Насан туршийн сайн үйлийг зүйр цэцэн үг болгон өгдөг. Хичээлийн цаг “Амьдрал сайн үйлсийн төлөө өгдөг Т коти сайн найз уншсан


"Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг" сэдвээр ерөнхий хичээл.

Хичээлийн зорилго:инээдмийн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (түүх бичвэрийн барилгын онцлог; түүхийн баатрууд; тэдний зан чанарын гол онцлог шинж чанаруудыг мэдэх); текстийг хэрхэн төлөвлөх талаар сурах; текстийг нарийвчлан, товч, сонгон хэлж сурах;

сэдвээр монолог хэллэг зохиож сурах (аман зохиол); зүйр цэцэн үгсийн утгыг тодорхойлох, зүйр цэцэн үгсийг судалж буй материалтай уялдуулах.

Сэдвийг эзэмшихээр төлөвлөсөн үр дүн:

өгүүлэмжийн текстийн онцлогийг ойлгох; текстийн баатарыг тодорхойлох чадвар; талбайг харьцуулах, дүрүүдийг харьцуулах чадвар; даалгаврын дагуу шаардлагатай мэдээллийг хайх; текстийг семантик хэсгүүдэд хуваах, төлөвлөгөө гаргах; уншсан зүйлийн дэлгэрэнгүй, товч, хураангуй дахин өгүүлэх; гол санааг тодорхойлох, зүйр үгийг судалж буй материалтай уялдуулах.

Нөөц ба тоног төхөөрөмж:

Уран зохиолын уншлага. Сурах бичиг. 3-р анги. 1-р хэсэг.

Т.Коти. Бүтээлч дэвтэр. 3-р анги.

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулах цаг.

Сайн уу найзуудаа!

Чамайг харсандаа баяртай байна!

Би чамайг тэврээрэй,

Та бүхэнд амжилт хүсье.

самбар дээр гарч, зүйр цэцэн үгсийг өлгөж, утгыг нь тайлбарла.

2. "Сайн-Муу" тоглоом - оюуны довтолгоо

Сайхан сэтгэлд хүрэх эхний алхам бол эелдэг үг юм.

Би асуулт асуух болно, та бүгд хамтдаа, сайн эсвэл муугаар хариулах болно.

*Ярилцлагын үеэр тасалдах уу?

*Хөршөө доромжилсон үг гэж хэлэх үү?

*Хоцорсондоо уучлалт гуйх уу?

*Явж, баяртай гэж хэлэхгүй байна уу?

*Эцэг эхчүүдэд туслах уу?

*Автобусанд суудлаа ахмадуудад өгч чадахгүй байна уу?

* Коридороор гүйж, хүн бүрийг цохих уу?

*Уулзахдаа сайн уу гэж хэлэх үү?

*Түлхээд уучлалт гуйхгүй юу?

* Унасан зүйлийг авахад туслах уу?

*Сургуульд орохдоо малгайгаа тайлж болохгүй юу?

*Бэлгийн төлөө "баярлалаа" гэж хэлэх үү?

* Чанга ярих уу?

4. Сургаалт зүйрлэл (видео клип)

Урьдчилсан ажил

5. Гэрийн даалгавраа шалгах

Сурах бичгийн 2-р асуулттай ажиллах.

Судалж буй хэсгийнхээ сэдвийг дахин уншина уу. Уншсан бүтээлүүдтэйгээ холбоно.

“Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг” сэдэвт хошин өгүүллэгүүд яагаад багтдаг вэ?

Хэсгийг хэрхэн өөрөөр нэрлэж болох вэ?

Сонголтуудаа санал болго.

Энэ хэсэгт уншсан бүх түүхийг инээдмийн гэж нэрлэж болох уу?

Сурах бичгийн 5-р асуулттай ажиллах.

Энэ даалгаврыг гүйцэтгэхдээ та сонгомол дахин ярих төлөвлөгөө гаргах хэрэгтэй.

сонгон ярих хэсэг (нэг үйл явдал, баатрын хөрөг, баатрын шинж чанар, баатрын хийсэн үйлдлийн тайлбар) тодорхойлох;

Санамж:

3. Текстийг дахин ярих;

5. Текстийг дахин хэлэх;

Сурах бичгийн 6-р асуулттай ажиллах .

“Амьдралыг сайн үйлсэд зориулдаг” гэдэг үгийг аль баатруудад хандаж болох вэ? Энэ мэдэгдлийг ижил төстэй зүйр цэцэн үг эсвэл хэллэгээр соль.

Сурах бичгийн 7-р асуулттай ажиллах.

Бүх зүйр цэцэн үгсийг унш.

Зөвхөн сонссон, мэддэг зүйр үгсээ унш. Эдгээр зүйр үгсийг ямар тохиолдолд ашигласан бэ?

Манай хэсгийн гарчгийг ямар зүйр үг сольж болох вэ?

Сурах бичгийн 8-р асуулттай ажиллах.

Бүлэг нэг зүйр цэцэн үгээр ажиллаж, түүнд тохирсон бүтээлүүдийг толилуулдаг.

Тохирох: бүтээлийн нэр, зохиогч, зөвлөгөө (зүйр цэцэн үг, текстээс ишлэл, туслах үгс)

Н.Носов

"Өргөст хэмх"

"Нэг өдөр Павлик Коткаг дагуулан гол руу загасчилжээ. Гэхдээ тэр өдөр тэд азгүй байсан: загас огт хазаагүй."

М.Зощенко

"Битгий худлаа ярь"

"Чи хууран мэхлэлтээр хол явж чадахгүй" гэж үү?

“Би ахлах сургуульд юу болдог талаар юу ч мэдэхгүй байсан. Тэгээд эхний гурван сард би шууд утгаараа манан дунд алхсан."

Л. Каминский

"Бүтэц"

Тэгэхээр тэр маш сайн худлаа ярьж байгаа болохоор өөртөө итгэлтэй байна уу?

"Гучин жилийн дотор"

бильярд, бөмбөг, бэлэг.

"Хэцүү даалгавар"

радио, асуудлын ном, дуу, бөөс, хонх.

сургаалт зүйрлэл

"Юу хожих вэ"

Хамгийн хэцүү тэмцэл бол өөрийгөө ялах явдал юм.

"Юу нь илүү чухал вэ"

Аль гэр бүлд хайр, зөвлөгөө байдаг, уй гашуу байдаггүй.

В.Драгунский

"Үүнийг хаана харсан, хаана сонсов ..."

“Би зогсоод түүний идэж байгааг харлаа. Тэр жижигхэн, хиам нь хүзүүнээсээ зузаан байдаг. Тэр энэ хиамыг гараараа барьж, огтолгүйгээр шууд бүхэлд нь идсэн бөгөөд хазахад арьс нь хагарч, хагарч, тэндээс халуун, анхилуун үнэртэй шүүс асгарч байв.

6 Туршилт

“Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг” хэсгийн сорилтын ажил No2.

Н.Н. Носов

"Үүнийг хаана харсан, хаана сонсов ..."

ММ. Зощенко

"Хэцүү даалгавар"

В.Ю. Драгунский

"Гучин жилийн дотор"

2. Л.Д.-ын бүтээл ямар төрөлд хамаарах вэ? Каминский "Эссе"?

a) "Мөрөөдөгчид" b) "Мишкина будаа" c) "Амьд малгай" d) "Өргөст хэмх"

4. "Гучин жилийн дараа" бүтээлээс Леля яагаад бөмбөг залгисан гэж хэлсэн бэ?

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

5. “Сатирик” гэдэг үг ямар утгатай вэ?

б) Хошин шогийн бүтээл

в) Уг нийтлэлийг сонинд бичсэн хүн

6. Аль зүйр үг нь “Юу нь илүү чухал вэ” гэсэн сургаалт зүйрлэлийн мөн чанарыг илчилсэн бэ?

a) Хэрэв та мөнгө олвол хэрэгцээгүй амьдрах болно.

б) Аль гэр бүлд хайр, зөвлөгөө байдаг, уй гашуу байдаггүй.

в) Найзууд асуудалтай тулгардаг.

г) Өнөөдрийн ажлаа маргааш болтол бүү хойшлуул!

7. Бүтээлийг радио, асуудлын ном, дуу, бөөс, хонх гэсэн түлхүүр үгсээр олж мэдээрэй.

a) "Энэ нь хаана харагдаж байсан, хаана сонсогдов ..." в) "Өргөст хэмх"

b) "Хэцүү даалгавар" d) "Эссе"

8. “Хуйвраар хол явахгүй” гэдэг зүйр үгэнд ямар бүтээл тохирох вэ?

a) "Энэ нь хаана харагдаж байсан, хаана сонсогдов ..."

б) Сургаалт зүйрлэл "Юу нь ялах вэ?"

в) "Худлаа хэлэх шаардлагагүй"

Сорилын ажил No2 “Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг”

2. М.М.-ийн бүтээл ямар төрөлд хамаарах вэ? Зощенко "Гучин жилийн дотор"?

a) бодит түүх b) түүх в) үлгэр d) үлгэр

3. Н.Н.-ийн бүтээлүүдээс аль нь вэ? Носов "Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг" хэсэгт багтсан уу?

a) "Мишкина будаа" b) "Хэцүү даалгавар" c) "Зөөлөгчид" d) "Нөхөх"

4. Яагаад "Худлаа хэлэх шаардлагагүй" зохиол дээр аав нь хүүгийнхээ хэд хэдэн өдрийн тэмдэглэл болон түүний тухай мэдсэний дараа Минкаг авч, үнсэж, камер өгөхийг амласан бэ? __________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

5. “Хүлхэвч” гэдэг үг ямар утгатай вэ?

а) хадлан

б) Оросын уламжлалт байшингийн орох хэсэг (хонгил); халаалтгүй болон орон сууцны бус байр

в) чаргаар гулгадаг толгод

г) байшинд амьдрах орон зай

6. Ямар зүйр цэцэн үг “Юу дийлдэг” үлгэрийн мөн чанарыг илчилсэн бэ?

a) Хамгийн хэцүү тэмцэл бол өөрийгөө ялах явдал юм.

б) Найз хай, гэхдээ хэрэв та түүнийг олсон бол анхаарал тавь.

в) Эрүүл мэнд мөнгөнөөс илүү үнэ цэнэтэй.

г) Ажлаа дуусгасан - аюулгүй алхах.

7. Түлхүүр үгээр бүтээлийг олоорой: бильярд, бөмбөг, бэлэг.

a) "Хэцүү даалгавар" c) "Эссе"

b) "Гучин жилийн дараа" d) "Өргст хэмх"

8. “Өөртөө итгэмээргүй худлаа ярьдаг” зүйр үгэнд ямар бүтээл тохирох вэ?

a) "Эссе"

б) Сургаалт зүйрлэл "Юу нь ялах вэ?"

в) "үүнийг хаана үзсэн, хаана сонссон ..."

7. Эвлүүлэг хийх.

Дэлхий дээр илүү юу вэ: сайн эсвэл муу юу? Магадгүй хэн нэгэн бидэнд эртний аяганы цагийг тодорхойлоход тусална уу? Жинлүүрийн нэг талд бид "муу" (шахмал - атаархал, шунал, бүдүүлэг байдал, урвалт, дайн, худал) тавих болно. Бузар мууг ялахын тулд жингээ "сайн" гэж хэлэхийг хичээх хэрэгтэй. Ямар сайн үйлс бүтээснээ дурсаж, дусал дусал дуслаар нь “сайн”-аар хийцгээе.

- Залуус аа, та нар муу муухайг хэрхэн ялж болохыг харж байна. Амьдралд ч мөн адил: сайн сайхны дуслууд нийлж, горхи болж, горхи нь гол руу, голууд нь сайн сайхны далай болж хувирдаг. Хүн ардаа сайн тэмдэг үлдээвэл сайхан байдаг.

8. Тусгал. Хичээлийн хураангуй.

Сайхан сэтгэлд хүрэх зам бол хүний ​​өгсөж уруудах, уруудах, өгсөх, сайн мууг ээлжлэн солих амар, урт зам биш. Жинхэнэ эелдэг байж сурах нь хэцүү байдаг. Хүн илүү олон удаа зогсоож, хийсэн үйлдлийнхээ талаар бодох хэрэгтэй.

Өнөөдөр би бүх хүмүүст халуун дотно, нууцлаг яриа өрнүүлсэн, эелдэг, ухаалаг бодол санаа, ажилдаа бүтээлч хандсанд баярлалаа.

Сайхан үгс бол үндэс юм.

Сайн бодол бол цэцэг юм.

Сайн үйлс бол үр жимс юм.

Сайхан сэтгэл - цэцэрлэг

Текстийг унших.

В. Железняков

ABC-ийн түүх

Хичээлийн дараа би эхний ангидаа орлоо. Би тэдэн дээр очихгүй байсан ч хөрш маань хүүгээ харахыг надаас хүссэн. Эцсийн эцэст энэ бол есдүгээр сарын нэг, хичээлийн эхний өдөр юм. Би хичээлээ таслахад анги аль хэдийн хоосон байв. Бүгд явсан. За тэгээд эргээд явмаар санагдсан. Гэнэт би харлаа: сүүлчийн ширээн дээр ямар нэгэн товчлуур сууж байна, энэ нь ширээний ард бараг үл үзэгдэх болно. Миний хайж байсан хүү биш охин байсан. Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүдийн хувьд тэр цагаан хормогчтой, яг цагаан нумтай байв

түүний толгойноос арав дахин том. Тэр ганцаараа сууж байсан нь хачирхалтай. Бүгд гэр лүүгээ явчихсан, магадгүй аль хэдийн

Тэд тэнд шөл, сүүний вазелин идэж, эцэг эхдээ сургуулийн тухай гайхамшгуудыг хэлдэг боловч энэ нь суугаад хэн мэдэхийг хүлээдэг.

Охин минь, чи яагаад гэртээ харьдаггүй юм бэ?

Анхааралгүй.

Магадгүй тэр ямар нэг зүйл алдсан уу?

Тэр хөшөө шиг сууж, хөдөлдөггүй.

Би юу хийхээ мэдэхгүй байна. Явах нь эвгүй юм шиг байна.

Би самбар дээр гарч, энэ “хөшөө”-г хэрхэн хөдөлгөхийг бодож, самбар дээр шохойгоор аажуухан зурав. Би сургуулиасаа ирээд өдрийн хоолоо идэж байгаа нэгдүгээр ангийн хүүхдийг зурсан. Дараа нь аав, ээж, хоёр эмээ. Тэр зажилж, хоёр хацрыг нь залгиж, ам руу нь хардаг. Энэ нь инээдтэй зураг болж хувирав.

Чи бид хоёр өлсөж байна гэж би хэлж байна. Бид гэртээ харих цаг болоогүй гэж үү?

"Үгүй" гэж тэр "Би гэртээ харихгүй" гэж хариулав.

За тэгээд энд хонох уу?

Дараа нь миний мөс чанар намайг зовоож, би буцаж ирэв.

"Чи" гэж би "Хэрэв чи яагаад энд сууж байгаагаа хэлэхгүй бол би одоо сургуулийн эмч рүү залгая" гэж хэлэв. Тэгээд тэр - нэг удаа хоёр удаа! - "түргэн тусламж", дуут дохио - тэгээд та эмнэлэгт байна.

Би түүнийг айлгахаар шийдсэн. Би өөрөө энэ эмчээс айдаг. Тэр үргэлж "Амьсгалах, бүү амьсгал" гэж хэлээд термометрээ гарныхаа доор тавьдаг. Мөс шиг хүйтэн.

За сайн. Би эмнэлэг явна.

Үнэнийг хэлэхэд тэр галзуу байсан.

"Чамд юу тохиолдсоныг надад хэлж чадах уу" гэж би хашгирав.

Ах намайг хүлээж байна. Тэр хашаанд сууж байна.

Би хашаа руу харлаа. Үнэхээр сандал дээр бяцхан хүү сууж байв.

Тэгээд юу гэж?

Тэгээд би түүнд өнөөдөр бүх үсгийг сурна гэж амласан нь.

Та амлахад хүчтэй! - Би хэлсэн. - Нэг өдрийн дотор бүх цагаан толгой!

Магадгүй та нэг жилийн дараа сургуулиа төгсөх болов уу? Худал хэлэх хүчтэй!

Би худлаа хэлээгүй, зүгээр л мэдээгүй.

Би түүнийг уйлах гэж байгааг харж байна. Тэр нүдээ доошлуулж, толгойгоо ямар нэгэн байдлаар ойлгомжгүй эргүүлэв.

Жилийн турш үсэг заадаг. Энэ бол амар асуудал биш.

Манай аав, ээж хоёр хол явсан бөгөөд миний дүү Серёжа түүнийг маш их санаж байна. Тэрээр эмээгээсээ өөрөөсөө захидал бичихийг хүсэв.

бас түүнд чөлөөт цаг алга. Би түүнд: Би сургуульдаа явж, үсэг сурч, ээж, аавдаа захидал бичнэ. Тэгээд тэр хашаан дахь хөвгүүдэд хэлэв. Тэгээд өнөөдөр бид өдөржин саваа бичлээ. -Одоо тэр уйлах ёстой байсан.

Саваа, би хэлж байна, сайн, гайхалтай! Та саваагаар үсэг хийж болно. - Самбар дээр гараад “А” үсэг бичсэн. Хэвлэсэн. - Энэ бол "А" үсэг. Энэ нь гурван саваагаар хийгдсэн байдаг. Захидлын овоохой. Би хэзээ ч багш болно гэж бодож байгаагүй. Гэхдээ үүнийг сатааруулахгүйн тулд түүний анхаарлыг сарниулах шаардлагатай байв

уйлж эхлэв.

"Тэгээд одоо ах руугаа явцгаая, би түүнд бүх зүйлийг тайлбарлая" гэж хэлэв.

Бид хашаанд гараад ах руугаа явлаа. Тэд яг л жаахан хүүхдүүд шиг хөтлөлцөн алхаж байв. Тэр миний гарт гараа тавив. Алга нь зөөлөн, дулаахан, хуруу нь жийргэвчтэй. Одоо бодоход залуусаас хэн нэг нь харвал инээх байх. Гэхдээ та түүний гарыг хаяж болохгүй - тэр бол хүн ... Мөн энэ гунигтай баатар Серёжа суугаад хөлөө унжуулж байна. Биднийг харахгүй байгаа дүр эсгэж байна.

Сонсооч гэж би хэлье, хөгшөөн. Үүнийг би чамд яаж тайлбарлах вэ?

За тэгээд ер нь цагаан толгойг бүхэлд нь сурахын тулд бүтэн жил сурах хэрэгтэй. Энэ бол тийм ч амар асуудал биш.

Тэгэхээр та үүнийг сураагүй юм уу? - Тэр эгч рүүгээ үл тоомсорлон харав. -Амлах зүйл байгаагүй.

"Бид өдөржин саваа бичсэн" гэж охин цөхрөнгөө барав. - Мөн үсгийг саваагаар хийдэг.

Гэвч тэр түүнийг сонссонгүй. Тэр вандан сандал дээрээс гулсаж, толгойгоо доошлуулж, нугас шиг алхаж эхлэв.

Тэр зүгээр л намайг анзаарсангүй. Тэгээд би үүнээс залхаж байна. Би үргэлж бусдын хэрэгт оролцдог байсан.

Би "А" үсгийг сурсан. Үүнийг овоохой гэж бичсэн байна! - гэж хашгирав

дүүгийнхээ нуруун дээрх охин. Гэвч тэр эргэж ч харсангүй.

Тэгээд би түүнийг гүйцэв.

Сонсооч, түүний буруу юу вэ? Шинжлэх ухаан бол нарийн төвөгтэй асуудал юм. Сургуульд очоод өөрөө мэдээрэй. Гагарин эсвэл Титов нэг өдрийн дотор цагаан толгойг бүхэлд нь эзэмшсэн гэж та бодож байна уу? Өө, бид бас ямар их хөлөрдөг! Мөн таны гар бууж өгсөн.

“Би ээждээ бэлэг дурсгал болгон захиа бичиж бүтэн өдрийг өнгөрөөсөн.

Тэр үнэхээр гунигтай царайтай байсан бөгөөд түүнийг маш их санасан бол эцэг эх нь хүлээж аваагүй нь ичмээр юм гэж би бодсон. Сибирь явах гэж байгаа бол хүүхдүүдээ дагуулаад яваарай. Тэд хол зайд, хүчтэй хяруунаас айхгүй.

Бурхан минь, ямар эмгэнэл вэ! - Би хэлж байна. -Би өнөөдөр ирнэ

Үдийн хоолны дараа би танд бүх зүйлийг хамгийн сайн аргаар цаасан дээр зурах болно.

Энэ сайн байна! - гэж охин хэлэв. - Бид энэ байшинд амьдардаг

төмөр хашаа... Үнэхээр Серёжа, за юу?

За" гэж Серёжа хариулав. - Би хүлээж байя.

Би тэднийг хашаандаа орж ирэхийг харсан бөгөөд хашааны төмөр тор, ногоон бутны хооронд тэдний дүрс гялсхийж байв. Тэгээд би чанга, хорлонтой, хүүгийн дууг сонсов.

Серёжа, эгч чинь бүх үсгийг сурсан уу?

Серёжа зогсоход эгч нь орц руу гүйж орсныг би харав.

Цагаан толгойн үсгийг сур, чи хэр их сурах хэрэгтэйг мэдэх үү? - гэж Серёжа хэлэв. -Бүтэн жил сурах ёстой.

Захидал чинь уйлж байсан гэсэн үг” гэж хүү хэлэв. -

Тэгээд Сибирь чинь уйлсан.

"Би уйлаагүй" гэж Серёжа хариулав. - Би нэг найзтай, тэр удаан хугацаанд нэгдүгээр ангид ороогүй; тэр өнөөдөр бидэн дээр ирээд захидал бичнэ.

"Та нар бүгд худлаа ярьж байна" гэж хүү хэлэв. - Өө, чи цутгахдаа хүчтэй юм! За найзыг чинь хэн гэдэг вэ?

Чимээгүй байлаа.

Дахиад нэг минут, хорон санаат хүүгийн ялалт, ялалтын дууг сонсох ёстой байсан ч би ийм зүйл хийхийг зөвшөөрөөгүй. Үгүй ээ, энэ нь миний мөн чанарт байгаагүй. Би хашааны чулуун суурь дээр авирч, төмөр торны завсар толгойгоо гацсан.

Дашрамд хэлэхэд түүнийг Юрка гэдэг” гэж би хашгирав. -Дэлхийд алдартай ийм нэр бий.

Энэ хүүгийн ам ангайсан нь яг л туулай алддаг нохой шиг. Гэвч Серёжа юу ч хэлсэнгүй. Тэр хүмүүсийг унасан үед нь цохидог хүн биш байсан. Тэгээд би газар үсэрч гэртээ харьсан. Яагаад гэдгийг нь мэдэхгүй ч сэтгэл санаа сайхан байсан. Зүрх сэтгэлдээ хөгжилтэй, тэгээд л болоо. Би сайхан сэтгэлтэй байсан. Би бүр дуулахыг хүссэн.

Даалгавруудыг гүйцэтгэх: (бүх ангид)

1. Энэ зохиолын төрлийг тодорхойл.

2. Текстэд юу яригдаж байна. Тэмдэглэнэ үү:

Юра ба бяцхан охины нөхөрлөлийн тухай;

охин хэрхэн сургуульд явсан тухай;

охин дүүдээ хэрхэн туслахыг хүссэн тухай.

5.Охинд ямар зан чанар байсан бэ?

6.Асуултанд хариулах: Би ийм охинтой найз болохыг хүсдэг

3. Текстийг хэсэг болгон хуваа. Энэ текстийн тоймыг гарга.

4.Энэ төлөвлөгөөний дагуу ямар төрлийн дахин ярих боломжтой вэ (товч; сонгомол; дэлгэрэнгүй) - санамж

Тест хэлбэрээр 5 асуулт бичнэ үү

Санал хүсэлтээ бичнэ үү.

Санамж:

1. Текстийг дахин ярихад үндэслэх гол (гол) үгсийн доогуур зур;

2.Эдгээр үгсийг өгүүлбэр зохиож тараана;

3. Текстийг дахин ярих;

4. Дахин ярихдаа ямар чухал үг, хэллэг орхигдсоныг тодорхойлох;

5. Текстийг дахин хэлэх;

6.Дахин ярихдаа өөрөө үнэлэлт дүгнэлт өгөх;

7.Ангийнхнаасаа үнэлгээ аваарай.

Хэрэглээ:

Би тийм ч сайн болж чадаагүй байж магадгүй. Энэ нь маш хэцүү. Гэхдээ энэ бол миний үргэлж хичээж байсан зүйл юм, хүүхдүүд ээ."

Түлхүүр: 1 сонголт

Түлхүүр: Сонголт 2

Сатир бол 1. Гэм буруутай, доромжлол.

2. Бодит байдлын сөрөг үзэгдлийг илчилсэн утга зохиолын бүтээл.

Хичээлийн зорилго:инээдмийн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (түүх бичвэрийн барилгын онцлог; түүхийн баатрууд; тэдний зан чанарын гол онцлог шинж чанаруудыг мэдэх); текстийг хэрхэн төлөвлөх талаар сурах; текстийг нарийвчлан, товч, сонгон хэлж сурах;

сэдвээр монолог хэллэг зохиож сурах (аман зохиол); зүйр цэцэн үгсийн утгыг тодорхойлох, зүйр цэцэн үгсийг судалж буй материалтай уялдуулах.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг" сэдвээр ерөнхий хичээл.

Хичээлийн зорилго: инээдмийн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (түүх бичвэрийн барилгын онцлог; үлгэрийн дүрүүд; тэдгээрийн зан чанарын гол онцлог шинж чанаруудыг мэдэх); текстийг хэрхэн төлөвлөх талаар сурах; текстийг нарийвчлан, товч, сонгон хэлж сурах;

сэдвээр монолог хэллэг зохиож сурах (аман зохиол); зүйр цэцэн үгсийн утгыг тодорхойлох, зүйр цэцэн үгсийг судалж буй материалтай уялдуулах.

Сэдвийг эзэмшихээр төлөвлөсөн үр дүн:

өгүүлэмжийн текстийн онцлогийг ойлгох; текстийн баатарыг тодорхойлох чадвар; талбайг харьцуулах, дүрүүдийг харьцуулах чадвар; даалгаврын дагуу шаардлагатай мэдээллийг хайх; текстийг семантик хэсгүүдэд хуваах, төлөвлөгөө гаргах; уншсан зүйлийн дэлгэрэнгүй, товч, хураангуй дахин өгүүлэх; гол санааг тодорхойлох, зүйр үгийг судалж буй материалтай уялдуулах.

Нөөц ба тоног төхөөрөмж:

Уран зохиолын уншлага. Сурах бичиг. 3-р анги. 1-р хэсэг.

Т.Коти. Бүтээлч дэвтэр. 3-р анги.

Хичээлийн явц

  1. Зохион байгуулах цаг.

Сайн уу найзуудаа!

Чамайг харсандаа баяртай байна!

Би чамайг тэврээрэй,

Та бүхэнд амжилт хүсье.

самбар дээр гарч, зүйр цэцэн үгсийг өлгөж, утгыг нь тайлбарла.

2. "Сайн-Муу" тоглоом - оюуны довтолгоо

Сайхан сэтгэлд хүрэх эхний алхам бол эелдэг үг юм.

Би асуулт асуух болно, та бүгд хамтдаа, сайн эсвэл муугаар хариулах болно.

*Ярилцлагын үеэр тасалдах уу?

*Хөршөө доромжилсон үг гэж хэлэх үү?

*Хоцорсондоо уучлалт гуйх уу?

*Явж, баяртай гэж хэлэхгүй байна уу?

*Эцэг эхчүүдэд туслах уу?

*Автобусанд суудлаа ахмадуудад өгч чадахгүй байна уу?

* Коридороор гүйж, хүн бүрийг цохих уу?

*Уулзахдаа сайн уу гэж хэлэх үү?

*Түлхээд уучлалт гуйхгүй юу?

* Унасан зүйлийг авахад туслах уу?

*Сургуульд орохдоо малгайгаа тайлж болохгүй юу?

*Бэлгийн төлөө "баярлалаа" гэж хэлэх үү?

* Чанга ярих уу?

4. Сургаалт зүйрлэл (видео клип)

Урьдчилсан ажил

5. Гэрийн даалгавраа шалгах

Сурах бичгийн 2-р асуулттай ажиллах.

Судалж буй хэсгийнхээ сэдвийг дахин уншина уу. Уншсан бүтээлүүдтэйгээ холбоно.

“Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг” сэдэвт хошин өгүүллэгүүд яагаад багтдаг вэ?

Хэсгийг хэрхэн өөрөөр нэрлэж болох вэ?

Сонголтуудаа санал болго.

Энэ хэсэгт уншсан бүх түүхийг инээдмийн гэж нэрлэж болох уу?

Яагаад?

Сурах бичгийн 5-р асуулттай ажиллах.

Энэ даалгаврыг гүйцэтгэхдээ та сонгомол дахин ярих төлөвлөгөө гаргах хэрэгтэй.

сонгон ярих хэсэг (нэг үйл явдал, баатрын хөрөг, баатрын шинж чанар, баатрын хийсэн үйлдлийн тайлбар) тодорхойлох;

Санамж:

3. Текстийг дахин ярих;

Сурах бичгийн 6-р асуулттай ажиллах.

“Амьдралыг сайн үйлсэд зориулдаг” гэдэг үгийг аль баатруудад хандаж болох вэ? Энэ мэдэгдлийг ижил төстэй зүйр цэцэн үг эсвэл хэллэгээр соль.

Сурах бичгийн 7-р асуулттай ажиллах.

Бүх зүйр цэцэн үгсийг унш.

Зөвхөн сонссон, мэддэг зүйр үгсээ унш. Эдгээр зүйр үгсийг ямар тохиолдолд ашигласан бэ?

Манай хэсгийн гарчгийг ямар зүйр үг сольж болох вэ?

Сурах бичгийн 8-р асуулттай ажиллах.

Бүлэг нэг зүйр цэцэн үгээр ажиллаж, түүнд тохирсон бүтээлүүдийг толилуулдаг.

Тохирох: бүтээлийн нэр, зохиогч, зөвлөгөө (зүйр цэцэн үг, текстээс ишлэл, туслах үгс)

Н.Носов

"Өргөст хэмх"

"Нэг өдөр Павлик Коткаг дагуулан гол руу загасчилжээ. Гэхдээ тэр өдөр тэд азгүй байсан: загас огт хазаагүй."

М.Зощенко

"Битгий худлаа ярь"

"Чи хууран мэхлэлтээр хол явж чадахгүй" гэж үү?

“Би ахлах сургуульд юу болдог талаар юу ч мэдэхгүй байсан. Тэгээд эхний гурван сард би шууд утгаараа манан дунд алхсан."

Л. Каминский

"Бүтэц"

Тэгэхээр тэр маш сайн худлаа ярьж байгаа болохоор өөртөө итгэлтэй байна уу?

"Гучин жилийн дотор"

бильярд, бөмбөг, бэлэг.

"Хэцүү даалгавар"

радио, асуудлын ном, дуу, бөөс, хонх.

сургаалт зүйрлэл

"Юу хожих вэ"

Хамгийн хэцүү тэмцэл бол өөрийгөө ялах явдал юм.

"Юу нь илүү чухал вэ"

Аль гэр бүлд хайр, зөвлөгөө байдаг, уй гашуу байдаггүй.

В.Драгунский

"Үүнийг хаана харсан, хаана сонсов ..."

“Би зогсоод түүний идэж байгааг харлаа. Тэр жижигхэн, хиам нь хүзүүнээсээ зузаан байдаг. Тэр энэ хиамыг гараараа барьж, огтолгүйгээр шууд бүхэлд нь идсэн бөгөөд хазахад арьс нь хагарч, хагарч, тэндээс халуун, анхилуун үнэртэй шүүс асгарч байв.

6 Туршилт

2. Л.Д.-ын бүтээл ямар төрөлд хамаарах вэ? Каминский "Эссе"?

a) "Мөрөөдөгчид" b) "Мишкина будаа" c) "Амьд малгай" d) "Өргөст хэмх"

4. "Гучин жилийн дараа" бүтээлээс Леля яагаад бөмбөг залгисан гэж хэлсэн бэ?

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

5. “Сатирик” гэдэг үг ямар утгатай вэ?

б) Хошин шогийн бүтээл

в) Уг нийтлэлийг сонинд бичсэн хүн

6. Аль зүйр үг нь “Юу нь илүү чухал вэ” гэсэн сургаалт зүйрлэлийн мөн чанарыг илчилсэн бэ?

a) Хэрэв та мөнгө олвол хэрэгцээгүй амьдрах болно.

б) Аль гэр бүлд хайр, зөвлөгөө байдаг, уй гашуу байдаггүй.

в) Найзууд асуудалтай тулгардаг.

г) Өнөөдрийн ажлаа маргааш болтол бүү хойшлуул!

7. Бүтээлийг радио, асуудлын ном, дуу, бөөс, хонх гэсэн түлхүүр үгсээр олж мэдээрэй.

a) "Энэ нь хаана харагдаж байсан, хаана сонсогдов ..." в) "Өргөст хэмх"

b) "Хэцүү даалгавар" d) "Эссе"

8. “Хуурсаар хол явахгүй” гэдэг зүйр үгэнд ямар бүтээл тохирох вэ?

a) "Энэ нь хаана харагдаж байсан, хаана сонсогдов ..."

б) Сургаалт зүйрлэл "Юу нь ялах вэ?"

в) "Худлаа хэлэх шаардлагагүй"

Сорилын ажил No2 “Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг”

Сонголт 2

2. М.М.-ийн бүтээл ямар төрөлд хамаарах вэ? Зощенко "Гучин жилийн дотор"?

a) бодит түүх b) түүх в) үлгэр d) үлгэр

3. Н.Н.-ийн бүтээлүүдээс аль нь вэ? Носов "Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг" хэсэгт багтсан уу?

a) "Мишкина будаа" b) "Хэцүү даалгавар" c) "Зөөглөгчид" d) "Нөхөх"

4. Яагаад "Худлаа хэлэх шаардлагагүй" зохиол дээр аав нь хүүгийнхээ хэд хэдэн өдрийн тэмдэглэл болон түүний тухай мэдсэний дараа Минкаг авч, үнсэж, камер өгөхийг амласан бэ? __________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

5. “Хүлхэвч” гэдэг үг ямар утгатай вэ?

а) хадлан

б) Оросын уламжлалт байшингийн орох хэсэг (хонгил); халаалтгүй болон орон сууцны бус байр

в) чаргаар гулгадаг толгод

г) байшинд амьдрах орон зай

6. Ямар зүйр цэцэн үг “Юу дийлдэг” зүйрлэлийн мөн чанарыг илчилсэн бэ?

a) Хамгийн хэцүү тэмцэл бол өөрийгөө ялах явдал юм.

б) Найз хай, гэхдээ хэрэв та түүнийг олсон бол анхаарал тавь.

в) Эрүүл мэнд мөнгөнөөс илүү үнэ цэнэтэй.

г) Ажлаа дуусгасан - аюулгүй алхах.

7. Түлхүүр үгээр бүтээлийг олоорой: бильярд, бөмбөг, бэлэг.

a) "Хэцүү даалгавар" c) "Эссе"

b) "Гучин жилийн дараа" d) "Өргст хэмх"

8. “Өөртөө итгэмээргүй худлаа ярьдаг” зүйр үгэнд ямар бүтээл тохирох вэ?

a) "Эссе"

б) Сургаалт зүйрлэл "Юу нь ялах вэ?"

в) "үүнийг хаана үзсэн, хаана сонссон ..."

7. Эвлүүлэг хийх.

Дэлхий дээр илүү юу вэ: сайн эсвэл муу юу? Магадгүй хэн нэгэн бидэнд эртний аяганы цагийг тодорхойлоход тусална уу? Жинлүүрийн нэг талд бид "муу" (шахмал - атаархал, шунал, бүдүүлэг байдал, урвалт, дайн, худал) тавих болно. Бузар мууг ялахын тулд жингээ "сайн" гэж хэлэхийг хичээх хэрэгтэй. Ямар сайн үйлс бүтээснээ дурсаж, дусал дусал дуслаар нь “сайн”-аар хийцгээе.

- Залуус аа, та нар муу муухайг хэрхэн ялж болохыг харж байна. Амьдралд ч мөн адил: сайн сайхны дуслууд нийлж, горхи болж, горхи нь гол руу, голууд нь сайн сайхны далай болж хувирдаг. Хүн ардаа сайн тэмдэг үлдээвэл сайхан байдаг.

8. Тусгал. Хичээлийн хураангуй.

Сайхан сэтгэлд хүрэх зам бол хүний ​​өгсөж уруудах, уруудах, өгсөх, сайн мууг ээлжлэн солих амар, урт зам биш. Жинхэнэ эелдэг байж сурах нь хэцүү байдаг. Хүн илүү олон удаа зогсоож, хийсэн үйлдлийнхээ талаар бодох хэрэгтэй.

Өнөөдөр би бүх хүмүүст халуун дотно, нууцлаг яриа өрнүүлсэн, эелдэг, ухаалаг бодол санаа, ажилдаа бүтээлч хандсанд баярлалаа.

Сайхан үгс бол үндэс юм.

Сайн бодол бол цэцэг юм.

Сайн үйлс бол үр жимс юм.

Сайхан сэтгэл - цэцэрлэг

Текстийг унших.

В. Железняков

ABC-ийн түүх

Хичээлийн дараа би эхний ангидаа орлоо. Би тэдэн дээр очихгүй байсан ч хөрш маань хүүгээ харахыг надаас хүссэн. Эцсийн эцэст энэ бол есдүгээр сарын нэг, хичээлийн эхний өдөр юм. Би хичээлээ таслахад анги аль хэдийн хоосон байв. Бүгд явсан. За тэгээд эргээд явмаар санагдсан. Гэнэт би харлаа: сүүлчийн ширээн дээр ямар нэгэн товчлуур сууж байна, энэ нь ширээний ард бараг үл үзэгдэх болно. Миний хайж байсан хүү биш охин байсан. Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүдийн хувьд тэр цагаан хормогчтой, яг цагаан нумтай байв

түүний толгойноос арав дахин том. Тэр ганцаараа сууж байсан нь хачирхалтай. Бүгд гэр лүүгээ явчихсан, магадгүй аль хэдийн

Тэд тэнд шөл, сүүний вазелин идэж, эцэг эхдээ сургуулийн тухай гайхамшгуудыг хэлдэг боловч энэ нь суугаад хэн мэдэхийг хүлээдэг.

Охин минь, чи яагаад гэртээ харьдаггүй юм бэ?

Анхааралгүй.

Магадгүй тэр ямар нэг зүйл алдсан уу?

Тэр хөшөө шиг сууж, хөдөлдөггүй.

Би юу хийхээ мэдэхгүй байна. Явах нь эвгүй юм шиг байна.

Би самбар дээр гарч, энэ “хөшөө”-г хэрхэн хөдөлгөхийг бодож, самбар дээр шохойгоор аажуухан зурав. Би сургуулиасаа ирээд өдрийн хоолоо идэж байгаа нэгдүгээр ангийн хүүхдийг зурсан. Дараа нь аав, ээж, хоёр эмээ. Тэр зажилж, хоёр хацрыг нь залгиж, ам руу нь хардаг. Энэ нь инээдтэй зураг болж хувирав.

Чи бид хоёр өлсөж байна гэж би хэлж байна. Бид гэртээ харих цаг болоогүй гэж үү?

"Үгүй" гэж тэр "Би гэртээ харихгүй" гэж хариулав.

За тэгээд энд хонох гэж байна уу?

Дараа нь миний мөс чанар намайг зовоож, би буцаж ирэв.

"Чи" гэж би "Хэрэв чи яагаад энд сууж байгаагаа хэлэхгүй бол би одоо сургуулийн эмч рүү залгая." Тэгээд тэр - нэг удаа хоёр удаа! - "түргэн тусламж", дуут дохио - та эмнэлэгт байна.

Би түүнийг айлгахаар шийдсэн. Би өөрөө энэ эмчээс айдаг. Тэр үргэлж "Амьсгалж, бүү амьсгал" гэж хэлээд термометрээ гарныхаа доор тавьдаг. Мөс шиг хүйтэн.

За сайн. Би эмнэлэг явна.

Үнэнийг хэлэхэд тэр галзуу байсан.

"Чамд юу тохиолдсоныг надад хэлж чадах уу" гэж би хашгирав.

Ах маань намайг хүлээж байна. Тэр хашаанд сууж байна.

Би хашаа руу харлаа. Үнэхээр сандал дээр жаахан хүү сууж байсан.

Тэгээд юу гэж?

Тэгээд би түүнд өнөөдөр бүх үсгийг сурна гэж амласан нь.

Та амлахад хүчтэй! - Би хэлсэн. - Нэг өдрийн дотор бүх цагаан толгой!

Магадгүй та нэг жилийн дараа сургуулиа төгсөх болов уу? Худал хэлэх хүчтэй!

Би худлаа хэлээгүй, зүгээр л мэдээгүй.

Би түүнийг уйлах гэж байгааг харж байна. Тэр нүдээ доошлуулж, толгойгоо ямар нэгэн байдлаар ойлгомжгүй эргүүлэв.

Жилийн турш үсэг заадаг. Энэ бол амар асуудал биш.

Манай аав, ээж хоёр хол явсан бөгөөд миний дүү Серёжа түүнийг маш их санаж байна. Тэрээр эмээгээсээ өөрөөсөө захидал бичихийг хүсэв.

бас түүнд чөлөөт цаг алга. Би түүнд: Би сургуульдаа явж, үсэг сурч, ээж, аавдаа захидал бичнэ. Тэгээд тэр хашаан дахь хөвгүүдэд хэлэв. Тэгээд өнөөдөр бид өдөржингөө саваа бичлээ. -Одоо тэр уйлах ёстой байсан.

Саваа, би хэлж байна, сайн, гайхалтай! Та саваагаар үсэг хийж болно. - Самбар дээр гараад “А” үсэг бичсэн. Хэвлэсэн. - Энэ бол "А" үсэг. Энэ нь гурван саваагаар хийгдсэн байдаг. Захидлын овоохой. Би багш болно гэж хэзээ ч бодож байгаагүй. Гэхдээ үүнийг сатааруулахгүйн тулд түүний анхаарлыг сарниулах шаардлагатай байв

уйлж эхлэв.

"Тэгээд одоо ах руугаа явцгаая, би түүнд бүх зүйлийг тайлбарлая" гэж хэлэв.

Бид хашаанд гараад ах руугаа явлаа. Тэд яг л жаахан хүүхдүүд шиг хөтлөлцөн алхаж байв. Тэр миний гарт гараа тавив. Алга нь зөөлөн, дулаахан, хуруу нь жийргэвчтэй. Одоо бодоход залуусаас хэн нэг нь харвал инээх байх. Гэхдээ та түүний гарыг хаяж болохгүй - тэр бол хүн ... Мөн энэ гунигтай баатар Серёжа сууж, хөлөө унжуулж байна. Биднийг харахгүй байгаа дүр эсгэж байна.

Сонсооч гэж би хэлье, хөгшөөн. Үүнийг би чамд яаж тайлбарлах вэ?

За тэгээд ер нь цагаан толгойг бүхэлд нь сурахын тулд бүтэн жил сурах хэрэгтэй. Энэ бол тийм ч амар асуудал биш.

Тэгэхээр та үүнийг сураагүй юм уу? - Тэр эгч рүүгээ үл тоомсорлон харав. -Амлах зүйл байгаагүй.

"Бид өдөржин саваа бичсэн" гэж охин цөхрөнгөө барав. - Мөн үсгийг саваагаар хийдэг.

Гэвч тэр түүнийг сонссонгүй. Тэр вандан сандал дээрээс гулсаж, толгойгоо доошлуулж, нугас шиг алхаж эхлэв.

Тэр зүгээр л намайг анзаарсангүй. Тэгээд би үүнээс залхаж байна. Би үргэлж бусдын хэрэгт оролцдог байсан.

Би "А" үсгийг сурсан. Үүнийг овоохой гэж бичсэн байна! - гэж хашгирав

дүүгийнхээ нуруун дээрх охин. Гэвч тэр эргэж ч харсангүй.

Тэгээд би түүнийг гүйцэв.

Сонсооч, түүний буруу юу вэ? Шинжлэх ухаан бол нарийн төвөгтэй асуудал юм. Сургуульд очоод өөрөө мэдээрэй. Гагарин эсвэл Титов нэг өдрийн дотор цагаан толгойг бүхэлд нь эзэмшсэн гэж та бодож байна уу? Өө, бид бас ямар их хөлөрдөг! Мөн таны гар бууж өгсөн.

“Би ээждээ бэлэг дурсгал болгон захиа бичиж бүтэн өдрийг өнгөрөөсөн.

Тэр үнэхээр гунигтай царайтай байсан бөгөөд түүнийг маш их санасан бол эцэг эх нь хүлээж аваагүй нь ичмээр юм гэж би бодсон. Сибирь явах гэж байгаа бол хүүхдүүдээ дагуулаад яваарай. Тэд хол зайд, хүчтэй хяруунаас айхгүй.

Бурхан минь, ямар эмгэнэл вэ! - Би хэлж байна. -Би өнөөдөр ирнэ

Үдийн хоолны дараа би танд бүх зүйлийг хамгийн сайн аргаар цаасан дээр зурах болно.

Энэ сайн байна! - гэж охин хэлэв. - Бид энэ байшинд амьдардаг

төмөр хашаа... Үнэхээр Серёжа, за юу?

За" гэж Серёжа хариулав. - Би хүлээж байя.

Би тэднийг хашаандаа орж ирэхийг харсан бөгөөд хашааны төмөр тор, ногоон бутны хооронд тэдний дүрс гялсхийж байв. Тэгээд би чанга, хорлонтой, хүүгийн дууг сонсов.

Серёжа, эгч чинь бүх үсгийг сурсан уу?

Серёжа зогсоход эгч нь орц руу гүйж орсныг би харав.

Цагаан толгойн үсгийг сур, чи хэр их сурах хэрэгтэйг мэдэх үү? - гэж Серёжа хэлэв. -Бүтэн жил сурах ёстой.

Захидал чинь уйлж байсан гэсэн үг” гэж хүү хэлэв. -

Тэгээд Сибирь чинь уйлсан.

"Би уйлаагүй" гэж Серёжа хариулав. - Би нэг найзтай, тэр удаан хугацаанд нэгдүгээр ангид ороогүй; тэр өнөөдөр бидэн дээр ирээд захидал бичнэ.

"Та нар бүгд худлаа ярьж байна" гэж хүү хэлэв. - Өө, чи цутгахдаа хүчтэй юм! За найзыг чинь хэн гэдэг вэ?

Чимээгүй байлаа.

Дахиад нэг минут, хорон санаат хүүгийн ялалт, ялалтын дууг сонсох ёстой байсан ч би ийм зүйл хийхийг зөвшөөрөөгүй. Үгүй ээ, энэ нь миний мөн чанарт байгаагүй. Би хашааны чулуун суурь дээр авирч, төмөр торны завсар толгойгоо гацсан.

Дашрамд хэлэхэд түүнийг Юрка гэдэг” гэж би хашгирав. -Дэлхийд алдартай ийм нэр бий.

Энэ хүүгийн ам ангайсан нь яг л туулай алддаг нохой шиг. Гэвч Серёжа юу ч хэлсэнгүй. Тэр хүмүүсийг унасан үед нь цохидог хүн биш байсан. Тэгээд би газар үсэрч гэртээ харьсан. Яагаад гэдгийг нь мэдэхгүй ч сэтгэл санаа сайхан байсан. Зүрх сэтгэлдээ хөгжилтэй, тэгээд л болоо. Би сайхан сэтгэлтэй байсан. Би бүр дуулахыг хүссэн.

Даалгавруудыг гүйцэтгэх: (бүх ангид)

1. Энэ зохиолын төрлийг тодорхойл.

2. Текстэд юу яригдаж байна. Тэмдэглэнэ үү:

Юра ба бяцхан охины нөхөрлөлийн тухай;

охин хэрхэн сургуульд явсан тухай;

охин дүүдээ хэрхэн туслахыг хүссэн тухай.

5.Охинд ямар зан чанар байсан бэ?

6.Асуултанд хариулах: Би ийм охинтой найз болохыг хүсдэг

1 бүлэг

2-р бүлэг

3 бүлэг

3. Текстийг хэсэг болгон хуваа. Энэ текстийн тоймыг гарга.

4.Энэ төлөвлөгөөний дагуу ямар төрлийн дахин ярих боломжтой вэ (товч; сонгомол; дэлгэрэнгүй) - санамж

Тест хэлбэрээр 5 асуулт бичнэ үү

Санал хүсэлтээ бичнэ үү.

Санамж:

1. Текстийг дахин ярихад үндэслэх гол (гол) үгсийн доогуур зур;

2.Эдгээр үгсийг өгүүлбэр зохиож тараана;

3. Текстийг дахин ярих;

4. Дахин ярихдаа ямар чухал үг, хэллэг орхигдсоныг тодорхойлох;

5. Текстийг дахин хэлэх;

6.Дахин ярихдаа өөрөө үнэлэлт дүгнэлт өгөх;

7.Ангийнхнаасаа үнэлгээ аваарай.

Хэрэглээ:

Би тийм ч сайн болж чадаагүй байж магадгүй. Энэ нь маш хэцүү. Гэхдээ энэ бол миний үргэлж хичээж байсан зүйл юм, хүүхдүүд ээ."

Түлхүүр: 1 сонголт

Түлхүүр: Сонголт 2

Сатир бол 1. Гэм буруутай, доромжлол.

2. Бодит байдлын сөрөг үзэгдлийг илчилсэн утга зохиолын бүтээл.


Хуудас 76

  • Таны бодлоор сайн үйлс гэж юу вэ? “Уран зохиолын уншлага” сурах бичгээс уншсан бүтээлээсээ жишээ татна уу.
  • Та ямар сайн үйлс хийсэн бэ?

1. Би өглөө бүр хогоо гаргадаг.
2. Би хөрш эмээдээ таван давхарт хүнд цүнх өргөхөд нь тусалдаг.
3. Би хашаандаа золбин нохойд хоол үлдээдэг.
4. Би ээждээ тусалж, сайхан үгс хэлдэг.

  • Эелдэг, эелдэг үгсийн ялгааг бодоорой. Сайхан сэтгэл гэдэг үг ямар утгатай болохыг толь бичгээс хараарай.

Сайхан сэтгэлтэй- өрөвч сэтгэлтэй, чин сэтгэлтэй, бусдад туслахад бэлэн.
Сайхан сэтгэлтэйинээдтэй сонсогдож байна. Хуурамч, чимэглэсэн сайхан сэтгэл.

Сайхан сэтгэл- хариу үйлдэл үзүүлэх, хүмүүст хандах сэтгэл хөдлөл, бусдад сайн зүйл хийх хүсэл.

  • Сайн сайхан, сайн үйлсийн тухай зүйр цэцэн үг, хэллэгийг санаарай. Өөрт хамгийн их таалагдсан зүйр үгийг бич. Үүнийг хэрхэн ойлгож байгаагаа тайлбарла.

Хуудас 77

Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг.Бид яагаад төрсөн тухай зүйр үг. Бусдад сайн зүйл хий, тэр нь танд заавал эргэж ирнэ.

  • “Би ээждээ хэрхэн тусалсан бэ” гэсэн богино өгүүллэг зохиож, бич. "Тайлбар толь"-ын үгсийг ашиглах (цэвэр байдал, эмх цэгц, өрөөг цэвэрлэх, анхаарал халамж тавих, халамжлах, туслах)

Хуудас 78

Би ээждээ яаж тусалсан

Жил бүр ээжийн төрсөн өдрөөр түүнд баяр хүргэх гэж яардаг олон зочид ирдэг. Зарим нь бүр өөр хотоос ирдэг, учир нь миний ээж дэлхийн хамгийн шилдэг нь!
Энэ жил аав бид ээждээ сюрприз барьж, баярын оройн хоолоо өөрсдөө хийнэ гэж хэлсэн. Өмнөх өдөр нь би маш их санаа зовж, бүх зүйлийг цаг тухайд нь хийхээр өглөөний таван цагт сэрүүлэг тавьсан. Сэрүүлэг дуугарахад би орноосоо үсрэн босоод цэвэрлэгээ хийж эхлэв. Гэрийнхээ тоосыг сайтар арчиж, цэцэг усалж, өрөөгөө эмх цэгцтэй болгов. Дараа нь тэр хувинтай усаар дүүргээд шал угааж эхлэв.
Ээжийг сэрээхэд баяр баясгалан түүний нүүрийг цэвэр ариун байдлаар гэрэлтүүлэв. Аав гартаа асар том баглаа бариад инээмсэглэв. Бид ээжийгээ ирэхэд нь баярын оройн хоол бэлдэхээр гоо сайхны салон руу явуулсан. Хаалга араас нь хаагдахад аав бид хоёр тахианы махаа шарах шүүгээнд хийж, салатаа хурдан хэрчиж, шоколадтай бялуу хийж эхлэв.
Ээжийг ирэхэд байшин цэвэрхэн, цонхнууд нь гялалзаж, ширээ засаж, байшинг бүхэлд нь бөмбөлөгөөр чимэглэсэн байв. Тэр өдөр би зочдыг хэзээ ч харж байгаагүй, учир нь тэднийг ирэхэд би ядарсандаа тайван нойронд автсан байв. Маргааш нь би ээжийнхээ үнсэлтээр сэрлээ. Нүдээ нээгээд хартал ээж миний орон дээр нилээн удаан суугаад намайг босохыг хүлээж байлаа. Тэр инээмсэглээд асар том бамбаруушийг сунгав. Дараа нь тэр намайг дахин үнсээд: "Баярлалаа, хонгор минь, би чамгүйгээр үүнийг хийж чадахгүй байсан."

материалыг урьдчилан харах

Боловсролын цаг

"Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг"

Зорилго: оюутнуудад ёс суртахууны зан чанарыг төлөвшүүлэх; нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн зан үйлийн дүрмийг нэгтгэх, сайн мэдрэмж, үйлдлийн илрэл.

    "сайн сайхан", "нинжин сэтгэл", "сайн үйлс" гэсэн ойлголтын мөн чанарыг илчлэх;

    харилцааны ур чадвар, багаар ажиллах, амьдралын нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийх, зохих үнэлгээ өгөх чадварыг хөгжүүлэх;

    буян үйлдэх хүслийг төлөвшүүлэх, бусдад сайхан сэтгэл гаргах.

Маягт: дугуй ширээ.

Сургалтын цагийн явц

Org. мөч

Хүн сайн эсвэл муу зүйл хийж байгаагаа бараг үргэлж мэддэг. Хүн амьдралынхаа туршид хүүхэд байхаасаа л "Юу нь сайн, юу нь муу болохыг" сурдаг.

Тэгээд чи яаж байна аа? Үүнийг зөв үнэлэх амаргүй. Бидэнд сайн туслагч бий - бидний ухамсар.

Мөс чанар гэдэг нь өөртөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүст болон нийгэмд хандах зан үйл, үйлдлийнхээ төлөө ёс суртахууны хариуцлага хүлээх мэдрэмж юм. Энэ нь сайн муугийн юу болохыг хэлж, муу үйлээс холдуулж, сайн үйлсэд уриалдаг. Мөс чанар биднийг муугаас сэрэмжлүүлж, сайн сайхны замд хөтөлдөг.

“Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг” хүмүүжлийн цагийн сэдэв болох зүйр цэцэн үгийг цуглуул.

Гол хэсэг

Хүн бүр яагаад энэ ертөнцөд амьдардаг, түүний оршин тогтнох утга учир юу вэ гэж олон удаа гайхдаг. Амьдралыг дэмий үрэх нь дэндүү үнэ цэнэтэй гэсэн дүгнэлтэд хүн бүр хүрсэн байх. Амьдралд ямар нэгэн дээд зорилго, түүнийг үнэ цэнэтэй болгодог утга учир байх ёстой. Амьдрал бидэнд зөвхөн идэж, унтахын тулд биш, харин аливаа зүйлд өөрийгөө бүтээж, илэрхийлэхийн тулд, сайн сайхны төлөө, энэ ертөнцийг улам үзэсгэлэнтэй, төгс төгөлдөр болгохын тулд амьдралыг өгдөг.

Харин ч эсрэгээрээ, хүнд муу зүйл хийвэл ийм амьдралын утга учир алдагдаж, хүн хоосон боловч бохир газар болж хувирдаг. Энэ бол ганцаардлын найдвартай зам бөгөөд ганцаардсан хүн зүгээр л галзуурдаг. Тиймээс сайн үйлс хийх нь бидний үүрэг төдийгүй амин чухал хэрэгцээ юм. Тиймээс зөвхөн сайн үйлс бүтээцгээе, амьдралаа дэмий үрэхгүй байцгаая.

Сайн ба муугийн тухай ойлголтуудын тодорхойлолт.

Хүн бүр сайн муу гэж юу болох талаар өөрийн гэсэн ойлголттой байдагт хүндрэл үүсдэг.

Сайн сайхан нь хүмүүсийн амьдралд амар амгалан, аз жаргал, амар амгаланг авчирдаг. Мэдээжийн хэрэг, сайн сайхан нь хүн бүрт ижил утгатай гэж бодож болохгүй. Огт үгүй. Уг ойлголтыг бий болгоход тухайн хүний ​​өссөн соёлын орчин чухал үүрэг гүйцэтгэдэг нь мэдээж. Манай соёлд сайн сайхан нь цайвар өнгөтэй холбоотой байдаг. Сайн гэдэг нь бусдад (хүн, байгаль, амьтан...) тааламжтай, сайн сайхныг хийх хүсэл эрмэлзэл гэж бас ойлгогддог бөгөөд энэ хүсэл нь ашиг тусыг агуулж болохгүй, хүсэл нь "цэвэр сэтгэлээс" гарах ёстой.

Муу гэдэг нь сайны эсрэг ойлголт юм. Энэ нь нэлээд өргөн хүрээтэй бөгөөд олон жижиг "бүрэлдэхүүн" -ийг агуулдаг.

Бузар муу нь хүчирхийлэл, үзэн ядалт, сүйрэл, уур хилэн, хүний ​​хүсэл зоригийн эсрэг эрх чөлөөг хязгаарлах, терроризм, атаа жөтөө, айдас, худал хуурмаг, уур хилэн гэх мэт өөрийн гэсэн "идеал"-тай байдаг. Дараа нь түүний тэмдэглэгээг ямар ч аргаар (бие махбодийн болон ёс суртахууны аль алинд нь) амьд амьтанд зовлон зүдгүүр учруулах гэж томъёолж болно.

Хоёр чонын сургаалт зүйрлэл.

Эрт урьдын цагт Энэтхэг өвгөн ач хүүдээ нэгэн чухал үнэнийг илчилжээ.

Хоёр чонын тэмцэлтэй тун төстэй тэмцэл хүн болгонд байдаг. Нэг чоно хорон мууг илэрхийлдэг - атаархал, атаархал, харамсал, хувиа хичээсэн байдал, амбиц, худал хуурмаг ...

Өөр нэг чоно нь сайн сайхныг илэрхийлдэг - амар амгалан, хайр

Бяцхан индиан хүн өвөөгийнхөө үгэнд сэтгэлийнхээ гүнд хүрч, хэсэг бодсоны дараа асуув:

Эцсийн эцэст аль чоно ялах вэ?

Өвгөн индиан үл ялиг инээмсэглээд хариулав:

Таны тэжээсэн чоно үргэлж ялдаг.

Та эдгээр үгсийн утгыг хэрхэн ойлгож байна вэ?

"Амьтад хүртэл бие биенээ авардаг" видео

(Хэлэлцүүлэг, асуултын хариулт.)

Тест "Та ямар хүн бэ?"

(Оюутан бүр шалгалтыг бөглөж, оноог тооцож, дараа нь тестийн хариултыг уншина)

Сургаалт үгс.

Сурагчид сайн сайхны тухай зүйр цэцэн үгсийг ээлжлэн уншдаг.

    Сайныг муугаар сольдоггүй.

    Сайн зүйл хийхэд яараарай.

    Сайн мууг ялна.

    Сайнаас муу руу нэг алхам.

    Сайхан сэтгэлээр амьдрах сайхан шүү.

Эдгээр зүйр үгсийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Бусдад сайн зүйл хийдэг хүн аз жаргалтай байдаг)

Жинхэнэ сайн сайхан нь аминч бус байх ёстой. Та амьдралынхаа тодорхой хэсгийг бусдад өгөх хэрэгтэй.

Шүлэг.

Александр Яшины шүлгийн баатарын асуултуудын талаар бодоцгооё.

"Би хэний зүрхийг зөөлрүүлсэн бэ?

Та хэнд гараа өгсөн бэ?

Та хэний төлөө сэтгэлийн зовлонгоо тайвшруулсан бэ?

Та хэний өндөр насыг тайтгаруулсан бэ?

Та хэнийг баярлуулсан бэ?

Та хэнийг зам дээр гаргаж ирсэн бэ?"

Эдгээр асуултууд бидний хүн нэг бүрд зориулагдсан болно. Бид бүгдийн амьдралд янз бүрийн нөхцөл байдалд хэн нэгэн бидэнд цаг тухайд нь тусалж байсан үе байдаг гэдэгт би итгэлтэй байна. Эсвэл та хайртай хүн эсвэл огт танихгүй хүн байсан эсэхээс үл хамааран асуудалд орсон хэн нэгнийг дэмжиж байсан.

Амьдрал хэрхэн нисч байгаагаас үл хамааран -

Өдрүүддээ бүү харамс,

сайн үйл хий

Хүмүүсийн аз жаргалын төлөө.

Зүрхийг шатаахын тулд,

Харанхуйд төөнөсөнгүй

Сайн үйл хий -

Дэлхий дээр бид ингэж л амьдардаг.

Одоо В.Осеевагийн “Голын эрэг дээр” өгүүллэгийг сонсож, энэ түүхийн баатрууд ямар шинж чанартай болохыг бодоорой.

Юра, Толя хоёр голын эргээс холгүй алхав.

Сонирхолтой байна" гэж Толя хэлэв, "эдгээр амжилтууд хэрхэн хийгдсэн бэ?" Би ямар нэгэн амжилт гаргахыг үнэхээр хүсч байна!

"Гэхдээ би энэ талаар огт бодохгүй байна ..." гэж Юра хариулж, гэнэт зогсов.

Цөхрөнгөө барсан тусламж гуйх чимээ голоос сонсогдов.

Хоёр хүү хоёулаа дуудлага руу гүйв. Юра алхаж байхдаа гутлаа тайлж, номоо хажуу тийш шидээд эрэг дээр ирэн өөрийгөө ус руу шидэв.

Толя эрэг дагуу гүйж, хашгирав:

Хэн залгасан бэ? Хэн хашгирав? Хэн живж байна вэ?

Энэ хооронд Юра уйлж буй хүүхдийг эрэг дээр гаргаж ядан гаргав.

Аа, энд байна! Хэн хашгирсан юм бэ?" гэж Толя "Амьд?" За, сайн! Гэхдээ хэрэв бид цагтаа ирээгүй бол юу болохыг хэн мэдэх билээ!

Маргааш нь Толя хүүхдээ хэрхэн аварсан талаар чангаар сайрхав. Тэгээд Юра хажууд даруухан зогсож байв.

    Толя, Юра хоёр ямар зан чанарыг харуулсан бэ?

    Толя яагаад эр зоригийн тухай ярьсан боловч Юра чимээгүй байв?

    Өнөөдөр бид эелдэг байдлын тухай их ярьсан. Сайхан сэтгэл, сайн үйлс, сайхан сэтгэл гэж юу вэ, надад хэлээч?

Нэгтгэх.

Шилдэг 10 сайхан үйлсийг үзээрэй.

Үр дүн, тусгал.

Сургууль, гудамж, тээвэрт бид ямар сайн үйлс хийж чадах вэ? (тойрог доторх асуулт).

Яагаад тэдгээрийг хийх шаардлагатай байна вэ? (ингэснээр дэлхий илүү баяр баясгалантай, илүү дулаахан, илүү хөгжилтэй болж, хүн бүр найзууд болж, муу зүйл байхгүй ...).

Болгоомжгүй байж болохгүй.

Хэн нэгэн асуудалд орсон үед.

Аврах ажилд яарах хэрэгтэй

Ямар ч минут, үргэлж.

Мөн энэ нь хэн нэгэнд, хэн нэгэнд тусалдаг бол

Таны сайхан сэтгэл, инээмсэглэл,

Энэ өдрийг дэмий өнгөрөөгүйд та баяртай байна уу?

Таны амьдарч буй он жилүүд дэмий хоосон биш гэдгийг.

Өргөдөл.

Тест "Та ямар хүн бэ?"

Хүмүүс өөр...

Зарим нь хамгийн түрүүнд тааралдсан хүндээ эцсийн мөчөө өгөхөд бэлэн байхад зарим нь бүр өвлийн цасанд харамсдаг. Та ямар ангилалд багтдаг хүмүүс вэ? Та бусдад үргэлж эелдэг, анхааралтай ханддаг уу? Тест нь дараах асуултуудад хариулахад тусална.

1. Та мөнгөтэй. Та байгаа бүхнээ найзууддаа бэлэг болгон зарцуулж чадах уу?

2. Найз (найз) танд зовлон зүдгүүрийнхээ талаар ярьдаг. Хэдийгээр энэ үнэн байсан ч та үүнийг сонирхохгүй гэдгээ түүнд мэдэгдэх үү?

3. Хэрэв таны хамтрагч даам эсвэл өөр тоглоомд муу бол та түүнд таалагдахын тулд заримдаа түүнд бууж өгөх үү?

4. Хүмүүсийг баярлуулахын тулд та ихэвчлэн сайхан үг хэлдэг үү?

5. Та муу ёрын онигоонд дуртай юу?

6. Та өс хонзонтой юу?

7. Та огт сонирхдоггүй зүйлийг тэвчээртэй сонсож чадах уу?

8. Та өөрийн чадвараа хэрхэн хэрэгжүүлэхээ мэддэг үү?

9. Хэрэв та хожигдож эхэлбэл тоглоомоо орхидог уу?

10. Хэрэв та өөрийнхөө зөв гэдэгт итгэлтэй байвал найзынхаа аргументыг сонсохоос татгалздаг уу?

11. Та хүсэлтийг дуртайяа биелүүлдэг үү?

12. Бусдыг инээлгэхийн тулд хэн нэгнийг шоолох уу?

Туршилтын үр дүн:

8-аас дээш оноо. - Та эелдэг, сайхан сэтгэлтэй, чам шиг хүмүүс, хүнтэй хэрхэн харьцахаа мэддэг. Та олон найзтай байх. Та бүх хүнтэй сайн харилцаатай байхыг хичээдэг ч хүн болгонд таалагдахгүй бөгөөд энэ нь танд ямар ч сайн зүйл авчрахгүй.

4-өөс 8 оноо хүртэл. -За, чиний сайхан сэтгэл бол тохиолдлын асуудал. Та хүн болгонд эелдэг ханддаггүй. Таны тааллыг хүртэж чадсан хүмүүсийн хувьд та юу ч хийхэд бэлэн, харин дургүй хүмүүстэйгээ сайхан харьцах бодолгүй байна. Тийм ч муу биш. Гэхдээ хүмүүс гомдоохгүйн тулд хүн бүртэй жигд харьцахыг хичээх хэрэгтэй болов уу.

4 онооноос бага. "Тантай харилцах нь заримдаа таны хамгийн ойр дотны хүмүүст ч гэсэн шууд тарчлаадаг гэдгийг би хүлээн зөвшөөрөх ёстой." Илүү эелдэг бай, тэгвэл та илүү олон найз нөхөдтэй болно. Эцсийн эцэст нөхөрлөл сайн зан чанарыг шаарддаг ...

Сургаалт үгс.

    Сайныг муугаар сольдоггүй.

    Сайхан зүйлийг бүтээх нь өөрийгөө зугаацуулах явдал юм.

    Сайн зүйл хийхэд яараарай.

    Сайн зүйлийг олж авч, муу зүйлээс сал.

    Жил бүр хөх тариа, улаан буудай төрөх боловч сайхан сэтгэлтэй хүн үргэлж хэрэгтэй болно.

    Хүн бүр сайн сайхныг хайрладаг ч хүн бүр үүнийг хайрладаггүй.

    Бусдын сайн сайхныг хараад нүд нь гэрэлтдэг.

    Энэ нь тохиолддог, сайн, гэхдээ хүн бүр үүнийг анхаарч үздэггүй.

    Сайн мууг ялна.

    Сайнаас муу руу нэг алхам.

    Хэнд ч сайн зүйл хийдэггүй хүнд муу.

    Сайн үйлс усанд живдэггүй.

    Сайхан сэтгэлээр амьдрах сайхан шүү.

Бага сургуулийн олон багш нарын бодлоор энэ бол үнэхээр тэнэг бүтээлч дэвтэр тул ихэнх нь сурах бичигт зориулж худалдаж авдаггүй. Сурах бичигт яг ижил материал, бараг ижил асуултууд байгаа тул бид энэ бүтээлч дэвтэрийг зогсолтгүй, тусгай тайлбаргүйгээр товчхон үзэх болно. Энэхүү бүтээлч дэвтэр нь "Перспектив" хөтөлбөрийн дагуу 3-р ангийн уран зохиолын уншлагын сурах бичиг, даалгавар, шүлгийн хагасыг газар дээр нь зохиосон зохиолч Т.Ю. За, тэр үүнийг зохиож, бид бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн. Та бидний ажлын дэвтэрт байгаа хариултуудыг бэлэн гэрийн даалгаврын хамт хуулж авахад л хангалттай.

Манай GDZ танд хэрэгтэй хэвээр байвал бид баяртай байх болно.

3-р ангийн уран зохиолын бүтээлч дэвтэрт зориулсан даалгаврын хариулт

Хуудас 4-6. Ном бол миний найзууд

Ванягийн зун уншсан номыг "Бибигоны адал явдал" гэж нэрлэдэг бөгөөд зохиогч нь К.И.

Би Чуковскийн "Айболит" бүтээлүүдийг мэддэг. "Бармалей"; "Хулгайлсан нар"; "Мойдодыр"; "төөрөгдөл"; "Утас"; "Федориногийн уй гашуу"; "Жом."

Зуны улиралд уншсан ном: Уншсан номнуудаа жагсаа.

Эхлээд үндсэн болон beeches, дараа нь шинжлэх ухаан. (Эхлээд хүн цагаан толгой сурдаг, дараа нь ном уншдаг).
ABC бол шинжлэх ухаан бөгөөд хүүхдүүдэд зориулсан beech юм. (Заримдаа цагаан толгой нь хүүхдүүдэд хэцүү байдаг).
Az болон beeches, гарт нь заагч. (Уншиж, бичиж сурсан хүмүүст манлайлал даатгадаг)

Номын тухай зүйр цэцэн үг, оньсого

Доорх жагсаалтаас дуртай зүйлсээсээ цөөн хэдэн зүйлийг сонго.

Ном нь аз жаргалыг чимэглэж, золгүй явдлыг тайвшруулдаг.
Илүү ихийг мэддэг хүмүүс ном авах болно.
Ном бол хамгийн сайн найз.
Ном зохиолоороо биш, оюун ухаанаараа гоё байдаг.
Эрт дээр үеэс ном хүнийг хүмүүжүүлдэг.
Номыг дээд талаас нь атгаж чадаж байхад унших нь тийм ч сайн биш.
Би бүх сайн сайхан бүхнийг номонд өртэй (М. Горький).
Номыг хайрлах - мэдлэгийн эх сурвалж (М. Горький).
Ном бол ном, гэхдээ таны сэтгэлийг хөдөлгөдөг.
Ном сайн ч уншигчид муу.
Ном хэлдэггүй ч үнэнийг хэлдэг.
Ном унш, гэхдээ хийх зүйлээ бүү март.
Ном унших нь тийм ч сайхан тоглохгүй.
Хэрэв та ном уншвал бүх зүйлийг мэдэх болно.
Найзуудаа сонгосон шигээ номоо сонго.
Нар мандахад бүлээн бороо ямар байдгийг ном гэдэг нь оюун ухаанд хэлдэг.
Ном хүндлэгдэх дургүй ч унших дуртай.
Ном бол ус шиг: тэр хаа сайгүй замаа гаргах болно.
Ном нь ажилд тусалж, бэрхшээлийг даван туулахад туслах болно.
Нэг сайн ном ямар ч эрдэнэсээс дээр.
Сайн ном бол чин сэтгэлийн найз юм.
Сайн ном одноос ч илүү гэрэлтдэг.
Ном бол оюун санааны хоол юм.
Ном бол таны найз, номгүй бол гаргүй мэт.
Ном нь хоёр хуудастай, дунд хэсэг нь хоосон байна.
Номууд өөр өөр байдаг: нэг нь заадаг, нөгөө нь тарчилдаг.
Ном бол онгоц биш, харин чамайг алс хол авч явах болно.
Ном бол малгай биш, харин толгойнхоо дагуу сонго.
Номноос үсгийг биш, бодлыг хай.
Номын хувьд оюун ухаанаа хөдөлгө.
Зарим ном таныг баяжуулж, зарим нь таныг төөрөлдүүлдэг.
Зарим ном таны оюун санаанд нэмэгдэх болно, зарим нь таныг унтраах болно.
Зарим хүмүүс номыг нүдээрээ дагадаг ч оюун ухаан нь тэнүүчилдэг.
Ном хэнд зугаа цэнгэл болж, хэнд сургаж байна.
Суурь, суурь мэдлэгтэй хүмүүс гартаа ном олох болно.
Дэгээгүй загасчилж, номгүй суралцана гэдэг дэмий хөдөлмөр.
Нэг ном олон мянган хүнд сургадаг.
Номтой танилцана гэдэг оюун ухаан олж авна гэсэн үг.
Номтой амьдрах нь сэвшээ салхи юм.
Номонд дасвал оюун ухаантай болно.
Номгүй сэтгэл далавчгүй шувуутай адил.
Та номноос илүү ухаалаг болж чадахгүй.
Зарим нь номноос, зарим нь хөндийгөөс.
Гэрт ганц ч ном байхгүй - эзэн нь муу хүүхдүүдтэй.
Номын тухай оньсого

Номын тухай орос оньсого:

Тэр жижигхэн,
гэхдээ надад оюун ухаан өгсөн.

Бут биш, харин навчтай,
Цамц биш, харин оёмол,
Хүн биш, харин түүхч.

Мод биш, харин навчтай,
Цамц биш, харин оёмол,
Ургамал биш, харин үндэстэй,
Хүн биш, харин ухаантай.

Хэн чимээгүй ярьдаг вэ?

Оньсогоны хариулт: НОМ. Энэ хариулт нь Т.Котигийн шүлгийн гарчиг болж магадгүй юм.

Хуудас 6

  1. Иван Федоров
  2. Иван Грозный
  3. Друхар
  4. ABC

Хуудас 7-21. Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг

сайн найз
Т.Коти

Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг,
Тиймээс тэр зүрх сэтгэлд хүрч,
Сайхан үг буцаж ирэхийн тулд
Мөн зам нь гэрэл гэгээтэй байв.
Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг.
Эрэгтэй хүнд сайн найз байдаг.
Энэ бол ухамсар юм.
Түүнийг бүгд мэднэ.
Хэн нэгний сэтгэлд тэр гэртээ байдаг.
Энэ нь хэн нэгнийг айлгах болно
Үнэнийг сонсох цаг байхгүй бол.
Мөс чанар бидэнд хэрхэн амьдрахыг заадаг.
Та түүний дууг үргэлж таних болно.
Та хүссэн зүйлээ үргэлж сонсохгүй.
Гэхдээ та юу хийх нь дээр вэ гэдгийг ойлгох болно.
Мөс чанар бидэнд хэрхэн амьдрахыг заадаг.
Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг,
Тиймээс тэр зүрх сэтгэлд хүрч,
Сайхан үг буцаж ирэхийн тулд
Мөн зам нь гэрэл гэгээтэй байв.
Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг.

Зохиогч яагаад шүлгийн гарчигт эдгээр үгсийг сонгосон гэж та бодож байна вэ? Мөс чанар сайн найз байж чадах уу? Яагаад? Таны амьдралд ухамсрын дуу хоолойг сонсох тохиолдол гарч байсан уу? Та түүний зөвлөгөөг сонссон уу? Шүлгийн гарчигт өөрийн санаагаа санал болго. Тэднийг бич.

Зохиогч энэ бүтээлийн гол санааг илэрхийлж байгаа тул шүлгийн гарчигт эдгээр үгсийг сонгосон.
Мөс чанар нь хүмүүст хэрхэн амьдрахыг заадаг учраас сайн найз байж чаддаг.
Миний амьдралд ухамсрын дуу хоолойг сонсох тохиолдол бий. Би түүний зөвлөгөөг сонсох хэрэгтэй болсон.
Шүлгийн нэрийн миний сонголтууд: "Сайн үйлсийн төлөө амьдрал өгдөг", "Ухамсрын дуу хоолойг та үргэлж таних болно", "Гэрэлт зам".

Владимир Иванович Дал өөрийн төрөлх орос хэлний талаар юу хэлснийг "Зөвлөгөөний үг"-ээс уншина уу. Тэр гэж бодохгүй байна уу
Бараг 150 жилийн өмнө ярьж байсан үгс өнөөдөр маш орчин үеийн сонсогдож байна уу?

В.Даль
Державиныг хар, Карамзин, Крылов, Жуковский, Пушкин... бусдын ярианаас зайлсхийсэн нь тодорхой биш гэж үү; Тэд цэвэр орос хэлээр бичихийг өөр өөрийнхөөрөө оролдсон гэж үү? Пушкин манай ард түмний яриаг ямар их үнэлж, ямар их халуун сэтгэл, баясгалантайгаар сонсож байсан бэ... Энгийнээр хэлбэл, орос хэл яриаг нэг бол туйлын гутаан доромжилсон байх, эсвэл ухаан орж, үг хэллэг болгон хувиргах гэсэн хоёр зүйлийн нэгтэй тулгардаг. өөр зам, үүнтэй хамт яаран хаягдсан бүх хувьцааг авч. Гадаад хэл, илгээ, ухаан ор гэдэг үгийг хэрхэн ойлгосноо тайлбарла. Эдгээр үгсийн утгыг толь бичгээс хайж олоорой. Яаран орхисон ямар нөөцийн талаар В.Дал ярьж байна гэж та бодож байна вэ? Бид яагаад тэднийг халамжлах ёстой гэж? Найзтайгаа төрөлх хэлнийхээ талаар ямар бодолтой байгаа, түүнд анхаарал тавьж байгаа эсэх, яриагаа шаардлагагүй, муухай үгсээр дүүргэхгүй байгаа эсэхээ ярилц.

Бараг 150 жилийн өмнө хэлж байсан В.Далын үгс өнөөдөр маш орчин үеийн сонсогддог, учир нь орос хэл яриа нь үг хэллэг, олон тооны гадаад үгсээр дүүрэн байдаг.

Харь гарагийн яриа гэдэг нь гадаад хэлнээс авсан үгс юм.
Бүдүүлэг болох - бүдүүлэг болох, бүдүүлэг болох.
Ухаан орсон - ухаан орсон, ухаан орсон.

Миний бодлоор В.Дал орос хэлний язгуур үгсийн тухай ярьж байгаа нь “Яаран хаягдсан нөөц” гэсэн хэллэгээр илэрхийлсэн үг юм. Орос хэлний баялагийг бүрдүүлдэг учраас бид тэдэнд анхаарал тавих ёстой.

Заримдаа найз нөхөд бид хоёр хар үг хэрэглэдэг ч аль болох ховор хэлэхийг хичээдэг. Эх хэлээ хайрлаж, хамгаалах ёстой - бид үүнийг ойлгож байна.

Хуудас 9



22-28 хуудасны хариултууд. Үлгэр

Хуудас 29-38. Амьд бүхнээ хайрла






39-42-р хуудасны асуултын хариулт. Оросын байгалийн зургууд

Хуудас 43-51. Оросын агуу зохиолчид




Асуултуудын хариулт 52-54-р хуудас. Утга зохиолын үлгэр

Хуудас 55-63. Төрөлхийн байгалийн зураг



Ингээд л дэвтэр дууслаа!

Редакторын сонголт
(Сургуулийн өмнөх насны ахлах насныханд) Зорилго: Боловсрол: хүүхдүүдэд чихрийн түүхийг танилцуулах, сонирхлыг нь төрүүлэх ...

2-4-р ангид англи хэл сурч байгаа сурагчдад нэмэлт анхаарал хандуулах шаардлагатай юу? Хариулт нь тодорхой, тийм ээ. Харамсалтай нь, дээр...

Төслийн төрөл: бүлэг, бүтээлч, боловсролын Төслийн үргэлжлэх хугацаа: богино хугацааны (2-р сарын 10-аас 14 хүртэл).

Алена Ивановна Зайкова Хүүхдийн сэтгэлгээний хөгжил Төсөөллийн сэтгэлгээ гэдэг ойлголт нь дүрстэй ажиллах, гүйцэтгэх...
To be үйл үг нь англи хэлний хамгийн чухал үйл үг юм. Эндээс англи хэлний дүрэм эхэлдэг. Англи хэлний жирийн үйл үг...
"Өөрийгөө бичдэг хүн өөрөө номоо бичдэг бөгөөд хүн төрөлхтний төлөө бусдаас илүү их зүйлийг хийдэг ...
Та бүхний мэдэж байгаагаар хэллэг үйл үг нь угтвар үгтэй хослуулан утгаараа өөрчлөгддөг. Өнөөдөр бид англи хэлний get гэсэн үйл үгийг авч үзэх болно. Бүх,...
Орчин үед гадаад хэл сурах нь чухал. Ямар ч боловсролтой хүн гадаад хэл сурах ёстой гэж би боддог. Гэхдээ би англи хэлийг илүүд үздэг ...
Эрхэм оюутнууд! Боловсролын алба, манай боловсролын хөтөлбөрийн үндсэн танхимын сан, одоо, нүүсний дараа,...