Дунд бүлгийн "Хаанд гүнжийг олоход нь тусалцгаая. Зурах хичээл "Геометр биетүүд. Олон талт нийлмэл зураг" Хамтсан материалыг давтах


"Адал явдалтай суралцах" дунд бүлгийн хүүхдүүдийн математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх эцсийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:

Геометрийн биетүүдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох, хүрээлэн буй орчин дахь танил геометрийн хэлбэрийн объектуудыг таних чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах; 8 хүртэлх тооллогыг нэгтгэх, 8 доторх тоо, тоог ойлгох.

Даалгаварууд:

Шинэ асуудлын нөхцөл байдалд судлагдсан геометрийн биетүүдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг шинэчлэх.
Хавтгай геометрийн дүрсийг орон зайн биетэй харьцуулах чадварыг сургах, сэтгэлгээний үйл явцыг хөгжүүлэх.
8 хүртэл тоолох, дутуу тоог олох чадварыг бэхжүүлэх.
1-8 хүртэлх тоог ялгах чадварыг сургах, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.
Ойролцоох объектуудаас геометрийн хэлбэрийг олох чадварыг сургах.
Объектуудыг хэрхэн ангилах, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Дөрөвдүгээр хүрд" тоглоомын танилцуулга, мультимедиа төхөөрөмж, тоо бүхий тасалбар, 1-ээс 8 хүртэлх сандал дээрх тоо, Диенеш блок, Үлгэр хүүхэлдэй, геометрийн биеийн "паспорт", конус, шоо, бөмбөг, цилиндр, шидэт уут, шүгэл. .

Хичээлийн явц:

"Сайн уу найз" харилцааны тоглоом

Хүүхдүүд чөлөөтэй тарсан зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлээрэй. Залуус аа, надад хэлээч, өнөөдөр өглөө та бүгд бие биетэйгээ мэндчилж байсан уу? Дахин мэндчилье, гэхдээ үгээр биш, харин хамраараа. (чих, мөр, гэдэс, өвдөг). Одоо гараа барьж, жижиг тойрог хийцгээе. Гараа өргөөд наранд мэндэлцгээе, халуун дулааныг нь мэдэрцгээе, одоо бие биедээ энэ дулааныг бэлэглэе. (Өмнө нь тэвэрсэн алгаа доош буулгаж, үлээлгээрэй.)
Багш утсандаа SMS мессеж хүлээн авав: Геометрийн дүрсийн оронд асуудал байна. Геометрийн орны оршин суугчид муу дагина Призмагаас зугтахын тулд тусламж хүсч байна. Үүнийг хийхийн тулд та бэрхшээлийг даван туулж, олон ажлыг дуусгах хэрэгтэй. Геометрийн дүрст нутгийн оршин суугчдад тусалцгаая?
Бид үүнийг зохицуулж чадах уу? Аялал урт байна, бид юу авах вэ? (онгоц, галт тэрэг, автобус гэх мэт) Энд тасалбар байна. Муу дагина бүх тоог хольж хутгаад нэг тоо алга болжээ. Таны тасалбар дээр байхгүй дугаар нь манай галт тэрэгний суудлын дугаар байх болно (онгоц, автобус гэх мэт). Шүгэл, галт тэрэг хөдөлж байна ...

Нэгдүгээр буудал "Таамаглах"

Тоглоом "Зураг олох"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эхний буудал, буу. (Үлгэр хүүхэлдэй гарч ирнэ.)

Үлгэр хүүхэлдэй:

Чи яагаад ирсэн юм бэ? Чамайг хэн дуудсан бэ?

Хүүхдүүд:

Бид геометрийн орны оршин суугчдад туслахаар ирсэн.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Та тэнд хэзээ ч хүрэхгүй! Та геометрийн дүрсийг мэдэхгүй.

Хүүхдүүд:

Үлгэр хүүхэлдэй:

Би өөрөө үүнийг харахаас нааш хэзээ ч итгэхгүй. Ойролцоох объектуудаас геометрийн хэлбэрийг олохыг хичээ. Хаха, чи тэднийг хэзээ ч олохгүй.

Хүүхдүүд объектуудыг нэрлэж, геометрийн дүрс яг хаана нуугдаж байгааг хэлж өгнө.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Би ойлгож байна, чи мэднэ. Тийм бай, би чамайг нэвтрүүлэхийг зөвшөөрнө. Гэхдээ та дараагийн даалгавраа даван туулж чадахгүй нь гарцаагүй.

Хоёр дахь буудал "Пойграйка"

Тоглоом "Дөрвөн дугуй"

Тоглоомын танилцуулга. Хүүхдүүд слайд дээрх нэмэлт зүйлийг нэрлэж, сонголтоо зөвтгөнө. Хэрэв хариулт зөв бол нэмэлт зүйл алга болно.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Тэгээд бид энэ даалгавраа биелүүлсэн! Сайн хийлээ! Би уурлахыг ч хүссэнгүй. Цаашид ямар амжилт гаргахыг харцгаая. Галт тэрэг хөдөлнө. (Шүгэл).

Гуравдугаар станц "Геометрическая"

Үлгэр хүүхэлдэй:

Би геометрийн орны оршин суугчдыг шидэт цүнхэндээ нуусан. Хэрэв та хайхгүйгээр олж мэдвэл, тэр ч байтугай түүний паспортыг олж чадвал та түүнийг аврах болно. За, чи түүний цүнхэнд үүрд сууж болохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид чадах уу? Хосоороо явцгаая. Нэг нь тэнд хэн сууж байгааг олж мэдэхийг оролдох болно, нөгөө нь паспортыг нь олох болно. Үлдсэн хүүхдүүд даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгана.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Тэгээд бид энэ даалгавраа биелүүлсэн! Өө, уурлах нь бүр ч сонин биш. Би чамд сүүлчийн даалгавар өгье. Энд миний шидэт хайрцагны байшингууд байгаа бөгөөд тэдгээрт геометрийн дүрсүүд амьдардаг. Тэднийг хэр сайн мэдэхийг харцгаая.
Та хосоороо, хамтдаа ажиллах хэрэгтэй гэдгийг санаарай, тэгвэл та миний бүх ажлыг даван туулах болно.

Цэнхэр бус 4 гурвалжинг хивсэн дээр тавь.
Сайн байна. Тэдэнд шар бус 6 тойрог нэмнэ.
Сайн хийлээ! Доор нь улаан биш 8 квадратыг байрлуул.
Агуу их. 7 тэгш өнцөгтийг бүр ч доогуур байрлуул.

Сайн хийлээ! Бид бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн тул би муу дагина биш, харин сайн дагина болсон. Сайхан сэтгэлтэй байх үнэхээр сайхан. Та бүх оршин суугчдыг аварсан. Баярлалаа залуусаа. Чиний явах цаг боллоо, галт тэрэг хөдөлж байна. Таныг дахин ирэхийг тэсэн ядан хүлээж байна. Баяртай. Бид цэцэрлэгтээ буцаж ирдэг.

Хичээлийн хураангуй:

Бид өнөөдөр хаана байсан бэ?
Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Та юуг хамгийн сайн хийсэн бэ?
Та ямар тоглоом дахин тоглохыг хүсч байна вэ?

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид дүрүүдтэйгээ тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

Оксана Терро
Геометрийн биетүүд

Дунд бүлгийн хүүхдүүдийн математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх эцсийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: « Геометрийн биетүүд»

Зорилтот: тухай санааг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулна геометрийн биетүүд, танил объектыг таних чадвар геометрийнхүрээлэн буй орчин дахь хэлбэрүүд; 5 хүртэл тоолохыг бэхжүүлэх; 5 ​​дахь тоо, тоонуудын талаархи ойлголт.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Танин мэдэхүй"(математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох, танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа), "харилцаа холбоо".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоом, харилцааны, боловсрол, судалгаа.

Даалгаврууд:

Хавтгай харьцуулах чадварыг сургах геометрийнорон зайн дүрсүүд бие, сэтгэлгээний үйл явцыг хөгжүүлэх. Хайх чадвараа сурга геометрийнэргэн тойрон дахь объектуудын хэлбэрүүд.

5 хүртэлх тооллогыг бэхжүүлэх, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Объектуудыг хэрхэн ангилахыг үргэлжлүүлэн заах, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх үйл ажиллагаа: харьцуулалт, дүн шинжилгээ, ерөнхий дүгнэлт.

Төлөвлөсөн үр дүн: тухай үндсэн ойлголттой геометрийн хэлбэрүүд; математикийн үйлдлүүдийг хийхдээ санах ойд шаардлагатай нөхцөлийг хадгалж, 15-20 минутын турш төвлөрч ажилладаг.

Тоног төхөөрөмж: тоглоомууд "Дөрөв дэх дугуй", "Калейдоскоп", "Объектуудыг харьцуулах", янз бүрийн хэмжээтэй судалтай зурсан машинууд, Диенеша блокууд, Үлгэр хүүхэлдэй, "паспорт" геометрийн биетүүд: дөрвөлжин, тойрог, тэгш өнцөгт, гурвалжин, шидэт уут, шүгэл, бөмбөг.

Хичээлд бэлтгэх - Тэмдэглэл бичих, материал бэлтгэх, уран зохиол судлах.

Хичээлийн бүтэц:

1. Харилцааны тоглоом "Сайн уу найз аа"

2.. D\I "Калейдоскоп"

3. D\I "Бүжинг нуу"

4. D\I "Сагсанд мөөг цуглуул"

5. D\I "Шидэт цүнх"

6. D\I "Объектуудыг харьцуулах"

7. Хичээлийн хураангуй:

GCD шилжих:

Харилцааны тоглоом "Сайн уу найз аа"

Хүүхдүүд чөлөөтэй тарсан зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлээрэй. Залуус аа, надад хэлээч, өнөөдөр өглөө та бүгд бие биетэйгээ мэндчилж байсан уу? Дахин мэндчилье, гэхдээ үгээр биш, харин хамраараа. (чих, мөр, гэдэс, өвдөг). Одоо гараа барьж, жижиг тойрог хийцгээе. Гараа өргөөд наранд мэндэлцгээе, халуун дулааныг нь мэдэрцгээе, одоо бие биедээ энэ дулааныг бэлэглэе. (Өмнө нь алгаа доошлуулж, үлээх).

Сурган хүмүүжүүлэгч залуус аа, хар даа, бид захидал хүлээн авлаа, уншъя. Хөдөө геометрийн хэлбэрийн асуудал. Оршин суугчид геометрийнулс орнууд тэднийг муу дагина Призмагаас зугтахад нь туслахыг хүсдэг. Үүнийг хийхийн тулд та бэрхшээлийг даван туулж, олон ажлыг дуусгах хэрэгтэй. Эх орныхоо ард түмэнд тусалцгаая геометрийн хэлбэрүүд?

Бид үүнийг зохицуулж чадах уу? Аялал урт тул галт тэргээр явах болно. Д.И "Калейдоскоп"Энд тасалбарууд байна (хүүхэд бүр хүзүүндээ карт өлгөдөг геометрийн дүрс, болон өөр өөр өнгө), юуг анхааралтай ажигла геометрийн дүрс, мөн таны картанд ямар өнгөөр ​​зурсан бол тэр нь сандал дээр байх ёстой, энэ нь манай галт тэрэгний суудлын дугаар байх болно. Шүгэл, галт тэрэг хөдөлж байна.

Нэгдүгээр буудал "Туслаач"

Тоглоом "Бүжинг нуу"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний буудал, буу. Залуус бид туулайд туслах хэрэгтэй байна. Туулай байшинд чононоос нуугдсан тул та байшингийн хаалгыг хаах хэрэгтэй, гэхдээ хаалганууд нь геометрийн дүрсүүд. Та байшингийн хаалгыг авах хэрэгтэй. Та энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн! Сайн хийлээ!

Хоёрдугаар буудал "Соберайка"

Тоглоом "Сагсанд мөөг цуглуул"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хоёрдугаар буудал, буу. Зараа ой дундуур явж, мөөг олсон тул сагсанд байгаа мөөгийг цуглуулахад нь тусалцгаая.

Тэгээд бид энэ даалгавраа биелүүлсэн! Сайн хийлээ! Цаашид ямар амжилт гаргахыг харцгаая. Галт тэрэг хөдөлнө. (Шүгэл).

Гуравдугаар буудал « Геометр»

Тоглоом "Шидэт цүнх"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ удаад муу ёрын дагина бидэнд юу бэлдсэн бэ? Энэ шидэт цүнхийг хараарай. Та үүнийг харахгүйгээр мэдрэх хэрэгтэй геометрийн дүрс, мөн түүний паспортыг олох -. Та юу болж байгааг олж мэдэх боломжгүй - тэд үргэлж цүнхэнд суух болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид чадах уу? Хосоороо явцгаая. Нэг нь тэнд хэн сууж байгааг олж мэдэхийг оролдох болно, нөгөө нь паспортыг нь олох болно. Үлдсэн хүүхдүүд даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлсэн! Энд бас нэг даалгавар байна. Энд миний шидэт хайрцагны байшингууд байгаа бөгөөд тэдгээр байшингууд дотор амьдардаг геометрийн дүрсүүд. Тэднийг хэр сайн мэдэхийг харцгаая.

Та хосоороо, хамтдаа ажиллах хэрэгтэй гэдгийг санаарай, тэгвэл та миний бүх ажлыг даван туулах болно.

Ширээн дээр 4 цэнхэр гурвалжинг тавь.

Сайн байна. Тэдэнд 3 шар тойрог нэмнэ.

Сайн хийлээ! Доор нь 5 улаан квадратыг байрлуул.

Агуу их. 1 тэгш өнцөгтийг бүр ч доогуур байрлуул.

Одоо 1 цэнхэр тойрог тавь.

Сайн хийлээ! Бид бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн.

Дөрөвдүгээр буудал "Авто машин"

Тоглоом "Объектуудыг харьцуулах"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, надад хэлээч, ачааны машин юу зөөдөг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (чулуу, элс, гуалин)Зөв. Хараад, ямар хэмжээтэй болохыг надад хэлээч? Хүүхдүүдийн хариулт (өргөн, нарийн, урт, богино).Залуус аа, хүснэгтийг хараарай 4 ачааны машин бас янз бүрийн хэмжээтэй дүнз байна.. Тээврийн хэрэгслийн дунд гуалингаа зөв байрлуулах хэрэгтэй. Шар машинд - өргөн гуалин, цэнхэр машинд - богино гуалин, нил машинд - нарийн гуалин, ногоон машинд - урт гуалин. Хэрэв та бид хоёр даалгавраа биелүүлж чадахгүй бол оршин суугчдыг аварч чадахгүй геометрийн улс.

Сайн хийлээ! Бид бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн тул би муу дагина биш, харин сайн дагина болсон. Сайхан сэтгэлтэй байх үнэхээр сайхан. Та бүх оршин суугчдыг аварсан. Баярлалаа залуусаа. Чиний явах цаг боллоо, галт тэрэг хөдөлж байна. Таныг дахин ирэхийг тэсэн ядан хүлээж байна. Баяртай. Бид цэцэрлэгтээ буцаж ирдэг.

Хичээлийн хураангуй:

Бид өнөөдөр хаана байсан бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Та юуг хамгийн сайн хийсэн бэ?

Та ямар тоглоом дахин тоглохыг хүсч байна вэ?

Коломна хотын дүүргийн захиргааны боловсролын хэлтэс

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

15-р цэцэрлэг "Галт шувуу"

Сэдвийн талаархи хичээлийн хураангуй

"Геометрийн хэлбэрүүд" гэрэл зургийн цомог руу аялах.

Сурган хүмүүжүүлэгч

дээд зэргийн мэргэшлийн ангилал

Мурашова Елена Анатольевна

g.o. Коломна 2015 он

Даалгаварууд:

  1. хавтгай ба орон зайн (эзэлхүүний) дүрсүүд хэрхэн ялгаатай, орон зайн дүрс нь ямар элементүүдээс бүрддэг тухай ойлголтыг бий болгох;
  2. бэрхшээлийг бие даан даван туулах туршлагыг хөгжүүлэх
    рефлексийн аргад суурилсан багшийн удирдамж, нэгтгэх
    үйл ажиллагааны арга "хэрэв би ямар нэг зүйлийг мэдэхгүй бол би өөрөө үүнийг олж мэдээд дараа нь сурах бичиг ашиглан өөрийгөө туршиж үзэх болно";
  3. судлагдсан геометрийн дүрсүүдийн нэрийг давтах, тэдгээрийг таних, нэрлэх чадвар, тоолох чадварыг сургах, нэмэх, хасах энгийн асуудлыг шийдвэрлэх чадвар;
  4. өөрийгөө хянах чадвар, сэтгэцийн үйл ажиллагаа - дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, нэгтгэх, ангилах, анхаарал, санах ой, яриа, төсөөлөл, логик болон хувьсах сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадвар, санаачлага, бүтээлч байдал, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН МАТЕРИАЛ:

Демо материал:

  1. Геометрийн дүрсүүд тэгш өнцөгт параллелепипед, шоо, бөмбөг, призм, пирамид, конус, цилиндр, тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, ширээний чийдэн, .
  1. Эзлэхүүний тоонуудын "паспорт".

Гаргах:

  1. 2.2-р даалгаврын хувьд бөмбөрцөг, шоо, призм, пирамид, цилиндр, конус (тус бүрд нэг) хэлбэртэй объектын дүрс бүхий картууд.
  2. Шоо, бөмбөг, тойрог, дөрвөлжин, цилиндр, конус.
  3. Шоо, куб, цилиндр, конус, пирамид, бөмбөг. Тойрог, гурвалжин, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин дүрсэлсэн картууд (хар, цагаан "зураг"). Шоо, куб, цилиндр, конус, пирамид, бөмбөг дүрсэлсэн картууд (хар, цагаан "зураг").
  4. 2.1-р даалгаврын нэг карт хүүхэд бүрт.
  1. 5.2-р даалгаврын ажлын хуудас.
  1. 1-ээс 10 хүртэлх тоо, +, -, = тэмдэг бүхий картууд.
  2. 5.3-р даалгаврын картууд.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1. Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга.

  • Залуус аа, та эцэг эхтэйгээ галерей, музей үзэхээр байнга явдаг уу?
  • Галлерейн юу нь танд хамгийн их таалагддаг вэ?

Багш хүүхдүүдийг геометрийн дүрсийн оронд байрладаг гэрэл зургийн цомогт очиж, тэнд ямар гэрэл зургууд байгааг харахыг урьж байна.

Та Geometric Land руу явмаар байна уу?

2. Мэдлэгийг шинэчлэх.

2.1. Тоглоом "Автобусны тасалбар"

Та улс руу яаж хүрэх вэ?

Хүүхдүүд тээврийн төрлүүдийг жагсаав. Бид автобусаар явахаар шийдсэн. Тасалбартай хүмүүсийг автобусанд суулгадаг.

Багш хүүхдүүдэд тасалбаруудын нэг - дүрс бүхий картыг үзүүлэв.

Энэ дүрс нь юуг харуулж байна вэ (багш 2 дугаарыг зааж байна)? (Тоо хэмжээ.)

Энэ дүрс нь ямар шинж чанарыг зааж өгсөн бэ (багш ээлжлэн хэмжээ, өнгө, хэлбэрийн тэмдэглэгээг заадаг)? (Хэмжээ, өнгө, хэлбэр.)

Хүүхэд бүр тасалбар авдаг. Гурван хэмжээст геометрийн дүрсүүд сандал дээр хэвтэж байна. Хүүхэд өөрийн байраа олох хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл тасалбар дээр тэмдэглэгдсэн геометрийн дүрсүүдийг олох хэрэгтэй. Кондуктор тасалбарыг шалгаж, геометрийн дүрсийг уутанд хийж цуглуулдаг.

Яв. Хөгжмийн биеийн тамирын дасгал.

2.2. Тоглоом "Ямар харагдаж байна вэ?"

Багш нь "Геометр хэлбэрийн орон" зургийн цомогт харуулууд байдаг гэж хэлдэг. Хүмүүсийг зөвхөн үнэмлэхээр оруулах боломжтой.

Багш нэг ширээн дээр цилиндр, шоо, нөгөө дээр конус, бөмбөг, гуравдугаарт призм, пирамид байрлуулна.

Хүүхэд бүр дүрстэй төстэй зүйлийн зурагтай картыг хүлээн авч, түүнийг олж, картыг энэ зургийн хажууд байрлуулна.

Шалгалтыг ширээнээс ширээнд шилжиж буй бүх хүүхдүүд хийдэг.

Багш асуулт асууна:

Энэ дүрсийн нэр юу вэ? (Жишээ нь, шоо.) Энэ юу вэ?

Хүүхдүүдийн бүх хариултыг сонсож, дараа нь багш тодруулна: шоо, бөмбөг, призм, пирамид, цилиндр, конус - гурван хэмжээст дүрс. Хүүхдүүд ямар дүрсийг хавтгай гэж нэрлэдэгийг санаж байна.

Аюулгүй байдал нь хүүхдүүдэд гэрэл зургийн цомог руу орох боломжийг олгодог.

3. Тоглоомын нөхцөл байдалд хүндрэлтэй байх.

3.1. Тоглоом "Гэрэл зурагчид".

Багш хүүхдүүдийг эргэн тойрондоо цуглуулж, гэрэл зургийн галерейн захирал оршин суугчдын гэрэл зургийн үзэсгэлэн - геометрийн дүрсүүдийн үзэсгэлэнг зохион байгуулсныг хэлэв. Гэвч хэн нэгэн галлерейн цонхыг хаагаагүй бөгөөд салхи бүх зургийг үл мэдэгдэх чиглэлд аваачив. Одоо захирал юу хийхээ мэдэхгүй байгаа тул түүнд туслахыг биднээс хүсч байна.

Бид түүнд хэрхэн тусалж чадах вэ?

Багш сонголтуудыг сонсож, хүн бүр дахин зургаа авахуулах хэрэгтэй гэсэн санаа руу хөтөлдөг.

Та дүрсүүдийг зураг авахад тусалж чадах уу?

Багш дэнлүү тавьж, гэрлийг эхлээд шоо руу, дараа нь бөмбөг рүү чиглүүлнэ.

Та ямар зураг авсан бэ? (Дөрвөлжин, тойрог.)

Багш гэрлийг цилиндр болон параллелепипед рүү чиглүүлдэг. Параллелепипедийн өргөн нь цилиндрийн диаметртэй тэнцүү байна. Зургийн өндөр нь ижил байна.

Та ямар зураг авсан бэ? (Тэгш өнцөгт.)
Багш гэрлийг конус болон пирамид руу чиглүүлдэг.

Та ямар зураг авсан бэ? (Гурвалжин.)

Багш нь гэрэл зургийн студи зургуудыг хэвлэсэн боловч тэдгээрийг хольж хутгасан (зураг хар, цагаан).

Багш тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт дүрс бүхий картуудыг ширээн дээр тавьж, шоо, параллелепипед, цилиндр, конус, пирамид, бөмбөг зэргийг ширээн дээр тавьдаг.

Жишээлбэл, тэгш өнцөгт нь цилиндр ба параллелепипедийн аль алиных нь гэрэл зураг байж болох тул хүндрэл үүсдэг.

Та зургуудыг олж чадсан уу? (Үгүй, тэд чадаагүй.)

Тэд яагаад чадаагүй юм бэ? (Ижил зураг өөр өөр дүрд тохирно.)

Тэгэхээр бид юу сурах хэрэгтэй вэ? (Бид зурагны зургийг хэрхэн авах талаар сурах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр гэрэл зургаас аль дүрсийг авсан болохыг нарийн тодорхойлох боломжтой болно.)

4. Шинэ мэдлэгийг нээх.

Бид яаж олж мэдэх вэ? (Хариултыг өөрөө гаргаж, сурах бичгийг ашиглан өөрийгөө туршиж үзээрэй.)

Хүүхдүүдийн бүх саналыг сонсдог. Багш нь эдгээр тоонуудын ялгааг гэрэл зураг дээр харуулах шаардлагатай гэдгийг ойлгоход хүргэдэг. Жишээлбэл, та хүүхдүүдээс асууж болно:

Цилиндр ба параллелепипед хоёрын ялгаа юу вэ?

Хэлэлцүүлгийн төгсгөлд багш дүгнэж байна: гурван хэмжээст дүрсийг бүх шинж чанарыг харуулахын тулд янз бүрийн талаас нь зураг авах ёстой.

Багш хүүхдүүдэд цилиндр үзүүлэв.

Хэрэв цилиндрийг энэ талаас нь авбал (багш нь цилиндрийн төгсгөлийг нэг талаас, нөгөө талаас нь харуулсан) ямар гэрэл зураг авах вэ? (Та 2 тойрог авах болно.)

Багш хүүхдүүдэд цилиндрийн паспортыг харуулсан зураг үзүүлж, паспорт нь хүний ​​тухай бараг бүх зүйлийг хэлдэг шиг энэ гэрэл зураг нь цилиндрийн талаар бараг бүгдийг өгүүлдэг гэж хэлэв. Энэ нь цилиндрийн паспорт гэсэн үг юм.

Конус, шоо, гурвалжин призм, гурвалжин пирамид, бөмбөгийг ижил аргаар шинжилдэг.

5. Шинэ мэдлэгийг мэдлэгийн системд оруулах.

5.1. Тоглоом "Паспортоо ашиглан дүрсийг ол"

Залуус аа, захирал геометрийн орны эдгээр оршин суугчдыг паспорт ашиглан олж, шинэ зураг авах хэрэгтэй. Үгүй бол зургийн цомог хаагдаж магадгүй юм.

Хүүхдүүдэд нэг геометрийн дүрс бүхий паспорт өгдөг бөгөөд хүүхэд энэ паспортыг ашиглан геометрийн дүрсийг хайдаг.

Багшийн хэлснээр фото студи одоо зөв зургийг хэвлэсэн боловч дахин холилдсон байна (зураг хар, цагаан). Хүүхдүүд олсон дүрсийнхээ зургийг хайж байна.

Бид зургийн цомгийн захиралд тусалсан уу? Зургаа галерейд өлгөцгөөе.

5.2.“Зураг дээр тулгуурлан бодлого зохиож, шийдвэрлэх” тоглоом.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Багш тэдэнд 5.2-р даалгаврын хуудас өгдөг.

Багш эхний зураг болох паспортын зургийг үзэхийг санал болгож байна.

  • Энд ямар гурван хэмжээст дүрсийг авах боломжтой вэ? (Энэ нь 2 бөмбөг, 5 шоо байж болно.)
  • Зураг дээр тулгуурлан асуудал үүсгэ.

Даалгавар нь жишээлбэл: "Гэрэл зургийн студид 2 бөмбөг, 5 шоо бүхий бүлгийн зургийг авсан. Энэ зураг дээр гурван хэмжээст хэдэн дүрс байгаа вэ?"

  • Асуудлаас юу хайх хэрэгтэй вэ? (Бүтэн.)
  • Хэрхэн бүхэлд нь олох вэ? (Бүтэн хэсгийг олохын тулд та хэсгүүдийг нэмэх хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл 2 дээр 5-ыг нэмэх хэрэгтэй.)
  • Зөв хариулт авахад юу туслах вэ? (Та зураг дээрх бүх дүрсийг тоолж болно - энэ нь бүхэлдээ, та тоолох саваа эсвэл хурууг ашиглаж болно.)

Хүүхдүүд тооцоолол хийж, хариултыг өгнө: 7 эзэлхүүний зургийг авсан.

Асуудлын шийдлийг тоогоор харуул.

1 минутын дотор хүүхдүүд ширээн дээр хэвтэж буй хөзрүүдээс тэгш байдлыг гаргадаг. 2 + 5 = 7 ба 5 + 2 = 7 гэсэн хоёр боломжит шийдэл байдаг.

Нэг минутын дараа багш зөв шийдлүүдийг самбар дээр бичиж, хүүхдүүд өөрсдийн ажилтай харьцуулж, шаардлагатай бол алдаагаа засдаг.

  • Хоёр дахь зургийг хар.
  • Ямар гурван хэмжээст дүрсийг авсан бэ? (Энэ нь байж болох юм,
    жишээ нь боргоцой.)
  • Зураг дээр тулгуурлан асуудал үүсгэ. (8 зургийг гэрэл зургийн студид авсан
    боргоцой. Хоёр зураг авсан. Хэр их үлдсэн бэ?)

Асуудлыг эхнийхтэй адил шинжилдэг.

5.3. Тоглоом "Уран баримлын танхим"

Гэрэл зургийн цомогт уран баримлын танхим, геометрийн хэлбэрийн барималууд байдаг. Та уран барималч болохыг хүсч байна уу?

Би одоо танд хэд хэдэн геометрийн хэлбэрийн паспортыг харуулсан картуудыг тараах болно. Та эдгээр паспортуудыг ашиглан бүх дүрсийг олж, тэдгээрээс уран баримал хийх хэрэгтэй.

Хүүхдүүдэд паспорттай карт өгдөг. Тэд бүх дүрсийг олоод ширээн дээр геометрийн дүрсээс баримал барьдаг.

За бидний аялал дууслаа, гэртээ харихаар бэлдэх цаг боллоо.

Бид автобусанд суугаад гэр лүүгээ явлаа.

6. Хичээлийн хураангуй. (Тусгал)

Багш хүүхдүүдийг эргэн тойрондоо цуглуулдаг.

  • Та өнөөдөр хаана байсан бэ?
  • Та ямар сонирхолтой зүйл хийсэн бэ?
  • Та хэнтэй уулзсан бэ?
  • Та юу сурсан бэ?

Математик

Дунд бүлгийн FEMP-ийн хичээл
"Хаанд гүнжийг олоход нь тусалцгаая"

Бэлтгэсэн: Ефремова Г.М.,
MBDOU нэгдүгээр улирлын ангиллын багш
Д/с No80 “Реченка”, Набережные Челны

Хөтөлбөрийн агуулга:

  1. Объектуудыг урт, өргөнөөр нь харьцуулж сургах. Харьцуулалтын үр дүнг тохирох үгсээр зааж өгнө үү.
  2. Хүүхдүүдийн цаасан дээр жолоодох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (баруун, зүүн, дээд, доод булан, дунд хэсгийг олох)Тооны цуваа, дараагийн болон өмнөх тоонуудын талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх. Геометрийн биетүүдийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, тэдгээрийг ангилах чадвартай байх.
  3. Бие биенээ сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал :

Цаасан хуудас, геометрийн хэлбэрүүд

Янз бүрийн урттай тууз, өөр өөр өнгө

0-ээс 8 хүртэлх тоо

Эзлэхүүн геометрийн биетүүд

- "агуй"

- геометрийн биеийн "паспорт"

Гүнж хүүхэлдэй

Хөгжмийн алх, металлофон, дуу хураагч

Заагч, зөөгч.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Танилцуулга хэсэг:

Эрт урьд цагт нэгэн хаан амьдарч байжээ. Тэгээд хөөрхөн охинтой болсон. Нэгэн өдөр хаан ажлаа хийж явтал гүнж гэртээ ганцаараа үлджээ. Тэр зугаалахаар цэцэрлэгт гарав. Гэнэт хүчтэй салхи ирж, гүнжийг өргөөд алс холын хаант улс руу гуч дахь муж руу авав. Хаан буцаж ирээд гүнж алга болсныг харав. Тэр гунигтай болж, суугаад уй гашуудаа хэрхэн туслахаа мэдэхгүй байв.

Залуус аа, хаанд тусалцгаая, түүний охин - гүнж рүү явцгаая. Мөн та бэрхшээлээс айхгүй байх болно. Дараа нь нүдээ аниад бид үлгэрт аваачих болно.

"Гараа чанга барь - чи тэр даруй үлгэрт өөрийгөө олох болно!"

Энд бид үлгэрт байна. Бидний хийх ёстой олон янзын даалгавар биднийг хүлээж байна.

Эхний даалгавар. Ширээн дээр очоод сандал дээр суу. Хараач, надад газрын зураг байна. Түүнийг анхааралтай ажигла. Одоо би үүнийг арилгах болно, та ижил газрын зураг хийх хэрэгтэй.

Баруун дээд буланд юу байгаа вэ?

Зүүн талд юу байгаа вэ?

Гурвалжин ба дөрвөлжин хаана байрладаг вэ?

Дунд нь юу байна?

Газрын зургийн талаар хэн танд хэлэх вэ?

Бид энэ даалгавраа биелүүлсэн. Одоо та цаашаа явж болно.

Бидний өмнө хэд хэдэн зам байгаа бөгөөд алийг нь сонгох вэ?

Богиногоор явбал мууранд, уртыг нь явбал гүнжийг олох болно!

Ширээн дээр мөр байна, тэд юу вэ? (өнгө, уртаараа ялгаатай).

Харьцуулъя, хамгийн богино, хамгийн уртыг олъё. Ногоон замын талаар та юу хэлэх вэ? Та мөрүүдийг хэрхэн хэмжих вэ? Тэдгээрийг хамгийн уртаас богино хүртэл байрлуул. Би одоо шалгана, хэн зөв зүйл хийснийг хэлэхгүй, гэхдээ миний толгойг илэх нь гот бөгөөд даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн.

(Нүдээ ань)

Одоо морьдоо унаж, илүү хурдан нисцгээе! Клак-клак-клак. Бид ойд ирлээ.

Ойд юу ургадаг вэ?

Ямар төрлийн мод байдаг вэ?

Моднууд ямар их биетэй вэ? (зузаан, нимгэн)

Бидний замд унасан модыг хараарай. Мориноосоо бууж, дээгүүр нь гишгэе. Мөн энд урсгал урсаж байна. Ямар урсгалууд байдаг вэ? (өргөн, нарийн, гүехэн, гүн). Урсгал дээгүүр харайцгаая.

Өө, бид төөрөлдөж, төөрөлдөж байх шиг байна. Хэрэв бид ид шидийн тэмдэглэл хийвэл төөрдөг байшингаас гарч чадна. Таны ширээн дээр тоонууд байна. Тэднийг эмх цэгцтэй болгох хэрэгтэй.

1-ээс 8 хүртэл тоол.

Буцаж тоол

Хөршүүдийнхээ тоог 5, 7 гэж нэрлээрэй.

4-ийн өмнө, 2-ын дараа гэх мэт ямар тоо байна.

Хараач, би бас дижитал шугам барьсан (1, 2, 4, 3, 5, 6, 7, 8) , (Юу болсон бэ).

Бид энэ даалгавраа биелүүлсэн. Сайн хийлээ!

Өө, залуус аа, нэг төрлийн агуй. Тэнд ойн мангас амьдардаг - Шур Але. Тэр биднийг цаашид нэвтрүүлэхгүй. Юу хийх вэ? (агуйг чулуугаар дүүргэ).

Гэхдээ бидэнд чулуу байхгүй. Агуй руу орох хаалгыг яаж хаах вэ? Бидэнд геометрийн бие бий.

Хараач, энд геометрийн биеийн паспортууд байна. Би чамд үзүүлье, чи тэднийг чимээгүйхэн нэрлээд агуй руу орох хаалгыг алгуурхан хаах болно. Бид Шур Але унттал чимээгүйхэн ярина. Тиймээс тэд агуй руу орох хаалгыг хаажээ.

Залуус аа, над дээр ирээрэй. Бид хаалга руу ойртлоо. Цаана нь хэн нэгэн байгаа юм шиг надад санагдаж байгаа ч цаг хэдэн удаа цохисныг тааварлавал хаалга нээгдэнэ. 2, 3, 4 (алх тогших, чихээр тоолох).

Металлофон дуугарч, хаалга нээгдэв. Гүнж тэнд сууж байна. Гүнж хүүхдүүдэд бэрхшээлээс айдаггүйд талархаж байна. Тэрээр аль даалгавар нь хэцүү байсан, аль нь илүү таалагдсан бэ гэж асуудаг.

Залуус аа, бид түүний охин гүнжийг олсон гэдгээ хаанд яаж мэдэгдэх вэ? (захидал, цахилгаан мэдээ, сонин дахь сурталчилгаа, "Намайг хүлээ" нэвтрүүлэг)

Екатерина Искаева

Даалгаварууд: 1. Цилиндрийн тухай ойлголт, цилиндрийг хүрээлэн буй орчны объектуудад таних чадварыг бий болгох.

2. 5 дотор тоолох, хүүхдийн геометрийн ойлголт, объектын ерөнхий шинж чанарыг олох чадварыг бэхжүүлэх.

Материал:цилиндр объектыг дүрсэлсэн зураг, янз бүрийн диаметр, өндөртэй цилиндр, цилиндрийн "паспорт" бүхий картууд, цилиндр ба шооны загварууд, 1-5 тоо, хүүхэд бүрт зориулсан геометрийн дүрсийн багц.

1. Цилиндр ба түүний шинж чанаруудын танилцуулга.

Багш нь цилиндр хэлбэртэй объектуудын зургийг харуулдаг: шил, хиам, цилиндр малгай, цилиндр сав, цавуу.

Эдгээр бүх зүйл нийтлэг байгааг та юу анзаарсан бэ? (Бүх объект ижил төстэй хэлбэртэй байна.)

Хэрэв хүүхдүүд энэ асуултад хариулахад хэцүү бол та тэргүүлэх асуултуудыг асууж болно: эдгээр объектыг хийсэн материал, тэдгээрийн өнгө, хэмжээ, зорилго нь ижил байна уу?

Дараа нь багш хүүхдүүдэд ийм хэлбэрийн объектуудыг цилиндр гэж хэлж, ширээн дээрх цилиндрийг олохыг хүснэ. Цилиндрүүдийн хамт ширээн дээр өөр хэлбэрийн объект байх ёстой (жишээлбэл, бөмбөрцөг, параллелепипед, конус). Цилиндр хэлбэртэй объектууд нь элемент болох зургуудыг харуулахыг зөвлөж байна: их буу, багана бүхий барилга, мод гэх мэт.

Цилиндрийг яагаад ингэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Эрт дээр үед машин байхгүй үед хүмүүс модны ишийг ашиглан хүнд зүйлийг зөөдөг байв. Бодоод үз дээ - яаж?

Багш хүүхдүүдэд ижил диаметртэй хэд хэдэн цилиндр (жишээ нь, харандаа), шоо өгч, шоо нь цилиндрийг ашиглан ширээний нэг захаас нөгөөд шилжих ёстой маш хүнд ачаа гэж төсөөлөхийг хүс. Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа багш "цилиндр" гэдэг үгийг грек хэлнээс "тэшүүрийн талбай", "галзуу" гэж орчуулдаг болохыг тайлбарлав. Үүний нэг шинж чанар нь өнхрөх боломжтой юм.

Хүүхдүүдээс бүлгийн эргэн тойронд тарааж, цилиндр хэлбэртэй объектуудыг олохыг хүснэ.

Дараа нь хүүхдүүд өөр өөр цилиндр байрлуулсан ширээнд буцаж ирдэг. Тэднээс ямар нэгэн байдлаар ижил төстэй дүрсүүдийг олж, сонгосон зургуудаас ялгаатай шинж тэмдгийг олохыг хүсдэг. Жишээлбэл, эдгээр нь ижил өндөртэй цилиндр байж болно, гэхдээ зузаан, өнгө, хийсэн материалаараа ялгаатай (цилиндрийг цаас, хуванцар, хуванцар, металл цилиндр, модон харандаа гэх мэтээр хийж болно).

2. Биеийн тамирын хичээл: "Хэн нь хамгийн анхааралтай вэ?"

"Чих" командын дагуу хүүхдүүд чихийг нь шүүрэн авах ёстой ("Баруун чих" гэж хэлээд үүнийг улам хүндрүүлж болно); "Хамар" команд дээр - хамар. Багш хүүхдүүдтэй хамт даалгавраа гүйцэтгэнэ. Энэ үед тэрээр санаатайгаар алдаа гаргаж, хүүхдүүдийг цохиж эхэлдэг.

3. Тоглоом: "Паспортын газар".

Хүүхдүүдийн ширээн дээр 1-ээс 5 хүртэлх карт байна.Багш тэднийг янз бүрийн өнгийн хуванцараар хийсэн дүрсийг үзэхийг урьж байна.

Хүүхдүүд багшийн асуултанд хариулдаг:

Нийт хэдэн тоо байгаа вэ? (Тоог харуул.)

1-ээс 5 хүртэл, 5-аас 1 хүртэл тоол.

Хэдэн цилиндртэй вэ? (Тэд алгаа таших.)

Тэд яагаад 4 удаа алга ташив? (Хоёр дахь зураг нь цилиндр биш юм.)

Хоёр дахь зураг нь бусдаас юугаараа ялгаатай вэ?

Бүх үндэслэлийн дараа хүүхдүүд цилиндр нь хоёр талдаа ижил тойрогтой, харин хоёр дахь зураг нь тийм биш гэсэн дүгнэлтэд хүрдэг.

Багш цилиндрийг ширээн дээр тавиад, зураг нь нүдний түвшинд байхаар хүүхдүүдийг суулгахыг хүснэ. Тэр хүүхдүүдээс энэ талаар асуудаг. Тэд юу харж байна, үүнийг хэрхэн зурах боломжтой. Дараа нь тэр цилиндрийг хэд хэдэн удаа эргүүлж, хүүхдүүдээс энэ талаар асууна. Хэлэлцүүлгийн үр дүнд бид дараахь дүгнэлтэд хүрэв.

Тиймээс, хэрэв тэд цилиндрийн тухай ярихыг хүсвэл дараах байдлаар хийдэг.

Энэ бол зургийн "паспорт" юм. Та үүнээс юу сурч болох вэ? (Цилиндрийн өндөр, түүний зузаан тухай).

Багш цилиндрийг тэгш өнцөгт, цилиндрийн суурийг дугуйлан дээр байрлуулж, "паспорт" -ыг эзэмшигчтэй хэрхэн харьцуулж байгааг харуулав.

Хүүхдүүд ширээн дээр янз бүрийн цилиндртэй байдаг. Хүүхэд бүрт "паспорт" өгдөг бөгөөд үүний дагуу тэрээр энэ "паспорт" -д тохирох цилиндрийг олох ёстой.

4. Тоглоом: “Тооны сугалаа”.

Хүүхдүүд 1-ээс 5 хүртэлх тоо бүхий картуудыг ширээн дээр тавьдаг. Картууд холилдсон байна. Дараа нь хүүхэд бүр санамсаргүй байдлаар карт гаргаж, карт дээрх тоонд заасны дагуу нийтлэг шинж чанартай олон тооны геометрийн сугалааны дүрсийг байрлуулах ёстой (жишээлбэл, 3 том дүрс, эсвэл 4 улаан дүрс, 2 тойрог гэх мэт). .

Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа хүүхдүүд, багш нар бүлгийг тойрон алхаж, шийдлийн зөв эсэхийг шалгана.

Редакторын сонголт
ИРИНА ЗАМОШНИКОВА "Эрүүл хүүхдүүд - эрүүл гэр бүлд!" Бэлтгэсэн ахлах багш Замошникова И.В. Эрүүл амьдралын хэв маяг нь...

Хэсэг: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах Зорилго: Сансарт жолоодох чадварыг бэхжүүлэх, Төлөвлөгөө ашиглах чадварыг бэхжүүлэх,...

3-4 насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үгсийн санг өргөжүүлэх нь тоглоомоор чөлөөтэй тоглох үед тохиолддог. Энэ насны хүүхдүүд тоглох дуртай...

Кападокиас (Бага Азийн бүс нутаг) гаралтай Гэгээн агуу шахидалт Жорж Викторийн хамт тэрээр гүн шүтлэгтэй Христийн шашинтай гэр бүлд өссөн. Түүний...
“Адал явдалтай суралцах” дунд бүлгийн хүүхдүүдийн математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх эцсийн хичээлийн хураангуй Зорилго: Сурталчилгааны...
Хүүхдэд хөвчний фимоз ямар харагддаг вэ? Бэлгийн эрхтний хучуур эдийн эдийн хөгжилд физиологийн хомсдол нь синехийн улмаас үүсдэг, дараа нь...
Бетлехемд Херод хаан 14,000 нялх хүүхдийг алав. Хамгийн агуу үйл явдал болох Бурханы Хүүгийн хувилгаан болох цаг ирэхэд...
5 Загасны тос нь ийм чухал Омега-3 тосны хүчлүүдийн агуулах бөгөөд одоо үеийнхэн үүнийг мартаж орхижээ. Залхуурах хэрэггүй бөгөөд...
Рамзан Кадыров 1976 оны 10-р сарын 5-нд Курчалоевский дүүргийн Чеченийн Центорой тосгонд төрсөн. Тэнд ахлах сургуулиа төгссөн. 1996 оноос хойш...
Алдартай