Logopedinės pamokos apie ch garsą analizė Logopedinės pamokos tema „Garsas ir raidė Ch Garso vietos nustatymas žodyje, žodžių garsinė analizė


Jekaterina Kozlova
Pamokos santrauka „Garsas ir raidė Ch“

SUBJEKTAS KLASĖS: « GARSAS IR H raidė» .

TIKSLAS KLASĖS: Diskriminacija ir aiškus tarimas garso Ch garsų deriniuose, skiemenys, žodžiai, frazės. Susipažinti raidė H.

MOKYMOSI TIKSLAI:

Išmokti sudaryti daiktavardžius su mažybinėmis priesagomis -ichk, -echk ir kt.;

Pristatykite raidė H;

Stiprinkite savo tarimo įgūdžius garso Ch garsų deriniuose, skiemenys, žodžiai, frazės;

Tobulinkite savo įgūdžius garsas dviskiemenių žodžių su priebalsių grupėmis analizė ir sintezė;

Toliau supažindinti vaikus su daiktavardžių su priesaga -ich žodžių darybos metodu;

Pratinkite vaikus sujungdami veiksmažodį norėti;

Pratinkite vaikus kurti ir skaityti žodžius raidė H.

PLĖTROS UŽDUOTYS:

Lavinti kalbinį kvėpavimą;

Lavinti foneminę klausą, foneminį suvokimą, atmintį, dėmesį,

mąstymas;

Plėtoti vizualinę ir erdvinę gnozę;

Ugdykite smulkiąją motoriką, bendruosius kartu su kalba.

UGDYMO UŽDUOTYS:

Ugdykite ištvermę ir gebėjimą padėti vienas kitam.

ĮRANGA:

kamuolys, daiktai su garsas Ch(akiniai, laikrodis, rašiklis, puodelis, vėžlys, pirštinė, raktas, statinė, rašiklio paveikslėlis, kortelė su atvaizdu raidės H, magnetinė abėcėlė, lustai raštams išdėlioti, aksominis popierius, stygos išdėstymui raidės H, flomasteriai, atvirutės su pasislėpusiais vyrais tarp kitų raidės raidės H, krūtinė, rankenos staigmenai.

Pamokos eiga

Vaikai įeina į biurą. Sveikiname svečius.

1. ORGANIZACIJOS AKMENTAS.

Mūsų grupėje yra gerų vaikų. Noriu visus meiliai paskambinti.

1). Angelina, Dima meiliai vadins save (Angelinochka, Dimochka,

2). Daša, Katya, Christina meiliai vadins savo kaimyną...

3). Katya meiliai vadins Daša, Andrejus - Styopa, Styopa - Andrejumi.

2. TEMOS ĮVADAS KLASĖS.

Traukinys skuba ir šnypščia,

Ir ratai beldžiasi;

Chu-chu-chu, chu-chu-chu!

Beldžiu, beldžiu, beldžiu!

Greitai visus atnaujinsiu!

Ar atspėjote kurį? garsas ar mes šiandien kalbėsime? (Pakalbėsime apie garsas Ch) .

Teisingai. Mes pakartosime garsas Ch, ir susipažinti raidė H. Ir padės mums pasitikrinti tavo žinias „Linksmasis traukinys“. (nurodykite į jį).

Norėdami patekti į kelią "Džiaugsmo traukinys" reikia atlikti pratimą.

3. KVĖPAVIMO PRATIMAS:

Įkvepiame per nosį ir iškvėpdami sakome vieną kartą garsas Ch(Ch, Ch, Ch. Pakartokite 3 kartus).

4. PIRMOJI STOTIS "SIEMENS". (Tarimas garso Ch garsų deriniuose, skiemenys, žodžiai).

CHARAKTERISTIKA GARSAS H.

Pirmiausia prisiminkime, ką žinome garsas Ch. Kuris garsas? (Priebalsis, švelnus, bebalsis). Kodėl taip manai priebalsio garsas? (Nedainuojama).

Kaip patikrinti, ar tai kurčias garsus ar skambus? (gerklė nedreba).

Kaip garsas H skiriasi nuo kitų garsai? (Garsas Ch visada švelnus) .

D/žaidimas "Kartok paskui mane". Skiemens kartojimas takelius:

Kartu - ACH-ACH-ACH - GYDYTOJAS

CHO-CHO-CHO – PETIS

Merginos – CHICK-CHICK-CHICK – RAKTAS

Berniukai - CHKA-CHKA-CHKA - RANKENA

O dabar atsako tik tas, kurio klausiu. Kiti klauso.

CHA-CHO-CHU-CHI

5. STOTIS "PASKYRIUS". Mažybinių priesagų vartojimas. D/ball žaidimas „Paskambink man maloniai“:

LĖŠTĖS – LĖDŽĖS KREPŠELIS – RANKINĖ

AVIGAS – AVINIS ŠUNIS – ŠUO

ROGĖS – ROGĖS VOVERĖ – VOVERĖ

ŽIEDAS – RING KEPURE – KEPURE

6. TARYMAS CH GARSAS ŽODŽIAIS, ŽODŽIŲ SKYRIMAS Į SKIEMENS.

Stovintis stotyje "Stebuklinga skrynia". Reikia iš jo ištraukti daiktus, kiekvienam daiktui rasti savo priekabą. Norėdami tai padaryti, suskirstysime žodžius į skiemenis.

D/žaidimas „Padalinkite žodžius į skiemenis“:

Pirmajame anonse bus žodžiai su vienu skiemeniu.

Priekaboje su dviem langais bus žodžiai, kuriais? (Du skiemenys).

Ar kitame anonse bus žodžių? (iš 3 skiemenų).

Ar žodžiai pateks į paskutinį vežimą? (Turiu 4 skiemenis).

(Vaikai daiktus išdėlioja prie norimos priekabos. Patikriname teisingumą. Skrynia tuščia. Užduotį atlikome.).

7. GARSAS – RAIDĖŽODŽIŲ ANALIZĖ IR SINTEZĖ. Galime judėti toliau. Tai ilgas kelias, sakome garsas Daug kartų iškvėpkite (Ch-Ch-Ch-Ch-Ch). Traukinys atvežė jus į stotį "MOKYKLA"– ji paskutinė.

Norėdami sėdėti savo vietoje, turite pasakyti slaptažodį. Duok savo sūnaus antrąjį vardą. D/žaidimas

„Pavadink savo sūnaus antrąjį vardą“:

Glebas turi sūnų - Glebovičius Ivanas turi sūnų - Ivanovičių

Petras turi sūnų - Petrovičius Vasilijus turi sūnų - Vasiljevičius

Sergejus turi sūnų - Sergejevičius Maksimas turi sūnų - Maksimovičių

Andrejus turi sūnų - Andrejevičius Olegas turi sūnų - Olegovičių

(Žymėti vaikus).

PIRMOJI UŽDUOTIS ŠKOLNOJŲ STOTIOJE "Pakeisk sakinį":

Aš noriu eiti į mokyklą.

Nori į mokyklą.

Jis nori eiti į mokyklą.

Ji nori eiti į mokyklą.

Jie nori eiti į mokyklą.

Visi: Mes norime eiti į mokyklą.

Pasiūlymo metmenų sudarymas "Mes norime eiti į mokyklą". Angelina ant lentos flanelgrafo nubraižo pasiūlymo schemą.

Palyginkite savo diagramą su flanelgrafo diagrama. Patikrinkite vienas kitą.

Kiek žodžių yra sakinyje? Pavadinkite 1 žodį, 2 žodžius, 3, 4 žodžius,

paskutinis žodis (Vaikai rodo savo diagramą). Duok pretekstą

parodyti diagramoje. (PAŠALINTI SKELIUS).

KITA UŽDUOTIS.

Žaiskime savo mėgstamą žaidimą „Pagauk išsklaidytą žodį“. Parengta delnai: A, CH, J – ARBATA; O, CH, I, K – AKINIAI; R, U, CH, K, A – RANKENĖ

Rodomas paveikslėlis HANDLE.

PASKUTINĖ UŽDUOTIS.

Siūlau paskelbti žodžio RANKENĖ schemą (Vaikai skelbia ir tikrina vienas kitą).

Mes vadiname viską skamba tvarkingai, parodome jį pirštu diagramoje.

Pažiūrėkite į diagramą ir pasakykite, kiek balsių yra žodyje garsai? (2) Kuris? (U, A).

Kiek priebalsių garsai? (3) vardas (R, H, K).

Pavadinkite švelnų priebalsį garsas, parodykite tai diagramoje (H).

(Gerai atlikta su visomis užduotimis).

8. FIZMINUTĖ "KULNAS".

ŠOK-ŠOK-ŠOK - RANKOS UŽ SAVO STATINĖS!

(Vaikai palieka stalus ir sustoja ratu).

ČOK-ČOK-ČOK, ČOK-ŠOK-ŠOK!

PARODYK SAVO KULNIĄ!

MERGAITĖS IR BERNIUKAI ŠOKIA KAIP KAMULIAI.

JIE SUSTABDYJA POJAS, LABAI JUOKIASI.

(Pakartokite žaidimą 2 kartus).

9. SUSIŽINKITE RAIDĖ H.

PIRMAS LAIŠKASŽODŽIOJE SKAITYTI YRA MANO GERBA.

Eksponuojama raidė H.

Kaip tai atrodo raidė H? (Į numerį 4).

H – TEISINGAI NUSPRENDĖTE

JIE RAŠO TAIP PAT KAIP KETURI.

TIK SU NUMERIAIS, DRAUGAI,

SUSIPAINI LAIŠKO NEgalime paimti.

Vaikinai, į kurią pusę jis žiūri? raidė H? (Į kairę).

Kuris garsas nurodomas raide Ch? (Garsas Ch) .

D/žaidimas "Išdėstyk laišką» (Ant aksominio popieriaus).

Pirmoji eilutė išdėstyta raidė C, pagaminta iš apskritimų.

Antroji eilutė pagaminta iš siūlų. (Patikrinkite vienas kitą).

D/žaidimas « Laiškas pasimetė» .

Raskite ir ratuokite raidė H, patikrinkite vienas kito pažangą.

10. DARBAS SU MAGNETINIU ABC.

O dabar jūs ir aš būsime burtininkai. Pirmiausia randame raidė H, padėkite jį į apatinį dešinįjį kampą, mums jo prireiks (tikrinama).

PIRMOJI MAGIJA

Išdėliojame žodį ROPĖ. Kokį žodį paskelbėte? Skaitome individualiai (Vaikai atsako).

ANTRA MAGIJA

Stebuklinga rankos moste pakeisime žodį ROČIUS raidė P iki raidės H.

Kokį žodį gavai? (Vaikai skaito po vieną).

TREČIOJI MAGIJA

Pagalvokite, kokį žodį gausite, jei pakeisite raidė E yra raidė U(Vaikai tai vadina – RANKENĖ).

Tikriname, keičiame laišką, perskaitykite žodį.

Švęskite vaikų sėkmes.

11. REZULTATAS KLASĖS.

Stotis "Mokykla" buvo paskutinis. Visos užduotys įvykdytos. Prisiminkime, ką padarėme. Vaikai skambina. IMU KRŪTINĘ.

Mūsų krūtinė buvo tuščia. Pažiūrėkime. Tuščia. Bet jis stebuklingas. Mes esame burtininkai. Mes sakome burtą. Krūtinėje randame RANKAS.

Kirilas -

Daša R. –

Daša K. –

Nikita -

Stepanas –

Vaikai gauna rašiklius ir eina į grupę.

Logopedinės sesijos santrauka
(2 klasė)
Tema: Garsai [ch'][ts]. Raidės Ch, chTs, ts.
Tikslas: Išmokyti vaikus atskirti garsus atskirai, skiemenyse, viduje
žodžiais, sakiniais.
Užduotys:
Švietimas:
1. Sąvokų „garsas“, „raidė“, „skiemenas“, „žodis“, „sakinys“ įtvirtinimas.
2. Žinių apie garsų [ch’][ts] susidarymo mechanizmą įtvirtinimas.
3. Žodyno turtinimas, patikslinimas ir aktyvinimas tema: „Drugeliai“.
4. Garsų skyrimo [ch’][ts] įgūdžių formavimas.
Pataisymas:
1. Sąlyginių refleksinių ryšių su garsais stiprinimas [ch’] – [ts].
2. Išskirtinių artikuliacijos, akustinių parametrų įtvirtinimas
svetimos ir savarankiškos kalbos skirtumai.
3. Garsų [ch’] - [ts] diferencijavimas skiemenyse, žodžiuose ir sakiniuose.
4. Taisyklingo tarimo kontrolės įgūdžių įtvirtinimas
savarankiška kalba.
Švietimas:
1. Ugdykite vaikų susidomėjimą veikla.
2. Bendravimo įgūdžių formavimas: atsakymas prie lentos, dialogo vedimas.
Įranga: veidrodžiai, tikslų nustatymo atskaitos lentelė, analizės diagramos
garsų artikuliacijos ir charakteristikos, vaizdo medžiaga, skiemuo
takai.


p/p
1.
Etapai
Org.
Momentas
2.
Straipsnio numeris
nacionalinės
gimnastika
3.
Pamokos tema
Pamokos eiga
Logopedo veiksmas
Vaikų veiksmas
Sveiki bičiuliai. Klausyk
Sveiki.
dirbti atsargiai
stropiai. Pakartokite po
aš:
„Atėjome į logopediją
klasė. Mes atsargiai
Klausomės logopedės. Esame aiškūs ir
Kiekvieną garsą tariame aiškiai.
Rašome gražiai ir tiksliai.
Mes tikriname kiekvieną laišką
kiekvienas skiemuo, kiekvienas žodis“.
Bet kad būtų aišku ir teisinga
skleisti garsus, reikia
paruošti kalbos aparatą
dirbti. Vykdykime
artikuliacinė gimnastika.
Paimkite veidrodžius. Vykdome
šiuos pratimus:
„ragas“, „sūpynės“, „ritė“,
„šlaitas“, „grybas“, „švarus
apatiniai dantys“, „arklys“,
„Išsivalykime viršutinius dantis“.
Šauniai padirbėta!
Kalbos aparatas mes
paruoštas. Ir dabar
pabandyk pats
suformuluokite mūsų temą
klases. Norėdami tai padaryti, atspėkite
mįslė:
„Ką tik išlindęs iš kokono
Ji staiga pasisuka
Vaikai kartoja po to
logopedas
Vaikai ima veidrodžius ir
atlikti
pratimai.
2

Nuo vikšro iki chrizalų,
Ir lėlė virsta gražuole“.
(Paveikslėlis).
Ir dar viena paslaptis:
„Vijas kaip virvė,
Sumaniai ant popieriaus lapo,
Sušals visa krizalė,
Jis pabus kaip drugelis.
(Paveikslėlis).
Drugelis.
Vikšras.
Vaikinai, pasakykite man, kuri yra penkta
skamba žodyje „drugelis“?
Žodžiu "drugelis"
penktas garsas [h’].
Koks yra septintasis žodžio garsas?
"vikšras"?
Žodžiu "vikšras"
septintas garsas [ts].
Kas suformuluos mūsų temą
Mūsų pamokos tema:
klases?
skamba [ch’][ts].
Raidės Ch,ch Ts,ts.
Atidarykite sąsiuvinius ir užsirašykite
šios dienos data ir tema
Vaikai užrašo temą
sąsiuvinyje.
klases.
Dabar viską nustatykime kartu
mūsų pamokos tikslai (pagrindinis
tikslų nustatymo lentelė):
1) teisingai ištarti garsus
[h'][ts];
2) atskirti žodžius su garsais
[h'][ts];
3) perskaityti skiemenis ir žodžius
kurios turi raides Ch, chTs, ts;
4) sudaryti ir užsirašyti
sakiniai su žodžiais
kurios turi Ch, chTs, ts raides.
(Paveikslėlis).
Vaikai kartu su
logopedas nustato
pamokos tikslai.
Chhhh...
Kaip čirškia žiogas?
Tskst…
(Paveikslėlis).
3
4.
Tikslų kūrėjas
nia
5.
Ištarti
skleidžiant garsus
izoliuotame
nauja forma

6.
Analizė
artikuliacija
kokioje pozicijoje jie yra?
lūpos?
Tariant
skamba [h’] lūpos
suapvalintas, šiek tiek
pastūmė į priekį.
Tariant garsą [h’]
yra tarpas tarp dantų, arba
ar jie uzdaryti?
Tariant
garsas [h’] tarp
tarp dantų yra tarpas.
Tariant garsą [h’] in
kokioje pozicijoje jis yra?
kalba?
Tariant garsą [h’]
koks oro srautas?
Tardami garsą [h’],
ką veikia balso stygos?
Tariant garsą [ts] in
kokioje pozicijoje jie yra?
lūpos?
Tariant
garsas [h’] platus
Liežuvio galiukas
remiasi į viršų
smilkiniai (garsai [t']),
susidaro lankas.
Po lanko sprogimo,
liežuvis tolsta
viršutiniai smilkiniai,
susidaro tarpas su
alveolių. Vidutinis
liežuvio užpakalinės dalies dalis
pakeltas iki vientisos
Į dangų. Minkštas dangus
pakeltas.
Tariant
garsas [h’] oras
šilta srovė
trūkčiojantis.
Tariant
garsas [h’] vokalas
raiščiai nevibruoja.
Tariant
garso [ts] lūpos
yra įsikūrę
„šypsenos“ padėtis
4

Tariant garsą [ts]
tarp dantų yra tarpas, arba jie
uždaryta?
Tariant garsą [ts] in
kokioje pozicijoje jis yra?
kalba?
Tariant garsą [ts]
koks oro srautas?
Tariant garsą [ts], kad
daryti balso stygas?
Pasakyk man, kokie yra skirtumai
garsų [ch’] ir [ts] artikuliacija?
Tariant
garsas [ts] tarp dantų
yra tarpas.
Tariant
pirmiausia garsas [ts]
Liežuvio galiukas
esančios bazėje
apatinius smilkinius, tada
pakyla iki
viršutinės dalies alveolės
smilkiniai. Priekyje ir
vidurinė nugaros dalis
liežuviai nuleisti, užpakalinis
liežuvio užpakalinės dalies dalis
pakeltas ir ilsisi
minkštas dangus. Minkštas
dangus pakilo.
kietasis gomurys.
Tariant
garsas [ts] oras
trūkčiojantis lėktuvas,
šalta.
Tariant
garsas [ts] vokalas
raiščiai nevibruoja.
Tariant
garsas [h’] platus
Liežuvio galiukas
remiasi į viršų
smilkiniai (garsai [t']),
susidaro lankas.
Po lanko sprogimo,
liežuvis tolsta
viršutiniai smilkiniai,
susidaro tarpas su
alveolių. Vidutinis
liežuvio užpakalinės dalies dalis
5

pakeltas iki vientisos
Į dangų. Ir kada
ištarti garsą [ts]
pirmiausia liežuvio galiukas
esančios bazėje
apatinius smilkinius, tada
pakyla iki
viršutinės dalies alveolės
smilkiniai. Priekyje ir
vidurinė nugaros dalis
liežuviai nuleisti, užpakalinis
liežuvio užpakalinės dalies dalis
pakeltas ir ilsisi
minkštas dangus.
7. Charakteristikos
tiko
garsai
Pateikiame aprašymą
skamba [ch’] ir [ts].
Prie lentos rašys du žmonės,
Du žmonės rašo
likusi dalis įrašyta
sąsiuviniai.
lentos, kiti
užsirašyti į sąsiuvinius.
Koks tai garsas [ch’] – balsis arba
priebalsis? Kodėl?
Garsas [h’] yra priebalsis,
nes skrenda ore
Koks tai garsas [ch’] – duslus ar
įgarsino? Kodėl?
upelis susitinka
kliūtis.
Garsas [h'] yra nuobodus,
nes balsas
raiščiai nevibruoja.
Koks tai garsas [ch’] – sunkus ar
Garsas [h’] yra švelnus.
minkštas? Kodėl?
O koks tai garsas [ts] – balsė ar
priebalsis? Kodėl?
garso [ts] priebalsis,
nes skrenda ore
Koks tai garsas [ts] – duslus ar
įgarsino? Kodėl?
upelis susitinka
kliūtis.
Garsas [ts] yra nuobodus,
nes balsas
raiščiai nevibruoja.
Koks tai garsas [ts] – sunkus ar
Garsas [ts] yra sunkus.
6

minkštas? Kodėl?
Pasakyk man, kuo skiriasi garsai
Garsas [h']
[h’] ir [ts]?
švelnus ir garsas [ts]
kietas.
8.
Garsus bendravimas
su laišku
Vaikinai, pasakykite man, kokia raidė
raidė nurodo garsą
[h']?
Ir kokia raidė yra ant laiško
ar nurodytas garsas [ts]?
Kaip atrodo raidė "che"?
„Sliekas vinguriavo žemėje,
Na, kaip ir raidė „che“.
(Paveikslėlis).
W - teisingai nusprendėte
Jie rašo tą patį kaip 4.
(Paveikslėlis).
Kaip atrodo raidė „tse“?
„Tai raidė C.
Su letena gale.
Letena - įbrėžimas,
Kaip katės letena“.
(Paveikslėlis)
Garsas [h’] raštu
žymimas raide
"che".
Garsas [ts] raštu
žymimas raide
"tse".
Ant slieko.
Ant katės letenos.
Iš kiek elementų jis susideda?
raidė "kas"?
Raidė „che“ susideda iš
2 elementai.
Iš kiek elementų jis susideda?
raidė "tse"?
Raidė „tse“ susideda iš
3 elementai.
Koks skirtumas?
Atidarykite sąsiuvinius ir užsirašykite
rašome didžiąją raidę „che“ ir
mažosios raidės, didžioji raidė "tse"
ir mažosiomis raidėmis.
Prie tavęs atskrido drugelis, ir
sparneliai. Surask tuos
Raidė „tse“ turi vieną
elementas yra didesnis
"uodega".
Vaikai rašo į sąsiuvinius
pratimas.
Vaikai užsirašo.
7

9.
Plėtra
foneminis
ikinė klausa.
laiškus, kuriuos studijuojame ir
užsirašyk į savo sąsiuvinį.
Vaikinai, pažaiskime žaidimą
„Pagauk garsą“. Aš padarysiu
skleisti garsus, o jūs, kada
išgirsti garsą [ch’], ploji
ploji rankomis, o išgirdęs garsą
[ts], trypk koja.
Zh w c –h b h v b c – c –
n – h – h– n – z – h – c – l c.
Aš ištarsiu skiemenis, o tu,
kai girdi skiemenį su garsu
[h’], ploja vieną kartą ir kada
išgirsti skiemenį su garsu [ts],
du kartus plakti.
Ma - cha - tsu - ich - tso - lmu -
tsve - bny - tsku -vche - zva - chmy
–sli – tsum – chik tsak.
Aš ištarsiu žodžius, o tu
kai išgirsti žodį
skamba [ch’] ir [ts], pakelkite
atitinkamą kortelę.
Drugelis, vikšras, tarakonas, vabalas,
bitė, gėlė, pavasaris, žiogas,
plazdėjimas, kirminas, kokonas, musė
tarškėjimas.
Pasakysiu ir sakinius
kai išgirsti žodžius
pakelti su garsais [ch’] ir [ts]
atitinkamą kortelę.
Vaikai ploja ir
trypti.
Vaikai vaidina
pratimas.
Vaikai vaidina
pratimas.
Virš gėlių plazda drugeliai, ir
žolėje čirškia žiogai.
Vaikai vaidina
pratimas.
Fiziniai pratimai.
10
.
Vaikinai, dabar mes esame maži
Pailsėkim. Atsistokite šalia savo stalo.
Vaikai vaidina
užduotis logopedui.
8

Klausyk manęs atidžiai
atsargiai pakartokite paskui mane.
Pavasarį drugelis pabudo,
Ji nusišypsojo ir išsitiesė.
Kartą ji nusiprausė rasa,
Du – ji grakščiai sukosi.
Trys – siūbavo ir tupi
Ir ji nuskrido prie gėlių.
Šauniai padirbėta! Sėdi ant savo
vietos.
11 Diferenciacija
teiginys: skamba
skiemenys,
žodžiai,
pasiūlymas.
1. Vaikinai, skaitykime skiemenis
Vaikai vaidina
takai.
Cha-tsa, chu-tsu, cho-tso,
che - tse, ach - ats, uch - uts,
och – ots, ich – it.
pratimas.
Užsirašykite skiemenis, kad
Vaikai užsirašo
prisiminė.
2. Vaikinai, skaitykite žodį
Teisingai:
SENITSAGU
skiemenų.
Vikšras.
Pasakyk man, kiek garsų yra žodyje
Žodžiu "vikšras"
"vikšras"?
8 garsai.
Kur žodyje
yra garsas mes
Garsas [ts] žodyje šuniukas
yra septintoje vietoje
ar mes mokomės?
vieta.
Įrašykite šį žodį į užrašų knygelę.
Vaikai užsirašo.
Vaikinai, aš jums parodysiu
drugeliai, pabandykite
atspėkite jų vardus. (Vardai
drugeliai ant kortelės).
Repnitsa, kandis
dėmėtas, gedulas,
citrinžolė,
gudobelė, šaškės
ir raudonos, chervonets
ugningas..
9

Užsirašykite vardus į užrašų knygelę
Vaikai užsirašo.
drugeliai, kad tu
patiko sąsiuviniai ir
Pabraukite raides, kurias mokotės.
Vaikinai, mes atvykome į proskyną.
drugeliai, suskaičiuokime juos.
3. Drugelis tau atnešė
pasiūlymas. Bet ji daro
Aš skubėjau, žodžiai išsibarstė ir
apsikeitė vietomis. Pagalba
teisingai išdėstykite žodžius.
Vienas drugelis, du
drugeliai, trys drugeliai,
keturi drugeliai, penki
drugeliai.
Vaikai sutvarko
žodžiai sakinyje.
Dabar užrašykite sakinį
Vaikai užsirašo.
12
Dirbk toliau
tekstą
sąsiuvinyje.
Vaikinai, dabar aš jums tai perskaitysiu
tekstą, o jūs atsargiai
klausytis ir prisiminti žodžius
su garsais [ch’] ir [ts].
Vikšras.
Vikšras išsirita iš
lervos. Jai atsitinka
nuostabių pokyčių. Ji
sukasi pats kokoną iš lipnių
skysčių. Ji gamina
apatinė lūpa. Šis skystis
kietėja ore ir
tampa siūlu. Ir daugelis
plaukuoti vikšrai sukasi
tavo plaukų kokonas. Tada nuo
Iš kokono pasirodo drugelis. Ji
gyvena savo suaugusiojo gyvenimą.
Vaikai atsargiai
klausantis.
Vaikinai, pavadinkite žodžius
skamba [ch’] ir [ts], kuriuos jūs
prisiminė.
Vaikai vardija žodžius ir
parašykite trūkstamus
laiškus.
10

Užpildykite trūkstamas raides
tekstą.
13 Pamokos santrauka
Vaikinai, pasakykite man, su kuo
dirbome su garsais ir raidėmis
šiandien klasėje.
Šiandien mes klasėje
dirbo su garsais
[ch’] ir [ts] su raidėmis „che“
Kokie yra artikuliacijos skirtumai?
skamba [ch'] ir [ts]?
ir „tse“.
Tariant
garsas [h’] platus
Liežuvio galiukas
remiasi į viršų
smilkiniai (garsai [t']),
susidaro lankas.
Po lanko sprogimo,
liežuvis tolsta
viršutiniai smilkiniai,
susidaro tarpas su
alveolių. Vidutinis
liežuvio užpakalinės dalies dalis
pakeltas iki vientisos
Į dangų. Ir kada
ištarti garsą [ts]
pirmiausia liežuvio galiukas
esančios bazėje
apatinius smilkinius, tada
pakyla iki
viršutinės dalies alveolės
smilkiniai. Priekyje ir
vidurinė nugaros dalis
liežuviai nuleisti, užpakalinis
liežuvio užpakalinės dalies dalis
pakeltas ir ilsisi
minkštas dangus.
Garsas [h']
švelnus ir garsas [ts]
Kokie yra savybių skirtumai
kietas.
skamba [ch'] ir [ts]?
Vaikai atsako.
Iš kokių žodžių prisimeni
skamba [ch'] ir [ts]?
11

14
Įvertinimas
Kas buvo įdomu
klasė?
Mūsų pamoka baigėsi. Tu
šiandien padarė gerą darbą.
Šauniai padirbėta.
12

PAMOKOS TIKSLAI

Švietimas:

  1. Stiprinti įgūdžius atskirti ir tarti garsą [H] skiemenyse, žodžiuose, frazėse. Paaiškinkite artikuliaciją, suteikite charakteristikas.
  2. Norėdami išmokyti vaikus atskirti garsą [H] žodžio fone ir nuo žodžio, pasirinkite paveikslėlius ir sugalvokite žodžius su nurodytu garsu.
  3. Stiprinti gebėjimą nustatyti garso vietą žodyje.
  4. Toliau formuoti garsų-skiemenių analizę ir žodžių sintezę.
  5. Treniruokitės kurti sakinius naudodami pagalbinius žodžius.
  6. Supažindinti vaikus su grafiniu raidės H vaizdu. Tęsti žodžių transformacijos mokymą; skaityti žodžius ir sakinius.
  7. Stiprinti gebėjimą sudaryti daiktavardžius su mažybinėmis priesagomis.

Pataisymas:

  1. Ugdykite foneminį suvokimą.
  2. Ugdykite gebėjimą susikaupti.

Švietimas:

  1. Ugdykite gebėjimą klausytis suaugusiojo ir vienas kito kalbos.
  2. Ugdykite gebėjimą dirbti visos pamokos metu.

ĮRANGA

„Laiškas“ iš Senelio Lettererio, kamuolys, atskiri veidrodžiai, plokšti pasakų personažų atvaizdai (Čeburaška, Nykštukas, Cippolino), margalapis su objektų paveikslėliais ant žiedlapių (su garsu „CH“), muzikinis plaktukas, atsakymų lazdelė, trijų spalvų kvadratėliai garsų analizei, raidžių ir skiemenų kasos, lėlė „Iškamša“, skrynia su raide Ch.

KLASĖS PAŽANGA

1. Org. Momentas.

Vaikinai, susikibkime už rankų ir šypsokimės vieni kitiems, kad sukurtume gerą nuotaiką. O kad nuotaika būtų dar nuostabesnė, pavadinsime saulėtą zuikį. Gimnastika akims „Sunny Bunny“:

2. Temos pranešimas.

Prieš pradėdami pamoką patikrinsime savo pašto dėžutę (randame laišką nuo Senelio Laiško). Perskaitykite, kieno laiškas.

Senelio Laiško laiškas

Vaikinai, senelis Lettereris mums praneša blogas naujienas. Iškamša pavogė naują laišką, su kuriuo šiandien turėjome susitikti. Turime ją surasti. Norėdami tai padaryti, turime atspėti, kas yra raidė. O žaidimas „Pavadink maloniai“ (su kamuoliuku) mums padės.

Kamuoliukas-rutulys, raktas-raktas, voverė-voverė, puodelis-puodelis, šuo-šuo, šaukštas-šaukštas, šakutė-šakutė, lagaminas-lagaminas, laikrodis-laikrodis ir kt.

Ar atspėjote, koks tas pats garsas girdimas visuose šiuose žodžiuose? Teisingai, tai garsas [CH], kuris raštu žymimas raide CH Tai reiškia, kad šiandien turime rasti raidę...CH. O norėdami rasti šią raidę, pirmiausia atidžiau pažvelgsime į garsą [H]. Sėdėkite prie stalų, paimkite veidrodžius ir aiškiai ištarkite garsą [H].

3. Garso artikuliacija [H]

(Lūpos pastumtos į priekį ir suapvalintos. Liežuvio galiukas liečia gomurį. Šoniniai liežuvio kraštai stipriai prispaudžiami prie viršutinių krūminių dantų. Liežuvio užpakalinė dalis pakeliama. Kai ištariamas garsas, liežuvio galiukas. liežuvis nukrenta nuo gomurio.)

4. Garso charakteristikos [H](priebalsis, visada švelnus, bebalsis) .

5. Garso [Х] atskyrimas nuo kitų garsų, skiemenyse ir žodžiuose.

Ištarsiu garsus ir skiemenis, o jei išgirsi garsą [H], suplokite rankomis.

O dabar kalbos pratimas „Nežiovuok, gaudyk kamuolį ir kartok“ (skiemeninių eilučių tarimas). Ach-och-uch-ich, cha-cho-chu-chi, acha-ocho-uchu-ichi; chna-chnu-chnu-chni; kas-kas-garbė ir pan.

Ir aš turiu atsakiklio lazdelę. Kas gaus pagaliuką į rankas, pavadins žodį su garsu „H“ (vaikai sugalvoja žodžius tokiu garsu).

6. Garso vietos žodyje nustatymas, garsinė žodžių analizė.

Vaikinai, mes taip susižavėjome, kad pamiršome, jog reikia rasti raidę C. Senelis raidžių mokslininkas atsiuntė mums padėjėjus. Ir pirmasis porininkas atskuba mums į pagalbą, kas tai yra - tai tiesa, tai Thumbelina (iliustracija).

Thumbbelina pasakys mums kelią, jei atliksime jos užduotį. Ant lentos yra ramunėlė, kurios žiedlapiuose yra paveikslėliai su garsu [H]. Vaikai pasirenka sau žiedlapį ir paveikslėlių pavadinimuose nustato garso „CH“ vietą. Dabar paskelbkite patikimą savo žodžio analizę. Puikūs vaikinai atliko užduotį. Ir Thumbelina siunčia mus pas kitą herojų.

Šis herojus yra Čeburaška (iliustracija).

7. Žodžių skirstymas į skiemenis.

O Čeburaška paruošė mums užduotį, pavadintą: „Paliesk žodį“ (vaikai suskirsto žodžius į skiemenis, bakstelėdami juos muzikiniu plaktuku).

Puiku, jūs atlikote šią užduotį! Čeburaška sako, kad tik vienas drąsus pasakų herojus žino, kur Čiučelka paslėpė raidę C. Ir tai yra Chippolino (iliustracija).

8. Pasiūlymų teikimas.

Bet Cippolino turi ir savo užduotį, jis kviečia sugalvoti juokingų sakinių apie mūsų pagalbininkus (sakinius sugalvoja vaikai).

Cippolino labai patiko jūsų pasiūlymai, todėl jis duoda užuominą: „Perskaitykite žodį pagal pirmuosius garsus ir atspėsite, kur Chuchelka paslėpė raidę C“.

(Vaikai atspėja žodį „krūtinė“).

Tai reiškia, kad laiškas yra krūtinėje ir mes turime jį rasti. (Vaikai randa skrynią ir paslėptą kaliausę).

Logopedas: Radau skrynią ir Kaliausė yra čia.


Kodėl pavogei laišką?

iškamša: Norėjau, kad turėčiau savo H raidę, nes mano varde yra dvi, ir aš net nežinau, kaip ją parašyti.

Logopedas: Bet vaikinams irgi reikia žinoti šią raidę, kitaip jie negalės skaityti ir rašyti žodžių su Ch raide Vaikinai, pasakykite, kaip galite parašyti vardą Chuchelka be raidės Ch (vaikai: „Uelka“). .

iškamša: Oi, kaip negražiai pasirodė.

Logopedas: Ar tau tai nepatinka?! Tada paprašykite vaikinų atleidimo ir grąžinkite laišką.

iškamša: Atsiprašau, vyrukai. Dabar aš tau duosiu laišką, jis yra mano krūtinėje (taria žodžius) „Krūtinė, krūtinė, atidaryk savo statinę“ (negaliu jos atidaryti) Vaikinai, padėk man, tarkime šiuos žodžius kartu, aiškiai pabrėždami garsą „ Ch“ (vaikai taria, krūtinė atsidaro, gyvūnas iškamša išima laišką ir duoda vaikams)

Logopedas: Šauniai padirbėta! Vaikinai, tegul sėdi į mūsų pamoką „Stuffed Animal“ ir mokykite su mumis raidės C (Chuchelka lieka).

9. Pristatome raidę Ch.

Vaikai sėdi prie stalų.

Vaikinai, kurie pasakys Chuchelka, kuo garsas skiriasi nuo raidės (vaikų atsakymai)

Žiūrėk, čia yra raidė C. Kaip ji atrodo?

H - teisingai nusprendėte, jie rašo taip pat, kaip „4“.

Negalime supainioti raidžių tik su skaičiais, draugai.

Iš kokių elementų jis susideda (dviejų vertikalių lazdelių ir vienos horizontalios). Atsistokite ir parašykite šį laišką ore, o dabar dešine ranka ant kairiojo delno ir atvirkščiai, taip pat vienas kitam ant nugaros. Dabar padarykite langą iš delnų ir nubrėžkite raidę H ore nuo lubų iki grindų, žiūrėdami pro langą akimis. Raidžių rašymas sąsiuvinyje.

10. Darbas kasose, žodžių konvertavimas.

Dabar atidarykime kasas ir suraskime, kur gyvena raidė H (grindys, langas). Ant viršutinės juostelės uždėkite žodį arbata ir kaip padaryti, kad žodis „Caika“ kiltų iš žodžio „Arbata“, o žodis „Caika“ – į puodelį. Puiku, valome kasas.

11. Sakinių skaitymas

Ir paskutinė užduotis iš Cippolino, Cheburashka ir Thumbelina yra vokuose. Šiuose vokuose yra žodžių. Jūsų užduotis yra sudaryti sakinius iš šių žodžių ir juos perskaityti.

12. Pamokos santrauka.

Taigi susipažinome su garsu ir raide H. Ką galite pasakyti apie šį garsą?

Pavadinkite žodžius su garsu [H].

Chuchelka, ar tau patiko dirbti su mumis? Tada vėl ateik pas mus, o mes su vaikinais norime tau duoti C raidę, kad turėtum savo raidę.

Chuchelka: Ačiū, aš taip pat turiu jums mielą staigmeną, jo pavadinimas taip pat turi garsą [H], atspėkite, kas tai yra? (Ledinukas) Ledinukas yra mano krūtinėje, padėk man jį atidaryti, prisimink magiškus žodžius: „Krūtinė, krūtinė, atidaryk savo šoną“.

Iškamša vaišina vaikus ir palieka.

Vaikinai, šiandien stengėtės iš visų jėgų, atidžiai klausėtės, gerai atsakėte, visi buvo puikūs!

Nekrasova I.A. http://50ds.ru/logoped/4877-logopedicheskoe-zanyat...elnoy-gruppe-na-temu-zvuk-ch-- bukva-ch.html

Tikslas:

  • Stiprinti garso tarimo įgūdžius h skiemenimis, žodžiais ir frazėmis; stiprinti gebėjimą sudaryti daiktavardžius su mažybinėmis priesagomis;
  • žodžio „rook“ garsinės skiemeninės analizės kūrimo darbas;
  • įvesti raidę h; įvesti balsių rašybą a, y po to h;
  • lavinti foneminę klausą, atmintį, dėmesį ir mąstymą.

Įranga:

  • eglutė, eglutė, kelmai, paveikslai, vokas su mįslėmis, garso H pasas ir garsų simboliai; gėlės su raidėmis;
  • pasaka apie tai, kaip H raidė susikivirčijo su Ya ir Yu raidėmis (V. Volina), medaliais.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Šiandien, draugai, keliausime po pasakų mišką. Bet spėkite, ką panaudosime, kad ten patektume!

„Kas bėga, banguoja poros,
Pučiant dūmus iš pypkės,
Jis eina į priekį.
Taip, ir aš su tavimi" (traukinys).

Vaikai lipa į lokomotyvą (dainuoja dainelę).

Čia mes sėdime,
Smagu mus aplankyti.
Eime, eime, tai nėra ilgas kelias,
Kur galima pailsėti“.

II. Sustiprinimas to, kas buvo išmokta apie balsius ir garsus.

- Atsipalaiduokime miško proskynoje šiame stebuklingame miške.

Pažiūrėkite į kelmus, ten yra nuotraukų. Paimk juos. Tas, kuris įvardija balsio garsus žodyje, žyminčiame objektą jūsų paveikslėlyje, atsisės ant kelmo.

III. Susipažinimas su nauja medžiaga.

1. Koks čia vokas, pažiūrėkime, kas ten yra!

O voke – ir mįslės, ir pasas, ir garsų simboliai.

Įdomu, kam tai skirta? Pirmiausia įminkime mįsles.

Kas yra su Galochka?
Siūlas ant pagaliuko.
Laikykite rankoje
Siūlas upėje. (Meškerė.)

Už stiklinių durų
Kieno nors širdis plaka
Tikk, tikk.
Taip tylu, taip tylu . (Žiūrėkite).

Pūkuota vata
Kažkur plūduriuoja
Kuo žemesnė vilna,
Kuo arčiau lietus. ( Debesis)

– Kaip manai, koks garsas nori su mumis susitikti?

Jis pas mus pirmą kartą, jam skubiai reikia paso. Kokį simbolį jam priklijuoti?

Artikuliacija

- Paimk veidrodžius. Dar kartą ištarkime garsą [h'] ir stebėkime liežuvio, lūpų ir dantų padėtį.

– Ar galima ją dainuoti?

– Kaip vadinami garsai, kuriuos tarimo metu sulaikomas oras?

- Išleiskime garsą [h']

– Kaip ištarti naują garsą?

Išvada: (garsas [h'] švelnus garsas.)

- Dabar uždėkime ranką ant kaklo ir vėl ištarkime garsą Ch, kas vyksta su mūsų kaklu? (tyla). (Garsas [ch'] yra nuobodus.)

– Baigti: ką sužinojote apie naują garsą. (Priebalsis, bebalsis, visada švelnus garsas.)

Kokį simbolį klijuosime ant paso (žalias apskritimas).

2. Kalbos pratimai:

Mūsų naujas draugas, garsas Ch, nori žaisti su tavimi, kartok paskui mane.

cha-cho-chu-chi

chi-chu-cha-cho

cho-chi-chu-cha

– pamatėme bokštą.

Chu-chu-chu – beldžiu plaktuku.

Cho -ką -ką– kaitriai šildo saulė.

Chi-chi-chi - Orkaitėje kepti pyragėliai skanūs.

3. Didaktinis žaidimas „Pasakyk maloniai“.

Norėjome gerų žodžių.
Kuris garsas pasiruošęs mums padėti?
[h] – tai labai švelnus garsas,
Atrodo, kad niekaip neapsieinama
be jo paslaugų.

Apsidairykite aplinkui ir meiliai įvardinkite man daiktus, kad pavadinime skambėtų garsas H (šakelė, adata, paukštis, debesis, kelmai, eglutė, lapas ir pan.).

4. Garsinio skiemens analizės kūrimo darbas.

Surask man paukštį, kurio vardas skamba Ch (Rook)

  • Kiek skiemenų yra šiame žodyje?
  • Kaip sužinoti, kiek skiemenų yra žodyje?
  • Pavadinkite balsių garsą.
  • Kiek priebalsių yra viename žodyje?
  • Kas yra pirmas, antras, paskutinis (garsų charakteristikos).

5. Kūno kultūros minutė.

Kurį laiką sėdėjome ant kelmų, einam šėlti į miško proskyną.

Vienas du trys keturi Penki -
Visi atsikėlėme žaisti.
Suplokime rankomis,
Padėkime kojomis
Ir greitai šokinkime
Kad būtų smagiau.
Vėjas pučia stiprus, stiprus
Ir pušis siūbuoja.
Įkrovimas mums padeda
Visada būk sveikas.
Ir dabar mes esame upeliai -
Jie tekėjo vienas po kito...
Vėl tapkite visais -
Žaiskime saulėje.
Mes esame linksmieji spinduliai
Esame žvalūs ir karšti.

6. Pristatome raidę h.

Vaikinai, garsą Ch rodo raidė Ch Ji pasislėpė kažkur šiame miške. Pabandykime ją surasti. (Vaikai randa raidę H)

  • Rodoma raidė h.
  • Registruokis ore.
  • Iš pagaliukų išdėliokite raidę H.
  • Žaidimas „Apsisuk vieną ar du kartus ir paversk raide [h]“

7. Pasaka apie tai, kaip H raidė susipyko su raidėmis I ir Yu (V. Volina) (. 1 priedas)

– H raidė jums paruošė pasaką.

Vieną dieną raidės I, Yu, A ir U pakvietė Ch raidę žaisti slėpynių ir iškrito ieškoti Ch raidės. Laiškai sėdi paslėptose vietose ir laukia, kol kas nors pradės jų ieškoti. Dabar raidė Ch jau apėjo viską, rado A ir U, bet vis tiek nerandu I ir Yu. Ieškojau ir ieškojau, bet neradau įžeistas, nusprendžiau eiti namo. Raidė H praeina pro kaimyninį namą ir mato, kad mes su Yu sėdime verandoje, tarsi nieko nebūtų nutikę. Ch įsižeidė ir nuo tada jų draugystė nutrūko. Jie niekada nestovi kartu.

Tačiau su raidėmis A ir U raidė H susidraugavo.

Nuo tada CHA ir CHU rašomi tik su A ir U.

Duok man žodžius su šiais skiemenimis.

8 . Ir štai šioje proskynoje gyvena dar viena proskyna. Perskaitykite juos. (Skaitymas)

– Pasiklydo tik vienas laiškas. Kuris? (H) Kodėl?

– Supažindinkime su mūsų pamestu laišku šioje proskynoje gyvenančiomis raidėmis. Norėdami tai padaryti, turite perskaityti sujungiamus skiemenis su šia raide ( chi, cha, choo, cho).

Dabar pažaiskime su gėlėmis, ant žiedlapių užrašyti žodžiai, su skiemeniu (CHA, CHU, CHO, CHI), skaitykite juos (debesis, krūva, laikrodis, puodelis, skraidymas, kojinė, stebuklas, tylus, šnabždesys, ketus , spinduliai, žvakės, ritiniai, siskinas, vabzdys, petys, voras).

- Puiku vaikinai! Štai kiek naujų žodžių perskaitėte su raide C. Kokia svarbi ir reikalinga raidė „C“.

VI. Apibendrinant pamoką.

- Laikas grįžti namo. Mūsų nuostabi kelionė baigėsi. Kokį garsą sutikome šiandien? Apibūdinkite garsą.

Raidė H suteikia medalius „Jauniesiems skaitytojams“.

Žernakova Nadežda Leonidovna
Logopedinės pamokos „Garsas [H]“ ​​santrauka

Logopedinės pamokos užrašai.

Tema: "Garsas h"

Tikslas: automatizuoti garsą Ch tiesioginiuose ir atvirkštiniuose skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose, leksinės medžiagos tekste tema: „Indai, maistas“.

Užduotys:

Švietimas:žinių apie garso susidarymo mechanizmą [Ч], jo akustines ypatybes įtvirtinimas. Taisyklingo fonemos [Х] tarimo įtvirtinimas izoliuota forma, skiemenimis, žodžiais, sakiniais. Tvirtinamas žodynas tema: „Patiekalai, maistas“.

Korekcinis: kalbos motorinių įgūdžių ugdymas ir stiprinimas. Sąlyginių refleksinių ryšių su artikuliacine garso struktūra stiprinimas [H], foneminės klausos ugdymas ir įtvirtinimas tam tikros fonemos akustiniame įvaizdyje, garsų-skiemenių analizės įgūdžių, žodžių darybos įgūdžių ugdymas. Dėmesio stabilumo, vizualinio-erdvinio suvokimo, vizualinės atminties ugdymas, savikontrolės įgūdžių formavimas.

Švietimo: ugdyti gerumą, reagavimą, atkaklumą, sunkų darbą, ryžtą.

Įranga: veidrodis, skiemenų takai, kortelės su raidėmis, objektų paveikslėliai, viela, skiemens takai ir lentelės, artikuliacijos žaislas varlė, žiogas, artikuliacijos profilis, įvairios schemos, triukšminga raidė H, grūdų maišeliai, indas su agurku ir obuoliu, žaidimų rinkinys vaikams " Parduotuvė“ ir „Virtuvė“

Pamokos eiga.

1 Organizacinis momentas Tikslas: sukurti teigiamą emocinę nuotaiką. Įtraukite vaikus į darbą nuo pirmųjų pamokos minučių.

Sveiki vaikai.

Pakelkite dešinę ranką aukštyn (dešinėje rankoje yra drabužių segtukas, o kairę nuleiskite žemyn. Dešinė ranka į šoną, o kairė į priekį.

2. Pamokos temos paskelbimas.

Jei atspėsite mįslę, sužinosite pamokos temą

Pievoje gyvena smuikininkas.

Visas žalias, jis šokinėja aplinkui. (žiogas)

Kaip čirškia žiogas? Ch-ch-ch.

Šiandien tyrinėsime garsą Ch ir raidę Ch. (Mokiniai atspėja mįslę, nustato pamokos „Garsas Ch“ temą)

3. Artikuliacinė gimnastika

Tikslas: lavinti ir tobulinti artikuliacinius motorinius įgūdžius; oralinio iškvėpimo taisyklių formavimas.

Žiogas pabudo, atidarė langą ir išėjo į prieangį, o ten atėjo varlė - slogus pilvas. Taisyklingai darykime liežuvio pratimus, kad varlė nesuėstų kalvio.

„Šypsena“, „Blynas“, „Burė“. „Taurė“, „Sūpynės“, „Laikrodis“

(Vaikai atlieka artikuliacijos pratimus su artikuliacine lėle „Varlė“ ir bioenergoplastikos elementais)

4. Izoliuoto garso tarimas. Tikslas: izoliuoto garso konsolidavimas onomatopoejoje, artikuliacinės motorikos ugdymas ir tobulinimas

Kaip žiogas čirškia Ch-Ch-Ch. Žiogas džiaugiasi, kad jį išgelbėjai ir pradėjai dainuoti jo dainą. Dainuokime kartu su žiogu. Aš pradėsiu žodį, o tu ir žiogas „garsiau čiulbėsite“ jį užbaigdami:

Raktas meh. Bet. kli. plytos. kepti... gr... (Vaikai baigia paskutinį garsą. (choralinis, grupinis, grandininis, individualus).

5. Artikuliacijos analizė pagal planą.

Artikuliacija, garso charakteristikos [H] pagal planą - schema.

Lūpos suapvalintos.

Dantys yra arti vienas kito.

Liežuvis yra viršuje už viršutinių dantų, kai iškvepiama, liežuvio galiukas smarkiai atšoka nuo gomurio.

Oro srovė šilta, oras išeina stumiant. (Vaikai pagal planą analizuoja garso Ch artikuliaciją naudodami artikuliacijos profilį, schemą ant rankos, artikuliuojančią varlę)

6. Garso charakteristikos. Tikslas: Ugdyti gebėjimą analizuoti būtinų operacijų seką.

Garsas Ch yra priebalsis, nes yra kliūtis.

Ch garsas švelnus, tad pažymėkime kokios spalvos skalbinių segtuku?

Garsas Ch yra priebalsis, duslus, visada švelnus. Vaikai pagal atskaitos schemą charakterizuoja garsą Ch

Žaliu skalbinių segtuku žymime H.

7. Garso ryšys su raide. Tikslas: lavinti smulkiąją motoriką, regimąjį suvokimą.

Kokia raidė raštu reiškia garsą Ch?

Žaliu skalbinių segtuku parodykite teisingai parašytą H raidę

Prie teisingai parašytos H raidės vaikai prisega žalius skalbinių segtukus.

8. Garso tvirtinimas skiemenyse. Garso analizė ir skiemenų sintezė. Tikslas: gerinti skiemenų sintezę. Intonacinės kalbos išraiškingumo, rašybos budrumo ugdymas.

Vieną dieną H raidė su balsėmis ilsėjosi ant upės. Jie dainavo dainas cha, chu, che, chi (liūdna, džiaugsminga). Ir tada raidė H nusprendė išsimaudyti. Staiga papūtė stiprus vėjas, kilo bangos, raidė H ėmė skęsti. Ji sušuko: „Padėk! Pagalba!" Ant kranto gulėjo raidė I ir raidė Y. Svarbi raidė I ir Yu tik pakėlė galvas, žiūrėjo ir toliau gulėjo. O raidė A ir U pašoko ir puolė padėti. Raidė C ištiesė vieną ranką iki raidės A, o kita iki raidės U ir patraukė ją į krantą. Nuo tada H raidė draugauja su raidėmis A ir U.

ATMINKITE: Cha! Chu!

Kaip reikėtų elgtis prie upės ar ežero? TB ant tvenkinio. (Mokiniai skiemenų grandines taria skirtingomis intonacijomis. Naudodami skalbinių segtukus išdėliokite skiemenų schemą)

9. Garso Ch įtvirtinimas žodžiuose leksine tema „Patiekalai, maistas“. Garsinė žodžių analizė.

Raidė H siūlo atlikti užduotį.

Kaip galime vienu žodžiu pavadinti tai, kas yra lentynose? - indai

Išvardykite, kokie patiekalai yra viršutinėje lentynoje. Vaikai: arbatos indai.

Šis indas reikalingas arbatai gerti. Tai vadinama arbatos indais. Pakartokite šį pavadinimą.

Pavadinkite patiekalus, kurie yra apatinėje lentynoje. - Puodas, keptuvė, kaušas, kiaurasamtis, prijuostė.

Šie indai reikalingi virtuvėje. Joje ruošiamas maistas. Tai vadinama virtuvės reikmenimis. Pakartokite ir šį pavadinimą. Kurio elemento trūksta? – Papildomas žodis – prijuostė, nes tai drabužis.

Paveikslėlių garso schemų pasirinkimas. Kokie patiekalai paslėpti šioje diagramoje?

(Vaikai garsinių raštų-skabukų pagalba sužinos, kokie indai slypi šiame rašte.)

Dirbdami su formomis (ant indų (puodelio, arbatinuko) trafaretų) įterpkite į žodžius balses A, U.

10. Kūno kultūros minutė. Tikslas: sumažinti emocinį ir fizinį stresą. Rankų ir kojų judesių koordinacijos ugdymas.

Tai arbatinukas – štai! (Vaikai stovi vieną ranką sulenkę kaip arbatinuko snapelį, kitą laiko ant diržo)

Turiu didelį pilvą. (pilvas išpūstas)

Aš verdu arbatą: (Trumpinkite abiem kojomis)

Noriu išgerti arbatos su tavimi. (Dešine ranka atlikite kviečiančius judesius)

11. Žaidimas „Kas pasikeitė? Tikslas: Garso Ch tarimas žodžiais leksikos tema „Patiekalai, maistas“. Žodžių darybos įgūdžių ugdymas. Dėmesio stabilumo ugdymas. Garsinės raidės analizės, vizualinio suvokimo, vaizdinės atminties, gebėjimo kurti sakinius ugdymas, savikontrolės ir socializacijos įgūdžių formavimas.

Dar kartą pažiūrėkite į viršutinę lentyną ir prisiminkite, kas joje yra, tada užmerkite akis.

Logopedas nuima virdulį.

Ko trūksta?

Teisingai. Aš padėsiu virdulį atgal. Vėl užmerkite akis.

Logopedas raudonus puodelius pakeičia mėlynais.

Kas dabar pasikeitė?

Pratimas kartojamas dar 3-4 kartus. Logopedas pakeičia vietomis, išima ir prideda indus.

Logopedas: -Patiekalus turime, bet ko dar reikia ruošiant maistą?

Kur galiu nusipirkti produktų?

Dabar eini į parduotuvę ir

Katya nusipirks grikių.

Zhenya - kiaušiniai.

Olya yra obuolys.

Vaidmenų žaidimas „Parduotuvė į"

„Atspėk produktą liesdamas“: ryžių grūdai, žirniai, grikiai - skirtinguose maišeliuose. Obuolys, įvairių dydžių rutuliukai, kiaušinis – viename maišelyje.

Vaidmenų žaidimas „Virėjai“ ta"

Kaip vadinate žmogų, kuris gamina maistą?

Dabar būsite virėjai (virėjai).

Iš pirktų produktų reikia paruošti košę, kiaušinienę, kompotą.

Kas ką paruošė? – Grikių košė – grikių košė, obuolių kompotas – obuolių kompotas, kiaušiniai – kiaušinienė, agurkų salotos – agurkų salotos

12. Pamokos santrauka. Tikslas: lavinti trumpalaikę atmintį.

Šiandien mes išmokome taisyklingai ištarti kokį garsą?

Prisiminkime, ką daro liežuvis, kai ištariate garsą [H]? Lūpos? Dantys? Oro srautas? Balso klostės? Kokiomis temomis jie kalbėjo? – (Šiandien išmokome taisyklingai tarti garsą Ch. Paaiškinkite taisyklingą garso Ch artikuliaciją)

13. Vaikų darbų vertinimas klasėje. Tikslas: suformuoti tinkamą savigarbą.

Atspindys. Atėjo laikas mums atsisveikinti. Šiandien puikiai padirbėjai! Puikiai mokate Ch skambėti skiemenyse, žodžiuose ir sakiniuose. Šauniai padirbėta!

Kam buvo lengva (sunku) per pamoką? (Įvertinkite jų darbą klasėje naudodami jaustukus)

Redaktoriaus pasirinkimas
Jekaterina Kozlova Pamokos santrauka “Garsas ir raidė CH” PAMOKOS TEMA: “GARSAS IR RAIDĖ CH”. PAMOKOS TIKSLAS: Diskriminacija ir aiškus tarimas...

Savivaldybės valstybinės ikimokyklinės ugdymo įstaigos lopšelis-darželis Nr.64 Tema „Daržovės“Jaunesniosios grupės Nr.1 ​​mokytoja Olga Nesterova...

Anglų kalba galioja laikų derinimo (sekos) taisyklė sudėtinguose sakiniuose su šalutiniais sakiniais...

Šiandien pažvelgsime į Pietų Amerikos žmonių gyvenvietę. Net ir dabar archeologiniai radiniai meta iššūkį visuotinai priimtai teorijai apie...
Trakai (senovės graikų Θρᾳκός; lot. Thraci) – senovės tauta, gyvenusi Balkanų rytuose ir gretimose teritorijose. Kalbėjomės...
Nuolatinis neutralumas – tai tarptautinis teisinis statusas valstybės, kuri įsipareigojo nedalyvauti jokiuose karuose, kurie...
Neradau aiškių apibrėžimų, kas yra misija, be to, vargu ar radau žmonių, apie kuriuos galėčiau pasakyti, kad jie gyvena savo...
Licencija vykdyti švietėjišką veiklą 2010-06-12 Nr.64733 Valstybinės akreditacijos 22d...
Agropramoninis kompleksas šiuo metu vystosi paspartintu tempu. Dėl šios priežasties žemės ūkio specialistai...