Ч-ийн авианы тухай ярианы эмчилгээний хичээлийн сэдэв нь “Чи авиа ба үгийн байрлалыг тодорхойлох, үгийн авианы шинжилгээ


Екатерина Козлова
Хичээлийн хураангуй “Ч авиа ба үсэг”

СЭДЭВ АНГИ: « ДУУ, ҮСГИЙН Ч» .

ЗОРИЛТ АНГИ: Ялгаварлан гадуурхах, тодорхой дуудлага Дууны хослол дахь Ч дуу, үе, үг, хэллэг. Танилцаж байна H үсэг.

СУРГАЛТЫН ЗОРИЛГО:

-ичк, -ечк гэх мэт жижигрүүлэх дагавартай нэр үг үүсгэж сурах;

Танилцуулах H үсэг;

Дуудлага хийх чадвараа бэхжүүл Дууны хослол дахь Ч дуу, үе, үг, хэллэг;

Ур чадвараа дээшлүүл дуу чимээгийгүүлэгч бөөгнөрөлтэй хоёр үет үгсийг задлан шинжлэх, нэгтгэх;

Хүүхдүүдийг -ich дагавар бүхий нэр үг үүсгэх арга барилтай үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Хүүхдийг хүсэх үйл үгийг холбох дасгал хийх;

Хүүхдүүдэд үг зохиох, унших дасгал хий H үсэг.

ХӨГЖЛИЙН ДААЛГАВАР:

ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх;

Фонемик сонсгол, фонемик ойлголт, санах ой, анхаарал хөгжүүлэх,

сэтгэх;

Харааны болон орон зайн гностикийг хөгжүүлэх;

Яриатай хослуулан нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

БОЛОВСРОЛЫН ДААЛГАВАР:

Тэвчээртэй байх, бие биедээ туслах чадварыг төлөвшүүлэх.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ:

бөмбөг, бүхий объект дуу Ч(нүд, цаг, үзэг, аяга, яст мэлхий, бээлий, түлхүүр, торх, үзэгний зураг, зурагтай карт үсэг H, соронзон цагаан толгой, хээ гаргах чипс, хилэн цаас, хэвлэх утас үсэг H, эсгий үзэг, бусдын дунд нуугдсан эрчүүдтэй картууд үсэг H, цээж, гэнэтийн бэлэг барих бариул.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд оффис руу ордог. Зочдыг угтаарай.

1. ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТЫН МӨЧ.

Манай бүлэгт сайхан хүүхдүүд байдаг. Би хүн бүрийг эелдэг байдлаар дуудмаар байна.

1). Анжелина, Дима нар өөрсдийгөө энхрийлэн дуудах болно (Ангелиночка, Димочка,

2). Даша, Катя, Кристина, хөршүүдээ энхрийлэн дуудах болно...

3). Катя Даша, Андрей - Стёпа, Стёпа - Андрей нарыг эелдэг байдлаар дуудна.

2. СЭДВИЙН ТАНИЛЦУУЛГА АНГИ.

Галт тэрэг гүйж, исгэрч,

Мөн дугуйнууд тогшиж байна;

Чу-чу-чу, чу-чу-чу!

Би тогшдог, тогшдог, тогшдог!

Би хүн бүрийг богино хугацаанд шинэчлэх болно!

Та аль нь болохыг тааварласан уу? дуу чимээӨнөөдөр бид ярилцах уу? (Бид ярих болно дуу Ч) .

Зөв. Бид давтах болно дуу Ч, мөн танилцаарай H үсэг. Мөн таны мэдлэгийг шалгахад бидэнд туслах болно "Хөгжилтэй галт тэрэг". (Түүн рүү зааж).

Замд гарахын тулд "Баяр баясгалангийн галт тэрэг"дасгал хийх хэрэгтэй.

3. АМЬСГАЛ АВАХ ДАСГАЛ:

Бид хамраараа амьсгалж, амьсгалахдаа нэг удаа хэлдэг дуу Ч(Ч, Ч, Ч. 3 удаа давтана).

4. НЭГДҮГЭЭР СТАНЦ "ҮГ". (Дуудлага Дууны хослол дахь Ч дуу, үе, үг).

ОНЦЛОГ ДУУ Х.

Эхлээд юу мэддэгээ санацгаая дуу Ч. Аль нь дуу чимээ? (гийгүүлэгч, зөөлөн, дуугүй). Яагаад тэгж бодож байна гийгүүлэгч авиа? (дуулаагүй).

Энэ нь дүлий эсэхийг хэрхэн шалгах вэ дуу чимээтэй эсвэл чанга? (Хоолой чичирдэггүй).

Хэрхэн дуу чимээ H бусдаас ялгаатай дуугарна? (h дуу үргэлж зөөлөн байдаг) .

D/тоглоом "Миний араас давт". Дахин давтагдах үгс замууд:

Хамтдаа - ACH-ACH-ACH - ЭМЧ

ЧО-ЧО-ЧО – МӨРӨН

Охид – CHICK-CHICK-CHICK – ТҮЛХҮҮР

Хөвгүүд - ЧКА-ЧКА-ЧКА - бариул

Одоо зөвхөн миний асуусан асуулт л хариулж байна. Бусад нь сонсож байна.

ЧА-ЧО-ЧУ-ЧИ

5. СТАНЦ "Дараа". Багасгах дагаваруудын хэрэглээ. D / бөмбөг тоглоом "Намайг эелдэгээр дууд":

САЙС – СУУЦНЫ БАГ – ГАР ЦҮНХ

ХОНЬ – ХОНЬ НОХОЙ – НОХОЙ

ЧАНГА – ЧАНГА ХАРАА – ХЭРЭМ

RING – RING HAT – HAT

6. ДУУДЛАГА CH ҮГЭЭР БАЙНА, ҮГИЙГ ҮГТ ХУВААХ.

Станц дээр зогсож байна "Шидэт цээж". Та үүнээс эд зүйлсийг гаргаж авах хэрэгтэй бөгөөд тус бүрийг өөрийн чиргүүлийг олох хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд бид үгсийг үе болгон хуваах болно.

D/тоглоом "Үгийг үе болгон хуваах":

Эхний трейлер нь нэг үетэй үгсийг агуулна.

Хоёр цонхтой чиргүүлд аль үг байх вэ? (Хоёр үе).

Дараагийн трейлерт үг оруулах уу? (3 үетэй).

Сүүлийн вагонд үг орох болов уу? (4 үетэй).

(Хүүхдүүд хүссэн чиргүүлийн ойролцоо зүйлсийг тавьдаг. Бид зөв эсэхийг шалгадаг. Цээж хоосон байна. Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн.).

7. ДУУ - ҮСЭГҮГНИЙ ШИНЖИЛГЭЭ, НИЙТЛЭЛ. Бид цаашаа явж болно. Энэ бол урт машин юм гэж бид хэлдэг дуу чимээОлон удаа амьсгалаа гарга (Ч-Ч-Ч-Ч-Ч). Галт тэрэг таныг буудал руу авчирсан "СУРГУУЛЬ"- Тэр сүүлчийнх нь.

Суудалдаа суухын тулд нууц үгээ хэлэх хэрэгтэй. Хүүгийнхээ дунд нэрийг өг. D/тоглоом

"Хүүгийнхээ дунд нэрийг нэрлээрэй":

Глеб хүүтэй - Глебович Иван хүүтэй - Иванович

Петр хүүтэй - Петрович Василий хүүтэй - Васильевич

Сергей хүүтэй - Сергеевич Максим хүүтэй - Максимович

Андрей хүүтэй - Андреевич Олег хүүтэй - Олегович

(Хүүхдийг таглах).

ШКОЛЬНОЙ СТАНЦЫН АНХНЫ ДААЛГАВАР "Өгүүлбэрийг өөрчлөх":

Би сургуульд явмаар байна.

Та сургуульд явахыг хүсч байна.

Тэр сургуульд явахыг хүсч байна.

Тэр сургуульд явахыг хүсч байна.

Тэд сургуульд явахыг хүсч байна.

Бүгд: Бид сургуульд явмаар байна.

Саналын тоймыг гаргах "Бид сургуульд явмаар байна". Анжелина самбар дээрх фланелграф дээр саналын диаграммыг зурж байна.

Диаграмаа фланелграф дээрх диаграммтай харьцуул. Бие биенээ шалгаарай.

Өгүүлбэрт хэдэн үг байдаг вэ? 1 үг, 2 үг, 3, 4 үг,

сүүлчийн үг (Хүүхдүүд диаграм дээрээ харуулав). Шалтгаан өг

диаграм дээр харуул. (ЧИПС АВАХ).

ДАРААГИЙН ДААЛГАВАР.

Дуртай тоглоомоо тоглоцгооё "Тараагдсан үгийг барьж ав". Бэлтгэсэн алга: A, CH, J - TEA; O, CH, I, K – ШИЛ; R, U, CH, K, A – БАРИЛГА

HANDLE зураг гарч ирнэ.

СҮҮЛИЙН ДААЛГАВАР.

Би танд HANDLE гэдэг үгийн диаграммыг оруулахыг санал болгож байна (Хүүхдүүд нийтлэл бичиж, бие биенээ шалгадаг).

Бид бүгдийг дууддаг дарааллаар сонсогдож байна, бид диаграм дээр хуруугаараа үүнийг харуулав.

Диаграммыг хараад үгэнд хэдэн эгшиг байгааг хэл дуугарна? (2) Аль нь? (U, A).

Хэдэн гийгүүлэгч дуугарна? (3) Нэр (R, H, K).

Зөөлөн гийгүүлэгчийг нэрлэ дуу чимээ, диаграм дээр харуул (H).

(Бүх даалгавраа сайн хийсэн).

8. БИЕИЙН МИНУТ "Өсгий".

CHOCK-CHOCK-CHOCK - ГАР ТОРХОН дээрээ!

(Хүүхдүүд ширээгээ орхиж, тойрог дээр зогсдог).

ЦОХ-ЧОК-ЧОК, ЦОХ-ЧОК-ЧОК!

ӨСГИЙГ ХАРУУЛ!

ОХИД, ХҮҮХДҮҮД БӨМБӨГ ШИГ ҮСРЭЖ БАЙНА.

ТЭД ХӨЛЭЭ ЗОГСОЖ ИНЭЭД БАЙНА.

(Тоглоомыг 2 удаа давтана).

9. ТАНИЛЦ Х ЗАХИДАЛ.

НЭГДҮГЭЭР ЗАХИДАЛУНШИХ НЬ МИНИЙ ХҮНДЛЭЛ.

Үзэсгэлэн гаргасан H үсэг.

Энэ юу шиг харагдаж байна H үсэг? (4-т).

H – ТА ЗӨВ ШИЙДСЭН БАЙНА

ТЭД ДӨРВӨН ГЭДЭГ ГЭДЭГТЭЙ БИЧИЖ БАЙНА.

ЗӨВХӨН ДУГААР, НАЙЗУУД,

андуурч БИД ЗАХИА АВАХ БОЛОМЖГҮЙ.

Залуус аа, тэр аль зүг рүү харж байна вэ? H үсэг? (Зүүн талд нь).

Аль нь дууг Ч үсгээр илэрхийлнэ? (Дуу Ч) .

D/тоглоом "Үүнийг тавь захидал» (Хилэн цаасан дээр).

Эхний эгнээ гарч ирдэг дугуйлан хийсэн C үсэг.

Хоёр дахь эгнээ нь утаснуудаар хийгдсэн байдаг. (Бие биенээ шалгах).

D/тоглоом « Захидал алдагдсан» .

Олоод дугуйлна уу H үсэг, бие биенийхээ явцыг шалгах.

10. СОРОНЗОН АВС-ТАЙ АЖИЛЛАХ.

Одоо чи бид хоёр шидтэн болно. Эхлээд бид олдог H үсэг, баруун доод буланд тавь, бидэнд хэрэгтэй болно (Шалгаж байна).

АНХНЫ ШИД

Бид TURNIP гэдэг үгийг гаргадаг. Та ямар үг нийтэлсэн бэ? Бид үүнийг тус тусад нь уншдаг (Хүүхдүүд хариулдаг).

ХОЁР ДАХЬ ИД ШИД

Бидний гарын ид шидийн долгионоор бид TURNIP гэдэг үгийг орлуулах болно P үсгээс H үсэг.

Та ямар үг авсан бэ? (Хүүхдүүд нэг нэгээр нь уншдаг).

ГУРАВдахь ид шид

Хэрэв та солих юм бол ямар үг авахаа бодоорой E үсэг нь U үсэг юм(Хүүхдүүд үүнийг БАРИЛГА гэж нэрлэдэг).

Бид шалгана, солино захидал, үгийг уншина уу.

Хүүхдүүдийн амжилтыг тэмдэглэ.

11. ҮР ДҮН АНГИ.

Станц "Сургууль"сүүлчийнх нь байсан. Бүх ажил дууссан. Юу хийснээ санацгаая. Хүүхдүүд дууддаг. БИ ЦЭЭЖЭЭ АВЧ БАЙНА.

Бидний цээж хоосон байсан. Харцгаая. Хоосон. Гэхдээ тэр ид шидтэй. Бид бол шидтэн. Бид шившлэг хэлдэг. Цээжинд бид ГАР олддог.

Кирилл -

Даша Р.

Даша К. -

Никита -

Степан -

Хүүхдүүд үзэг авч, бүлэгт очдог.

Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй
(2-р анги)
Сэдэв: Дуу [ch'][ts]. Ч, чЦ, ц үсэг.
Зорилго: Хүүхдүүдэд дуу авиаг тусад нь, үе, дотор нь ялгаж сургах
үгээр, өгүүлбэрээр.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
1. "Дуу", "үсэг", "үе", "үг", "өгүүлбэр" гэсэн ойлголтуудыг нэгтгэх.
2. Дуу авиа үүсэх механизмын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх [ch’][ts].
3. "Эрвээхэй" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах, тодруулах, идэвхжүүлэх.
4. [ch’][ts] авиаг ялгах чадварыг бий болгох.
Залруулах:
1. [ч’] – [ц] дууны нөхцөлт рефлексийн холболтыг бэхжүүлэх.
2. Артикуляция, акустикийн ялгаатай параметрүүдийг нэгтгэх
гадаад болон бие даасан ярианы ялгаа.
3. Үе, үг, өгүүлбэр дэх [ч’] – [ц] авиаг ялгах.
4. Зөв дуудлагад хяналт тавих чадварыг нэгтгэх
бие даасан яриа.
Боловсролын:
1. Хүүхдийн үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх.
2. Харилцааны ур чадварыг бий болгох: самбар дээр хариулах, харилцан яриа явуулах.
Тоног төхөөрөмж: толь, зорилго тодорхойлох лавлах хүснэгт, шинжилгээний диаграм
авианы хэллэг, шинж чанар, зургийн материал, үг хэллэг
замууд.


p/p
1.
Үе шатууд
Org.
Агшин
2.
Нийтлэлийн дугаар
үндэсний
гимнастик
3.
Хичээлийн сэдэв
Хичээлийн явц
Хэл ярианы эмчийн үйлдэл
Хүүхдийн үйлдэл
Сайн уу залуусаа. Сонсооч
Сайн уу.
болгоомжтой ажиллах
хичээнгүйлэн. Дараа нь давтана
би:
"Бид ярианы эмчилгээнд ирсэн
анги. Бид анхааралтай
Бид ярианы эмчийг сонсдог. Бид тодорхой бөгөөд
Бид дуу бүрийг тодорхой дууддаг.
Бид сайхан, үнэн зөв бичдэг.
Бид үсэг бүрийг шалгадаг
үе бүр, үг бүр."
Гэхдээ ойлгомжтой, зөв ​​байхын тулд
дуу гаргах хэрэгтэй
ярианы аппаратыг бэлтгэх
ажил. Гүйцэе
үе мөчний гимнастик.
Толин тусгалуудыг ав. Бид гүйцэтгэдэг
дараах дасгалууд:
"эвэр", "дүүжин", "дамар",
"Слайд", "мөөг", "цэвэр
доод шүд", "морь",
"Дээд шүдээ угаацгаая."
Сайн хийлээ!
Ярианы аппарат бид
бэлтгэсэн. Одоо
өөрөө үзээрэй
бидний сэдвийг томъёолох
ангиуд. Үүнийг хийхийн тулд таамаглах хэрэгтэй
оньсого:
“Хүр хорхойн үүрнээс дөнгөж гарч ирсэн
Тэр гэнэт эргэж байна
Хүүхдүүд дараа нь давтана
ярианы эмчилгээний эмч
Хүүхдүүд толь авч,
гүйцэтгэх
дасгалууд.
2

Катерпиллараас хризалис хүртэл,
Тэгээд хүүхэлдэй нь гоо үзэсгэлэн болж хувирдаг."
(Зураг).
Бас нэг нууц:
"Тэр олс шиг салхилж байна,
Цаасан дээр ухаалгаар,
Хризалис бүхэлдээ хөлдөх болно,
Тэр эрвээхэй шиг сэрэх болно."
(Зураг).
Эрвээхэй.
Катерпиллар.
Залуус аа, аль нь тав дахь нь болохыг надад хэлээрэй
"эрвээхэй" гэдэг үгэнд сонсогдож байна уу?
"эрвээхэй" гэдэг үгэнд
тав дахь дуу [h'].
Үгийн долоо дахь авиа юу вэ?
"Катерпиллар"?
"Катерпиллар" гэдэг үгэнд
долоо дахь дуу [ts].
Бидний сэдвийг хэн томъёолох вэ
Бидний хичээлийн сэдэв:
ангиуд?
[ch’][ts] дуугарна.
Ч,ч Ц,ц үсэг.
Дэвтэрээ нээгээд бичээрэй
огноо ба өнөөдрийн сэдэв
Хүүхдүүд сэдвээ бичдэг
тэмдэглэлийн дэвтэрт.
ангиуд.
Одоо бүгдийг хамтдаа тодорхойлъё
бидний хичээлийн зорилго (үндсэн
зорилго тодорхойлох хүснэгт):
1) дуу авиаг зөв дуудна
[h’][ts];
2) дуу авиатай үгсийг ялгах
[h’][ts];
3) үе ба үгсийг унших
Ch, chTs, ts үсэгтэй;
4) зохиож бичих
үгтэй өгүүлбэрүүд
Ch, chTs, ts үсэгтэй.
(Зураг).
Хүүхдүүдтэй хамт
ярианы эмч тодорхойлно
хичээлийн зорилго.
Чхх...
Царцаа яаж жиргэдэг вэ?
Tskst…
(Зураг).
3
4.
Зорилго тогтоогч
ниа
5.
Дуудах
дуу чимээ гаргах
тусгаарлагдсан байна
шинэ хэлбэр

6.
Шинжилгээ
үг хэллэг
тэд ямар байр суурьтай байгаа вэ?
уруул?
Дуудах үед
дуу [h’] уруул
дугуйрсан, бага зэрэг
урагш түлхсэн.
[h’] дууг дуудах үед
шүдний хооронд зай завсар байна, эсвэл
тэд хаагдсан уу?
Дуудах үед
хооронд [h’] дуугарна
шүдний хооронд завсар байна.
[h’] дууг дуудах үед
ямар байр суурьтай байгаа вэ?
хэл?
[h’] дууг дуудах үед
ямар төрлийн агаарын урсгал вэ?
[h’] дууг дуудах үед,
дууны утас юу хийдэг вэ?
[ts] дууг дуудах үед
тэд ямар байр суурьтай байгаа вэ?
уруул?
Дуудах үед
дуу [h’] өргөн
Хэлний үзүүр
дээд талд байрладаг
шүд ([t'] дуугарна),
нум үүсдэг.
Нум дэлбэрсний дараа
хэл холддог
дээд шүд,
-тэй цоорхой үүсдэг
цулцангийн. Дундаж
хэлний арын хэсэг
хатуу болгож өсгөсөн
тэнгэрт. Зөөлөн тэнгэр
өсгөсөн.
Дуудах үед
авиа [h’] агаар
дулаан тийрэлтэт онгоц
цочмог.
Дуудах үед
дууны [h’] хоолой
шөрмөс нь чичирдэггүй.
Дуудах үед
дуу [ts] уруул
-д байрладаг
"инээмсэглэх" байрлал
4

Дууг дуудах үед [ts]
шүдний хооронд зай завсар байна, эсвэл тэд
хаагдсан уу?
[ts] дууг дуудах үед
ямар байр суурьтай байгаа вэ?
хэл?
Дууг дуудах үед [ts]
ямар төрлийн агаарын урсгал вэ?
[ц] авиаг дуудахдаа тэр
дууны утас хийх үү?
Ямар ялгаа байгааг надад хэлээч
[ч’] ба [ц] авианы хэллэг?
Дуудах үед
шүдний хооронд дуу [ts]
цоорхой байна.
Дуудах үед
эхлээд [ts] дуугарна
Хэлний үзүүр
сууринд байрладаг
дараа нь доод шүдний шүд
хүртэл өсдөг
дээд талын цулцангийн
шүдний шүд. Урд болон
дунд нуруу
хэл нь доошилсон, арын
хэлний арын хэсэг
дээш өргөгдөж, амардаг
зөөлөн тэнгэр. Зөөлөн
тэнгэр дээшээ.
хатуу тагнай.
Дуудах үед
дуу авиа [ts] агаар
огцом тийрэлтэт онгоц
хүйтэн.
Дуудах үед
дууны [ts] хоолой
шөрмөс нь чичирдэггүй.
Дуудах үед
дуу [h’] өргөн
Хэлний үзүүр
дээд талд байрладаг
шүд ([t'] дуугарна),
нум үүсдэг.
Нум дэлбэрсний дараа
хэл холддог
дээд шүд,
-тэй цоорхой үүсдэг
цулцангийн. Дундаж
хэлний арын хэсэг
5

хатуу болгож өсгөсөн
тэнгэрт. Тэгээд хэзээ
дууг дуудах [ts]
эхлээд хэлний үзүүр
сууринд байрладаг
дараа нь доод шүдний шүд
хүртэл өсдөг
дээд талын цулцангийн
шүдний шүд. Урд болон
дунд нуруу
хэл нь доошилсон, арын
хэлний арын хэсэг
дээш өргөгдөж, амардаг
зөөлөн тэнгэр.
7. Онцлог шинж чанар
teak
дуугарна
Тодорхойлолт өгье
[ch’] ба [ts] дуу авиа.
Самбар дээр хоёр хүн бичнэ,
Хоёр хүн бичдэг
үлдсэн хэсэг нь бичигдсэн байна
дэвтэр.
самбар, бусад
дэвтэрт бичнэ үү.
Энэ нь [ч’] ямар авиа вэ – эгшиг буюу
гийгүүлэгч? Яагаад?
[h’] дуу нь гийгүүлэгч,
Учир нь энэ нь агаарт байдаг
Энэ нь ямар төрлийн дуу [ch'] вэ - уйтгартай эсвэл
дуугарсан уу? Яагаад?
урсгал уулздаг
саад тотгор.
[h'] дуу нь уйтгартай,
учир нь дуу хоолой
шөрмөс нь чичирдэггүй.
Энэ нь ямар төрлийн дуу [ch’] вэ - хатуу эсвэл
Дуу [h’] зөөлөн байна.
зөөлөн? Яагаад?
Энэ нь ямар авиа [ц] вэ - эгшиг эсвэл
гийгүүлэгч? Яагаад?
Дуу [ts] гийгүүлэгч,
Учир нь энэ нь агаарт байдаг
Энэ нь ямар төрлийн дуу [ts] вэ - уйтгартай эсвэл
дуугарсан уу? Яагаад?
урсгал уулздаг
саад тотгор.
Дуу [ts] уйтгартай,
учир нь дуу хоолой
шөрмөс нь чичирдэггүй.
Энэ нь ямар дуу [ts] вэ - хатуу эсвэл
Дуу [ts] хэцүү байна.
6

зөөлөн? Яагаад?
Дууны хооронд ямар ялгаа байгааг надад хэлээч
Дуу[h’]
[h’] болон [ts]?
зөөлөн, дуу чимээ [ts]
хатуу.
8.
Дуу чимээтэй харилцаа холбоо
захидалтай
Залуус аа, аль үсэг вэ гэж хэлээрэй
үсэг нь дууг илтгэнэ
[h']?
Тэгээд захидал дээр ямар үсэг байна
[ts] дууг зааж өгсөн үү?
"Че" үсэг ямар харагддаг вэ?
"Өт газар эргэлдэж,
Яг л “че” үсэг шиг.
(Зураг).
W - та зөв шийдсэн
Тэд 4-тэй адилхан бичдэг."
(Зураг).
"Цэ" үсэг ямар харагддаг вэ?
"Энэ бол С үсэг.
Төгсгөлд нь хумстай.
Хумс - зураас,
Муурны савар шиг."
(Зураг)
Бичгээр [h’] дуугарна
үсгээр тэмдэглэсэн
"че".
Бичгээр [ts] дуугарна
үсгээр тэмдэглэсэн
"цэ".
Хорхой дээр.
Муурны савар дээр.
Энэ нь хэдэн элементээс бүрдэх вэ?
"whe" үсэг?
"Че" үсэг нь дараахаас бүрдэнэ
2 элемент.
Энэ нь хэдэн элементээс бүрдэх вэ?
"tse" үсэг?
"Цэ" үсэг нь дараахаас бүрдэнэ
3 элемент.
Ялгаа нь юу вэ?
Дэвтэрээ нээгээд бичээрэй
"че" үсгийг томоор бичих ба
жижиг үсэг, том үсэг "tse"
болон жижиг үсгээр.
Эрвээхэй чам руу нисэв
далавчны захидал. Тэдгээрийг олоорой
“Цэ” үсэг нэгтэй
элемент нь илүү байна
"сүүл".
Хүүхдүүд дэвтэр дээрээ бичдэг
дасгал хийх.
Хүүхдүүд бичдэг.
7

9.
Хөгжил
фонемик
сонсгол.
бидний судалж буй захидлууд болон
дэвтэртээ бичээрэй.
Залуус аа, тоглоом тоглоцгооё
"Дууг нь аваарай." би тэгнэ
дуу гаргах, та, хэзээ
[ch'] дууг сонсох, алга таших
алгаа таших, мөн дууг сонсох үед
[ts], хөлөө дар.
Zh w c –h b h v b c – c –
n – h – h– n – z – h – c – l c.
Би үеийг дуудна, харин чи
дуутай үеийг сонсох үед
[h’], нэг удаа алга таш, хэзээ
[ts] дуутай үеийг сонсох,
хоёр удаа алгадах.
Ма - ча - цү - ич - цо - лму -
tsve - bny - tsku -vche - зва - чмы
–сли – цум – чик цак.
Би үгсийг хэлэх болно, мөн та
гэдэг үгийг сонсоход
[ch’] ба [ts] дуугарна, өргө
холбогдох карт.
Эрвээхэй, катерпиллар, жоом, цох,
зөгий, цэцэг, хавар, царцаа,
нисдэг, өт, хүр хорхойн үүр, ялаа
шуугиан.
Би бас өгүүлбэр хэлье
үгсийг сонсох үед
[ch’] ба [ts] дуугаар өргөх
холбогдох карт.
Хүүхдүүд алга ташиж,
гишгэх.
Хүүхдүүд тоглодог
дасгал хийх.
Хүүхдүүд тоглодог
дасгал хийх.
Цэцэг дээр эрвээхэй эргэлдэж, мөн
царцаа өвсөн дунд жиргэж байна.
Хүүхдүүд тоглодог
дасгал хийх.
Биеийн тамирын дасгал.
10
.
Залуус аа, одоо бид жаахан байна
За амарцгаая. Ширээнийхээ дэргэд зогс.
Хүүхдүүд тоглодог
ярианы эмчийн даалгавар.
8

Намайг анхааралтай сонс
миний араас болгоомжтой давт.
Хавар эрвээхэй сэрж,
Тэр инээмсэглээд сунгав.
Нэг удаа тэр шүүдэрээр өөрийгөө угааж,
Хоёр - тэр аятайхан эргэв.
Гурав - ганхаж, бөхийв
Тэгээд тэр цэцэг рүү нисэв.
Сайн хийлээ! Чиний дээр суу
газрууд.
11 Ялгаварлал
tion: дуугарч байна
үе,
үгс,
санал.
1. Залуус аа, үгсийг уншъя
Хүүхдүүд тоглодог
замууд.
Ча-ца, чу-цу, чо-цо,
че - цэ, ач - ац, уч - утс,
оч – отс, ич – түүний.
дасгал хийх.
гэсэн үеийг бичнэ үү
Хүүхдүүд бичдэг
санав.
2. Залуус аа, үгийг уншаарай
Баруун:
СЕНИЦАГУ
үе.
Катерпиллар.
Нэг үгэнд хэдэн авиа байгааг надад хэлээч
"Катерпиллар" гэдэг үгэнд
"Катерпиллар"?
8 дуу чимээ.
Үгэнд хаана байна
бидний дуу чимээ юм
Гөлөг гэдэг үг дэх [ц] авиа
долдугаарт байна
бид сурч байна уу?
газар.
Энэ үгийг дэвтэртээ бичээрэй.
Хүүхдүүд бичдэг.
Залуус аа, би чамд үзүүлье
эрвээхэй, оролдоод үзээрэй
Тэдний нэрийг тааварлаарай. (Нэрс
карт дээрх эрвээхэй).
Репница, эрвээхэй
толботой, гашуудалтай,
нимбэгний өвс,
долоогоно, даам
ба улаан, червонец
галтай..
9

Нэрсийг дэвтэртээ бичээрэй
Хүүхдүүд бичдэг.
чи эрвээхэй
дэвтэр таалагдсан ба
Сураж буй үсгийнхээ доогуур зур.
Залуус аа, бид клирингийн талбайд ирлээ.
эрвээхэй, тэднийг тоолъё.
3. Эрвээхэй чамд авчирсан
санал болгох. Гэхдээ тэр тэгдэг
Би яарч байсан, үгс нь тараагдсан
газар сольсон. Туслаач
үгсийг зөв байрлуул.
Нэг эрвээхэй, хоёр
эрвээхэй, гурван эрвээхэй,
дөрвөн эрвээхэй, тав
эрвээхэй.
Хүүхдүүд зохион байгуулдаг
өгүүлбэр дэх үгс.
Одоо өгүүлбэрээ бич
Хүүхдүүд бичдэг.
12
Ажиллаарай
текст
тэмдэглэлийн дэвтэрт.
Залуус аа, одоо би та нарт уншиж өгөх болно
текст, та анхааралтай
үгийг сонсож, санаж байна
[ч’] ба [ц] дуугаар.
Катерпиллар.
Катерпиллар нь
авгалдай. Түүнд тохиолддог
гайхалтай өөрчлөлтүүд. Тэр
наалдамхайгаас хүр хорхойн үүр ээрдэг
шингэн. Тэр үйлдвэрлэдэг
доод уруул. Энэ шингэн
агаарт хатуурдаг ба
утас болдог. Мөн олон
үсэрхэг гинжит эргэлддэг
таны үсний хүр хорхойн үүр. Дараа нь
Хүр хорхойн үүрнээс эрвээхэй гарч ирнэ. Тэр
насанд хүрсэн амьдралаар амьдардаг.
Хүүхдүүд болгоомжтой
сонсож байна.
Залуус аа, үгсийг нэрлэ
[ch’] ба [ts] дууг сонсдог
санав.
Хүүхдүүд үгсийг нэрлэнэ
дутууг бичээрэй
үсэг.
10

Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү
текст.
13 Хичээлийн хураангуй
Залуус аа, надад хэлээрэй
Бид дуу авиа, үсэгтэй ажилладаг байсан
өнөөдөр хичээл дээр.
Өнөөдөр бид ангидаа
дуу чимээтэй ажилласан
[ch’] ба [ts] “che” үсэгтэй
Үг хэллэгийн ялгаа юу вэ?
[ch’] ба [ts] дуугарна уу?
болон "tse".
Дуудах үед
дуу [h’] өргөн
Хэлний үзүүр
дээд талд байрладаг
шүд ([t'] дуугарна),
нум үүсдэг.
Нум дэлбэрсний дараа
хэл холддог
дээд шүд,
-тэй цоорхой үүсдэг
цулцангийн. Дундаж
хэлний арын хэсэг
хатуу болгож өсгөсөн
тэнгэрт. Тэгээд хэзээ
дууг дуудах [ts]
эхлээд хэлний үзүүр
сууринд байрладаг
дараа нь доод шүдний шүд
хүртэл өсдөг
дээд талын цулцангийн
шүдний шүд. Урд болон
дунд нуруу
хэл нь доошилсон, арын
хэлний арын хэсэг
дээш өргөгдөж, амардаг
зөөлөн тэнгэр.
Дуу[h’]
зөөлөн, дуу чимээ [ts]
Онцлог шинж чанар нь юугаараа ялгаатай вэ
хатуу.
[ch’] ба [ts] дуугарна уу?
Хүүхдүүд хариулдаг.
Та ямар үгсийг санаж байна вэ?
[ch’] ба [ts] дуугарна уу?
11

14
Зэрэг
Юу нь сонирхолтой байв
анги?
Бидний хичээл дууслаа. Та
өнөөдөр сайн ажилласан.
Сайн хийлээ.
12

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО

Боловсролын:

  1. Үг, үг, хэллэг дэх [H] авиаг ялгах, дуудах чадварыг бэхжүүлэх. Үе мөчийг тодруулах, шинж чанарыг өгөх.
  2. Хүүхдүүдэд [H] дууг үгийн арын дэвсгэр дээр болон үгнээс тусгаарлах, зураг сонгох, өгөгдсөн авиатай үгсийг гаргах чадварыг сургах.
  3. Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох чадварыг бэхжүүлэх.
  4. Дууны үений шинжилгээ, үгийн нийлэгжилтийг үргэлжлүүлээрэй.
  5. Туслах үгсийг ашиглан өгүүлбэр зохиох дасгал хий.
  6. Хүүхдэд H үсгийн график дүрсийг танилцуулах. Үгийн хувиргалтыг үргэлжлүүлэн заах; үг, өгүүлбэр унших.
  7. Багасгагч дагавар бүхий нэр үг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх.

Залруулах:

  1. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.
  2. Төвлөрөх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  1. Насанд хүрэгчдийн болон бие биенийхээ яриаг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.
  2. Хичээлийн туршид ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ

Letterer өвөөгийн "захидал", бөмбөг, бие даасан толь, үлгэрийн баатруудын хавтгай дүрсүүд (Чебурашка, Эрхий хуруу, Ципполино), дэлбээнүүд дээр дүрс бүхий бумба ("CH" авиатай), хөгжмийн алх, ... хариулах саваа, дууны шинжилгээ хийх гурван өнгийн дөрвөлжин, үсэг үгийн касс, “чихмэл” хүүхэлдэй, Ч гэсэн үсэгтэй авдар.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

1. Org. Агшин.

Залуус аа, гар барьж, бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Сэтгэл санааг илүү гайхалтай болгохын тулд бид нарлаг туулай дуудах болно. "Нарлаг туулай" нүдэнд зориулсан гимнастик:

2. Сэдвийн мессеж.

Хичээл эхлэхийн өмнө бид шуудангийн хайрцгаа шалгана (бид захидал бичдэг өвөөгийн захидлыг олдог). Захиа хэнээс ирснийг уншина уу.

Letterer өвөөгийн захидал

Залуус аа, Letterer өвөө бидэнд муу мэдээ хэлж байна. Өнөөдрийн уулзах ёстой байсан шинэ захиаг чихмэл хулгайлсан. Бид түүнийг олох хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд бид ямар үсэг болохыг таах ёстой. "Эелдэгээр нэрлэ" (бөмбөгтэй) тоглоом бидэнд туслах болно.

Бөмбөг-бөмбөг, түлхүүр-түлхүүр, хэрэм-хэрэм, аяга-аяга, нохой-нохой, халбага-халба, сэрээ-салаа, чемодан-чемодан, цаг-цаг гэх мэт.

Эдгээр бүх үгэнд яг ямар дуу чимээ сонсогддогийг та таасан уу? Энэ нь зөв, энэ нь CH үсгээр бичгээр тэмдэглэгдсэн [CH] дуу юм. Энэ нь өнөөдөр бид ... CH үсгийг олох ёстой гэсэн үг юм. Мөн энэ үсгийг олохын тулд бид эхлээд [H] авиаг сайтар судлах болно. Ширээн дээр суугаад толь аваад [H] дууг тод дууд.

3. Дууны илэрхийлэл [H]

(Уруулыг урагш сунгаж бөөрөнхийлөнө. Хэлний үзүүр тагнайд хүрнэ. Хэлний хажуу ирмэгийг дээд араа шүдэнд чанга дарна. Хэлний ар тал дээш өргөгдөнө. Дуу авиаг хэлэх үед хэлний үзүүр амнаас гарч ирдэг.)

4. Дууны шинж чанар [H](гийгүүлэгч, үргэлж зөөлөн, дуугүй) .

5. [Х] авиаг бусад авианаас үе, үгээр ялгах.

Би дуу авиа, үеийг дуудах бөгөөд хэрэв та [H] дууг сонсвол алгаа ташаарай.

Одоо "Бүү эвшээ, бөмбөг барьж, давт" ярианы дасгал (үгийн мөрүүдийг дуудах). Ач-оч-уч-ич, ча-чо-чу-чи, ача-очо-учу-ичи; чна-чну-чну-чни; юу-ямар-хүндэтгэл гэх мэт.

Мөн надад хариулах саваа байна. Гартаа саваа авсан хүн "H" авиатай үгийг нэрлэнэ (хүүхдүүд энэ дуутай үгсийг гаргаж ирдэг).

6. Үгэнд авианы байр суурийг тодорхойлох, үгийн авианы шинжилгээ.

Залуус аа, бид маш их автсан тул бид С үсгийг олох хэрэгтэй гэдгээ мартав. Захидал судлаач өвөө бидэнд туслахууд илгээсэн. Анхны хань нь бидний тусламж руу яаран гүйж байна, энэ нь хэн бэ - энэ нь зөв, энэ бол Thumbelina (зураг).

Хэрэв бид түүний даалгаврыг гүйцэтгэвэл Эрхий хуруу бидэнд арга замыг хэлэх болно. Самбар дээр chamomile байдаг бөгөөд түүний дэлбээнүүд дээр [H] дуутай зургууд байдаг. Хүүхдүүд өөрсөддөө дэлбээ сонгож, зургийн нэрэн дэх "CH" авианы байршлыг тодорхойлно. Одоо үгийнхээ дууны дүн шинжилгээг нийтэлнэ үү. Сайн байна залуусаа даалгавраа биелүүлэв. Мөн Thumbelina биднийг дараагийн баатар руу илгээдэг.

Энэ баатар бол Чебурашка (зураг).

7. Үгийг үе болгон хуваах.

Чебурашка бидэнд "Үгийг товш" гэсэн даалгавар бэлдсэн (хүүхдүүд үгсийг үе болгон хувааж, хөгжмийн алхаар тогших).

Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлсэн! Чучелка С үсгийг хаана нуусныг ганцхан зоригт үлгэрийн баатар мэддэг гэж Чебурашка хэлэв. Энэ бол Чипполино (зураг).

8. Санал дэвшүүлэх.

Гэхдээ Ципполино ч гэсэн өөрийн гэсэн даалгавартай, тэр таныг манай туслагчдын тухай хөгжилтэй өгүүлбэрүүдийг хэлэхийг урьж байна (хүүхдүүд өгүүлбэр гаргаж ирдэг).

Чипполино таны саналд үнэхээр их таалагдсан тул "Үгийг эхний дуугаар уншаад, Чучелка С үсгийг хаана нуусныг тааварлах болно" гэж санууллаа.

(Хүүхдүүд "цээж" гэдэг үгийг таадаг).

Энэ нь захидал цээжинд байгаа бөгөөд бид үүнийг олох хэрэгтэй гэсэн үг юм. (Хүүхдүүд цээж, нуугдмал аймшгийг олдог).

Ярианы эмч: Цээж олоод, Аймшигт хорхой энд байна.


Чи яагаад захиаг хулгайлсан юм бэ?

чихмэл амьтан: Би өөрийн гэсэн H үсэгтэй болоосой гэж хүссэн, учир нь миний нэр дээр хоёр үсэг байгаа бөгөөд би яаж бичихээ ч мэдэхгүй байна.

Ярианы эмч: Гэхдээ залуус ч гэсэн энэ үсгийг мэдэх хэрэгтэй, тэгэхгүй бол тэд Ч гэсэн үсэгтэй үг уншиж, бичиж чадахгүй шүү дээ Залуусаа, Чучелка гэдэг нэрийг Ч үсэггүйгээр яаж бичих вэ гэдгийг хэлээрэй (хүүхдүүд: "Уелка"). .

чихмэл амьтан: Өө, ямар муухай юм бэ.

Ярианы эмч: Таалагдахгүй байна уу?! Дараа нь залуусаас уучлал гуйж, захидлыг буцааж өг.

чихмэл амьтан: Уучлаарай залуусаа. Одоо би чамд захидлыг өгье, энэ нь миний цээжинд байна (үг хэлнэ) "Цээж, цээж, торхоо нээ" (нээж чадахгүй байна) Залуус аа, надад туслаач, эдгээр үгсийг хамтдаа хэлье, дууг тодорхой онцлон тэмдэглэе. Ч” (хүүхдүүд дуудаж, цээж нь нээгдэж, чихмэл захидал гаргаж, хүүхдүүдэд өгдөг)

Ярианы эмч: Сайн хийлээ! Залуус аа, бидний хичээл дээр чихмэл амьтан сууж, бидэнтэй хамт С үсгийг заагаарай (Чучелка үлдэнэ).

9. Ч гэсэн үсгийг танилцуулж байна.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Залуус аа, Чучелка дуу нь үсэгнээс юугаараа ялгаатай болохыг хэн хэлэх вэ (хүүхдийн хариулт)

Хараач, энд C үсэг байна. Энэ ямар харагдаж байна вэ?

H - Та зөв шийдсэн, тэд үүнийг "4"-тэй адил бичдэг.

Бид үсгийг зөвхөн тоотой андуурч болохгүй шүү найзуудаа.

Энэ нь ямар элементүүдээс бүрддэг вэ (хоёр босоо саваа, нэг хэвтээ). Босоод энэ үсгийг агаарт бич, одоо баруун гараа зүүн алган дээрээ, эсрэгээрээ, мөн бие биенийхээ нуруун дээр бич. Одоо алган дээрээ цонх гаргаж, нүдээрээ цонхоор харан таазнаас шал хүртэл агаарт H үсэг зур. Тэмдэглэлийн дэвтэрт үсэг бичих.

10. Кассын машин дээр ажиллах, үг хувиргах.

Одоо кассын машиныг нээж, H үсэг (шал, цонх) хаана байгааг олж мэдье. Дээд талын туузан дээр Цай гэдэг үгийг байрлуулж, Цай гэдэг үгнээс Чайка, Аяга гэдэг үгийг яаж гаргах вэ. Сайн байна, бид кассын машиныг цэвэрлэж байна.

11. Өгүүлбэр унших

Чипполино, Чебурашка, Тумбелина нарын сүүлчийн даалгавар нь дугтуйнд байна. Эдгээр дугтуйнд үгс орсон байна. Таны даалгавар бол эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохиож, тэдгээрийг унших явдал юм.

12. Хичээлийн хураангуй.

Ингээд бид H авиа, үсэгтэй танилцсан. Энэ авианы талаар та юу хэлэх вэ?

[H] авиатай үгсийг нэрлэ.

Чучелка, та бидэнтэй ажиллахад таатай байсан уу? Тэгээд дахиад манайд ирээрэй, залуус бид хоёр чамд өөрийн гэсэн захидалтай болохын тулд С үсгийг өгмөөр байна.

Чучелка: Баярлалаа, бас танд сайхан сюрприз барих гэж байна, нэр нь бас [H] дуутай, энэ юу болохыг таагаарай? (Лоллипоп) Цээжинд минь амттан байна, нээхэд туслаач, "Цээж, цээж, хажуугаа нээ" гэсэн шидэт үгсийг санаарай.

Чихмэл нь хүүхдүүд, навчисыг эмчилдэг.

Залуус аа, та өнөөдөр хамгийн сайнаараа хичээж, анхааралтай сонсож, сайн хариулсан, бүгд гайхалтай байсан!

Некрасова I.A. http://50ds.ru/logoped/4877-logopedicheskoe-zanyat...elnoy-gruppe-na-temu-zvuk-ch-- bukva-ch.html

Зорилтот:

  • Дууны дуудлага хийх чадварыг бэхжүүлэх hүе, үг, хэллэгээр; багасгах дагавар бүхий нэр үг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх;
  • "Рок" гэдэг үгийн дуу авианы шинжилгээг боловсруулах ажил;
  • h үсгийг танилцуулах; эгшгийн зөв бичгийн дүрмийг танилцуулна а, удараа h;
  • фонемик сонсгол, санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • мод, зул сарын гацуур мод, хожуул, зураг, оньсого бүхий дугтуй, H авианы паспорт, дуу авианы тэмдэг; үсэг бүхий цэцэг;
  • Я, Ю үсэгтэй Н үсэг хэрхэн маргалдсан тухай үлгэр (В. Волина), медаль.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Өнөөдөр найзууд аа, бид үлгэрийн ойгоор аялах болно. Гэхдээ бид тэнд очихын тулд юу ашиглахыг тааварлаарай!

"Хэн гүйж байна, хосууд эргэлдэж байна,
Хоолойноос утаа үлээж,
Тэр өөрийгөө урагшлуулдаг.
Тийм ээ, би чамтай хамт" (галт тэрэг).

Хүүхдүүд зүтгүүрт сууна (дуу дуулж).

Энд бид сууж байна,
Манайхаар зочлоход таатай байна.
Явцгаая, явцгаая, холгүй байна,
Та амарч болох газар”

II. Эгшиг, авианы талаар олж мэдсэн зүйлээ бататгах.

- Энэ ид шидийн ойд ойн цоорхойд амарцгаая.

Хожуулыг хараарай, тэнд зураг байна. Тэднийг ав. Таны зурган дээрх объектыг илэрхийлэх үгийн эгшгийг нэрлэсэн хүн хожуул дээр сууна.

III. Шинэ материалтай танилцах.

1. Энэ ямар дугтуй вэ, тэнд юу байгааг харцгаая!

Мөн дугтуйнд оньсого, паспорт, дуу авианы тэмдэг байдаг.

Энэ юунд зориулагдсан юм бол гэж би гайхаж байна уу? Эхлээд оньсого тааварлацгаая.

Галочка юу вэ?
Саваа дээрх утас.
Гартаа барь
Голын утас. (Загасны уурга.)

Шилэн хаалганы ард
Хэн нэгний зүрх цохилж байна
Тик ток, хачиг.
Ийм чимээгүй, тийм чимээгүй . (Үзэх).

Сэвсгэр хөвөн ноос
Хаа нэгтээ хөвж байна
Ноос бага байх тусам
Бороо ойртох тусам. ( Үүл)

– Бидэнтэй уулзахыг хүссэн ямар дуу байна гэж та бодож байна вэ?

Бидэнтэй анх удаа ирж байгаа тул түүнд яаралтай паспорт хэрэгтэй байна. Бид түүнд ямар бэлэг тэмдэг үлдээх ёстой вэ?

Артикуляция

- Толь ав. [h’] дууг дахин дуудаж, хэл, уруул, шүдний байрлалыг ажиглацгаая.

-Дуулах боломжтой юу?

– Дуудлага хийх явцад ямар агаар тогтдог авиаг нэрлэх вэ?

- Дуугаа гаргацгаая [h']

– Шинэ дууг хэрхэн дуудах вэ?

Дүгнэлт: ([h’] зөөлөн дуугарна.)

- Одоо хүзүүн дээр гараа тавиад Ч дууг дахин хэлье, бидний хүзүү юу болоод байна вэ? (чимээгүй). ([ch'] дуу бүдэг байна.)

– Дүгнэлт: шинэ дууны талаар юу сурсан бэ. (Ггийгүүлэгч, дуугүй, үргэлж намуухан дуу.)

Паспорт дээр ямар тэмдэг наах вэ (ногоон тойрог).

2. Ярианы дасгал:

Бидний шинэ найз Ч дуу чамтай тоглохыг хүсч байна, миний араас давт.

ча-чо-чу-чи

чи-чу-ча-чо

чо-чи-чу-ча

- Бид дэгээ харсан.

Чу-чу-чу - Би алхаар тогшдог.

Чо -юу -юу- нар халуун дулаан байна.

Чи-чи-чи - Зууханд шатаасан бялуу амттай байдаг.

3. "Сайхан хэл" дидактик тоглоом.

Бид эелдэг үгсийг хүсч байсан.
Аль дуу нь бидэнд туслахад бэлэн байна вэ?
[h] - энэ бол маш зөөлөн дуу юм,
Үүнийг тойрч гарах арга байхгүй юм шиг байна
түүний үйлчилгээгүйгээр.

Эргэн тойрноо харж, объектуудыг надад энхрийлэн нэрлээрэй, ингэснээр нэрэнд H дуу сонсогдоно (мөчир, зүү, шувуу, үүл, хожуул, зул сарын гацуур мод, навч гэх мэт).

4. Дууны үгийн шинжилгээг хөгжүүлэх ажил.

Надад Ч (Рок) авиатай шувуу олоорой.

  • Энэ үг хэдэн үетэй вэ?
  • Нэг үгэнд хэдэн үе байгааг хэрхэн олж мэдэх вэ?
  • Эгшиг авиаг нэрлэ.
  • Нэг үгэнд хэдэн гийгүүлэгч байдаг вэ?
  • Эхний, хоёр дахь, сүүлчийнх нь юу вэ (дууны шинж чанар).

5. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Бид хожуул дээр суулаа, ойн цоорхойд зугааццгаая.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав -
Бид бүгд тоглохоор бослоо.
алгаа алгадацгаая,
Хөлөө дарцгаая
Тэгээд хурдан үсэрцгээе
Үүнийг илүү хөгжилтэй болгохын тулд.
Салхи хүчтэй, хүчтэй үлээж байна
Мөн нарс мод найгана.
Цэнэглэх нь бидэнд тусалдаг
Үргэлж эрүүл байгаарай.
Одоо бид урсгалууд байна -
Тэд ар араасаа урсаж байв ...
Дахин бүгдээрээ болоорой -
Наранд тоглоцгооё.
Бид бол хөгжилтэй туяа юм
Бид эелдэг, халуухан.

6. h үсгийг танилцуулах.

Залуус аа, Ч дууг тэр энэ ойн хаа нэгтээ нуусан Ч гэсэн үсгээр илэрхийлдэг. Түүнийг олохыг хичээцгээе. (Хүүхдүүд H үсгийг олдог)

  • h үсгийг харуулж байна.
  • Агаарт бүртгүүлнэ үү.
  • Саваанаас H үсгийг байрлуул.
  • Тоглоом "Нэг эсвэл хоёр удаа эргэж, [h] үсэг рүү эргэ"

7. Н үсэг нь I ба Ю үсэгтэй хэрэлдэж байсан тухай үлгэр (В. Волина) (. Хавсралт 1)

– H үсэг танд үлгэр бэлдсэн.

Нэгэн өдөр би, Ю, А, Ү үсгийг урьж нуугдаж тоглов. Захидлууд далд газар сууж, хэн нэгэн тэднийг хайж эхлэхийг хүлээж байна. Одоо Ч үсэг аль хэдийн бүх зүйлийг тойрч, А, У хоёрыг олсон боловч Би, Ю хоёрыг олж чадаагүй хэвээр байна. Би хайж, хайсан боловч олж чадаагүй, би гэртээ харихаар шийдсэн. Н үсэг зэргэлдээх байшингийн хажуугаар өнгөрөхөд Ю бид хоёр юу ч болоогүй юм шиг үүдний тавцан дээр сууж байхыг харав. Ч-д гомдсон бөгөөд түүнээс хойш тэдний нөхөрлөл тасарчээ. Тэд хэзээ ч хамт зогсдоггүй.

Харин А, У үсгүүдтэй Н үсэг найзууд болсон.

Түүнээс хойш CHA, CHU хоёрыг зөвхөн А, У-аар бичдэг болсон.

Эдгээр үетэй үгсийг надад өгөөч.

8 . Мөн энд өөр нэг клиринг нь энэ клиринг амьдардаг; Тэднийг унш. (унших)

-Ганцхан үсэг алдагдсан. Аль нь? (H)Яагаад?

- Энэ клирингт амьдардаг захидлуудтай алдагдсан захидлаа танилцуулъя. Үүнийг хийхийн тулд та энэ үсэгтэй нийлсэн үеийг унших хэрэгтэй ( чи, ча, чо, чо).

Одоо цэцгүүдээр тоглоцгооё, дэлбээн дээр үгс бичигдсэн, үетэй (CHA, CHU, CHO, CHI), тэдгээрийг уншаарай (үүл, овоо, цаг, аяга, нисэх, оймс, гайхамшиг, чимээгүй, шивнэх, цутгамал төмөр , туяа, лаа, өнхрөх, siskin, алдаа, мөр, аалз).

- Сайн байна залуусаа! С үсгээр хэчнээн шинэ үг уншдаг вэ.“С” үсэг ямар чухал, хэрэгтэй вэ.

VI. Хичээлийг дүгнэж байна.

- Гэртээ харих цаг боллоо. Бидний гайхалтай аялал дууслаа. Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй уулзсан бэ? Дууг дүрсэл.

H үсэг нь танд "Залуу уншигч"-ын медалийг өгдөг.

Жернакова Надежда Леонидовна
"Дуу [H]" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Ярианы эмчилгээний хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв: "Дууны h"

Зорилтот:"Сав суулга, хүнсний бүтээгдэхүүн" сэдвээр "Ч" авиаг урагш, урвуу үе, үг, өгүүлбэр, лексик материал дээрх текстийг автоматжуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:дуу авиа үүсэх механизм [Ч], түүний акустик шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. [Х] авианы зөв дуудлагыг тусгаарлагдсан хэлбэрээр, үе, үг, өгүүлбэрт нэгтгэх. "Тогоо, хоол" сэдвээр үгсийн санг нэгтгэх.

Залруулах: ярианы моторт чадварыг хөгжүүлэх, бэхжүүлэх. Дууны артикуляторын бүтэцтэй нөхцөлт рефлексийн холболтыг бэхжүүлэх [H], Фонемик сонсголыг тухайн фонемийн акустик дүрсийг хөгжүүлэх, нэгтгэх, дууны үеийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх, үг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх. Анхаарлын тогтвортой байдал, харааны-орон зайн ойлголт, харааны санах ойг хөгжүүлэх, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: нинжин сэтгэл, хариу үйлдэл, тэсвэр тэвчээр, шаргуу хөдөлмөр, шийдэмгий байдлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:толь, үгийн зам, үсэг бүхий хөзөр, объектын зураг, утас, үгийн зам ба хүснэгт, үе мөчний тоглоом мэлхий, царцаа, үе мөчний дүрс, янз бүрийн схем, дуу чимээтэй H үсэг, үр тарианы уут, өргөст хэмх, алимтай сав, хүүхдэд зориулсан тоглоомын багц " Дэлгүүр", "Гал тогоо"

Хичээлийн явц.

1 Зохион байгуулалтын мөч Зорилго: эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох. Хичээлийн эхний минутаас хүүхдүүдийг ажилд татан оролцуул.

Сайн уу хүүхдүүдээ.

Баруун гараа дээш өргөх (баруун гартаа хувцасны хавчаар байдаг, зүүн гараа доошлуул. Баруун гараа хажуу тийш, зүүн урагшаа.

2. Хичээлийн сэдвийг зарлах.

Хэрэв та оньсого тааварлавал хичээлийн сэдвийг олж мэдэх болно

Нугад хийлч амьдардаг.

Бүх зүйл ногоон, тэр эргэн тойрон давхиж байна. (царцаа)

Царцаа яаж жиргэдэг вэ? Ч-ч-ч.

Өнөөдөр бид Ч дуу, Ч үсгийг судлах болно. (Оюутнууд оньсого тааж, "Чи авиа" хичээлийн сэдвийг тодорхойлно)

3. Үе мөчний гимнастик

Зорилго: үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах; амаар амьсгалах дүрмийг бий болгох.

Царцаа сэрж, цонхоо онгойлгож, үүдний танхимд гарахад мэлхий гарч ирэв - өлөн гэдэс. Мэлхийн дархныг идүүлэхгүйн тулд хэлний дасгалаа зөв хийцгээе.

"Инээмсэглэл", "Хуушуур", "Дарвуулт". "Аяга", "Дүүжин", "Цаг"

(Хүүхдүүд "Мэлхий" хүүхэлдэй, биоэнергопластикийн элементүүдээр үе мөчний дасгал хийдэг)

4. Тусгаарлагдсан дуу авианы дуудлага. Зорилго: Ономатопея дахь тусгаарлагдсан дууг нэгтгэх, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах.

Царцаа Ч-Ч-Ч-г хэрхэн жиргэж байна. Чамайг аварч, дууг нь дуулж эхэлсэнд царцаа баяртай байна. Царцаатай хамт дуулцгаая. Би энэ үгийг эхлүүлж, та болон царцаа дуусгахын тулд "илүү чанга хашгирах" болно.

түлхүүр мэ. Гэхдээ. kli. тоосго. жигнэх... гр... (Хүүхдүүд сүүлчийн дууг дуусгана. (найрал, бүлэг, гинж, хувь хүн).

5. Төлөвлөгөөний дагуу үе мөчний шинжилгээ.

Төлөвлөгөөний дагуу артикуляция, дууны шинж чанар [H] - диаграм.

Уруул нь дугуйрсан.

Шүд нь хоорондоо ойрхон байдаг.

Амьсгалах үед хэл нь дээд шүдний ард байрладаг, хэлний үзүүр нь тагнайгаас огцом сэргэдэг.

Агаарын урсгал дулаан, агаар нь түлхэлтээр гарч ирдэг. (Хүүхдүүд үе мөчний дүрс, гар дээрх диаграмм, үе мөчний мэлхийн хүүхэлдэй ашиглан төлөвлөгөөний дагуу Ч дууны артикуляцияд дүн шинжилгээ хийдэг)

6. Дууны шинж чанар. Зорилго: Шаардлагатай үйлдлүүдийн дарааллыг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Ч авиа нь гийгүүлэгч байдаг тул саад тотгор байдаг.

Ч дуу нь зөөлөн тул ямар өнгийн хувцасны хавчаараар тэмдэглэе?

Ч дуу нь гийгүүлэгч, уйтгартай, үргэлж зөөлөн байдаг. Хүүхдүүд лавлагаа диаграммын дагуу Ч дууг тодорхойлдог

Бид H-г ногоон хувцасны хавчаараар тэмдэглэнэ.

7. Дуу авиаг үсэгтэй холбох. Зорилго: нарийн моторт ур чадвар, харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Ч авиаг ямар үсэг бичих вэ?

Зөв бичсэн Н үсгийг харуулахын тулд ногоон хувцасны хавчаар ашиглана уу

Хүүхдүүд ногоон хувцасны хавчаарыг зөв бичсэн H үсэг дээр хавсаргана.

8. Үгэнд авиа засах. Дууны шинжилгээ, үгийн синтез. Зорилго: Үгсийн синтезийг сайжруулах. Ярианы интонацын илэрхийлэл, зөв ​​бичгийн дүрмийг хөгжүүлэх.

Нэгэн өдөр эгшигтэй Н үсэг голын эрэг дээр амарч байв. Тэд ча, чу, чэ, чи (гунигтай, баяр хөөртэй) дууг дуулсан. Тэгээд H үсэг усанд сэлэхээр шийдэв. Гэнэт хүчтэй салхи үлээж, долгион босч, Н үсэг живж эхлэв. Тэр хашгирав: "Туслаач! Туслаач!" Эрэг дээр I үсэг, Ү үсэг хэвтэж байв. Чухал үсэг Би, Ю хоёр зүгээр л толгойгоо өндийлгөж, харан үргэлжлүүлэн хэвтэв. Тэгээд А үсэг, У хоёр үсрэн босч, туслахаар яаравчлав. С үсэг нь нэг гараа А үсэг рүү, нөгөө гараа У үсэг рүү сунгаж түүнийг эрэг рүү татав. Түүнээс хойш Н үсэг нь А, У үсэгтэй нөхөрлөсөн.

САН: Ча! Чү!

Гол, нуурын эрэг дээр та хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ? Цөөрөм дээрх сүрьеэ. (Оюутнууд янз бүрийн аялгуутай үгийн хэлхээг дуудна. Хувцасны хавчаар ашиглан үгийн диаграммыг гарга)

9. “Аяга таваг, хоол” гэсэн үг хэллэгийн сэдвээр Ч авиаг үгэнд нэгтгэх. Үгсийн дуу авианы шинжилгээ.

H үсэг нь даалгавраа биелүүлэхийг санал болгож байна.

Бид тавиур дээр байгаа зүйлийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? - аяга таваг

Дээд тавиур дээр ямар хоол байгааг жагсаан бич. Хүүхдүүд: Цайны аяга.

Энэ хэрэгсэл нь цай уухад хэрэгтэй. Үүнийг цайны хэрэгсэл гэж нэрлэдэг. Энэ нэрийг давт.

Доод тавиур дээр байгаа хоолыг нэрлэ. - Тогоо, хайруулын таваг, шанага, коланд, хормогч.

Эдгээр сав суулга нь гал тогооны өрөөнд хэрэгтэй. Үүнд хоол бэлтгэдэг. Үүнийг гал тогооны хэрэгсэл гэж нэрлэдэг. Энэ нэрийг бас давт. Аль зүйл дутуу байна вэ? - Нэмэлт үг бол хувцас учраас хормогч юм.

Зургийн дууны схемийг сонгох. Энэ диаграммд ямар төрлийн хоол нуугдаж байна вэ?

(Хүүхдүүд дуут хээ-хувцасны хавчааруудын тусламжтайгаар энэ загварт ямар аяга таваг нуугдаж байгааг олж мэдэх болно.)

Маягттай ажиллах (аяга тавагны хавтан дээр (аяга, цайны аяга) A, U эгшгийг үгэнд оруулна.

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут. Зорилго: сэтгэл санааны болон бие махбодийн стрессийг арилгах. Гар, хөлний хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Энэ бол цайны сав - энд! (Хүүхдүүд нэг гараа цайны савны ам шиг бөхийлгөж, нөгөө гараа бүсэндээ барьдаг)

Би том гэдэстэй. (Гэдэс дүүрсэн)

Би цай буцалгаж байна: (Хоёр хөлөөрөө зогсох)

Би чамтай цай уумаар байна. (Баруун гараараа урилгатай хөдөлгөөн хийх)

11. Тоглоом “Юу өөрчлөгдсөн бэ? Зорилго: "Аяга таваг, хоол" гэсэн лексик сэдвээр Ch авиаг үгээр дуудах. Үг бүтээх чадварыг хөгжүүлэх. Анхаарлын тогтвортой байдлыг хөгжүүлэх. Дуу үсгийн шинжилгээг хөгжүүлэх, харааны ойлголт, харааны санах ой, өгүүлбэр зохиох чадварыг хөгжүүлэх, өөрийгөө хянах, нийгэмших чадварыг хөгжүүлэх.

Дээд тавиур руу дахин харж, дээр нь юу байгааг санаарай, дараа нь нүдээ ань.

Хэл ярианы эмч данхыг зайлуулдаг.

Юу дутагдаж байна вэ?

Зөв. Би данхыг буцааж тавина. Нүдээ дахин ани.

Хэл ярианы эмч улаан аягануудыг цэнхэр аягаар сольдог.

Одоо юу өөрчлөгдсөн бэ?

Дасгалыг 3-4 удаа давтана. Хэл ярианы эмч байраа сольж, аяга таваг арилгаж, нэмдэг.

Яриа эмч: -Бид аяга тавагтай, харин хоол бэлтгэхэд өөр юу хэрэгтэй вэ?

Би хаанаас бүтээгдэхүүн худалдаж авах вэ?

Одоо та дэлгүүрт очоод

Катя Сагаган худалдаж авна.

Женя - өндөг.

Оля бол алим.

Дүрд тоглох тоглоом "Дэлгүүр дотор"

"Бүтээгдэхүүнийг хүрэлцэх замаар таах": будаа, вандуй, Сагаган будаа - өөр өөр уутанд. Алим, янз бүрийн хэмжээтэй бөмбөг, өндөг - нэг уутанд.

"Тогоочид" дүрд тоглох тоглоом та"

Хоол хийдэг хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Одоо та тогооч (тогооч) болно.

Худалдан авсан бүтээгдэхүүнээс будаа, өндөг, компот бэлтгэх хэрэгтэй.

Хэн юу бэлдсэн бэ? – Сагаган будаа – Сагаган будаа, алимны компот – алимны компот, өндөг – чанасан өндөг, өргөст хэмхний салат – өргөст хэмхтэй салат

12. Хичээлийн хураангуй. Зорилго: богино хугацааны ой санамжийг хөгжүүлэх.

Өнөөдөр бид ямар дууг зөв дуудаж сурсан бэ?

[H] авиаг дуудах үед хэл юу хийдэгийг санацгаая? Уруул уу? Шүд үү? Агаарын урсгал? Дууны атираа? Тэд ямар сэдвүүдийн талаар ярьж байсан бэ? – (Өнөөдөр бид Ч дууг зөв дуудаж сурлаа. Ч дууны зөв артикулалтыг тайлбарла)

13. Анги дахь хүүхдийн ажлыг үнэлэх. Зорилго: Өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг бий болгох.

Тусгал. Бидэнд баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Та өнөөдөр маш сайн ажилласан! Чи эгшиг, үг, өгүүлбэрийн Ч авиаг маш сайн эзэмшдэг. Сайн хийлээ!

Хичээлийн явцад хэн амархан (хэцүү) санагдсан бэ? (Ангидаа хийсэн ажлыг нь эмотикон ашиглан үнэлэх)

Редакторын сонголт
Екатерина Козлова Хичээлийн хураангуй “Чи авиа ба үсэг” ХИЧЭЭЛИЙН СЭДЭВ: “Ч ДУГААР БА ҮСГЭЭ”. ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: Ялгаварлан ялгах, тодорхой дуудлага...

Хотын улсын сургуулийн өмнөх боловсролын 64-р цэцэрлэг “Хүнсний ногоо”Сэдэв 1-р бага бүлгийн багш Нестерова Ольга...

Англи хэлэнд дагалдах өгүүлбэртэй нийлмэл өгүүлбэрийн цагийг зохицуулах (дараалал) дүрэм байдаг...

Өнөөдөр бид Өмнөд Америкийн хүн төрөлхтний суурьшлыг үзэх болно. Одоо ч гэсэн археологийн олдворууд нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн онолыг эсэргүүцэж байна ...
Фракчууд (эртний Грек Θρᾳκός; лат. Thraci) нь Балканы зүүн хэсэг болон зэргэлдээх нутаг дэвсгэрт амьдарч байсан эртний хүмүүс юм. Бид ярилцсан ...
Байнгын төвийг сахих нь аливаа дайнд оролцохгүй байх үүрэг хүлээсэн улсын олон улсын эрх зүйн статус юм...
Би Номлол гэж юу болох талаар тодорхой тодорхойлолттой тааралдаагүй, үүнээс гадна тэд өөрсдийнхөө дагуу амьдардаг гэж хэлж чадах хүмүүсийг би бараг олж чадаагүй ...
Боловсролын үйл ажиллагаа эрхлэх тусгай зөвшөөрлийн 2010 оны 6 дугаар сарын 12-ны өдрийн 64733 тоот Улсын магадлан итгэмжлэлийн гэрчилгээ 22...
Агро аж үйлдвэрийн цогцолбор одоогоор хурдацтай хөгжиж байна. Ийм учраас хөдөө аж ахуйн мэргэжилтнүүд...