"Ш үсэг, дуу авиа" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд). “Ш дуу авиа ба үсэг” унших хичээлийн хураангуй Ш үсгийг бичиг үсэгт сургах хичээлийн хураангуй


Елена Тюрина
Бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй “Хатуу гийгүүлэгч авиа [w], Ш, ш үсэг. Shea хослол"

Сэдэв: Хатуу гийгүүлэгч [sh], үсэг Ш, w. Шиагийн хослол.

Зорилтот: танилцуулах хатуу гийгүүлэгч авиа ш, зөв ​​бичгийн дүрэмтэй шигийн хослолууд; яриа, санах ой, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх; дуут болон дуугүй хосуудын талаарх мэдлэгээ нэгтгэх гийгүүлэгч; нэр томъёо оруулна уу "чимхий гийгүүлэгч»

Тоног төхөөрөмж: сэдвийн зургийн багц, кассын машин үсэг, бөмбөлөг, компьютер, карт бүхий оньсого бүхий үсэг,

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Өдрийн мэнд, залуусаа! Бидэнд байна бичиг үсгийн хичээл, мөн чамайг өнөөдөр ямар ааштай болсныг хармаар байна хичээл. (Бид ашигладаг "гэрлэн дохио").

Таны сэтгэл санаа сайхан байгааг харж байна уу? За тэгвэл та минийхийг амархан таах болно оньсого:

Жой найзтай

Хагас тойрог хэлбэртэй

Тэр нүүрэн дээрээ амьдардаг.

Энэ нь гэнэт хаа нэгтээ явах болно,

Энэ нь гэнэт эргэж ирнэ

Уйтгар гуниг, уйтгар гуниг түүнээс айдаг. (Инээмсэглэл)

Хүн бүрт инээмсэглэл хэрэгтэй. Би чам руу инээмсэглэх болно, та нар бие биен рүүгээ, манай зочид руу инээмсэглэж, өнөөдөр бид хамтдаа байгаа нь ямар сайхан болохыг бодох болно. Бид тайван, сайхан сэтгэлтэй. Бид эрүүл байна. Та бүхнийг эцсээ хүртэл сайхан сэтгэлтэй байхыг хүсч байна хичээл.

Та манайхыг хэрхэн хармаар байна хичээл? (Хөгжилтэй, сонирхолтой, боловсролын)

Үүнийг хамтдаа өнгөрүүлнэ гэж найдаж байна хичээлбид бүгдийн тусын тулд.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Та яагаад суралцах хэрэгтэй байна үсэг? (Байх бичиг үсэгтэй, их уншиж, мэддэг байх).

Хүн бүр ямар хоёр том бүлэгт хуваагддаг вэ? дуугарна? (Эгшиг ба гийгүүлэгч) .

Эгшигээс илүү гийгүүлэгчээс ялгаатай сонсогддог? (дуудлага).

Тэдгээрийн аль нь үргэлж дуу хоолойг илэрхийлдэг гийгүүлэгч?

Аль нь үргэлж зөөлөн гэсэн үг вэ? гийгүүлэгч?

Та юу гэж бодож байна, тэд орос хэл дээр байдаг уу? үсэг, зөвхөн илэрхийлдэг хатуу гийгүүлэгч?

Та миний сүүлчийн асуултанд зөв хариулсан эсэхээс үл хамааран замдаа олж мэдэх болно хичээлХэрэв та анхааралтай, хичээнгүй байвал.

Бүлэг болгон хувааж, оньсого тааварлацгаая. (Ээлжийн бүлгүүдийн арга зүй).

судалтай баавгайн шилүүс хуруу

Эдгээр үгсийн үсэг нь юугаараа ижил төстэй вэ? (б)

талаар юу мэддэгээ бидэнд хэлээч b. (б өгдөггүй дуу чимээ, зөөлрүүлж, салгаж болно)

3. Сэдэв, зорилгын томъёолол болж хувирдаг дайчлах үе шат хичээл.

Өнөөдөр бичиг үсгийн хичээлБид шинэ материал сурч байна. Би сэдвийг хүсч байна хичээлТа өөрөө үүнийг томъёолсон. Үүний тулд дараах дасгалуудыг хийцгээе.

Фонетик дасгал.

Зэгс яаж чимээ гаргадаг вэ? (Чшш)

Могой яаж исгэрдэг вэ? (Чшш).

(Слайд дээр бөмбөг, малгай, дэр, буржгар дүрс бүхий дараалсан зургууд байдаг.)

Эдгээр зүйлсийг нэрлэ. (хоолоор).

Одоо эдгээр объектын нэрийг ижил утгатай үгсээс олоорой дуу чимээмөн өнөөдрийн сэдвийн эхний хэсгийг томъёол хичээл.

(Үг болгонд байдаг дуу [sh], тэгвэл өнөөдрийн сэдэв хичээл« Дуу sh, үсэг Ш, w").

Сэдвийг авч үзвэл хичээл, бидний ажлын зорилгоо тодорхойлох.

(Самбар дээр орхигдсон үг, зарим үгийн оронд тэмдэг бүхий өгүүлбэр хэлбэрээр туслах бичлэг байна.)

Шинэ танилц... мөн шинэхэнтэйгээ ...

Шинэ зүйлийг ялгаж сур. Тэгээд. бусдаас дуу, үсэг;

(Хүүхдүүд, сэдэвтэй таарч байна хичээлмөн энэ бичлэгийн агуулгыг сэргээж, өөрсдийн зорилгоо томъёолно хичээл.)

Бидний ажлын зорилго ийм л байна:

Шинэ хүмүүстэй танилц дуу, шинэ үсэг;

Шинэ зүйлийг ялгаж сур бусад дуу авиа, үсгүүдийн дуу, үсэг;

4. Шинэ материалыг судлах.

U. Одоо эхний зорилтоо хэрэгжүүлж эхэлцгээе.

1. Хамтран ажиллах дуу чимээ.

U. Хэрэв бид таныг урьвал өнөөдрийн ажил илүү сонирхолтой байх болно ер бусын зочны сургамж. Үүнийг хийхийн тулд зураг руугаа буцаж орцгооё. Тэдний дундаас гурван зүйлийн нэртэй нэгийг олоорой дуу чимээ, мөн бидний шинэ дуу чимэээхний байрыг эзэлж, энэ үгийн диаграммыг хий. (Үгийн диаграмм зурах).

Бид хэн болохыг олж мэдсэн.

(Өнөөдөр бөмбөг бидэнд ирэх болно, учир нь энэ үг гурван үгтэй дуу чимээ, А эхлээд [sh] дуугарна).

Хэн нэгэн хаалга тогшиж байна. Та таамагласан уу?

Ш.Сайн байна уу залуусаа. Би энд байна! Намайг оролцвол дургүйцэх үү хичээлбас чамайг харж байна уу? (Үгүй).

Шинэ хэлье дуу чимээнайрал дуунд хэд хэдэн удаа эгшиг эсвэл эгшиг үү гэдгийг бодоорой гийгүүлэгч. Хариултаа зөвтгөөрэй. ([W]-[w]-[w]. Энэ гийгүүлэгч авиа, учир нь бид үүнийг хэлэх үед хоолойд бөглөрөх мэдрэмж төрдөг).

Чихээ хаа. Хэлэх дахин дуугараад бодтэр хоолойтой эсвэл дүлий эсэхээс үл хамааран. Хариултаа зөвтгөөрэй. (Түүний чих нь дуугарахгүй болохоор дүлий).

Миний хэлэхийг сонс дуу чимээ. Хэлэх, хатуу юмуу зөөлөн юмуу?

(Тэр хатуу) .

Шинээр тайлбарлана уу дуу чимээ, бидний ажлын үр дүнг харгалзан үзэх.

(Дуу [sh] гийгүүлэгч, дүлий, хатуу) .

Үүгээрээ үг зохио дуу чимээ.

Манай зочин бөмбөг ч бас энэ ажилд оролцохыг хүссэн. Тэр шинэ үг хаана байгааг хайж олохыг хичээж байна дуу нь зөөлөн байх болно. Тэр үүнийг хийж чадахгүй байхад түүнд тусал.

(Тэд үг хайж, дүгнэлт гаргадаг.)Ийм үг байхгүй, тиймээс энэ дуу нь үргэлж хатуу байдаг.

Шинэ зүйлийг тайлбарла бүрэн дуу чимээ.

2. Хамтран ажиллах захидал.

- Ш авиаг ш үсгээр илэрхийлнэ. (Багш харуулж байна хайрцагт байгаа захидал) .

Үүнийг өөрийн хайрцагнаас олоорой. Надад үзүүлээч.

Үүнийг нөхөхийг хичээ хурууны үсэг.

Энэ ямар байгааг надад хэлээч захидал.

Хүүхдүүд олдог үсэг, үений хайрцагт үсэг; тэд үүнийг зөв гэж нэрлэдэг; хуруугаараа хийх; тэд ямар харагдаж байгааг хэлдэг.

Багш энэ тухай шүлэг уншдаг захидалмөн зургуудыг үзүүлэв.

Хараач Ш үсэг - Захидал маш сайн байна,

Учир нь түүнээс

Та E болон E-г хийж болно.

Өө, сандал сайн байна!

Эргүүлсэн -

БА үсэг Ш!

Энэ ямар харагдаж байна үсэг Ш?

Энэ хувингийн шүдэн дээр.

Шура өвсөө хутгаж,

Хадлан дунд сэрээгээ мартчихаж.

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Хүүхдүүд хөгжимд бие даан дасгал хийдэг.

1. Толгойгоо нааш цааш хазайлгана.

2. Гараа дээш доош өргөх.

3. Хел тавих.

4. Хажуу талдаа алга ташилт.

5. Туузан дээр гар. бид эргэлдэж байна.

6. Их биеийн эргэлт.

7. Усанд сэлэх.

8. Үсрэлт.

5. Сурсан зүйлээ нэгтгэх, унших дасгал.

Таны тавьсан зорилгодоо эргэн орцгооё. хичээл. Бид аль хэдийн юу хийсэн, юу хийх хэрэгтэй вэ?

(Бид шинэ хүнтэй танилцсан дуу, үсэг. Одоо бид шинийг уншиж сурах болно үсгийн үе, үг, өгүүлбэр).

Энэ нь бид хоёр дахь зорилтоо хэрэгжүүлж эхэлж байна гэсэн үг хичээл“Үе, үг, өгүүлбэрийг унших sh үсэг» .

6. Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

1. хуудас 6 Багш даалгаврыг уншина.

W. Шехеразад гэж хэн болохыг хэн мэдэх вэ?

Маша энэ охины талаар илүү ихийг хэлэх болно.

2. Зүйр цэцэн үг дээр ажиллах. Сурагч зүйр үгийг уншаад утгыг нь хамтдаа ярилцана.

3. Хосоор ажиллах. Зүйр цэцэн үгийн хэлэлцүүлэг. Үзэл бодлоо илэрхийлж байна.

4. 17-р хуудасны ажил.

U. Залуус аа, дахин хараарай захидал.

Доорх захын хэсэгт аль үгсийг харуулсан диаграммыг үзүүлэв.

Хаана байна эхний үгэнд sh дуугарна? хоёр дахь нь?

Диаграммд хуруугаараа энэ газрыг заана уу.

4. Слайд дээр хосоор нь үеийг унших.

Сурах бичгийн үеийг өөртөө унших.

ша, шо, ши, шу, тэр.

5. Тодруулсан үгсийг унших.

1 багана

Эдгээр үгс юугаараа ялгаатай вэ?

2 багана

Нэр дөрвөн хөлт. (муур).

Муур гэдэг үг хаана сонсогддог дуу sh? (дунд).

Муурны хоч гаргаж ирээрэй дуу sh. (Хөвсгөр, хүүхэд)

3 багана

– Эдгээр үгсийг яагаад том үсгээр бичсэн бэ? үсэг? (Хүмүүсийн нэрс)

U. Энэ схемд тохирох үгийг сонгоно уу. (слайд дээр - сургууль)

Сургууль гэдэг үгийг ашиглан өгүүлбэр зохио.

Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

6. Тексттэй ажиллах "Намрын". (нэг оюутан уншсан).

Шинэ үгсийг уншиж байхдаа алгаа ташиж, текстийг чангаар унших захидал.

Та юуны тухай уншсан бэ?

Та илэрхийллийг хэрхэн ойлгож байна "Элүүн модны сойз шатаж байсан"? (Руван улаан, боловсорч гүйцсэн).

Бийр гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Шүхэрээр цуглуулсан жимс).

Бид хэзээ сойз гэдэг үгтэй таарч байсан бэ? (Уран зураг, зурах, гар).

Олон утгатай үгсийг бид юу гэж нэрлэдэг вэ? (Эдгээр нь хоёрдмол утгатай үгс юм).

Текстээс ямар үгийг олоорой илүү олон үсэг, яаж дуугарна. (Намар)

7. Дүрэмтэй ажиллах.

Үг рүүгээ буцъя.

Аль эгшиг өмнөхийг зөөлрүүлдэг болохыг санаарай гийгүүлэгч? (би, д, д).

Эдгээр үгсэд анхаарлаа хандуулаарай. Яаж сонсож байна энд sh дуугараарай? (Тууштай)

- sh дуу үргэлж хэцүү байдаг, тэгээд дараа нь Ш үсэг нь s үсгийг бичдэггүй.

Залуус аа, одоо туслах дүрс дээр анхаарлаа хандуулцгаая.

Дүрмийг уншъя.

Яагаад ийм зүйл болсныг би одоо танд хэлье. Сонсооч дүрмийн үлгэр.

Исгэнэсэн Ж, Ш хоёр эгшигтэй яаж хэрэлдэв Ү үсэг, БА.

Нэгэн цагт дэлхий дээр Ж, Ш гэж исгэрч байсан бөгөөд түүний ойролцоо Y, I эгшигүүд амьдардаг байв.

Бид их найрсаг амьдардаг байсан. Тэгээд нэг өдөр бид шийдсэн үсэг нуугдаж тоглодог. Машин жолоодох гэж унасан бол бусад нь нуугдахаар гүйв. Сууж байна далд газруудад байгаа үсэг, хүмүүсийг хайж эхлэхийг хүлээж байна. Исгэрсэн хүмүүс бүх ан цавыг харж, шаргуу хайж, эргэн тойронд шуугиан олсон I үсэг. Гэвч тэд Y-г олж чадахгүй байна. Тэд эрэл хайгуул хийж, ухаан алдаж, орой болтол хайсан. Тиймээс тэд бүдэрч, гомдсон, ядарсан, өлсөж гэртээ харихаар шийджээ. Аль хэдийн орой болсон. Тэд зэргэлдээх байшингийн хажуугаар өнгөрөхөд Ү юу ч болоогүй юм шиг инээж, зурагт үзэж, цагаан гаатай цай ууж байхыг харав. Шуурхай Ш, Ж хоёр гомдсон - тэр цагаас хойш тэдний нөхөрлөл салсан. Тэд хэзээ ч хамт зогсдоггүй, гэхдээ зөвхөн Тэгэхээр: амьд!

Цана, хулгана, могой,

Дугуй, зараа, сикинс.

ЖИ да ШИ, ЖИ да ШИ

ХАМТ үргэлж I үсгээр бичээрэй.

Дүрэм нь слайд дээр байна.

-тэй үг хэлцгээе SHI-ийн хослол

8. Сурах бичгийн дагуу 18-р хуудас.

U. Дээд талд юу дүрслэгдсэн бэ?

Та ямар модны жимсийг харж байна вэ?

Нарс, гацуур модны жимсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (овойлт)

Шишки гэдэг үг хэдэн үетэй вэ?

Аль үеийг онцолсон бэ?

Эндээс ямар дүрэм олдсон бэ? (Ши и-тэй бичдэг).

9. Өгүүллэг унших "Cockerels". хуудас 18.

Гинжээр нь унших.

Хэллэгүүдийг нэрлэ.

Энэ нь ямар үгээр гарч ирсэн бэ? шигийн хослол?

Тэд хүүхдийн тухай ярихдаа "зэрлэг болсон"?

Ийм хүүхдүүдийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (Мөргөлдөөн).

Нэг нэгээр нь давтан унш.

7. Бүтээлч ажил.

Бөмбөлөг таныг хэрхэн уншиж сурсандаа маш их баяртай байгаа бөгөөд хүүхэлдэйн киногоор таныг баярлуулахыг үнэхээр хүсч байна.

Гэхдээ хүүхэлдэйн киног үзэхээсээ өмнө бүлгүүдэд хуваагдана.

Бид хүүхэлдэйн кино үзэж, хэлсэн үгийг санаж байна дуу sh, үзсэнийхээ дараа бид тоглоом тоглох болно "Хэн илүү үг санаж байна?"

- sh үсэг маш их таалагдсан, чи яаж тоглосон, тэр ч бас бидэнтэй тоглохоор шийдсэн.

Бичлэгийг хянаж, бүтээлч дасгал хийх даалгавар гарга.

(Солих шаардлагатай ийм захидалшинэ үг хийх).

Слайд дээр хос үгс бичсэн байна

харх - харх

уур - ...ар

бөөрөлзгөнө - ма...ина

өшөө авалт - ... байна.

Залуус аа, бөмбөг зочидтой тоглох цаг болсныг хэлж байна.

Тэднээс хариулт нь эхэлсэн оньсого асууя үсэг ш.

Би морь унаж байна

Би хэн гэдгийг мэдэхгүй

Би танилтайгаа уулзана,

Би үсрэн бууж, чамайг авах болно. Cap

Үслэг нь дуугарч байна,

Чихэр авахаар нисэж байна.

Цэцэрлэгийн ажилтан -

Зөгийн бал бүс. Bumblebee.

Цэцэг нь бут дээр ургадаг

Зүгээр л гоо сайхны гайхамшиг:

Гэрэлт, анхилуун,

Ай-ай-ай! Өргөст. Сарнай хонго

Энд өлгүүр, тавиурууд байдаг,

Байшинд шал байдаг юм шиг.

Өмд, цамц, подволк -

Бүх зүйл эмх цэгцтэй байна. Шүүгээ.

Математикийн хуулийн дагуу

Үүнийг квадрат болгон зурсан,

Энэ нь мөнгөөр ​​ороосон байна

Тэр залуусыг удаан хүлээсэн.

Та үүнийг задлахад,

Дараа нь та тэр даруй ойлгох болно

Тэр сайхан эрдэнэ олдсон.

Энэ амттай... Шоколад.

Миний хамар зүү шиг,

Би өргөст хамараараа нүх гаргасаар л байна.

Тэгээд надгүйгээр гуталчин

Тэр гутал руугаа хадаас ч цохихгүй. Авл.

Хөгжилтэй, гэрэлтэй байшин байна,

Тэнд маш олон уян хатан хүүхдүүд байдаг,

Тэд тэнд бичиж, тоолдог,

Зурж, уншаарай. Сургууль.

9. Дүгнэж байна.

Аль нь ангидаа үсгийг сурсан?

Аль нь түүний өгдөг дуу?

Энэ талаар та юу хэлж чадах вэ дуу чимээ?

Ямар үгээр захидаламьдрал дээр уулзах уу?

Та ямар дүрмийг санах хэрэгтэй вэ?

Манай зочин бөмбөг танд баярлалаа гэж хэлж байна чамд: "Баярлалаа!"

(бөмбөг дээр бичсэн).

10. Тусгал.

Би та бүхний ажилд үнэлгээ өгөхийг хүсч байна хичээл ашиглах"гэрлэн дохио".

Та юугаараа өөрийгөө магтаж чадах вэ?

Та юу бүтэлгүйтсэн бэ?

Кузнецова Лилия
Хичээлийн хураангуй “[Ш] авиа ба Ш үсэг”

Дуу, үсэг Ш.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Танин мэдэхүйн хөгжил", "Ярианы хөгжил", "Нийгэм-харилцааны хөгжил", "Биеийн хөгжил".

Залруулах боловсролын даалгавар:

Ш үсгийн талаарх мэдлэгийг тодруулах, нэгтгэх Ш дуу авиаг бие даан шинжлэхэд хөтлөх. Үгэнд [w] авиа байгаа эсэх, байхгүй эсэхийг тодорхойлох дасгал хийх; үгэнд (эхлэл, дунд, төгсгөл) [w] авианы байрлалыг тодорхойлоход. Крош гэх мэт үгсийн дууны хэв маягийг үүсгэж сур. Ш үсгийг танилцуулах Ш үсэгтэй үгсийг уншиж сургах. Багшийн асуултад бүрэн өгүүлбэрээр хариулахыг заах.

Залруулга, хөгжүүлэх даалгавар:

Хөгжүүлэх: нүүрний хувирал, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; фонемик мэдрэмж; график моторын ур чадвар; анхаарал хандуулах; сэтгэх; төсөөлөл. Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх даалгавар:

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үлгэрийн баатрууд болон Ш дуутай бусад зургууд, дууны хээ үүсгэх багц, үсэг бүхий хүснэгт, интерактив самбар, тоолох саваа, үзэг, Ш үсгийг ашиглан зам тавих ширээ.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байна вэ? Тэд тантай танилцахыг хүсч байна. - Өөрийн нэр болон нэрнийхээ эхний дууг хэл.

2. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ.

Залуус аа! Өнөөдөр бидэнд Смешария улсаас зочид ирлээ. Мөн хэн болохыг мэдэхийн тулд таавар тааварлаарай.

Би бол Смешарик туулай,

Бөмбөг шиг.

Царайлаг, сайн.

Миний нэр... (Крош.)

Би гахайн охин

Хонины найз охин.

Үүнээс илүү сайхан, илүү сайхан зүйл байхгүй

Смешариад ... (Нюша.)

Тэр туршилтанд дуртай,

Эвэртэй байшингийн оршин суугч.

Тэр бол манай ерөнхий эрдэмтэн.

Түүнийг нэрлэ... (Лосяш.)

Тэд ямар нэгэн шалтгаанаар бидэн дээр ирсэн. Смешарики бидэнд шинэ дууг авчирсан. Бидэн дээр ирсэн хүмүүсийг дахин нэрлэе: Крош, Нюша, Лосяш.

Залуус аа, та нарын хэн нь хамгийн анхааралтай вэ? Эдгээр бүх үгэнд ямар дуу хамгийн их давтагддаг вэ?

Өнөөдөр бидний хичээл дээр Ш дуу орж ирэв.

3. Үе мөчний гимнастик

Дууг зөв хэлэхийн тулд эхлээд гимнастик бэлдэж, хийцгээе.

1. “Гамшны инээмсэглэл”

"Инээмсэглэл" - Уруулаа инээмсэглээрэй. Шүд нь харагдахгүй байна.

"Томбо" - Битүү уруулаа урагш татах.

Инээмсэглээрэй хүмүүсээ

Дараа нь уруул - урагшаа!

Мөн бид үүнийг зургаан удаа хийдэг.

Бүгд! Би чамайг магтаж байна! Энэ бол эхлэл!

2. "Хусуур"

Ам нь нээлттэй, өргөн, тайван хэл нь доод уруул дээр байрладаг.

Хэлээ өргөнөөр харуул

Мөн хусуур барина.

3. "Аяга"

Ам нь нээлттэй байна. Инээмсэглэсэн уруул. Хэл гарга. Хэлний хажуугийн ирмэг ба үзүүрийг дээшлүүлж, хэлний арын дунд хэсгийг доошлуулж, доод тал руу нугалав. Энэ байрлалд хэлээ 1-ээс 5-10 хүртэл барина.

Бидний хэл илүү ухаалаг болсон.

Тэр аяга хийж чадсан.

Та тэнд цай асгаж болно.

Мөн чихэртэй хамт ууна.

4. "Халаацгаа - алгаа хөлдөө"

Бид [C] дууг удаан хугацаанд дууддаг (агаарын урсгал далдуу руу чиглэж байх үед) - алга хөлдсөн, одоо дулаацуулъя - [Ш] дууг удаан дууддаг.

4. Дууны шинж чанар.

Уруул нь бөөрөнхий, урагшаа бага зэрэг сунадаг.

Дээд талын өргөн хэл нь "аяга" үүсгэдэг.

Хэлний төвөөр дулаан агаарын урсгал урсдаг.

Хүзүү нь "чимээгүй" байна.

[Ш] авиаг дуудъя. Ямар эгшиг, гийгүүлэгч вэ?

Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Тэр зөөлөн дүүтэй юу?

[Ш] дуу үргэлж хэцүү байдаг гэдгийг санаарай!

5. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

1). Смешарикитэй хийсэн тоглоом. (Интерактив самбар) ("Смешарики хэлээр дуу авиа хайх" - И.А. Матыкина)

Зургуудыг нэрлэ.

Ш авиа ямар үгэнд нуугдаж байна вэ?

2). Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойл. (Үлгэрийн баатруудын зураг)

Тэднийг ямар бүлэгт нэгтгэж болох вэ? (Үлгэрийн баатрууд)

3). Нэг үгийн дууны шинжилгээ.

Тоглоом "Амьд дуу чимээ" - Крош.

Биеийн тамирын минут.

Би бол хөгжилтэй үсрэгч, Крош! (үсрэх, бүс дээр гараа)

Чи надаас уйдаж үхэхгүй. (долоовор хурууны зүүн-баруун хөдөлгөөн)

Би найзуудаа зоригтойгоор явган аялалд хөтөлж, (бид байрандаа алхдаг)

Би юу ч хийж чадна! (гараа мөрөндөө нугалах)

Аянга, гал түймэр, үер аймаар биш (алгаа таших)

Тийм ээ, зараа эргэлзэж байна: "Зогс, зогсоо!" ("Хавар")

6. Захидлын танилцуулга.

Бичгийн “ш” авиаг Ш үсгээр илэрхийлнэ.

Энэ захидал ямар харагдаж байна вэ?

Sh үсэг ямар харагддаг вэ?

Энэ хувингийн шүдэн дээр.

Шура хадлан тармуулж,

Хадлан дунд сэрээгээ мартчихаж.

Ш үсгийг агаарт бичье. Эхлээд бид дээрээс доош, дараа нь зүүнээс баруун тийш бичдэг.

1). Тоолох саваагаар Ш үсгийг бүрдүүлэх.

2). "Смешариягийн гантиг дээрх үгсийг унш."

3).“Хандганд гэрт очиход тусал.

7. "Том-жижиг" тоглоом.

(Барашаас өгсөн даалгавар - Ш дуутай дугтуйнд хийсэн зургууд)

Том объектуудыг жижиг болгон хувиргах.

Өнөөдөр та ямар дуу чимээтэй тулгарсан бэ? Тэр ямархуу хүн бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Смешарики танд үнэхээр таалагдсан тул тэд танд будах номоо өгөхөөр шийдсэн.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

“Дуу [f]. "w" үсэг. Ярианы эмчилгээний хичээлийн тэмдэглэл.Зорилго: хүүхдүүдийн [zh] дууг зөв дуудах чадварыг нэгтгэх, ярианы ярианд энэ дууг ялгах, ялгах; Z үсгийг танилцуулах. Даалгавар:.

“[Ц] дуу ба Ц үсэг” урд талын хичээлийн хураангуй.Зорилго: 1. Хүүхдүүдэд шинэ гийгүүлэгч авиаг танилцуулах - Ц; түүний артикулятор ба акустик шинж чанар, дууг дуудах арга.

"Дуу [I] ба I үсэг" ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуйЯриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй 10/17/17 9-р бүлэг Бэлтгэсэн: Жирнова A. L. "Дуу ба үсэг I" Зорилго: Залруулга, боловсролын: бүрдүүлэх.

Хичээлийн хураангуй “[X] авиа ба X үсэг”Хичээлийн хураангуй "Манай хот" авиа ба "Х" үсэг Засах боловсролын даалгавар: - "X" үсэг, авианы талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, - бүрдүүлэх.

Сургуулийн өмнөх боловсролын бичиг үсгийн талаархи хичээлийн хураангуй.
Сэдэв:гийгүүлэгч авиа [ш], ш үсэг.
Зорилтот:гийгүүлэгч [w] ба ш үсэгтэй танилцах, энэ авианы онцлогтой танилцах.
- яриа, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх.
- нарийвчлал, сахилга батыг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн алхамууд:
1. Org. мөч (2-3 минут).
2. Хичээлийн явц (10-15 минут).
3. Нэгтгэл (7-10 минут).
4. Хичээлийн хураангуй (2-3 минут).
1.Org. мөч (2-3 минут).
Чи хангинах дуу сонсож байна уу?
Бидний хичээл эхлэх цаг боллоо!
Бид ухаантай!
Бид нөхөрсөг!
Бид анхааралтай байна!
Бид хичээнгүй!
Бид маш сайн суралцаж байна!
Бид амжилтанд хүрнэ!
Залуус аа, одоо ямар хичээл байна гэж та бодож байна вэ?
Та яаж таамагласан бэ?
Залуус аа, бидний яриа юунаас бүрддэгийг санацгаая?
Саналууд нь юунаас бүрдэх вэ?
Үг юунаас бүтдэг вэ?
Дууг ямар хоёр бүлэгт хуваадаг болохыг санацгаая?
Бүх эгшиг авиаг нэрлэнэ үү?
Та гийгүүлэгч авианы талаар юу мэдэх вэ?
Дидактик тоглоом.
"Алдаа бүү хий."
Би хүүхдүүдэд улаан, цэнхэр, ногоон гэсэн гурван чипс өгдөг. Залуус аа, тэднийг урд нь тавь.
Би эгшиг авиаг дуудвал улаан чип, хатуу гийгүүлэгч дуудвал цэнхэр чип, би зөөлөн гийгүүлэгч гэвэл ногоон чип босгоно.
(а, м, г, о, у, п, р, с, л, н, м, и, э, н, ю, и, с, с).
Сайн байна уу залуусаа, та сайн ажилласан.
2. Хичээлийн явц (10-15 мин).
Би самбар дээр зураг өлгөдөг (бөмбөг, малгай, тариур, конус, шүршүүр, Шапокляк, Ш үсэг).
- Залуус аа, зурган дээр юу харагдаж байна вэ?
Нэг зургийг арилгах хооронд би хүүхдүүдээс нүдээ анихыг хүсдэг.
Залуус аа, самбар дээр ямар зураг дутуу байна вэ?
Сайн байна, та маш анхааралтай байна.
Би зургуудаа сольж байна.
Би үүнийг хэд хэдэн удаа хийдэг.
Сайн байна, залуус аа, та даалгавраа биелүүлэв.
Зурган дээр юу харагдаж байгаа талаар дахин ярилцъя.
Энэ бүх үгэнд ямар танил бус дуу гардаг вэ?
Тийм шүү залуусаа, энэ бол Ш.
Багш шүлэг уншиж байна
Үслэг цув, малгай, малгай, бөмбөг,
Нэг өдөр бид зах руу явлаа.
Бид алхаж, удаан алхаж,
Тэгээд тэд ойд овоохой олов.
Бид овоохой руу харлаа,
Энэ нь хэнийх биш байсан ч биднийх байх болно.

[sh] дуу үргэлж хэцүү байдаг.

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв юу болохыг хэн аль хэдийн таамагласан бэ?
Зөв шүү залуусаа, өнөөдөр бид шинэ захидалтай танилцах болно.
Энэ үсгийг Ша үсэг гэж нэрлэдэг.
Би Ша үсгийг самбар дээр өлгөв.
Залуус аа, Ша үсэг ямар харагддаг вэ?
F/минут "Мэлхийнүүд"
Намаг дахь хоёр найз охин -
Хоёр ногоон мэлхий -
Бид өглөө эрт боссон,
Алчуураар үрж,
Тэд хөлөө дэвсэж,
Тэд алгаа ташиж,
Баруун тийшээ, зүүн тийшээ бөхийв
Тэгээд тэд буцаж газардлаа.

Ш үсэг - Хийх,
Заримдаа - чимээ шуугиан,
Ихэнхдээ - чимээ шуугиан,
Хааяа - Чичигнэх.

Залуус аа, харандаа ашиглан Ша үсгийг ширээн дээрээ тавь.
3. Бэхэлгээ (7-10 мин).
Тоглоом "Хэн нь хамгийн анхааралтай вэ?"

Энэ тоглоомонд бид амарч, үгэнд байгаа [w] авианы байршлыг тодорхойлох болно: хэрэв энэ дуу нь үгийн эхэнд байвал бид бөхийж, үгийн төгсгөлд байвал гараа дээш өргөдөг. дунд нь бид эргэлддэг, хэрэв урхи байгаа бол бид алгаа ташина.
^ Үслэг цув, харандаа, машин, хувцасны шүүгээ, ороолт, муур, хулгана, шалгагч, харх, дээвэр, бөмбөг, тарвас, мэлхий.

Хурууны гимнастик.
Улбар шар
(Гараа нударгаараа зангидсан)
Бид жүрж хуваалцсан.
(Нуураа зүүн, баруун тийш эргүүлнэ)
Бид олон байгаа ч тэр ганцаараа байна!
(Нөгөө гараараа бид эрхий хуруунаас эхлээд нударгаараа нударсан хуруугаа сунгана)
Энэ зүсмэл нь зараа,
(Долоовор хуруугаа сунгах)
Энэ зүсмэл нь арьсанд зориулагдсан,
(Дунд хуруугаа сунгах)
Энэ зүсмэл нь дэгдээхэйнд зориулагдсан
(Бид бөгж хуруугаа нугалав)
Энэ зүсмэл нь зулзага юм
(Бид жижиг хуруугаа нугалав)
Энэ зүсмэл минжэнд зориулагдсан,
(Нээлттэй алгаа зүүн, баруун тийш эргүүлнэ)
За, чонын хувьд - хальс.
(Бид хоёр гараараа тагнайн сэтэрхийг харуулдаг)
Тэр бидэнд уурлаж байна - асуудал!
(Бид гараа нийлүүл)
Бид байшинд нуугдаж байна - энд!

Залуус аа, одоо бид Ша үсгийг хэрхэн бичиж сурах болно.
Би хүүхдүүдэд самбар дээр хэрхэн бичихийг зааж өгдөг.
Оюутнууд агаарт бичдэг.
Залуус аа, дэвтэрээ нээж, Ша үсгийг буд, дараа нь бид та нартай хамт хэвлэсэн Ша үсгийг бичнэ.

Залуус аа, одоо бид бөмбөг гэдэг үгийг бичих болно.
Бид үгийг үе болгон хувааж, дуу авиаг тодруулдаг.
Энэ үгэнд (ш) бидний сонсдог анхны дуу юу вэ, Ша үсэг.
Хоёрдахь дуу чимээ юу вэ?
Гурав дахь дуу (r) гэж юу вэ?
Оюутан самбар дээр гардаг, бусад нь дэвтэр дээрээ ажилладаг.
4. Хичээлийн хураангуй (2-3 минут).
Бид өнөөдөр ангидаа юу хийсэн бэ?
Бид ямар захидалтай танилцсан бэ?
Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Дарья Асигритова

Зорилтот:

Ш үсэгтэй танилцсан.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдэд Ш үсэгтэй танилцах.

2. Өгөгдсөн авиагаар үг хэлэх чадварыг хөгжүүлэх,

хүссэн дууг үгээр тусгаарлах чадвар.

3. Ангилал тогтоох чадварыг хөгжүүлэх

үзэл баримтлалын хоорондын харилцаа.

4. Агуулгад тулгуурлан асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх

түүх.

5. Үгэнд дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг бэхжүүлэх.

6. Хүүхдүүдийн үгийг үе болгон хуваах, тавих чадварыг шалга

онцлох.

7. Яриа, авианы сонсгол, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх,

санах ой, анхаарал, ойлголт, нарийн моторт ур чадвар, ур чадвар

оньсого таавар.

8. Хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

9. Нарийвчлал, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.

Материал

Демо:

самбар, шохой, дууны чип, дүрслэл “Ш үсэг ямар харагддаг вэ”, боргоцой, Ш үсэг бүхий зураг, “Муур хулгана” үлгэр.

Гаргах:

хувцасны дүрс бүхий зураг, хоёр цагираг (цэнхэр, ногоон), малгай, будах Ш үсгийн наасан зурагтай дэвтэр, бичих Ш үсгийн дээж, өнгөт харандаа.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Сэдвийн мессеж

(Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж байна)

Оньсого тааварлаарай:

Өндөр нарийхан моднууд дээр

Тэд хамтдаа зүү дотор нуугдаж байдаг.

Тэд хэрэм, загалмайд дуртай

Тэднийг сайхан өнгөрүүлээрэй.

Хүүхдүүд ээ, танаас асуух энгийн асуулт:

Тэд бүгд юу иддэг вэ?

Залуус аа, боргоцой гэж юу вэ?

(Шилмүүст болон бусад зарим ургамлын жимс нь хайрсаар бүрхэгдсэн дугуй эсвэл зууван хэлбэртэй)

3. Хичээлийн үндсэн хэсэг

a) "Конус" гэдэг үгийн дууны шинжилгээ

(Хүүхдүүд ширээн дээр суув)

Залуус аа, "боргоцой" гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ?

("Конус" гэдэг үг 5 авиатай)

"овойлт" гэдэг үгийг харцгаая

"Овоо" гэдэг үг хэдэн үетэй вэ?

("Конус" гэдэг үг нь 2 үетэй)

Та яаж тодорхойлсон бэ?

(Үгэнд хэдий чинээ олон эгшиг байна, төдий тооны үе байна. Энэ үг 2 эгшигтэй, 2 үе гэсэн үг)

"Овоо" гэдэг үгийг үе болгон хуваа.

1-р үеийг нэрлэ.

Эхний үе хэдэн авианаас бүрдэх вэ?

(1-р үе нь 3 авианаас бүрдэнэ)

2-р үеийг нэрлэ.

2-р үе хэдэн авианаас бүрдэх вэ?

(2-р үе нь 2 авианаас бүрдэнэ)

"Овоо" гэдэг үгэнд стресст орсон ба стрессгүй авиаг тодорхойл.

("Шонгос" гэдэг үгэнд 1-р эгшиг [i] онцолсон, 2-р эгшиг [i] нь өргөлтгүй байна)

Та яаж тодорхойлсон бэ?

(Үгийн стресст орсон дууг тодорхойлохын тулд та өгөгдсөн үгийг дуудах хэрэгтэй)

Онцлох байр суурь.


"Бовхио" гэдэг үгийн хатуу гийгүүлэгч авиаг нэрлэнэ үү.

б) Фонемик дасгалууд.

(Хүүхдүүд хивсэн дээр суув)

Могой яаж исгэрдэг вэ?

Галуу яаж исгэрдэг вэ?

в) Ш үсэг ямар харагддаг вэ?

Дүрслэлийг хараад шүлгийг сонсоорой:

Sh үсэг ямар харагддаг вэ?

Энэ хувингийн шүдэн дээр.

Дахин хэлье, аль үсэг нь [w] дууг илэрхийлэх вэ?

(Ш үсэг)

г) Ш үсгийг танилцуулж байна.

(Хүүхдүүд ширээн дээр суув)

Залуус аа, дүрслэлийг хараад Ш ямар үсэг болохыг надад хэлээч?

Энэ үсэг хэдэн элементээс бүрдэх вэ?

Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Та яагаад бодож байна вэ?

(Учир нь тэд Ш [ш] үсгээр эхэлдэг)

Дүрслэлийг дахин хараад, үүн дээр ямар төрлийн боргоцойг харуулсан болохыг надад хэлээч?

г) Тоглоом "Хэн анхааралтай вэ?"

(Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж байна)

Зургуудыг хар.

Санал болгож буй зураг бүр дээр юу байгааг жагсаана уу?

(Өмд, цамц, үслэг цув, шорт, малгай, малгай)

Үгнээс ижил дуу авиаг олж нэрлэ.

е) Бөмбөг тоглоом "[w] дуутай үгсийг нэрлэ"

(Хүүхдүүд хивсэн дээр тойрог дээр зогсож байв)

Залуус аа, би та бүгдэд бөмбөг шидэх болно, таны даалгавар бол бөмбөгийг надад буцааж өгөх бөгөөд нэгэн зэрэг [w] дуугаар эхэлсэн аливаа үгийг дуудах явдал юм.

Бүх үгэнд [w] авиа хэрхэн дуудагддагийг хэн хамгийн их анхаарч, анхаарч байсан бэ?

Бид тантай ямар дүгнэлт хийж болох вэ, энэ ямар дуу чимээ вэ?

(үргэлж хэцүү)

Зөв. Залуус аа, [sh] дуу үргэлж хэцүү байдаг гэдгийг санаарай.

g) Гараа бичихэд бэлтгэх.

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна)

Хурууны гимнастик.


h) Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

Ш үсгийг будах нь

Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээгээд зургийг хар.

Энэ нь юу харуулж байна вэ?

(Ш үсэг ба малгай)

Зурагт яагаад малгай байгааг бодоод үз дээ?

(Ш [ш] үсгээр эхэлдэг учраас)

Малгай гэж юу вэ?

(Толгой)

Үнэхээр зөв. Залуус аа, бид хатуу гийгүүлэгч авиаг ямар өнгөөр ​​тодруулах вэ?

Таны даалгавар бол урд талд Ш үсэг, ард талд байгаа малгайг будах явдал юм.

Ш үсгийг ямар өнгөөр ​​буддаг вэ?

Тэгээд малгай?

Өнгө будах дүрмийг санацгаая.

(Харандаа дээр дарж болохгүй, зургийн хил хязгаараас хэтэрч болохгүй, хоосон зайгүй өнгөөр ​​​​буд)

Тав тухтай сууж, нуруугаа тэгшлээрэй. Ажилдаа ор.

i) "Объектуудын ангилал" дасгал

(Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж байна)

Тиймээс зургуудыг дахин харж, хоёр бүлэгт хуваа.

Цэнхэр цагирагт нэгдүгээр бүлэгт ангилах зургуудаа, ногоон цагирагт хоёрдугаар бүлэгт ангилах зургуудаа байрлуулж, сонголтоо тайлбарла.


Та зургуудыг ямар үндэслэлээр хоёр бүлэгт хуваасан болохыг тайлбарлана уу?

(Дулаан хувцасыг цэнхэр цагирагт, хөнгөн хувцасыг ногоон цагирагт аваачсан)

Тэдгээрийг нэг бүлэгт нэгтгэх, өөрөөр хэлбэл нэг үгээр дуудах боломжтой юу?

(Чи чадна. Эдгээр нь хувцас юм)

ж) Ш үсгийг бичих

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна)

Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээ. Дээжийг хараад Ш үсгийг хэрхэн зөв бичсэнийг анзаараарай.

Яагаад цэнхэрээр бичсэн юм бэ?

(Учир нь [ш] авиа нь үргэлж хатуу гийгүүлэгч бөгөөд хатуу гийгүүлэгчийг цэнхэр өнгөөр ​​тодруулах шаардлагатай)

Зөв. Тэмдэглэлийн дэвтэрт үзүүлсэн Ш үсгийн дутуу хэсгийг нөхөж, нүдэн дээрх мөрний төгсгөлд бичнэ үү.

к) "Муур, хулгана" үлгэрийг унших

(Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж байна)

Түүхийг анхааралтай сонсоорой:

"Бүгд гэрээсээ гарав. Ганцхан муур үлдсэн. Муур цонхон дээр суув. Нүхнээсээ хулгана гарч ирэв. Муур хулганыг хардаггүй. Хулгана муурыг хардаггүй. Хулгана гал тогоо руу явав. Би үйрмэг үйрмэг олсон. Хулгана үйрмэгийг нь идэв. Дараа нь хулгана аягыг харав. Аяга нь тагийг нь тагладаг. Хулгана тагийг нь түлхэв. Таг нь унав. Муур хулгана үнэртээд цонхноос үсрэв. Хулгана гүйв. Муур түүнийг дагасан боловч гүйцээгүй.".

Энэ түүх хэний тухай ярьж байна вэ?

(Муур, хулгана хоёрын тухай)

Муур хаашаа явсан бэ?

(Цонхон дээр)

Хулгана хаанаас ирсэн бэ?

( усны булга дээрээс)

Хулгана хаашаа явсан бэ?

(Гал тогоо руу)

Хулгана юу олсон бэ?

(Үрмэг үйрмэг)

Муур ямар үед хулгана үнэрлэсэн бэ?

(Хулгана аягыг бүрхсэн тагийг түлхэх үед)

Хулгана юу болсон бэ?

(Хулгана муурнаас зугтав)

Залуус аа, [ш] авиатай үгсийг нэрлээрэй

түүх дээр тантай уулзсан.

(муур, хулгана, цонх, үйрмэг, гурилан бүтээгдэхүүн, таг гэх мэт)

4. Хичээлийн хураангуй.

Та ямар захидалтай танилцсан бэ?

(Ш үсэгтэй)

[w] дууны талаар бид юу сурсан бэ?

([sh] дуу үргэлж хэцүү байдаг)

Редакторын сонголт

THE нийтлэлийг ашиглах

Хуруун дээрх еврей үйл үгс

Гадаад хэлээр унших нь үгийн сангаа нэмэгдүүлэх, тухайн орны соёлд нэвтэрч,...
Өрөөнөөс зугтах 7-р түвшний өрөөнөөс зугтах тоглоом
Гадаад үлгэрийн баатруудыг тааварлах Хүүхэлдэйн киноны баатруудын тухай оньсого
Татар-Монгол буулга байсан уу?
Аливаа улс үндэстэн өөрийн хүссэн засгийн газартай байдаг