Миний ойлгож байгаагаар та даалгавраа даван туулж чадаагүй, гэхдээ даалгавар нь шийдэгдэх боломжтой тул та үргэлж тайлж чадна. Дасгалыг гурван аргын аль нэгээр дуусгаж болно.

1. Бүлгийн бүх гишүүд нэг тойрогт байх болно (энэ тохиолдолд хэн нэгэн дугуйлан зогсож болно, хэн нэгэн нуруугаа харуулна, энэ нь хамаагүй, гол нь хүн бүр тогтмол тойрог үүсгэдэг).

2. Бүлгийн гишүүд хоёр ба түүнээс дээш бие даасан дугуйлан байгуулдаг.

3. Бүлгийн гишүүд хоорондоо гинжин хэлхээний холбоос мэт холбогдсон тойрог үүсгэдэг.

Багшийн асуулт:

  1. "Бид даалгаврыг даван туулахад юу тусалсан бэ?"
  2. "Даалгаврыг хурдан гүйцэтгэхийн тулд юуг өөрөөр хийж болох вэ?"

Багш: Та бүхнийг үнэлнэ гэж найдаж байнаАнхаарал, төсөөлөл, стандарт бус сэтгэлгээг хөгжүүлэхэд чиглэсэн ийм төрлийн дасгалын идэвхтэй нөлөөлөл ... хувь хүний ​​бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, хамтын ажилд шаардлагатай.

3. Ярианы техник

Хөдөлгөөний хөгжил, ярианы ур чадварыг бий болгох хоорондын холбоо нь эрт дээр үеэс нотлогдсон. Биеийн хэмнэлтэй хөдөлгөөнтэй ярианы техник дээр ажиллах нь сайн үр дүнг өгч, хурцадмал байдал, хөшүүн байдлыг арилгахад тусалдаг.

"Яр, үзүүл" дасгал

Эхлээд М.Лермонтовын алдарт "Дарвуулт" шүлгийн эхний дөрвөлжингийн жишээн дээр хуванцар зургийг сурцгаая.

Бие даасан ажлыг эзэмшихийн тулд хоёр, гурав дахь дөрвөлжингийн хуванцар зургийг санал болгож болно

Цагаан дарвуул ганцаардмал(хөлийн хөдөлгөөн: урагш хойш, гарны хөдөлгөөн: дээш доош)
Цэнхэр далайн манан дунд! ..(хөлний хөдөлгөөн: урагш, хойшоо, гарны хөдөлгөөн: ээлжлэн хажуу тийш - ээлжлэн доош)
Тэр алс холын оронд юу хайж байна вэ?(хөлний хөдөлгөөн: урагш хойш, гарны хөдөлгөөн: алгаа дээш, доошоо урагш)
Тэр төрсөн нутагтаа юу хаясан бэ? ..?(хөлний хөдөлгөөн: урагш хойш, гарны хөдөлгөөн: хажуу тийш - дээш - урагш алгаа дээш доош)

Долгион тоглодог - салхи исгэрч,
Мөн тулгуур нь нугалж, нуугдана ...
Өө! тэр аз жаргалыг хайдаггүй
Мөн аз жаргалаас биш гүйдэг!

Түүний доор цайвар номингийн урсгал,
Түүний дээр нарны алтан туяа байдаг ...
Тэр тэрслүү, шуургыг гуйж,
Шуургад амар амгалан байдаг юм шиг!

"Эвдэрсэн дугуй" дасгал

Унадаг дугуйны дугуйг хийсвэр шахуургаар шахаж, гараараа хөдөлгөөн хийж, C-C-C-C, C-C-C-C, C-C-C-C ... гэж дуудах;

"Комарик" дасгал

Урт, гөлгөр хөдөлгөөн нь шумуулыг барьж, хөдөлгөөнийг Z дуугаар дагалддаг! Z! Z! З!...;

"Мужаан" дасгал

Та чиглүүлэгчээр самбар төлөвлөж байна гэж төсөөлөөд үз дээ: F-F-F-F! Ж-Ж-Ж-Ж!...;

"Косари" дасгал

Өвс хэрхэн хадаж байгаагаа харуул: S-S-S-S! S-S-S-S!...;

"Үнсгэлжин" дасгал

Сойзоор шалыг угаана: Ш-ш-ш-ш! Ш-ш-ш-ш! Ш-ш-ш-ш!

4. Тоглоом "Таавар-нөхцөл байдал"

Зорилго: стандарт бус сэтгэлгээг хөгжүүлэх

Тоглоомын дүрэм: Хөтлөгч тоглогчдод тодруулах шаардлагатай тодорхой нөхцөл байдлын талаар хэлдэг. Дараа нь тоглогчид үйл явдлын явцыг сэргээж, дутуу мэдээллийг олж, эцэст нь оньсого тааварлахыг хичээдэг. Үүнийг хийхийн тулд тоглогчид хостоос асуулт асуухад тэр "Тийм" гэж хариулдаг. "Үгүй". "Холбоотой"

1. Тэр дэмий хоосон зүйлээс хоолоо алдсан. (хэрээ)

2. Хашааны голд таван ширхэг нүүрс, нэг лууван, хуучин хувин хэвтэж байна. Тэднийг хэн ч тэнд тавиагүй. Тэд яаж тэнд очсоныг тайлбарла.

(хайлсан цасан хүний ​​хэсгүүд)

3. Би түүнтэй санамсаргүй байдлаар танилцсан. Би авах гэж оролдсон ч тэр нь улам л холдсоор л. Би үүнийг гартаа бариад гэртээ авчирсан./хагархай/

5. Тусгал

Зорилго: мэдрэхүйн суурийг хөгжүүлэх; санал хүсэлтийг зохион байгуулах; өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх

Сургалтад оролцогчдод багшийн асуултууд:

  1. Та янз бүрийн дасгал, тоглоомд ямар сэтгэл хөдлөлийн байдалд орсон бэ?
  2. Түншүүдийн логик, үйлдэл, уян хатан байдлаас та ямар ер бусын зүйлийг олж харсан бэ?
  3. Та таван онооны системээр хичээлийн дараа таны нөхцөл байдлыг хэрхэн үнэлэх вэ, жишээлбэл, бүлгийн гишүүн сайн мэдрэмж төрж, гараа өргөж, 5 хуруугаа харуулбал; хэрэв нөхцөл байдал сайн бол - 4 хуруу; хэрэв ямар нэг зүйл саад бол - 3 хуруу; Хэрэв та үнэхээр муухай санагдаж байвал 2 хуруу.?

Бага сургуулийн насны театрын бүлэгт зориулсан цогц сургалт (жүжиглэх, уян хатан байдал, тайзны ярианы үндэс)

Сургалтын зорилго : Оюутнуудын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Сургалтын зорилго : Анхаарал, сайхан яриа, зөв ​​амьсгалах, тайзны үндэслэл (сэдэл), гүйцэтгэлийн үнэн зөв байдал, тухайн сэдэвт хандах хандлагыг бий болгох, өөрчлөх чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Зорилтот

Агуулга

Мэндчилгээ

Оролцсон бүх хүмүүсийн болзолт "мэндчилгээ".

Мэндчилгээний зан үйл - хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр суу. "Алга ташилт-нэр"-ийг хэмнэлийн хэмнэлээр ашиглан сууж буй хүүхдүүдийн бүх нэрийг дууддаг.

Алга болсон нь тэмдэглэгдсэн. Хичээлийн сэдвийг зарлалаа.

Танилцуулга

Ажлын хэмнэлийг тохируулах

Дулаацаарай.

Халаалтын хувьд хүссэн хэмнэлд оруулах дасгалыг ашигладаг. Бүх оролцогчид тойрог дээр зогсож, өгөгдсөн хэмнэлээр ар араасаа алхаж эхэлнэ. Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа дасгалыг 8-аар нэмснээр дасгалыг төвөгтэй болгодог (та "Би Грекийг жолоодсон ..." хэлний мушгиа ашиглаж болно. Энэ даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа дасгал нь биеийн нэмэлт хөдөлгөөнөөр дахин төвөгтэй болно.

Гол хэсэг

Тайзны ярианы блок.

Нүүрний дасгалууд ба хүзүүний булчингийн хурцадмал байдал (нүүрний булчингаас)

Хэмнэлтэй ажиллах: - хөмсгөө дээш өргөх, булчингаа аль болох чангалах, хурцадмал байдлыг хэсэг хугацаанд барих (гэнэтийн маск). Булчингаа тайвшруул. Энэ мэдрэмжийг санаарай. "Хөмсөг өргөх" нь тайзны яриа, дуулахад маш их тохиолддог алдаа юм. Асуудал нь хоолой, ярианы чимээ нэгэн зэрэг "өргөх"; - хөмсөгөө хамрын гүүрэн дээр авчирч, духаа зангидах (уурын маск). Тайвшрах; - нүдээ анивчих маск. Нүдний дугуй булчингууд нь хурцадмал байдаг. Тайвшрах; - уруулаа аажмаар чангал (бүрээчний чихний дэвсгэр). Үнсэлтийн маск. Тайвшир.

Хэлний дасгалууд.

Түргэн хэллэг: Бух тэнэг ..., Карл дахь Клара ..., туурайн чимээ ... Дөрөв дэх пүрэв гарагт ...

Эгшгийн сургалт.

AY-YAY-YAY-YAY, OH-HER-HER-HER гэж давт; UY-YU-YU-YU; Хөөе-Хөөе-Хөөе.

О дуутай дасгал: МОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМ эсвэл МОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМОМ.

Үйлдлийн блок.

"Позыг дамжуулаарай" театрчилсан тоглоом . Санах ой, анхаарал, ажиглалт, тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлдэг. (Хүүхдүүд сандал дээр хагас тойрог хэлбэртэй, шалан дээр турк хэлээр нүдээ аниад сууж байна. Тэргүүлэгч хүүхэд нэг поз зохион бүтээж, засаж, эхний хүүхдэд үзүүлэв. Тэр санаж, дараагийн хүүхдэд үзүүлдэг. Үүний үр дүнд поз Сүүлчийн хүүхдийн дүр төрхийг жолооч, жүжигчид, үзэгчдийн байрлалтай харьцуулна.

"Нисдэг, нисдэггүй. Өсөн нэмэгдэж буй - ургадаггүй Багш объектыг дууддаг, хэрэв энэ нь нисдэг бол хүүхдүүд далавч шиг гараа даллана; хэрэв нисэхгүй бол гараа доошлуул. Хэрэв энэ нь ургадаг бол тэд гараа дээш өргөдөг, хэрэв ургахгүй бол гараараа бүрхдэг.

Бид тайзан дээр сандал тавиад хүүхдүүдээс "Сандал бол сандал биш, харин ..." гэсэн сэдвээр ноорог зурахыг хүснэ, үзэгчид энэ нь ямар төрлийн объект болохыг тодорхойлдог. Хэрэв та таамаглаж чадахгүй бол хүүхдээс зохион бүтээсэн объектын бусад шинж чанарыг санаж, этюдыг өөр аргаар тоглохыг хүсэх хэрэгтэй.


Дараах хуванцар дасгалууд нь булчингийн эрх чөлөөг бий болгож, булчингийн хавчаарыг хөнгөвчлөх болно.

"Олс".

Хүүхдүүд гараа дээш өргөөд, өөрсдийгөө сунгасан олс гэж төсөөлөхийг урьж байна. Удирдагчийн тушаал нь "олс" шалан дээр бууж эхэлснийг харуулж байна. Хүүхдүүдийн хөдөлгөөн жигд байх ёстой, булчингийн хавчаарыг доод мөчрөөс эхлээд сунгасан гарын хурууны үзүүрээр аажмаар арилгана.
"Би чиний эрч хүчийг авч байна."

Дасгалыг дуусгахын тулд хүүхдүүдийг хос болгон хуваах шаардлагатай. Хүүхдүүдийн нэг нь гараа урагш сунгаж, чангалж, хамтрагчийнхаа нүүрний хэсэг рүү чиглүүлдэг - тэр түүнээс энерги авдаг бололтой. Хамтрагч нь хүсэл зоригоо алдаж, гарын араас хөдөлдөг мэт тайвширдаг. Дасгал хийхийн тулд бид гөлгөр, удаан хөгжмийг сонгодог.

Дүгнэлт.

Салах ёс заншил - хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр суу. "Алга ташилт-нэр"-ийг хэмнэлийн хэмнэлээр ашиглан сууж буй хүүхдүүдийн бүх нэрийг дууддаг.

Амжилт, бүтэлгүйтлийг тэмдэглэдэг. Хүүхдүүдтэй баяртай ("Хичээл дууслаа, анхаарал тавьсанд баярлалаа")

Жүжиглэх хичээлийн загвар төлөвлөгөө.

Зорилтот: оюутнуудын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгавар: анхаарлын боловсрол, сайхан яриа, зөв ​​амьсгалах, тайзны үндэслэл (сэдэл), гүйцэтгэлийн үнэн зөв байдал, тухайн сэдэвт хандах хандлагыг бий болгох, өөрчлөх чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Оюутнууд бүтээлч хагас тойрогт сууна. Таягнаас танд хивс, сандал, дуу хураагч хэрэгтэй.
Та хичээлээ дотоод болон гадаад анхаарлыг хөгжүүлэх, анхаарал солих дасгалуудаар эхлэх хэрэгтэй (5 мин.)
1. Оюутны нэгийг хагас тойргийн төвд дуудаж, түүний даалгавар бол сууж буй хүмүүсийн дарааллыг санах явдал юм, дараа нь багш түүнийг эргэж харахыг хүсч, бусад бүх хүмүүс суудлаа сольж, эргэн тойрон эргэж, сурагч эхийг нь сэргээдэг. хувилбар.
2. Дасгал "Алга ташилтыг дамжуулаарай", алгаа тодорхой аргаар цохиж, хүүхдүүд багшийн тогтоосон хэмнэлээр алга ташилтыг бие биедээ дамжуулдаг. Дасгал нь анхаарал төдийгүй хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлдэг.
Дараагийн бүлгийн дасгалууд нь дууны аппарат, сайхан, зөв ​​яриа, амьсгалыг хөгжүүлэхэд зориулагдсан (5 мин.)
1. Бид ярианы сургалтаас эхэлдэг. Бид үе мөчний аппаратыг зуурч, халаана. Энэ цуврал дасгалуудыг хөгжимд хийж болно.
2. Дараа нь диафрагмын амьсгалыг хөгжүүлэх дасгал.
Бид нэг гартаа цэцэг, нөгөө гартаа лаа барьдаг гэж төсөөлөөд үз дээ. Амьсгалах үед агаар бидний хавиргыг бага зэрэг тэлэхийн зэрэгцээ бид цэцгийн үнэрийг (мөрөө өргөхгүйгээр хөнгөн амьсгалж), лаагаа үлээж (чимээ шуугиантай идэвхтэй амьсгалах) хийдэг.

3. Дараах дасгалууд нь дуу хоолойг чөлөөлөхөд чиглэгддэг.
Бид хүүхдүүдэд даалгавар өгсөн: та өвчтэй байна, орноосоо босч чадахгүй байна, гэхдээ та ээж рүүгээ залгах хэрэгтэй. Бид хүүхдүүдийг дэвсгэр дээр хэвтэж, тайвширч, "Ээж, ээж ээ, надад сүү өгөөч, ээж ээ" гэсэн хэллэгийг хэлэхийг хүсдэг. Ээж сонсохгүй байна, бид илүү шаргуу залгаж, гурав дахь удаагаа өөр өрөөнөөс ээж рүү залгав. Бид гүнзгий дуугаралтанд хүрч, амьсгалаа дага.
Бид алгаа урдуураа барьж, энэ бол цэцэг, нээж, хааж, дараах эгшгийг дуудна: U, O, A, E, S, үе мөчийг дагаж, уруулаа дугуйлж, алгаа төгсгөлд нь хаа. амьсгалах.
4. Дууны дэмжлэгийн боловсрол олгох дасгал.
"Бадминтон". Бид дараах хослолуудыг хэлж, төсөөллийн бөмбөгийг цохив: BU! BO! БА! BE! БОЛНО!
5. Хөдөлгөөнт яриаг сургах дасгалууд.

С.Маршакийн шүлгийг бид "Ачаа тээшийг шалгасан хатагтай ..." гэж дууддаг бөгөөд түүний үг бүр дээр үсэрч, зөвхөн яриа төдийгүй амьсгалыг хянах шаардлагатай байдаг.

Дараа нь бид "Жүжигчин бэлтгэх" дасгалуудыг хичээлд оруулна (20 мин.).
Бид тайзан дээр сандал тавиад хүүхдүүдээс "Сандал бол сандал биш, харин ..." гэсэн сэдвээр ноорог зурахыг хүснэ, үзэгчид энэ нь ямар төрлийн объект болохыг тодорхойлдог. Хэрэв та таамаглаж чадахгүй бол хүүхдээс зохион бүтээсэн объектын бусад шинж чанарыг санаж, этюдыг өөр аргаар тоглохыг хүсэх хэрэгтэй.
"Бид хаана байсан, хаана байгаагаа хэлэхгүй, бид харуулах болно." Хүүхдүүдийг янз бүрийн үйл ажиллагааны газруудыг гаргаж ирэхийг урьж, энэ эсвэл өөр үйл ажиллагаа хаана явагдах нь тодорхой болох тойм зураг тоглохыг урьж байна. Та давтаж чадахгүй, бусад нь таамаглаж байна.
Дараах хуванцар дасгалууд нь булчингийн эрх чөлөөг бий болгож, булчингийн хавчаарыг хөнгөвчлөх болно.
"Олс". Хүүхдүүд гараа дээш өргөөд, өөрсдийгөө сунгасан олс гэж төсөөлөхийг урьж байна. Удирдагчийн тушаал нь "олс" шалан дээр бууж эхэлснийг харуулж байна. Хүүхдүүдийн хөдөлгөөн жигд байх ёстой, булчингийн хавчаарыг доод мөчрөөс эхлээд сунгасан гарын хурууны үзүүрээр аажмаар арилгана.

"Би чиний эрч хүчийг авч байна." Дасгалыг дуусгахын тулд хүүхдүүдийг хос болгон хуваах шаардлагатай. Хүүхдүүдийн нэг нь гараа урагш сунгаж, чангалж, хамтрагчийнхаа нүүрний хэсэг рүү чиглүүлдэг - тэр түүнээс энерги авдаг бололтой. Хамтрагч нь хүсэл зоригоо алдаж, гарын араас хөдөлдөг мэт тайвширдаг. Дасгал хийхийн тулд бид гөлгөр, удаан хөгжмийг сонгодог.
"Тааз". Хүүхдүүд гараа дээш өргөөд, гэнэтийн таазыг дэмжиж, багшийн тушаалаар тааз унаж эхэлдэг бөгөөд энэ үед хүүхдүүд гараа дагаж, ижил түвшинд буулгах ёстой. Энэ бол багийн дасгал бөгөөд удаанаар гүйцэтгэдэг тул та хөгжим ашиглаж болно.
"Дуу чимээг үйлдлээр дүрсэл." Багшийн алга ташилтын дагуу хүүхдүүд өөрсдийнхөө бодлоор чимээ шуугианыг дүрсэлсэн дүрийг гаргаж ирээд зогсох ёстой. Эдгээр позууд хэд хэдэн байж магадгүй, тэгвэл бид танаас чимээгүй байдлыг дүрслэхийг хүсч байна. Та хүүхдүүдээс чимээ шуугиан, чимээгүй байдлын байрлалыг өөрчлөхийг хүсч болно.

Багшийн үг. (өөртөө)

1. Сайн байна уу залуусаа! Та бүхэн суудалдаа ороорой. (суух). Намайг m.n. Таны нэр тэмдэг дээр байгаа, гэхдээ би та нартай илүү сайн танилцахыг хүсч байна, үүнийг хичээлийнхээ үеэр хийх болно. Та нар аль хэдийн насанд хүрсэн тул би та нарт яаж хандах ёстой вэ гэж асуумаар байна.

гол зорилгоБидний өнөөдрийн уулзалт бол театрын урлагийн үндэс суурьтай танилцах явдал юм.

Та нар бүгд тайзан дээр тоглож, уран гулгаж, шүлэг уншсан гэдэгт итгэлтэй байна. Анхны тайзны дүр төрхөө эргэн сана. Аймшигтай байсан уу? (хүүхдүүдийн хариулт) (хэрэв тэд аймаар биш гэж хариулвал би хэлье - та маш сайн зураач, эсвэл зальтай) Та алдартай хөтлөгч, жүжигчин Дмитрий Нагиевыг мэдэх үү? Сургуульдаа анх тайзан дээр гарахдаа сэтгэл догдолж шүлгийнхээ бүх үгийг мартаад нулимс дуслуулан зугтсан...

Тэр ч байтугай олон проф. Жүжигчид тайзан дээр гарахаасаа өмнө үргэлж сандардаг.

Тиймээс жүжигчин бүр бие, сэтгэлээрээ тайзан дээр гарахаар бэлтгэж байна.

Мэдээжийн хэрэг, та нарын хүн бүр театртай амьдралаа холбодоггүй, гэхдээ бидний гудамжинд гарах, самбар руу гарах нь бас нэг төрлийн тоглоом юм. Тэд биднийг харж, үнэлдэг, бидэнтэй харилцдаг. Ямар ч нөхцөлд бид эрх чөлөөтэй, нэр төртэй байх ёстой. Жүжигчин бүрийн нэгэн адил тайзан дээр гарахад бэлдэж байхдаа бид бие бялдрын бэлтгэлээс эхэлнэ.

2. халаах. Тиймээс, гараа нийлүүлээрэй. Бид бие биенээ харж, мэдрэхийн тулд тойрог хийсэн гэдгийг та анзаарсан байх. Юуны өмнө бид бие биенээ илүү сайн таньж, эерэг энергиэр цэнэглэгдэх хэрэгтэй. дасгал хийх. Баруун талд байгаа хөршдөө анхаарлаа хандуулаарай, та түүнийг ямар үгээр дүрсэлж чадах вэ?Дасгал. За тэгээд цаашдаа эерэг энергиэр цэнэглэгдэхийн тулд эцэст нь сөрөг зүйлээсээ салах хэрэгтэй тиймээс би танд маш үр дүнтэй дасгалыг санал болгож байна.Бид шоргоолжны үүрэн дээр суулаа гэж төсөөлье. Тэгэхээр! Шоргоолж, сөрөг энергийг зайлуул.

За, одоо шоргоолж байхгүй, амьсгалаа сэргээх л үлдлээ. At дасгал хийх.Бид халуун төмс идэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Дүрслэе. Чи бид хоёр ядаргаагаа тайлж, эрч хүчээр цэнэглэгдсэн, одоо бид бага зэрэг нигүүлсэл нэмэх болно. Бид бүгд муур, муур гэж төсөөлөөд үз дээ дасгал хийх.Мөн зөөлөн сарвуу дээр бид байрандаа буцаж ирдэг. Бид бие махбодийн хувьд бэлэн байна. Гэхдээ жүжигчин нь зөвхөн үзэсгэлэнтэй уян хатан чанар төдийгүй яриа нь ойлгомжтой, дуу хоолой нь тааламжтай байх ёстой. Үүний тулд тусгай дасгалууд байдаг. Чи чихэрт дуртай юу? (заав) Өө, үгүй. Таны аманд атга амттай чихэр байна гэж төсөөлөөд үз дээ.(Тэд нэрсийг нь хэлсэн, зажлах) дасгал хийх.Сайн хийлээ! Сэргэлээ, сэргэлээ.Үүнийхээ төлөө өөрсдийгөө магтъя.(алга ташилт) дасгал хийх.Залуус аа, та нар сууж байсан уу? Би танд аялал хийхийг санал болгож байна! Дашрамд хэлэхэд, удахгүй болох 2017 оныг юунд зориулахыг надад хэн хэлэх вэ? Тийм ээ, экологи, поэтму, бид Оросын байгалийн үзэсгэлэнт газруудаар аялах болно!

Үндсэн хэсэг 3. дасгал хийх. Чемодан. Бид хамтдаа цүнхээ багладаг. (бид авдаг, хүнд. Угсараагүй. Бид сууна, бид хуц)

Дасгал. Нисэх онгоцны буудал. Тиймээс чемодан савлагдсан, бид нисэх онгоцны буудал руу явлаа, тэнд байгаа хүмүүсийн эмх замбараагүй хөдөлгөөнийг дүрсэлцгээе (1 - аажмаар, 5 - хурдан)

Дасгал. Тэгээд бид ирлээ, чи юу сонсож байна, далай, бид усан онгоцоор явж байна, одоо бид ой мод, элс, цасан шуурга, төмөр хоолой, бороо, явган ангал дундуур явж байна)

Бид сайхан аяллаа, бид ач ивээл нэмж, зулзагануудын адил суудалдаа буцаж очих болно.

Жүжигчинд дүр бүтээхэд бүхэл бүтэн баг тусалдаг гэдгийг та мэдэх үү. Хөшгөө онгойлгоод хөшигний ард хэн ажиллаж байгааг харцгаая. Хэн жүжигчнийг борлодог, эсвэл эсрэгээрээ маш цонхигор царайтай болгодог вэ? Бид хэний ачаар тайзан дээр цайз, ой модыг хардаг вэ? Хэн тайзыг шөнө, өдөр болгодог вэ? гэх мэт. Жүжигчний анхан шатны мэдлэг, тоглолт бэлтгэх нууцтай танилцлаа. 2016 оныг кино урлагийн жил болгон зарласан тул та ямар кинонд дуртай, дуртай дүрүүдээ сонирхмоор байна. Та Остап Бендер, Чарли Чаплин зэрэг дүрийг мэдэх үү? Залуус аа, та яг одоо, яг одоо жүжигчин гэдгээ мэдрэхийг хүсч байна уу? Хүн бүр дүрээ хайхгүйгээр сонгодог. (картуудаа гаргана)Та уншсан уу? Одоо хувцасны элементүүд болон хэрэгслүүдээ аваарай. Чи бэлэн? Бид ерөнхий найруулагчийн үгийг сонсдог. (үйл ажиллагааны тайлбар ба нум). (тангарагтан руу) -Эрхэм үзэгч та бүхэн жүжигчдийн тоглолтод саад учруулахгүйн тулд гар утсаа унтраана уу. Баярлалаа! Эхэлцгээе! (Хөгжмийн эгшиглэх)

Тоглолт бүрийн дараа жүжигчид ядардаг нь мэдээж. Эрхэм жүжигчид ээ, хувцас солих өрөөндөө орж амарцгаа. Жүжигчин байх дуртай байсан. Одоо хамгийн чухал асуулт бол та нарын хэн нь өөртөө итгэлтэй, том тайзан дээр гарахад бэлэн байсан бэ? Түүнд маскыг инээмсэглэн ав. Тайзан дээр гарахыг хүсээгүй хүмүүс гунигтай маск зүүж, ямар ч маск авахаар шийдэж амжаагүй хүмүүс авахгүй.

Та бүхний дунд театрын урлагийн нууцыг үргэлжлүүлэн судлах хүсэлтэй хүмүүс байгаад их баяртай байна. Бодлоготой, тэнцвэртэй шийдвэр гаргах гэж байгаа хүмүүс болон бусад тэргүүлэх чиглэлийг аль хэдийн тодорхойлсон хүмүүс байдаг. Тусалж, хамтран ажилласанд баярлалаа. Анхаарал тавьсан зочиддоо баярлалаа. Залуус аа! Таныг дурсгал болгон зургаа авахуулж болох уу? Дахин баярлалаа, баяртай!

Төлөвлөгөөний тойм нээлттэй хичээл. (Шүүгчийн хувьд)

Сэдэв: "Амьдралын төлөө тоглох" боловсролын хөтөлбөрийн танилцуулга".

Зорилтот:Театрын урлагийн үндсийг танилцуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хөгжиж байна:

Боловсролын:

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөчийн оршил үг - 3 мин.

3. Үндсэн хэсэг - 15 минут.

4. Дүгнэж байна- 5 минут.

Хичээлийн төрөл: танилцуулга.

Тоног төхөөрөмж, дидактик материал: скриптийн текст, тулгуур, хувцасны элементүүд, сандал;

СУДАЛГААНЫ ЯВЦ

Зохион байгуулах цаг

ГЭХДЭЭ)Сайн байцгаана уу, танилцуулга.

B)Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаархи мессеж.

I .Ерөнхий бие халаалт: хуванцар, дуу хоолой, шөрмөс массаж, жүжиглэх сургалт.

Гол хэсэг. Тоглож байна

    Хичээлийг дүгнэх, эргэцүүлэн бодох.

Танилцуулгын сургалтын бие даасан дүн шинжилгээ.

(Шүүгчид илтгэх)

Танилцуулах сургалтыг 1-р курсын 13-14 насны бүлэгт явууллаа.

сургалтанд 15 хүн хамрагдсан.

Хичээлийн сэдэв, зорилго, даалгавар.

Хичээлийн сэдэв нь "Театр - Бүтээлч байдал - Хүүхдүүд" боловсролын хөтөлбөрийн танилцуулга юм.

Сургалтыг бэлтгэхдээ би түүний зорилго, зорилтыг тодорхойлсон.

Хичээлийн зорилго нь "Театр - Бүтээлч - Хүүхдүүд" хөтөлбөрийн агуулгатай танилцах явдал юм.

Зорилго: театрын урлагийн үндсийг судлах ангиудад хүүхдүүдийг сонирхож, татан оролцуулах

өөрийн боломжоо хэрэгжүүлэх.

Боловсролын:

Театртай танилц

Жүжиглэх үндсийг сур

Хөгжиж байна:

төсөөлөл, сэтгэлгээний уян хатан байдал, санал болгож буй нөхцөл байдалд чиг баримжаа олгох чадвар, хариу үйлдэл үзүүлэх хурд, зан байдал, сэтгэл хөдлөлөө өөрийгөө хянах чадвар, зөв ​​амьсгалах, булчингийн хурцадмал байдал, психофизик хавчаарыг арилгах чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

бие даасан байдал, үйл ажиллагаа, зорилготой, бүтээлч хувь хүний ​​​​бие даасан байдлыг бий болгох.

Логистик.

Сургалт нь тоног төхөөрөмж, хэрэгслээр хангалттай хангагдсан

харааны хэрэгсэл.

Сургалтын арга.

Оюутнуудын эерэг сэтгэл хөдлөлийн төлөв байдлыг бий болгох

дараах сургалтын аргуудыг бий болгоход хувь нэмэр оруулсан.

Аман арга (түүх, яриа, тайлбар);

Харааны арга (үзүүлэх);

практик арга.

Боловсролын материал нь оюутнуудын анхаарлыг татдаг байсан, учир нь түүний нарийн төвөгтэй байдал

тэдний насны онцлогт тохирсон, тэр тэдний төлөө байсан

хувь хүний ​​хувьд чухал ач холбогдолтой. Өөр өөр шаардлагатай өөр ажлууд

арга барилаар би хичээлийг баялаг, олон талт болгож, уйтгарлахаас зайлсхийж чадсан

ба нягт. Энэ хичээлд сургалтын үндсэн зарчмуудыг хэрэгжүүлсэн болно.

хүртээмжтэй байдал, хамаарал, онолын мэдлэгтэй холбоотой

дадлага хийх.

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны хэлбэрүүд:

Урд тал;

Бүлэг;

Хувь хүн.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи багтсан: биеийн тамир -

тоглоомын мөчүүд.

Янз бүрийн түвшний хүүхдүүдэд чиглэсэн даалгавруудыг ашигласан

бэлтгэл.хичээлийн бүтэц.

Хичээлдээ янз бүрийн аргыг хэрэглэсний үр дүн нь:

практик даалгаврын чанарын гүйцэтгэл, үр ашиг ба

суралцах цагийг оновчтой ашиглах, сэдэл хөгжүүлэх

үйл ажиллагаа.

Хичээлийн бүх үе шатыг дагаж мөрдсөн.

сэдвийн талаархи мэдлэгийн хэмжээ. Хичээл дэх боловсролын материалын хэмжээ

оновчтой хуваарилсан.

Хичээлийг бий болгох логик нь хүүхдүүдийн энэ сэдвийг сонирхож буйг баталгаажуулсан

хичээл орж, үйл ажиллагаагаа эрчимжүүлэв.

Танхимд бие даан хийсэн ажлын үр дүн ч нэлээд байна

сэтгэл хангалуун.

Хичээлийн төгсгөлд би залуустай яриа өрнүүлэв.

Би хичээлийн үр дүнг нэгтгэж, оюутнуудын ажилд үнэлгээ өгсөн.

Энэ бүлгийн хүүхдүүд нээлттэй, идэвхтэй, сонирхолтой,

Анхааралтай: асуултанд хариулсан, багштай хийсэн ярианд идэвхтэй оролцсон,

даалгавруудыг анхааралтай гүйцэтгэсэн. Үйл ажиллагаа нэлээд сонирхолтой байсан. Дээрээс нь

ангиуд - бүх хүүхдүүд ажилд оролцож, баяртайгаар дуусгасан.

Сургалтын үр дүн.

Хичээлийн зорилго бүрэн хэрэгжсэн.

Хичээлийн төлөвлөгөөг бүрэн эхээр нь дуусгасан.

Хичээлийн гол үр дүн нь:

"Театр - бүтээлч байдал - хүүхдүүд" хүүхдийн нийгэмлэгийн хичээлийн сэдлийг хөгжүүлэх;

Өгөгдсөн даалгаврын хичээл биеллээ.

Бидний амьдарч буй ертөнц асар том юм.

Ой мод шуугиж, гол мөрөн урсдаг.

Дэлхий бүхэлдээ нэг сайхан гэр юм

Хүн ба байгалийн төлөө.

Агч юу шивнэдэг вэ, хавар юу гэж бувтнадаг вэ?

Мөн цасан шуурга яагаад шөнө уйлдаг вэ?

Хайрын хэл, цорын ганц хэл

Бие биенээ ойлгохын тулд.

Гөлөг, зулзага, соно, шувууд,

Цэцэг, мод, заан, үнэг,

Бид нэг байшинд амьдардаг.

Зөвхөн нэг нөхцөл хангагдсан байх ёстой -

Найзуудтайгаа илүү олон удаа ярилц

Хайраар дулаацуулсан үгс.

Бидний амьдарч буй ертөнц асар том юм.

Ой мод шуугиж, гол мөрөн урсдаг.

Дэлхий ертөнц бүхэлдээ нэг сайхан гэр юм

Хүн ба байгалийн төлөө.

Гөлөг ба зулзага, заан, үнэг,

Бид бие биенээ хайрлаж сурах ёстой.

Цэцэг, мод, хүмүүс ба шувууд,

Бид нэг байшинд амьдардаг.

Хэсэгүүд: Хичээлээс гадуурх ажил

Хичээлийн сэдэв:"Санал болгож буй янз бүрийн нөхцөлд тайзан дээрх харилцан үйлчлэл".

Хичээлийн зорилго:Бие махбодийн болон оюун ухааныг чөлөөлөх замаар оюутнуудын оюун санааны чадавхийг хөгжүүлж, илчлэх, тэдний бүтээлч чадварыг дээшлүүлэх.

Хичээлийн зорилго:

  • Боловсролын
    • жүжигчдийн харилцан үйлчлэл, тайзны харилцааны төрөл, аргын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
    • "Санал болгож буй нөхцөл байдал" гэсэн ойлголтыг бүрдүүлэх;
    • үе шаттай харилцах чадварыг хөгжүүлэх;
    • энэ сэдвээр тойм зураг бэлтгэх жижиг бүлгүүдэд бие даан бүтээлч ажиллах нөхцлийг бүрдүүлэх.
  • Боловсролын
    • оюутнуудын танин мэдэхүйн сонирхлыг идэвхжүүлэх;
    • бүлэгт түншлэлийн харилцааг бий болгох;
    • оюутны өөрийгөө сахилга батжуулах боловсрол;
    • хангалттай өөрийгөө үнэлэх чадварыг бий болгох, дэмжих.

СУДАЛГААНЫ ЯВЦ

1. Зохион байгуулалтын мөч(4 мин.)

"Play - the city" хөгжмийн мэндчилгээний фонограммыг толилуулж байна! Хүүхдүүд дугуйланд багштай. Гүйцэтгэсэн халаалт "Дэлхий дээр амьдрах сайхан!" Цэнэглэж дууссаны дараа, багш :

- Сайн уу, хонгор минь! Таны сургуулийн өдөр сайхан байсан гэж найдаж байна!? Биднийг цэнэглэсний дараа та дахин бүтээлч байх хүч чадалтай болно. Та сууна уу. (Бид бүтээлч тойрогт суудаг).

2. Онолын хэсэг - материалыг давтах(5 минут.)

Багш:Бид ... сэдвийн хүрээнд та бүхэнтэй хамтран жүжиглэх ур чадвараа үргэлжлүүлэн сайжруулсаар байна? (Оюутны хариулт)
Багш:Зөв. Тайзан дээрх жүжигчдийн харилцан үйлчлэл, харилцаа холбоо. Сүүлийн хичээлээр бид тайзны даалгаврын гинжин хэлхээг гүйцэтгэж, хамтрагчтайгаа ямар нэгэн байдлаар жүжиглэхдээ жүжигчин өөрөө хамтрагчийнхаа нөлөөнд зайлшгүй өртдөг болохыг олж мэдсэн.
Асуулт: Үр дүн нь юу вэ?
Хариулах: Харилцаа холбоо, тэмцэл байдаг.
Асуулт: Жүжигчний харилцааны онцлог юу вэ?
Хариултууд:

  • Та хамтрагчийнхаа үйлдлийг хүлээн зөвшөөрөх ёстой.
  • Өөрийгөө хамтрагчаасаа хараат болго
  • Мэдрэмжтэй, уян хатан, түншээс ирдэг бүх зүйлд хариу үйлдэл үзүүлэх,
  • Жинхэнэ харилцаа холбоогоор ирдэг гэнэтийн зүйлд баярла.

АсуултА: Харилцаа холбоо ямар байна вэ?
Хариулах: Жүжигчдийн дасан зохицох харилцан хамааралд: аялгууны өөрчлөлт, хуулбарын хөгжмийн холбоо, нүүрний хувирал, дохио зангаа, уян хатан байдал, хөдөлгөөний харилцан уялдаа холбоонд.
Асуулт: "Жүжиглэх харилцааг юу устгадаг вэ?"
Хариулах: Үнэлгээний дүр эсгэх, зохиомол байдал, "харагдах байдал"; хэрэв зан үйлийн органик шинж чанаруудыг дор хаяж түншүүдийн аль нэг нь зөрчсөн бол.
Асуулт:Бодит харилцааг юу бий болгодог вэ?
Хариулах: Жинхэнэ анхаарал, аль алиных нь органик үйлдэл.

3. Онолын хэсэг - шинэ материал(6 мин.)

Багш:Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв нь "Санал болгож буй янз бүрийн нөхцөл байдлын харилцан үйлчлэл" юм. Бид харилцан үйлчлэлийг олж мэдсэн, гэхдээ санал болгож буй нөхцөл байдал, энэ юу вэ?
Хариулах: Үйлдлийн газар, цаг хугацаа, мизансцен, тайзны чимэглэл, хувцаслалт гэх мэт.
Багш:Чиний зөв! Оросын театрын агуу зүтгэлтэн К.С. Станиславский:
"санал болгож буй нөхцөл байдал - Зохиогчийн санал болгосон дүрийн амьдралын нөхцөл байдал, найруулагчийн олж мэдсэн, жүжигчний төсөөллөөр бүтээгдсэн байдал. “Эдгээр нь үйл явдал, эрин үе, үйл явдлын цаг хугацаа, газар нутаг, амьдралын нөхцөл байдал, жүжигчин, найруулагчийн жүжгийн талаарх ойлголт, мизена, зураачийн үзэмж, хувцаслалт, таяг, гэрэлтүүлэг, чимээ шуугиан, дуу чимээ, жүжигчдийн бүх зүйл юм. ажилдаа анхаарч ажиллахыг урьж байна”…
Нарийн төвөгтэй?! Би сэдвийг практик дээр судалж эхлэхийг санал болгож байна!

4. Практик хэсэг - халаах бэлтгэл(5 минут.)

Санал болгож буй нөхцөл байдал:
1. Та бүгд ажлын байрандаа унтсан дасгалжуулагч юм! (Тайлгах дасгал)
2. Та бүгд бодибилдингийн тэмцээнд оролцож байна! (Булчинг дулаацуулах дасгал хийх)
3. Та бие даасан тоглолтоо хийхээр бэлтгэж буй дуучид! (Үе мөчний дасгалууд: сойз, зүү, хоншоор-инээмсэглэх, далбаа, савлуур, амьсгалыг дэмжих дасгалууд.)

5. Тайзан дээр дасгал хийх(25 мин.)

Багш:Сайн байна! Гэхдээ бид тайзан дээр гарах цаг болжээ! Санал болгож буй нөхцөл байдал нь дараах байдалтай байна! Та зөвхөн энд байрлах төсөөллийн хаалгаар л тайзан дээр гарах боломжтой! ( харуулж байна) Хаалга хаалттай байна. Та тайзан дээр ээлжлэн орж, хаалгаа бусдаас өөр байдлаар нээх болно.

"Хаалгаа нээх зуун арга" дасгалтөсөөлөл, мэдрэхүйн ойлголтыг сургадаг.

Багш:Бид тайзан дээр гарч ирсэн бүх хүмүүсийг алга ташилтаар угтан авч байна! (Дасгал дууссан - хүүхдүүд тайзан дээр).
Санал болгож буй янз бүрийн нөхцөл байдалд харилцан үйлчлэх таван дасгалыг доор харуулав.
Анхаарах дасгал "Хөвөн барих"Би алгаа ташиж, хөвөнг яг л эрвээхэй, бөмбөг, түлхүүр гэх мэт хөвөн барьж авахыг залуусаас хүсч байна. Би урсдаг хөвөн хайж байна.
"Үл үзэгдэх утас" - өмнөх дасгалын төвөгтэй хувилбарБи болон залуусын хооронд цээжнээс цээж хүртэл бид хоорондоо холбогдсон утас сунадаг гэж төсөөлөхийг санал болгож байна. Энэ нь цаашдын хөдөлгөөнөөр урагдаж, унжиж болохгүй. Хөдөлгөөн, хүндрүүлэх, хурдасгах хөдөлгөөн, би хөвөнгийн талаар мартдаггүй.
Булчинг суллах дасгал "Тэсрэлт""Цэг дээр" эхлэх байрлал: өвдөг дээрээ, гараа өвдөг дээрээ тэврэн, толгойгоо доошлуул. Энэ бол шинэ од эсвэл орчлон ертөнцийн үр хөврөл юм. Хөвөн дээр "дэлбэрэх" хэрэгтэй байгаа цэгээс - өөрөөсөө аль болох эрчим хүчийг хаях хэрэгтэй. Бие нь нэгэн зэрэг хамгийн гэнэтийн позыг авдаг. Тэд илүү олон янз байх тусмаа сайн.
"Хоосон" дасгалБид тайзны орон зайг эзэлдэг бөгөөд өөр өөр хурдтайгаар байнга хөдөлдөг бөгөөд ингэснээр хаана ч хоосон зай байхгүй болно. 1-ээс 10 хүртэлх хурдыг "шилжүүлэх" (арын хөгжим). Дараа нь хөдөлгөөн нь жишээлбэл "зу" эсвэл "кукарямба" үсэг болгон хувиргах үед, дараа нь 2, 3, 4, 5 хүний ​​бүлгүүдэд (молекулууд гэж нэрлэгддэг - 2, 3) холбоотой байдаг. , 4, 5)
"Зуны кино театрт" дасгал. Бид тайзан дээр даамын самбарт суудаг. Би хүн бүр өөр өөрийнхөөрөө хариу үйлдэл үзүүлэх нөхцөл байдлыг санал болгож байна:

  • инээдмийн кино үзэх, аймшгийн кино үзэх
  • гэнэт бороо орж, эсвэл шумуул биднийг хазаж эхлэв
  • нар хүчтэй шатдаг: энэ нь харалган, үзэхэд саад болдог
  • хэн нэгний (таны) гар утас дуугарав
  • хэн нэгэн (та) харанхуйд олдохоор зүйл унагасан.

10 минутын завсарлага.

6. Харилцааны сургалт(10 минут.)

Оюутнууд тайзан дээр.

Багш:Бид санал болгож буй янз бүрийн нөхцөл байдалд үргэлжлүүлэн харилцаж байна. Би та нарыг хоёр хосоороо бие биенийхээ эсрэг зогсохыг хүсч байна.
"Бөмбөлөг ба насос" хосоор харилцах, урт, хурц амьсгалах чадварыг бүрдүүлдэг. Нэг оюутан бөмбөг, нөгөө нь насос. Шахуурга нь бөмбөгийг тэсрэх хүртэл шахдаг. Дараа нь дүр төрхийг өөрчлөх.
"Энгийн хос даалгавар"Би санал болгож буй нөхцөл байдлыг энгийн харилцан үйлчлэл гэж нэрлэдэг. Залуус "амьдралын зураг" бүтээдэг. (Түлээ зүсэх, нохой сургах, ганцаараа чихэвчээр хөгжим сонсох, найзынхаа үсийг янзлах, гар / хөлөө боох гэх мэт). Дарааллаар нь харуул.
"Эрхтэн" дасгал. Зорилго: харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, дуу хоолойгоо чөлөөтэй болгох.Тайвширч, нүдээ аниад хүүхдүүд шалан дээр хэвтдэг. Би тус бүрт хүрч, сонсогдож эхэлдэг эрхтэний хоолойг "нээдэг". Бүх хүүхдүүд дуугардаг - бүх эрхтэн дуугардаг. Дараа нь ээлжлэн хүрч, би хоолойнуудыг "хаах" бөгөөд үр дүнд нь багаж чимээгүй болно.
Машины дасгал.Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: Хөдөлгөөн, дуу чимээг хооронд нь холбож, "машин" / машин / гайхалтай машин бүтээх төсөөллийн боловч логик аргуудыг олох. 1-р оюутан хэмнэлтэй хөгжимд түүний бодлоор ямар нэгэн механизмын үйл ажиллагаанд зориулж нэг хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь "төслийн" 2-р оролцогч үүнтэй холбогдож, "механик хөдөлгөөн"-ээ нэмнэ. Цаашилбал, гайхалтай "нийтлэл" -д улам олон шинэ механизмууд ( бүх оролцогчид нэгдэнэ).
Багш:Манай гайхалтай машин жигд, хэмнэлтэй ажилладаг. Түүний бүх механизмууд бие биетэйгээ үл үзэгдэх араагаар холбогддог. Үр дүн нь энд байна!!! Сайн ажил! Гэхдээ бүх зүйл үргэлж жигдэрдэггүй. Заримдаа сэтгэл санаа нь тийм ч баяр баясгалангүй, өөдрөг бус хүн бидний өдрийг сүйтгэх нь гарцаагүй. Гайхсан уу? Энэ бол жүжигчдийн харилцаа холбоог сургаж, жүжигчдийн үйлдлийг тодорхойлдог нөхцөл байдлыг тодорхой төсөөлдөг шинэ тоглоомын нэр юм.

7. "Миний өдрийг сүйтгэ" бүтээлч тоглоом(10 минут.)

Багш:Би хүн бүрийг сандал дээр очихыг гуйж байна, тайзан дээр ганц л байна. Энэ бол... Вова. Тэр автобусны буудал дээр суугаад автобус хүлээж байна ... Алинагийн даалгавар бол энэ автобусны буудал дээр ирж, Воваг босоод явахад хүргэх зүйл хийх явдал юм. Хэрэв бүх зүйл бүтсэн бол Алина автобус хүлээх хэвээр байгаа бөгөөд багийн дараагийн гишүүн түүнтэй ижил даалгавартай ханддаг. Бүгд зогсоол дээр байх болно! Эхэлцгээе! (Тоглоом үргэлжилж байна)

Багш:Сайн байна! Сайхан байлаа! Мөн сэдвийн талаархи мэдлэг, ур чадвараа нэгтгэхийн тулд бид ноорог ажлыг үргэлжлүүлж байна! Би та бүхнийг 3-4 хүний ​​бүлгүүдэд нэгдэж, ноорог зургийн агуулгыг тодорхойлсон картуудыг зурахыг хүсч байна.

8. Картнууд дээр санал болгож буй нөхцөл байдлын харилцан үйлчлэлийн талаархи этюд ажил(20 минут.)

Этюдийн бүтээлийг тавих картууд:

  • үйл ажиллагааны газрыг тодорхойлох: сургуулийн анги, диско, автобус, далайн эрэг ...
  • эхлүүлсэн үйл явдлыг тодорхойлох: төрсөн өдөр, гэмтэл, захирал руу дуудлага, үер, хууран мэхлэлт ...
  • тэмцлийн сэдвийг тодорхойлох: хайр, мөнгө, нөхөрлөл, бялуу, манлайлал, микрофон ...

Бүлэгт бие даасан ажил - 10 минут, ноорог харуулах - 10 минут.

Хичээлийн хураангуй(5 минут.)

1) Сэдвийн талаархи ерөнхий ойлголт.
2) Хүн бүрийн ажлыг үнэлэх (үйл ажиллагаа, уран зөгнөл, уран сэтгэмж, тоглоом).
3) Гэрийн даалгавар (бид гэр бүлийн гишүүдийнхээ харилцан үйлчлэлийг ажигладаг).

Бүтээлч хамтын ажиллагаанд баярлалаа!

Ассел Мурсалимова
Нээлттэй жүжигчний анги

KGKP "Хүүхдийн бүтээлч байдлын ордон"

Нээлттэй анги

жүжигчний студиуд

"Толь"

"Анхаарал, ойлголт - жүжигчний бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх туслах хэрэгсэл"

нэмэлт багш

боловсрол Мурсалимова

Асел Сарсенбаевна.

2012 оны хоёрдугаар сар

Сэдэв: "Анхаарал, ойлголт - жүжигчний бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх туслах хэрэгсэл"

1. хөгжиж буй бас би:нэг буюу хэд хэдэн объектод анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг эзэмших; нөхцөл байдлыг хяналтаас гаргахыг бүү зөвшөөр; мэдээллийг бүх мэдрэхүйгээр хүлээн авдаг.

2. боловсролын бас би:Жүжигчний нэмэлт илэрхийлэх хэрэгсэлтэй танилцах.

3. боловсролын бас би:бүлэгт ажиллах, бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө

1. Мэндчилгээ.

2. Хуванцараар халаах.

3. Сэтгэл санаагаа тайвшруулах.

5. "Цасан ширхгүүд" халаалт.

7. Сонсголын анхаарал:

- "Шувуу, хашгир!";

- "Ялаа - нисдэггүй."

8. Анхаарал, хариу үйлдэл үзүүлэх дасгал "Хэрээ-бор шувуу".

10. Амьсгалын дасгал.

15. Тусгал.

16. Баяртай.

Хичээлийн явц

1. Мэндчилгээ.

Баруун хөлөөрөө уусч, агаарт үнсэлт, гараа тэврэн, өргөн инээмсэглэл.

2. Хуванцараар халаах.

хэмнэлтэй хөгжим болон тоолох руу шилжих:

Толгой нь хажуу тийшээ хазайсан;

Бөмбөг гэж төсөөлж, толгойгоо хажуу тийш нь эргүүлэх;

мөрөө хавчих;

- "Harlequin" - бид гараа хүүхэлдэй шиг нугалж, хажуу тийшээ мушгина;

- "Могой" - гараа мөрний өргөнөөр зайлж, мөрөнд нь нугалж, анхны байрлал руугаа эргүүлнэ;

- "Давалгаа" - гараа мөрний өргөнтэй, баруун гараас зүүн тийш, дараа нь баруун хөлөөс зүүн тийш долгион шиг хөдөлгөөн хийдэг;

Биеийн хажуу тийш хазайсан;

- "Мотоцикль" - бид төсөөллийн мотоциклийн жолооны ард суугаад унаж байгаа дүр эсгэж, эхлээд ганцаараа хооллодог, дараа нь бүхэл бүтэн бүлэг нэг мотоциклтой болтол хоёр, гурав, гэх мэт;

- "Уралдаан" - бид хурдан гүйж эхэлдэг, гүйлтийг аажмаар удаашруулж, хөлөө чанга гишгэдэг, дараа нь чимээгүйхэн, бид урд талын барианы шугамыг харж, хурдыг хурдасгаж, "ялах".

3. Сэтгэл санаагаа тайвшруулах.

* Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Эхлээд бид булчингийн бүлгийг дараалан чангалж, дараа нь огцом тайвшруулах замаар физик хавчаарыг арилгана. Бид дарамталдаг:

тугалууд;

Бүх хөл;

өгзөг;

Өргөх, дэмжих.

"Гурав!" амьсгалаа огцом гаргаж, булчингаа сулруулна.

* Бид сэтгэл хөдлөлөө буулгахад ханддаг.

Хүүхдүүд багшаасаа нүүр буруулж, нүдээ аниад арслан гэж төсөөлдөг - махчин, түрэмгий, өөрийн нутаг дэвсгэрт эзэн, багш нь тэдний нутаг дэвсгэрт нэвтэрсэн танихгүй хүн юм. Багшийн тушаалаар "арслангууд"-ын даалгавар бол "танихгүй" хүний ​​хашгирах дуугаар эргэж, айлгах явдал юм.

Дараа нь хүүхдүүд дахин эргэж, нүдээ аниад, өөрсдийгөө жижиг, шинээр төрсөн зулзага гэж төсөөлөх; багш бол тэдний эзэн. "Муурын зулзага" -ын даалгавар бол "эзэн" нь тэднийг өрөвдөж, сүү уухын тулд тушаалаар эргэж, мяулах явдал юм.

Эхний тохиолдолд хүүхдүүд хуримтлагдсан сөрөг сэтгэл хөдлөлөөс ангижирдаг. Хоёр дахь тохиолдолд бид хүүхдүүдийг хэт догдолж, түрэмгий болгохгүйн тулд түрэмгийллийг сайн сайхан сэтгэлээр сольдог. Гурав дахь тохиолдолд бид ямар ч шалтгаангүйгээр хашгирах замаар сэтгэлийн дарамтаас ангижирдаг.

Одоо бидэнд ой санамж, анхаарал, ойлголт, төсөөлөл гэх мэт сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх, өөрөөр хэлбэл хувь хүний ​​​​бүтээлч чадварыг илчлэх боломжтой бүх зүйлийг хийх хэцүү ажил байна.

Зөвхөн жүжигчдэд ч бус бид бүгдийн, тэр дундаа хүүхдүүд та бүхний авьяас чадвараа хөгжүүлэх хэрэгтэй гэдгийг удаан ярих шаардлагагүй. Тиймээс өнөөдрийн хичээлийн сэдэв нь "Анхаарал, ойлголт нь жүжигчний бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх туслах хэрэгсэл юм." Анхаарал татах сургалтыг эхлүүлж байна.

4. Харааны анхаарлыг татах дасгал.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Нэг хүн нүүр буруулж, нөгөө нь хэн нэгэнд нэг буюу хэд хэдэн өөрчлөлтийг хийдэг. Үлдсэн хэсэг нь алгаа ташиж, эргэж буцсан хүүхэд хэн рүү ойртож, юу хийж байгааг нь сонсохгүй байх болно. Дараа нь нүүр буруулсан хүүхэд богино хугацаанд өөрчлөлтийг олох ёстой.

Бүх хүүхдүүд оролцох хүртэл дасгалыг давтана.

5. Үйл ажиллагааны өөрчлөлт. "Цасан ширхгүүд" халаалт.

Хүүхдүүд цасан ширхгүүд болж, танхимыг тойрон эмх замбараагүй нисдэг. Хэрэв багш "3" тоог дуудвал хүүхдүүд гурваараа босдог; "5" - тус бүр таван хүн. Үүний үр дүнд багш нь хүүхдийн тоонд тохирох тоог нэрлэх ёстой бөгөөд ингэснээр том хэмжээний цасан ширхгийг олж авна.

6. Мэдрэхүйн анхаарлыг татах дасгал.

Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна. Нэг хүүхэд нүдийг нь боож, бусад нь нэг гараа урагш сунгаж, хувцасныхаа ханцуйг эргүүлнэ. Багш нь "удирдагч" -ыг хэн нэгэнд авчирдаг, "удирдагч" нь гараараа бугуйнд хүрч чаддаг. "Удирдагч" -ын даалгавар бол гарны эзнийг хүрэх замаар таних явдал юм. Хэрэв хүүхэд хэцүү гэж үзвэл гар, үс, нүүр гэх мэт дээр хүрэхийг зөвшөөрнө.

7. Сонсголын анхаарал.

* Дасгал "Шувуу, хашгир!"

Багш нь "удирдагч" сонгож, нүдийг нь боож, оролцогчдын аль нэгэнд нь өвдөг сөхрүүлдэг. "Удирдагч" нь "Шувуу, чичрэх" гэж асуух ёстой бөгөөд оролцогч нь "удирдагч" өвдөг дээрээ сууж буй хүнийг танихгүй байх ёстой.

* "Ялаа - нисдэггүй" дасгал

Багш хэд хэдэн нэр үг хэлдэг. Нисдэг объектуудыг илэрхийлсэн үгсэд хариу үйлдэл үзүүлснээр оролцогчид алгаа ташиж, нисдэггүй хүмүүс гараа оёдол дээр буулгана. Багш нь байнга алгаа ташиж, хүүхдийн анхаарлыг алдахгүйн тулд төөрөгдүүлдэг. Та нисч чаддаг, нисдэггүй бүх зүйлийн янз бүрийн жагсаалтыг бэлтгэх хэрэгтэй.

матар, онгоц, үхэр, утас, соно, ялаа, нохой, заан, хувцасны шүүгээ, шумуул, зурагт, бүргэд, үзэг, далайн гахай, онгоц, тоншуул, бухын шувуу, анааш, муур, хонь, нисдэг тэрэг, эрвээхэй, хатагтай, хулгана, жоом, хиам, пуужин, дуу хураагуур, бор шувуу, харандаа, гахай, шоргоолж, аалз, царцаа, арслан, хулсны баавгай, шумуул, колибри шувуу, баавгай, тоть.

Энэ даалгаврын бусад хувилбаруудыг санал болгож байна: "Өсөх - өсөхгүй", "Амьдрах - амьдрахгүй".

Цаашилбал, дасгалыг хүндрүүлэхийн тулд "Ялаа - ургадаг - амьд" гэх мэт хэд хэдэн ажлыг нэг дор нэгтгэ. Үүний үр дүнд хэд хэдэн зөв хариулт байж болно. Жишээ нь: нисдэг, ургадаг дэгээ, амьд амьтан. Үүний дагуу оролцогчид янз бүрийн хөдөлгөөн хийх болно: алга таших, даллах эсвэл гараа ороох, харин "лог" гэсэн үгийн хөдөлгөөн байхгүй.

8. Анхаарал, хариу үйлдэл үзүүлэх дасгал "Хэрээ - бор шувуу".

Хүүхдүүд хоёр багт хуваагдаж, бие биенийхээ эсрэг талд хоёр эгнээнд жагсдаг. Нэг багийг "бор шувуу", нөгөөг нь "Хэрээ" гэж нэрлэдэг. Багшийн дууддаг баг - барьж авдаг; тэгээд дурдаагүй баг нь зугтдаг. Хөтлөгч удаанаар: "Во-о-ро-о." Яг энэ мөчид хоёр баг барьж аваад зугтахад бэлэн байна. Энэ бол бэлэн байх мөч бөгөөд тоглоомын дасгал хийхэд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг.

9. Анхаарал, санах ойд зориулсан дасгал "Цагаан толгой".

Хагас тойрог. Багш хүүхдүүдээс цагаан толгойн үсгүүдийг нэг нэгээр нь, дарааллаар нь хэлэхийг хүснэ. Хэн аль үсэг бичсэн нь энэ захидлын эзэн болно. Дараа нь багш нэг үг дууддаг, жишээлбэл, театр. Т, е, а, п үсгийн эзэд ээлжлэн, зөв ​​бичгийн дүрмийг зөрчихгүйгээр алга ташина.

Дасгалыг хүндрүүлэхийн тулд багш эхлээд өгүүлбэр, дараа нь шүлэг гэх мэтийг алгадахыг санал болгож байна.

10. Амьсгалын дасгал.

Хүүхдүүд бүтээлч хагас тойрогт сууна. Нуруу нь шулуун, сандлын ирмэг дээр сууж байна.

Нэг хамрын нүхээр агаар амьсгалж, нөгөөгөөр амьсгалах;

Амаар амьсгалах, хамраараа амьсгалах, хамрын нүхийг товших;

Хамараар амьсгалах, амаар амьсгалах, хацар дээр тогших;

Гүнзгий амьсгаа ав (бид мөрөө өргөдөггүй, "м" дуугаар амьсгалаа гарга, цээжин дээрээ дар.

Амьсгалын гурван төрөл байдаг:

Эхний төрөл нь тайван, гөлгөр сонсогдож буй яриа юм. Хүүхдүүд:

Салхи исгэрнэ - s-s-s-s-s-s-s-s.

Модууд чимээ шуугиантай байдаг - sh-sh-sh-sh-sh-sh-sh-sh.

Зөгий нисч байна - w-w-w-w-w-w-w-w.

Шумуул жиргэж байна -z-z-z-z-z-

Хоёр дахь төрөл нь хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй, гэхдээ хязгаарлагдмал яриа юм.

Шахуурга ажиллаж байна - s-s-s-s! s-s-s-s! s-s-s-s!

Цасан шуурга шуурч байна -ш-ш-ш-ш! ш-ш-ш-ш! ш-ш-ш-ш!

Өрөмдлөгийн өрөм - z-z-z-z! z-z-z-z! z-z-z-z!

Гурав дахь төрөл нь хурдан хэмнэлтэй сэтгэл хөдлөлийн яриа юм.

Муур ууртай байна - F! F! F! F! F!

Хөрөөдөх хөрөө -S! ХАМТ! ХАМТ! ХАМТ! ХАМТ!

Хөдөлгүүр эхэлнэ - R! R! R! R! R!

Амьсгалын халаалтыг хийж дуусгана: бид уушгинд агаар авч, "s" авиа, хазайлтаар аажмаар амьсгална.

11. Үе мөчний гимнастик.

Хагас тойрог. Нуруу нь шулуун, сандлын ирмэг дээр сууж байна:

Ам нь хаалттай, бид гаднаас болон дотроос хэлээрээ шүдээ долоох;

Бид хөвөнг proboscis руу сунгаж, цагийн зүүний дагуу хөдөлж, эсрэгээр нь хөдөлгөнө;

Хөвөн дэх хөвөн, дараа нь инээмсэглэл;

Ам нь хаалттай, бид хэлээ дээш, доош, хажуу тийш нь хөдөлгөдөг;

Эрүү нь хөдөлгөөнгүй, бид хэлээ хажуу тийш нь түлхэж, хэлний хөдөлгөөн харагдах болно;

Бид хэлээ эрүү рүү, дараа нь хамрын үзүүр рүү татна;

Бид бие биенээ "новш", "новш" гэж шоолдог;

Шүд нь хаалттай, бид доод уруулаа доошлуулж, шүдээ ил гаргадаг;

Шүд нь хаалттай, бид дээд уруулаа дээш өргөөд, шүдээ ил гаргадаг;

Бид эрүүгээ хажуу тийш нь хөдөлгөж, дараа нь доод эрүүгээ дээш, доод эрүүгээ доошлуулна;

Нэгдүгээрт, бид mi, me, ma, mo, mu дууг дууддаг, бид чимээгүй - чанга - чимээгүй;

Чу-до-ле-сэн-кой ша-га-ю,

Чи-со-ту би на-би-ра-ю:

Ууланд гишгээрэй, ту-чи дээр алхаарай ...

Мөн бид дээрх бүх зүйлийг өсгөх болно, сэрүүн ...

Битгий ро-бе-ю, хо-чуг дуул,

Би нар руу шууд нисдэг!

Хүүхдүүд дараагийн хэллэг бүрийг дуудаж, хоолойны өнгө аясыг нэмэгдүүлнэ. Сургалтыг тойрог хэлбэрээр давтана.

13. Ярианы хэлийг мушгих.

Богино өгүүлбэр хэлье:

Карамель хөлөг онгоц авч явсан. Эхний оролцогч босдог.

Усан онгоц газар унасан. Бид хоёр дахь оролцогчийг босгоно.

Далайчид аль хэдийн гурван долоо хоног Гурав дахь оролцогч босдог.

Тэд карамель идсэн. Дөрөв дэх хүн босдог.

Тэд бүгд босох хүртэл хэлээ мушгиад, дараа нь тэд нэгдмэл байдлаар хэлдэг.

14. "Шатаж буй алга" бие халаалт.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, дохионы дагуу бүх хүчээрээ алгаа ташиж эхэлдэг. Дохио өгвөл алга ташихаа боль. Тэд гараа багшид үзүүлэхэд багш нь тэдний хэр халуун байгааг шалгадаг. Халуун далдуу модны эзэд суудалдаа сууна. Хүйтэн эсвэл хүйтэн далдуу модны эзэд тайзан дээр үлдэж, багшийн дуудсан аливаа үйлдлийг гүйцэтгэдэг. Мэдээжийн хэрэг, жүжиглэх чадварыг хөгжүүлэхийн тулд нөхцөл байдлын импровизацийг санал болгодог.

15. Тусгал.

Өнөөдөр бид тантай тоглож, шинэ зүйл сурлаа. Өнөөдрийн хичээлээс та юу хамгийн их санаж байна вэ? Жүжигчин хүний ​​бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд юу тусалдаг вэ? Энэ нь зөв, анхаарал, ойлголт. Өнөөдөр бид хэд хэдэн төрлийн анхаарлын талаар ярилцсан боловч сэдэв үүгээр дуусахгүй. Анхаарал, ойлголт, төсөөллийн талаар бидэнд сурах зүйл их байна.

Өнөөдрийн бидний хичээл дууслаа.

16. Баяртай.

Хүүхдүүд нэг мөрөнд эсвэл даамын самбарт зогсож, дохионы дагуу нэг хөдөлгөөн хийдэг.

Баруун хөлөөрөө уусч, агаарт үнсэлт, гараа тэврэн, өргөн инээмсэглэл.

Багш дараагийн хичээлийн хуваарийг гаргадаг.

Редакторын сонголт
VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн багш Виноградова Светлана Евгеньевнагийн орос хэлний багшийн туршлагаас. Тодорхойлолт...

"Би бол Регистан, би Самаркандын зүрх". Регистан бол дэлхийн хамгийн сүрлэг талбайн нэг болох Төв Азийн гоёл чимэглэл бөгөөд...

Слайд 2 Ортодокс сүмийн орчин үеийн дүр төрх нь урт удаан хугацааны хөгжил, тогтвортой уламжлалын хослол юм.Сүмийн үндсэн хэсгүүд аль хэдийн ...

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл (бүртгэл) үүсгээд нэвтэрнэ үү:...
Тоног төхөөрөмж Хичээлийн явц. I. Зохион байгуулалтын мөч. 1) Ишлэлд ямар процессыг дурдсан бэ? “.Нэгэн цагт нарны туяа дэлхий дээр унасан боловч ...
Илтгэлийн тайлбарыг тус тусад нь слайдаар хийх: 1 слайд Слайдын тайлбар: 2 слайд Слайдын тайлбар: 3 слайд Тайлбар...
Дэлхийн 2-р дайнд тэдний цорын ганц дайсан нь Япон байсан бөгөөд удалгүй бууж өгөх ёстой байв. Яг энэ үед АНУ...
Ольга Оледибе Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан танилцуулга: "Спортын тухай хүүхдүүдэд" Спортын тухай хүүхдүүдэд зориулсан Спорт гэж юу вэ: Спорт бол ...
, Залруулгын сурган хүмүүжүүлэх ухаан Анги: 7 Анги: 7 Хөтөлбөр: сургалтын хөтөлбөрүүд засварласан В.В. Юүлүүр хөтөлбөр...