Үг, үг, хэллэг, өгүүлбэр, уялдаа холбоотой яриа дахь "Ль" дууг автоматжуулах. Ганцаарчилсан хичээлийн сэдвийн хураангуй: үг хэллэг дэх "л" авиаг автоматжуулах Үг, хэллэг дэх "л" авиаг автоматжуулах


"L" дууг автоматжуулах ярианы материал.

Дурнева Марина Алексеевна, Каменск-Шахтинскийн 17-р MBDOU цэцэрлэгийн багш-ярианы эмч.
Зорилтот:хүүхдийн ярианд "L" дууг автоматжуулах.

Даалгаварууд:
1. Шүлэг, цэвэр үгсийн тусламжтайгаар ярианы "L" авиаг зөв дуудах дасгалыг хий.
2. Ярианы хэмнэл, аялгууг сайжруулах.
3. Ярианы идэвхийг нэмэгдүүлэх.
4. Сэтгэл хөдлөлийн байдлыг оновчтой болгох, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг сайжруулах.

Тодорхойлолт:Эрхэм хүндэт хамт олон, би хүүхдүүдтэй ярианы эмчилгээний ажилд ашигладаг хүүхдийн яриан дахь дуу авиаг автоматжуулах энгийн хэллэг, шүлгийн түүврийг үргэлжлүүлэн хэвлүүлсээр байна. Энэ удаад "L" дууг автоматжуулах зорилготой илтгэлийн материалыг та бүхний анхааралд толилуулъя. Эдгээр цэвэр хэллэгийг динамик завсарлагааны үеэр сэдэвчилсэн хичээлийн элемент болгон эсвэл дууны дуудлагын талаархи тусдаа хичээл болгон ашиглаж болно. Хүүхдүүд маань эдгээр шүлгийг их сонирхож, таашаалтайгаар хэлж, цээжилдэг. Тэгээд бид энэ материалыг ашиглан "Уншигчид" уралдааныг зохион байгуулдаг. Ялагч нь шүлгээ уншиж, бүх авиаг зөв дууддаг. Энэ ажил нь ярианы эмч, сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд ашигтай байх болно.

Агуулга
"L" хатуу дууны автоматжуулалт
Би эдгээр цэвэр хэллэгийг дуу авианы дуудлага хийх ажлын 2 үе шатанд ашигладаг.
Би тэдгээрийг анх удаа "L" дууг үе дэх автоматжуулах үе шатанд ашиглаж байна. Ажлыг дараах байдлаар гүйцэтгэдэг: насанд хүрсэн хүн текстийг өөрөө уншиж, хүүхэд зөвхөн үеийг дууддаг ("Цуурай" тоглоом).
Жишээ нь: насанд хүрсэн хүн - "Гадаа дулаахан байна", хүүхэд - "Ло-ло-ло"
Ингэснээр та янз бүрийн тохиргооны үеийг нэлээд удаан хугацаанд хөгжилтэй байдлаар дуудах боломжтой бөгөөд хүүхэд үүнээс залхахгүй. Түүнчлэн, цэвэр хэллэгийг дахин дахин хэлэх явцад хүүхэд үүнийг санаж, дараа нь уншлагын уралдаанд уншиж болно.
Хоёр дахь удаагаа би яриандаа дууг автоматжуулж байх үед эдгээр хэллэгийг ашигладаг. Эхлээд би цэвэр хэллэг ашигладаг, учир нь тэд хүүхдэд аль хэдийн танил болсон. Одоо л хүүхэд бүх үнэнийг хэлдэг. Хоёрдахь хувилбар бол "Уншигчид" уралдаан юм - өгөгдсөн дууг сайн дууддаг 2-3 хүүхэд цэвэр хэллэг уншихаар өрсөлддөг. Энэ үе шатанд ч гэсэн бид "Хэн хурдан вэ?" тоглоом тоглодог. - 2-3 хүүхдийг бас авдаг, би нэг үеийг нэрлэнэ, жишээлбэл, "ЛА" гэж нэрлэдэг бөгөөд хүүхэд энэ үе рүү энгийн хэллэгийг санаж, хэлэх ёстой. Хэн түрүүлж хэлсэн нь жетон авдаг. Тоглоомын төгсгөлд ялагчийг жетонуудын тоогоор тодорхойлно. Эхний болон хоёр дахь тоглолтын аль алинд нь зөвхөн тодорхой хэллэг хэлэх нь чухал биш, харин хамгийн чухал нь дууг зөв дуудах явдал юм.
Тэдгээрийн заримыг энд оруулав.
Ла-ла-ла - Мила ширээний ард уйлж байна.
Лу-лу-лу - Би шүүрийг авъя.
Ly-ly-ly - шалыг угаасан.
Ла-ла-ла - Би гэр лүүгээ явлаа.
Ло-ло-ло - гадаа ямар гэрэл гэгээтэй вэ.
Лу-лу-лу - шалан дээрх шилний хэлтэрхий.
lu-lu-lu - тосгон дундуур морь давхидаг.
Ly-ly-ly - эдгээр гутал надад хэтэрхий жижиг байна.
Ло-ло-ло - бөмбөг шил рүү цохив.
Ла-ла-ла - үүл өнгөрч өнгөрөв.
Ло-ло-ло - хөнжлөө хэвтүүл.
Ло-ло-ло - доор нь гол, тосгон байдаг.
Ил-ил-ил - Олег шил хагаллаа.
Yl-yl-yl - тогоон дахь шөл хөргөсөн.
Ил-ил-ил - хандгай дэнлүү худалдаж авав.
Тэр идсэн-идсэн - тоншуул ниссэн.
Ол-ол-ол - буланд ширээ байна.
Аль-аль-ал - Би харандааныхаа хайрцагыг гаргаж ирэв.
Ил-ил-ил - Михаил дэвтэр авав.
Аль-ал-ал - өөрөө буулгагч машин явж байна, явж байна.
Ол-ол-ол - Володя сургуульд явах гэж байсан.
Ил-ил-ил - Данил хивс шүүрэв.
Ала-ала-ала - морь гүйв.
Лат-лат-лат - Бид Аняад дээл худалдаж авна.
Алка-алка-алка гэдэг нь jackdaw гэсэн үг юм.
Ула-ула-ула - Би акул гэж хэлдэг.
Илка-илка-илка - ширээн дээр сэрээ байсан.
Лок-лок-лок - тэд таазыг цайруулсан.
Идэх-идэх-идэх - хараацай дуулав.

Мөн энд хэдэн цэвэр хэллэг, шүлэг байна

РОК
Ла-ла-ла - чулуу байна.
Лу-лу-лу - хаданд авирцгаая.
Ло-ло-ло - өө, бид хаашаа явчихсан юм бэ!
Ly-ly-ly - бид хаднаас яаж гарах вэ?

ХӨЛБӨМБӨГ
Ол-ол-ол - Би хөлбөмбөгт дуртай.
Аль-аль-ал - бөмбөг цонх руу цохив.
Ил-ил-ил - би ингэж гоол хийсэн!
Аль-аль-аль - аав минь намайг шийтгэсэн.
Ул-ул-ул - түүнийг булангийн сандал дээр суулгав.
Алка-алка-алка - Би өөрийгөө маш их өрөвдөж байна.

БӨМБӨГ
Аль-аль-ал - бид бөмбөгтэй болно.
Ол-ол-ол - танхимд шалыг угаах хэрэгтэй.
Ол-ол-ол - бид танхимд ширээ тавив.
Ул-ул-ул - ширээн дээр сандал тавъя.
Аль-аль-ал - зочид танхимд орж байна.
Аль-аль-аль - Леонид шил хагаллаа.
Лу-лу-лу - шалан дээр хэлтэрхийнүүд байна.
Ly-ly-ly - бид шалыг шүүрдэх хэрэгтэй.
Аль-аль-ал - аа, ямар хөгжилтэй бөмбөг вэ!

АВАРГА
Ил-ил-ил - аварга хүн агуйд амьдардаг байв.
Yl-yl-yl - тэр маш том байсан.
Аль-аль-ал - түүний костюм хэтэрхий жижиг болжээ.
Ол-ол-ол - тэгээд тэр оёдолчин руу явав.
идсэн-идсэн - оёдолчин костюм оёж чаджээ.

Дууны автоматжуулалтын үе шатанд цэвэр хэллэгийн дараа би "L" дууг ихэвчлэн олдог шүлгийг ашигладаг. Дараа нь энэ материалыг ашиглан "Уншигчид" уралдаан зохион байгуулдаг. Тэдгээрийн заримыг энд оруулав.

Би аавынхаа хөрөөг авсан.
Би хөрөө ашиглан саваа зүсдэг.

Луша сургуульд явсангүй
Луша зургаан сартай байсан.

Ширээний доор бөмбөг байв.
Муур сарвуугаараа бөмбөгийг гаргаж ирэв.

Ялаа баригч ялаа барьдаг.
Тэр ялаа хэрхэн овсгоотой барихаа мэддэг.

Алс холын тосгоны гадаа нэг хаски хуцав.
Хүүхэд цонхны гадаа Лаикаг сонсов:
- Эрхэм хаски, дахиж битгий хуц,
Хүүхдээ хуцаж бүү айлга.

Муур бол заль мэхлэгч, дэггүй охин юм.
Муур хулганыг сарвуугаараа барьж авав.
Хулгана сарвуугаараа муухай санагдаж,
Тэр хулгайчаас зугтав.

Хараа харав
Шалан дээр үсрэх олс байна.
Би үсрэхийг хүссэн
Би зүгээр л чадаагүй.

Тэнгэрт бүтэн сар бий.
Долгион нь долгионыг дагадаг.
Сарны доор гүйцэж байна
Долгион давалгааг гүйцэж чадахгүй.

"L" зөөлөн дууны автоматжуулалт

"L" зөөлөн дууг автоматжуулах ажлыг хатуу дуу чимээтэй ижил дарааллаар гүйцэтгэдэг. Тиймээс би танд зөвхөн ярианы материалыг санал болгож байна.

Ли-ли-ли - бид бөөрөлзгөнө олсон.
Ла-ла-ла - энэ бол дугуй дэлхий юм.
Ле-ле-ле - ширээн дээрх соронзон хальс.
Лу-лу-лу - Би үнэг баримал хийж байна.
Ли-ли-ли - хөлөг онгоцууд бидэн рүү хангинаж байв.
Лу-лу-лу - Би буузыг давсалж байна.
Лу-лу-лу - Би бөөрөлзгөнө дуртай.
El-el-el - Би цангис жимсний вазелин уудаг.
Аль-аль-ал - медаль аваарай.
Ол-ол-ол - энэ тоо тэг байна.
Гацуур-гацуур-гацуур - Би гацуур дор ус хийнэ.
Ол-ол-ол - бид ээжтэйгээ давс худалдаж авдаг.
Эль-эль-эл - Коля ор заслаа.
Эль-эль-эль - судалтай бүдүүн зөгий.
Али-али-али - Тэд Любад хөндийн сараана цэцэг өгсөн.
Эль-эль-эль - Павел орондоо оров.
Оля-оля-ла - Коля гуалин цавчих.
Линг-линг-линг - тогос бидний зүг ирж байна.
Аль эсвэл-эсвэл - тэд цасан эмэгтэйг сийлжээ.

Арслан хайрладаг, арслан хайрладаг,
Арслангийн бамбаруушнууд зулзагануудад дуртай.
Цэцэг арслан шиг эвшээдэг.
Тэд услах савнаас усалдаг.

Хэрэв та эрвээхэй харсан бол
Таны дуртай алчууран дээр,
Дараа нь, магадгүй, таны алчуураа
Эрвээхэйн дараа энэ нь харамсалтай байх болно.

Гу-гу, гу-гу.
Тагтаанууд гутлаа өмсөв.
Тэд тагтан дээр бүжиглэж,
Тэд талх, цөцгийн тос идсэн.
Гутал уналаа.
Шу! Тагтаа нисэв.

Хүүхэд Валенкагийнд
Жижиг эсгий гутал.
Том Леша дээр
Илүү олон гутал.

Цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг
Зуны өдрүүд хүлээж байв.
Газар дээрээс гарч ирэв
Тэд 7-р сард цэцэглэв.

Цангис цангис жимсийг гацаж,
Хошуунд байгаа цангис исгэлэн болсон.
- Үгүй ээ, би цангис жимсэнд дургүй.
Би мэлхий барина.

Жулиа шөнө дунд өвчтэй болжээ.
Ээж эмээ өгсөн.
Өө, чихэргүй эм,
Жулиа эм уугаагүй.

Агч модны навч ногоон болж байв.
Би цаасаа Алена руу даллав.
Жаахан алчуур шиг
Ногоон навч байсан.

Наталья Яскова
Дууны автоматжуулалтын тухай хичээлийн хураангуй [L’] үе болон үгийн дунд

СЭДЭВ: Дууны автоматжуулалт(LH) IN ҮГ, ҮГ.

Зорилтот ангиуд:

зөв дуудлагыг бэхжүүлэх дуу чимээ(LH)В үе ба үгийн дунд.

ДААЛГАВАР:

Үе мөчний аппаратын булчингуудыг чичиргээнд бэлтгэх ажлыг үргэлжлүүлээрэй дуугарна.

Урт хугацааны чиглүүлсэн агаарын урсгалыг бүрдүүлнэ.

Зөв дуудлагыг бататгах дуу чимээ(LH)шулуун шугамаар үе.

Зөв дуудлагын дасгал хий дуу чимээ(LH)В шууд үетэй үгсүгийн дунд) .

Сонсголын анхаарал, орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх.

Харааны гүйцэтгэлийг нэмэгдүүлэх, нүдний булчинг бэхжүүлэх.

Эхнийхийг тодорхойлох дасгал хий нэг үгээр дуугарна.

Үзэл баримтлалыг бататгах "эгшиг дуу чимээ» .

Уламжлалт бус ярианы эмчилгээний технологийг ашиглах (нүүрний булчинг өөрөө массаж хийх).

Боломжтой эсэхийг тодорхойлох дадлага хийх дуу чимээ(LH)В үгс.

Сэдвээр харьцангуй нэр үг үүсгэж сур "Мод", "Жимс жимсгэнэ".

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ:

Хулгана тоглоом, нүүрний булчингийн массажны элемент бүхий зураг, аяллын зураг,

модны навч (царс, линден, агч,

зураг бүхий дугтуй (тасалбар, онгоц, вибурнум, дугуй, тэрэг, бөөрөлзгөнө,

эгшгийн зураг бүхий дугтуй дуугарна(цомог, Алис, Улья, жүрж, эмгэн хумс, зөгийн үүр,

эгшиг тэмдгийн хүснэгт дуугарна(A, U, зэрлэг жимс бүхий зураг, улаан тойрог,

зураг, харандаа, бөмбөг дэх үе мөчний гимнастик.

Хичээлийн явц:

1. Урам зориг. Өнөөдөр тантай уулзах гэж байна хичээл хулгана ирлээ(тоглоом харуулах).

Тэр түүнтэй хамт богино аялалд явахыг санал болгож байна. Хулгана бидэнд замыг зааж өгөх аялалын газрын зураг хүртэл авчирсан.

Гэхдээ газрын зургийг харахын тулд хулганын сагсанд авчирсан даалгаврыг биелүүлэх ёстой.

Энэ даалгавар юу болохыг харцгаая.

Хүүхэд сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн нүүрний булчинд өөрөө массаж хийж буй зургийг гаргаж авдаг.

Хэл ярианы эмч нь хүүхэдтэй нэгэн зэрэг нүүрний массажийг өөрөө хийдэг булчингууд: нүүрний булчинг цохих, үрэх, товших зэрэг үйлдлүүд хийгдэх ба өөрөө иллэг хийх нь иллэгээр төгсдөг.

Дараах массажны дагуу шугамууд:

-аас духны дундаас сүм рүү

Хамрын гүүрнээс сүм хийд хүртэл

Хамрын далавчнаас эхлээд хацар хүртэл

-аас эрүүний дундаас сүм хүртэл

2. Шүгэлдэх үе мөчний гимнастик дуугарна. Ярианы эмч. Одоо та аяллын газрын зургийг үзэх боломжтой.

Зүүн доод буланд юу бичсэнийг хараарай?

Хүүхэд. Байшин.

Ярианы эмч. Энэ байшинд (HOUSE дасгал хийх)өндөр хашааны ард (FENCE дасгал)хулгана амьдардаг. Хулгана сэрээд цонхоо онгойлгов (ЦОНХОН дасгал)гэж хэлээд үүдний танхим руу гарав (ХҮРЗ дасгал хийх). Салхи хулгана дээр үлээв (сүүдэрт түлхэх дасгал). Хулгана хөлдөхгүйн тулд аяганаас цай уухаар ​​шийджээ. Би нэг аяга цай уусан (CUP дасгал, өөр, гуравдугаарт. Дараа нь хулгана хөвсгөр тоглож (FOCUS дасгал хийж, шатаар үсрэв) (STEPS дасгал)мөн зам дагуу алхав.

Хулгана аль зүг рүү явсан сумыг хараарай.

3. Үе дэх L авиаг автоматжуулах.

Хурууны гимнастик. Ярианы эмч. Надад хэлээч, хулгана замд хэнтэй уулзсан бэ?

Хүүхэд. Хулгана шувуутай уулзав.

Ярианы эмч. Шувуу ямар дуу дуулах дуртайг санаарай.

Хүүхэд. ЛА-ЛА-ЛА

Ярианы эмч. Толинд хар, таны хэл хаана байна?

Хүүхэд. Дээд шүдний ард хэл.

Ярианы эмч. Шувууны дуу дуулж, хуруугаараа нэгэн зэрэг тоглоцгооё (дасгал Төгөлдөр хуур: хүүхэд ширээн дээр хэвтэж буй харандаагаа хуруу бүрийн үзүүрээр дардаг)

Ла ла ла ла ла

Ли-ли-ли-ли-ли

Ле-ле-ле-ле-ле

Лу-лу-лу-лу-лу

4. Дууны автоматжуулалт(л)

В үгсүгийн дунд) . Ярианы эмч. Бид дуу дуулсан. Цаашаа аялцгаая.

Бид зам дагуу алхаж, замдаа агч навчтай тааралддаг.

Ярианы эмч. Энэ юу вэ?

Хүүхэд. Энэ бол агч навч юм.

Ярианы эмч. Дотор нь юу байгааг хараарай.

Хүүхэд. Дугтуй.

Ярианы эмч. Энэ бол минийх шиг. Тэгээд дугтуйнд зурагнууд байна.Тэдгээрийг нэрлэе. Гэхдээ болгоомжтой байгаарай, үүнийг тодорхой нэрлэ дуу чимээ(LH)В үгс.

Хүүхэд зургуудыг нэрлэнэ (ярианы эмч тодорхой дуудлагыг баталгаажуулдаг дуу чимээ(LH).

Зураг ашиглан бид бөмбөгтэй тоглоом тоглодог "Нэг нь бүгд",

мөн тоглоомонд орно "Аль зураг дутуу байна?"

5. Харааны гимнастик. Нүдээрээ тоглоцгооё. Ашиглаж буй танилцуулга "НАМАР" (харааны гимнастик).

6. Эхнийхийг тодорхойлох ур чадварыг нэгтгэх үгээр дуу авиа болон дууны автоматжуулалт(LH)В үгс. Ярианы эмч. Дараа нь хаашаа явахыг хараарай.

Хүүхэд сум ашиглан хөдөлгөөний чиглэлийг нэрлэнэ.

Ярианы эмч. Өө, хараач, энэ зам дээр юу байгаа юм бэ?

Хүүхэд. Царс навч.

Ярианы эмч. Түүний доор юу нуугдаж байгааг хараарай?

Хүүхэд. Эдгээр нь бэлгэдэл юм дуугарна.

Ярианы эмч. Аль нь болохыг нэрлэ тэдний төлөөлдөг дуу чимээ.

Хүүхэд. А сонсогдож байна, У.

Ярианы эмч. Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ? Бид яагаад тэднийг ингэж дууддаг вэ?

Хүүхэд. Эдгээр нь эгшиг юм дуугарна, учир нь тэдгээр нь ямар ч саадгүй дуудагддаг.

Ярианы эмч. Эдгээртэй тоглоцгооё дуугарна.

Дуулна тэмдэгтээр дуугарна. Тэдгээрийг зурагтай хослуул.

Даалгаврын хувьд тэмдэг бүхий хүснэгтийг ашигладаг дуу, зураг: цомог, эмгэн хумс, зөгийн үүр, жүрж, Улья, угаалгын сав.

Хүүхэд. Энд зураггүй тэмдэглэгээ үлдээжээ.

Ярианы эмч Өөрийгөө бодоорой У авиатай үгс, А.

7. Байгаа, байхгүй эсэхийг тодорхойлох дуу чимээ(л)В үгс. Бидний аялал дуусч байна. Бидний хаана ирснийг хараарай.

Хүүхэд. Бид ойд ирлээ.

Ярианы эмч. Юу ургадаг ой:

Хүүхэд. Жимс.

Ярианы эмч. Ойд ургадаг жимсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхэд. Жимс.

Ярианы эмч. Би жимсийг нэрлэх болно. Мөн та зөвхөн өөрийн сонссон нэрээр нь хаадаг дуу чимээ(LH).

8. Сэдвийн дагуу харьцангуй нэр үг үүсгэх дасгал "Жимс жимсгэнэ". Ярианы эмч. Та жимснээс юу хийж чадах вэ?

Гүзээлзгэний чанамалыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Цангис жимснээс үү? Бөөрөлзгөнөөөс үү?

9. Бодлого Бид хулганатай салах ёс гүйцэтгэх цаг болжээ. Та түүнд өнөөдөр аялахад тусалсан. Чамд энэ таалагдсан уу?

Тэгвэл аль нь дуу чимээбид зөв дуудаж сурсан. Аль нь Би энэ дуутай үгсийг санаж байна.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хичээлийн хураангуй "Үе дэх [R] дууг автоматжуулах"Сэдэв: "Үе дэх "R" авиаг автоматжуулах." Бэлтгэсэн: багш-ярианы эмч MKDOU "Инээмсэглэл" цэцэрлэг Жиздра Абрамова Л.В.

“Алиалагчийн даалгавар.

"Гурван бяцхан гахай" үлгэрээс сэдэвлэсэн үе, үг, хэллэг дэх дууны автоматжуулалтын тухай хичээлийн хураангуй [P].Хичээлийн явц I. Зохион байгуулалтын мөч. “Гурван бяцхан гахай” хүүхэлдэйн киноны дууны аудио бичлэгийг тоглож байна. Бид саарал чоно, саарал чоноос айдаггүй.

Дууны автоматжуулалтын тухай ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээл [C] Үг болон гийгүүлэгч бөөгнөрөлтэй үгсҮе болон гийгүүлэгч бөөгнөрөлтэй үгсийн С хэлний автоматжуулалт. Зорилго: С дууг гийгүүлэгчийн хослол бүхий үе, үгэнд автоматжуулах. Даалгаварууд:.

Үг, үг, өгүүлбэр дэх [P] дууг автоматжуулах картуудҮе, [R] дуутай үгсийг дууг төөрөгдүүлэхгүйгээр, уруулыг инээмсэглэлээр давт. Ара - аро - ары - ару, оро - ора - ора - ору, ура - uro - ура - уру,.

1. “Онгоцны дуу”-г дуул. Нэг амьсгалахдаа L дууг удаан хэл: l-l-l...

L авиатай шулуун үеийг давт.

ли - лэ - ле - лю - ла

L авиагаар урвуу үеийг давт.

ал - ол - ул - ыл - ил - гацуур - ёл - юл - ял

Эгшиг хоорондын Л авиа байгаа үеийг давт.

али - але - але - алу - ала

оли - оле - оле - оля - оля

uli - uli - uli - uli - uli

yly - yly - yly - yly - yly.

эсвэл - yle - ily - ily - ily

Шулуун үгсийг гийгүүлэгч бөөгнөрөлтэй давтана.

kli - kle - kly - klu - klya hli - chle - chle - chly - chlya gly - gle - glyo - glu - glya dly - dlya - dlyo - dlyu - for fli - fle - fle - fliu - flya идэв - бараг л - slew - сля - сля

Үгийн эхэнд L авиа байгаа үгсийг давт.

Ли:линден, Лида, цутгах, шугам, нимбэг, шүршүүр;захирагч, шинэс, Лиза, навч, үнэг, нүүр, навч, навч унах, цахилгаан шат.

Ле: Лена, хун, зун, баримал, мөсөн гулсалт;арслан, ой, загас барих шугам, тууз, услах сав, чихэр, ир, дэлбээ, бялуу, шат, бор, ойч, эмчлэх, худал.

Ле: маалинга, Лионья, мөс, Лёва;хөнгөн, нисдэг, нисгэгч, нисгэгч, Лёша.

Лю: ангаахай, хүмүүс, Люба, Люда, цөцгийн тос, люпин;дуртай

Ла: оосор; мэлхий.

Үгийн дунд L авиа байгаа үгсийг давт.

Ли:бөөрөлзгөнө, viburnum, Полина, Алина, Галина, аварга, хотон, Виталик, хөндий;хаалга, эмгэн хумс, тогос,



14

чидун, бин, шавар, пийшин, skittles, вафли, манжин, Василиса, гудамж, Улаан өндөгний баярын бялуу, Василий, чавга, цөцгий, алхаж, ойртож байна.

Ил: sprat, асар, Илья, хүчтэй.

Ле: буга, далайн хав, балет, тасалбар, гуалин, өвдөг, талбай, талбай, Олег, тэрэг, утас;зөгийн үүр, жижиг эсгий гутал, валентин, цавуу, цавуу, тор, цэх, наалт, талх, тогтвортой, талх, хөнжил, зээ, Глеб, харамсах, Алексей, төмөр, төмөр, ул мөр, үлдсэн, урагдах, хальслах, хөгц, лимбэ, талхны хайрцаг, дуулга, галт тэрэг, гялалзах.

Гацуур: далайн гахай, банш, нугас, зулзаган хэрэм.

Ле: эрвээхэй, тугал, нислэг, живх, хөөс;агч, хальс, алсын, эрдэнэ шишийн цэцэг, онгоц, ногоон, дугуйнууд, herring, crossbill, rally, spank, flip-flops, хөөрөх.



Лю: эм;хүүхэд, нялцгай биетэн, таваг, хошуу, цаг, мэндчилгээ, давс, өргөст, өргөс, шон, завь, түлхүүр, саваа, боов, цангис.

Юл:алтанзул цэцэг, Юлка.

Ла: цэвэрлэгээ, Емеля, долоо хоног, талбайнууд, Оля, Валя, Жулиа, Коля, эрх чөлөө, хөрөөдөх, шохойжуулах, шохойжуулах, Ulya;гутал, дусал, колбо, харагдах; тэргэнцэр, гахай, сэлүүр, ходжподж, гуляш, давс, толбо, slush, малгай, капот, бүжиг, гялбаа, харагдах байдал, наран шарлагын газар.

Аль:далдуу мод, цув, батальон, медаль, цомог, Валка, Альп, Альбина, sprat, ган, хүү, цаашлаад хуруу, шууданчин, уулчин.

Ол:Ольга, зөвхөн, энэ нь өвдөж, полка, зүсмэл.

Uhl: gurgle, цүнх, шөл, бульдог, Ульяна, алсын удирдлага, мөсөн бүрхүүл.

Eul: тоос шороо, саван, цэцгийн тоос.

Үгийн төгсгөлд L авиа байгаа үгсийг давт.

Аль:паалан, зай, медаль, дөрөө, дэлгэрэнгүй;ган, алчуур, наадам.


Дууны автоматжуулалт Л 15

Ол:давс, мэнгэ, тэг.

Өө: cul.

Ил:зулын гол.

Eul:өд өвс, шил, цусан өт, тоос шороо, бодит байдал.

Гацуур:хэлхээтэй, гацуур, цасан шуурга, тайлангийн хуудас, хүрэм, дусал, пудель, тавилга;хоп, хонгил, зорилго, хагарал, пальто, соррел, шницель, вазелин, зөгий, иш, ор.

Юл:tulle, 7-р сар;лобби.

Хоёр L авиатай үгсийг давт.

Лилипут, сараана, сараана;өлгий, хүүхэлдэйн кино.

Үг хэллэгүүдийг давт.

том талбай

наалдамхай тэмдэглэл

хөнгөн цув

хун шувуу

жижиг эсгий гутал чавга вазелин

том бурбот

Улиас хөвсгөр

өвчтэй тээрэмчин

хүчтэй хүү

том транс

намрын навч унах төмөр түлхүүр

Өгүүлбэрүүдийг давт.

Гурван үг.Зуны улиралд навчнууд нь ногоон өнгөтэй байдаг. Бид нимбэг худалдаж авсан. Хунгууд алсад нисч байна.

Дөрвөн үг.Лидагийн чих өвдөж байна. Намрын ойд навчис унав. Талбайд цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг бий. Хүмүүс лифтэнд сууж байв. Толя гацуур ойд алхаж байв. Маалинга ойн ойролцоо хөх өнгөтэй болж байна. Улиас нь наалдамхай навчтай. Бяцхан тахианууд шар будаа ховхов. Тэд бяцхан Валяд эсгий гутал авч өгсөн.

Таван үг.Лена, Юлия хоёр чихэр худалдаж авав. Леня шавраар чавга хийж байв. Лена, Лида нар зугаалахаар явав. Бид барьж байсан



16 Дуу авианы автоматжуулалт


Дууны автоматжуулалт Л

burbot гацсан. Ойн цоорхойд люпин цэцэглэжээ. Хэрэм зулзаганууд хонхор линден модонд сууж байв. Намрын улиралд хунгууд урагшаа нисдэг. Зөгий цэцгийн нуга дээгүүр нисэв. Залхуу далайн хав мөсөн дээр хэвтэж байна. Агч модны мөчир дагуу эмгэн хумс мөлхөж байв. Люба услах савнаас сараана цэцэг услав. Лиля хуванцараар жүрж хийж байв.

Зургаан үг.Хун бамбарууштай ойн дээгүүр нисдэг. Бяцхан тугалыг ногоон нугад бэлчээж байлаа. Бамбаруудтай далайн хав мөсөн дээр хэвтдэг. Валя, Лена нар бөөрөлзгөнөтэй суфле идэж байна. Люси тавган дээрээ бөөрөлзгөнөтэй. Леня хунгууд ойн дээгүүр нисч байхыг харав. Том хонхорт бяцхан хэрэм сууж байв.

Долоон үг.Үнэг болон түүний бамбарууд бяцхан тахиа агнаж байв. Ойн цоорхойд буга, бор шувуу харагдсан. Клим, Глеб нар лаазнаас алтанзул цэцэг услав. Илья, Лёва нар аадар бороонд баригджээ. Юлия, Галя хоёр мөсөн дээр гулгах дуртай.

Найман үг.Лёва, Люба хоёр бяцхан Ленаг чаргаар түлхэж байв. Толягийн аав нисгэгч, тэр өнөөдөр нисч байна.

Дууны автоматжуулалт l l

Хүүхдийн яриан дахь [L], [L"] дууг автоматжуулах

[L] дууг гэртээ тайз болон автоматжуулахад маш хэцүү байдаг. Эцэг эхчүүдэд маш их тэвчээр хэрэгтэй болно. Заримдаа таны бүх хүчин чармайлт дэмий хоосон юм шиг санагдаж, амжилтанд хүрэхгүй. Хамгийн гол нь бууж өгөхгүй, эхлүүлсэн ажлаа арга зүйгээр үргэлжлүүлэх явдал юм. Гэхдээ хүүхдээ хэт их ачаалж болохгүй! Өдөрт хоёр удаа 10 минутын турш дасгал хийхэд хангалттай. Хичээл нь тоглоом, тэмцээн хэлбэрээр явагдах ёстой. Хэрэв танд хэл ярианы эмчээс тусламж хүсэх боломж байгаа бол эргэлзэх хэрэггүй! Эцэг эхийн бүх авъяастай бол мэргэжилтний тусламж нь гэмтэхгүй.

Энэ хүнд хэцүү авиаг урагш, хойшоо үгэнд оруулах, автоматжуулахад нэг сар шаардлагатай. Цаг заваа гарга. Хүрсэн зүйлээ илүү сайн бататгаж, дараагийн ажилдаа хөрсийг бэлтгэ.

Ингээд сар хөдөлмөрөөр өнгөрчээ. Эцэг эхчүүд зүрх сэтгэлдээ "Өө, энэ [L] дуу нь энгийн биш юм" гэж хашгирав. Энэ нь хүүхдийн ярианаас тасарч, тэгээд л болоо! Ялангуяа үгийн эхэнд, дунд хэсэгт. Гэхдээ эхэндээ бүх зүйл цаг шиг болсон. Жаахан хэлнийхээ үзүүрийг хазаад уурын завь шиг гонгиноод: [Ль____], [Л_____]. Дараа нь би хэлнийхээ өргөн үзүүрийг дээд шүдэндээ дарж, эдгээр авиаг тусгаарлан бараг төгс дуудаж сурсан. Гэхдээ үгээр ... Тиймээ ... Дахин "вапата" (хүрз), "шкова" (сургууль), "мэв" (шохой) ...". Зүгээр дээ, чи ч гэсэн эдгээр бэрхшээлийг даван туулж чадна! Хамгийн гол нь нэг үлгэрийн баатар давтах дуртай байсан шиг тэвчээр юм.

Хэрэв [L] хатуу дууг гаргах боломжгүй бол эхлээд зөөлөн [L "] дууг үгэнд нь засаарай: LA - LYU - LE - LE - LI; дараа нь ижил үетэй үгсэд:

LYA: Ляля, оосор, улиас, шороо, талбайнууд, Валя, Толя, Коля;

Лю: хүмүүс, лааны суурь, люпин, цөцгийн тос, догшин, Люда, Люси;

LE: мөс, маалинга, гэрэл, нисгэгч, нислэг, худал хэлэх, Леля, Лёва, Лёша;

LE: ой, арслан, хун, загас агнуурын шугам, бор шувуу, залхуурал, зун, услах сав, тууз, дуугаралт;

LI: навч, линден, шугам, сараана, нимбэг, үнэг, арав, шүршүүр, багана, Лида гэх мэт;

Эцэст нь хэлэхэд, үнэнчээр хэлэхэд:

ЛА-ЛА-ЛА: талбайнууд ногоон болж байна.

LE-LE-LE: ​​Навчнууд газарт хэвтэж байв.

ЛИ-ЛИ-ЛИ: гүехэн тал руу цацагдав.

ЛЮ-ЛЮ-ЛЮ: Би зуны бороонд дуртай.

Мөн ижил сүнстэй өөр зүйл. Та хүүхэдтэйгээ хамт цэвэр ариун үгс бичиж болно. Маш сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа! Хүүхдийн шүлэг, хэл яриа нь бас хэрэг болно.

Өө, люли, люли, люли,

Хүүхдүүд өлгийтэй байхдаа мөрөөддөг.

Сүнсүүд мөчир дээр унтдаг ...

Хүн бүр удаан унтсан байна!

Бид гацуур модны дэргэд идэж, идсэн,

Тэд гацуур дээр арайхийн дуусав.

Бид гацуур модны дэргэд сууж,

Бид савлуур руу харав.

Ямааг анзаарсан

Нумыг буцааж өгсөн.

Үнэг линден модны сүүдэрт хэвтэв.

Үнэг линден навчийг тоолж байна.

Шулуун үгс аль хэдийн [L´] авиаг гаргадаг уу? Гайхалтай! Бусад гийгүүлэгчтэй урвуу үг, хослол руу шилжих цаг болжээ.

AL - OL - UL - EUL - FIR - YUL - YAL (гагнуур, улиас, гүрвэлзэх, тоос, зулзага, алтанзул цэцэг, эрвээхэй, полька, өндөр сандал гэх мэт);

SLE - SLI - SLY - SLY - SLI (ул мөр, гялтгануур, slush, нулимс, чавга гэх мэт). Мөн бусад дууны хослолууд болон үгс, зөвхөн бусад гийгүүлэгчтэй: P, F, G, K (нэмэх, цацрах, ташуур, урсгал, атираа, атираа, глиссе, глюкоз, цангис гэх мэт);

Хүүхэдтэйгээ эхлээд үе, үгс, дараа нь эдгээр авианы хослол бүхий цэвэр хэллэгүүдийг ярь. Толины өмнө суугаад хэлнийхээ байрлалыг хянахаа бүү мартаарай (түүний үзүүр нь дээд шүдэнд байрладаг!).

OL-OL-OL: Бид давс худалдаж авсан.

UL-UL-UL: Бид tulle өлгөх болно.

EL-EL-EL: гадаа цасан шуургатай байна.

EUL-EUL-EUL: Навч дээр тоос бий.

Хатуу дууг [L] удаан хугацаанд дасгал хийх шаардлагатай болно. Нэг үе, нэг үгийг хэд хэдэн удаа давтахаас залхуурах хэрэггүй. Та тэр даруй зөв дуу авиа гаргах боломжгүй болно! Шууд үгээр эхэл: LA - LU - LO - LE - LY ба тэдгээртэй үгс:

LA: лак, сарвуу, вандан, далдуу мод, могой, далдуу мод, лам, дэнлүү, холтос;

LU: нум, томруулдаг шил, сар, шалбааг, цацраг, нуга, зүлэг, Луша;

LO: магнай, хандгай, ломбар, завь, халбага, буржгар, тохой, чадварлаг;

LY: баст, цана, халзан толгой, баст, ширээ, шал, гоол гэх мэт.

Үргэлжлүүлэн үгсийг цэвэр хэллэг болгон холбоно:

ЛА-ЛА-ЛА: манай Хелен жижигхэн.

ЛУ-ЛУ-ЛУ: Лена магтаалд дуртай.

LO-LO-LO: Лена эсгий гутал өмссөн дулаахан.

LY-LY-LY: Ленагийн эсгий гутал хэтэрхий жижиг байна.

Хүүхдийн шүлгээс дараахь зүйлийг сонго.

Бяцхан шар шувуу, шар шувуу,

Том толгой.

Тэр гадас дээр сууж байсан,

Би сар руу хараад,

Түүний нүд гялалзаж байв.

Бяцхан нүд алга ташиж,

Сарвууны дээд талд.

Тэгээд - ниссэн!

Бидний гар савангаар бүрхэгдсэн байв.

Бид өөрсдөө аяга тавгаа угаасан.

Бид өөрсдөө аяга тавгаа угаасан

Ээждээ тусалсан.

(В. Лифшитс)

Шувууд шон дээр суув.

Мөн зулзага нь булан руу явдаг.

Бид суугаад суулаа,

Тэд дуу дуулсан.

Халбагууд сонсогдов -

Хөл нь сунгасан.

Калачи сонссон -

Бүгд зуухнаас үсрэв!

Сар гууль шиг гэрэлтдэг

Харри мэлхий дээр найрлаж байна.

Хөгжилтэй зөгий нисч байна,

Шөнийн харанхуй ойг бүрхэв.

(В. Лунин)

Үнэг ой дундуур алхаж,

Тэр нэг боодолтой сойз үүрсэн байв.

Би угаалгын өрөө халааж,

Ванка усанд орсон

Би үүнийг буланд тарьсан,

Тэр надад чихэрлэг бялуу өгсөн.

Ай, гу-гу, гу-гу, гу-гу!

Нуга дундуур бүү гүй!

Нугад шалбааг байна, -

Таны толгой эргэх болно!

Та анзаарсан байх, ярианы материалд [Р´], [Р] дуутай үг бараг байдаггүй. Энэ нь санамсаргүй хэрэг биш юм. Та хүүхдийнхээ яриаг эдгээр хэцүү дуугаар хэт их ачаалж болохгүй (магадгүй түүний ярианд эдгээрийг хараахан оруулаагүй байж магадгүй юм!). Бид тэдэнтэй холбоотой ажлыг дараа нь хойшлуулах болно. [L] ба [L"] дээр урвуу үе болон үгсээр үргэлжлүүлэн ажиллацгаая.

АЛ - ОЛ - УЛ - ЙЛ - ЭЛ - ЮЛ - ЯЛ - ЁЛ - ИЛ (жижиг, болсон, ширээ, гадас, сандал, луус, байсан, сууж, идэж, үрчийсэн, алхсан, олсон, хөрөөдөж, алхсан гэх мэт. .) г.)

PLA - KLA - VLA - SLA - SLA - FLA - BLA - GLA болон бусад эгшигтэй бусад дууны хослолууд: U, O, Y (уйлах, усанд сэлэх, Klava, түлхүүрүүд, явсан, туг, нүд гэх мэт).

Хэрэв хатуу L авиа нь үе, үгэнд сайн ажилладаг бол хэллэг, цэвэр хэллэг рүү шилжинэ.

АЛ-АЛ-АЛ: Манай хүүхэд бага хэвээр байна.

OL-OL-OL: эрвээхэй ширээн дээр суув.

УЛ-УЛ-УЛ: бид сандлыг хугалсан.

YL-YL-YL: Павел шал угааж байсан.

ШЛА-ШЛА-ШЛА: Би эрдэнэ шишийн цэцэг олсон.

[Л´], [Л] дууг автоматжуулах эхний шатанд хүүхэд таны араас үе, үг, хэллэгийг давтдаг. Төгсгөлд нь та эдгээр дуу чимээтэй үгсийг өөрөө санаж байх ёстой. Та зүгээр л даалгавар өгнө:

[Л´], [Л] авиатай шувуудын нэрийг (амьтан, цэцэг, мод гэх мэт) санаж яваарай.

[L´], [L] дуу чимээ бүхий хүнсний бүтээгдэхүүнийг нэрлэнэ үү.

[Л´], [Л] авиатай зүйлсийг жагсаа.

Хүүхэдтэйгээ хамт оньсого сурч, тааж, хариултын зургийг зур.

Өвлийн хүйтэнд ямар амьтан бэ?

Ой дундуур өлсөж алхаж байна уу?

Энэ нь өргөстэй, ногоон өнгөтэй, бид үүнийг өвлийн улиралд ойд олох болно.

Бид ногооныг нь зочлохыг урих болно.

Нарсанд хонхор байдаг, хонхорт дулаахан байдаг.

Хэн хонхорт дулаахан амьдардаг вэ?

Алимны модны энэ бөөн бол хоп юм!

Тэр унаж, өнхөрч, навчис дунд төөрч орхив.

Тэнгэрт эргэлддэг

Шөнийн цагаар гарч ирдэг.

Тэр тарган, дараа нь жингээ хасдаг.

Энэ нь гэрэлтдэг, гэхдээ огт дулаацдаггүй.

Би газар ухаж байсан.

Огт ядарсан биш!

Тэгээд хэн намайг ухсан бэ?

Тэр ядарч байна.

(Хүрз)

6. Хэлний мушгиа, бичвэрт суурилсан [L], [L"] дууны автоматжуулалт

L, L авиан дээрх ажлаа дуусгахын тулд хэлийг эргүүлэх, эдгээр дуугаар баялаг бичвэрүүдийг ашиглана уу.

Та бөөрөлзгөнө угаасан уу?
Тэд угаасан боловч савангүй.

Тэд гишгэж, гишгэж, улиас хүртлээ дэвсэж,
Тэд улиас хүртэл гишгэсэн ч хөл нь гишгэв.

Коля гадсыг хатгав.
Талбайн хээрийн нислэг.

Полкан савааг сарвуугаараа түлхэв.
Полкан савааг сарвуугаараа түлхэв.

Милагийн ээж түүнийг савангаар угаав.
Мила саванд дургүй байсан.

Зул сарын гацуур мод нь зүү, зүүтэй.
Зул сарын гацуур модны дэргэд зүү хуваах.

Өвлийн хүйтэнд хүн бүр залуу байдаг.
Өвлийн хүйтэнд хүн бүр залуу байдаг.

Манай Полкан урхинд оров.

Муур сүү уув
Витя талхыг сүүнд дүрэв.

Тоншуул царс модыг цоолж байсан ч дуусгасангүй.

Муур бөмбөлөг утсыг булан руу өнхрүүлэв.
Муур буланд бөмбөлөг утас өнхрүүлэв.

Талбай нь хогийн ургамалгүй, талбайг усалдаггүй.
Талбайг услах хэрэгтэй, талбайг услах хэрэгтэй.

Ямар ч хүүхдийн ном танд [L], [L"] дууг автоматжуулах олон ярианы материалыг өгөх болно гэдгийг хэлэх шаардлагагүй.

Хонх

цэнхэр хонх

Чи бид хоёрт бөхийлөө.

Bluebells цэцэг

Маш эелдэг. Тэгээд чи?

(Е. Серова)

Хүүхэлдэйг сольсон

Лида Мила хүүхэлдэйг угааж,

Би хүүхэлдэй дээрх шороог угаагаагүй.

Харин саван нь Милаг хүүхэлдэй болгодог

Тэр чадах чинээгээрээ бүдгэрчээ.

Лида хүүхэлдэйнд гомдсондоо

Илжигээр сольсон.

(Н. Кончаловская)

Бүх өвөл цасан шуургатай

Бүх өвөл цасан шуургатай байсан, -

Агч, Линден мод саарал өнгөтэй болжээ...

Тэгээд хавар бид хөгжилтэй байсан,

Тэд цэцэглэж, ногоон өнгөтэй болсон.

(И. Демьянов)

7. Бага зэрэг анхааруулга

Хүүхдээ хэт ачаалал өгөхгүй байхыг эцэг эхчүүдэд анхааруулмаар байна. Хэцүү [L], [L"] дуу чимээг дээд амжилт тогтоосон хугацаанд даван туулах нь юу л бол. Тус бүр хагас цагаас илүүгүй бэлтгэл хийхэд сэтгэл хангалуун байгаарай. Мэдээжийн хэрэг, хэрэв хүүхэд ядрахгүй бол Та үүнийг өдөрт хоёроос гурван удаа тодорхой завсарлагатайгаар хийж болно.Гэхдээ нялх хүүхдийнхээ нүдэнд ядарч сульдах, эсвэл үйл ажиллагаа явуулах сонирхолгүй болмогц та ажлаа хойшлуулах эсвэл үйл ажиллагааны хэлбэрийг өөрчлөх хэрэгтэй. Үр дүн нь гарцаагүй гарч ирнэ!

Үг, үг, хэллэг, өгүүлбэр, уялдаа холбоотой яриа дахь "Ль" дууг автоматжуулах.

1.Ля, ли, лэ, лэ, лю.

Ла-ла-ля, ли-ла-ли, ли-ла-ла, ли-ла-ли, ли-ла-ли, ли-ла-ли.

2.Ал, ол, ул, ыл, эл, ял, гацуур, ёл, юл, ил.

Ал-ол-ул-ыл, ял-юл-ил-эл, ал-ял-ул-ул, ял-ёл-ул-ил, ол-ёл-ил-ил, ал-эл-ул-юл.

3.Лиза, навч, цахилгаан шат, линден, шүршүүр, burbot, хөндий, viburnum, Полина, бөөрөлзгөнө, эмгэн хумс.

Үнэг, царай, нимбэг, гудамж, унтсан, суусан, зогссон, тогшсон, алхсан, бичсэн, уншсан, дүүжин, гүйсэн, зүүн, гишгэсэн, хотон, аварга.

Хараал ид, шаантаг, алхсан, ойртож, шавар, урт, хавтан, уур амьсгал.

4.Арслан, ой, лэй, авирах, зүүн, услах сав, тууз, хун, загас барих шугам, шат, тасалбар, буга, цутгах, зүүн, өвдөг, гуалин, харамсал, тэрэг, тамга,.

Талбай, зөгийн үүр, дугуй, худал, ялаа, мөсөн гол, ой мод, амттан, бялуу, эргүүлэг, мөсөн гулгуур.

Талх, Глеб, боолчлол, цавуу, ул мөр, гялалзах, хөгц, тор, цайвар, гудамж.

5. Талбай, лаля, оосор, алхаж, glade, hodgepodge, gulaş, тэрэг.

Оля, Юля, Уля, Валя, Коля, Поля, Толя, Галя, хүсэл, сум, долоо хоног, хөрөөдөх.

Учир нь, наран шарлагын газар, blot, малгай, бүжиг, оосор, харагдах, slush, лонх.

6. Мөс, маалинга, Лева, Лионя, Лёша, гэрэл, нисгэгч, нислэг, хүчтэй, алслагдсан, дугуй, живх, herring, ногоон, давстай, нүүрс, хэтэвч, эрвээхэй, зулын гол, онгоц.

Хазах, агч, ралли, хөөрөх, хальслах, алгадах, шөл хийх.

7. Би хатгаж, захиалж, харсан, нүдэж, давсалж, ангаахай, Люба, хүмүүс, цөцгийн тос, өргөст.

Тэд хатгаж, нүдэж, онилдог, эрүү, тэжээвэр амьтад.

Таваг, хушуу, түлхүүр, нэмэх, ууртай, завь, цангис, саваа, боов, хайр, барих, үзэх.


Өвдөлт, эрвээхэй, давс, Ольга, зөвхөн, нэлээд, үнэ төлбөргүй, шош, импульс.

9.Byl, тоос, лонх, саван, саван.

Tulle, үүдний танхим, зулын гол, ханцуй, sprat, хүчтэй, сэрүүлэгтэй цаг, үсний хавчаар.

Гацуур, судалтай, бай, хагарал, цасан шуурга, самбар, пальто, соррел, гар урчууд.

10. Эр зориг, хүрэм, шуудан зөөгч.

11. Ногоон гацуур. Ногоон навч. Ногоон цув. Ногоон навч. Maple Alley. Гудамжинд алхах. Металл сэлэм. Эрүүл нимбэг. Тэд газарт унав. Услах савнаас ус. Шурагтай буга. Талбайд эрдэнэ шишийн цэцэг бий. Цомог дахь алтанзул цэцэг.

11. Лена услах савтай. Галя, Оля хоёр гүйж байв. Лёва, Коля хоёр сууж байв. Коля Толягаас илүү хүчтэй. Леня линден модонд авирав. Алс холын хонх дуугарч байна. Оля нимбэг усалдаг. Лида нимбэгний ундаанд дуртай. Леня хуванцараар баримал хийдэг. Левагийн шүд өвдөж байна. Бяцхан Оля тэргэн дээр хэвтэж байна. Лизагийн зүүн өвдөг өвдөж байна. Валя, Галя хоёр хун зурсан. Бяцхан үнэгүүд үнэгний араас гүйв.

12. Толя, Валя хоёр агч модны гудамжаар алхаж байв. Люда, Оля хоёр нимбэг худалдаж авч байв. Maple навч газарт унав. Ойн цоорхойд буга, бор шувуу бэлчиж байв. Лена услах савнаас сараана, алтанзул цэцэг усалдаг.

Дахин ярихад зориулсан текстүүд

13.ҮНЭГ, НОХОЙ

Талбай дээгүүр үнэг гүйв. Ноход үнэгийг хараад араас нь хөөв. Үнэг ой руу яаран оров. Ноход түүнийг гүйцэж ирсэн ч тэр нүх рүү оров. Үнэг нүхэнд суугаад:

Чих, чи юу хийж байсан бэ?

Нохой үнэг идэхгүйн тулд бид сонсож, сонссон.

Хөл, хөл, чи юу хийж байсан бэ?

Нохой үнэг барихгүйн тулд бид гүйж, гүйв.

Бяцхан нүд, бяцхан нүд, чи юу хийж байсан бэ?

Нохой үнэгийг идээгүй эсэхийг бид ажиглаж, шалгасан.

Чи юу хийж байсан юм бэ, сүүл?

Би хожуул, бутанд наалдсан.

Өө, чи ийм л байна! Нохойнууд аа, миний сүүлийг идээрэй.

Үнэг сүүлээ цухуйлгав. Тэгээд нохойнууд үнэгний сүүлнээс барьж аваад сугалж авав. ( Л.Толстой)

Нугад галуу бэлчиж байв. Алина тэднийг хамгаалж байв. Үнэг гүйж байгаад галуу харав. Үнэг бамбарууштай, тэд өлсөж байна. Үнэг харав: нэг галуу сүргээс хол байна. Үнэг галуу руу мөлхөв. Галуу үнэгийг хараагүй. Үнэг галууг барьж авав. Галуунууд хашгирав. Алина яаран гүйсэн боловч үнэг, галуу ой руу гүйв. Үнэг алга болсон ч Алина түүнийг гүйцэж чадсангүй. Үнэг галууг үнэгний зулзагануудад авчирчээ. Бяцхан үнэгүүд цадаж идээд хөгжилтэй болов.

15. Шүлэг сур.

ЗУНЫ ӨДӨР ***

Тэнгэр цэнхэр байсан, цасан шуурга шуурч,

Алтан нар цагаан цас шиг тархаж байв.

Муур үүдний тавцан дээр хэвтэж байсан бөгөөд бид эсгий гутал өмсөв

Хүү мод тарьж байсан. -Бид цасан шуурганаас айдаггүй.

Цаг хугацаа аажмаар өнгөрөв

Чимээгүй, дулаахан байсан.

16. Цэвэр хэллэгийг дуудах дасгал хий.

*Зуны улиралд шүршүүр цутгаж, цутгаж,

Хүмүүс бороонд дургүй байсан.

Лу-лу-лу - Би ээждээ хайртай. Ле-ле-ле - ширээн дээр сэрүүлэгтэй цаг байна.

Хайр-хайр-хайр - Би ээждээ сараана цэцэг худалдаж авна. Ли-ли-ли - бид бугад тусалсан.

Ле-ле-ле - Би тэднийг ширээн дээр тавина. Ли-ли-ли - тэд газар бөхийв.

Ли-ли-ли - бид ээжид тусалсан. Лу-лу-лу – Би цангис жимсний компотт дуртай.

Редакторын сонголт
"Ардын эрх мэдэл" орон нутгийн өөрөө удирдах байгууллагын тулгамдсан асуудлаарх Бүх Оросын хэвлэлийн XI уралдаан эхэлж байна. Тэмцээний эцсийн хугацаа: 2017.05.31....

Александр Морозов бол Оросын хошин шогийн хамгийн алдартай зураачдын нэг гэж тооцогддог. Түүний тоглолтод олон мянган шүтэн бишрэгчид ирдэг...

"Бүх зүйл амттай байх болно" хоолны төсөл эмээгийн жорны жагсаалыг үргэлжлүүлж байна. Өнөөдөр бүх зүйл таны хувьд шоколаданд байх болно, учир нь гол зүйл бол ...

90-ээд оны дундуур Наталья Штурм гайхалтай алдартай байсан. Дараа нь түүний "School Romance" дууг бүх диско дээр тоглож байсан. Одоо зураач...
"Дахин хоолны амттануудын баяр. Энэ долоо хоногийн бүтээгдэхүүн бол чавга бөгөөд та...
Чеченийн Бүгд Найрамдах Улсын тэргүүн Рамзан Ахматовичийг дэмжигчид болон эсэргүүцэгчдийн хооронд хоёр дахь долоо хоногтоо интернетэд тулаан үргэлжилж байна...
Энэ ангид та Францын амттай амтат амтлагч болох элэгний пате хэрхэн бэлтгэхийг сурах болно. Хоолны тогооч Алла Ковальчук нууцыг дэлгэнэ...
Свами Даши дахин төрөлт © Дизайн. Эксмо хэвлэлийн газар ХХК, 2017 * * * Багш нартаа зориулав Эргэж ирэхгүй цэг Миний үед, хэзээ...
Яагаад олон хүн Фредди Меркьюригийн дуулахыг сонсоод догдолдог вэ? Түүний хоолойд юу шиг санагддаг вэ ...
Алдартай