Г үсгийн даалгавар “Д, Д авиа” сэдвээр хичээлийн хураангуй. Захидал D. Ашигласан уран зохиолын жагсаалт


Бичиг үсгийн сургалт

Сэдэв:гийгүүлэгч [г], [d'], үсэг Д. Жижиг үсгээр бичих г.

Зорилтот:Оюутнуудын зан төлөвийг харилцааны нөхцөл байдалтай уялдуулах чадварыг бий болгох.

Даалгаварууд:

бид эгшиг ба гийгүүлэгчийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх;

Бид үгэнд байгаа дуу авиаг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлдэг;

Бид бичгийн үсэг, үгсийн хэв маягийг эзэмших чадварыг хөгжүүлдэг;

Бид өгүүлбэр бичих чадварыг хөгжүүлдэг;

Бид текстэд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлдэг.

Тоног төхөөрөмж:хэвлэмэл болон бичмэл захидал, үүнд. Д, "байшин", "утаа", "мод", "хөндий", "тоншуул", "өвөө", "зам", "түлээ", "хүүхэд" гэсэн зургууд.

Тэмдгүүд:



Хичээлийн алхамууд

Хичээлийн үеэр

UUD үүсэх

Зохион байгуулалтын мөч.

би. Мэдлэгийг шинэчлэх

Бид өнөөдөр ер бусын хичээлтэй.

Өөрийнхөө тухай ярьж, ажилдаа бэлдцгээе.

Бид ухаалаг, ноцтой,

Бид сайн сурдаг, бүх зүйл бидний төлөө болно.

Хичээлийн явцад бид бүх зүйлийг сонсож, харж, санаж байхын тулд чих, нүдээ бэлтгэ.

Мэдэхгүй захидал илгээсэн. Захидал дээр 42-р сургуулийн хаяг байна. Хамгийн нухацтай, ухаалаг, сониуч 1-р ангийн хүүхдүүдэд зориулав. Энэ нь магадгүй бидэнд зориулагдсан болов уу?

Тэр эдгээр асуултуудыг асуудаг. Та асуултанд хариулахыг зөвшөөрч байна уу? Тиймээс Dunno эдгээр асуултын хариултыг мэддэг.

- Бид ямар дуу чимээ сонсдог вэ? (ярианы болон ярианы бус).

- Бид ярианы ямар бүлгүүдийг мэддэг вэ? (эгшиг ба гийгүүлэгч).

- Та ямар эгшгийг сурсан бэ (a, i, o, s, u).

- Эгшиг авианы талаар та юу мэддэг вэ? (Өөрийн гийгүүлэгчийг зөөлрүүлсэн эсвэл онцолсонгүй).

- Та гийгүүлэгчийн талаар юу мэддэг вэ? (дуутай, дуугүй, хосолсон эсвэл хосгүй, зөөлөн эсвэл хатуу).

Сайн хийлээ! Бид Dunno-ийн бүх асуултанд хариулсан. Бид түүнд илүү ихийг сурахад тусалсан гэж найдаж байна.

Дуу нь ялгаатай: гийгүүлэгч эсвэл эгшиг, дуут эсвэл дуугүй. Зөөлөн эсвэл хатуу. Янз бүрийн нөхцөлд дуу чимээ өөр өөр байдаг. Надтай санал нийлж байна уу? Үүний нэгэн адил хүн өөр өөр зан гаргаж болно. Хамгийн гол нь хаана байгаа, хэнтэй ярьж байгаа, хэн таныг хүрээлж байгааг зөв ойлгох чадвартай байх явдал юм. Хэрэв та цаг тухайд нь зөөлөн, эелдэг байхыг мэддэг бол эсвэл үзэл бодлоо тууштай хамгаалдаг бол. Тэгвэл бусад хүмүүс таныг хүндэлдэг, олон найз нөхөдтэй, аз жаргалтай байдаг. Хэрэв та бусдад хэрэгтэй үед эелдэг байхаа мэдэхгүй эсвэл үзэл бодлоо хамгаалж чадахгүй бол. Тэгвэл чамайг хүндлэхгүй, найз нөхөд ч үгүй, уйдаж, ганцаардах болно.

Ухаалаг, сониуч хүүхдүүдийн хувьд та "Цагаан толгойн нэг үсгийн тэмдэгтийг тодорхойлох нь" төсөлд хамрагдсанаар харилцааны нөхцөл байдалтай зан төлөвөө хэрхэн уялдуулах талаар сурахыг хүсч байна.

Бид санал нэг байна.

1 3 - Одоо надад өгүүлбэрүүдийг дуусгахад тусална уу.

Үг бүхий таблетууд нь цээжлэхэд дэмжлэг болдог.

Энэ…
. Хоолойноос ирж байгаа... .

Өсөн нэмэгдэж буй ... .

Модон дээр… . Хөндийд... .

Гэрт суугаад... .

Байшин руу хөтөлдөг ... .

Энэ зургийг бүтээхэд ямар үг хэрэгтэй байсан бэ?(Байшин , утаа , царс , хөндий , тоншуул , өвөө , мөр .)

Дараах үгсийг хэлье.байшин , утаа , царс , хөндий , мөр .

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?(Бүх үг хатуу гийгүүлэгчээр эхэлдэг[d]. )

Цэнхэр тойрог хавсаргана.

Дараах үгсийг анхааралтай сонсоорой.өвөө , тоншуул . Та юу анзаарсан бэ?

(Бүх үгс зөөлөн гийгүүлэгчээр эхэлдэг [d’].)

Ногоон тойрог хавсаргана.

Сонсголын болон дүлий байдлын хувьд дуу чимээ нь юу вэ?

Сонсооцгооё (гараараа чихээ тагла).

Дууны уран бүтээлч ямар толгойн хувцас өмсөх вэ? (дуудлага).

Самбар дээрх үгс.

.ohm.нягт.

Эдгээр үгэнд яагаад үсэг дутуу байна вэ?(бид энэ захидлыг судлаагүй)

Эдгээр авиаг аль үсэг төлөөлөх вэ? (de үсэг).

Бидний хичээлийн зорилго юу байх гэж та бодож байна вэ? ( Шинэ үсгээр үг уншиж, бичиж сур).

Би хичээлийн төлөвлөгөөг төлөвлөхийг санал болгож байна.

Төлөвлөгөө (ойролцоогоор) 3 2

    Шинэ дуу авиа, үсгийг танилцуулж байна.

    Захидал бичих тухай танилцуулга г.

    Үг унших.

    Үг унших.

    Түүх дээр ажиллаж байна.

Бид одоо юу хийж байсан бэ? (тэдний үйл ажиллагааг төлөвлөсөн).

Төлөвлөгөөний аль хэсгийг бид дуусгасан бэ? (1).

Танин мэдэхүйн UUD:

1) бид диаграмм, зураг чимэглэл, текстээс мэдээлэл гаргаж авах чадварыг хөгжүүлдэг;

2) бид мэдээллийг диаграм хэлбэрээр танилцуулах чадварыг хөгжүүлэх;

3 ) Бид мөн чанарыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлдэг, объектын онцлог;

4) бид объектын дүн шинжилгээнд үндэслэн дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;

5) шинж чанарын дагуу ерөнхийлөн дүгнэх, ангилах чадварыг хөгжүүлдэг;

6) бид сурах бичгийн тархалтыг удирдах чадварыг хөгжүүлдэг;

7) Бид зургуудаас асуултын хариултыг олох чадварыг хөгжүүлдэг.

Би. Боловсролын асуудлын талаархи мэдэгдэл. Шинэ мэдлэг олж авах

Төлөвлөгөөний 2-р алхамд бид юу хийх ёстойг хараарай (d үсэг бичих).

Бид яагаад энэ захидлыг судалж байна вэ? (Уншиж, бичиж сурах)

Энэ үсгээр үг бичиж сурахын тулд эхлээд энэ үсгийг хэрхэн бичиж сурах ёстой. Үүнийг хийхийн тулд 14-р хуудасны хуулбарыг нээнэ үү.

3. Хуулбарын дэвтэр дээр ажиллах. 2 5


Дуу тоглуулагчийг хараад зүүж, дахин санаж, хөршдөө эдгээр дуу авианы мөн чанарыг хэлээрэй.

1) Онооны самбарыг хар.

Нэг үсэг хэдэн элементээс бүрдэх вэ? (хоёроос)

Эдгээр элементүүд ямар үсгээр бичигдсэн бэ? (өө, өө, өө)

Багш самбар дээрх d үсгийн элементүүдийг холбоно.

Би захидал бичиж байна А, гэхдээ би баруун тийшээ эргэлддэггүй, харин захидал шиг доошоо хөтөлдөг цагт.

2) – Эхний болон хоёр дахь мөрийг бичнэ.

Хэний хувьд d үсэг бичихэд хэцүү байсан бэ?

Дараагийн хичээлүүдэд та бид хоёр үе, үг, өгүүлбэр бичих дадлага хийх болно.

Та одоо юу хийж сурсан бэ (г үсэг бич).

Бид төлөвлөгөөний хоёр дахь хэсгийг дуусгасан.

Одоо амарцгаая (биеийн минут).

Тоглоом "Дууг барих".

Би үгсийг нэрлэх болно. Хөвгүүд хатуу авиа дээр, охидууд намуухан дуунд d.

Хүүхдүүд, тэмцэл, найз, тосгон, сэтгэл, Дима, эх орон, нөхөрлөл.

Бид нэгэн зэрэг амарч, ажиллаж байсан.

Тоглоомын санал болгосон үгсээс хэн нэгэн хамгийн муу үгийг сонссон байх? (тэмцэл).

Зодоон хэзээ болох вэ? (Хүмүүс харилцааны зөв хэлбэрийг хэрхэн сонгохоо мэдэхгүй байгаа үед).

Одоо бид үеийг унших замаар үйлдлээ хэрхэн зөв сонгохыг сурах болно.

Харилцааны UUD:

1) Бид бусдыг сонсох, ойлгох чадварыг хөгжүүлэх;

2) өгөгдсөн даалгаврын дагуу ярианы мэдэгдлийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх;

3 ) Бид бодлоо амаар илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлдэг;

4) Бид хосоороо ажиллах чадварыг хөгжүүлдэг.

Би. Шинэ мэдлэгийг ашиглах

4. Дүгнэлт

1. Букварт ажилладаг. 5 6 2

Төлөвлөгөөний дараагийн зүйлд анхаарлаа хандуулцгаая.

    Үг унших. Үүнийг хийхийн тулд 92-р хуудсыг нээнэ үү

Үе уншихад бэлдцгээе.

Та өөрөө уншаарай.

1 ба 2-р үеүүд юугаараа ялгаатай вэ?

3 ба 4-р үеүүдийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

Зөөлөн гийгүүлэгчтэй үе бий юу? Аль баганад? Үүнийг уншсан. Яагаад, үүнийг нотол.

Охид D үсэгтэй үе, хөвгүүд Т үсэгтэй үеийг уншдаг.

Бид найрал дуугаар уншдаг.

Яагаад? (учир нь үг нь хэд хэдэн үеээс бүрддэг)

1-р баганын үгсийг уншина уу.

Бодолтой (Дума) гэдэг үгийг унш.

Эмэгтэй хүнд зориулсан үг. (Хатагтай).

Үйлдлийг илэрхийлэх үгийг нэрлэ. (Амьсгалах)

Хүн сайн явж байхад юу дуулдаг гэсэн утгатай үгийг олоорой? (сэтгэл)

4-р баганыг уншихад бэлтгэ.

Энэ баганад байгаа үгсэд ямар нийтлэг зүйл байна вэ? (хамсаатан)

Энэ үг ямар утгатай вэ? бэлэг (1. бэлэг, хандив.

2. чадвар, авьяас).

Удахгүй шинэ жил болох гэж байна, хэнд бэлэг барих вэ?

Хэн танд өглөө бүр сайхан сэтгэлийг өгдөг вэ?

Гайхалтай.

Төлөвлөгөөний аль хэсгийг та дуусгасан бэ (3 ба 4)

3).– Түүхийнхээ үг рүү буцъя (самбар дээрх зургууд).

Өгүүлбэрүүдийг дахин уншъя.

Бид яг одоо юу уншсан бэ? (түүх)

Яагаад ингэж шийдсэн юм бэ? (утгын хувьд холбогдсон).

Энэ түүхээс юу дутагдаж байна вэ? (гарчиг)

Үүнд гарчиг өгье.

Үйл явдал хаана болж байгааг анзаарсан уу? (тосгонд, хашаанд).

Гарчиг (Миний өвөөгийн хашаанд, тосгонд.)

Бид одоо юу хийж байсан бэ? (түүх дээр ажиллаж байсан)

Бид төлөвлөгөөний 5-р зүйлийг дуусгасан.

Бид бүх даалгавраа дуусгасан уу?

Гэхдээ би танд бас нэг зүйлийг санал болгохыг хүсч байна: өөрийн гэсэн дүр төрхөөр бяцхан хүнээ зурж, түүнд сэтгэл санаагаа илэрхийлээрэй.

Зурцгаая.

Бяцхан эрчүүдийн үзэсгэлэн.

Ажлаа нэгтгэн дүгнэе.

Би ажлаа дүгнэх болно …………………

Би сайн ажил хийвэл алгаа ташина ………….

Би ангидаа хийсэн ………………………

Би бодохдоо…………...........

Та ажлаа дүгнэхдээ ямар үг хэрэглэх вэ?

Зохицуулалтын UUD:

1) сурах бичгийн материалтай ажиллах үндсэн дээр өөрсдийн таамаглалыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

2) өгөгдсөн даалгаврын дагуу боловсролын үйл ажиллагааг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

3 ) бид удахгүй болох ажлыг урьдчилан таамаглах чадварыг хөгжүүлдэг (төлөвлөгөө гаргах);

4) Бид танин мэдэхүйн болон хувийн тусгал хийх чадварыг хөгжүүлдэг.

Хувийн UUD:

1) Бид дүрүүдэд хандах хандлагаа илэрхийлэх, сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлдэг;

2) бид суралцах сэдэл, зорилготой танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бий болгодог;

3) Бид тодорхой нөхцөл байдлын дагуу үйлдлүүдийг үнэлэх чадварыг хөгжүүлдэг.

Оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжил, боловсрол:

1) ёс суртахууны мэдрэмж, ёс зүйн ухамсар, эерэг үйлдэл, түүний дотор яриаг хийхэд бэлэн байх;

2) иргэний эх оронч боловсрол;

3) шаргуу хөдөлмөр, суралцах чадварыг сургах;

4) эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх;

5) байгаль орчны боловсрол;

6) гоо зүйн боловсрол.

Өнөөдрийн хичээл маш хэрэгтэй бөгөөд чухал үгсээр эхэлдэг:

Дом

Дхүүхдүүд

Днөхөрлөл

Д obro

Эдгээр үгсгүйгээр ганц ч хүн хийж чадахгүй. Өнөөдрийн хичээлд зориулагдсан захидлыг эрт дээр үед "сайн" гэж нэрлэдэг байв. Мэдээж захидал Д(Зураг 1). Энэ хичээлийн сэдэв: "Захидал Дмөн түүний илэрхийлдэг дуу чимээ."

Цагаан будаа. 1. Захидал Д ()

Луу гурван толгойтой. Мөн дарга бүр танд зориулж даалгавраа бэлдсэн. Эхний толгой тоолох дуртай. Тоонуудыг уншина уу:

2, 9, 10, 12, 19, 20, 200, 900

Ямар тоонууд намуухан дуугаар дуудагддагийг бодоорой [d'], аль нь - хатуу [г].

Хоёр дахь луугийн толгой нь эсрэг утгатай үгсийг нэрлэх дуртай. Хос үгсийг уншиж, хоёр дахь үг нь хатуу эсвэл зөөлөн дуугаар эхэлсэн эсэхийг тодорхойлно.

Дайсагнал - гдуу гаргах (хатуу дуу) [г])

Хөдөлгөөнгүй байдал - гэло (зөөлөн дуу) [d'])

Шөнө - гэен (зөөлөн дуу [d'])

Үгүй - г a (хатуу дуу [г])

Луу хол нисэв

Тэр гадаадад байсан.

Тэр ид шидийн ойг харсан,

Илбэдсэн гүнжүүд.

Тэр баатруудыг харсан

Илбэчид, хаад ...

Тэр олон үлгэр мэддэг -

Миний нисдэг луу.

Владимир Степанов

Та үлгэр мэддэг үү? Үлгэр, түүний зохиолч, баатарыг тааварлаарай.

Хэн нэгэн амаа ангайв

Хэн нэгэн юм залгисан.

Эргэн тойрон бүх зүйл харанхуйлж,

Өө, хаа сайгүй ямар аймшигтай юм бэ!

Энэ бол Корней Иванович Чуковскийн "Хулгайлагдсан нар" үлгэрийн матар юм.

Croco г il - үгийн дунд зөөлөн авиа байна [d'](Зураг 3).

Цагаан будаа. 3. Хулгайлсан нартай матар ()

Нэг охин цэцгийн аяганд гарч ирэв

Тэгээд тэр охин мариголдоос томгүй байсан.

Хэн ийм ном уншсан бэ?

Бяцхан охин мэдэх үү?

Энэ бол Ханс Кристиан Андерсений "Thumbelina" үлгэрийн Thumbelina юм (Зураг 4).

ДЮмовочка - зөөлөн дуу чимээ [d']үгийн эхэнд.

Цагаан будаа. 4. Эрхий хуруу ()

Миний асуулт тийм ч хэцүү биш,

Энэ бол Маргад хотын тухай юм.

Тэндхийн алдарт захирагч хэн байсан бэ?

Тэнд гол шидтэн хэн байсан бэ?

Энэ бол Александр Волковын "Маргад хотын шидтэн" үлгэрийн Гудвин юм.

Гу гвин - үгийн дундах хатуу авиа [г](Зураг 5).

Тахилч ямар ажилчинтай вэ?

Тогооч, хүргэн, мужаан,

Хүүхэдтэй асрагчаар сууж,

Чөтгөрүүдийг олсоор заналхийлж,

Импертэй өрсөлдөж байна уу?

Та одоо хэний дүр төрхийг харж байна вэ?

Энэ бол Александр Сергеевич Пушкиний "Тахилч ба түүний ажилчин Балдагийн үлгэр" хэмээх үлгэрийн Балда юм.

Бөмбөг га - үгийн дунд хатуу авиа гарна [г](Зураг 6).

Дуу чимээн дээр [г]Тэгээд [d']нэг онцлог байдаг - тэдгээр нь үгийн төгсгөлд тохиолддоггүй, учир нь үгсийн төгсгөлд тэдгээрийг дуу авиа болгон дууддаг. [Т]Тэгээд [T']. Эдгээр дуу чимээ нь бие биентэйгээ маш найрсаг бөгөөд ихэвчлэн хосоороо тохиолддог. Тэд үүнийг шинжлэх ухааны үүднээс ярьдаг: дуу чимээ гайхаж байна, өөрөөр хэлбэл чанга дууддаггүй, харин бүдэгхэн дуудагддаг. Тэгээд энд захидал байна Дүгийн аль ч хэсэгт, түүний дотор үгийн төгсгөлд бичигдсэн.

Блок үсгийг хараарай Өд(Зураг 7).

Цагаан будаа. 7. Блок үсэг Өд

Захидал Дбичгийн хатуу ба зөөлөн дуу авиаг илэрхийлдэг.

Байшингийн цонхны гадна талд харагдана

Мөн зам дээр байгаа хүүхдүүд.

Тэгээд энд захидал байна Дөөрөө

Самоварын хөл дээр(Зураг 8) .

Цагаан будаа. 8. Захидал Д ()

Захидал ямар харагдаж байна вэ? Д?

Энэ байшин бол захидал Д.

Гэрт цонх байдаг,

Яндангаас утаа гарч байна,

Тэгээд цонхон дээр муур байна(Зураг 9) .

Өөр нэг захидал Дбага зэрэг сандал шиг, трактор шиг, захидал шиг харагдаж байна Л.

Захиаг илүү сайн санахын тулд Д, хуванцараас хэвэнд оруулах эсвэл зарим объектоос нугалах. Сонирхолтой захидал зур Д. Энэ нь танд үүнийг таньж, бусад үсэгтэй андуурахгүй байх болно.

Харин зохиолч Виктор Хмельницкий захидлыг харжээ Дмөн үлгэр зохиосон.

Байшингүйгээр зам оршин тогтнох боломжгүй. Тэр уйдаж, хээр хаа нэгтээ төөрч, нүднээс алга болно. Хэрэв байшингаас ямар ч зам, зам байхгүй бол энэ нь байшинд хэн ч амьдардаггүй гэсэн үг юм: яндан нь тамхи татдаггүй, хүйтэн, өлсгөлөн байшинд тэнүүчилж, салхи, бороо орж, байшин нурдаг. Тэгэхээр зам нь байшин руу хөтөлдөг, байшин нь зам дууддаг. Тийм ч учраас эдгээр үгсийн эхэнд D үсэг зогсдог, тоосго нь байшинг, хөл нь замыг санагдуулдаг.

Үгсийг хосоор нь уншина уу:

г ом - г th

Р -аас Род

Хосуудын үгс ижил байна уу? Өөр. Та тэдэнтэй хамтран санал гаргаж болох уу?

Одоо эдгээр үгсийг транскрипцээр уншина уу:

[гом] - [ г ym]

[ро Т] - [po Т]

Үгийн эхэнд дуу чимээ гардаг [г]чангаар унш, гэхдээ эцэст нь - уйтгартай, дуу чимээ шиг [Т]. Энэ бол зөв үсгийг бичих нь маш чухал юм. Дуу чимээ биднийг төөрөлдүүлж болно

Бичсэн захидлыг авч үзье Өд(том, жижиг). Тэдгээрийг блок үсгээр харьцуул (Зураг 10).

Цагаан будаа. 10. Хэвлэсэн болон бичсэн үсэг Dd ()

Том үсгээр бичиж сурцгаая Д(Зураг 11).

Цагаан будаа. 11. Захидал Д ()

Үүнийг тасалдалгүйгээр бичдэг. Бид нэмэлт захирагчийн дундаас дээш үсгийг бичиж эхэлдэг. Бид дээд талаас доош шулуун шугамыг бичиж, ажлын шугамын доод мөрөнд хүрэхгүйгээр зүүн тийшээ хүрч муруйлт хийдэг. Бид баруун тийш эргэлдэж, шугамыг доод захирагчаас дээш өргөхгүйгээр, ажлын шугамын доод шугамаас бага зэрэг дээш үсгийн шулуун шугамыг гатлана. Бид баруун тийш хагас зууван шугам зурж, ажлын шугамын доод шугамыг шүргэж байна. Бид үүнийг дээшээ өргөж, зүүн тийш нь дугуйлж, үсгийн эхний элементийн дээгүүр муруй бичнэ.

Том үсгээр бичихдээ ДДараахь алдаанууд байж болно: үсэг нь маш өргөн; үр дүн нь ажлын шугамын доод мөрөнд байрлах том гогцоо юм; Гогцоог бичсэний дараа муруйлтын шугам нь ажлын шугамд хүрээгүй, харин шууд дээшээ гүйсэн тул үсэг нь муруй болсон байв.

Захиагаа дэвтэртээ өөрөө бичиж үзээрэй. Тэмдэглэлийн дэвтрийн зөв налуу байрлал, үзэг хэрхэн зөв барих, бичиж байхдаа нуруугаа хэрхэн шулуун байлгах талаар санаарай.

Одоо жижиг захидал бичье г. Жижиг үсэг гхоёр элементээс бүрдэнэ - зууван ба шулуун шугам, доод тал нь муруйтай. Тэр жижигхэн үсэг шиг харагдаж байна цагт. жижиг үсэг гхоёр янзаар бичиж болно.

Жижиг үсэг бичих эхний аргыг авч үзье г(Зураг 12).

Цагаан будаа. 12. Жижиг үсгээр бичих г ()

Бид ажлын шугамын дээд мөрний яг доор захидал бичиж эхэлдэг. Бид баруунаас зүүн тийш хагас зууван шугам зурж, ажлын шугамын доод мөрөнд хүрдэг. Бид мөрийг дээшлүүлж, үсэг бичсэн цэг дээр зууван хэсгийг хааж, шулуун шугамыг дээшээ баруун тийш хазайж, ажлын шугамын дээд мөрөнд дээшлүүлнэ. Бид буцаж ирээд шулуун шугамыг үргэлжлүүлэн зурна. Бид ажлын шугамын доод шугамыг гаталж, шулуун шугамыг нэмэлт шугамын дунд хүртэл бууруулна. Бид зүүн тийш муруй зурж, эргүүлээд баруун тийш хазайж дээшээ гөлгөр шугам зурна. Бид ажлын шугамын доод шугамын шулуун шугамыг гаталж, цааш бага зэрэг хөдөлж, зогсоно.

Жижиг үсгээр бичих хоёр дахь арга гзахидал бичих үед бусад үсэгтэй тасралтгүй холбогдоход тохиромжтой гүгийн дунд.

Бид ажлын мөрний доод мөрний яг дээгүүр бичиж эхэлдэг. Зүүнээс баруун тийш, доод захирагч дээр хүрч хагас зууван шугам зур. Бид дээшээ өргөж, зүүн тийшээ дугуйруулж, ажлын шугамын дээд мөрөнд хүрч, доош буулгаж, зууваныг хаадаг. Зууван ёроолд давтана. Бид давтан мөрийг баруун тийш хазайж дээд мөрөнд үргэлжлүүлнэ. Бид ажлын шугамын дээд мөрөнд хүрч, шулуун шугамыг доошлуулна. Нэмэлт шугамын дунд хүрсний дараа бид зүүн тийш муруй бичиж, эргүүлээд баруун тийш хазайж дээшээ гөлгөр шугам зурна. Бид ажлын шугамын доод шугамын шулуун шугамыг гаталж, цааш бага зэрэг хөдөлж, зогсоно.

Энэ захидлыг агаарт бичиж үзээрэй. Үүнийг үзэгнийхээ араар алган дээрээ бичээрэй.

Жижиг үсгээр бичих үед гДараах алдаанууд байж болно: үсгийн богино эсвэл маш урт хоёр дахь элемент; хоёр дахь элементийн маш өргөн дугуйрсан гогцоо.

Захиагаа дэвтэртээ өөрөө бичиж үзээрэй.

Том үсгийг холбоно ДЭнэ нь иймэрхүү байх ёстой: захидал бичсэний дараа бид зогсохгүй, харин эхний элементийн эргэн тойронд малгайны шугамыг үргэлжлүүлэн зурна. Энэ мөр нь үсгийг өөрөө гаталж, доод холболтын ажлын шугамын доод мөрөнд хүргэдэг; ажлын шугамын доод мөрөнд хүрэхээс өмнө зогсдог. Дараа нь, гэх мэт шаардлагатай үсгийг бичнэ үү м, л, Iмөн бусад. Дээд талын холболтын хувьд энэ шугамыг ажлын шугамын дээд шугам руу татна. Үүнээс дараах үсгүүдийг бичнэ. Р, nмөн бусад.

Жижиг үсэг гбид үсэг шиг бусад үсэгтэй холбогдох болно цагт. Доод холболтын хувьд холбох мөрийг тусад нь бичдэггүй, харин дараагийн үсгийг үсгийн төгсгөлд нэмнэ г. Дээд талын холболтын хувьд бид ажлын шугамын дээд мөрөнд гогцоо (хоёр дахь элемент) зурж, дараагийн үсгийг бичиж эхэлдэг.

Том, жижиг үсгийг холбож, үеийг өөрөө бичихийг хичээ Өдаль хэдийн мэддэг бүх эгшигтэй.

Өнөөдөр хичээл дээр та захидлын талаар олж мэдсэн Д, энэ нь бичгийн хувьд зөөлөн, хатуу дуу авиаг илэрхийлдэг [d']Тэгээд [г]. Гэхдээ үгсийн төгсгөлд эдгээр авианууд дүлийрч, дуу авиа болж хувирдаг гэдгийг та санаж байна уу [Т]Тэгээд [T'].

Захидал Дгэсэн үгтэй манай цагаан толгойн үсэгт гарч ирсэн сайн. Мэдээжийн хэрэг, бид өнөө үед сайн сайхангүйгээр хийж чадахгүй. Үлгэрт сайн сайхан үргэлж мууг ялдаг. Өөр гурван чухал үгийг санаарай: г ухаанаа алдах, г идэх, г таслах. Эдгээр үгс тантай хамт амьдарцгаая.

Ном зүй

  1. Андрианова Т.М., Илюхина В.А. Орос хэл 1. - М.: Астрель, 2011.
  2. Бунеев Р.Н., Бунеева Е.В., Пронина О.В. Орос хэл 1. М.: Баллас, 2012
  3. Агаркова Н.Г., Агарков Ю.А. Бичиг үсэг, унших заах сурах бичиг: ABC. Эрдмийн ном/сурах бичиг, 2013 он
  1. Nsportal.ru ().
  2. Sites.google.com().
  3. Ped-kopilka.ru ().

Гэрийн даалгавар

  • Захидал бичих дасгал хийх Д. Өөрийнхөө блок болон том үсгийг бич Өд(том, жижиг).
  • Үсэг орсон үгсийг олоорой Дхатуу дуу чимээг илэрхийлдэг [г].

Хос г, гэгнээ, гмод, горога, гэнги, чу гО.

  • Оньсого тааварлаарай:

Нэршдээ залуусаа

Энэ оньсогоонд нэг сар:

Түүний өдрүүд бол бүх өдрүүдээс хамгийн богино,

Шөнөөс урт бүх шөнө.

Талбай, нуга руу

Хавар болтол цас орсон.

Зөвхөн бидний сар өнгөрөх болно,

Бид шинэ жилийн баяраа тэмдэглэж байна.

Ксения Степанова
Бэлтгэл сургуулийн "D үсэг" бүлэгт бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй. Дуу [D] ба [D']"

Сургуулийн өмнөх бүлэгт бичиг үсэг заах тухай тэмдэглэл.

Сэдэв: D үсэг. Дуу [D] ба [D"]

Зорилтот: Хүүхдүүдийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэх D үсэг ба дуу [D] ба [D"].

Даалгаврууд:

Байгааг тодорхойлох чадварыг бүрдүүлэх, нэгтгэх дуу чимээнэг үгээр, түүний байр суурь.

Ялгах чадварыг бэхжүүлэх дуугарнахатуулаг, зөөлөн байдалд.

Нэг үг солих замаар үг хувиргаж сур бусдад дуугардаг.

Фонемик сонсгол, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: ТВ; зөөврийн компьютер; бүхий картууд үсэг; танилцуулга; ногоон, хөх, улаан өнгийн соронз; ажлын дэвтэр; өнгөт харандаа.

GCD шилжих.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд хивсэн дээр сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Өнөөдөр чи бид хоёр манай дээр байх болно ангийн тоглолт, оньсого тайлах, шинэ үг олох, дэвтэр дээр ажиллах, өгөгдсөн зүйлийг хайх дуу авиа, үгийн дууны шинжилгээ хийх, самбар дээр үг зохио. Дэлгэц рүү харна уу. (Слайд №1). Аль нь болохыг надад хэлээч захидалзурагт үзүүлсэн үү?

Хүүхдүүд: D үсэг.

Сурган хүмүүжүүлэх Зөв. Энэ D үсэг. Хэн надад юу гэж хариулж чадах вэ? үсэг нь дуунаас ялгаатай?

Хүүхдүүд: Бид захидлыг харж байна, уншиж бичих, мөн дуу чимээбид сонсож, дууддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэхээр зөв. Надад хэлээч дуу нь D үсэг байж болно?

Хүүхдүүд: Магадгүй хэцүү дуу чимээмөн зөөлөн байж болно дуу чимээ.

Боловсролтой Зөв. Хэн надад хэлж чадах вэ дуу D, тэр ямархуу хүн бэ? (хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү байвал тэргүүлэх асуултуудыг асуу).

Хүүхдүүд: Энэ нь гийгүүлэгч, хатуу бөгөөд хөх өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэх Сайн хийлээ. Тэгвэл аль нь дуу чимээногооноор заасан уу?

Хүүхдүүд: Дуу D".

Сурган хүмүүжүүлэгч: За. Бүх зүйлд зөв хариулсан. Оньсого тайлах цаг болжээ. Бэлэн үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

I. Үндсэн хэсэг.

1. Оньсого таавар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэгвэл сонс. (Слайд №2).

Энэ бол асар их чимээ шуугиантай ертөнц юм.

Дөрвөн зуун айлын орон сууц, таван орц, домофон,

Бүрхүүлтэй тагтнууд.

Хүүхдүүд: Энэ бол байшин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Энэ бол гэр. (Слайд №3). Энэ үгэнд юу байгааг хэлээч дуу чимээ, хатуу эсвэл зөөлөн?

Хүүхдүүд: хатуу.

Боловсрол: зөв, хатуу. Тэр энэ үгэнд хаана байрладаг вэ?

Хүүхдүүд: Энэ нь үгийн эхэнд байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Бид эхний оньсого тааварлалаа, одоо хоёр дахь оньсого руугаа шилжих цаг боллоо. Бэлэн үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Боловсролтой: Сонсооч: (Слайд №4)

Энэ нь далай, гол мөрөнд амьдардаг боловч ихэнхдээ үүлэн дунд эргэлддэг.

Тэгээд тэр нисэхээс залхахдаа дахин газар унадаг!

Хүүхдүүд: Энэ бол ус.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол ус юм. (слайд №5). Хэн надад үүнийг дүрсэлж чадах вэ? энэ үгэнд сонсогдоно, бид юуны тухай ярьж байна вэ?

Хүүхдүүд: Энэ дуу D, энэ нь цэнхэр өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн бөгөөд үгийн дунд байрладаг. (хүүхдүүд бие биенийхээ хариултыг нөхөж, бие биенийхээ буруу, буруу хариултыг засдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв. Дараагийн оньсогыг сонсоорой. (Слайд №5). Тэнд байхад дээр нь хэвтээд суух сайхан...

Үүнийг бидэнд тайвшруулах зорилгоор өгсөн, зөөлөн, тансаг ...

Хүүхдүүд: Энэ буйдан!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, энэ бол буйдан юм. (Слайд №7). Аль нь болохыг надад хэлээч дуу чимээЭнэ үгэнд нуугдаж байгаа бөгөөд энэ нь хаана байрладаг вэ?

Хүүхдүүд: Дуу D". Энэ нь үгийн эхэнд байрладаг бөгөөд ногооноор тэмдэглэгдсэн байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв. Одоо жаахан амарцгаая.

2. Биеийн тамирын дасгал.

Биеийн тамирын дасгалыг хөгжмийн дагалдан хийдэг. (багшийн сонголтоор).

3. “Өгөгдсөн зүйлээр үг зохиож байна дуу чимээ» .

Сайн байна, сандал дээр суу. Дараагийн даалгавар бол танд зориулагдана. -ээр эхэлсэн үгийг бодож олоод нэрлэсэн хүн D эсвэл D дуу. Даалгавар нь бүгдэд ойлгомжтой юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ. Нэг үг хэлсний дараа хүүхэд гараа өргөж, зөв ​​үгийг хэлээд ширээнд сууна.

Боловсролтой Удирдах асуултуудад бага зэргийн бэрхшээлтэй тулгарсан хүүхдүүдэд тусалдаг боловч тэдэнд зориулж үг хэлдэггүй.

4. "Юуг тодорхойл дуу чимээ» .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би үгсийг нэрлэх болно дуу D, мөн та тохирох өнгөний харандааг өргө нэг үгээр дуугарна. Жишээ нь би YARD гэдэг үгийг хэлдэг, чи ямар өнгөтэй харандаагаа авдаг вэ?

Хүүхдүүд: Цэнхэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Харандаа, чихээ бэлдээрэй. (Үг уншдаг):

Тоншуул, эмч, өдөр, цэцэрлэг, домино, Владик, мод, найз, бороо, ус, байгаль, зам, сүрэг.

5. "Үг олоорой"-YES эсвэл DYA гэсэн үгсийг нэмэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид тоглоом тоглох гэж байна "Үг олоорой". Би танд нэг үг хэлье, та түүнд YES эсвэл DYA гэсэн үеийг нэмэх хэрэгтэй. Та даалгавраа ойлгож байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл сонсох:

Дээр…. Лю… Ли…. Воло... Фе... Вла... Хамт…

Мо... Тиймээ...

6. "Өөрөөр ярь"- солих T - Th дууг D - D дуу руу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо даалгавар нь илүү хэцүү байх болно. Таны даалгавар бол үгээр солих явдал юм T-T дууг D-D дуунд.

Том-хаус Цэг-охин Сал-жимс Тим-Дим-ийн сүүдэр өдөр

Өвс-түлээний мод Биеийн бизнес Нугас-загас агнуурын мөчир-цөөрөм Дугуйт тэрэг-дача.

Сайн байна, та ийм хэцүү ажлыг даван туулсан.

7. Зурган дээрх үгийг эмхэтгэх. Самбар дээр зураг хавсаргасан бөгөөд хүүхэд самбар дээр ирж, энэ үгийг тааж, зургийн доор бичдэг.

Залуус аа, миний самбар дээр өлгөсөн зурган дээр юу зурсныг хараарай.

Хүүхдүүд: Энэ бол шүршүүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, энэ бол ШҮРҮҮР юм. Хэн гарч ирээд самбар дээр шүршүүр гэдэг үгийг үсгээр бичихийг хүсдэг вэ?

Хүссэн хүн гарч ирээд, бусад хүүхдүүд үгийн зөв бичгийн дүрмийг шалгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн үүнийг хийж чадах вэ? SHOWER гэдэг үгийн дууны шинжилгээ?

Хүслээр нь хүүхэд гараад л гардаг дууны шинжилгээ, илэрхийлдэг дуу чимээхаргалзах өнгөний өнгөтэй соронз (цэнхэр, улаан, цэнхэр).

ХААЛГА, МОД гэсэн үгсийг яг адилхан тааж, зохиож, задлан шинжилдэг.

8. Хүүхдүүдийн хүсэлтээр хурууны гимнастик.

III. Эцсийн шат.

9. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, дэвтэрээ нээнэ үү. Дэвтэртээ бичсэн эхний үгээ унш.

Хүүхдүүд: ШҮРҮҮР

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, энэ бол ШҮШҮҮР гэдэг үг юм. Хэн гарч ирээд энэ үгийг самбар дээр бичмээр байна? (Хүссэн хүн орхиж, бусад хүүхдүүд үгийн зөв бичгийн дүрмийг шалгана дуу чимээдэвтэртээ дүн шинжилгээ хийх). Тэгээд хэн чадах вэ үгсийн дууны дүн шинжилгээ? Хүслээр нь хүүхэд гараад л гардаг дууны шинжилгээ, илэрхийлдэг дуу чимээХаргалзах өнгөт (цэнхэр, улаан, хар хөх) өнгийн соронзоор бусад хүүхдүүд үгийн зөвийг шалгаж, хий. дуу чимээтэмдэглэлийн дэвтэр дээрээ дүн шинжилгээ хийх.

МОД гэдэг үгийг ч мөн адил ойлгодог.

Хүүхдүүд гурав дахь үгийг тус бүр өөрийн дэвтэртээ тус тусад нь ангилдаг.

10. Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр танд юу байгаа талаар бага зэрэг бодоорой Хичээл надад таалагдсан, мөн танд үнэхээр таалагдаагүй зүйл. Магадгүй энэ нь танд хэцүү байсан, эсвэл сонирхолгүй байсан, эсвэл өөр шалтгаан байсан. Би өнөөдөр даалгаврын дагуу гүйцэтгэсэн даалгавруудыг танд хэлэх болно, хэрэв танд энэ даалгавар таалагдсан бол улаан харандаа, үгүй ​​бол ногоон харандаа өргө. Бүгд даалгавраа ойлгосон уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний даалгавар бол оньсого таамаглах явдал юм. Хүүхдүүд гараа харандаагаар дээш өргө. 3, 7-р даалгавруудыг мөн адил үнэлдэг.

Баярлалаа, өнөөдөр та нар бүгд сайхан байна, өнөөдөр та нартай ажиллахад таатай байна. Манайх анги дууслаа.

Наталья Муховикова
"Дуу ба үсэг [D]" бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй

Сэдэв: Дуу ба D үсэг.

Зорилтот: хүүхдүүдэд танилцуулах дуу ба D үсэг.

Даалгаврууд:

Дүрслэхийг заа дуу чимээ[D] акустик болон артикуляцийн шинж чанарт тулгуурлан үг хэллэгт дүн шинжилгээ хийх;

Онцлох дасгал хийх дуу чимээ[D] үгийн дунд ба эхэнд;

Хүүхдэд фонемик процессыг хөгжүүлэх;

үзэл баримтлалыг бататгах: үе, үг, өгүүлбэр;

Өгүүлбэрийн диаграммыг гаргахад сургах;

Багшийг анхааралтай сонсож, өгсөн даалгавраа биелүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, ширээ, тэмдэглэгээ дуугарна, гарчиг агуулсан сэдэвтэй зургууд дуу [D], D үсэг, сургалтын тусламж « Звукарик» , өгүүлбэрийн схемийг гаргахад зориулсан харандаа хайрцаг.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ярианы эмч: - Үгийн тоог тодорхойлдог хүн үг:

гамак, бөмбөг, Таня, ялаа, халуун усны газар, бөөрөлзгөнө, шар шувуу, сарвуу, цаас, шүүс, суваг.

2. Сэдвийн зарлал.

Ярианы эмч: - Үгийг сонс. Аль 1 эдгээр үгс дэх дуу чимээ?

Хүүхдүүд: - дуу [D].

Ярианы эмч: - Өнөөдөр бид уулзана дуу [D].

3. Үе мөчний гимнастик. (толины өмнө хийсэн)

Хашаа - хоолой, шүдээ угаацгаая (зөвхөн доод).

Цэвэр үгсийн дуудлага.

Тийм, тийм, тийм, ус урсаж байна.

Doo-doo-doo - Би чамайг олох болно.

Do-do-do - дуугарах чимээ.

Do-do-do - цэцэрлэгүүд цэцэглэж байна.

Бидний хэл явахад бэлэн байна.

4. Акустик-артикуляцийн дүрс дуу чимээ.

Ярианы эмч: -Хэлье дуу [D].

Найрал ба ганцаарчилсан тоглолт дуу [D].

[D] өмнө нь үе мөчний ажиглалттай толь: Уруул нь инээмсэглэж, хэлний үзүүр нь дээд урд шүдэнд хүрдэг.

Агаар чөлөөтэй гардаггүй, уулздаг саад тотгор: хэл ба дээд шүд. гэсэн үг, D авиа - гийгүүлэгч, бид үүнийг цэнхэр чипээр тэмдэглэнэ. Одоо миний хэр хатуу хэлж байгааг сонс дуу [D]: Y-y-y.

Дуу [D] - гийгүүлэгч, хатуу, цэнхэр өнгөөр ​​тэмдэглэнэ.

Хэд хэдэн хүүхэд бүрэн тайлбарыг давтана дуу [D].

5. Харилцаа холбоо дуу, үсэг.

Танилцаж байна D үсэг. Үзүүлэх үсэг. "бичих" агаарт D үсэг, дараа нь ширээн дээр хуруугаараа.

Хүүхдүүдийг ижил төстэй объектуудыг нэрлэхэд урь D үсэг.

Нэг хүүхэд олдог бусад дунд захидал.

6. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Алга таш, эвшээх хэрэггүй!"

Хүүхдүүд үеийг сонсохдоо алгаа таших хэрэгтэй дуу [D], бусдын дунд үе: тийм, му, ко, та, до, бид, ту, до, по, тийм, ды, ка, до гэх мэт.

7. Нэгтгэл дуу авиа.

Дараа нь ярианы эмч ТИЙМ гэдэг үгийг хэтрүүлэн дууддаг.

Хүүхдүүдтэй хамт тэрээр энэ үгийн нарийвчилсан дүн шинжилгээ хийдэг.

Шинжилгээний дараа тоглоом тоглогдоно "Амьд үгс".

Хоёр хүүхэд самбар дээр очоод зогсоно "амьд үгс": ярианы эмч тэдний аль нь болохыг хэлнэ дуу чимээ, мөн хүүхдүүд тохирох өнгөний тэмдэглэгээг сонгодог.

Ярианы эмч (хүүхдүүдийг бие биенийхээ хажууд байрлуулж, үүссэн үеийг нэрлэнэ):

Энэ бол YES гэсэн үе юм.

Оля бид ямархуу хүн бэ? дуу чимээ? (Дуу А.)

Тэгээд Ваня яах вэ? дуу чимээ? (Дуу D.)

Үүнтэй адил үнэн DU үгийн дууны шинжилгээ(бусад хүүхдүүд гарч ирдэг).

Биеийн тамирын минут

Бид хөлөө дэвсдэг

Бид алгаа ташиж байна

Бид толгой дохилоо.

Бид гараа өргөдөг

Бид бууж өгдөг.

Бид гараа дэлгэнэ

Тэгээд бид бүгдээрээ дугуйлан явах болно

8. Нэгтгэл үгээр дуугарна.

Байршлыг тодорхойлох үгээр D авиа:

Гуа, байшин, аяга таваг, царс, бэлэг, харандаа, дэр, ус гэх мэт.

Хүүхдүүд байршлыг зааж өгдөг дуугарна« дуу чимээтэй байшин» (дактик тоглоом « Звукарик» ).

Ярианы эмч үгийн эхэнд [D] дуугарна?

Хүүхдүүд: - хоёр.

Л: - Аль нь вэ?

Хүүхдүүд: - Гуа, царс мод.

Ярианы эмч: - Хэдэн зураг, аль нь гарчиг дуу чимээ[D] үгийн дунд?

Хүүхдүүд: - хоёр.

Л: - Аль нь вэ?

Хүүхдүүд: - Харандаа, дэр.

9. Нэгтгэл өгүүлбэрт дуугарна.

Ярианы эмч: Би юу хүсч байсныг таагаарай.

Тэд ойд ургадаг. Тэдэнд байгаа Байна: үндэс, их бие, мөчир, навч.

Хүүхдүүд: - царс мод.

Ярианы эмч: - 4 үгтэй өгүүлбэр зохио.

Хүүхдүүд: - Ойд царс мод ургадаг.

Ярианы эмч: - 1-р үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - царс мод.

Ярианы эмч: - 2 дахь үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - Өсөн нэмэгдэж байна.

Ярианы эмч: - 3 дахь үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - IN.

Ярианы эмч: - 4 дэх үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - Ой.

Та тоглоом тоглож болно "Шууд санал".

Ярианы эмч: Өгүүлбэрт хэдэн үг байдаг вэ?

Хүүхдүүд: - Дөрвөн үг.

Ярианы эмч: - Үйлдлийн үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - Өсөн нэмэгдэж байна.

Ярианы эмч: - Өгүүлбэр дэх хамгийн жижиг үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - IN.

Ярианы эмч: - Б жижиг үг нь угтвар үг юм.

Ярианы эмч: - Саналын тоймыг гарга. Паша самбар дээр байна.

Ярианы эмч: - 1-р үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - царс мод.

Ярианы эмч: - 2 дахь үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - Өсөн нэмэгдэж байна.

Ярианы эмч: - 3 дахь үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - IN.

Ярианы эмч: - 4 дэх үг юу вэ?

Хүүхдүүд: - Ой.

Ярианы эмч: - Самбарыг хараад чамтай асуугаарай?

Хүүхдүүд: - Тийм ээ.

Ярианы эмч: - Би эмх цэгцгүй үгийг зааж байна. Тэгээд чи нэрлэ.

Ярианы эмч: - Сайн хийлээ.

Ярианы эмч: - Өгүүлбэрт ямар үг орсон бэ? дуу [D]

Хүүхдүүд: - царс мод.

Ярианы эмч: - Бид OAKS гэдэг үгийг хаана сонсдог вэ дуу [D](эхэнд, дунд, төгсгөлд?

Хүүхдүүд: - Оак гэдэг үгэнд бид сонсдог үгийн эхэнд [D] дуугарна.

Ярианы эмч: - Ямар өнгийн дөрвөлжин дүрсийг авах ёстой дуу [D]?

Хүүхдүүд: - Цэнхэр дөрвөлжин.

Ярианы эмч: - Дөрвөлжин аваад үгийн эхэнд тавь.

Ярианы эмч: - Сайн байна, та бүх зүйлийг зөв хийсэн.

16. Дүгнэлт ангиуд.

Ярианы эмч: Ямар нь дуугаар уулзсан? Аль нь дуу чимээ?

Үүгээр үгсийг нэрлэ дуу чимээ.

1. Сурах бичгийн 98-99-р хуудаснаас хийсэн ажил.

Тэгвэл өнөөдөр бид ямар үсэгтэй танилцсан бэ? Оньсого сонсож, тааварлаарай.

Энд нэгэн инээдтэй үйл явдал байна

Угаалгын өрөөнд үүл тогтлоо.

Таазнаас бороо асгарч байна

Миний нуруу, хажуу тал дээр.

Энэ ямар сайхан юм бэ!

Бороо дулаахан, халсан.

Шалан дээр харагдахуйц шалбааг байхгүй,

Бүх залуус хайртай... ( шүршүүрт орох).

Хэн тод улаан берет өмссөн бэ?

Хар торго хүрэмтэй юу?

Тэр над руу харахгүй байна

Бүх зүйл тогшиж, тогшиж, тогшиж байна. (Тоншуул.)

"Шүршүүр", "тоншуул" гэсэн үгсэд авиа-үсгийн шинжилгээ хий.

(Хоёр хоёроороо ажил)

Үгийн хэв маягийг хар.

Диаграммд заасан дууг сумаар харьцуул. Дуу нь ямар байж болох вэ? [г])? (хатуу, зөөлөн)

2. Ялгаатай ажил.

Уншдаггүй хүүхдэд зориулсан даалгавар: х. Унших 98 үе, үг.

3. “Би бичиж, уншиж сурч байна” ажлын дэвтэр дээр ажиллах.

1) Захидлын дүрслэлийг дадлага хийх Д, г .

Зургийн үсэг бичсэн хэсгүүдийг өнгөөр ​​​​будна. Д, г .

2) Үгсийн үсгийн найрлагыг харьцуулах.

Хосуудын үгсийг ялгах үсгийг ол.

Эдгээр үсгийг хоосон нүднүүдэд бичээд гарсан үгсийг босоогоор нь унш. (Хуш, хот.)

Эдгээр үгсийг дуу авианы тоогоор харьцуулах; үгийн тоогоор; онцлох цэг дээр.

Оньсого таагаарай, тэгвэл та манайхаар хэн ирсэнийг мэдэх болно.

Өдөр унтдаг, шөнө нисдэг,

Энэ нь хажуугаар өнгөрөх хүмүүсийг айлгадаг. (шар шувуу.)

Өнөөдөр мэргэн шар шувуу манайд ирж, сонирхолтой даалгавар авчирсан. Мэргэн шар шувуу танд шүлэг унших бөгөөд та анхааралтай сонсож, [d], [d'] авиа гардаг үгсийг санаж байх хэрэгтэй.

Бид үг дотроос D үсгийг амархан олдог өдөрмөн үгэнд байшин

Тэгээд хэрэв өдрөөрчи ойд байна чи ирнэ- дээр царс мод дахь тоншуулТа чи олох болно.

Тоншуул мод цохиж байна - өдрийн өдөрхолтос бутлах

Тоншуул амьдардаг байв хөндийхоосон - царс мод шиг хөндий байв цүүц.

ДокторТоншуул царс модыг цохиж байв - хорин тиймцох авчихсан.

Цох нь аймшигтай юм холтос цох- ойд байгаа бүх хүмүүст хор хөнөөл учруулдаг хор хөнөөл.

Тоншуул - мастер сайн үйлс - эртний царс мод залуу болжээ.

Тоншуул, тоншуул - мөө найзаа, царс мод цүүц шиг цүүцэж байна

Тоншуул авга надад оддын байшин барихад туслаач. Г.Сапгир

(Хүүхдүүд уулзсан үгсээ нэрлэнэдуу [d]).

Үг дээр Д та маш их уулзах болно

Үг дээр Д эргэн тойронд дүүрэн:

Байшин, хөндий, өдөр, зам,

Сайхан сэтгэл, итгэл, найз.

4. Үсэг, авиа бүхий оньсоготой ажиллах [d]).

Слайд 9-13.

Хичээл дээр та ямар шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?

Үсэг, дууны талаар та юу хэлэх вэ? [г])?

Слайд 14-15.

Шинэ үсэгтэй үгсийг нэрлэ.

Ямар үгэнд [d] авиа сонсогддог, аль нь [d]? Энэ юунаас шалтгаална вэ?

Хичээлийн эхэнд өөртөө ямар зорилго тавьж байсныг санаарай, та энэ зорилгодоо хүрсэн үү?

Редакторын сонголт
Огноо: Анги: Сэдэв: "Дуу ба М үсэг." авиа, үсгийн [м], [м‘], “М”, “м” үсгүүдийн тодорхой дуудлагыг нэгтгэх;...

TRICOLOR гэж юу вэ, Оросын төрийн далбааг ТРИКОЛОР (Франц TRICOLORE - гурван өнгө) гэж нэрлэх нь зөв үү?

Түүхээс үзэхэд анхны улаан лоолийн шүүсийг 20-р зууны эхээр (1917) Америкийн Индиана мужид бэлтгэсэн байна. Зочид буудлын эзэн...

Эхнэр хүүхдүүд: - Тийм ээ, бид харж байна Эхнэр хүүхдүүд: - Үгүй! Абрам - Мойше: - Би эрэн сурвалжлах болно, мөнгөө сейфэндээ хадгалаарай.
Уншиж бичиж сурах Сэдэв: гийгүүлэгч авиа [d], [d’], D үсэг. Жижиг үсгээр бичих d. Зорилго: Оюутнуудын чадварыг хөгжүүлэх...
Хүүхэд математикийн үндсийг амжилттай ойлгохын тулд насанд хүрэгчид янз бүрийн харааны хэрэгслийг ашиглах шаардлагатай болдог. Тэдний дунд онцгой...
НҮБ, 3-р сарын 12 - РИА Новости, Дмитрий Горностаев. Хүн амын төлөв байдлын талаарх НҮБ-ын шинэ таамаглал нь Оросын хувьд нэлээд өөдрөг байв:...
1. Дэлхийн бөмбөрцгийн хүн амыг ойролцоогоор заана уу: 1) 3.5 тэрбум хүн 3) 4.5-5 тэрбум хүн; 2) 5.1-6.0 тэрбум хүн 4) 7 тэрбум ....
Екатерина Козлова Хичээлийн хураангуй “Чи авиа ба үсэг” ХИЧЭЭЛИЙН СЭДЭВ: “Ч ДУГААР БА ҮСГЭЭ”. ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: Ялгаварлан ялгах, тодорхой дуудлага...