"Эзлэхүүн геометрийн хэлбэрүүд: бөмбөг, шоо, цилиндр." сэдвээр математикийн хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг). "Геометр дүрсийн орон руу галт тэрэгний аялал" бэлтгэл бүлгийн фемпийн хичээлийн хураангуй Бэлтгэсэн: багш р.


Хэсгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Зорилтууд:

  • Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг бэхжүүлэх,
  • Төлөвлөгөөг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх,
  • Долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллыг бататгах,
  • Гурван хэмжээст дүрсүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: цилиндр, конус, параллелепипед, шоо, бөмбөг,
  • 10 доторх тоонуудын найрлагыг давтах,
  • Жишээ шийдвэрлэх, арифметик тэмдэглэгээг уншиж сурах,
  • Асуудлыг үргэлжлүүлэн бичиж, шийдвэрлэх,
  • Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх

Материал:

  • бүлгийн төлөвлөгөө; гурван хэмжээст дүрсүүд: параллелепипед, шоо, бөмбөг, цилиндр, конус;
  • Даалгавар зохиоход зориулсан түүхийн зургууд; шоо, геометрийн дүрс бүхий захирагч, харандаа, цаасан хуудас;
  • Картууд - тоонуудын найрлага, даалгаврын карт, бөмбөг.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та аялах дуртай юу? Өнөөдөр бид аялалд гарах бөгөөд бид тантай хамт бүлгээрээ аялах болно. Надад юу байгааг хар даа. Энэ юу гэж та бодож байна вэ? (бүлгийн төлөвлөгөө). Тийм ээ, энэ бол төлөвлөгөө бөгөөд үүн дээр эдгээр газруудыг зааж өгсөн болно (Урлаг, ус элсэн төв, хэл яриа хөгжүүлэх төв, номын сан, математикийн төв, байгалийн булан), өнөөдөр та бид хоёрын хийх ёстой даалгавар бүхий картууд байдаг.

Математикийн шидэт шоо нь үүнд тусална;

Би даалгавар.

"Гайхалтай цүнх."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цүнхэнд ямар эзэлхүүний дүрс байгааг хүрэх замаар тодорхойлохыг би танд санал болгож байна (шоо, цилиндр, бөмбөг, параллелепипед, конус - өөр өөр өнгө).

Кейт:Би шоо авлаа. 6 талтай, 8 булантай, улаан өнгөтэй, өнхрөх боломжгүй, модоор хийсэн.

(хүүхдийн хариулт)

II даалгавар.

"Асуудлыг бэлтгэх, шийдвэрлэх"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хос болгон хуваа. Нэг нь даалгавраа зохиодог, нөгөө нь хариулдаг. (амьтны дүрс бүхий картууд, цэцэг..)

Маша:Юра, 6 галуу тэдэн дээр алхаж байсан; Ойролцоогоор хэдэн галуу явж байна вэ?

Юра:Ойролцоогоор 10 галуу алхаж эхлэв.

(бусад хүүхдүүдийн хариулт)

III даалгавар.

Тоглоом "Хөршүүдээ нэрлэ".

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би долоо хоногийн огноо, өдрийг нэрлэ, та хөршүүдээ нэрлэх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Даваа - Ням - Мягмар,тав - дөрөв ба зургаа.

IV даалгавар.

"Тоонуудын найрлага."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Танд тоо бүхий картууд байна. Та өөрийн тоо аль хамгийн бага хоёр тооноос бүрдэхийг бичих ёстой.

V даалгавар.

"Асуулт хариулт".

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бүгдэд даалгавар бүхий карт байгаа, та даалгаврыг уншаад хариулаарай.

  1. 10.9-г үргэлжлүүлэх,.. (8, 7, 6, 5. 4, 3, 2, 1)
  2. Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ? Үүнийг нэрлэ.
  3. Дарааллаар нь тоол (эхний секунд Гурав дөрөв..)
  4. 2.4-ийг үргэлжлүүлэх…. (6, 8, 10, 12..)
  5. Жилд хэдэн сар байдаг вэ? Үүнийг нэрлэ.
  6. Нэмэлт нь юу вэ: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт (тойрог)
  7. Жишээг уншиж, шийд: 2+3=5
  8. Аль хоёр тоо нь хоорондоо төстэй вэ? (6 ба 9)
  9. Жишээг уншиж, шийд: 10-5=5
  10. Өдөрт хэдэн цаг байдаг вэ? (24)
  11. Ямар геометрийн дүрсийг ашиглан тойрог хийх боломжтой вэ? (дөрвөлжин)
  12. Сургуулийн хамгийн муу дүн аль нь вэ? (2 ба 5)

VI даалгавар.

"Математикийн оньсого таагаарай."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Вадим зургаан мөөг олсон
Тэгээд өөр нэг.
Та асуултанд хариулна уу:
Тэр хэдэн мөөг авчирсан бэ?

Нэг цэцэг
Дөрвөн дэлбээтэй.
Бас хэдэн дэлбээтэй
Ийм хоёр цэцэг байна уу?

Хоёр хөгжилтэй сармагчин
Тэд ном худалдаж авахаар явсан.
Тэгээд бид таван ном худалдаж авсан,
Унших зүйлтэй болохын тулд.
Зөвхөн тэнэг сармагчингууд
Номыг тоолох боломжгүй.
Сармагчинд туслаач
Тэд хэдэн номтой вэ, надад хэлээч?

Хичээл авахаар саарал баатар руу
Долоон дөчин ирлээ
Мөн тэдний хоёр нь л шаазгай юм
Бид хичээлээ бэлдсэн.
Хэдэн хүн орхисон - дөчин,
Хичээлдээ ирсэн үү?

Зараа дэгдээхэйгээ өгөв
Найман арьсан гутал.
Залуусаас хэн нь хариулах вэ?
Хэдэн дэгдээхэй байсан бэ?

VII даалгавар.

"Геометрийн дүрсээс загвар гаргах."

Та геометрийн хэлбэрээс объектуудыг загварчлах хэрэгтэй, тэдгээрийг өөр болгохыг хичээ.

Бүлгээрээ дамжин өнгөрөх бидний аялал дууслаа, сургуулийн амьдрал таныг хүлээж байна.

"Математикийн нутагт" бэлтгэл сургуулийн бүлгийн математикийн хөгжлийн хичээлийн хураангуй.

Хэсэг: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг бэхжүүлэх,

Төлөвлөгөөг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх,

Долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллыг бататгах,

Гурван хэмжээст дүрсүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: цилиндр, конус, параллелепипед, шоо, бөмбөг,

10 доторх тоонуудын найрлагыг давтах,

Асуудлыг үргэлжлүүлэн бичиж, шийдвэрлэх,

Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх

Материал:

бүлгийн төлөвлөгөө; гурван хэмжээст дүрсүүд: параллелепипед, шоо, бөмбөг, цилиндр, конус;

Даалгавар зохиоход зориулсан түүхийн зургууд; шоо, геометрийн дүрс бүхий захирагч, харандаа, цаасан хуудас;

Картууд - тоонуудын найрлага, даалгаврын карт, бөмбөг.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та аялах дуртай юу? Өнөөдөр бид аялалд гарах бөгөөд бид тантай хамт бүлгээрээ аялах болно. Надад юу байгааг хар даа. Энэ юу гэж та бодож байна вэ? (бүлгийн төлөвлөгөө). Тийм ээ, энэ бол төлөвлөгөө бөгөөд энэ нь өнөөдөр та бид хоёрын хийх ёстой даалгавар бүхий картуудыг (урлаг, ус, элсний төв, хэл яриа хөгжүүлэх төв, номын сан, математикийн төв, байгалийн булан) харуулж байна.

Математикийн шидэт шоо нь үүнд тусална;

Би даалгавар.

"Гайхалтай цүнх."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цүнхэнд ямар эзэлхүүн дүрс байгааг олж тогтоохыг санал болгож байна (шоо, цилиндр, бөмбөг, параллелепипед, конус - өөр өөр өнгө).

Катя: Би шоо авсан. 6 талтай, 8 булантай, улаан өнгөтэй, өнхрөх боломжгүй, модоор хийсэн. (хүүхдийн хариулт)

II даалгавар.

"Асуудлыг бэлтгэх, шийдвэрлэх"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хос болгон хуваа. Нэг нь даалгавраа зохиодог, нөгөө нь хариулдаг. (амьтны дүрс бүхий картууд, цэцэг..)

Маша: Юра, тэдэн дээр 6 галуу явж байсан; Ойролцоогоор хэдэн галуу явж байна вэ?

Юра: 10 галуу цоорхойд алхаж эхлэв. (бусад хүүхдүүдийн хариулт)

III даалгавар.

Тоглоом "Хөршүүдээ нэрлэ".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би долоо хоногийн огноо эсвэл өдрийг нэрлэв, та хөршүүдээ нэрлэх ёстой.

Багш: Даваа - Ням - Мягмар, тав - дөрөв, зургаа.

IV даалгавар.

"Тоонуудын найрлага."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Танд тоо бүхий картууд байна. Та өөрийн тоо аль хамгийн бага хоёр тооноос бүрдэхийг бичих ёстой.

V даалгавар.

"Асуулт хариулт".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүгд даалгавар бүхий карттай, та даалгаврыг уншаад хариулна уу.

Үргэлжлүүлэн 10,9,.. (8, 7, 6, 5. 4, 3, 2, 1)

Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ? Үүнийг нэрлэ.

Дарааллаар нь тоолох (эхний, хоёр, гурав, дөрөв...)

2,4….(6, 8, 10, 12..)

Жилд хэдэн сар байдаг вэ? Үүнийг нэрлэ.

Нэмэлт нь юу вэ: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт (тойрог)

Жишээг уншиж, шийд: 2+3=5

Аль хоёр тоо нь хоорондоо төстэй вэ? (6 ба 9)

Жишээг уншиж, шийд: 10-5=5

Өдөрт хэдэн цаг байдаг вэ? (24)

Тойрог (дөрвөлжин) хийхэд ямар геометрийн дүрс ашиглаж болох вэ

Сургуулийн хамгийн муу дүн аль нь вэ? (2 ба 5)

VI даалгавар.

"Математикийн оньсого таагаарай."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Вадим зургаан мөөг олсон

Тэгээд өөр нэг.

Та асуултанд хариулна уу:

Тэр хэдэн мөөг авчирсан бэ? (7)

Нэг цэцэг

Дөрвөн дэлбээтэй.

Бас хэдэн дэлбээтэй

Ийм хоёр цэцэг байна уу? (8)

Хоёр хөгжилтэй сармагчин

Тэд ном худалдаж авахаар явсан.

Тэгээд бид таван ном худалдаж авсан,

Сармагчинд туслаач

Тэдэнд хэдэн ном байгаа вэ, надад хэлээрэй (10)

Хичээл авахаар саарал баатар руу

Долоон дөчин ирлээ

Мөн тэдний хоёр нь л шаазгай юм

Бид хичээлээ бэлдсэн.

Хэдэн хүн орхисон - дөчин,

Хичээлдээ ирсэн үү? (5)

Зараа дэгдээхэйгээ өгөв

Найман арьсан гутал.

Залуусаас хэн нь хариулах вэ?

Хэдэн дэгдээхэй байсан бэ? (4)

VII даалгавар.

"Геометрийн дүрсээс загвар гаргах."

Та геометрийн хэлбэрээс объектуудыг загварчлах хэрэгтэй, тэдгээрийг өөр болгохыг хичээ.

Бүлгээрээ дамжин өнгөрөх бидний аялал дууслаа, сургуулийн амьдрал таныг хүлээж байна.

Сургуулийн өмнөх нас бол хүүхэд өсч томрох тусам сайжирч, ялгарах хамгийн ерөнхий чадварыг бий болгож, хөгжүүлэх нас юм. Хамгийн чухал чадваруудын нэг бол танин мэдэхүйн чадвар юм.

Математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн оюуны болон хувийн хөгжлийн маш чухал хэсэг юм. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд анхан шатны математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх асуудал хамгийн их тулгардаг, энэ нь хүүхэд сургуулийн системчилсэн боловсролд шилжиж байгаатай холбоотой юм.

Нэмэлт боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу боловсролын ажлын агуулга нь хүрээлэн буй ертөнц дэх объектуудын шинж чанар, харилцааны талаархи анхан шатны санаа бодлыг хөгжүүлэх ёстой (хэлбэр, өнгө, хэмжээ, материал, дуу чимээ, хэмнэл, хэмнэл, тоо хэмжээ). , тоо, хэсэг ба бүхэл, орон зай ба цаг хугацаа, хөдөлгөөн ба амралт, шалтгаан, үр дагавар гэх мэт). Энэхүү стандарт нь хүүхдийн хөгжил, боловсролын зарлагдсан бүх нэмэлт чиглэлээр сурагчдын хөгжлийг хангах цогц, нэгдсэн арга барилыг тусгасан болно.

Зорилтот:Гурван хэмжээст геометрийн хэлбэр, биетэй практик үйл ажиллагаануудаар дамжуулан хүүхдүүдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг үргэлжлүүлэн бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Гурван хэмжээст геометрийн биетүүдийн (шоо, цилиндр, бөмбөг, конус, параллелепипед) талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдүүдийн геометрийн биетүүдээс бүтцийг бий болгох чадварыг бэхжүүлэх.

Боловсролын:

Логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, анхаарал, нарийн моторт ур чадвар, тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэх.

Хүүхдэд орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Математикийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхнийхээ үгийг сонсох, үгээ таслахгүйгээр ярих, бие биедээ туслах хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлэх.

Үйл ажиллагааны жагсаалт, ажлын хэлбэр:

  • Хөдөлгөөн: биеийн тамирын хичээл "Буга том байшинтай".
  • Тоглоомын үйл ажиллагаа: "Геометрийн дүрсүүдийг нэрлэ" дидактик дасгал, "Би биеийг харж байна, энэ нь объект шиг харагдаж байна" дидактик-ярианы тоглоом, "Гурван хэмжээст геометрийн биетүүдийг хуудсан дээр байрлуулах" тоглоом.
  • Харилцаа холбоо: боловсролын асуулт, тайлбар, оньсого шийдвэрлэх, эргэцүүлэн бодох.
  • Танин мэдэхүй, судалгаа: "Барилгын талбай" тоглоом.

Үзүүлсэн хичээлийн тэмдэглэл нь зохиогчийн бүтээл юм. "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалт" хөтөлбөрийн дагуу зохиосон зохиолч М.А.Васильева нь Холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагыг хангаж, "Танин мэдэхүй" боловсролын салбарт багтсан болно. Тойм нь тодорхой харуулж байна боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:танин мэдэхүй, нийгэмших, бие бялдрын хөгжил, ярианы хөгжил.

Төлөвлөсөн үр дүн:

  1. Хүүхдүүд геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгээ хөгжүүлнэ.
  2. Геометрийн биетүүдээс бүтэц бий болгох чадвар сайжирсан.
  3. Хүүхдүүд математикийн үг хэллэгээр дамжуулан үгийн сангаа баяжуулна.
  4. Хүүхдүүд оньсого тайлах чадварыг дадлагажуулах болно.

Ашигласан тоног төхөөрөмж, материалын жагсаалт: зөөврийн компьютер, проектор, барилгын багц, хүүхэд бүрт зориулсан геометрийн хатуу биетүүдийн багц, хуудас цаас, улаан, цэнхэр дугуйлан.

ПАрга зүйн болон уран зохиолын жагсаалт:

  1. Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр / Ed. М.А. Васильева, В.В. Гербова, Т.С. Комарова. – 4-р хэвлэл, Илч. Мөн нэмэлт – М.: Мозайка-Синтез, 2007. – 240 х.
  2. Помораева И.А., Позина В.А. Математикийн анхан шатны ойлголтыг бүрдүүлэх. Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн ажлын тогтолцоо. – М.: МОЗАЙК-СИНТЕЗ, 2012.-80 х.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би өргөн хүрээг харж байна

Миний найзууд бүгд бослоо

Бид яг одоо явна

Одоо зүүн тийшээ явцгаая

Хоёулаа төвд цугларцгаая

Тэгээд бид бүгд байрандаа буцна

Инээцгээе, нүд ирмээрэй

Аяллаа эхэлцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу залуусаа. Одоо бид геометрийн дүрсүүдийн орон руу аялах болно. Аялалд явахын тулд бидэнд тээврийн хэрэгсэл хэрэгтэй. Та бид ямар тээвэр ашиглахыг тааварлах замаар олж мэдэх болно ребус.(Слайд №1).Хүүхдүүдийн хариулт.

Залуус аа, аялал сонирхолтой, сэтгэл хөдөлгөм байх болно. Болгоомжтой байгаарай, бүх зүйлийг санаж байхыг хичээ. За ингээд аялалаа эхэлцгээе. Аялалын үеэр Чух-Чук зүтгүүр таныг сонирхолтой даалгавар хүлээж буй станцууд дээр зогсох болно.

Яв!

Эхний станц. Дугтуйн доторх тоглоомын дасгал "Геометрийн дүрсүүдийг нэрлэ."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дүрсүүдийг нэрлэхээсээ өмнө ямар геометрийн дүрс байдгийг санацгаая? Хүүхдүүдийн хариулт. (Слайд№2)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та слайд дээр ямар геометрийн дүрсүүдийг харж байна вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв шүү, залуус аа, эдгээр нь гурван хэмжээст геометрийн хэлбэрүүд юм. (Слайд №3)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид гурван хэмжээст геометрийн дүрсүүдийн талаар ярих болно. Эдгээр дүрсийг өөр аргаар геометрийн биет гэж нэрлэдэг. Хавтгай дүрсийг нугалж болох уу? Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв шүү, залуус аа, гурван хэмжээст дүрсүүд орон зай эзэлдэг, эзэлхүүнтэй тул тэдгээрийг давхарлаж болохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эзлэхүүн биетүүдийг нарийвчлан авч үзье. Би "Би биеийг харж байна, энэ нь объект шиг харагдаж байна" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Слайд дээр би геометрийн биеийг харуулах бөгөөд та түүнд нэр өгч, өдөр тутмын амьдралд хаанаас олж болохыг хэлэх ёстой.

Слайдын дугаар 4 - шоо(Жишээ: Би шоо харж байна, энэ нь зурагт, шоо шиг харагдаж байна ...)

Слайдын дугаар 5 - бөмбөг(Хүүхдийн хариулт)

Слайд дугаар 6 цилиндр(Хүүхдийн хариулт)

Слайд дугаар 7 конус(Хүүхдийн хариулт)

Слайдын дугаар 8 параллелепипед(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа! Үргэлжлүүлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд биднийг хүлээж байна дараагийн зогсоолгэж нэрлэдэг "Барилгын талбай".

Даалгаврыг сонс. Залуус аа, энэ буудал дээр та 2 багт хуваагдаж, 2 барилга барих ёстой бөгөөд дараа нь ямар геометрийн биетүүд, хэдэн ширхэгийг ашигласан гэдгээ хэлээрэй.

Дизайнтай холбоотой хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд:

Барилгын ажилд ямар геометрийн бие хэрэгтэй байсан бэ?

Та хэдэн геометрийн хатуу биет ашигласан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа. Бидний аялал үргэлжилж байна.

Станц "Орон зайн".

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний хийх ёстой дараагийн даалгавар дуудлаа "Гурван хэмжээст геометрийн биетүүдийг цаасан дээр байрлуулах".

Таны ширээн дээр эзэлхүүний геометрийн биетүүд байгаа тул одоо эдгээр эзэлхүүнтэй биетүүдийг миний зааврын дагуу хуудсан дээр байрлуулах хэрэгтэй. Анхааралтай сонсох. Ингээд эхэлцгээе:

Бөмбөгийг баруун дээд буланд байрлуул;

Зүүн доод буланд шоо байрлуул;

Хуудасны дунд параллелепипед байрлуулах;

Баруун доод буланд цилиндр байрлуул;

Зүүн дээд буланд конусыг байрлуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүгд даалгавраа гүйцэтгэсэн.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Данил, конус, шоо хаана байгааг надад хэлээч? Одоо слайдыг шалгацгаая.

Слайдын дугаар 9

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа. Би чамайг амрахыг санал болгож байна.

Биеийн тамирын хичээл "Буга том байшинтай"

Хамгийн сүүлчийн буудал нь "Смекалистая" юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Жаахан бодохыг санал болгож байна.

Гурван муур хэдэн хамартай вэ?

Хоёр хулгана хэдэн чихтэй вэ?

Нэг гарт хэдэн хуруу байдаг вэ?

Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?

Жилд хэдэн удаа төрсөн өдөр болдог вэ?

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Саран дээр нэг гөлөг сууж байна

Түүний сэвсгэр талыг дулаацуулж,

Өөр нэг нь гүйж ирэв

Тэгээд хажууд нь суулаа.

Хэдэн гөлөг байдаг вэ?

Гурвалжинд хэдэн өнцөг байдаг вэ?

Нэг долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?

Юу хамгийн түрүүнд ирдэг: өглөө эсвэл орой?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ!

Хичээлийн хураангуй.

Чух-Чух галт тэрэгний аялал танд таалагдсан уу?
Одоо аяллын үеэр та хэр анхааралтай байсныг харцгаая.

  • Бид ямар геометрийн биетэй танилцсан бэ?
  • Та ямар даалгавруудыг санаж байна вэ?
  • Ваня, бөмбөг, шоо, цилиндртэй төстэй 2 объектыг нэрлэ.
  • Аялал ямар сонирхолтой байсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бүхнийг ажлаа дүгнэхийг урьж байна. Бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн хүн улаан тойрог аваарай. Цэнхэр хэн бүтэлгүйтэв.

GBOU 2573-р цэцэрлэг

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

сэдвээр:

"Фаурын шилтгээн дэх адал явдал"d-Боярд"(математик тоглоом - аялал)

Королева Л.И.

Зорилтот:

1. Тооцоолох чадварыг хөгжүүлэх, геометрийн дүрсээс зураг зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

2. Санал болгож буй схемүүдийг ашиглан нэмэх, хасах бодлого зохиох, шийдвэрлэх арга барилыг үргэлжлүүлэн заах.

3. Хуудасны хавтгайтай холбоотой объектуудын байршлыг тодорхойлж сурах.

4. Нэг зүйлд нөгөө зүйлээс их эсвэл бага байгаа багцыг хуулбарлаж сур.

5. Хүүхдийн харааны ойлголт, анхаарлыг хөгжүүлэх.

6. Таргас хоорондын харилцан үйлчлэлийг сайжруулах.

7. Математикийн утга бүхий зугаа цэнгэлийн бодлого шийдвэрлэх сонирхлыг бий болгох.

8. Хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх.

Төлөвлөгөө:

1. Тоглоомын үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөл, сэтгэл зүйн хандлага.

2. Дасгал ажил: “Эрдэнийн газрын зураг”

3. “Гэрэл зураг” – геометрийн дүрс.

4. Дасгал: "Түгжээ нээ" (тоотой картууд)

5. D/I “Шидэт тойрог”

6. "Хоёр оронтой тоо" дасгал (аалз)

7. "Маршрутаар явах" график диктант (Таблет дээрх даалгавар, замыг хэмжих)

8. Асуудлыг шийдвэрлэх (царс)

9. Түлхүүр үг зохиож, хайрцгийг нээ.

Тоног төхөөрөмж:Соронзон самбар, easel, царс, баглаа - цаас, барилгын материал, байгалийн материалаар хийсэн хайрцаг, соронзон хальсны бичлэг (ахмадын дуу хоолой).

Тараах материал: тооны хүснэгт, вьетнам тоглоом "Тойрог", геометрийн дүрс, таблет, маркер.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өнөөдөр бидэнд ер бусын, сонирхолтой үйл ажиллагаа байна. би санал болгож байна

Та Форд-Боярд тоглоом. Мэдлэг, авхаалж самбаа, чадвараа харуулснаар

Тагнуулын хувьд та ахлагчийн даалгаврыг даван туулах боломжтой болно

Ахлагч. Та энэ хэцүү, гэхдээ сонирхолтой тоглоомын оролцогч болохыг хүсч байна.

Та 7 даалгавар гүйцэтгэх ёстой. Зөв бөглөсөн бүрийн хувьд

даалгаврын хувьд та түлхүүр үгийн түлхүүр, үсэг хүлээн авах болно. Түлхүүрүүдээр та чадна

эрдэнэсийн хайрцгийг нээх. миний

гурван хайрцагны ёроолд байгаа сэжүүрүүд.

Сайн аялал! Амжилт хүсье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ бол ахмадын хэлсэн 3 хайрцаг юм.

Санааг хурдан олохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (хүүхдүүд, хуваагдсан

3 бүлэгт).

1,2,3-р хайрцагт очно уу. Та хайрцагнаасаа юу олсон бэ? (түлхүүр ба үсэг)

Ахлагч таны хайрцагт ямар сэжүүр оруулсан бэ? (дугтуй).

За, таны шүүгээнд юу байгаа вэ? (газрын зураг)

Багш газрын зургийг задалж хүүхдүүдэд үзүүлнэ. Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ бол бидний замд туслах газрын зураг юм. Энэ бол гайхамшигтай царс бөгөөд доор нь эрдэнэс бүхий авдар байдаг, гэхдээ царс руу хүрэхийн тулд та олон саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй. Бид аялалаа Ахлагчийн шилтгээнээс эхэлнэ.

Энэ нь хаана байрладаг вэ? (Хүүхдүүд: зүүн дээд буланд) Би газрын зургийг самбар дээр өлгөж, гурван хэмжээст, геометрийн дүрсээр хийсэн ширээн дээрээ зогсож буй "түгжээ" -ийг нээдэг. Энд цайз байна. Үүнийг хараад бидэнд хэлээрэй: Энэ цайз ямар гурван хэмжээст дүрсээр баригдсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: конус, шоо, параллелепипед, бөмбөрцөг, цилиндр. Сурган хүмүүжүүлэгч. Бидний аялалын дурсгал болгон гэрэл зургийг нь авч, ширээн дээрээ хавтгай геометрийн хэлбэрээр байрлуулаарай.

Багш хүүхдүүдийн ажлыг шалгадаг. -Танай дээвэр яагаад гурвалжин хэлбэртэй байдаг вэ?

(Хүүхдүүд: Шилтгээ дээвэр дээрээ конустай, конус нь гурвалжинг төлөөлдөг гэдгийг би онцолж байна). -Цилиндр ямар хавтгай, геометрийн дүрсийг харуулж байна вэ?

(Хүүхдүүд: тэгш өнцөгт).

Бөмбөгний хавтгай хэлбэрийг нэрлэнэ үү? (Хүүхдүүд: тойрог), шоо ямар хавтгай дүрсийг төлөөлдөг вэ?

Сайн хийлээ! Цайзын гэрэл зургууд сайн болсон. 1 түлхүүр, үсэг хүлээн авна. Ямар үсэг вэ? (М).

Газрын зургийг харцгаая. Цайзын хаалган дээр асар том цоож өлгөөтэй байгаа бөгөөд үүнийг онгойлгож, шилтгээнд орохын тулд бид Ахлагчийн дараах даалгаврыг биелүүлэх ёстой. Багш дугтуйнаас даалгавраа гаргаж уншина

"Таны өмнө тоо бүхий картууд байгаа бөгөөд асуултын хариулт болох дугаарыг чипээр дараарай."

Ахлагч асуув:

I. 7 гарахын тулд аль тооноос 1-ийг хасах ёстой вэ?

2. Аалз хэдэн хөлтэй вэ?

3. Аалз хэдэн хос хөлтэй вэ? Яагаад 4?

(Хүүхдүүд: учир нь пата нь 2, 2+2+2+2 нь 8 болно).

4. Өвгөн хүний ​​ордонд жилд нэг удаа зочид ирдэг. Ахмад зочдыг ирэхийг хэдэн сар хүлээх ёстой вэ?

5. Дараагийн тоо 10 мөн үү?

6. Өмнөх тоо 12 мөн үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та асуултуудад зөв хариулсан. Энд түлхүүр ба үсэг (O) байна.

Тэр захидлыг самбар дээр өлгөв. Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна.

Бид газрын зураг руу хардаг: аль зам нь биднийг дараагийн даалгаварт хүргэх вэ? (долгионы шугамын дагуу) Бид ямар сайхан галын тойрогт хүрэв!

Багш даалгаврыг уншиж байна.

“Ид шидийн тойрог нь 7 өөр хэсэгт хуваагдана. Эд ангиудыг нэг тойрог болгон цуглуул."

Багш тойрон алхаж, шалгаж, тусалдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

(Хэд хэдэн хэсгээс та 1 бүхэлд нь угсарч, нэг бүхэлд нь хэд хэдэн хэсэгт хувааж болно).

Хэсэг эсвэл бүхэлд нь юу нь илүү вэ? Юу нь бага вэ? Ухаантай байдлынхаа төлөө та түлхүүр, захидал хүлээн авдаг. Аль нь? (L). Үргэлжлүүлье. Аль зам? (тасархай шугамаар) Өө! Хараач! Нүдний шилтэй аалзны тор! Та айхгүй байна уу? Тэгээд бид цаашаа аян замдаа гарлаа.

Бид бослоо. Гурав алхмаар байрандаа ор. Зүүн. Зөв. Зүүн. Эргэн тойрон. Зүүн. Урагш алх, намайг дага. Бидний өмнө нэгэн саад тотгор байна: оюун санааны хаалга. Хэрэв та давж гарвал илүү ухаалаг болж, бусад бүх ажлыг шийдэх болно.

(Хүүхдүүд цагираг дундуур авирч байна) Бид өөрсдийгөө хүйтэн, эвгүй өрөөнд, хичнээн аалз байгааг олж мэдэв.

(будсан аалзнууд мольберт дээр зогсож, ар талд нь тоонууд зурсан) Ахлагчийн даалгавар энд байна. Уншиж байна.

“Хэрэв та тэдэнд эрх өгвөл аалзнууд чамайг торонд ороож өгөхгүй

Хоёр оронтой тооны шинж чанарууд: 11, 10, 14

Жишээлбэл. 11 тоо нь хоёр оронтой тоо бөгөөд нэг арав, нэг нэгжтэй. Хачирхалтай. Энэ тооны хөршүүд нь 10, 12 юм."

Хүүхдүүд тоонуудыг тодорхойлдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв. Та түлхүүрийг хүлээн авах ба

үсэг (O).

Энэ өрөөнөөс хурдан гарцгаая. Суугаад завсарлага аваарай.

Даалгаврын дугтуйг дахин хар.

(Багш дараагийн даалгаврыг уншина)

"Чи төөрдөг байшингаар явж, тодорхой өнгөт (улаан, цэнхэр) замаар явах ёстой. Зөвхөн зөв замыг сонгосноор та Дуба руу явах болно. Энэ мөчөөс гараа өргөхгүйгээр

Баруун талд 3 нүд

4 эс доошилсон

5 нүд үлдсэн

6 нүд дээш 8 нүд баруун

8 эс доош"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бүгд төөрдөг байшингаа дуусгасан уу? Таблет дээрээ явсан зам руугаа оч. Хоёр зам хоёулаа биднийг Оак руу хөтөлнө.

Гэхдээ бидэнд хугацаа бага байгаа тул хамгийн богино хугацааг сонгох ёстой. Аль зам нь богино, улаан эсвэл цэнхэр гэдгийг яаж мэдэх вэ? (зөв хэмжих ёстой)

Бид уртыг хэрхэн хэмжих вэ? (хэмжих)

Ямар хэмжүүрээр? (олс, алхам, сантиметр, соронзон хэмжүүр, захирагч) Бидний хэмжүүр нь олс байх болно (багш хүүхдэд нөхцөлт хэмжилт хийх олс өгдөг)

Саша хэмжүүрийг зам дээр, Таня хэмжүүрийг чип дээр тавина. Бид хамтдаа хэмжүүр нь зам дээр хэдэн удаа унахыг тоолдог. Аль зам нь богино вэ? (Улаан).

Яагаад? Учир нь энэ нь 4 хэмжигдэхүүнтэй тэнцүү, хөх нь 6. Мөн 4 нь 6-аас бага гэдгийг бид мэднэ.

Сайн хийлээ! Бид богино замыг тодорхойлсон, бид түлхүүр, үсэг (D) авдаг. Улаан хивсний дээгүүр алхцгаая. Энэ бол газрын зураг дээр заасан царс юм. Oak навч нь энгийн биш, харин ид шидтэй байдаг. Хуудас бүр нь тодорхой даалгавартай. (Багш хуудаснуудыг урж, даалгаврыг уншина)

1. Ямар геометрийн дүрс илүү байдаг вэ? Тоолж, зөв ​​тэмдгийг тавь.

2. Бид оршин суугчдыг байшин руу нүүлгэсэн.

3. Асуудлыг зохиож, шийдвэрлэх.

Та ч гэсэн энэ даалгавраа биелүүлсэн. Та түлхүүр, захидал хүлээн авна.

Энэ юу вэ, залуусаа? Асуултын тэмдэгтэй хачирхалтай хуудас. Тэр юу вэ

гэж асуудаг уу?

Багш хуудсыг эргүүлж уншина.

Түлхүүр үгэнд сүүлийн ямар үсэг дутуу байна вэ? Энэ захидлыг та таамаглаж байна

үгийг бүтээж, сүүлчийн түлхүүр(үүд)-ийг аваарай.

Чимээгүйхэн алхаж захидлуудаа харцгаая. Бид алийг нь олсон, алийг нь олсонгүй

энэ хангалттай юу? (C)

Түлхүүр үгийг хамтдаа уншъя. Сайн хийлээ. Бид сүүлчийн түлхүүрийг авдаг.

Бид тэдний хэд нь байгааг тоолох уу?

Багш үүнийг хүүхдүүдэд өгч, бүгд хамтдаа чангаар тоолдог: 12 3 4 5 6 7

Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Та бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн. Та 7 түлхүүр хүлээн авлаа

түлхүүр үгийг тааварлав. Гэхдээ надад чамд хамгийн сүүлийн зүйл байна

Туршилт: Түлхүүр бүр хайрцагны нүхэнд багтах ёстой. Зөвхөн

дараа нь энэ нь нээгдэж, та эрдэнэсийг хүлээн авах болно.

Хүүхдүүд түлхүүрээ түрхээд авсыг нээнэ. Шоколад, ном байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Та өөрийн мэдлэгийн тусламжтайгаар зорилгодоо хүрч, жинхэнэ эрдэнэсийн хайрцгийг нээж чадсан, учир нь тэд ном чимээгүй, харин мэргэн ухааныг сургадаг гэж дэмий ярьдаггүй.

GBOU 2573-р цэцэрлэг

Хийсвэрангиудnболон сэдэв:

"Бид тоглодог, бид тоолдог"

Бэлтгэсэн: бэлтгэл бүлгийн багш

Королева Л.И.

Үзвэр үйлчилгээнд хоёр баг оролцдог. Хүүхдүүд багийнхаа нэрийг урьдчилан гаргаж ирээд эмблем зохиож, ахмадаа сонгож, мэндчилгээний дуу сурдаг. Жагсаалын аудио бичлэг тоглогдож байна. Оролцогчид хөгжмийн өрөөнд ордог (хананд математикийн тэмдэг, тоо өлгөгдсөн).

Усан онгоц жолоодохын тулд

Тэнгэрт нисэхийн тулд,

Мэдэх зүйл их байна

Та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй!

Өнөөдөр бид математикийн гайхамшигт улс руу явах болно. Чи бэлэн? Замдаа уйдахгүйн тулд замдаа хөгжилтэй дуу сонсцгооё.

Тэд “Зөв аялагчид” дууг (хөгжим М. Старокадомский, үгийг С. Михалков) тоглодог.

Сүлд (насанд хүрсэн хүний ​​тоглосон дүр). Анхаар! Анхаар! Өнөөдөр Математикийн улсын нийслэл Цифроград хотод тоглоом, тэмцээн болж байна! Тоглох дуртай, тоолж чаддаг хүмүүсийг оролцохыг урьж байна.

Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн тэмцээний явцыг ажиглаж, үр дүнг үнэлнэ. (Шүүгчийн гишүүдийг танилцуулж байна.)

Багууд бие биетэйгээ мэндчил. (Тэд сурсан дуунуудаа тоглодог.)

Тэргүүлж байна. Тэмцээгээ эхэлцгээе.

Оюун ухааны хувьд цэнэглэх нь төвөгтэй оньсого юм.

Тоо бүхий картуудыг багуудын өмнө ширээн дээр тавьдаг. Хүүхдүүд хөтлөгчийн санал болгож буй оньсого тааж, оньсогоонд нэр нь дурдагдсан тоо бүхий картыг олох ёстой. Зөв гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд багууд тугуудыг шагнадаг бөгөөд тэдгээрийн тоо нь зугаа цэнгэлийн төгсгөлд ялагчийг тодорхойлдог.

Нэг хөл дээрээ ээрэх

хайхрамжгүй, хөгжилтэй,

Өнгөлөг банзал өмссөн бүжигчин,

Хөгжимт…

Хөлдөхгүйн тулд таван залуу сүлжмэл зууханд сууна. (Миттен.)

Никель байгаа ч юу ч худалдаж авахгүй. (гахай.)

Энэ нь дуугарч, хангинаж, Тоглож хүн бүрийг баярлуулдаг, Гэхдээ зөвхөн гурван чавхдас түүнд зориулагдсан

хэрэгтэй. Энэ юу вэ, юу гэж бодож байна? Энэ бол биднийх ... (Балалайка.)

Таван утас дээр

Шувуудын сүрэг амарч байна.

Тэргүүлж байна. Хүүхдүүд ээ, та хэдэн тэмдэглэл мэддэгийг санаж байна уу? (Долоо.) Бүх тэмдэглэлд нэр байна. Тэднийг нэрлэ. (Хүүхдийн хариулт.)

Хүүхдүүд металлофон тоглож, "До, ре, ми, фа, сол..." (хөгжим А. Островский, 3. Петровагийн дуу) дууг дуулдаг. “Хагас боловсролтой шидтэн” дууны (хөгжим А.Зацепин, үгийг Л. Дербенев) дууны бичлэгт Гном (насанд хүрсэн хүн тоглодог) танхимд шүхэр барин орж ирдэг бөгөөд түүнд даалгавар бүхий картуудыг хавсаргажээ.

Одой. Би шидтэн биш, би зүгээр л сурч байгаа, үргэлж амжилтанд хүрч чаддаггүй. Би эдгээр асуудлыг шийдэж чадаагүй. Надад туслаач залуусаа!

Багууд ээлжлэн асуудлыг шийддэг.

Азарган тахиа хашаа руу нисэв,

Тэнд дахиад хоёр уулзлаа.

Хэдэн азарган тахиа байдаг вэ?

Хариулт нь хэнд байна вэ? (Гурав.)

Зараа цэцэрлэгээс гурван алим авчирч, сарнайн алимыг хэрэмд өгөв. Баяртай бэлэг

хэрэм авсан, зараа тавагны алимыг тоол. (Хоёр.)

Зараа дэгдээхэйгээ өгөв

Найман арьсан гутал.

Залуусаас хэн нь хариулах вэ?

Тэр хэдэн дэгдээхэй өмссөн бэ? (Дөрөв.)

Муур хивсэнд хатгамал хийв -

Гайхалтай загвар:

Хоёр том эс

Тус бүр гурван салбартай.

Муур орон дээр суугаад,

Хивс дээр хэдэн салбар байдаг вэ?

Хүүхдүүд ээ, эдгээр хэцүү асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалсанд баярлалаа. Одоо тоглоцгооё.

"Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав" тоглоом тоглогддог. Хүүхдүүд хөгжимд янз бүрийн хөдөлгөөн хийдэг (марш, хажуугийн давхих, үсрэх). Хөгжмийн фрагмент бүрийн төгсгөлд хөтлөгч хэнгэрэг цохино. Цохилтын тоо нь хүүхдүүд хэрхэн зогсох ёстойг заадаг (нэг нэгээр нь, хосоор нь, гурав, дөрөв гэх мэт).

Одой. Чамтай тоглох надад үнэхээр таалагдсан. Гэхдээ би шидтэний сургуульд буцаж очих ёстой. Баяртай хүүхдүүд ээ! (Навч.)

Тэргүүлж байна. Тэгээд бид тэмцээнээ үргэлжлүүлж байна.

Хоёр эгнээнд зогсоод тоглож эхэлцгээе. Хамгийн авхаалжтай нь хэн бэ? Бид чадах уу

“Тоолох” тоглоом тоглож байна (Мексикийн ардын дуу, найруулга М. Милман, орос текст Ю. Хазанов (“Хүүхдүүд дугуй бүжигт бүжиглэж байна” түүвэр. Зохиол. М. Медведев, В. Рыжков / М.: "Хөгжим" хэвлэлийн газар, 1988).

Найман модон хүүхэлдэй. Булцгар, улаанууд манай ширээн дээр амьдардаг, тэд бүгдээрээ Матрешка хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг. Бид тоглож, зугаацаж, нэг болж нэг болсон.

Тоглоом "Үүрлэсэн хүүхэлдэйг өндрөөр нь эрэмбэлэх." Хүүхдүүд матрешка хүүхэлдэйг хэмжээнийнхээ дагуу фланелграф дээр жагсаадаг: эхний баг буурах дарааллаар, хоёр дахь нь өсөх дарааллаар байна.

Тэргүүлж байна. Та даалгавраа хурдан биелүүлж, одоо зочдод - үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй уулзаарай.

Охидууд "Merry Matryoshkas" (хөгжим Ю. Слонов, үгийг Л. Некрасова) бүжиглэж байна.

Тэргүүлж байна. Ахмадын уралдаан зарлаж байна. Тэд бүхэл бүтэн зургийг гаргахын тулд зургийн хэсгүүдийг нэгтгэх ёстой.

Ахмадууд номлолд явж байна. "Хөлөө бүү норгох" тоглоом тоглогддог. Баг бүрийн өмнө "овойлт" (дугаарласан самбар) тавьдаг. Багийн гишүүд ээлжлэн "намаг" дундуур явж, тооллогын урагш ба урвуу дараалалд тохирсон "овойлт" дээр гишгэх ёстой (I-ээс 9 хүртэл).

Тэргүүлж байна. Одоо бид бүгд амарч, шүлэг унших болно. Энгийн биш, математикийнх. Хүүхдүүд.

Зам дээр зуун хөлт шоргоолж тааралдав: - Өглөөний мэнд! Юу байна?

Тэр дөчин сарвуу өгсөн.

Тэр хооронд сарвуугаа дарав - Тэгээд орой болов. (Э. Голдман.)

Өглөө эрт зах дээр

Би хонины хурга худалдаж авсан.

Хурга, хурганы хувьд -

Арван намуу цагираг.

Есөн хатаагч, найман боов,

Долоон хавтгай талх, зургаан бяслагтай бялуу,

Таван бялуу, дөрвөн пончик,

Гурван талх, хоёр цагаан гаатай талх,

Тэгээд би нэг өнхрөх худалдаж авсан -

Би өөрийгөө мартаагүй байна.

"Хоёр дахин хоёр бол дөрөв" хэмнэлтэй тоглоом (хөгжим В. Шайнский, үг нь М. Пляцковский).

GBOU 2573-р цэцэрлэг

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

сэдвээр:

“Форд-Боярд шилтгээн дэх адал явдал” (математик тоглоом-аялал)

Королева Л.И.

Зорилтот:

1. Тооцоолох чадварыг хөгжүүлэх, геометрийн дүрсээс зураг зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

2. Санал болгож буй схемүүдийг ашиглан нэмэх, хасах бодлого зохиох, шийдвэрлэх арга барилыг үргэлжлүүлэн заах.

3. Хуудасны хавтгайтай холбоотой объектуудын байршлыг тодорхойлж сурах.

4. Нэг зүйлд нөгөө зүйлээс их эсвэл бага байгаа багцыг хуулбарлаж сур.

5. Хүүхдийн харааны ойлголт, анхаарлыг хөгжүүлэх.

6. Таргас хоорондын харилцан үйлчлэлийг сайжруулах.

7. Математикийн утга бүхий зугаа цэнгэлийн бодлого шийдвэрлэх сонирхлыг бий болгох.

8. Хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх.

Төлөвлөгөө:

1. Тоглоомын үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөл, сэтгэл зүйн хандлага.

2. Дасгал ажил: "Эрдэнийн газрын зураг"

3. "Гэрэл зураг" - геометрийн дүрс.

4. Дасгал: "Түгжээ нээ" (тоотой картууд)

5. D/I "Magic Circle"

6. "Хоёр оронтой тоо" дасгал (аалз)

7. "Маршрутаар явах" график диктант (Таблет дээрх даалгавар, замыг хэмжих)

8. Асуудлыг шийдвэрлэх (царс)

9. Түлхүүр үг зохиож, хайрцгийг нээ.

Тоног төхөөрөмж:Соронзон самбар, easel, царс, баглаа - цаас, барилгын материал, байгалийн материалаар хийсэн хайрцаг, соронзон хальсны бичлэг (ахмадын дуу хоолой).

Тараах материал: тооны хүснэгт, вьетнам тоглоом "Тойрог", геометрийн дүрс, таблет, маркер.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өнөөдөр бидэнд ер бусын, сонирхолтой үйл ажиллагаа байна. би санал болгож байна

Та Форд-Боярд тоглоом. Мэдлэг, авхаалж самбаа, чадвараа харуулснаар

Тагнуулын хувьд та ахлагчийн даалгаврыг даван туулах боломжтой болно

Ахлагч. Та энэ хэцүү, гэхдээ сонирхолтой тоглоомын оролцогч болохыг хүсч байна.

Та 7 даалгавар гүйцэтгэх ёстой. Зөв бөглөсөн бүрийн хувьд

даалгаврын хувьд та түлхүүр үгийн түлхүүр, үсэг хүлээн авах болно. Түлхүүрүүдээр та чадна

эрдэнэсийн хайрцгийг нээх. миний

гурван хайрцагны ёроолд байгаа сэжүүрүүд.

Сайн аялал! Амжилт хүсье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ бол ахмадын хэлсэн 3 хайрцаг юм.

Санааг хурдан олохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (хүүхдүүд, хуваагдсан

3 бүлэгт).

1,2,3-р хайрцагт очно уу. Та хайрцагнаасаа юу олсон бэ? (түлхүүр ба үсэг)

Ахлагч таны хайрцагт ямар сэжүүр оруулсан бэ? (дугтуй).

За, таны шүүгээнд юу байгаа вэ? (газрын зураг)

Багш газрын зургийг задалж хүүхдүүдэд үзүүлнэ. Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ бол бидний замд туслах газрын зураг юм. Энэ бол гайхамшигтай царс бөгөөд доор нь эрдэнэс бүхий авдар байдаг, гэхдээ царс руу хүрэхийн тулд та олон саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй. Бид аялалаа Ахлагчийн шилтгээнээс эхэлнэ.

Энэ нь хаана байрладаг вэ? (Хүүхдүүд: зүүн дээд буланд) Би газрын зургийг самбар дээр өлгөж, гурван хэмжээст, геометрийн дүрсээр хийсэн ширээн дээрх "түгжээ" нээнэ. Энд цайз байна. Үүнийг хараад бидэнд хэлээрэй: Энэ цайз ямар гурван хэмжээст дүрсээр баригдсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт - конус, шоо, параллелепипед, бөмбөг, цилиндр. Сурган хүмүүжүүлэгч. Бидний аялалын дурсгал болгон гэрэл зургийг нь авч, ширээн дээрээ хавтгай геометрийн хэлбэрээр байрлуулаарай.

Багш хүүхдүүдийн ажлыг шалгадаг. -Танай дээвэр яагаад гурвалжин хэлбэртэй байдаг вэ?

(Хүүхдүүд: Шилтгээ дээвэр дээрээ конустай, конус нь гурвалжинг төлөөлдөг гэдгийг би онцолж байна). -Цилиндр ямар хавтгай, геометрийн дүрсийг харуулж байна вэ?

(Хүүхдүүд: тэгш өнцөгт).

Бөмбөгний хавтгай хэлбэрийг нэрлэнэ үү? (Хүүхдүүд: тойрог), шоо ямар хавтгай дүрсийг төлөөлдөг вэ?

Сайн хийлээ! Цайзын гэрэл зургууд сайн болсон. 1 түлхүүр, үсэг хүлээн авна. Ямар үсэг вэ? (М).

Газрын зургийг харцгаая. Цайзын хаалган дээр асар том цоож өлгөөтэй байгаа бөгөөд үүнийг онгойлгож, шилтгээнд орохын тулд бид Ахлагчийн дараах даалгаврыг биелүүлэх ёстой. Багш дугтуйнаас даалгавраа гаргаж уншина

"Таны өмнө тоо бүхий картууд байгаа бөгөөд асуултын хариулт болох дугаарыг чипээр дараарай."

Ахлагч асуув:

I. 7 гарахын тулд аль тооноос 1-ийг хасах ёстой вэ?

2. Аалз хэдэн хөлтэй вэ?

3. Аалз хэдэн хос хөлтэй вэ? Яагаад 4?

(Хүүхдүүд: учир нь пата нь 2, 2+2+2+2 нь 8 болно).

4. Өвгөн хүний ​​ордонд жилд нэг удаа зочид ирдэг. Ахмад зочдыг ирэхийг хэдэн сар хүлээх ёстой вэ?

5. Дараагийн тоо 10 мөн үү?

6. Өмнөх тоо 12 мөн үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та асуултуудад зөв хариулсан. Энд түлхүүр ба үсэг (O) байна.

Тэр захидлыг самбар дээр өлгөв. Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна.

Бид газрын зураг руу хардаг: аль зам нь биднийг дараагийн даалгаварт хүргэх вэ? (долгионы шугамын дагуу) Бид ямар сайхан галын тойрогт хүрэв!

Багш даалгаврыг уншиж байна.

“Ид шидийн тойрог нь 7 өөр хэсэгт хуваагдана. Эд ангиудыг нэг тойрог болгон цуглуул."

Багш тойрон алхаж, шалгаж, тусалдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

(Хэд хэдэн хэсгээс та 1 бүхэлд нь угсарч, нэг бүхэлд нь хэд хэдэн хэсэгт хувааж болно).

Хэсэг эсвэл бүхэлд нь юу нь илүү вэ? Юу нь бага вэ? Ухаантай байдлынхаа төлөө та түлхүүр, захидал хүлээн авдаг. Аль нь? (L). Үргэлжлүүлье. Аль зам? (тасархай шугамаар) Өө! Хараач! Нүдний шилтэй аалзны тор! Та айхгүй байна уу? Тэгээд бид цаашаа аян замдаа гарлаа.

Бид бослоо. Гурав алхмаар байрандаа ор. Зүүн. Зөв. Зүүн. Эргэн тойрон. Зүүн. Урагш алх, намайг дага. Бидний өмнө нэгэн саад тотгор байна: оюун санааны хаалга. Хэрэв та давж гарвал илүү ухаалаг болж, бусад бүх ажлыг шийдэх болно.

(Хүүхдүүд цагираг дундуур авирч байна) Бид өөрсдийгөө хүйтэн, эвгүй өрөөнд, хичнээн аалз байгааг олж мэдэв.

(будсан аалзнууд мольберт дээр зогсож, ар талд нь тоонууд зурсан) Ахлагчийн даалгавар энд байна. Уншиж байна.

“Хэрэв та тэдэнд эрх өгвөл аалзнууд чамайг торонд ороож өгөхгүй

Хоёр оронтой тооны шинж чанарууд: 11, 10, 14

Жишээлбэл. 11 тоо нь хоёр оронтой тоо бөгөөд нэг арав, нэг нэгжтэй. Хачирхалтай. Энэ тооны хөршүүд нь 10, 12 юм."

Хүүхдүүд тоонуудыг тодорхойлдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв. Та түлхүүрийг хүлээн авах ба

үсэг (O).

Энэ өрөөнөөс хурдан гарцгаая. Суугаад завсарлага аваарай.

Даалгаврын дугтуйг дахин хар.

(Багш дараагийн даалгаврыг уншина)

"Чи төөрдөг байшингаар явж, тодорхой өнгөт (улаан, цэнхэр) замаар явах ёстой. Зөвхөн зөв замыг сонгосноор та Дуба руу явах болно. Энэ мөчөөс гараа өргөхгүйгээр

Баруун талд 3 нүд

4 эс доошилсон

5 нүд үлдсэн

6 нүд дээш 8 нүд баруун

8 эс доош"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бүгд төөрдөг байшингаа дуусгасан уу? Таблет дээрээ явсан зам руугаа оч. Хоёр зам хоёулаа биднийг Оак руу хөтөлнө.

Гэхдээ бидэнд хугацаа бага байгаа тул хамгийн богино хугацааг сонгох ёстой. Аль зам нь богино, улаан эсвэл цэнхэр гэдгийг яаж мэдэх вэ? (зөв хэмжих ёстой)

Бид уртыг хэрхэн хэмжих вэ? (хэмжих)

Ямар хэмжүүрээр? (олс, алхам, сантиметр, соронзон хэмжүүр, захирагч) Бидний хэмжүүр нь олс байх болно (багш хүүхдэд нөхцөлт хэмжилт хийх олс өгдөг)

Саша хэмжүүрийг зам дээр, Таня хэмжүүрийг чип дээр тавина. Бид хамтдаа хэмжүүр нь зам дээр хэдэн удаа унахыг тоолдог. Аль зам нь богино вэ? (Улаан).

Яагаад? Учир нь энэ нь 4 хэмжигдэхүүнтэй тэнцүү, хөх нь 6. Мөн 4 нь 6-аас бага гэдгийг бид мэднэ.

Сайн хийлээ! Бид богино замыг тодорхойлсон, бид түлхүүр, үсэг (D) авдаг. Улаан хивсний дээгүүр алхцгаая. Энэ бол газрын зураг дээр заасан царс юм. Oak навч нь энгийн биш, харин ид шидтэй байдаг. Хуудас бүр нь тодорхой даалгавартай. (Багш хуудаснуудыг урж, даалгаврыг уншина)

1. Ямар геометрийн дүрс илүү байдаг вэ? Тоолж, зөв ​​тэмдгийг тавь.

2. Бид оршин суугчдыг байшин руу нүүлгэсэн.

3. Асуудлыг зохиож, шийдвэрлэх.

Та ч гэсэн энэ даалгавраа биелүүлсэн. Та түлхүүр, захидал хүлээн авна.

Энэ юу вэ, залуусаа? Асуултын тэмдэгтэй хачирхалтай хуудас. Тэр юу вэ

гэж асуудаг уу?

Багш хуудсыг эргүүлж уншина.

Түлхүүр үгэнд сүүлийн ямар үсэг дутуу байна вэ? Энэ захидлыг та таамаглаж байна

үгийг бүтээж, сүүлчийн түлхүүр(үүд)-ийг аваарай.

Чимээгүйхэн алхаж захидлуудаа харцгаая. Бид алийг нь олсон, алийг нь олсонгүй

энэ хангалттай юу? (C)

Түлхүүр үгийг хамтдаа уншъя. Сайн хийлээ. Бид сүүлчийн түлхүүрийг авдаг.

Бид тэдний хэд нь байгааг тоолох уу?

Багш үүнийг хүүхдүүдэд өгч, бүгд хамтдаа чангаар тоолдог: 12 3 4 5 6 7

Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Та бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн. Та 7 түлхүүр хүлээн авлаа

түлхүүр үгийг тааварлав. Гэхдээ надад чамд хамгийн сүүлийн зүйл байна

Туршилт: Түлхүүр бүр хайрцагны нүхэнд багтах ёстой. Зөвхөн

дараа нь энэ нь нээгдэж, та эрдэнэсийг хүлээн авах болно.

Хүүхдүүд түлхүүрээ түрхээд авсыг нээнэ. Шоколад, ном байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Та өөрийн мэдлэгийн тусламжтайгаар зорилгодоо хүрч, жинхэнэ эрдэнэсийн хайрцгийг нээж чадсан, учир нь тэд ном чимээгүй, харин мэргэн ухааныг сургадаг гэж дэмий ярьдаггүй.
GBOU 2573-р цэцэрлэг

Хичээлийн тэмдэглэлсэдвээр:

"Бид тоглодог, бид тоолдог"

Бэлтгэсэн: бэлтгэл бүлгийн багш

Королева Л.И.

Үзвэр үйлчилгээнд хоёр баг оролцдог. Хүүхдүүд багийнхаа нэрийг урьдчилан гаргаж ирээд эмблем зохиож, ахмадаа сонгож, мэндчилгээний дуу сурдаг. Жагсаалын аудио бичлэг тоглогдож байна. Оролцогчид хөгжмийн өрөөнд ордог (хананд математикийн тэмдэг, тоо өлгөгдсөн).

Усан онгоц жолоодохын тулд

Тэнгэрт нисэхийн тулд,

Мэдэх зүйл их байна

Та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй!

Өнөөдөр бид математикийн гайхамшигт улс руу явах болно. Чи бэлэн? Замдаа уйдахгүйн тулд замдаа хөгжилтэй дуу сонсцгооё.

Тэд “Зөв аялагчид” дууг (хөгжим М. Старокадомский, үгийг С. Михалков) тоглодог.

Сүлд (насанд хүрсэн хүний ​​тоглосон дүр). Анхаар! Анхаар! Өнөөдөр Математикийн улсын нийслэл Цифроград хотод тоглоом, тэмцээн болж байна! Тоглох дуртай, тоолж чаддаг хүмүүсийг оролцохыг урьж байна.

Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн тэмцээний явцыг ажиглаж, үр дүнг үнэлнэ. (Шүүгчийн гишүүдийг танилцуулж байна.)

Багууд бие биетэйгээ мэндчил. (Тэд сурсан дуунуудаа тоглодог.)

Тэргүүлж байна. Тэмцээгээ эхэлцгээе.

Оюун ухааны хувьд цэнэглэх нь төвөгтэй оньсого юм.

Тоо бүхий картуудыг багуудын өмнө ширээн дээр тавьдаг. Хүүхдүүд хөтлөгчийн санал болгож буй оньсого тааж, оньсогоонд нэр нь дурдагдсан тоо бүхий картыг олох ёстой. Зөв гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд багууд тугуудыг шагнадаг бөгөөд тэдгээрийн тоо нь зугаа цэнгэлийн төгсгөлд ялагчийг тодорхойлдог.

Нэг хөл дээрээ ээрэх

хайхрамжгүй, хөгжилтэй,

Өнгөлөг банзал өмссөн бүжигчин,

Хөгжимт...

Хөлдөхгүйн тулд таван залуу сүлжмэл зууханд сууна. (Миттен.)

Никель байгаа ч юу ч худалдаж авахгүй. (гахай.)

Энэ нь дуугарч, хангинаж, Тоглож хүн бүрийг баярлуулдаг, Гэхдээ зөвхөн гурван чавхдас түүнд зориулагдсан

хэрэгтэй. Энэ юу вэ, юу гэж бодож байна? Энэ бол бидний... (Балалайка.)

Таван утас дээр

Шувуудын сүрэг амарч байна.

Тэргүүлж байна. Хүүхдүүд ээ, та хэдэн тэмдэглэл мэддэгийг санаж байна уу? (Долоо.) Бүх тэмдэглэлд нэр байна. Тэднийг нэрлэ. (Хүүхдийн хариулт.)

Хүүхдүүд металлофон тоглож, "До, ре, ми, фа, сол..." (хөгжим А. Островский, 3. Петровагийн дуу) дууг дуулдаг. “Хагас боловсролтой шидтэн” дууны (хөгжим А.Зацепин, үгийг Л.Дербенев) дууны бичлэгт Гном (насанд хүрсэн хүн тоглодог) танхимд шүхэр барин орж ирдэг бөгөөд үүнд даалгавар бүхий картууд хавсаргасан байна.

Одой. Би шидтэн биш, би зүгээр л сурч байгаа, үргэлж амжилтанд хүрч чаддаггүй. Би эдгээр асуудлыг шийдэж чадаагүй. Надад туслаач залуусаа!

Багууд ээлжлэн асуудлыг шийддэг.

Азарган тахиа хашаа руу нисэв,

Тэнд дахиад хоёр уулзлаа.

Хэдэн азарган тахиа байдаг вэ?

Хариулт нь хэнд байна вэ? (Гурав.)

Зараа цэцэрлэгээс гурван алим авчирч, сарнайн алимыг хэрэмд өгөв. Баяртай бэлэг

хэрэм авсан, зараа тавагны алимыг тоол. (Хоёр.)

Зараа дэгдээхэйгээ өгөв

Найман арьсан гутал.

Залуусаас хэн нь хариулах вэ?

Тэр хэдэн дэгдээхэй өмссөн бэ? (Дөрөв.)

Муур хивсэнд хатгамал хийв -

Гайхалтай загвар:

Хоёр том эс

Тус бүр гурван салбартай.

Муур орон дээр суугаад,

Хивс дээр хэдэн салбар байдаг вэ?

Хүүхдүүд ээ, эдгээр хэцүү асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалсанд баярлалаа. Одоо тоглоцгооё.

"Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав" тоглоом тоглогддог. Хүүхдүүд хөгжимд янз бүрийн хөдөлгөөн хийдэг (марш, хажуугийн давхих, үсрэх). Хөгжмийн фрагмент бүрийн төгсгөлд хөтлөгч хэнгэрэг цохино. Цохилтын тоо нь хүүхдүүд хэрхэн зогсох ёстойг заадаг (нэг нэгээр нь, хосоор нь, гурав, дөрөв гэх мэт).

Одой. Чамтай тоглох надад үнэхээр таалагдсан. Гэхдээ би шидтэний сургуульд буцаж очих ёстой. Баяртай хүүхдүүд ээ! (Навч.)

Тэргүүлж байна. Тэгээд бид тэмцээнээ үргэлжлүүлж байна.

Хоёр эгнээнд зогсоод тоглож эхэлцгээе. Хамгийн авхаалжтай нь хэн бэ? Бид чадах уу

“Тоолох” тоглоом тоглож байна (Мексикийн ардын дуу, найруулга М. Милман, орос текст Ю. Хазанов (“Хүүхдүүд дугуй бүжигт бүжиглэж байна” түүвэр. Зохиол. М. Медведев, В. Рыжков / М.: "Хөгжим" хэвлэлийн газар, 1988).

Найман модон хүүхэлдэй. Булцгар, улаанууд нь манай ширээн дээр амьдардаг, хүн бүрийг үүрлэсэн хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг. Бид тоглож, зугаацаж, нэг болж нэг болсон.
Тоглоом "Үүрлэсэн хүүхэлдэйг өндрөөр нь ангил." Хүүхдүүд матрешка хүүхэлдэйг хэмжээнээсээ хамааран фланелграф дээр жагсаадаг: эхний баг буурах дарааллаар, хоёр дахь нь өсөх дарааллаар байна.

Тэргүүлж байна. Та даалгавраа хурдан биелүүлж, одоо зочдод - үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй уулзаарай.

Охидууд "Merry Matryoshkas" (хөгжим Ю. Слонов, үгийг Л. Некрасова) бүжиглэж байна.

Тэргүүлж байна. Ахмадын уралдаан зарлаж байна. Тэд бүхэл бүтэн зургийг гаргахын тулд зургийн хэсгүүдийг нэгтгэх ёстой.

Ахмадууд номлолд явж байна. "Хөлөө бүү норгох" тоглоом тоглогддог. Баг бүрийн өмнө "овойлт" (дугаарласан самбар) тавьдаг. Багийн гишүүд ээлжлэн "намаг" дундуур явж, тооллогын урагш ба урвуу дараалалд тохирсон "овойлт" дээр гишгэх ёстой (I-ээс 9 хүртэл).

Тэргүүлж байна. Одоо бид бүгд амарч, шүлэг унших болно. Энгийн биш, математикийнх. Хүүхдүүд.

Зам дээр зуутын шоргоолж тааралдав: - Өглөөний мэнд! Юу байна?

Тэр дөчин сарвуу өгсөн.

Тэр хооронд сарвуугаа дарав - Тэгээд орой болов. (Э. Голдман.)

Өглөө эрт зах дээр

Би хонины хурга худалдаж авсан.

Хурга, хурганы хувьд -

Арван намуу цагираг.

Есөн хатаагч, найман боов,

Долоон хавтгай талх, зургаан бяслагтай бялуу,

Таван бялуу, дөрвөн пончик,

Гурван талх, хоёр цагаан гаатай талх,

Тэгээд би нэг өнхрөх худалдаж авсан -

Би өөрийгөө мартаагүй байна.

"Хоёр дахин хоёр бол дөрөв" хэмнэлтэй тоглоом (хөгжим В. Шайнский, үг нь М. Пляцковский).

Хүүхдүүд хоёр тойрог дээр зогсож, удирдагчийн дараа (алга таших) хөгжмийн хэллэгийн хэмнэлийг давтана.

"Хэн хурдан вэ?" тоглоом тоглодог.

Янз бүрийн объектын дүрс бүхий картуудыг үнсэн дээр тавьдаг. Хөгжилтэй хөгжим тоглодог аудио бичлэг. Хүүхдүүд танхимыг тойрон гүйж байна. Хөгжим унтарч, хөтлөгч нь геометрийн дүрсийг (тойрог, зууван, дөрвөлжин, гурвалжин) нэрлэж, хүүхдүүд нэрлэсэн хэлбэртэй объектын дүрс бүхий картуудыг олох ёстой.

Тэгээд одоо, одоо

Бүжиглэж эхэлцгээе.

Оросын ардын аялгууны аудио бичлэгийг тоглодог. Багууд ээлжлэн бүжгийн хөдөлгөөн хийдэг бөгөөд үүнийг удирдагч дууддаг.

Тэргүүлж байна. Математикийн орноор аялах бидний хөгжмийн аялал дуусч, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн дүнг нэгтгэж, багийн гишүүдэд шагнал гардуулна.

Редакторын сонголт
Хүмүүс эрт дээр үеэс үнээ, ямаа, хонины сүүгээр хийсэн ундаа ууж ирсэн. Айраг, сүүн бүтээгдэхүүнд онцгой байр эзэлдэг...

Төмстэй Chebureks нь нимгэн шаржигнууртай зуурмаг, нарийн дүүргэлтээс бүрдэх амттай нарийн боов юм. Төмс бол маш сайн сонголт юм ...

Нэг удаа би боовны бялуу хийх талаар бодож байтал хөлдөөгчинд нэг уут татсан мах хэвтэж байгаа гэдэгт итгэлтэй байсан ч тийм биш байв. Тэгээд аль хэдийн ...

Францчууд хоол хийхдээ жинхэнэ тансаг хүмүүс юм. Газар дундын тэнгисийн эрэг дээр bouillabaisse бэлтгэж эхлэв - загасны шөл ...
Карбонара бол гуансиале гахайн хацартай алдартай паста юм. Борлуулалт дээр тансаг бүтээгдэхүүнийг олох нь үргэлж боломжгүй байдаг. Тиймээс улам бүр олон удаа...
Түүхийн хувьд bouillabaisse бол Марсель далайчдын хямдхан загасны шөл байсан бөгөөд хожим нь үнэтэй далайн хоолоор баяжуулсан. Гэхдээ хэдий ч...
Сагагантай зууханд тахианы махыг жигнэхийн тулд таглаатай гүн таваг эсвэл нугастай тогоо хэрэгтэй болно. Хэрэв танд ийм сав суулга байхгүй бол та...
“Цасан доорх түлээ” бялуу нь цасан цагаан цөцгийн ачаар өвлийн амралт, ялангуяа шинэ жилийн баярт маш тохиромжтой...
Хэрэв та өндөгний хоолыг бэлтгэх, амтлах аль алинд нь анхдагч гэж бодож байвал таны үзэл бодлыг өөрчлөх боломжтой. Хоол хийж байна...