Өвөлждөг шувууд нь сэтгэл зүйчдэд сургамж болдог. "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Өвөл. Өвөлждөг шувууд"





















Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Зорилтот:

  • Энэ сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх, өвөлждөг шувууд, тэдгээрийн биеийн хэсгүүдийн нэрсийг ярианд нэгтгэх;
  • "Өвөлждөг шувууд" гэсэн ерөнхий ойлголтыг нэгтгэх.

Даалгаврууд:

  • боловсролын:хүүхдүүдийн үгсийг үе болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх;
  • хөгжиж буй:
    • дүрслэх оньсого дээр үндэслэн хүүхдийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
    • хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх: туслах хэв маягийг ашиглан үлгэр зохиох чадвар;
    • харааны болон сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх, хурууны ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;
  • боловсролын:
    • бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх;
    • хүрээлэн буй ертөнц, өвөлждөг шувуудад хүмүүнлэг, болгоомжтой, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх;
  • Эрүүл мэндийг хамгаалах даалгаврууд:
    • ангид хүүхдийн ядрахаас урьдчилан сэргийлэх;
    • мэдээллийг хүлээн авах, боловсруулах физиологийн шаардлагатай үе шатуудыг хангах.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

  • "Харилцаа холбоо",
  • "Нийгэмшил",
  • "Уран зохиол унших"
  • "Уран сайхны бүтээлч байдал"
  • "Аюулгүй байдал".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:

  • боловсрол, судалгаа
  • харилцааны чадвартай,
  • тоглоом,
  • бүтээмжтэй.

Төлөвлөсөн үр дүн: Өвөлждөг шувуудын талаарх мэдлэгийг хүүхэд, насанд хүрэгчидтэй харилцахдаа ашиглах, ашиглах.

Урьдчилсан ажил:

  • Алхаж байхдаа шувуу ажиглаж байна.
  • Өвөлждөг шувуудын тухай яриа.
  • Дүрслэлүүдийг харж байна.
  • Шувуудын тухай боловсролын түүхүүдийг унших.
  • Эцэг эхтэйгээ хамт тэжээгч хийх.

Тоног төхөөрөмж, материал:

  • дэлгэц,
  • өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн сэдэв ба дүрс (сүүдэрлэх) зураг;
  • хүүхэд бүрт зориулсан шувууны загвар,
  • өвөлждөг шувуудын зураг,
  • соронзон самбар,
  • Шувууны хоолтой 6 таваг (талхны үйрмэг, жимс, гахайн өөх, Сагаган, шар будаа, үр),
  • дидактик тоглоом "Бүтэн хэсгийг хэсэгчлэн нэрлэх",
  • хөвөн (хүүхэд бүрт 2 ширхэг),
  • хүүхэд бүрт зориулсан энгийн харандаа.

Хичээлийн явц

Эрүүл мэндийг хэмнэх дэмжлэг

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Өнөөдөр хичээл дээр бид олон янзын даалгавруудыг гүйцэтгэх хэрэгтэй болно. Тэдгээрийг амжилттай даван туулахын тулд бид зохих бэлтгэлтэй байх ёстой. Гимнастик хийцгээе.

1. - Эхлээд "ухаалаг малгай"-аа татъя (долоовор болон эрхий хуруугаараа чихнийхээ дэлбээгээ доошлуулж, эрүүнийхээ доор зангидсаныг дуурай).

2. - Одоо эвшээцгээе (амаа том ангайж, долоовор хуруугаараа хацрын дундуур дар.)

3. - "Ухаалаг шар шувуу" үзүүлцгээе (баруун гараа зүүн мөрөн дээрээ тавиад бага зэрэг дарж, толгойгоо аажмаар зүүн тийш эргүүлж, баруун тийшээ эргүүлж, гараа сольж, толгойны хөдөлгөөнийг давт.)

Шар шувуу,
Том толгой.
Салбар дээр сууна
Тэр хүн бүр рүү хардаг.

(Хүүхдүүд багштай хамт дасгал бүрийг 3-4 удаа хийдэг.)

Хичээлийн эхний хэсэг нь оюун санааны болон оюун санааны ихээхэн хүчин чармайлт шаарддаг нарийн төвөгтэй материалаар дүүрдэггүй.

4. - Мөн нүдийг ажилд бэлтгэх хэрэгтэй. Нүдэнд зориулсан гимнастик "Нэрлэсэн шувууг ол." Багшийн зааврын дагуу хүүхдүүд толгойгоо эргүүлэлгүйгээр нүдээрээ нэртэй шувууг дүрсэлсэн хананд өлгөөтэй зургийг олдог.

Сайн хийлээ! Одоо та даалгавруудыг гүйцэтгэхэд бэлэн байна.

Нүдний гаднах булчинг бэхжүүлэх.

II. Гол хэсэг.

1. "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр материалын ерөнхий ойлголт.

Хүүхдүүд ээ, та өнөөдөр анги дээр хэний тухай ярихыг та таамагласан байх (хүүхдийн хариулт.) Тийм ээ, өвөлждөг шувуудын тухай.

Бид ямар шувууг өвөлждөг вэ? (Өвөлждөг шувууд нь хүйтнээс айдаггүй, өвлийн улиралд бидэнтэй хамт үлддэг, намрын улиралд илүү дулаан цаг агаар руу урагшаа нисдэггүй шувууд юм).

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг дэлгэц рүү хандуулдаг<Слайд 8>:
- Өөрийн мэдэх өвөлждөг шувууд (хэрээ, шаазгай, бух, шит, бор шувуу, тагтаа, тоншуул) нэрлэ.

Сайн хийлээ. Одоо би танд өвөлждөг шувуудын тухай оньсого таахыг санал болгож байна, тэгээд ширээн дээрх хариултыг миний нэрлэсэн хүн олох болно, бусад нь хариултын зөв эсэхийг шалгах болно. (Хүүхэд гарч, зураг олж, багш үүнийг самбар дээр өлгөх).

Чиг-жиргээ!
Үр тариа руу үсэр!
Пек, бүү ич!
Энэ хэн бэ? (бор шувуу.)

Хар хантааз,
Улаан берет
Сүүл нь зогсолт шиг,
Сүх шиг хамар. (Тоншуул)

Цагаан хацар -
Цэнхэр шувуу,
Хурц хушуу -
Тэр том биш.
Шар хөх -
Энэ бол... (Titmouse)

Алхах нь чухал
Вадл.
Тэгээд тэр хашгирч, хөхөж байна. (Тагтаа.)

Би нэг өдрийн дотор хүн бүрт зочлох болно,
Би мэддэг бүхнээ устгах болно!
Би чамд бүх зүйлийг хугацаанаас нь өмнө хэлье,
Учир нь би...(шаазгай)
Тэр яаж амаа нээх нь хар дарсан зүүд юм! –
Та машин-машин-машин гэдгийг л сонсож чадна! (Хэрээ)

Биеийн идэвхжил нэмэгдсэн.

2. D.I “Шахаад тоолох”

Өвөлждөг шувуудын нэр - одоо үгс дэх үений тоог тодорхойлъё. Хөвөн савыг тавиур дээрээс ав. Үг бүрийн хувьд бид хөвөнг шахдаг.

3. - Сайн хийлээ! Дэлгэц рүү хар.<Слайд 11>

Бүх шувуудын бүтцэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (2 далавч, 2 хөл, сүүл, дугуй толгой, зууван бие, өд, доош)

Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? (Хэмжээ, өнгө, чавга)

Ширээн дээрх дугтуйнуудыг авч, мозайкаас шувууг угсарч, нэрлэ.

4. Дидактик дасгал “Юуны төлөө?»

Шувуу яагаад хушуутай байдаг вэ?
- Шувуу яагаад далавчтай байх ёстой вэ?
- Шувуудад сарвуу юу хэрэгтэй вэ?
- Шувуудад өд яагаад хэрэгтэй вэ?
- Шувуунд сүүл юунд хэрэгтэй вэ?

5. "Шувуу" хурууны гимнастик

Дараагийн даалгавраа биелүүлэхийн тулд хуруугаа бэлдье.

Шувуу далавчаа эвхэв (хуруугаа холбосон)
Шувуу өдөө угаав (хуруугаа хөдөлгө)
Шувуу хошуугаа хөдөлгөв (жижиг хуруугаараа хушуу хий)
Шувуу үр тариа олсон
Шувуу үр тариа идсэн (ширээн дээр гахай)
Шувуу дуу дуулсан (бяцхан хуруугаа нээ)
Шувуу далавчаа дэлгэв (далавч зурах)
Ниссэн, ниссэн!

Харааны материалд найдах

6. Тоглоом "Ол, сүүдэрлэх"

- Дэлгэц рүү анхааралтай хар. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?<Слайд 15>
- Одоо хэн нь хамгийн анхааралтай болохыг олж мэдье. Зураг дээр хэдэн шувуу нуугдаж байна вэ?
- Зураг дээр нуугдаж байгаа шувуудыг нэрлэ.
- Ширээн дээр байгаа бүх хүмүүсийн өмнө ижил зураг байдаг. Надад бор шувууг үзүүл. Бор шувууг тоймлон сүүдэрлэцгээе. Сүүдэрлэх чиглэлийг дагана уу (хүүхдүүд хөгжимийг тайвшруулах даалгаврыг гүйцэтгэдэг).
Та зулзаганасан уу?
Хүүхдүүд: Бид сүүдэрлэсэн.
- Тэгээд одоо бүгд хамтдаа бослоо. Шувууд болон хувирцгаая.

Амралт ба хөгжмийн эмчилгээний элементүүд.

7. "Шувууд" биеийн тамирын дасгал.

Шувууд үсэрч нисдэг.
Шувууд үсэрч, дуулж байна.
Шувууд үйрмэг цуглуулдаг
Шувууд үр тариагаа ховхолж байна.
Та өдөө цэвэрлэсэн үү?
Өд цэвэрлэв!
Та хошуугаа цэвэрлэсэн үү?
Хушуу нь цэвэрлэгдсэн!
Бид цааш ниссэн
Тэгээд тэд тойрог дээр суув!

"Шувууд" биеийн тамирын дасгал

8. D.I "Шувуудыг тэжээцгээе"

Шувууд өвлийн улиралд өлсөж, хүйтэн байдаг. Бид тэднийг хэрхэн халамжлах вэ? (бид тэжээгч хийж, тэжээдэг) Олон шувууд амарч, сэтгэлээ сэргээхийн тулд бидний тэжээгч рүү нисдэг. Та шувуунд юу өгч чадах вэ? (талхны үйрмэг, жимс, гахайн өөх, Сагаган, шар будаа, самар, үр).
-Хараач, би шувуудад амттан бэлдсэн, шувуутай зураг бүрийг авч, тавган дээр тавь.
- Надад хэлээч, хэн ямар шувууг юугаар тэжээсэн бэ? (Би толгойт хулганы гахайн өөх гэх мэт хооллосон).
- Хүүхдүүд ээ, хэнд хангалттай амттан байхгүй байсан бэ? (Шар шувуу ба тоншуул).
- Тэгээд яагаад?
(Шар шувуу бол мэрэгч амьтдыг иддэг махчин шувуу юм. Тоншуул нь шавьжны авгалдайгаар хооллодог. Тэд өөрсдөө хоолоо авдаг)
- Талхны үйрмэг, жимс, үр, шар будаа, гахайн өөх, самарыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Хоол, тэжээл, хоол)
- Энэ хоол хэнд зориулагдсан бэ? (Шувуудын хувьд)
- Энэ хэний хоол вэ? (Шувууны үр)
- Энэ хэний хоол вэ? (Шувууны хоол)

Тоглоомын аргыг ашиглан хичээлийн сүүлийн хэсэгт сэтгэцийн гүйцэтгэлийг хадгалах.

9. D.I “Намайг энхрийлэн дууд”

Одоо өвөлждөг шувуудыг сайхан үгсээр дулаацуулъя. Хайртай үг бол нар шиг.
- шувуу - шувуу, шувуу
- толгойт хулгана
- бор шувуу - бор шувуу - бяцхан бор шувуу
- бухын шувуу - бухын шувуу, бухын шувуу, бухын шувуу
- тагтаа - тагтаа, тагтаа
- шалгах тэмдэг - шалгах тэмдэг
- Сайн хийлээ! Шувууд бидний эелдэг, эелдэг үгсийг сонсож, бидэн дээр илүү олон удаа ирэх болно гэж найдаж байна.

III. Хичээлийн хураангуй.

Бид хэний тухай яриад байсан бэ?
- Ямар даалгавар танд хамгийн их таалагдсан бэ?
- Хичээл дууслаа, баярлалаа.

Сэтгэлийн дарамтыг арилгах.

Лавлагаа.

1. "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг байгальд хэрхэн таниулах вэ" ном П.Г. Саморукова.

2. "Оросын шувууд" ном. Эмхэтгэсэн: L. L. Semago. M. Зөвлөлт Орос, 1992 он.

3. Рахманов А.И. “Шувууд бол бидний найзууд”, М.Росагропромиздат, 1989 он.

4. Гуралчук ​​Л. “Гайхалтай хуудсууд”. "Сургуулийн өмнөх боловсрол" сэтгүүл. No8 1995, 28-30-р тал.

Лениза Нигаматуллина

Шувуудөвлийн улиралд тэдэнд анхаарал халамж хэрэгтэй. Маш олон шувуудхүйтнээс биш өлсөж үхдэг. Хүүхдэд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх шаардлагатай шувууд.

Зорилтот нээлттэй хичээл: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг ажиглалтад оролцуулах манай нутгийн өвөлждөг шувууд, танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны сонирхлыг бий болгох, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх шувуудмөн өвлийн нөхцөлд тэдэнд туслах хүсэл.

Даалгаврууд:

Хүүхдүүдийн талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх манай нутгийн өвөлждөг шувууд, нөхцөл байдлын харилцан яриагаар дамжуулан тэдний амьдралын хэв маяг "Бид юу мэдэх вэ шувууд;

Байгаль дахь зан үйлийн үндсэн дүрмийг хянаж, амьтдын амьдралын хэв маягийн онцлог шинж чанаруудын талаар ойлголт өгөх. өвлийн улиралд шувууд, нөхцөл байдлын яриагаар дамжуулан байгальд хүндэтгэлтэй хандах, түүнийг хамгаалах арга хэмжээг дагаж мөрдөхийг сурталчлах "Манай өдтэй найзууд өвлийн улиралд хэрхэн амьдардаг вэ?", "Байгалийн гомдлын ном";

d/i-ээр дамжуулан дүрсэлсэн өгүүллэг бичих чадварыг сайжруулах "Тодорхойлолтоор таагаарай";

Дасгал хийх замаар уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх "Тэжээгчийг яаж хийснээ надад хэлээч";

Ангилах чадварыг бэхжүүлэх шувууд шинж чанараараа« өвөлждөг-нүүдэллэдэг» d/i-ээр дамжуулан « Өвөлждөг, нүүдэллэдэг» ;

Ажиглалтаар танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааг хөгжүүлэх байгаль дахь шувууд;

Театрын үзүүлбэрээр дамжуулан дохио зангаа, нүүрний хувирал, илэрхийлэлтэй яриаг ашиглан дүрсийг дамжуулах хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. “Дөчин хошуу хэрхэн шүүсэн бэ”;

Пластилинографи ашиглан зургийн найрлагыг бүтээх чадварыг хөгжүүлэх. "Мөчир дээрх бульфинчүүд";

Шүлэг, оньсого таавар сурах замаар тодорхой яриаг хөгжүүлэх шувууд;

Тоглоомын үйл ажиллагааны тусламжтайгаар моторт үйл ажиллагаа, анхаарал, яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх "Хэрээ ба бор шувуу", "Bullfinches";

Байгалийн дуу чимээ, дуу хоолойг сонсох замаар хүүхдийн хөгжмийн чадварыг хөгжүүлэх шувууд;

Бүх үйл явдлын үеэр сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид баярт оролцохоор цугларлаа өвөлждөг шувууд.

Олон шувууд урагшаа нисдэг,

Олон Бид өвөлд хол байхдаа.

Хүрээ, хэрээ, бухын шувуу, бор шувуу.

Залуус аа, тэднийг хурдан санаарай!

Би тосгоны дулаан байшинд ирлээ.

Цонхны гадна хүйтэн жавар гашуун байна.

Зүгээр л цай ууж суулаа -

Би гэнэт шил тогшихыг сонслоо тит:

Тог тог! Сарлаг тэжээгч

Би банзнаас хийдэг,

Би үйрмэг цацаж байна

“Үдийн хоол идээрэй” гэж би хэлдэг.

Мөн толгой нь хөх шиг харагддаггүй,

Тэмцдэггүй, бусадтай харьцдаг шувууд.

Цагаан тагтаа дунд

Хурдан бор шувуу үсэрч,

Бор шувуу,

Саарал цамц

Хариулаарай, бор шувуу.

Нисээрэй, бүү ич!

Цасан захаар чимэглэсэн салбарууд дээр.

Улаан алим өвлийн улиралд ургадаг байв. Алимны модон дээрх алим хөгжилтэйгээр гүйлдэнэ. Зайрмагны гинжит алимыг ховхолж байна.

Хараач, ээж ээ, хараач,

Цонхны гадна талд бухнууд байдаг. Цэнхэр, улаан.

Далавч нь торго юм. Цасан шуурга цонх руу цохино.

Наргүй бол хүйтэн байна. Тэд уйдахгүйн тулд.

Тэд гуниглахгүйн тулд

Та үйрмэгтэй тэжээгчинд тоглоом хийж болно!

(А. Говоров)

Хэцүү шувууд өвөлждөг,

Шаардлагатай шувуудад тусал!

Би чамаас үүнийг таслахыг гуйсан

гацуур самбар,

Би аавтайгаа хамт хийсэн

Шувууны хоолны газар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Одоо би таныг тоглоом тоглохыг урьж байна. Би залгая шувууд, гэхдээ өөр үг сонсмогцоо алгаа таших. Болгоомжтой байгаарай!

3. Тоглоом "Бид ирлээ шувууд» :

1) Ирсэн шувууд: тагтаа, хөх, өрөвтас, хэрээ, хөхөгчин, ялаа, хурдан шувуу.

2) Ирсэн шувууд: тагтаа, хөх, өрөвтас, хэрээ, жигнэмэг, макарон.

3) Ирсэн шувууд: тагтаа, хөхөө, хөхөө, зулзага, хөхөө, шумуул, хөхөө.

4) Ирсэн шувууд: тагтаа, суусар, самар, тоншуул.

5) Ирсэн шувууд: тагтаа, хөх, хөхөө, хурдан, шаазгай, бор шувуу, сискин, өрөвтас, хөхөө, хун, одтой. Сайн байцгаана уу, та нар анхааралтай байсан.

4. Тоглоом « Өвөлждөг ба нүүдлийн шувууд»

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд алдаа байгаа эсэхийг шалгацгаая. Өвөлждөг шувууд - тагтаа, цагаан толгой, бухын шувуу, шаазгай. Нүүдлийн шувууд - дэгээ, хараацай, хөхөө, тогоруу. (алдаа анзаарсан бол зас, тайлбарла)

Яагаад бидэнд эдгээр байгаа юм бэ шувуудБид тэднийг нүүдлийн гэж нэрлэдэг (хүүхдийн хариулт)

Яагаад бидэнд эдгээр байгаа юм бэ Бид шувууг өвөлждөг гэж нэрлэдэг(хүүхдийн хариулт)

5. Тоглоом "Тааварыг таагаарай". Таавар таавар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би чамд оньсого хэлж өгье, хэрэв та зөв таамаглавал хариултууд гарч ирнэ. Хүүхдүүд оньсого таамаглаж, дараа нь зураг бүхий зөөврийн компьютер гарч ирнэ өвөлждөг шувууд(хүүхдүүдийн таамагласан).

Багш аа: Тийм шүү, бухын шувуу.

(Ниссэн "бухын шувуу"- масктай хүүхэд)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? Та яаж таамагласан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Бульфич: Чамайг бидний тухай их зүйл мэддэг гэж сонссон - өвөлждөг шувууд. Өвөл бидэнд хэцүү байдаг. Өвөл зөөлөн, дулаахан байвал бид тэснэ, харин ширүүн өвөл бол бидэнд хэцүү байх болно. Цасан дор хоол идэх амаргүй бөгөөд өлссөн хүн хөлдөхөд удаан хугацаа шаардагдахгүй. Энд бид гараа сунгаж байна шувууд, өвлийн улиралд тухайн хүний ​​гэрт ойртох тусам бид түүний тусламж, сайхан сэтгэлийг хүлээж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүмүүс бид яаж туслах вэ? өвлийн улиралд шувууд? (тэжээл шувууд, тэжээгч хийх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм бухын шувуу! Залуусыг шувууны хоолны газрын тухай шүлэг уншихыг хүсч байна уу? (А. Александрова "Хоолны өрөө шувууд» .Хүүхэд унших)

Бульфич: Сайн байна уу залуусаа, баярлалаа! Гэхдээ тэжээгч барих нь тийм ч хялбар биш юм. Та тэжээгчийг хэрхэн яаж хийхийг мэдэх үү шувууд?

Тэжээгчийн танилцуулга.

Хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ хэрхэн тэжээгч хийсэн тухайгаа ярьдаг.

7. Тоглоом "Тэжээ шувуу»

Бульфич: Гэхдээ тэжээгч хийх нь хангалтгүй, та ямар хоол хийж болохыг мэдэх хэрэгтэй шувууд.

(таваган дээрх ширээн дээр - үр, гахайн өөх, үр тариа, үйрмэг, чихэр, жимс жимсгэнэ)

Бульфич: Шаардлагагүй зүйлсийг арилга шувууд идэхгүй. Загваруудыг зааж өгөхөөс өмнө шувууд.

Аль нь болохыг надад хэлээч шувууталхны үйрмэг идэх дуртай юу? (энэ загварыг сонгоно уу шувуудтавагны хажууд тавь)

Аль нь шувуу гахайн өөхөнд дуртай? (энэ загварыг сонгоно уу шувуудтавагны хажууд тавь)

Аль нь шувууӨвлийн улиралд үүлдрийн жимс иддэг үү? (загвар сонгох)

Аль нь шувуугацуур, нарсны боргоцойны үрээр хооллодог уу? (загвар сонгох)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо оньсого сонс.

Энэ өвөлждөг шувуу. Түүний толгой, далавч нь хар өнгөтэй. Сүүл нь хар өнгөтэй, гэхдээ маш үзэсгэлэнтэй ногоон өнгөтэй, сум шиг урт, шулуун. Мөн хажуу талдаа өд нь бүрэн цагаан өнгөтэй байна. Тиймээс энэ шувууг цагаан талт гэж нэрлэдэг. (Шаазгай)

Нэг хэрээ юу болсныг сонсоод үзээрэй.

8. Хүүхдүүдийн тоглосон театрчилсан тоглолт “Дөчин хошуу хэрхэн шүүсэн бэ”.

Багшийн асуултууд:

Манай хичээл таалагдсан уу?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ өвөлждөг шувууд?

Та хуванцараар юу хийсэн бэ, ямар техникээр (пластинографи, бүгдээрээ?

Та амжилтанд хүрсэн үү, юу хийсэн бэ?

Сайн хийлээ! Танд ямар бух, тэжээгч байгааг хараарай шувууд гарч ирэв. Зөвхөн нүд нь өвдөж байна!

Гэнэтийн мөч! Хараач, бухын шувуу бидэнд амттан үлдээж, тэжээгчдэд баярлалаа.

Амттан тараах.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Ахлах бүлгийн "Яриа хөгжүүлэх, гадаад ертөнцтэй танилцах" сэдэвт нэгдсэн хичээл Сэдэв: "Өвөлждөг шувууд"Хичээлийн хураангуй сэдэв: "Өвөлждөг шувууд." Зорилго: Хүүхдүүдийн үгсийн санг хөгжүүлэх, өргөжүүлэх, өвөлждөг шувуудын нэрийг ярианд нэгтгэх, хөгжүүлэх.

"Өвөлждөг шувууд" бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй"Өвөлждөг шувууд" бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй. Бэлтгэсэн: МАДОУ МО, Няган Д/с “Ёлочка” НОД-ын багш Т.В.Ветошкина.

Сэдэв: “Өвөлждөг шувууд” Зорилго: Төлөвлөгөөний схем дээр үндэслэн “Өвөлждөг шувууд” сэдвээр дүрсэлсэн өгүүллэг зохиох. Даалгавар: - Өргөтгөх, тодруулах.

3-р ангийн 8-р хэлбэрийн ярианы хөгжлийн талаархи тэмдэглэл. "Өвөлждөг шувууд: толгой" сэдэвХичээлийн төрөл: хосолсон хичээл Сэдэв: “Өвөлждөг шувууд: титэм” Зорилго: 1. Аман хэллэгийг програмчлах чадварыг төлөвшүүлэх; хөгжил.

Кобякова Тамара Васильевна

Багш, MBDOU "Куртуковскийн цэцэрлэг", Кемерово муж

Кобякова Т.В. "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй // Шар шувуу. 2017. N3(9)..2019.07.

31966 тоот тушаал

Боловсролын зорилтууд.Арав дотор тоолох чадварыг сайжруулах. Байнгын тоонуудын хоорондын холбоо, харилцааны талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх: арав дахь натурал цуврал дахь тоо бүрийн өмнөх ба дараагийн тоонуудын талаархи мэдлэг. Хоёроор тоолох чадварыг төлөвшүүлэх. Математикийн тэмдэглэгээг ашиглан асуудлыг шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх. Цаг хугацааны дүрслэлийг сайжруулах. Онгоц болон сансар огторгуйд чиг баримжаа олгох ур чадвар, улирлын өөрчлөлтийн талаархи санаа бодлыг сайжруулах.

Хөгжлийн даалгавар. Математик сэтгэлгээ, ярианы үйл ажиллагаа, ярианы сонсгол, хурууны моторт ур чадвар, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах, хурууны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар.Сурах үйл ажиллагаанд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, хамтран ажиллах ур чадвар, бие даасан байдал, санаачлагатай байх.

Арга зүйн техник:

Тоглоом (гэнэтийн мөчүүдийг ашиглах);

Үзүүлэн (зураг, тараах материал ашиглах);

Амаар (сануулагч, заавар, асуулт, хувь хүн

Урам зориг, нэгтгэн дүгнэх

Тоног төхөөрөмж.Соронзон самбар, будсан үүлдрийн ватман цаас, зурсан хус модтой ватман цаас, хөхний 30 хавтгай дүрс, хүүхэд бүрт зориулсан "Шувууны жил" тоглоомын зураг, жишээ бүхий хуудас цаас, тоо, математикийн тэмдэг, хүүхдийн тоогоор энгийн харандаа, хүүхдийн тоогоор өнгөт харандааны багц, дуу хураагуур.

Урьдчилсан ажил.Өвөлжөө, нүүдлийн шувуудыг дүрсэлсэн слайдыг шалгах. Шүлэг сурах, "Өвлийн ойд", "Бухын шувуу", хурууны гимнастик: "Шувууд", "Бухын шувууд", хамтарсан үйл ажиллагаанд бодлого зохиох, шийдвэрлэх, дэвтэр, цомгийн хуудсан дээр тоо бичих, оньсого шийдвэрлэх.

Зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

GCD-ийн эерэг сэтгэл хөдлөлийн суурь бий болгох. Чихээр тоолох чадварыг сайжруулах.

1. Өдөр оруулах.

Залуус аа, би та нарыг хараад маш их баяртай байна. Хүүхдүүд ээ, тойрог дээр зогсоорой.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

Гараа барьж, бие биедээ инээмсэглээрэй. Одоо манай зочдыг хараад инээмсэглээрэй.

Залуус аа, намайг анги руугаа явж байтал шаазгай над руу нисч ирэв

тэр ярьж эхлэв: "Би өнөөдөр ойд байсан, би юу ч ойлгохгүй байна, би шувууг огт харахгүй байна. Ойд үнэхээр асуудал ирсэн үү?

Харин одоо яагаад ойд шувуу байхгүй байгааг чи бид хоёр мэднэ. Энэ үнэн үү?

Шаазгайд туслахыг хүсч байна уу?

Шувууг судалдаг хүмүүс байдгийг та аль хэдийн мэднэ. Энэ мэргэжлийн нэрийг хэн санаж байна вэ?

Шувуу судлаач бол шувууг судалдаг биологич юм. Тэрээр ой, хот, амьтны хүрээлэнд тэдний зан байдлыг ажигладаг.

Та шувуу судлаач тоглохыг хүсч байна уу?

Өнөөдөр би ахмад шувуу судлаач, харин та судлаачид.

Залуус аа, бид өнөөдөр хэн болох вэ? - шувуу судлаачид.

Катя, бид өнөөдөр хэн бэ?

Богдан, бид өнөөдөр хэн бэ?

Дараа нь хамтдаа ой руу орж, Шаазгайд ойд юу болж байгааг ойлгоход нь тусалцгаая.

Нэг, хоёр, гурав, эргэж, ойн захад өөрийгөө олоорой!

(Хүүхдүүд эргэж, өөрсдийгөө ойн захад олдог).

Энд бид ойд байна.

Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Чимээгүй. Энэ юун чимээ вэ? Модны дундах шуугиан юу вэ?

Залуус аа, эдгээр нь шувууд юм. Гэхдээ тэд хаана байна?

Энд ер бусын мод байна. (Хүүхдүүд мод руу ойртоно "суух"шувууд).

Модон дээр ямар амьд сүрэг суурьшсаныг хараарай.

Энэ сүргийн шувууд өөр өөр байдаг.

Тэдэнтэй илүү сайн танилцацгаая.

Эдгээр шувуудыг нэрлэ. (Бульфин, шаазгай, хэрээ, толгой, бор шувуу, тоншуул, загалмай, лав жигүүр, тагтаа, шар шувуу...

-Бүх шувуудыг нэг үгээр яаж дууддаг вэ? (өвөлждөг шувууд)

-Одоо хөвгүүд шувууг тоол

-Модон дээр нийт хэдэн шувуу байдаг вэ? 10 (арав)

- энэ ямар данс вэ - шулуун

Тэгээд охидууд хойшоо тоолно.

- Дараагийн даалгаврыг сонс. Хэрээ тагтаанаас том, тагтаа бор шувуунаас том. Шувуудыг хэмжээгээр нь ямар дарааллаар байрлуулах вэ?

- Хүүхдүүд. Та эхлээд хэрээ, дараа нь тагтаа, дараа нь бор шувууг байрлуулах хэрэгтэй.

- Та даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн.

(Би хүүхдүүдийг ширээн дээр очиж суухыг урьж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чиний ширээн дээр цаас байгаа тул өөрт ойртоорой. Таны ширээн дээр шувууд байгаа, одоо бид тэдгээрийг хусны мөчир дээр байрлуулах болно, та анхааралтай сонсоорой.

Титийг зүүн дээд мөчир дээр байрлуул. Баруун доод мөчир дээр бор шувуу. Дунд мөчир дээрх бульфин. Хэрээ доод мөчир дээр - зүүн талд байна. Баруун дээд мөчир дээр шар шувуу. Сайн залуус даалгавраа амжилттай давлаа.

Тоглоом "Шувууд нисэж байна."Тооцоолох чадварыг сайжруулах. Байнгын тоонуудын хоорондын холбоо ба харилцааны талаархи санаанууд: арав дахь натурал цуврал дахь тоо бүрийн өмнөх болон дараагийн тоонуудын талаархи мэдлэг.

Хүүхдүүд хошуугаараа тагтаа зурсан цаасан дээрх даалгаврыг бие даан гүйцэтгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тагтаанууд бидний дээгүүр нисэхэд эдгээр жишээг үзүүлэв. Үүнийг хийхийн тулд та нэгээс арав хүртэлх тооны цувралыг санаж, алга болсон тоонуудыг жишээнд оруулаад тагтаа будах хэрэгтэй.

Тоглоом "Бухын шувууд ирлээ."

Зэргэлдээх тоонуудын хоорондын холбоо, харилцааны талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх: арав дахь натурал цуврал дахь тоо бүрийн өмнөх ба дараагийн тоонуудын талаархи мэдлэг. Тооцооллын алдагдалаас урьдчилан сэргийлэх.

(Би таныг бухын зулзаган мод бүхий ватман цаас хавсаргасан фланелграфт ойртохыг урьж байна).

Бухын шувууд хойд зүгээс ирж, урт замаас ядарч, эгц модны мөчир дээр амарч байна. Тэд гурваараа салбарлан суудаг. Ирмэг дээр сууж буй шувууд хөхөндөө тоотой, харин дундах шувууд тоогүй байгааг та харж байна. Та нэгээс арав хүртэлх тооны дарааллыг санаж, дутуу тоог оруулах хэрэгтэй.

Хариулт хийсний дараа хүүхдүүд ээлжлэн фланелграф руу очиж, тэмдэглэгээгээр харгалзах тоог бичнэ. Бүх бүлгийн тоонуудын хувьд ижил тайлбарыг өгсөн болно. Үлдсэн хүүхдүүд цаасан дээр бие даан даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Тоглоом "Хусан дээрх хөхүүд".Хоёроор унших чадварыг бий болгох.

(Би модны дээд мөчир дээр хоёр хөхний хавтгай дүрсийг тавьдаг.)

Хөдөлгөөнтэй, хөгжилтэй хөхүүд тоглоом эхлүүлсэн бөгөөд тэд таныг бид хоёрыг тоглохыг урьж байна. Хус модны дээд мөчир дээр хэдэн хөх байдаг вэ?

Хүүхдүүд. Хусан модны дээд мөчир дээр хоёр хөх байдаг.

Зүүн талын доод мөчир дээр дээд мөчрөөс хоёр илүү хөхийг байрлуул.

(Дуудагдсан хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг - дөрвөн хөхийг мөчир дээр тавьдаг).

Хүүхдүүд. Энэ салбар дээр дөрвөн хөх байдаг.

Зүүн талын салбараас баруун талын доорх мөчир дээр хоёр хөхөө илүү байрлуул.

(Дуудагдсан хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг - зургаан хөхийг тавьдаг).

Энэ салбар дээр хэдэн хөх байдаг вэ?

Энэ салбар дээр зургаан хөх байдаг.

Баруун талын салбараас хоёр илүү бор шувууг зүүн талд байгаа мөчир дээр байрлуул.

Энэ салбар дээр хэдэн хөх байдаг вэ?

Энэ салбар дээр найман хөх байдаг.

Зүүн талын салбараас баруун талын доод мөчир дээр хоёр хөхөө илүү байрлуул.

(Дуудагдсан хүүхэд даалгавраа гүйцээнэ).

Энэ салбар дээр хэдэн хөх байдаг вэ?

Хүүхдүүд. Энэ салбар дээр арван хөх байдаг.

Бид энэ тоглоомын дараагийн дугаар бүрийг хэрхэн олж авсан бэ?

Хүүхдүүд ээ, бид өмнөх тоон дээр "хоёр" гэсэн тоог нэмсэн.

Мөчир дээрх хөхний тоог тарьсан дарааллаар нь нэрлэнэ үү.

Хүүхдүүд. Хоёр, дөрөв, зургаа, найм, арав.

Агуу их! Та өмнөх тоо бүр дээр хоёрыг нэмж, өөрөөр хэлбэл хоёроор тоолсон. Та маш сайн ажилласан!

"Өвлийн ойд" биеийн тамирын дасгал

Өглөө эрт их буугаар өндөр өвдөг сөгдөн алхах

Бид тэжээгчийг Palm-fist (цохих) 4 удаа өлгөв

Алтан гахай, титмичүүдийн хувьд гараа дээш доош даллана (2 удаа).

Мөн бүх өлсгөлөн шувуудын хувьд. Зүүн ба баруун гарын эрхий хурууг бусад хуруугаараа холбоно (4 удаа).

Та гарын алган дээрээс иддэггүй.

Үр тариа, үр, үйрмэг. Баруун гарын долоовор хурууг ашиглан зүүн гарын хурууг буржгар.

Ирмэг рүү нисч, гараа дээш доош даллана.

Тэжээгч дээр амттан хүлээж байна. Хоёр гарынхаа алгаа харуулж, биеийг урагшаа бага зэрэг хазайлгана.

Тоглоом "Шувууны жил".Улирлын өөрчлөлтийн талаарх ойлголтыг сайжруулах. Өвлийн саруудын нэрийг шинэчилж байна.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэртэй дөрвөн өнгийн хэсэг, шувуудын дүрс бүхий картууд байгаа ширээнд ойртоно.

Дараагийн тоглолтыг дуудаж байна "Шувууны жил".Та шувуудын тухай шүлэг сонсож, тухайн жилийг дүрсэлсэн тойргийн янз бүрийн хэсэгт тохирох зургуудыг байрлуулна. Гэхдээ эхлээд улиралуудын ээлжийг зөв харуулахын тулд хэсгүүдийн тойрог цуглуулж, улирлыг дарааллаар нь нэрлэнэ.

Хүүхдүүд цайвар цэнхэр, цайвар ногоон, улаан, шар өнгийн салбаруудыг дарааллаар нь холбож тойрог угсарна.

Хүүхдүүд. Өвлийн хавар Зун намар.

Зөв. Одоо өвөл боллоо, өвлийн саруудын нэрийг санаарай.

Хүүхдүүд. Арванхоёрдугаар сар Нэгдүгээр сар хоёрдугаар сар.

Зөв. Найзуудынхаа сурсан шүлгийг сонсоорой.

1-р хүүхэд

Энд салбарууд дээр хараарай.

Улаан подволктой бульфинчид.

Өд хөвсгөв

Наранд жаргаж байна.

Хүүхдүүд. Цайвар цэнхэр дээр.

Яагаад цайвар цэнхэр өнгийн сектор дээр бухын шувууг байрлуулдаг вэ?

Хүүхдүүд. Энэ шүлэг нь өвлийн улиралд бидэн дээр ирдэг бух шувууг дүрсэлдэг. (Хүүхдүүд зургийг цайвар цэнхэр өнгийн хэсэгт байрлуулна).

Зөв. Одоо хоёр дахь шүлгийн хэсгээс сонсоорой.

2 дахь хүүхэд.

Алсаас хашгирах чимээ сонсогддог

Тогоруунууд нисч байна.

Хөх тэнгэрт сүрэг хайлж байна.

Тэд нисдэг, тэд нисдэг ...

Энэ шүлэгт зориулж зураг сонгоно уу. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг).

Энэ зургийг хаана байрлуулах ёстой вэ?

Хүүхдүүд. Бид үүнийг шар өнгийн сектор дээр байрлуулна.

Сонголтоо тайлбарлана уу.

Хүүхдүүд. Шүлэг нь дулаан газар руу нисдэг тогорууны тухай өгүүлдэг. Тэгэхээр намар боллоо.

Энэ нь зөв. Дараах шүлгийг сонсоорой.

3 дахь хүүхэд.

Ойн модонд -

Rook тосгон.

Салхи эхлэхэд -

Моднууд бүгд найгаж байна.

Модууд найгаж байна.

Бүх тосгон тэдэнтэй хамт байна.

Энэ шүлэгт зориулж зураг сонгоно уу.

- (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг).

Та энэ зургийг аль салбарт байрлуулах вэ?

Хүүхдүүд. Бид үүнийг цайвар ногоон дээр байрлуулсан.

Та яагаад энэ зургийг цайвар ногоон сектор дээр байрлуулсан бэ?

Хүүхдүүд. Энэ шүлэгт халуун орноос нисч, үүрээ зассан дэгээчдийн тухай өгүүлдэг. Мөн энэ нь зөвхөн хавар л тохиолддог.

Зөв. Сүүлийн шүлгийг сонсоорой.

4 дэх хүүхэд.

Свифтүүд голын дээгүүр эргэлдэж байна ...

Халуун агаар маш их чичирдэг

Дотор нь нар эргэлдэж байгаа нь,

Түүнд нар усанд ордог.

Зураг сонгоно уу.

(Хүүхдүүд зургийг хийдэг).

Энэ зураг яагаад таны сая уншсан шүлэгт тохирох вэ?

Хүүхдүүд. Энэ зураг нь халуун агаарт эргэлдэж буй хурдыг харуулж байна.

Та аль салбарт зургаа байрлуулах вэ?

Хүүхдүүд. Бид үүнийг улаан хэсэгт оруулна.

Та яагаад улаан сектор дээр хурдан зураастай зургийг тавьсан бэ?

Хүүхдүүд. Улаан салбар нь зуныг илэрхийлдэг.

Сайн хийлээ! Та шинэ бөгөөд хэцүү тоглоомыг эзэмшсэн.

Тусгал.

Та өнөөдөр юу сурсан бэ?

Хүүхдүүд. Өнөөдөр бид дутуу тоог цуваа оруулж, хоёроор тоолж, жишээн дээр дутуу тоог оруулж, бодлого зохиож, шийдэж сурсан, “Шувуу жил” тоглоом тоглолоо.

Та анхааралтай, ухаалаг байсан. Би чамаар бахархаж чадна, та бол жинхэнэ эрдэмтэд - шувуу судлаачид, та шувуудын талаар их зүйлийг мэддэг.

Уран зохиол

  1. Васильева М.А. Төрөхөөс сургууль хүртэл: цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр. М .: Мозайк-синтез, 2012.
  2. Позина В.А. Помораева И.А. Математикийн анхан шатны ойлголтыг бүрдүүлэх. Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн ажлын тогтолцоо. М.: Мозайка-Синтез, 2013 он.

Алена Подоскина
Ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Өвөл. Өвөлждөг шувууд"

Ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн хураангуй.

Сэдэв: "Өвөл. Өвөлждөг шувууд."

Зорилго:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

"Өвөл", "Өвөлждөг шувууд" гэсэн лексик сэдвээр үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх;

Тайлбар үгсээр үгсийн санг баяжуулах;

Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх

Залруулах, хөгжүүлэх:

Тоглоомын дасгалаар дамжуулан том болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Байгальд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх

Тоног төхөөрөмж:

Сургалтын хэрэглэгдэхүүн бүхий интерактив самбар;

Шувууны хоол: гахайн өөх, шар будаа, үр, үр тариа, талх, гацуур боргоцой, хатаасан жимс;

Easel;

Шувуудын тухай дүрсэлсэн өгүүллэг бичих тойм;

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.

Хүүхдүүд ээ, оньсого сонсоорой:

Би мөчрүүдийг цагаан будгаар будна,

Би чиний дээвэр дээр мөнгө хаях болно

Хавар халуун салхи ирнэ

Тэгээд тэд намайг хашаанаас гаргах болно.

Үгтэй ажиллах.

Хүүхдүүд ээ, дэлгэцээ хараад өвлийн тухай ярилцъя. Тэр ямархуу хүн бэ? Түүний зан чанар ямархуу хүн бэ? (Цастай, жавартай, сэвсгэр, цагаан, хүйтэн, дулаахан, цасан шуурга, ширүүн, үзэсгэлэнтэй)

Хүүхдүүд ээ, та өвөл цастай гэж хэлсэн. Яагаад? (Цас их орсон учраас)

Ямар цас вэ? (Наалдамхай, цагаан, гялалзсан, нойтон, хүйтэн)

Та өвөл гэж ямар үгийг энхрийлэн дуудаж болох вэ? (Зимушка)

Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, өвөл бол жилийн сайхан цаг боловч маш хэцүү, хатуу ширүүн, ялангуяа шувуудын хувьд. Өвлийн улиралд бидэнтэй хамт амьдардаг шувуудын нэр юу вэ? (Өвөлжилт)

Текст дээр ажиллаж байна.

Хүүхдүүд ээ, одоо би та нарт өвөлждөг шувуудын тухай оньсого хэлж өгье, бид тэдний талаар юу мэддэгээ хэлж, тэдний дуу хоолойг сонсоорой.

Саарал хантааз өмсдөг

Гэхдээ далавч нь хар,

Та хорин хос эргэлдэж байгааг харж байна уу?

Тэгээд тэд хашгирав - карр, карр, карр. (Хэрээ)

Хэрээний тухай ярилцъя.

Шөнөжин нисч, хулгана барьж,

Тэгээд гэрэл болмогц тэр хонхорт унтах болно. (шар шувуу)

Улаан хөхтэй, хар далавчтай,

Үр тариа ховхлох дуртай

Уулын үнсэн дээрх анхны цастай

Тэр дахин гарч ирэх болно. (Бульфинч)

Алаг, урт сүүлт шувуу,

Шувуу бол яриа хөөрөөтэй, хамгийн их ярьдаг. (Шаазгай)

Хэн тод улаан берет өмссөн бэ?

Хар торго хүрэмтэй,

Тэр над руу харахгүй байна

Бүх зүйл тогшиж, тогшиж, тогшиж байна. (Тоншуул)

Жаалхүү

Цэргийн саарал хүрэмтэй

Хашаануудын эргэн тойронд гүйж байна

Үйрмэг цуглуулдаг. (бор шувуу)

За, энэ бол энх тайвны шувуу,

Зөвхөн тэнгэрт хөөрч,

Тэр хурдан бидний хөл дээр бууж,

Замаар зоригтой алхдаг

Тэр зөвхөн муурнаас л айдаг,

Бид түүнд үр, үйрмэг өгдөг.

Шувуу жилийн турш бидэнтэй хамт байдаг,

Хүгших чимээтэй дуулдаг. (Тагтаа)

Ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Физик. Одоохон.

За, шувууд нисэв (гүйж, гараа даллаж)

Бид нисч, бөхийв (мэхийв)

Үр тариа (хамар дээш доош)

Тулгуурт тоглосон (ээрэх)

Ус уусан (хамар дээш доош)

Угаасан өд (гар бэлхүүс, хөдөлгөөнт тохой)

Хажуу тал руугаа харсан (хажуу тал руу харсан)

Тэд ниссэн (гараа даллаж, зугтаж)

Харааны ойлголт, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх.

Бид шувуудын тухай түүхийг сонссон, одоо би чамайг хэр анхааралтай, бие биенээ хэрхэн анхааралтай сонсож байсныг харахыг хүсч байна.

Та компьютер тоглоомд дуртай юу? Бид "Хамгийн анхааралтай" (гурав дахь дугуй) тоглоом тоглох болно.

Та дэлгэцэн дээр гурван зураг харах болно. Та аль зүйл нь бусадтай тохирохгүй байгааг тодорхойлох хэрэгтэй.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Өвөлждөг шувууд цэцэрлэгт манай сайт руу нисдэг. Аль нь?

Зочдоо хүлээн авцгаая. Би тэдэнд зориулж хоол бэлдсэн: гахайн өөх, шар будаа, үр, үр тариа, талхны үйрмэг, боргоцой, хуурай хэрэм.

Чи бид хоёр энэ хоолыг сайт руу, тэжээгч рүүгээ аваачиж өгнө. Гэтэл шувуунд идэш бэлдэж байх үед л шүр санамсаргүй хугарсан. Мөн бөмбөлгүүдийг урж, бөмбөлгүүдийг үр тариатай хольсон. Хэрэв шувууд бөмбөлгүүдийг цоолж авбал юу болох вэ?

Шувуудад тусалцгаая, бөмбөлгүүдийг хоолноос цэвэрлэ. Гэхдээ бидний ажил хэцүү, бид эхлээд хуруугаа сунгана.

Хурууны гимнастик

Манай тэжээгч рүү хичнээн шувуу ниссэн бэ (хүүхдүүд хоёр гарынхаа хурууг зангидаж, тайлдаг)

Бид танд хэлэх болно (алгаа алган дээр үрнэ)

Хэрээ, шит, бор шувуу, тагтаа шаазгай, алаг өдтэй тоншуул

(хуруунуудаа хавчуулж, ширээг тогш)

Хүн бүр хангалттай үр тариа байсан (тэд хуруугаараа ширээн дээр тогшдог).

Үр тариа бөмбөлгүүдийгээс цэвэрлэгдэж, зугаалж, зочдод хоол хүнсээ тэжээгч рүү аваачъя.

7. Дүгнэлт.

Өглөө эрт ойн захад

Бид тэжээгч өлгөв

Шаазгай болон титмэйд зориулсан

Мөн бүх өлсгөлөн шувуудын хувьд.

Та гарын алган дээрээс иддэггүй

Үр тариа, үр, үйрмэг

Ирмэг рүү нисч,

Тэжээгч дээр амттан хүлээж байна.

(Суралцсан эхний жил)

Залруулах боловсролын зорилго: Өвөлждөг шувууд, тэдгээрийн бүтцийн талаархи ойлголтыг тодруулж, өргөжүүлэх. Өвөлждөг шувуудын тухай ойлголтыг бий болгох.

Сэдвийн үгсийн санг тодруулах, идэвхжүүлэх, асуултанд хариулж сурах, өгүүлбэр зохиох.

Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулж, сайн чанарын нэр үг, олон тооны нэр үг үүсгэж сурах, үгийн үечилсэн дүн шинжилгээ хийх чадварыг дээшлүүлэх.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд:

Харааны анхаарал, ойлголт, ярианы сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, санах ой, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, амьсгалах, ярианы зөв амьсгалах, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.

Залруулах, боловсролын зорилго:

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, байгальд хайртай байх чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: nхийсвэр зураг, өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн зураг, бөмбөг, өнгөт харандаа, дэвтэр, модны загвар, картоноор хийсэн шувууд, "Тэжээгч дээрх шувууд" зураг.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй уулзаж, тус бүрийг нэг сэдэвт зураг авахыг урьж байна.

– Зургуудыг хараад нэрлэ.

– Эдгээр зургуудыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? Энэ хэн бэ?

2. Сэдвийн танилцуулга

- Зөв.

– Өвөлдөө үлддэг шувуудын нэр юу вэ?

- Хичээл дээр юу ярихыг хэн таасан бэ?

- Өнөөдөр бид өвөлждөг шувуудын тухай ярих болно. Зургийг хараад шувуудыг нэрлээрэй.

3. Зураг үзэх

цаасан дээр өвөлждөг шувуудын зургуудыг тавьдаг: тагтаа, толгой, бор шувуу, хэрээ, тоншуул, бухын шувуу.

– Мэдээжийн хэрэг, хүйтэн цаг агаар эхлэхэд олон шувууд урагшаа нисдэг гэдгийг та мэднэ. Гэхдээ тэд бүгд биш, бас нисдэггүй, гэхдээ жилийн турш бидэнтэй хамт амьдардаг хүмүүс байдаг (хэрээ, тагтаа, бор шувуу).

– Мөн манайд зөвхөн өвөлжих гэж ирдэг хүмүүс ч бий (хөх, бухын шувуу).

– Булчин шувууг манайд анхны цастай ирдэг учраас ингэж нэрлэдэг. Бухын шувуу нь улаан цээжтэй, хөх саарал нуруутай, хар толгой, далавчтай.

– Хөх нь шар хөхтэй, толгой, далавч нь хар өнгөтэй байдаг.

- Хэрээний тухай яриач. Тэр ямархуу хүн бэ? (том, хар, чухал, зальтай).

- Энэ шувуу танд танил юм. Энэ хэн бэ? Бор шувууны тухай надад хэлээч.

-Тэр ямархуу хүн бэ? (жижиг, саарал, уян хатан, хурдан).

- Энэ шувууг ойд олж болно. Энэ бол тоншуул юм.

Тэр ихэвчлэн мод тогшдог, гэхдээ тэр яагаад үүнийг хийдгийг та мэдэх үү?

– Тоншуул нь холтосноос хортой хорхой гаргаж модыг эдгээдэг.

– Та надад энэ шувууны тухай өөрөө хэлж болно. Энэ хэн бэ? Тэр ямархуу хүн бэ?

(Тагтаа том, саарал, шуугиж байна.)

-Энэ ямар шувууд вэ?

-Яагаад тэгж дууддаг юм бэ?

4. Хурууны дасгал "Тоншуул"

- Хуруугаараа тоглох цаг болжээ.

Би мод тогшиж байна Нээлттэй алга - мод, долоовор хуруу
Би хорхой авахыг хүсч байна нөгөө гар - тоншуулын хушуу. Мөр бүрийн хувьд
Тэр холтос дор нуугдаж байсан ч, дөрвөн хуруу алган дээр цохино.
Энэ нь минийх хэвээр байх болно.

5 . "Алгандаа үгээ нуу" дасгал

- Бүгдээрээ тодорхой дуудаж, үгсийг хамтдаа алгадацгаая.

Тит, бухын шувуу, хэрээ, тагтаа.

-Одоо эдгээр үгсийг ээлжлэн хэлээд түүнийг алгадана.

Хүүхдүүд эдгээр үгэнд хэдэн үе байдгийг нэрлэн даалгаврыг нэг нэгээр нь гүйцэтгэнэ.

6. Тоглоом "Аль шувуу алга болсон бэ?"

Самбар дээр өвөлжиж буй шувуудыг дүрсэлсэн дөрвөөс таван зураг байна. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийн анзааралгүй нэг зургийг арилгаж, асууна:

-Ямар шувуу алга болсон бэ?

7. "Намайг эелдэгээр дууд" дасгал (бөмбөгтэй)

- Одоо "Эелдэгээр нэрлэ" бөмбөг тоглоцгооё.

Bullfinch, tit, тагтаа, бор шувуу

8. Уран зураг дээр үндэслэн санал гаргах

- Залуус аа, зургийг анхааралтай ажиглаж, түүн дээр юу дүрслэгдсэнийг бүрэн өгүүлбэрээр хэлэхийг хичээгээрэй.

– Шувууны хоолтой байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ?

– Тэжээгчийг хэн хийж өлгөсөн гэж та бодож байна вэ?

- Ямар шувууд тэжээгч рүү ниссэн бэ?

-Хэдэн шувуу ирсэн бэ?

- Титмус юу иддэг вэ?

-Ямар шувууд нисдэг вэ?

– Өвлийн улиралд шувуудад яагаад туслах шаардлагатай байдаг вэ?

9. “Модонд ямар шувууд байдаг вэ?” дасгал.

Хэл ярианы эмч нь модны загварыг хивсэнд нааж, өөр өөр шувууд наалддаг.

– Та зураг дээр үндэслэн маш сайн санал дэвшүүлсэн, одоо хараарай, олон шувууд мод руу ниссэн байна.

Тэдний тухай ингэж хэлье:

Модон дээр маш олон ... хөх байдаг.
Модон дээр маш олон ... тоншуул байдаг.
Модон дээр маш олон ... хэрээ байдаг.

Модон дээр маш олон ... бух байдаг.

10. “Тоолж үз” дасгал

- Одоо модон дээр сууж буй шувуудыг тоолж үзье.

Нэг бух, хоёр бух, гурван бух, дөрвөн бух, таван бульфин.

(бор шувуу, толгой).

11 . Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах

Хүүхдүүд бухын цэгүүдийг зурж, зургийг будна.

12. Хичээлийн хураангуй

- Анги дээр бид юу ярьж байсныг санаж байна уу?

- Бид ангидаа юу хийсэн бэ?

-Танд юу таалагдсан бэ?

Хүүхдүүдийн үнэлгээ.

Зохиогч сэтгэл хангалуун байна, энэ нь танд хэцүү биш - "ТААЛАГДСАН" дээр дарна уу
Редакторын сонголт
Урагшаа Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд...

Урагшаа Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд...

Ахлах бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм "С" авиа ба үсэг Долоо хоногийн сэдэв: "Гэрийн тэжээвэр амьтад". GCD сэдэв:...

Эрхэм найзууд аа, өнөөдөр би нэг зовлонтой асуудлын талаар бичихээр шийдлээ - захидал хэрхэн бичих вэ 😉. Миний бодлоор янз бүрийн чиглэлээр мэргэшсэн олон мэргэжилтнүүд ...
Манай улсад сурталчилгааны үйл ажиллагаа зохицуулалттай. Гэсэн хэдий ч энэ нь соёл иргэншсэн дэлхий даяар тохиолддог. Ийм байдаг...
SeersCorrespondence курсын зурхай Ведийн зурхай (жиотиша) нь бүх талыг судлахад тохиромжтой хэрэгсэл юм...
Стресс, хэт их ачаалал, буруу хооллолт, нойр дутуу, муу зуршлууд - энэ бүхэн хамгийн сайн нөлөө үзүүлэхгүй ...
Удахгүй болох дасгалын сэдвийг Далай лам 2014 онд зохион байгуулах хорооны хамтаар Рига хотод хийсэн сүүлчийн сургуулилтын төгсгөлд өөрөө сонгосон.Энэ...
Хувийн хэрэгцээнд зориулж сарны гэрэл, архи бэлтгэх нь туйлын хууль ёсны юм! ЗХУ задран унасны дараа шинэ засгийн газар...